LEIDSCH DAGBLAD GELD VOOR WERK IN NOORDEN EN ZUIDEN Amerika tegen raket bewapeningswedloop JAMIN Honderd miljoen voor snelle verbetering Op korte termijn Ook zacht weekeinde Washington wil praten Ook Duitse televisie schrapt „Het Bevel" Moord in Sittard China schaadt macht en aanzien van het wereldcommunisme WEER BRANDJES BELANGRIJK (3ud Qlieuwo Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 21 JANUARI 1967 No. 32082 Directeur; E. A. E. van Disnoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (bJJ vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte SLugel l. Lelden - Giro no 67055 De regering zal op korte termijn honderd miljoen gulden vrijmaken voor verbetering van de werkgelegenheid in het noorden en het zuiden van het land. Dit bedrag wordt onttrokken aan de voor het Rijk op de voor~ Inschrijvingen gereserveerde gelden en komt via het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds en de Bank van Nederlandsche Gemeenten terecht in Groningen, Friesland, Drente, Overijsselen Noord-Bra bant. De verdeling van het geld zal plaats hebben naar verhouding van de totaal geregistreerde arbeidsreserve van mannen in de rayons van de Gewestelijke Arbeidsbureaus. ken opstellen. Daarbij moet niet al leen op de mate van urgentie, maar in het bijzonder ook op de mogelijk heid tot verbetering van de werkge legenheid worden gelet. Voorkeur dient te wórden gegeven aan werken, waaraan direct dat wil zeggen binnen drie maanden kan wor den begonnen. Dit heeft de regering in een nota aan de Tweede Kamer meegedeeld. Zij merkt daarbij op, dat de ont wikkeling scherp in het oog wordt gehouden. Zo nodig zullen verdere maatregelen volgen. Door de verdeling van dit extra geld zal het mogelijk zijn een bedui dend deel van de op urgentielij sten geplaatste werken op korte termijn in uitvoering te nemen, waardoor er meer werkgelegenheid wordt gescha pen. De Gedeputeerde Staten van d< genoemde provincies moeten aparte urgentielijst zulke EX-DIRECTEUR SANCTA MARIA NOORDWIJKER- HOUT: 'Volksgezondheid schiet tekort' De heer J. Grevelink, gewezen di recteur van de Noordwjjkerhoutse psychiatrische inrichting „Sancta Maria" heeft zich met een bezwaar schrift tot de Eerste- en Tweede Ka mer gewend, waarin hij het beleid van de Inspectie voor de Geestelijke Volksgezondheid hekelt. Hij vraagt om een onderzoek naar de wijze waarop hem ontslag is ver leend. Dit is namelijk geschied zon der dat van te voren overleg met hem is gepleegd. De heer Grevelink meent dat de Inspectie ernstig heeft gefaald. Het ontslag is een gevolg geweest ir. een machtsstrijd tussen de ex- directeur en de religieuze orde van de Belgische Zusters van de Liefde, die de scepter over de psychiatrische inrichting wilde blijven zwaaien. De zusters zouden zich met zaken heb ben bemoeid die niet op haar terrein Over de door de Orde (het bestuur) twee jaar geleden aan de heer Grevelink verleende ontslag, loopt thans nog een gerechtelijke procedure. De heer Grevelink zegt zich in het bijzonder bezorgd te maken over het feit dat „ontoelaatbare toestanden" de inrichting niet worden veran derd; hij uit in dit verband zware kritiek op de Inspectie die deze toe standen zou toelaten. Zijn bezwaar- schrif is dus niiet in de eerste plaats gericht tegen zijn ontslag, maar voor het welzijn van zijn vroegere patiën ten. WEERBERICHT (Van onze weerkundige medewerker) De record-vroege terugkeer van de ooievaar, in het begin van de week In Brabant gesignaleerd, is begrijpe lijk, want af en toe lijkt het erop, dat wjj al de eerste lentedagen in beleven. Ook tijdens het blijft ons land in de zach en vochtige lucht, waarbij niet maar tijdelijk wel enige regen s te verwachten. De temperatuur ligt n de middag tussen 6 en 9 graden, n Scandinavië wint de strenge vorst enig terrein in de richting van maar binnen enkele da- en zal deze kou niet tot ons land unnen doordringen. Gemiddeld is e laatste week van januari de koud- van de winter, maar daar lijkt et dit keer nog niet op. 22 JANUARI op: 8.35 uur: onder: 17.09 uur op: 12.57 uur; onder: 5.26 uur oogwater