Luisterrijk lustrumconcert van het 'Alma Materkoor' kunst Voor Kosigin: banket in Buckingham Palace LEKKER BROOD Prima leiding van Jan van der Meer Schildpad popu lair maar verwaarloosd Vietnamontwapening en Brits-Russische handel Geruchten rond Twardowski IJSDAG 24 JANUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 FEESTELIJKE AVOND Van der Meers aanwijzingen te kun nen voegen. Het stormachtige ap plaus noopte welverdiend tot een tweede, succesvolle auditie. Pieter Jansen was een betrouwbaar secondant op orgel en klavecimbel. Bloemstukken voor de damessolis ten en de dirigent, welke laatste dit concert tol een hoogtepunt in de historie van het „Alma Materkoor" wist te maken. Dat dit tezamen viel met het jubileum, verdient een aparte aantekening. Wg hopen Van der Meer, all-round musicus als hij is. nog meermalen j voor dit koor te zien. Hg kent tot in détail het moeilgke „klappen van de zweep". 11. Luisterrijk is het lustrumconcert van het „Alma Materkoor" isteravond in de zo goed als geheel gevulde Stadsgehoorzaal igezet met orgelspel. Jelukkig dat dit thans kan! Albert de Klerk bracht het Orgel- oncert no. 4 van Handel, tezamen met het Residentie-Kamer- rkest. Dit concert is afgeleid van Handels fluitsonate en het erd. naar rechtgeaard Handelgebruik, gespeeld zonder pedaal. )e solostem berustte bij het orgel, de ripienostemmen werden oor het orkest vertolkt. ilbert de Klerk beheerste vanzelfsprekend het instrument vol- omen en liet het sexquialter-register effectvol uitkomen in et „Alla Siciliano". Wellicht was het tempo in het Presto iets e gejaagd, maar het geheel maakte toch onder dirigent Jan van er Meer, die voor het eerst de leiding op een concert van het lma Materkoor in handen had, een imposante indruk. Dirigent en solisten voor het Lustrumconcert van het Alma Materkoor''V.l.n.r. Chris van Woerkom, Leny StevensRidder- hol (sopraan). Jan van der Meer (dirigent), Wilemine Matthès (alt). Johan Kramer (tenor).Max van Egmond bas) en Albert de Klerk orgel). (Foto LD/Holva®t) Franck sleohits zelden te onderken nen valt. Hier ontwikkelde het koor een magistrale uitdrukkingskracht, ondersteund door een orkest, dait al evenzeer blijk gaf zich gewillig naar Dr. P. M. Maas overleden Op 70-jarige leeftijd is in1 Arnhem overleden dr. P. M. Maas. oudrector van het katholiek Gelders Lyceum. Hg schreef tal van leerboeken voor het onderwijs in de Franse taal. een Frans-Nederlands woordenboek en een biografie van de Franse dichter Francois Villon. Dr. Maas wordt donderdag in Arn hem ter aarde besteld. Henny Orri en Theo Kling naar Ensemble Henny Orri en haar man, de acteur-regisseur Theo Kling, hebben zich voor het a.s. seizoen verbonden aan het toneelgezelschap Ensemble. Dit seizoen hebben beiden deel uit- j gemaakt van de toneelgroep Theater. Anna Kappel - 91 - overleden I In het bejaardentehuis Deo Gratias (Op Gouden Wieken) in Den Haag is de eertijds beroemde zangeres Anna I Kappel in de ouderdom van 91 jaar overleden, aldus het „Vaderland". De j begrafenis zal donderdag in Wasse naar geschieden. I De bijzondere vocale talenten van Anna Kappel waren voor de leiding van het Hervormde Weeshuis in Pur- merend, waar zij op haar negende jaar terechtkwam, reden om haar een zangopleiding aan de muziekschool aldaar te laten volgen, welke zij na haar zestiende jaar in Den Haag voortzette en ten slotte onder leiding van de vermaarde pedagoge Lilly Lehmann in Berlijn voltooide. In Duitsland te Bonn leerde zij ook haar eerste echtgenoot, prof. Ri chard Stronck. Musikdirektor in Bar men, kennen. Het echtpaar bleef tot 1923 in Duitsland en vestigde zich daarna in ons land. waar Anna Kap pel echter door veelvuldige bezoeken ook reeds muzikaal naam had ge maakt. Na het