B IJ L G ARIJE Zwerven door de Midlands Vol van robin hood verleden kunst Wegwijs TOERISTISCHE BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD 1967 Bovenin: vissen in een Bul gaarse bergbeek. Hieronder: ultra-moderne strand-accommodatie aan de Zwarte Zee. ASHBY DE LA ZOUCH is de Frans-klinkende naam van een klein Engels stadje, niet zo heel erg ver gelegen van de industriestad Derby. Een van de vele pitoreske plaatsjes in de Engelse Midlands. Een wat mysterieuze naam voor een Engels plaatsje en de Engelsen hebben niet nagelaten dit mysterieuze uit te buiten. Tussen de oude huis jes en de kneuterige steegjes doemen plotseling de ruïnes op van wat eens een machtig kasteel moet zijn geweest. Mijn gastheer vertelt heel gedienstig: „Het kasteel van Ivanhoe". Ik knik begrijpend. Ja, Ivanhoe moet in zo'n omgeving geleefd hebben en zijn heldendaden zullen in de pubs van het stadje uitvoerig zijn besproken. Op zo'n ogenblik ontschiet het je volkomen dat Ivanhoe slechts een romanfiguur is van de Engelse auteur Walter Scott. Je denkt alleen maar: warempel, hier moet het geweest zijn. Zo zijn de Midlands, vol verleden, of je nu in Ashby de la Zouch of in de middelgrote stad Nottingham bent. Telkens wordt je geconfronteerd met helden uit de jeugd. Nottingham met 't stadhuis dat wel wat weg heeft van het pa leis op de Dam in Amsterdam. Op het plein voor het stadhuis strijken duizenden duiven neer, zoals ze dat doen op het Dam plein, het San Marco Plein in Ve netië en talloze andere pleinen, waar ook ter wereld, om gevoe derd te worden door mensen. In Nottingham gebeurt dat dan door in het zwartgestoken mannen, compleet met Bolhoed en para plu, door oude dametjes met ro ze hoedjes, door schoolmeisjes, al lemaal met dezelfde baretten op, en zelfs door wat men hier dan „nozems" placht te noemen. Zoals Amsterdam zijn IJ heeft, zo heeft Nottingham zijn River Trent". Een prachtige rivier en voor een paar shilling kan men er een boottocht op maken. het John-mijnen". Bleu-John naam voor een blauwe edelste Op een heel merkwaardige heeft men deze steen ontdekt; In de zeventiende eeu men in de omgeving van ton naar lood. Men vond echli iets geheel anders: een diep-bla we glazige steen. Sindsdien i met de ontginning van deze edi steen begonnen. In de zom den is het mogelijk een kijkje' nemen in de mijnen. Er prachtige stalagmieten en sta ten te zien, die door speciale li effecten nog aan schoonheid a nen. In sommige mijnen kan i zelfs een tochtje per boot mai over de onderaardse riviertjes, Ongetwijfeld echter zullen de laatstgenoemdenpioniers in de ware zin van het woord, dat wel willen doen over hun ervaringen in dat half westerse, half oosterse land ver weg aan de Zwarte Zee. En terecht, want Bulgarije, waar men ook zou neerstrijken in deze „brug" tussen Azië en Europa, biedt aan natuurschoon alles wat men zich maar wensen kan. Het is een paradijs voor hen die hou den van de zon, van een duik in het zilte, verfrissende, maar nooit koude nat, maar ook voor hen die houden van bergen, bossen, meren en rivieren, van avontuur en ro mantiek. lange asfaltweg, die Slatni Pjassa- zi met Varna verbindt. Naast de vele pluspunten van een vakantie in Bulgarije, of dat nu een vakantie is in de bergen of aan de Zwarte Zee, mag één be zwaarlijke factor niet onvermeld blijven: de reiskosten. Gaat men per vliegtuig (voor een reis naar Bulgarije is vliegen bepaald te ver kiezen boven auto of trein) komt een retour A'dam-Sofda-Varna op circa 900 gulden te staan. Men moet echter wel geweldig blasé zijn, wil men niet positief reageren op de hoffelijke afscheidswoorden van hotelier, bedienend personeel, groundsteward en kruier op het vliegveld „Utnovo da wi widia", hetgeen betegent „We hopen u te rug te zien", en huiswaats keren met het voldane gevoel naar waar de te hebben genoten van het be stede geld. FRANK BONTE Riviera. Lago Maggi- ore, Dolomieten, Cor sica, Oostenrijk, Las Palmas het zijn bekende klanken voor de Ne derlander die in de vakantie het lage land, waar het water zich wei eens te nadrukkelijk doet gelden, wil ontvluchten. Maar Bulgarije? In die rich ting zullen hoogstwaarschijn lijk nog maar enkelen met zin voor avontuur, een blik heb ben geworpen, om dan over het luttele aantal dat inder daad de