te Katwijk te 12.04 uur, te 7.38 en 20.09 uur. hoogwater te 0.40 en 13.02 uur; agwater te 8.45 en 21.13 um*). Korter werken Intussen zijn weer nieuwe berich ten binnengekomen over ontslagen en werktijdverkorting. Zo heeft de radiatorenfabriek J. B. van Heijst en Zn N.V. in Woerden werktijdverkor ting aangevraagd. De directie wil 120 personeelsleden twee uur per dag minder laten werken. Vijftien Ma rokkanen sinds kort in dienst krijgen ontslag. Ook vier jongere Ne derlandse werknemers verdwijnen. Met de vakorganisaties is overleg ge pleegd. Ook de N.V. de Vitrite Fabriek in Middelburg heeft gevraagd enige maanden korter te mogen werken. Er is een verminderde vraag naar lamp voeten voor gloeilampen en elektri sche gasontladingslampen. Er zal één dag per week niet worden ge werkt door 459 van de ongeveer 700 werknemers. De N.V. Eindhovense Gereed schapsmakerij in Eindhoven gaat sluiten. De outillage gaat over naar bedrijven in Tilburg, Reusel en Ber gen op Zoom. De 22 werknemers kunnen desgewenst meeverhuizen. De Algemene Bedrijfsgroepen Cen trale heeft een brief gezonden aan minister Bakker van Economische Zaken, waarin wordt gevraagd de mogelijkheid te -mderzoeken de glas fabriek in Nieuw-Buinen draaiende te houden. De fabriek gaat op 1 fe bruari sluiten, maar volgens de A.B.C. zal het voor velen moeilijk zijn een nieuwe werkkring te vinden. Het college van B. en W. van de ge meente Borger, waartoe Nieuw-Bui nen behoort, heeft het verzoek van de A .B.C. ondersteund. Als een slui ting zou kunnen worden voorkomen, zouden ongeveer 120 arbeidsplaatsen voor het noorden van het land be houden blijven. De bestuurders van drie vakbon den in Enschede zijn verontwaar digd, omdat het Van Heek pas gisteren tegen het middaguur hen op de hoogte heeft gebracht van de voorgenomen werktijdverkor ting.. De directie van het bedrijf zegt, dat men gisteren vergeefs getracht heeft de vakbondsleiders te bereiken var zij de pers op de hoogte stelde, maar de bestuurders van Unitas en Een dracht noemden dat onbegrijpelijk en hoogst onwaarschijnlijk. Zij heb ben nog onlangs contact met de di rectie gehad. Toen is van zo'n erns tige ingreep niets gebleken. De r.k. bond van werknemers in het metaal- en elektrotechnisch be drijf „Sint Eloy" heeft felle kritiek geleverd op de N.V. Philips, omdat zij pas na maandenlange speculaties en geruchten heeft meegedeeld, dat het personeelsbestand wordt inge krompen. „Het lekt bij Philips en de interne communicatie toonde gebre ken", aldus de bond. Allerlei optimis tische informaties werden verstrekt, maar kort daarna bleek, dat het be drijf in nogal ernstige moeilijkheden verkeert. „Men heeft het kennelijk niet aangedurfd de waarheid te spre ken om het beeld van economische en sociale zekerheid en betrouwbaar heid niet te schaden. Blijkbaar heeft men niet begrepen, dat men alleen als sociaal vooruitstrevend bekend kan staan als men ook werkelijk so ciaal vooruitstrevend handelt. En daarbij past het niet de werknemers zolang in het onzekere te laten". In Eindhoven wil de bond nog den ken aan onhandigheid, maar in Sneek ligt het anders. „In december was Eindhovens sociale zaken nog optimistisch. Een maand later wordt de vestiging opgeheven. Het is moei lijk te verteren, dat met zo'n Jantje- lacht-Jantje huilt-politiek wordt in gegrepen in het bestaan van enkele honderden personen in een gebied, dat toch al zo schaars in zijn werk gelegenheid zit", aldus St. Eloy. Dit is de fraaie villa, die Prin ses Irene en Prins Carel Hugo in een buitenwijk van Madrid heb ben gekocht. Zij denken deze nieuwe woning spoedig te betrek ken. De Verenigde Staten zijn met de Sow jet-Unie onderhan delingen begonnen over de mogelijkheid een nieuwe be wapeningswedloop op het ge bied van verdedigingsstelsels tegen ballistische raketten te voorkomen, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren bekendgemaakt. Het ministerie liet doorschemeren, dat de Sowjet-Unie hiervoor wellicht belangstelling heeft. „Het (Amerikaanse) ministerie heeft geen redenen om aan te nemen, dat de Sowjet--Unie de