Corsica \iONTENEGRO: boeiend )rok Oriënt in Joego-Slavië Gastvrouw op voor Engelsen en Nederlanders fegwijs TOERISTISCHE BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD 1967 Corsica, zomer 1966 Te genover ons zit, bruingebrand door enkele maanden bij na- subtropische zon, een Utrecht se jongedame met een benij denswaardig baantje: Marion Harskamp, hostess (gast vrouw) voor de Engelse en Ne derlandse gasten in het bunga lowkamp Marina Viva, een groot vakantieoord 15 km ten zuidoosten van Ajaccio, de hoofdstad van het Middelland se Zee-eiland. Haar taak: de vakantiegangers met raad en daad terzijde staan, 't Is bijzonder prettig werk, oordeelt zij zelf, „want wie met vakantie is, laat zich meestal van zijn zonnigste kant kennen, vooral hier, waar 's zomers bijna elke dag van 's ochtends vroeg tot laat in de avond de zon schijnt". Maar het brengt ook veel drukte met zich mee: in het kamp vijftien paviljoens met elk zestien mini-bun galows logeren in het seizoen ruim 450 gasten en daar zijn veel Britten en Nederlanders bij. Marion Harskamp vertoeft al ette lijke jaartjes buitenslands. Na in Utrecht de ulo te hebben doorlopen vertrok zij met haar ouders haar vader was toedertijd uitgever van het damesmodeblad „Marion" naar Zuid-Frankrijk, waar de heer Harskamp een bungalow aan de Ri viera kocht. Zijn dochter ging stu deren aan het Centre Universitaire in Nice. en Albanees uit Shkokër 7 een vrij grote stad aan het meer, dat de ms vormt tussen Joego-Sla- en Albanië schoot eens op groepje Joegoslavische toe ten af om hen te vertellen, hij zojuist een nieuwe fiets gekocht. Glimmend van lts toonde hij zijn nieuwe Huig, maar het lachen ver- g hem toen een van de Joe- laven, een Montenegrijn, be- ird opmerkte: „Ik koop vol- nde maand een nieuwe auto", leugens, allemaal kapitalis atie leugens", sputterde de Al- nees en hij reed boos weg op nieuwe fiets. Want voor Al- nese begrippen is zelfs Joego- wië kapitalistisch. it wij met dit verhaaltje willen reren, is de trots van de Joego- op wat er op het ogenblik in land gaande is, een trots waar- hij zich, op wat prollerige wij- nisschien, distantieert van zijn sche buurman Albanië. Die werd in dit geval vertolkt door inwoner van Montenegro en dat iet zo verwonderlijk. Juist de uit deze merkwaardige van de Socialistische Federa- Republiek Joego-Slavië gaan op hun land, de geschiedenis en zijn prestaties, intenegro (in het Servo-Kroa- Cma Go-ra ofte wel Zwarte ien) is de kleinste van de zes fe- lieve republieken, die tezamen D-Slavië vormen. De streek, "die noorden van de grens met Al- ligt, is om verschillende rede een aantrekkelijk vakantiedoel mensen, die eens wat anders van de aantrekkelijkheden van een bezoek aan deze streek genoemd. De rest is misschien als volgt samen te vatten: een prachtige, ruige natuur, een kennismaking met een geheel andere bevolking (de eerste sporen van de islamitische godsdienst treft men in Montenegro aan), een vor stelijk klimaat en een rijke histo rie, waarvan de sporen volop aan wezig zijn. Zoals de naam al zegt wordt Montenegro beheerst door bergen. Ze zijn niet bijster hoog, maar wel woest. Als men van de kust naar het binnenland reist, over schrijdt men een bergketen van cir ca 1500 meter hoogte. De wegen zijn redelijk tot goed maar op sommige plaatsen steil en erg bochtig. eeuwse centrum (zonder verkeer, een verademing!) heeft een mooi stadhuis en een uit de 12de eeuw stammend kerkje met een van de rijkste schatkamers van Joego- Slavië. Men kan Kotor bereiken door de grillige kustlijn van de baai te vol gen, maar het is ook mogelijk een dertigtal kilometers af te snijden door een primitieve veerboot te ne men (kosten fl,80 voor een perso nenauto). Wie voldoende uithou dingsvermogen heeft kan de oude vestingwerken op de rotsen boven Kotor beklimmen. Zweetdruppels en stramme ledenmaten worden beloond met een imposant uitzicht over het middeleeuwse Kotor en een groot deel van de diepblauwe baai. punten al de Oriëntaalse sfeer: het is de meest vooruitgeschoven post van de Islam in Europa. Er zijn en kele merkwaardige Turkse bouw werken, moskeeën en een fort. De weg naar Ulcinj is zeer smal en bochtig (de kustweg is hier op gehouden) en voert door een soort maanlandschap, zo onherbergzaam en kaal, dat het onwaarschijnlijk lijkt dat er mensen wonen. Dat is toch het geval. Vriendelijke boeren zwaaien enthousiast naar de schaar se vreemdeling die zij