LEIDSCH DAGBLAD Soekarno's positie nu wel bijzonder wankel China "s leger gaat grotere rol spelen JONGEN (16) STAK WINKELIER (80) JAMIN Overstromingsramp in Braziliaanse staat Russische president in Italië Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 24 JANUARI 1967 No. 32084 Directeur: E. A. E. van Dlsboeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN £11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 26041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden Giro no. 67055 SoehartoHet geduld van het leger is beperkt Indonesië's „sterke man", generaal Soeharto, heeft vandaag in een toespraak tot regio nale militaire bevelhebbers gezeg, dat het geduld van het leger beperkt is. Het leger zou „optreden tegen ieder die nog steeds de vergissin gen van het verleden verdedigt en die de be velen van het consultatieve Volkscongres trotseert". Deze uitlating wordt gezien als een rechtstreekse verwijzing naar de weigering van president Soekarno het congres een ver klaring te geven over zijn optreden voor en tijdens de mislukte staatsgreep van 30 septem ber. Zondag had (zoals gisteren reeds gemeld) de militaire hevel- hebben van de Indonesische hoofdstad, g ener aal-majoor Amir Machmoed, gezegd klaar te staan om president Soekarno te arres teren, zodra de order daartoe zou worden gegeven. Generaal Mach moed heeft geen verdere uitleg gegeven. Gereed voor arrestatie Minister van Justitie Arto zei gis teravond weldra alle bijzonderheden over president Soekarno's mogelijke Margriet-Pieter op huwelijksreis in Zuid-Amerika (Van onze Hilversumse correspondent) Prinses Margriet en mr. Van Vol lenhoven bevinden zich op huwe lijksreis in Zuid-Amerika. De RVD wil hierover niets ontkennen noch bevestigen. Wel wilde een zegsman van de RVD meedelen, dat de hu- wielijiksreis van t paa/r tot nu toe het „bestbewaarde geheim van Soestdijk is geweest". Margriet en Pieter wer den in Brazilië „ontdekt" door een medewerker van de KRO-radio-ac- tualiteitenrubriek „Echo", zoals ons van deze zijde werd meegedeeld. Vrij dag 13 Januari, even voor midder nacht, is het paar onder een aange nomen naam (die niet is ach terhaald) in een KLM DC-8 lijntoe- stel naar Lissabon gestapt. In de Portugese hoofdstad volgde een op onthoud van een uur, waarna de reis met hetzelfde toestel naar Rio de Janeiro werd voortgezet. Het is mo gelijk, dat het paar op een later tijd stip vanaf Rio de Janeiro de reis naar een andere bestemming heeft gemaakt. In Rio raakte men net spoor bijster. Mogelijk logeren Mar griet en haar echtgenoot bij een van de Zuidamerikaanse vrienden of rela ties van Prins Bernhard. Dat kan dus ook in Argentinië of een andere Zuidamerikaanse staat zijn. medeplichtigheid aan de mislukte staatsgreep van 1965 aan generaal Soeharto te zullen overhandigen. De legerleider zou de gegevens aan het congres doorgeven om uit te maken of er eerst een onderzoek zou wor den ingesteld en de president daar na zou worden ontslagen of dat hü eerst zou worden ontslagen om daar na een onderzoek naar zyn daden in te stellen. Anticommunistische actiefronten en jeugdorganisaties die zeggen tien miljoen jonge Indonesiërs te verte genwoordigen, hebben na een bijeen komst in Bogor geëist dat generaal Soeharto, de huidige „sterke man" van Indonesië, „Soekarno als pre sident opvolgt". Tegenactie Van welingelichte zijde is gisteren tegen de correspondent van het ANP in Djakarta gezegd dat de bevelheb bers van de elitetroepen van het In donesische leger hun eenheden voor bereiden op een mogelijke tegenac tie van leger- en andere eenheden die achter Soekarno staan. Zo zouden generaal-majoor Sjarso- no van de Siliwangi-divisie in west- Java, brigade-generaal Sarwo Edhie van het keurregiment parachutisten en generaal-majoor Kemal Idris van het strategische commando van het leger op het ogenblik in Tjiboelan op 80 km ten oosten van Djakarta bijeen zijn om de jongste ontwikke lingen te bespreken en maatregelen voor te bereiden om de „nieuwe or de" te doen zegevieren. Deze legereenheden zouden