door de pre sident reeds uitgesproken belang- ic De negen maanden oude Niels Arend Veenstra in Vlissingen heeft gisteren een stemkaart ont vangen om op 15 februari zijn stem uit te gaan brengen. Of hij aan de uitnodiging gehoor zal ge ven kan hij nog niet mededelen Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. stelling voor het staken van een be wapeningswedloop op het gebied van de anti-raketwapens niet ernstig overweegt, aldus een woordvoerder van het State Department. Nadat de Sow.ietrusslsche ambassadeur in Washington, Dobrinin, drie weken geleden op zijn standplaats terug keerde heeft de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Rusk contact met hem gehad over dit vraagstuk. Er waren mogelijk ook andere zaken besproken, maar het belangrijkste deel van het overleg tussen Rusk en Dobrinin had toch betrekking op bedoeld probleem. De Amerikaanse ambassadeur Lle wellyn E. Thompson, die onlangs in Moskou is aangekomen met een per soonlijke boodschap van president Johnson aan de Russische leiders, heeft opdracht de kwestie op het hoogste niveau ter sprake te brengen. Berichten die donderdag en vrijdag uit Moskou werden ontvangen, maak ten melding van een hoofdartikel in het tijdschrift „Za Roebezjom", waarin kritiek werd geleverd op de opmerkingen die president Johnson op 10 januari over de buitenlandse politiek heeft gemaakt in de „State of the Union". Volgens waarnemers in Moskou voorspelde deze kritiek een afwijzing door het Kremlin van Amerikaanse pogingen om een einde te maken, aan een nieuwe fase in de bewapeningswedloop voor die volle dig tot ontwikkeling kan komen. De verklaring van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Za ken is wellicht bedoeld om deze ne gatieve mening tegen te gaan. In de „State of the Union" zei Johnson dat de Sowjet-Unie haar capaciteit op het gebied van lange- afstandsraketten in 1966 heeft ver groot ..en is begonnen bij Moskou een beperkte raketverdediging" te installeren. Johnson zei dat de V.S. en de Sowjet-Unie „de plicht heb ben om de bewapeningswedloop tus sen or?ze landen af te Amerikaanse pogingen om de bouw van verdedigingsstelsels tegen ballis tische raketten te voorkomen maar zowel Westerse als Oosteuropese zegslieden betwijfelen of de Russen ermee akkoord zullen gaan. Volgens waarnemers zijn er niet alleen rond Moskou maar ook elders in de Sowjet-Unie raketverdedigings- stelsels in aanbouw. Zij achten het niet waarschijnlijk dat ie Russen er mee akkoord zullen gaan nu op te houden met het werk aan deze in stallaties. Oosteuropese woordvoer ders baseren hun twijfel op het feit dat de Russen in het algemeen gelo ven in luchtverdedigingsstelsels en de Amerikaanse bedoelingen wan trouwen. Dezer dagen heeft senator Henry M. Jackson, een democraat, gezegd, dat de V.S. zich moeten voorberei den op de installering van een be perkt raketverdedigingssysteem dat ongeveer vijf miljard dollar zou gaan kosten. IJet denkbeeld van Jackson kwam er op neer het veld al vast uit te trekken maar het nog niet te gebruiken, tenzij komt vast te staan dat men met de Russen niet kan komen tot een doeltreffend ver bod op de bouw van deze verdedi gingsstelsels. Hy vond het van be lang dat de Russen weten dat zij de Amerikaanse verdediging niet kun nen doorbreken en zelf een vergel- dingsaanval kunnen doorslaan. (Van onze Enschedese correspondent) Ook de televisiezender Duits land 2 heeft, letterlijk en fi guurlijk te elfder ure, gister avond afgezien van uitzending van Fritz Hochwalders televi siespel „Der Befehl" (Het Be vel). Gisteravond om elf uur. op het tijdstip dat de relayering van het een dag tevoren reeds door de Oosten rijkse televisie uitgezonden stuk zou Een laffe moord is gisteravond in Sittard gepleegd. Omstreeks acht uur drongen één of twee mannen gewapend met een revolver met ge luiddemper de woning binnen van de 49-jarige bouwvakarbeider H. Pfeifer, die in de woonkamer op de divan de krant zat te lezen. Van zeer dicht bij werd een vijftal schoten op hem afgevuurd, waardoor hij onmiddellijk dood moet zijn geweest. Het slacht