Noorwegenvrij kamperen tussen bossen en bruisende bergbeken Verademend of vervelend, 't is maar hoe je Finland ziet Wegwijs TOERISTISCHE BIJLAGE LEIDSCK DAGBLAD 190T PAGINA 8 "TT-»'? zijn van die mensen die verzuchten: ,,Als ik een hoop geld if'i had, dan kocht ik een Landrover en ging op zwerftocht door -* de wereld". Dat zijn van die mensen die in de vakantie wat anders willen dan de geur van andermans zonnebrandolie en het lawaai van andermans radio. Hun dromen worden door geld gebrek meestal geen werkelijkheid, want stilte en eenzaamheid lijken ver weg en duur. Toch hebben wij met tioee personen drie weken lang in de verlaten natuur rondgedoold zonder dat er bij het vertrek veel meer dan f 500 in de portemonnee zat. Het geheim van dit kleine wonder heet Noorwegen. Begin Juni reden we op ons ge mak in twee dagen naar het Deense plaatsje Hirthals in het noorden van Jutland, en namen daar dezelfde avond nog de nacht boot naar Kristiasand, Noorwe gen. Vroeg in de morgen, omstreeks ies uur, komt de veerpont daar aan. Uit de ochtendnevels doemt een landschap op dat je de ogen doet uitwrijven. Met het wijde heuvellandschap van Dene marken nog vers in het geheugen, is dit een verrassing die alle slaap doet verdwijnen: boven het haventje tussen de rotsen klim men dennegroene hellingen naar een teer blauwe hemel. Eenmaal door de douane, komt er niets van plannen om zo snel mogelijk slaap in te halen. Het is namelijk een landschap voor nieuwsgierige mensen: na elke oocht en achter elke bergrug lok ken nieuwe verrassingen. Pas na een kilometer of zestig begonnen we weer aan slapen te denken. Dat was even voorbij het dorpje Byglandsford, aan de oever van het gelijknamige water. Er is een kampeerplaats in de buurt, zoals overal in Noorwegen. Maar daar hebben we geen belangstelling voor. in Noorwegen mag men overal in de vrije natuur kampe- Die avond zitten we bij een houtvuurtje aan een kristalhelder meer. waarin vissen grote krin gen maken, op jacht naar insec ten. Van ver weg over het spiege lend fjord klinkt een eenzame ac cordeon met wijsjes die aan de Ierse volksmuziek doen denken. Als het te schemerig wordt om te lezen, is het nog maar een half uurtje voor middernacht. We weten nog niet dat 's nachts om twee uur alweer de eerste vogels beginnen te zingen. Dit is Noor wegen, het land dat door de Pool cirkel gehalveerd wordt! Er staat een bordje langs de weg. „Kjör Sakte" staat er op. langzaam rijden. Daar begint, de „opbreking" die zich verder over heel Noorwegen uitstrekt. De as faltweg gaat plotseling over in een smalle tweebaansweg van steenslag, soms zo vlak en hard als een startbaan, soms ook met gaten zo groot als een flinke em mer. Wat folders schreven over niet meer dan 250 kilometer per dag. is géén sprookje. In Noorwegen moet men trou wens nooit haast hebben. Is het niet om de nationaal geldende maximum snelheid van 70 kilo meter, dan toch wel om het na tuurschoon. De weg slingert zich door berken- en dennenbossen, langs bruisende rivieren met heel smalle wiebelende hangbruggetjes en klimt kronkelend door ruige bergen. Het is een kwestie van schakelen als een vrachtwagen chauffeur. Remmen willen we zo weinig mogelijk op die losse steenslag. De afgrond ligt direct naast de weg zonder verdere af rastering dan dunne twijgen die rechtop in de grond geprikt staan, 's Winters bij sneeuw kan men daaraan zien waar de weg loopt, nu vallen ze weg tegen een ach tergrond van overdadig groen. Uren kan men zo rijden, zon der maar een auto te zien. Het landschap lijkt7 een reusachtig natuur-reservaat dat voor publiek gesloten is. Wegens ruimtegebrek in ons piepkleine autootje is de jerrycan voor reservebenzine thuis gebleven. Het levert geen bezwaar op, want in de gehuchten die zo nu en dan opduiken, meestal niet meer dan vier of vijf houten hui zen, is altijd wel een benzine pomp. In de iets grotere neder zettingen is meestal ook een „Landhandel" letterlijk groen teboer waar al het nodige te koop is, tot aan visgerei toe. De prijzen liggen niet veel boven de Nederlandse, alleen alcohol en ta bak zfjn ronduit duur. Op onze trek naar het noorden, komen we ook door het Setesdal. een