Keus uit 400 typen caravans Tenten weer groter en zwaarder Als u een caravan gaat kopen Wegwijs TOERISTISCHE BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD 1967 PAGINA 8 Miljoenen Nederlanders zul len ook deze zomer weer kortere of langere tijd door brengen in een linnen-huis je. Duizenden van hen zul len dit voorjaar overgaan tot de aanschaf van een nieuwe tent. Ze zijn bij dezen gewaarschuwdde tenten worden dit Jaar weer groter en weer zwaarder, want met name de buitenlandse fa brieken mikken steeds meer op hen, die de vakantie in eigen land doorbrengen en hun tent van mei tot oktober op een camping laten staan. Het aantal la/rugparkeerders op de campings groeit met het jaar, voor de tentenfa brikanten reden om vooral aan deze groep alle aandacht te schenken. Bungalowtent Toen een slordige tien Jaar geleden dte bungalowtent ichuchtere schreden zette op het pad naar de populariteit en de befaamde dubbeldaks- combinatietent wilde gaan verdringen, was het oordeel van velen: die linnen bun galows zyn goed voor Span je of de Rivièra, hier deugen ze niet, ze vangen teveel wind. De zwartkijkers kregen ongelijk. De bungalowtent was in zijn opmars niet te stuiten, sterker: hij werd jaarlijks weer wat groter. Het begon met een huisje op vier poten, waarvan je een zijwand als luifel op een paar losse steunen kon zet ten. Dit model hield het maar enkele jaren vol, want het nadeel was dat die steu nen niet stevig stonden en bovendien iedereen de volle inkijk iin die tent had. Daar om begon men aan die lui fel losse zijstukken te beves tigen. Vervolgens kwamen er allerlei lulfelopdrukkers op de markt en de weg voor een nieuw model was vrij: een bungalowtent met een vaste luifel. Maar: zo'n luifel bleef (uiteraard) aan de voorkant open en dat hinderde velen. Zo kwamen er losse „deuren" in de handel, gevolgd door vaste luifels met vaste deu- In het pas begonnen jaar zetten we de volgende logi sche stap en trekken de ruimte onder de luifel bij de eigenlijke tent en maken aan de voorkant weer een nieuw klein luifeltje. Deze sterk vergrootte bungalowtent, soms met drie binnententen, komen we by veel merken tegen. Hoe we ze moeten meenemen? Er zullen dit jaar wel wéér meer aan hang wagentjes op de weg komen dan vorig Jaar, want we willen de tent steeds gro- ber en steeds zwaarder. Is het een wonder dat er steeds meer caravanbouwers op de markt komen? By deze ont wikkeling is de stap van tent naar caravan maar een kleine. Behalve dan natuur lijk financieel, want voor één caravan koop je altyd nog een stuk of vyf, zes goede tenten! 5ta tenten Zoals opgemerkt, het aan bal .Jangparkeerdere" op de campings groeit snel. Reden voor de fabrikanten om de tenten niet alleen groter te maken, doch ook van een zwaardere kwaliteit. Maar er zijn al weer slim me jongens die verder kyken den hun neus lang is en be zig zijn te experimenteren met allerlei kunststoffen. Dit jaar komen er dan ook ten- ben met een soort aluminium dak op de markt. Nog verder gaat een Fran se tent-fabriek die dit jaar niiet alleen met een licht frame op de markt komt, maar ook met synthetisch tentdoek, dat ruim 20 pro cent lichter in gewicht is dan gewoon doek en 30 pro- Kampeerdersleven. Als de avond valt, wordt de tent haattig opgezet. cent ruimte bespaart wan neer de tent wordt opgevou wen. Dit doek zou beter wa ter afstoten, niet kunnen rotten en nu ook geheel kleurecht zijn. Andere opvallende nieu wigheden bij de grote ten ten anno 1967 zyn de weer grotere half-open plastic- ramen en de doorgaans vrij kleine deuren, meestal ook nog aan de zijkant. Boven de plastic-ramen maakte mep 'smalle luifeltjes;, e^n enkele fabrikant loste het prpbleem van regeninslag In de half* open ramen op door ln de zij - wand een knik naar binnen te maken. Een vreemd ge zicht overigens en beslis niet moed. Aluminimum Wie eenmaal bezig is zich te laten meevoeren op de weg naar steeds grotere en zwaardere sba-tenten, kan zich natuurlijk de vraag gaan stellen of dan een uit- neembaar huisje van ander" materiaal niet veel beter is. Een tent blijft per slot van rekening een tent. Ook voor deze groep is er