Tango: Slawomir Mrozek in pessimistische sfeer kunst Allang klachten over gaslekken in Maastricht kadeiöoscQop PLANNEN VAN DE NED. VER. VOOR HET POPPENSPEL Oorlog^ om prijs van Engelse sigaretten Een wrang satiricus DINSDAG 17 JANUARI 1367 Voorstelling „Studio": Karajan herdacht Onderzoek ontploffing gende ledepop terugviel. Een slot van sterke dramatische kracht! Verder dienen Loud'i Nyhoff als j Eugenie, Ingeborg Uyt den Bogaard als Eleonora, Wim de Haas, die wij j als Stomil gaarne wat forser van i lichaamsbouw hadden gezien, en Marielle Fiolet als Ala met waarde ring gememoreerd te worden. Veel bijval Het moderne toneelspel stelt nu eenmaal zekere eisen aan het pu bliek. dat aanvankelijk moeilijk mee te krijgen leek. Maar allengs kwam men er meer in en na de voortref felijke slotscène betuigde het na drukkelijk zijn Waardering met lang durige bijvalsbetuigingen. Het schouwburgbestuur bood de dames een bloemenhulde aan. Hedenavond vindt de laatste op voering plaats. B. H. Slawomir Mrozek, de in Rome verblijfhoudende Poolse i_uteur, behoort tot de groep moderne toneelschrijvers, waarvan o.a. ook Brecht, Ionesco, Frisch, Diirrenmatt en Pinter deel uitmaken. Zij leggen de huidige samenleving, ontdaan van alle conventionele camouflage zonder terughouding bloot in een idialoog die over het algemeen doortrokken is van pessimisme. ijHet zijn bepaald geen stukken om nu eens „een avondje gezel- Tlig uit te gaan". Generatievcrschil I Mrozek toont zich in „Tango" een die de meest wrange mid delen niet schuwt om z'n doel te be reiken. Denk bv. aan de „gekooide" (oudoom Eugène, die met rijn zuster Eugenie de oudste generatie van de (drie aanwezigen vertegenwoordigt. De volgende generatie, Stomil en Eleonora, beroept zich op een non- conformisme dat ervan uitgaat dat iedereen moet doen waar hij of zij zin in heeft, zodat aRes wat nodig is. ongedaan blijft en dat vooral „de seksuele vrijheid de voorwaarde is ervoor de vrijheid van de mens",, waarvan Eleonora dan ook gebruik maakt door een verhouding te heb- j «ben met Eduard, een sensuele [krachtpatser die zioh in de familie I [heeft weten te nestelen. Van de huidige generatie, Artur -en zijn nicht Ala, walgt eerstge noemde van de nieuwe leefregel die «z.i. naar de chaos en uiteindelijk naar de ontbinding moet leiden, waar tegenover hjj een nieuwe orde wil stellen, opgebouwd uit de oude ig conventies. Hij gaat hierin zo ver dat hij Ala flten huwelijk vraagt, maar dan con- Mventioneel in bruidstoilet. Zij ech- Een scène uit „Tango". V.l.n.r. Wim de Haas. Inge Uyt den Bo gaard en Loudi Nijhoff. (Foto LD/Holvast) meedansend. langzamerhand tot een in Eduards sterke armen han- ■nog nimmer iets veranderd of opge ruimd is. Van de spelers noemen we in de eerste plaats Bram van der Vlugt, die met innerlijke bewogenheid en overtuiging de moeilijk te effectue ren figuur van Artur gestalte gaf. De bedoeling van de auteur, dat Naast hem handhaafde zich Paul de samenwerking slechts mogelijk is i Brandenburg als de sensuele bruut door instandhouding do door j-- --- i;,-*~ de door Sopraan Gisella Adorna gestorven De Italiaanse sopraan Giselle Ador- ni, die nog met Caruso heeft gezon- gen, is in haar woning te Bologna overleden. Ze is 89 jaar geworden. Ze maakte haar debuut als 15-ja- rige in het koor van Traviata en j Faust. Op 73-jarige leeftijd nam zei afscheid van het operatoneel met een j voorstelling van La Traviata in Bo- j iogina. Haar vader, haar oom en haar broer waren alle drie operazangers, j Van haar tien kinderen zijn er acht bij de opera gekomen. De dirigent Arturo Toscanini zou hebben uitgeroepen„Zulk ringen hoort men alleen in het paradijs" nadat hij haar in 1913 voor het eerst had gehoord. Hij engageerde haai-1 daarna vele malen als sopraan bij belangrijke uitvoeringen. In haar j lange loopbaan heeft ze behalve met Straffe regie Hte gezelschap Studio" gaf gis teravond van „Tango" voor het schouwburgabonnement een voor stelling die in grote lijnen de bedoe ling van de auteur weergaf, dank zij de straffe regie van Kees van Iersel. Hij ontwierp tevens het decor, dat