ontmoeten. Voorzichtig rijden: ezels en schild padden kunnen in elke bocht de weg oversteken. Wie per auto naar Montenegro reist, raden wij aan de prachtige kustweg te nemen. Van Rijeka in het noorden tot de havenplaats Bar op 30 kilometer van de Albanese grens loopt deze in de rotsen uitge houwen brede asfaltweg langs tien tallen prachtige stadjes en verge zichten. Via Zadar, Split en Du- brovnik. om de grootste plaatsen te noemen bereikt men na onge veer 600 boeiende kilometers Mon tenegro op een plaats, die al direct een van de meest opmerkelijke land schappen van de Joegoslavische kust vormt: de baai van Kotor. Deze diepe, nauwe en grillig ge vormde baai doet denken aan een Noorse fjord, maar dan in een sub tropisch klimaat, met palmen en zoals de folders beweren met meer dan honderd absoluut wolkenlo- GEWEERLOPEN TIÏOGRAD ze dagen per jaar. IETC vcpnpp De baai bood in vroeger tijden een ILIJ ¥LI\l/LI\ prachtige bescherming tegen aller lei ongewenste bezoekers vanuit zee. Op sommige plaatsen is de Kotor- fjord namelijk zo nauw, dat ze met een ketting kon worden afgesloten. In dat goed te verdedigen gebied ontstond in de vroege middeleeuwen het stadje Kotor, op onwaarschijn lijke wijze ingeklemd tussen de baai en de bijna loodrecht omhoogrijzen- de rotswand. Kotor is het eerste aantrekkelijke plaatsje dat men op een tocht door Montenegro aandoet. Het, zoals in zoveel Joegoslavische kuststadjes, intact gebleven middel- ongeveer honderd kilometer kustlijn is een van de mooiste elten van de toch al niet door der Natuur tekort gedane Joe- ivische kust. Wie mocht denken de verrukkingen aan mooie uit- len, grillige rotspartijen en his- iche stadjes langs de kust tot Joego-Slavië's oudste toeristen- ïum Dubrovnik nauwelijks meer fertreffen zijn, moet het nog net verder langs de kust zoeken, zijn nog niet veel toeristen die doen en daarmee is al direct een Joego-Slavië's mooiste bergweg leidt van Kotor naar Cetinje, de ou de hoofdstad van Montenegro. Het is nu een wat Ingeslapen plaatsje, waar weinig toeristen komen en waar ook niet zoveel te zien is, wat musea en kloosters daargelaten. Het stadje is bekend, omdat er in 1493 de eerste drukkerij van de Balkan werd ingericht. Er is één bezienswaardig heid in Cetinje, die niet zo belang rijk is om haar schoonheid, maar meer ter bepaling van de sfeer, waarin de Montenegrijnse geschie denis zich heeft voltrokken. Duizend jaar (succesvolle) strijd tegen ver schillende overheersers hebben het karakter van het land en zijn bevol king gevormd en de kerk Vlaska Crkva in Cetinje symboliseert dat: van op Turken buitgemaakte ge weerlopen is een omheining rond de kerk opgetrokken. In Cetinje bevindt men zich een eind van de kust af. De toerist moet dan kiezen: terug naar de Adria- tische Zee of het binnenland in, naar het onbekende en weinig be zochte Montenegro. Ons advies is (maar we ruilen dat graag voor ieder ander)naar de kust om neer te streken in een van de vele badplaatsen met hun schit terend klimaat om van daaruit het binnen met dagtochten te leren ken nen. Het voordeel van deze methode is dat men ruim de gelegenheid heeft tot ontspanning en baden. Dat is wel nodig want in het hartje van de zomer is het binnenland warm, droog en stoffig. In het voor- en na seizoen is het aan de kust nog heerlijk, terwijl het dan in het bin nenland wat killer is. Aan de kust liggen bv. de badplaatsen Budva, Sveti Stefan (niet naar toe gaan: (één groot hotel), Petrovac en Su- tomore, die een aantal goede cam pings en voortreffelijke hotels heb ben. Het voordeel van een verblijf aan öe kust is, dat alle andere belang wekkende streken van Montenegro binnen het bereik van een dagtocht liggen (per auto of per in iedere badplaats te bespreken toering- car). Een mooi doel voor een van die dagtochten is bijvoorbeeld de hoofd stad van Montenegro, Titograd. Op de ruines van het in de oorlog door de Duitsers verwoeste Podgornica is een nieuwe, 30.000 inwoners tellen de stad verrezen. Titograd een stad vol moderne flats en fabrie ken is het centrum van een zich snel industrialiserende streek. Er is bijvoorbeeld de afgelopen zomer een waterkrachtcentrale in gebruik ge nomen, die de energie gaat leveren voor een grote bauxietsmelterij. Montenegro is namelijk zo ver zekerde ons een vriend uit Titograd „één grote berg bauxiet". Daar zit dan wel een tikkeltje Montene gro ns chauvinisme bij. maar dui delijk is te