stoute schoenen heeft aangetrokken, maar niet eens te praten. Zwarte Zee. Daar ook zijn in de vele badplaatsen, van Achtopol aan de Turkse grens tot Kavarna, 40 km. van de grens met Roemenië, hypermoderne hotels en motels ver- Afhankelijk van de klasse men onderscheidt maar liefst vijf klas sen, t.w. een eerste, tweede en der de klasse, een Luxus-klasse en een Extra-klasse varieert de prijs voor logies met ontbijt, lunch en diner van circa negen tot twintig levas p.p.p.d. Misschien zou men het anders verwachten, maar zon der uitzondering bieden alle hotels en motels goed eten, voortreffelijke wijn, een goed en kraakhelder bed en een prima service. Bovendien is op alle kamers warm en koud stro mend water aanwezig. De hotels en motels in de Luxus- en de Extra klasse hebben voorts een douchecel en een toilet op de kamer. Bij het diner in deze hotels zorgen kleine, doch veelal goede orkesten voor een muzikale begeleiding. Opvallend is dat naast de nationale, naar het Aziatische neigende, Bulgaarse mu ziek ook en soms zelfs verbazing wekkend goed Westerse muziek ten gehore wordt gebracht. De meest bekende badplaatsen zijn Drushba en Slatni Pjassazi, hetgeen Goud Zand betekent. Een benaming die bepaald niet ver van de werkelijkheid afligt, want het zand aan het strand langs de ge hele kuststrook aan de Zwarte Zee lijkt, vooral inmidzomer, het zon licht a.h.w. te hebben gevangen. Een bijzonderheid die niet onver meld mag blijven voor hen die overwegen hun vakantie te gaan doorbrengen aan de Bulgaarse R4- vièra, is de geneeskrachtige wer king van het zeewater op lijders aan" rheuma en asthmatische aan doeningen. De Bulgaren hebben begrepen, dat de Westerse toeristen ook 's a- vonds aangenaam moeten worden beziggehouden. Drushba en Slatni Pjassazi kunnen, dank zjj stevige financiële steun van de overheid, voor wat betreft entertainment, nachtclubs en pittoresk gelegen dancings een vergelijking met de bekende Westeuropese badplaatsen glansrijk doorstaan. Het Zomer Muziek Festival in Varna (in de maand augustus) brengt de meest vooraanstaande Bulgaarse musici, zangers, orkes ten en dansgroepen tezamen met bekende collega's uit het buiten land. Tal van musea (waarvan vooral het Aroheoligische Muse um zeer de moeite waard is en het Nationaal Poppen Theater (iets aparts!) bieden hen die van hun vakantie meer willen maken dan alleen een fysie ke doorsmeerbeurt, volop de gele genheid dat te doen. Ook zij die Slatni Pjassazi als verblijfplaats voor hun vakantie hebben gekozen, kunnen Varna snel met de bus bereiken langs de moderne, 17 km. Nottingham is op velerlei wijze te vergelijken met Amsterdam. Maar behalve de dubbeldeks bussen heeft Nottingham nog iets geheel anders waar niet alleen uw kinderen, maar ook u zelf onge twijfeld zeer in geïnteresseerd zal zijn. Het is de stad van Robin Hood. In een prachtig aangelegd park ligt het kasteel van de sheriff van Nottingham u weet wel: de grote rivaal van Robin Hood en in de kelder van het kasteel heeft de held van uw kinderboeken nog gevangen gezeten. Het kasteel is thans ingericht als museum, veel voorwerpen uit vervlogen dagen zijn er te bezich tigen. Robin Hood zelf is een beetje weggedrongen. Een klem stand beeldje van de dappere vogelvrij verklaarde bandiet staat aan de buitenkant van de kasteelmuur. Een mannetje dat zijn boog in de richting van de kantelen van het kastelen houdt, waar denkbeeldige vijanden zich achter verschansen. Maar de Engelsen en de buiten landse bezoekers zijn Robin Hood nog niet vergeten, tenminste als men af kan gaan op de gretige wijze waarop een ieder het stand beeldje fotografeert. De Midlands is eigenlijk een brok historische grond. Ongeveer veertig kilometer van Derby ligt het zogenaamde „Chatsworth House", kasteel van de hertog van Devonshire. Vanaf de heuvels heeft heeft men prachtig uitzicht op het kasteel en zijn prachtig aan gelegde tuinen, 't Kasteel werd gebouwd in de jaren 1678-1707 en herbergt thans een prachtige kunstcollectie. Sinds 1840 is het majestueuze bouwwerk opengesteld voor kunstminnende bezoekers. Voor Nederlanders is er echter nog een speciale reden om het kasteel te gaan zien. Toen Willem III, prins der Nederlanden, koning van Engeland was verbleef hij meermalen op dit kasteel. Het Peakdistrict