overlijden van Richard Stronck in 1929 hertrouwde mevrouw Kappel in 1937 met ir. A. C. Gebhard. Haar concert praktijk was toen reeds in een lespraktijk overgegaan. Anna Kappel koos het oratorium- en liedgenre, bij welke keuze haar religieuze instelling een belangrijke rol speelde. Naar analogie van de erenaam van Jenny Lind werd zij in ons land wel de „de Purmerendse Nachtegaal" genoemd. Zij bouwde een muziekbibliotheek op. die onder meer eerste uitgaven van Hugo Wolf be vatte: het grootste deel van haar be zittingen ging echter in 1945 in vlammen op. Op 17 maart 1965 vierde Anna Kap pel nog in goede gezondheid en zeer vitaal haar negentigste verjaardag. Droeve en verheugende ervaringen van ,.Artis" Schildpadden zijn in de laatste ja ren populaire huisdieren geworden. Dit is af te leiden uit de cijfers van het loketje van Artis in Am sterdam. waar in 1966 niet minder dan 2931 dieren werden afgeleverd omdat er geen plaatsje meer voor hen was. Vele van deze dieren wa ren ziek of gewond, sommige van de straat opgepikt, maar in Artis wordt aan deze overtollige" dieren al le zorg besteed die mogelijk is, en is het werkelijk een hopeloos geval, dan worden zij pijnloos afgemaakt. De vogels winnen het ieder jaar: 1349 exemplaren, bijna 4 per dag werden er in het afgelopen jaar naar Artis gebracht: 751 zoogdie ren. 211 vissen. 342 reptielen en 278 andere dieren maken het totaal vol. Na de katten en honden wer den werden onder de huisdieren 263 schildpadden gebracht, die daarmede de derde in de rg wa- Jammer genoeg moet de Artis-direc- tie vaststellen, dat uit de ingele verde exemplaren duidelijk blijkt dat schildpadden tevens de meest ver waarloosde huisdieren zijn. Land- zowel als moerasschildpadden zgn erg gesteld op warmte en gesteld od een gevarieerd dieet van zowel dierlijk als plantaardig voedsel. Ar tis heeft op aanvrage uitstekende „Aanwijzingen voor de verzorging van schildpadden". Een andere merkwaardige conclusie die de staf van Artis heeft ge trokken uit de ingeleverde dieren is dat er kennelijk mensen zijn die gevaarlijke gifslangen co bra's en ratelslangen als huis dier hebben of z.g. wurgslangen als pythons of boa's. Ook kroko dillen zijn als huisdier in trek. Ca via's en goudhamsters komen weer in de mode. Apen behouden he laas. zegt de Artis-dlrectie hun populariteit. „Helaas", omdat apen allerminst huisdieren zijn en door onwetendheid vaak slecht worden verzorgd. De merkwaardigste schenking aan Artis in het afgelopen jaar was misschien wel een kanjer van een zeekreeft, geschonken met de op merking „we hadden hem graag op gegeten, maar niemand durfde hem levend in kokend water te doen". Nu zwemt deze prachtige kreeft rond in het aquarium. ADVERTENTIE DIJSSELBLOEM Hogewoerd 128, Lelden (Van onze correspondent in Moskou) Ter ere van het bezoek, dat de Sowjetrussische premier Kosigin op 6 februari a.s. aan Groot-Brittan- nië zal brengen, geeft Koningin Eli- Jan van der Meer, voortreffelijk imjst, heeft zich nu ook als een wrtreffelijk dirigent doen kennen een feestelijk gestemd program- dat voor een jubileumavond als tóe bij uitstek juist was samenge- eld. Bachs „Magnificat" Allereerst het juichende „Magnifi- n Johann Christiaan Bach 7351782), jongste zoon van de rote" Bach, die ondanks zijn op- erkelijk talent in armoede in Lon- ls gestorven. Hij wees op radicale ijze nieuwe wegen aan, zijn „zin- nd allegro" is beroemd geworden. )k dit „Magnificat" toont de nodige art; deze is door Van der Meer spel en vloeiend met duidelijke in- Qties tot expressie gebracht. De oraang klonk volrond, gaaf, helder voor alles fris, ook als gevolg van verheugende feit, dat zich onder koorleden veel jongeren bevinden gelijkwaardigheid der stemgroepen eef tot het