zien. dat de streek een periode van grote bloei doormaakt. Titograd heeft niet veel schoons te bieden, maar de stad geeft een interessant beeld van het leven en werken in het zich snel ontwikkelde Joego-Slavië. Titograd bereikt men door een enorme vlakte, die behoort bij het in het begin van dit artikel genoemde grensmeer, genaamd Ska darsko Jezero. Het is een boeiende tocht door een streek, die bijna net zo vlak is als Nederland. Sommige boerderijen zijn er op palen ge bouwd. Op een goede voorjaarsdag in 1965 las Marion in een Franse krant een advertentie, waarin een receptioniste werd gevraagd voor het bungalow kamp Marina Viva op Corsica. Zij dacht er niet al te lang over na. Zij pakte het vliegtuig, zag het eiland zag het vakantiekamp en solliciteer de. En vloog een paar dagen later terug naar Nice met de aanstelling in haar handtas. „Diezelfde zomer kwam ik hier". En hoewel zij het als receptioniste wel naar haar zin had, leek de baan van hostess haar toch al gauw aan trekkelijker, „want dan heb je meer contact met de gasten, je kunt meer voor ze doen". Toen na een Jaar zo'n functie vrijkwam, stapte zij dan ook onmiddellijk naar de directie en zij kreeg die baan. Uiteraard is het werk op Corsica aan de zomer gebonden. „De afge lopen winter ben ik bij mijn ouders aan de Riviera geweest en ook nog een tijdje in Holland, in ons huis aan de Nieuwe Gracht in Utrecht". In Marina Viva werkt Marion van mei tot eind september. „Dan is het hier heerlijk", vertelt de 27-jarige Marion. „Het klimaat is verrukkelijk en het kamp ligt maar een paar honderd meter van zee". Marina Viva heeft een eigen strook strand en een zeilschool, waar een zwaar gebaarde instructeur de va kantiegangers in recordtijd tot zei lers opleidt. Overigens is het speleva ren op de Middellandse Zee niet he lemaal zonder gevaar: er kunnen zich verraderlijke windstoten voor doen. Marion Harskamp Zij vertelt ook over de vele uit stapjes, die men vanuit Ajaccio over het hele eiland kan maken. Een van de meest pittoreske plaatsjes is Corte, gelegen in het hart van Corsica, van uit de hoofdstad per autobus bereik baar. Met de bus kan men trouwens bijna overal komen. Bijzonder in trek zijn de „excursion des Quatre Merveilles" (vier-wonderentocht) en de „excursion de Bonifacio". Vooral de eerste tocht biedt de toerist tal van prachtige panorama's. Door het ruigste deel van het eiland gaat het tot een hoogte van 1464 meter. On der meer komt men door het zoge naamde Rode Gebergte, waar men in de Gorges de la Spelunca wonder lijke vormen ziet, fantastisch grote „mensen" en „dieren", door de na tuur in de bergen uitgehouwen. Vanuit Ajaccio kan men ook boot tochten maken, o.a. naar de eiland jes Sanguinaires (,31oeddorstigen">. De hoofdstad zelf is trouwens ook zeer de moeite waard, een fraaie stad, waar de Corsicaan u met even veel enthousiasme verwijst naar het geboortehuis van Napoleon als naar de befaamde nachtclub „Au son des Guitar es". Eén betrekkelijk nadeel kleeft aan een verblijf in Marina Viva: de busverbinding met Ajaccio ls niet al te best. Maar daarom laat de di rectie van het bungalowkamp dan ook driemaal in de week een eigen bus naar de hoofdstad rijden, zo dat de toerist zich toch af en toe in het Corsicaanse uitgaansleven kan storten. Strand en zeilschool van Marina Viva. Links bovenin de pagina een beeld van de ruige natuur op Corsica. ONDANKBAAR UITERSTEN De meest zuidelijke kustplaats is llclnj, waar uitersten elkaar ra- en .Er wonen zowel Albanezen als .ïohammedaanse Montenegrfjnen en legers. De negers zijn afstammelin- ?en van door Turken aangevoerde slaven. Ulcinj ademt op sommige Het is eigenlijk ondankbaar werk om in kort bestek de talloze facet ten van Montenegro's schoonheid t< behandelen. Er moet nog zo vee worden genoemd: de prachtige fres co's die men (soms na veel zoeken in kloosters kan aantreffen. d< grimmige trots van de bevolking oi de Partizanenstrijd in de Tweed Wereldoorlog (waaraan in vele mu sea uitvoerig gestalte wordt gr gegeven), de typische voortbrengst len van de streek .een eige „whisky", eigen kaas, eigen vrucl ten-, de folklore, het rumoerige vei leden enz. Do vidjenja tot ziens ,de a scheidsgroet, die de toerist uit Mo: tenegro meekrijgt, heeft een lette lijke betekenis: vie eens geproe heeft van de sfeer van dit Balka land, keert er altijd terug. Marius van Ri,

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 25