gealar- Arrestaties in Santo Domingo In Santo Domingo en elders in het land zyn 33 personen gearresteerd, die zouden hebben samengezworen tegen de regering van president Ba- laguer. Tot de arrestanten behoort Molina, president van de orthodoxe communistische partij en oprichter van de Dominicaanse volksbeweging. President Balaguer zou opdracht ge geven hebben dat een groep officie ren gepensioneerd wordt. In Santo Domingo is het rustig. Knaap na roofoverval in Pieterburen gegrepen De 16-jarige jongen die gistermid dag op bijzonder brute wijze de 80- jarige alleenwonende winkelier B. Huizinga in Pieterburen overviel en deze met een mes in de rug stak, is nog geen drie uur daarna door de politie gegrepen. Het was de knaap om geld te doen. Om kwart voor één stapte de ketel- monteur uit Westernieland het huisje van de heer' Huizinga bin nen. Hü vroeg aan de heer Hui zinga een pakje sigaretten. Toen WEERBERICHT Rustig weer Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Overwegend droog weer met vrij veel bewolking en hier en daar mist, maar ook enkele opklaringen. Meest zwakke wind uit uiteenlopende rich tingen en over het algemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). 25 JANUARI. Zon op: 8.31 uur; onder: 17.14 uur. Maan op: 15.50 uur; onder: 8.38 u. Hoogwater te Katwijk te 2.24 en 14.41 uur, laagwater te 10.38 en 22:58 uur. de winkelier zich omdraaide om het gevraagde te pakken, stak de knaap hem met een mes tussen de schouderbladen en begon te slaan. De man tuimelde tegen de slaap kamerdeur. De overvaller duwde hem het slaapvertrek in, gooide hem op het bed en sloeg hem met een hard voorwerp op het hoofd. De gewonde winkelier vluchtte echter naar de woonkamer, luid om hulp roepend. De knaap, angstig gewor den door het geschreeuw, ging er vandoor zonder geld. Buiten greep hij uiterst kalm zyn fiets en reed naar een cafétaria in Een rum, waar hij een pilsje bestelde. Niemand merkte iets byzonders Vervolgens reed hij in 1e richting van Mensingeweer, waar hy zich verschool in een leegstaande boer derij. Hier werd hij om kwart over drie -revonden door een van de vele politiewagens, die inmiddels al geruime tijd een gebied met een straal van vijftien kilometer rond Tieterburen uitkamden. De gewonde winkelier had na de overval nog kans gezien zyn huis je uit te strompelen naar zyn buurman, de heer T. J. van der Ploeg, die meteen met hem naar de landbouwer P. Venhuizen liep. Pas daar kwam men tot de ont dekking dat de heer Huizinga was gestoken. In allerijl alarmeerde men de politie en een arts. Het slachtoffer ligt thans ernstig gewond in een Gronings zieken huis. meerd zijn in verband met de be richten dat Soekarno gezinde ele menten zes bataljons van de marine in en rond Djakarta hebben samen getrokken. Hatta De voormalige Indonesische vice- president dr. Hatta heeft zondag op een bijeenkomst in Padang gezegd dat hij op het politieke toneel zou willen terugkeren .Hij zou een nieu we partij stichten onder de naam „Indonesische mohammedaanse de mocratische partij" die een econo mische politiek overeenkomstig de mohammedaanse wet zou voorstaan. Eerst zou hij echter over het beno digde kader voor die partij willen beschikken, aldus meldt Antara. Vele honderden doden Ten minste duizend personen zijn omgekomen of worden vermist bij overstromingen in de Braziliaanse staat Rio de Janeiro. De hevige re genval van maandag heeft ver scheidene rivieren buiten hun oevers doen treden en aardver schuivingen veroorzaakt. Doordat een grote elektrische cen trale blank is komen te staan, be schikken Rio en naaste omgeving KAMP VAN COMMUNISTEN IN THAILAND In Thailand (Siam) heeft de poli tie naby de grens met Maleisië een geheim kamp van communistische guerrillastrijders ontdekt, dat o.a. 