fugatische einde toe be- lard. Het orkest paste er zich accu- it en genuanceerd bij aan. De solisten kwamen in dit glo- „Magnificat" slechts weinig m bod. Zij waren Leny Stevens— dderhof (sopraan), Wilhelmine itthès (alt), Chris van Woerkom en Max van Egmond (bas), jch in dit weinige droegen zij toch tot een volwaardige uitvoering, larmee de herinnering aan deze ich, die zijn opleiding genoot bij idre Martini in Bologna, naar eer verdienste werd hoog gehouden. Te Deum" van Handel ADVERTENTIE rokershoest blafhoest? theelepeltje Nattermann hoestsiroop zie-zo! beoordelen in het stralende „Te Deum" van Handel, door deze in 1713 geschreven als dankbetoon voor de vrede van Utrecht, In opdracht van de Engelse Koning, George I. De twee trompetten accentueerden in sterke mate het stralende karakter. Wat, evenals in het „Magnificat" op viel, was de duidelijke dictie en de verzorgde uitspraak van de Engelse taal. Maar in het bijzonder dankte men het aan de stuwkrachtige en bezie lende leiding van Jan van der Meer. dat dit contrastrijke werk, dat ook zulke prachtige ensembles voor de solisten bevat, in al zijn suggestieve prachtlievendheid opklonk. De solisten hierboven genoemd, waarbij zich ook de tenor Johan Kramer had gevoegd konden zich hier ten volle laten gelden. Men kent de glanzende sopraan van Lenv StevensRidderhof. die haar partij uitnemend beheerste, de donkere alt van Wilhelmine Matthès. in de la gere regionen ditmaal echter niet steeds voldoende draagkrachtig, ter wijl zij er zich voor hoeden moet midden in een woord adem te halen, de weldadig-sonore bas van Max van Egmond. wiens muzikale voordracht opviel en de lichte tenor van Chns van Woerkom. die evenwel blijken gaf zijn partij onvoldoende bestu deerd te hebben, hetgeen zich meer malen wreekte. Voor zover dit in net ensemblewerk te beluisteren viel, leek de tenor van Johan Kramer „kelig" geplaatst en zong hij falset, daar waar dit technisch niet past. Voor een zuivere beoordeling zouden wij hem echter in een solopartij moeten horen Het homogeen zingende koor aangevuld met krachten van het ge renommeerde „Vox Laeta" uit Rijn- saterwoude bereikte hier niet steeds de frappante precisie als in Bac-h zij het alleen in de aanvang doch overwon later met groot gemak de veeleisende opgaven. Ook hier beantwoordde het Rest- j dentie-Kamerrkest aan de hoogge- I stemde verwachtingen. Francks 150ste Psalm Als bekronend besluit van deze avond, waarop de jubel domineerde, volgde een herhaling van de reeds vroeger gezongen 15ste Psalm ..Hal leluiah louez de Dieu" van César Franck, waarin evenwel de échte Blijft hij hoofdredacteur van de Nieuwe Wereld"? De Russische communistische partij doet pogingen om de geruchten tot zwijgen te brengen dat de partij de omstreden dichter en journalist Aleksander T. Twardowski wil afzetten als hoofdredacteur van Nowi Mir (Nieuwe Wereld). Dit maandblad is de spreekbuis van de meer liberaal gezinden in de aanhoudende strijd over de mate van literaire vrijheid. De strgd golft, op en neer. Soms schijnen de Stalinisten het culturele heft in handen te heb ben, soms lijken de meer liberalen succes te hebben met hun afwijzing van het „socialistische realisme" De Prawda publiceert vijf korte gedichten van Twardowski met de aantekening dat ze zijn ontleend aan „Nowi Mir". Ze moeten dan echter afkomstig zijn van een nog niet in De bekende Nederlandse schil der Fred Klem. die sinds jaren in Parijs woont, houdt daar een ex positie, die tot 14 februari ge opend is. Fred Klein, die ook her haaldelijk in ons land met succes geëxposeerd heeft, staat hier voor een van de 32 doeken, die op zijn tentoonstelling te zien zijn. Het is getiteld „Stier, gevolgd door tivee honden de handel gebracht nummer. Het