inderdaad suggereerde dat. in jaren Eduard, die zijn hoogtepunt bereikteCaruso ook gezongen met Aureliano in de macabere tango in de slot- j Pertile, Beniammo Gigli en andere scène, waarin hij de volledige mede- j befaamde tenoren. Ze heeft 24 reizen werking kreeg van Ad Noyons als naar Amerika gemaakt om ook daar grootvader Eugène, die. aanvankelijk I op te treden. Toscanini In de Scala van Milaan heeft Herbert von Karajan gister- avond het Requiem van Verdi gedirigeerd in een speciale uitvoering ter herdenking van de sterfdag van Arturo Tosca nini tien jaar geleden. Soliste was Leontyne Price. Voordat het programma be gon werd een minuut stilte in acht genomen door publiek en uitvoerenden. Toscanini is op 16 januari 1957 in New York overleden. Na de uitvoering werd er door velen geapplaudisseerd, maar Von Karajan beduidde het publiek dit niet te doen. Daarop vertrok men zwijgend. Auteur Gherman - 56 - overleden Joeri P. Gherman, een Russisch j schrijver, die bekend is geworden door een aantal boeken over gewo ne mensen, is op 56-jarige leeftijd in Leningrad overleden. Gherman werd in 1910 in Riga geboren. Tijdens de tweede wereld-1 oorlog was hij correspondent voor het Russische persbureau Tass bil de Marine. In 1948 kreeg hij de Stalinprijs. Gherman sclireef ook j scenarios voor een aantal Russische films. Ikonenschat in Recklinghausen De in het Roergebied gelegen stad Recklinghausen (Duitse Bonds republiek. 135.000 inwonersdie door de jaarlijks plaatsvindende Ruhrfestspielein Europa be kendheid gekregen heeft, wordt niet zelden ook door vrienden van de beeldende kunst bezocht. Reck linghausen bezit namelijk naast een aanzienlijke verzameling mo. derne schilderijen 'Stadtische Kunsthalle) het enige Jkonen museum" van Duitsland. Tien jaar geleden (1956) gesticht, be schikt dit museum met tot nu toe 460 ikonen van alle belangrijke scholen over een van de kostbaar ste verzamelingen van Oosteuro- pese kerkelijke kunst. Onlangs gelukte het de directie van het museum, de inventaris door de aankoop van een van de kost baarste ikonen-verzamelingen van Europa te verrijken: de we reldberoemde Collection Popoff" in Parijs ging over in het bezit van het Ikonenmuseum van Recklinghausen. De verzameling bestaat in hoofdzaak uit 50 Rus sische ikonen van de 15de en 18de eeuw. De aankoop werd door schenkingen van de regionale Westdeutsche Rundfunk en het Cultuurfonds van de deelstaat Noordrijn-Westfalen mogelijk ge maakt. Publikcities en werkgroepen „De Nederlandse vereniging voor het poppenspel" heeft in een bestuursbijeenkomst de plannen voor het jaar 1967 vast- ter. opgevoed in de beginselen «/an gelegd in verband met de komende ledenvergadering, die in stomil en Eleonora. vindt dit volko-Amsterdam zal worden gehouden. De vereniging, die zich het imen overbodig, doc stem ens o e bevorcjeren van ekunstzinnig, cultureel en opvoedkundig verantwoorde poppenspel in de ruimste betekenis van dat niet meer zo eenvoudige begrip tot doel heeft gesteld, werd 12 jaar geleden in Den Haag opgericht. In het laatste bedrijf komt Artur aangeschoten thuis. Het is juist in déze toestand dat het hem helder jj wordt dat men de klok niet terug kan zetten, terugkeer op.de af ge- Onder „Poppenspel" dient tevens legde weg niet mogelijk is. Hij ver liest zich in een van vertwijfeling getuigende redevoering en sluif ten slotte een verbond met Eduard. Maar rijn zelfbewustzijn wordt ge broken als zijn bruid hem meedeelt dat zij de nacht met Eduard heeft doorgebracht. Op dit moment wordt hij door Eduard neergeslagen. Sto mil, Eleonora en Ala trekken zich terug. De thans absolute heerser Eduard. die Artur's jasje heeft aan getrokken, danst met zijn onderdaan oom Eugène een tango rond het Ilichaam van de bezweken hervormer Arthur. het moderne figurenspel te worden Karikaturist Jean Bellus overleden (Van onze correspondent» Een der bekendste Franse tekenaars, Jean Bellus, is na een ziekbed van enkele maanden, waar in hij zyn activiteiten niettemin voortzette, op 54-jarige leeftijd in Parijs overleden. Bellus bewoog zich niet op het terrein van de