'n school en een sportveld omvatte. Er was woonruimte voor 200 personen. Na een gevecht van vier uur werden de bewoners op de vlucht gejaagd. De politie van Thailand heeft de steun van de Maleisische autoritei ten bij de bestrijding van commu nistische verzetsstrijders in 't grens gebied. Ook in noord- en midden- Thailand zyn acties tegen de com munisten gaande. „Petit kiosque" is de naam van dit hoedje van de Franse ontwer per Pose Valois. Het is gemaakt van marineblauw stro en is ver sierd met linnen banden waarop reprodukties van de voorpagina's van Franse modebladen zijn ge drukt nog slechts over 30 procent van de normale stroomvoorziening. Daar de verbindingen met de over stroomde gebieden verbroken zijn was het vannacht niet mogelijk een indruk van de ramp te krijgen. Volgens nog onbevestigde berichten zouden in de plaats Itaguai 400 personen zyn omgekomen en in Pa- racambi 200 huizen zijn verwoest. De 34 inzittenden van een autobus zouden verdronken zijn, toen het voertuig door het water van de Rio Paraiba werd meegsleurd. (Van onze correspondent in Rome) Vandaag is het staatsbezoek van de Russische president Podgorni aan Italië begonnen. Het bezoek zal acht dagen duren. Het Russische staats hoofd, vergezeld van een groot ge volg (waaronder veel economen) zal zijn intrek nemen in het Quirinaal als gast van president Saragat. Van middag en ook een deel van mor gen zou gebruikt worden voor be sprekingen met minister van Buiten landse Zaken Fanfani en de minister van Economische Zaken. Donder dagochtend vertrekken de Russi sche gasten per vliegtuig naar Turijn, waar zij de Fiat-fabrieken zullen bezoeken. Zoals men zich zal herinne ren heeft de Fiat fabriek in 1966 het grootste handelscontract bemachtigd, dat ooit door Sowjet-Rusland werd afgesloten. De Italianen hebben dit contact weten te verkrijgen ondanks de mededinging van grote Ameri kaanse, Engelse, Duitse en Franse automobielfabrieken. Na bezoek aan de Fiat vertrekt het gezelschap naar Milaan en be zoekt daar de fabrieken van Pirelli, die o.a. autobanden vervaardigen. Op de avond van die dag is er een gala voorstelling in het theater „Scala". Vrijdag gaan de Russische gasten per trein naar Venetië, aan welke stad een kort bezoek wordt gebracht en daarna reizen zij per vliegtuig naar het zuidelijk gelegen Taranto, waar enkele jaren geleden grote hoogovens zijn verrezen. Dit gebied, met de steden Bari en Grindi, is op het ogenblik reeds het op een na be langrijkste industriegebied van Ita lië, na de driehoek Genua-Milaan- Turijn. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft vannacht de ze foto vrijgegeven van het dra ma met de ertstanker „Jacob Verolme", welke na een explosie op het voorschip zondag bij de Canarische Eilanden is gekap seisd. Op de bovenste foto de be manning van de Jacob Verolme in de reddingsboten. Vanmiddag laat zouden de Nederlandse schip breukelingen op Schiphol aanko men. Hun relaas telefonisch gedaan aan onze correspondent in Spanje kan men elders vin den. Het laatste, dat de beman ningsleden van hun schip zagen, Verzet tegen Mao's aanhang in KiangsiKwantoeng e.a. In Rood-China leggen Mao's aanhangers steeds meer na druk op de mogelijke rol van het reusachtige „volksbevrij dingsleger" in Mao's campagne om zijn tegenstanders te ver pletteren. De officiële Chinese pers maakt onder grote kop pen melding van de steun van het leger aan Mao's „rode re bellen". In Peking verschenen gisteren aanplakbiljetten, waarin gezegd werd, dat voor zitter Mao aan minister van Defensie Lin Piao opdracht heeft gegeven troepen in te schakelen om de „revolutio naire massa's" te steunen als dit nodig mocht zijn. Het trok zeer de aandacht, dat deze ver klaring gisteren weer verdwe nen was. Het persbureau „Nieuw China" meldde giste ren, dat legeronderdelen uit vele delen van China betui gingen van trouw hebben ge zonden aan Mao. Gisteravond werd uit de Chinese hoofdstad vernomen, dat leger-een- heden bevel hadden gekregen de kan toren van party en politie in Fang Sjan te bezetten. Deze stad ligt 50 km ten zuidwesten van Peking. Daar zouden verscheidene honderden revo lutionairen gevangen zyn gezet door „reactionairen", die „een wrede bur gerlijke dictatuur" hadden gevestigd. Een dagblad in Sjanghai van de Rode Garde maakte gisteren bekend, dat de kantoren