laatste nummer dat in de kiosken is verschenen is dat van november. De oorzaak van deze vertragingen ligt naar verluidt bij de censuur. Waarnemers zien de publikatie van de gedichten in het partijblad als een aanduiding dat Twardowski nog steeds aanvaardbaar is voor de ideo logen in de partijtop. De geruchten over de dichter circuleren al sedert april vorig jaar, toen hjj zijn post van adjunct-lid van het centrale partijcomité verloor. Er verdween toen echter ook een vooraanstaande figuur uit de conservatieve schrij verswereld. Volgens de laatste onbevestigde berichten is aan Twadowski een nieuwe functie aangeboden bij het Sowjet-instituut voor literatuurstu die. Hg zou daarop hebben geant woord „als u me kwUt wil, moet u me ontslaan. Ik ga niet vrijwillig". Een ander gerucht is dat Twardowski heeft geweigerd twee nieuwe ad junct-hoofdredacteuren te benoemen die de partü had voorgedragen. Zijn antwoord zou zijn geweest dat hg al genoeg adjunct-hoofdredacteuren had. De nu 56-jarige Twardowski is voor het eerst hoofdredacteur geworden 1950. Na de dood van Sbalin in 1953 was hij de eerste die verhalen publi ceerde waaruit de „culturele' dooi' bleek. De erfgenamen van Stalin verwij derden hem echter en het duurde tot 1958 voor hij weer terugkwam als hoofdredacteur van Nowi Mir. In 1962 was hij het weer die een nieuw geluid in de literatuur liet horen door de novelle „Een dag in het le ven van Iwan Denisowitsj" van Aleksander Solzjenitsyn te publi- Het jaar daarop publiceerde hij zijn gedicht „Tjorkin in de andere we reld", een felle satire op de Stalinis tische bureaucratie. Vorig jaar trapte hij op de tenen van het militaire ap paraat door het publiceren van een aantal eigen oorlogsherinneringen, waarbij hij geen blad voor de mond nam. Het iegerbiad Kresnaja Zwesda reageerde scherp op een verhaal waarin stond dat gewonde Russische soldaten door hun eigen officieren werden doodgeschoten om te voorko men dat ze in Duitse gevangenschap terecht kwamen. I zabeth een staatsbanket in Bucking ham Palace. Een opmerkelijke bij zonderheid, want gewoonlijk worden alleen staatshoofden voor een bezoek I aan het paleis uitgenodigd. Kosigin zal in totaal tien uur lang bespre kingen voeren met premier Wilson, verdeeld over vijf ontmoetingen. De nadruk zal liggen op Vietnam, ont wapening en de Brits-Russische han- del. Kosigin zal ook Industriëlen en leidende figuren uit de handel ont moeten, alsmede de Britse en de bui tenlandse pers. Het staat verder vast, dat de Sow jetrussische premier ook een bezoek zal brengen aan het bedrijf van 'Elliott Automation in Boreham jWood in Hertfordshire, de grootste j computerfabriek in Europa. Dit be- zoek houdt waarschijnlijk verband met een mogelijke opdracht voor de bouw van geautomatiseerde fabrie ken in de Sowjet-Unie, waarmee ver scheidene miljoenen ponden zouden zijn gemoeid. Volgens de traditie zal het nog steeds op middeleeuwse leest ge schoeide bestuursorgaan van de City van Londen (niet te verwarren met het provinciale bestuur van Groot- Londen) de Sowjetrussische premier een lunch aanbieden in de histori sche Guildhall. Kosigin zal op za terdag 11 feberuari een bezoek aan Schotland brengen, waar hij de elek trische kernenergiecentrale in Hun- terston aan de Firth of Clyde zal bezichtigen. Waarschijnlijk zal hg 's middags de voetbalmatch tussen Kilmarnock en Rangers bijwonen. Het hoogtepunt van het Schotse bezoek is een groot kleurrijk feest en Studenten huldigen Coba Kelling De actrice Coba Kelling, die zo als gemeld vrijdag in Rotterdam haar 50-jarig toneeljubileum viert, zal die dag ook worden gehuldigd door het Rotterdams Studentencorps. In een landauer, begeleid door een harmoniekorps en belicht door fak kels, zal Coba Kelling 