politieke karikatuur. Wel was hij de schepper van een gezin van twee corpulente ouders en een lieftallige en huwbare dochter, die nogal wat meer of min der pikante avonturen beleefden en die in zijn tekeningen gedrieën door gingen voor de Franse „Familie Doorsnee". Zijn tekeningen, die van een beminnelijke humor getuigden, waden vooral ook hoog gewaar deerd in de Anglo-Saksische landen, v/aar tientallen kranten de Bellus- prenten regelmatig publiceerden. verstaan, waarbij de vormgeving ge lijke tred houdt met de ontwikke ling in de moderne beeldende kunst. Dit is zeker niet eenvoudig, omdat een dierbare traditie vanaf het mid den der 14de eeuw. het „dockenspel" als een verkleind toneel heeft willen behouden. Het zijn hoofdzakelijk hedendaagse Franse- en Oost-Euro- pese kunstenaars, die een artistieke doorbraak tot stand hebben gebracht. „De Nederlandse Vereniging voor het poppenspel" neemt daarbij geen eenzijdig standpunt in, maar wil al le stromingen eerbiedigen, wat mede tot uiting komt in de publicaties. Naast het tweemaandelijkse tijd schrift „Wij, poppenspelers", geeft de vereniging, die zich mag verheugen in geldelijke steun van de regering, elk jaar een boekwerk uit, dat in opdracht door een deskundige werd geschreven. Diverse uitgaven Voor 1965 was dat: „Bibliogra fie van in Nederland en België ver schenen werken op het gebied van het poppenspel", door Wim Meilink. Voor 1966 verscheen: „Geschiedenis van het poppenspel in Nederland" door Rico Bulthuis. Beide boeken rijn met tekeningen en foto's geïl lustreerd en zijn dn beperkte oplage ook voor niet-leden van de vereni ging beschikbaar gesteld voor de be scheiden prijs van f 5,90, te bestel len bij de penningmeesteresseme vrouw C. Hoelandt-, Valkenbosch- laan 243, postgiro 11022 te Den Haag. Een studie over .Jan Kla-assen' door Wim Meilink, ligt voor uitgave ge leed. Naast de publikaties heeft de ver eniging succes met studie- en werk groepen die bü voldoende deelname onder leiding van bekwame kunste naars een bepaald gebied van het zich snel ontwikkelende poppenspel experimenteel uitwerken. In dat ver band mag de vereniging zich ver heugen In de medewerking van In ge Addens. die de regie op zich heeft genomen voor een schaduw-figuren- spel. liet ligt ook nu weer in de bedoe- l'i.g om enkele openbare voorstellin gen te organiseren waar bekende üinnen- en buitenlandse handpop- pe» spelers en marionettisten nieuw werk voor het voetlicht zullen bren gen. De nadruk zal na.ast de kunst zinnige ontwikkeling ook worden ge legd op de pedagogische aspecten van het figrurenspel. De voorzitter van de vereniging, drs. Flip Wafel bakker deelde mede, dat het leden aantal gedurende de laatste twee jaar sterk is toegenomen. Het vol ledige programma voor 1967 za tpoedig bekend worden gemaakt. (Van onze Rotterdamse correspondent» Dr. Witte van het Gerechtelijk Laboratorium in Den Haag heeft gistermiddag samen met deskun digen van het Gasinstituut een eerste onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de aardgasontploffingi (Van onze Londense correspondent» In Engeland is vorige week een sigaretten-prijzenoorlog uitgebroken als gevolg van een maatregel van de supermarkten om sigaretten onder de door de fabrikanten vastgestelde prijs te verkopen. Op een pakje van twintig (dat in Engeland ongeveer f2,80 kost) scheelde het ongeveer 20 cent. Maar het feest, zal spoedig voorbij zijn. De drie grote fabrikanten heb ben namelijk de handen ineen gesla gen en besloten hun bestaande prijs- Een beeld van de repetitie van de opera G otter dammer ung van Richard Wagner door de Ned. Operastichtingwaarvan de uitvoering donderdag a.s. in het nieuwe RAI-gebouw te Amster dam zal worden gegeven. V.l.n.r. Claude Heater in de rol van Siegfried. Maria van Dongen als Gutrunde en Isabel Strauss als Brünnhilde binding voor de detailhandel te handhaven en de supermarkten, wanneer zij zich daaraan niet hou den, te boycotten. De rel begon toen uitlekte dat Im perial Tobacco, die o.a. Players maakt., van plan was geen vaste prij zen meer voor te schrijven. Het ge volg was dat een Brits