van het persbureau „Nieuw China" en van het „Volks dagblad" in Sjanghai door Maoïsten z(jn bezet. Het Tjsechische persbureau CTK citeert muurkranten, volgens welke er in Woe-Chan gevechten gaande zijn tussen voor- en tegenstanders van voorzitter Mao. waarbij veertig personen zyn gewond. In Hoeheho- toe, hoofdstad van Binnen-Mongolië, zou voor de vierde achtereenvolgende dag zyn gevochten. De provincie Ji-Tsjoean zou in handen zjjn gevallen van Tsje Loeng, de afgezette vice-voorzitter van het staatscomité voor de defensie en voormalig vice-premier. Volgens het blad van de Rode Garde, Ting Kang Sjan. heeft hy ook sterke steun in andere gebieden. Volgens radio-Moskou (in een Ja panse uitzending) wordt in China op alle mogelyke manieren verzet geboden tegen de „culturele revolu tie" van Mao. „In de provincie Kiangsi is het verzet byzonder heftig en een groot gedeelte van de provin cie is in handen van tegenstanders van Mao". Volgens muurkranten in Nantsjang, hoofdstad van Kiangsi, zouden zeker vierhonderd rode gar disten by botsingen met tegenstan ders van Mao gewond zyn. Velen zyn in ziekenhuizen opgenomen. In de provincie Kwantoeng worden wapens verzameld voor een leger van boeren en arbeiders. Zy zouden zich daarbij laten leiden door het succes van een soortgelyk leger ln het aan grenzende Kiangsi. In Mandsjoerye proberen Mao's tegenstanders zestigduizend arbeiders en studerenden bijeen te brengen in Sjang Soen, op 200 km ten noord oosten van Moekden, om daar een basis te vormen tegen de „revolu tionaire rebellen, die op de hand van Mao zyn. Dit meldt de correspondent van het Japanse blad Jomioeri Sjim- boen uit Peking, waarvoor hij muur kranten in de hoofdstad aanhaalt. In Hongkong blyven geruchten binnen komen over een a.s. burgeroorlog. Aanhangers van president Lioe zou den zich in geheime kampen In de wapenhandel oefenen. Volgens de correspondent in Pe king van het Japanse blad Jomioeri Sjimboen lopen er in de Chinese hoofdstad geruchten dat de zestig jarige voormalige propagandachef Tao Tsjoe is gestorven aan een hart aanval. Ook zou Wang Jen-Tsjoeng, hoofd van het partycomité in de pro vincie Hopei en medestander van Tao, stervende zyn aan leverkanker. ADVERTENTIE haagse hopjes niet duur we! heerlijk ADVERTENTIE inw) fia'p pp Hedenavond 19.25 our TV Nederland I "Boien uit d» Woestijn" KANS OP GRATIS ISRAËLREIS Joods Nationaal Fonds verg. 2-1-'67 lo «0038.129. ADVERTENTIE Datum uitbetaling hogere uitkering is nog onzeker De uitbetaling van de per 1 janua ri 1967 voorgenomen verhoging van de welvaartsvaste sociale verze keringsuitkeringen zal kunnen ge schieden, zodra de desbetreffende al gemene maatregel van bestuur tot stand zal zyn gekomen. Gezien het stadium van voorbereiding van deze algemene maatregel van bestuur kan omtrent het tydstip van uitbe taling nog geen nadere mededeling worden gedaan. Dit zegt de minister Veldkamp (Sociale Zaken) in antwoord op schrifteiyke vragen van het tweeae kamerlid, de heer Van Lier (PvdA). ico- EUPPERSBUSCH fornuizen kookplaten (elektr. - gas) KIJK EN KEUR uitgebreide toonzalen deskundig advies geopend 8,30-17.30 zat. tot 1 uur. 'iMENEXCO HOGE RIJNDIJK. LEIDEN ($ucJ euwo Uit het Leidsch Dagblad van 24 Januari 1867: Te Lochem is dezer dagen een Engelschman aangehou den en over Rotterdam uitge leid, die, in juli 1866 uit zijn vaderland naar Antwerpen vertrokken, de laatst ge noemde plaats den 21 en De cember had verlaten, om naar Rotterdam te gaan. Hij wilde die reis te voet., en op z\jne vraag welken weg h\J volgen moest, had men hem steeds geantwoord: „altijd maar recht uit". Zoo was de man in plaats van te Rotter- dam, in den Achterhoek te recht gekomen. Twee Corsicaansche solda ten van de garde, Ciosi en Agostini, ter dood veroordeeld wegens moord, zijn Maan dagmorgen te Parijs gefusïl- leerd. Daar Agostini nog tee- kenen van leven gaf, naderde hem een sergeant en verbrij zelde hem de hersens met een v pistoolschot. -q •cSc*<^cs<^<«cS<^<90Scf<^oSoKiC6'J

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1