's avonds naar d* schouwburg rijden, waar zij zal optreden in „Zuster George moet sterven". Na afloop van het stuk zal Coba Kelling een huldiging ten deel vallen, die wordt gevolgd door een souper. militaire taptoe op het romantisch» kasteel van Edinburgh. Kosigin, die ook Londen in ogen schouw wil nemen, zal een deel van de laatste dag van zgn bezoek, zondag 12 februari, daaraan wijden. Op het programma staat een gang naar het graf van Karl Marx op de begraafplaats van High Gate. In de avond zal Kosigin aanzitten aan een door premier Wilson te geven diner op het landgoed Chequers. Hoewel dit. niet bekend is gemaakt, wordt aangenomen, dat Kosigin. evenals destgds Chroesjtsjow en Boelganln in het vorsten- en dlplo- matenhotel Claridge's zal logeren. Er zgn strenge veiligheidsmaatre gelen genomen. Kosigin zal worden beschermd door een ïgfwacht van twintig Russische en veertig Engelse rechercheurs. Het „zwaard van Stalingrad", ge durende de conferentie van Tehe ran van 1943 door Winiton Chur chill namens Koning George VI aan Stalin aangeboden, zal voor het eerst sinds de oorlog In Engeland te zien zgn op een Engels-Russische ten toonstelling welke gedurende Kosi gin* bezoek in het Victoria en Al- bertmuseum zal worden gehouden. Koningin Elizabeth heeft een aan tal van haar schlldergen voor deze tentoonstelling afgestaan. Orginele brieven van Elizabeth I aan Iwan de Verschrikkelijke, die naar haar hand dong, zullen eveneens worden ten toongesteld. Kampen voor weggelopen huisvaders bepleit De burgemeester van Heer, mr. L. Corten, heeft drs. Schmel- zer en de zijnen gistermiddag versteld doen staan door een plei~ dooi te houden voor de inrichting van werkkampen voor mannen, die hun gezin onverzorgd achter laten. De burgemeester van Heer deed een dringend beroep op de KVP-verkiezingséquipe, die zijn gemeente bezocht, om alles in het werk te stellen om de gemeenten te verlossen van zogenaamde „pa rasieten", daarmee bedoelde hij de mannen, die hun vrouwen en kinderen in de steek laten en de ze ten laste van de gemeente la- ten komen. De bestaande wetten zijn niet toereikend genoeg en daarom bepleitte mr. Corten een soort werkkamp voor deze on trouwe echtelieden, waar zij te werk worden gesteld en van waar uit hun lonen naar de achterge bleven vrouwen en kinderen zul len worden gestuurd. Wereldpremière opera Medea" De Amerikaanse sopraan Leonore Morvaya heeft gisteravond de hoofdrol vertolkt in de wereldpre mière van „Medea" ,een opera naar het werk van de Franse schrij ver Jean Anoullh. De moderne mu ziek werd gecomponeerd door An dras Kovach (51), een Hongaarse leerling van Béla Bartok, die verbon den is aan het conservatorium te Lausanne. Ned. Dans Theater naar Engeland Zondag 5 februari vertrekt het Ned. Danst Theater van Zeetlenho- ven met een chartervllegtulg naar Engeland, waar acht voorstellingen zullen worden verzorgd In Sunder land. Deze serie voorstellingen zal worden gegeven op uitnodiging van de directie van het Sunderland Em pire Theatre. Het gezelschap, dat in 1963 reeds ln dit theater optrad, zal in deze week twee programma's geven. Het ene programma zal bestaan uit de balletten „Metaforen". „Nocturne". „Screenplay" en „Carmina Burana". In het andere programma worden uitgevoerd de balletten „Concertino", „Pas de deux uit het ballet „Le Dla- ble a quatre", recital voor cello en acht dansers", vgf schetsen en „de anatomische les". Het gehele gezelschap zal aan de ze tournee zgn medewerking verle nen. Tevens zal de eerste cellist van het Concertgebouworkest. Anner Bijlsma. het ..Balletrecital voor cel lo en acht dansers" begeleiden. Het Ned. Dans Theater wordt zondag 12 februari terug verwacht.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11