nieuws: er zajn dit jaar aluminium huisjes op de markt die u zonder veel moeite uit el kaar kunt nemen en elders kunt opbouwen. We hebben ze al van 5x3.75 meter ge zien compleet met een afge scheiden keuken en een slaapkamer. Ze zyn beslist gezellig, doen romantisch' aan met hun leuke eefchoek- met-baaiken en de luxueu.se keuken, maar de prys Is er ook naar. In Duitsland gaat dit huisje dat ook in Ne derland zal worden verkocht leeg 5500 mark kosten en geheel gemeubileerd 7300 mark. Wie geen liefhebber is van een langdurig verbhjf op één camping maar in de zomer naar zonniger streken wil staan een paar mogelijkhe den open: een sta-tent voor „thuis" en een lichtgewicht bent voor onderweg. Dit is altijd desnoods met een koper dan het minder gerieflijk. Als u een kampeerwagen gaat kopen, is het zaak tevoren terdege te overwegen welke van de honderden modellen en ty pen in uw geval het beste aan de verwachtingen zal voldoen. Er zyn lichte vouwwagens van niet veel meer dan honderd kilo. en er zyn z.g. living-vans van enkele tonnen zwaar, die niet eens over de weg mo gen ryden en die alleen geschikt zyn voor permanente plaatsing op kampeerterrein of eigen stuk grond. Tussen deze beide uitersten zyn er echter nog zoveel mogelykheden, waarby met vaststaande factoren als b.v. de grootte van het gezin en trekkracht van de auto rekening moet worden gehouden, dat een aankoopbesluit de vrucht van uiterst geconcentreerd denkwerk moet zyn. Daarby moet worden bedacht, dat een vouwwagen waarvan, verscheidene uitvoeringen be staan, zó lioht is. dat hy voor vrij wel alle auto's zonder gevaar voor schade kan worden getrokken. Bo vendien. uitgeklapt en uitgebouwd met de erby behorende tenten en luifels, biedt de vouwwagen 'n res pectabele ruimte. Een nadeel vin den wy, dat men by opzetten of jfbreken in de regen toch nog be- hoorüjk nat wordt en dat in het laatste geval het natte tentzeil in de wagen terechtkomt met het ge vaar. dat een deel van de bagage eveneens doordrenkt wordt. Een tentwagen is 's winters makkelyk op te bergen, omdat hy in de mees te gevallen op één van de zykanten gezet kan worden, wat weinig plaats vraagt. Als men de voorkeur geeft aan een echte caravan, moet men zich in de eerste plaats afvragen, waar voor de wagen bestemd is: voor ry den en lang staan in het binnen land of voor het, maken van bui tenlandse reizen, waarby ook ber gen overwonnen moeten worden. In het eerste geval kan de cara van groter worden gekozen dan in het tweede. In Nederland immers zyn de meeste wegen vlak en dan komt het er niet zo héél erg op aan als de auto eens wat zwaar der moet trekken. In het tweede geval geldt éérst de auto eens te analyseren en na te gaan aan de hand van by de ANWB te verkrij gen lysten, wat nog getrokken kan worden by hellingen van b.v. 12%. Als men zich daaraan houdt, Kan men er van verzekerd zyn aangenomen dat de auto in goede conditie verkeert onderweg geen moeilijkheden te ondervinden Aangezien een oaravam bij een juiste behandeling vele (in ieder ge val meer dan tien) jaren meegaat, is het verstandig er zoveel mogeiyk geld voor uit te trekken. Betere kwaliteit biyft nu eenmaal langer goed. Natuuriyk zyn er nog heel wat méér factoren, die een rol spelen in het vaste kamp of op een plaats waar men wat langer biyft staan, kunnen de kinderen in de aan de caravan bevestigde buitentent sla pen óf (en dat vinden zy nog veel leuker) in één of twee aparte tent jes. Als het kan. kieze men een kam peerwagen met twee tafels: één voor de volwassenen en één voor de kinderen om aan te spelen. Al naar gelang de lengte van de caravan slaapt men op bedden in de lengterichting of in de breedte: langslapers of awarsslapers. In het laatste geval óf twee tweepersoonsbedden óf één tweepersoons- en twee éénpersoons» bedden boven elkaar. Een belangryk onderdeel is de keuken, die men de laatste jaren veel ziet geplaatst aan „kop" of ..staart" van de caravan. De vrouw des huizes krygt hier een voorname slem in het kapittel en moet erop letten, dat er een praktisch (goed schoon te houden) gasstel is lnge- oouwd met een opklapbare spat- plaat en dat het gootsteentje