belevenis op zichzelf. Het landschap doet daar een beetje aan Zwitserland denken met zijn groene weiden en houten huisjes van boomstammen, rijk versierd met houtsnijwerk. De daken van die vaak eeuwenoude huisjes zijn waterdicht gemaakt met berke schors en bedekt met een dikke laag stenen en plaggen, waarop soms struikjes groeien. In dat zelfde Setesdal staan her en der. bordjes langs de weg met het woord „Solvsmed" zilversmid. Voor een paar luttele guldens zijn daar sieraden te koop volgens tra ditioneel ontwerp aan huis ge maakt. Ze zijn van fijn zilverfili- grein, waaraan vergulde holle spiegeltjes hangen te schitteren. De ontelbare beekjes, waterval len, rivieren en meren blijken nog niet alle water van Noorwegen te bevatten. Op zoek naar een mooi vlak kampeerplekje in het bos op zichzelf al een hele opgave in een bergachtig land zakken we keer op keer weg in een dikke verende laag mos en moeten dan haast watertrappen om boven te blijven. Naderhand leerden we onze kampplaatsen vooral te zoe ken langs de oevers van meren en rivieren, waar zand voor een wat steviger ondergrond zorgt. Stalen tentharingen blijven on ontbeerlijk, want rotsgrond laat zich in dit land overal gelden. De bergmeren in het zuiden van Noorwegen en de fjorden aan de zuidkust zijn heerlijk om in te zwemmen. Kristalhelder en in de maand juni al bijna lauw. Voor sportvissers moet Noorwegen een ideaal land zijn, want aan welk water we ook kamperen, des avonds zijn er steevast plonsge luiden en grote kringen van ja gende vis. Een nadeel voor de kampeerder is het aas van al die vis: de muggen. Maar er is een simpele oplossing; de spuit bus. een attribuut, dat bij een kampeertocht in Noorwegen goud waard is. Over het weer in het land der Noormannen dit. We zijn er helaas maar drie weken ge weest, maar gedurende die tijd was het badpak ons dagelijks te nue, zelfs in de open auto. Vol gens de folders ligt de zomertem- peratuur in Zuld-Noorwegen ho ger dan in ons eigen land, en tijdens onze vakantie daar klopte dat. Langs de westkust met de beroemde fjorden schijnt het re genachtiger te zijn dan in het binnenland. F inlands is lang lebberen aan een klein drankje. De ingrediën ten zijn: meren, bossen, heu vels, en stilte. Je moet er van hou den. Wie er van houdt, bestelt nooit meer anders. Hij wordt een kroeg loper van Finland. Andere dran ken worden daar niet geserveerd. Maar ook nergens in Europa wordt het mengsel zo puur geschonken. Wat de één hier exclusiviteit noemt, is voor de ander eentonigheid. Daar ligt de kracht en de zwakte van de Finse eenzijdigheid. De echte buitenmens zal op die wegen, eindeloos wentelend langs berken en dennen waar tussen door telkens het oppervlak van één der zestigduizend Finse meren flik kert zijn dorst naar ruimte en een oerbeleven van de natuur wel laven. Hij zal met welbehagen de droge lucht der sparren opsnuiven, met intens genoegen de rimpelin gen van het water onder de ritse lende berken volgen en met een licht gevoel zich vermeien in de de stille, langgerekte zomeravon den. Een bezoek aan Finland dat qua oppervlak overeenkomt met Groot- Brittannië, is niet alleen een geo grafische ervaring maar vooral één in sfeer. Veel sterker dan de ande re Scandinavische landen bewaart Finland namelijk nog een zeer ei gen oorspronkelijk stemming waartoe lange geïsoleerdheid en het feit dat de Finnen een geheel apart ras vormen, speciaal hebben bij gedragen. De drukte en haast van Europa schijnen ongemerkt aan hen voorbijgegaan te zijn. In zijn gemoedelijkheid heeft Finland iets van een groot „platteland", vol pri mitieve oharme en ouderwetse hartelijkheid. GASTVRIJ Openheid en eenvoud zijn de kenmerken van deze houtvesters van Europa, wier gastvrijheid le gendarisch is. Want de Finnen be naderen de vreemdeling nog met de respectvolle houding van men sen voor wie de bezoeker oorspron kelijk iemand was, die zich uren lang een weg door het woud had gebaand. De mooiste uiting van deze gastvrijheid blijft een uitno diging voor de sauna, die men. vooral terwille van zichzelf, maar niet moet afslaan. Die aantrekke lijke sensatie van „vervreemding" die men In Finland ondergaat, wordt nog in de hand