in de Midlands is wel het fraaiste gedeelte van midden-Engeland. Een toerist moet zeker niet verzuimen eens een kijk je te nemen in Castleton. Een stadje dat bekend is om zijn „Bleu Bulgarije ademt avontuur en ro mantiek. Hoe kan het anders in een land waar enerzijds ruines van machtige forten en on deraardse grotten, waar monniken zich verborgen voor oprukkende, fanatieke moslims, getuigen van een eeuwenlange, verbitterde strijd en anderzijds het kweken van ro zen in de loop der tijden is gewor den van een „geurige" bezigheid tot een kunst, tot een cultus bijna. De Bulgaren zijn een arm volk. Dat wil zeggen: arm door westerse ogen gezien. Een Bulgaar, die maandelijks 300 leva thuisbrengt een U.S. dollar is twee levas behoort tot de gegoede stand. Met zo'n salarispeil moet het leven goedkoop zijn, wat het dan ook is. Een goed diner b.v. voor twee per sonen met volop vlees, verse groen te (hoort bij de Bulgaarse maal tijd) en naar verkiezing rijst of aardappelen, het geheel overgoten met de inhoud van een fles uit stekende, zij het wat koppige wijn, kost niet meer dan circa 4 levas. Zonder fooi! Want daar zijn de Bulgaren, althans tegenover bui tenlanders, waarschijnlijk nog te trots voor. Zij zijn ook gelukkig, alle som bere vernalen over het leven zo dicht onder de Russische wind ten spijt. Gelukkig in het besef van de rijkdom van hun prachtige land, hun schilderachtige steden en dor pen, waar hun kinderen op straat nog typische kinderspelletjes kun nen doen zonder gevaar te lopen binnen de kortst mogelijke tijd on der de wielen van een passerende auto te raken. Auto's zijn be halve in de centra van de grote ste den als in de eerste plaats de hoofdstad Sofia in Bulgarije nog steeds een verschijnsel waar de niet-stedeling zijn werk even voor onderbreekt om daar eens aan dachtig naar te kijken. Zeker naai de types van na 1960. Geluk, vriendelijkheid en gast vrijheid gaan doorgaans samen. Vriendelijk, gastvrij, behulpzaam en ook wel een tikkeltje nieuws gierig zijn de Bulgaren. Het is dan ook helemaal met moeilijk om met hen in gesprek te komen. De taal vormt daarbij natuurlijk een bar rière, maar bepaald geen onoverko melijke, want dank zij de vele toe risten uit West- en Oost-Duitsland en Oostenrijk (de andere Westeuro pese nationaliteiten zijn nog niet zo sterk vertegenwoordigd in de va- kantietijd) spreken dan wel ver staan verrassend veel Bulgaren Duits. De wederzijdse manco's in woordenkennis worden aangevuld met de internationale gebarentaal. \1 is eigenlijk geheel Bulgarije één ideaal /vakantieoord, de grote trek ^an de tot dusver overwegend Duitse toeristen richt zich op de kuststrook langs de BRONNI1 Ook de stad Buxton in 11 Peakdistrict is de moeite van bezoek waard. Buxton wordt i het „Engelse Spa" genoemd. Ei namelijk geneeskrachtig we verkrijgbaar, afkomstig uit bn nen in de buurt van de stad. N alleen het „Buxton-water" heeft stad bekend gemaakt. Ook „Peacookhotel" is een beziensws digheid. Niet alleen om zijn typi oude inrichting, maar om zijn j clusiviteit. Er bevindt zich bij hotel namelijk een riviertje m men op forellen kan vissen. Di moet men dan wel enkele hond den guldens per week voor betai Het is dan ook meer een i watertje voor rijke Amerikaai toeristen dan voor een Nederlan hengelsportbeoefenaar. Voor men de Midlands verl! moet men toch zeker een bez< gebracht hebben aan de „Ladyl wer Dams". Deze dammen zorj voor de watervoorziening van i groot gedeelte van de Midlands, aanleg van de dammen, waar n tien jaar voor nodig heeft gel en die miljoenen gekost heeft, gi met de nodige drama's gepas Het gehele dorpje Derwent mc ontruimd worden, omdat het M meer, dat zou ontstaan, juist wi gevormd op de plaats waar dorpje stond. Bij laag water I men de torenspits van het ond gelopen dorpje nog zien. Het F ject kwam vlak voor de Tw« Wereldoorlog klaar en heeft dal door nog historische betekenis kregen. De beroemde Engelse logsvlieger Guy Gibson oefei met het 617-squadron van de R namelijk op deze dammen voor raid die later werd uitgevoerd de dammen in de Duitse rivier Ruhr. Een en ander staat uitvof beschreven in het bekende b( „The Dam busters", dat in Ned land onder de vertaling „Bomm op de Roerdam" verscheen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 24