niet •te klein is. Boven de keuken hoort een raam te zyn of minstens een goede ventilatie om kookdampen af te voeren. Als vloerbedekking kan men het beste linoleum of een dergelyk makkelyk te onderhouden mate riaal kiezen. Vegen en dweilen is in een caravan minstens éénmaal per dag nodig en een vast tapyt op de grond (hoe mooi het ook staat) geeft daarby alleen maar moeiiykheden. Voldoende bergruimte in kasten en laden en onder de banken is een ander punt, dat de volle aandacht verdient. De verlichting wordt veel al geleverd door één of meer gas* lampen, die voorzien zyn van de beruchte „kousjes" zeer breekbare dingen, waarvan men er altyd pen paar in voorraad moet hebben. Dit zyn een paar punten, waar men op moet letten by het kopen van een caravan. Verder kan na tuuriyk ieder naar eigen smaak en inzicht handelen. ADVERTENTIE Er zijn in Nederland ruim vierhonderd typen kampeer wagens te koop. Zij worden vervaardigd door meer dan honderd binnen- en buiten landse fabrikanten. Om uit deze enorme verscheidenheid een juiste keus te maken is verre van eenvoudig. In het algemeen kan worden ge legd dat de Nederlandse wagens uitmunten door degelijkheid. Engelse caravans zyn door de massa-fabricage laag in prys, on danks het feit dat een belangryk bedrag aan vracht en invoerrech ten moet worden betaald. By het beoordelen van de afwerking en de kwaliteit van de gebruikte materia len mag de lage prys niet uit het oog worden verloren. Duitse caravans zyn doorgaans bijzonder goed afgewerkt en luxueus uitgevoerd. Dat de prys meestal belangryk hoger ligt dan tan Nederlandse caravans, is on dermij deiyk. De Franse caravanindustrie is in Nederland slechts met welndg mer ken vertegenwoordigd. De voornaamste in Nederland verkochte Belgische merken zyn Bourgeois, Constructam, de Reu en WA-WA. Vrijwel alle fabrikanten hebben hun serie dit jaar uitgebreid met een of meer grote modellen. De vraag hiernaar hangt samen met het feit dat de caravan steeds meer als buitenhuisje wordt gebruikt. Het ryden beperkt zich doorgaans tot de zomervakantie en ook dan is er van het maken van een trektocht zelden sprake. Langdurig ryden is voor kinderen geen genoegen, even min trouwens als voor ouderen by de toenemende verkeersdrukte. Daar de continentale constructeurs in tegenstelling tot de Engelse er van uitgaan dat met deze grote wagens normaal aan het ver keer kan worden deelgenomen, worden ze dikwyls met tandemas sen uitgerust. Ze zyn dan ook ver re van goedkoop. Bovendien is een forse trekker noodzakelyk. Ace. Nieuw by het Engelse merk Ace is de verzwaarde, metalen deur met jaloezie vensters. Een ontwikke ling welke is overgenomen van de Amerikaanse caravans. De Alpenkreuzer vouwwagen •Ar Met de Erïba Puck heeft ook een DAF-je niet de minste moeite. kreeg een aan de lyn van een mo derne auto aangepaste vorm. Het keukenmeubel werd vergroot, even als de woon- en slaapruimte. De Bluebird Europa caravans zijn lichtcrème gespoten evenals de nieuwe Engelse Astrals. By beide mekken werd het interieur ver fraaid en ook de afwerking voldoet aan hogere eisen. De Belgische Bourgeois-cara vans zijn thans ook leverbaar met en lichter gekleurd interieur. De toiletruimte werd vergroot en het gasstel is thans scharnierend be vestigd. Bourgeois is één van de weinige caravans met een half- bolvormige gootsteen, waarmee men met een minimum aan water een hoog vloeistofniveau krygt. Daar de afvoeropening op het laag ste punt ligt loopt het gebruikte water tot de laatste druppel weg. De Franse Caravelalr serie werd uitgebreid met de modellen Cata- lane, Vendée en Armor. Jammer dat de prijzen van deze door de grootste Franse vliegtuigfabriek vervaardigde kampeerwagens voor Nederlandse begrippen vry hoog zijn. De Belgische Constructam in troduceert de Coral, een nieuw ty pe met een opbouwlengte van 3 DO m. De Duitse Eriba vervaardigt nu ook caravans zonder hef dak. De nieuwe serie (Nova) telt reeds drie modellen. Gevaert bouwt nu een type van 4 H m lengte. Het is een tweetafel model met zeer grote u-vormige zithoek en een middenkeuken. Het belangrijkste nieuws by Kip is een aanzienlyke