gewerkt door de volledig ongerijmde klanken, die de Finse taal blijken te vormen en waartegen men zich het beste wa pent met een klein zakwoorden boekje. „Ja, maar zit, ik dan niet mijn hele vakantie in de kou?" luidt de bekende angstige vraag. Door het continentale klimaat, dat Finland beheerst, zijn de winters er inder daad zeer koud maar de korte zo mer kent daarnaast vaak ho ge temperaturen (juni en Ju Tl zijn de beste maanden. MEREN Typische bezienswaardigheden in Finland. Het is veeleer de totali teit van het landschap met zijn genuanceerde monotonie die je be zighoudt. Toch zijn er uitschieters: het. merengebied van Zuidoost-Fin- land overtreft de andere in spec- taculariteit. Voor buitenlanders is het zeker het aantrekkelijkst te be ginnen met deze streek, die als hoogtepunten kent de heuvel Koli met zijn prachtig panorama en de landengte Punkaharju. Voor wie minder tijd heeft is een tocht naar Aulanko, natuur park nabij „Hameenlinna (onge veer 150 km van Helsinki) aan te raden. Voor alle meren geldt dat men ze eigenlijk het mooist ziet via één van de gemoedelijke boot tochten die vanuit talrijke Finse teden worden georganiseerd, som mige met een duur van verschei dene dagen. LAPLAND Een zeer sterke, eigen bekoring heeft het rendierrijke Lapland, al is dit gebied in wezen natuurlijk minder typisch Fins dan de rest van het land. Door de indrukwek kende verlatenheid van deze, soms bergachtige streek kan men prachtige trektochten maken via speciaal ingerichte hutten. Een speciale attractie vormt hier de middernachtzon. Een heel apart genoegen vormt voorts het verblijf op één der der tigduizend eilandjes voor de Finse kust. Watersportliefhebbers zijn speciaal de archipel bij Turka en de Alandseilanden (midden ln de Botnische golf» aan te bevelen. HELSINKI Tenslotte behoort een bezoek van enkele dagen aan Helsinki al gauw tot de beste momenten in Suomi, zoals de Finnen hun land zelf meest noemen. Het is een stad die aan alle kanten openligt naar het water en waar men zich nooit on der de voet gelopen voelt. De men geling van oude tsaristische bouw werken met een werkelijk fantasti sche moderne architectuur maken Helsinki tot een unieke hoofdstad in Europa. In dit land, dat maar viereneen half miljoen inwoners telt, kan men eigenlijk overal zijn tent opslaan. Wie wat meer comfort verkiest, kan echter terecht op één van de vele campings, waar men nauwe lijks meer dan een gulden kwijt is per persoon en nog eens dit bedrag voor de auto. Hotels zfjn gemiddeld duurder dan in Holland. In de vele heugdherbergen. waarvan de prijs varieert van ongeveer twee tot vijf gulden, bestaat geen leeftijds grens zodat men er met de hele familie terecht kan. PRIJZEN Het prijsniveau ligt in Finland in het algemeen wel iets boven het Hollandse. Als toerist hoeft men daar echter niet zoveel van te mer ken omdat er zelfs in de kleinste Finse dorpen cafetaria's zijn met zelfbediening) waar men al voor vier gulden behoorlijk eet. Veel toeristen hebben de neiging ware monstertochten te maken door Scandinavië Wie Finland echter goed op zich wil laten in- Studenten-kapel in Otaniemi (Finland' werken, doet het beste er een tijd je te blijven. Finland, maar ook de bezoeker is daar het meest bij ge baat. Men kan de auto meenemen op een van de vele boten die uit Stockholm en andere Zweedse ste den. Travemunde (W.-Duitsland) en Kopenhagen de verbinding on derhouden Daarnaast is er een snelle vliegverbinding van uit Am sterdam. Finland heeft een uitgebreid bin nenlands vliegnet, waarvan de ta rieven zeer laag liggen. De trein- tarieven komen ongeveer overeen met die :n ons land. Voor toeristen worden door de spoorwegen aan trekkelijke trips georganiseerd. Het is voorts zeer eenvoudig vanuit Finland een uitstapje naar Lenin grad te maken. De schaarse Hollanders die Fin land hebben ontdekt, hebben iets van fanatici gekregen. Een van hen omschreef zijn gevoelens laatst als volgt: „Iedere keer dat ik in Finland ben geweest voelde ik me er méér thuis. Alleen de laatste keer heb ik gemerkt dat ik me wéér thuis voelde. En dan moet je op passen". Eppo Jansen,

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17