supermarkt concern, spoedig gevolgd door ande ren, alvast sigaretten tegen kostprijs ging verkopen als middel om het pu bliek in hun winkels te lokken. De sigarettenfirma's weigeren zich nu voor zoiets te lenen en achten het bovendien van groot belang de dui zenden kleine tabakszaken tegen de glinsterende reuzenwinkels te be schermen. (De bond van kleinhande laars had aanvankelijk rijn leden op geroepen om in massa sigaretten in supermarkten tegen de verlaagde prijzen op te kopen en deze in hun eigen zaken te verkopen, iets duur der maar onder de officiële prijs op dat zij toch nog winst zouden ma ken i Bij de wet is vorig jaar de verticale prijsbinding afgeschaft ter bevorde ring van de algemene concurrentie, maar de rechter kan handhaving van vaste prijzen toestaan. Het verzoek van de sigarettenindustrie daart-oe zal in maart, in behandeling komen. Transkei levert aan Zuid-Afrika Binnen een paar jaar zal de riërs. Een ander dier uit deze fami- Bantoegebied dat zelfregering kreeg, thee, jute en andere landbouwpro- j dutten aan Zuid-Afrika kunnen leveren. Dit is het gevolg van j tie. De voorzitter van deze corporatie, de heer B Young, noemde een heel aantal projecten waarmee dit jaar begonnen zal worden, een jute- fabriek. een theefabriek, het aanko pen van een meubelfabriek te Umta- ta, het maken van vooraf vervaardig de houten huizen en een hotel voor niet blanken in de hoofdstad Men werkt op het ogenblik aan een techno-economisch programma in de Transkei om vast te stellen wat de beste economische ontwikke- j lingsmogelijkheden in dit gebied zijn. j Zodra dit onderzoek voltooid is, zal (men een ontwikkelingsprogramma op lange termijn samenstellen. De slaapkamer van het huis aan de Statensingel was na de gasexplosie en de brand nog slechts een geblakerde ruins. aan de Maastrichtse Statensingel. Die ontploffing niet de daarop ontstane felle brand In een woon huis heeft, zoals gisteren al be richt, aan vier mensen het leven ge kost. Drie mensen, onder wie een twee maanden oude babv, konden ternauwernood worden gered. Me vrouw Van Til kon met haar baby de straat op rennen. Haar schoon zusje (20) sprong uit een venster van de tweede verdieping. ZR ligt met ernstige verwondingen aan de rug in het ziekenhuis. Vast ls komen te staan, dat bet gas uit een hogedrukleiding door een ongeveer 15 cm. lange scheur is kunnen ontsnappen. Dat gas heeft zich door de nogal puinrijke grond een weg gezocht naar de woning van de familie Van Til. De gasbel explo deerde door een brandende kachel in het voorste vertrek van de ge lijkvloerse verdieping. Onder leiding van de officier van Justitie mr. W. Moors van de Maas trichtse rechtbank is de buis, waar door gas onder druk van 3 atmos feer wordt geperst, opgegraven en in beslag genomen. De gasleiding aan de Statensingel in Maastricht is op 14 november van het vorig Jaar aan de laatste controle onder worpen. Bewoners van de straat klagen ai langer over gaslucht in hun wonin gen. Een boom voor het huis van de familie Van Til bleek geen le vensvatbaarheid te hebben. Later kwam men er achter, dat gas daar de oorzaak van was. „Het is al de derde of vierde boom, die daar is doodgegaan", zeiden maandag de bewoners. Ir. M. Joosten van gemeentebe drijven in Maastricht gaf gisteren toe, dat speciaal op de groei van bomen moet worden gelet bij het opsporen van gaslekken. Hij wist niet of er klachten waren binnen gekomen over een lek in de leiding onder de Statensingel. Om die even tueel te verhelpen rit in rijn kan toorgebouw een réparatieploeg dag en nacht gereed. De hogedrukleiding in Maastricht heeft het al tweemaal begeven. Op 9 september 1965 werden elf mensen gewond, toen uit zo'n leiding ont snapt gas explodeerde in een ver trek van een rubberfabriek. Vorig jaar op 11 januari werden drie mensen gewond, toen zich eenzelfde explosie voordeed in een kantoor I van een bierhandel. Jan van Heel in Szolnok In de Hongaarse stad Szolnok is gisteren een tentoonstelling geopend van 77 schilderijen van de Neder landse schilder Jan van Heel.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7