offer was gehuwd en had acht kin deren. De politie heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld, o.m. in alle woon wagenkampen in Zuid-Limburg. De echtgenote van het slachtoffer stamt uit een bekende zigeunerfamilie. Roof schijnt niet he motief te zijn ge weest van de dader (s). Moskou contra Peking Twijfel De Sowjet-Unie heeft intussen nog geen enkele officiële aanwijzing ge geven over haar houding tegenover Maarschalk Krilow, opperbevelheb ber van de Russische strategische ra ketstrijdkrachten houdt in het Rus sische Verre Oosten spreekbeurten over het „gevaarlijke nieuwe stadi um in de Chinese politiek". De mili taire krant Krasnaja Zwezda (Rode Ster) bericht, dat Krilow in Siberië, ten oosten van het Baikal meer, de Pyromaan in Amsterdam (Van Amsterdamse correspondent) Tot vijf keer toe Is er vannacht in de Amsterdamse binnenstad brand gesticht. Vier keer was dit het geval In het trapportaal van een woning, één keer in het portaal van een winkel. In alle gevallen kon het vuur gedoofd worden, voordat het ernstige schade aan had kunnen richten. In de nacht van woensdag op donderdag werd reeds vijf keer brand gesticht. In de nacht van donderdag op vrijdag gebeurde dit twee keer. Vannacht werd ook nog een brandje gesticht in een geparkeerde auto. Ook in dit geval kon het vuur tijdig geblust worden. plaatselijke partijfunctionarissen op de hoogte brengt van een vergade ring van de landelijke partij die vo rige maand over China werd gehou den. Op die vergadering werd gepleit voor meer Russisch verzet tegen Pe king. Verscheidene Russische poli tieke en militaire leiders hebben de laatste weken in het hele land in spreekbeurten hierop de nadruk op gelegd. De communistische partjj van de Sowjet-Unie is gisteren tot de con clusie gekomen dat de vreemde loop die de culturele revolutie in China neemt, „het prestige en de macht van de communistische beweging in de wereld kan schaden". Het partij blad Prawda drukte deze mening af als een nieuw argument in de cam pagne van de Sowjet-Unie voor een wereldconferentie van communisti sche partüen. Op deze bijeenkomst zou steun moeten worden verkregen voor Moskou In het geschil met Pe king. Het artikel van de Prawda maakt duidelijk onderdeel uit van een verhoogde campagne van de Sowjet-Unie voor de wer-l 'bijeen komst waartegen China zich beginnen, deelde de omroepster mee, dat de uitzending niet doorging. Het motief, dat voor deze aflasting werd opgegeven, kwam ongeveer hierop neer, dat Hochwalders stuk een beeld gaf van de nationaal-so- cialistische praktijken in de bezette landen, dat niet in overeenstemming was met het oeeld, zoals dat in vroe gere Duitse t.v.-uitzendiiugen was ge schetst. Het zou niet tot beter begrip bijdragen, maar integendeel vooroor delen kunnen kweken. Zoals gemeld, was de N.T.S. de eerste omroeporganisatie die het stuk van Hochwalder voor uitzending weigerde. „Der Befehl" maakte deel uit van de internationale serie t.v.- stukken onder de naam „Het groot ste theater van de wereld'Deze te levisiespelen worden door een groot aantal Europese televisiestations uit gezonden. In Hochwalders stuk krijgt de We°nse hoofdinspecteur Franz Mit- termayer opdracht,- een voormalige functionaris van de Duitse SX). op te sporen, die 22 jaar geleden bij een razzia in Amsterdam een meisje in het water nad geduwd. Mitter- mayer, die zelf de dood van ddt meis je op zijn geweten heeft, reist naar Nederland, zoekt de vader van zijn slachtoffer op en pleegt tenslotte zelfmoord. ADVERTENTIE melkkrokantjes niet duur wel heerlijk ADVERTENTIE J. NIEUWENBURG non-ferro metalen Zie onze advertentie op pag. 18. ADVERTENTIE BREESTRAAI 173 22 Januari 1867: Naar wij vernemen zal 1 door het Fransche opera-ge- zeischap van 's-Gravenhage op vrijdeden 15den Fe- bruari aanstaande in den j Leidschen Schouwburg eene voorstelling worden gegeven. Bij Breda was een kind onder de sneeuw bedolven, maar het werd gered door het blaffen en krabben van een hond, die de plaats aan wees waar het kind Jnn

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1