prijsverla ging van alle modellen. De Euro- kipserie omvat thans 7 typen, waarvan de prijzen uiteenlopen tussen f 3195 en f 5395. Nieuw is de Sprite Major, 75 cm langer dan de Musketeer en 15 cm breder. De Major heeft in de knik van* het dak een groot, licht doorlatend luik. Ret gewicht van deze grote gezins wagen is ongeveer 750 kg. Belangrijk nieuws by WA-WA is het type 200. Een hefdakwagen welke 20 cm breder is dan het be staande type 180. Dit levert be langryk meer interieurruimte op met als voornaamste voordeel, dat de edden nu van normale lengte zyn. Daar het uitzetten van het hef dak by deze grotere wagen vry veel krachtsinspanning vereiste, werd aan beide zyden van de wa gen een drukveerconstructie aangebracht, welke 30 kg van het te tillen gewicht voor zyn rekening neemt. Het afleveringsgewicht bleef onder 400 kg, waarmee de ze vierpersoons caravan ook door een kleine, lichte auto kan worden getrokken. Verder zijn by vrywel alle mer ken detailverbeteringen aange bracht. Zo wordt by voorbeeld een roestvry metalen gootsteen in steeds meer wagens aangetroffen. Vrywel alle vermelde nieuwe ty pen zullen te zien zijn op Caravan RAI, welke van 27 januari tot en met 5 februari wordt gehouden. Tenslotte nog een opmerking verlies by het vele nieuws niet uit het oog, dat er ook by de fir ma's welke dit jaar geen nieuws bréngen, zeer betrouwbare en uit stekende modellen te vinden zyn Elk produkt bereikt na een aan tal jaren een stadium dat er wei nig beiangryke verbeteringen mo gelijk zijn. Verscheidene fabri kanten vinden de door hen aan gebrachte kleine veranderingen bo vendien van onvoldoende wezeniyk belang om er veel drukte over te maken. Koop by voorkeur bij firma's welke een reputatie tt verliezen hebben en waarvan rede- lykerwyze kan worden verwacht dat men er ook na een aantal ja ren niet tevergeefs om servioe zal kunnen aankloppen. /en is het de bedoeling reizen te maken, waarby onderweg op cam- 'pings overnacht moet worden, dan is het noodzakelyk, dat ieder lid van het gezin een slaapplaats „aan boord" heeft, ook al is het dan maar een rolbed, dat op eenvoudig® manier boven de andere bedden kan worden aangebracht. Eenmaal Wy verkopen de veel besproken H.D.L. TENTEN (door A.N.W-B. en Consu mentenbond als de beete tenten geklassifloeerd). KOOP OF BESTEL TIJDIG! in de voorverkoop korting. In de MODERNSTE zaak van LEIDEN kunt U ALLES kopen op Sport- O AMP ING 6PORTHUIS Er zyn automobilisten die van het kopen van een kampeerwagen te rugschrikken, omdat zy denken dat het ryden ermee achter de auto moeilyk of gevaarlijk is. Ten onrechte. Het ryden levert zeer weinig moei lijkheden op als men zyn verstand gebruikt en nog voorzichtiger is dan gewoonlijk. Het is zaak nog meer vooruit te kyken dan in het gewone verkeer, om dat de remweg van een combinatie wat langer is dan van een losse auto. volgt de au to vanzelf waarby met het nemen van bochten slechts iets meer ruimte behoeft te worden geno- Een zéér belangryk punt waar niet genoeg de nadruk op kan wor den gelegd, is de nood zaak om tydig terug te schakelen. De motor wordt door het grotere gewicht zwaarder belast en kan dit alléén zonder schade te iyden de baas worden als er op tyd snelling wordt terugge schakeld. Deze regel geldt natuurlijk in de eerste plaats in heuvel- of bergland, en dan zo wel by klimmen als by dalen. Als men daalt in een te hoge versnelling wordt de snelheid te groot, de remmen wor den te veel belast en ge vaar is niet denkbeeldig. Maak dus gebruik van het remmend vermogen van de motor. Is de snelheid tóch te hoog geworden, rem dan kort en krachtig en schakel nog verder terug. Het enige, wat met leerd moet worden is 't achteruit ryden. Oefen dit op een stille weg en bedenk, dat er tegen stuur gegeven moet worden, als de caravan een bocht moet maken. Een kleine stuuruitslag heeft grote gevolgen, dus niet te veel draaien de op nieuw beginnen als de wagen te veel „schaart" en niet meer in de goede richting is te krygen. Een uitermate praktisch keu. kenmeubel met hal/bolvormige wasbak! inde Bourgeois caravans, 0

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 19