Oproep aan Chinese boeren om niet te ontwrichten economie EIGEN LEGER VAN PRESIDENT LIOE? Mevr. Ken*i°dv trekt haar aanklacht in EX-MILJONAIR MELDT ZICH BIJ ARBEIDSBEURS NEGER-SHERIFF IN ALABAMA GEÏNSTALLEERD H A A G S I AGENDA LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 17 JANUARI De communistische leiders In China hebben gisteren de 500 miljoen boe ren in het land opgeroepen niet in te gaan op pogingen van partijfunc tionarissen die zich tegen Mao Tse- toeng verzetten, om de economie van het platteland te ontwrichten, aldus het Japanse persbureau Kyodo. Volgens de correspondent van Kyodo in Peking zyn gisteren in de Chinese hoofdstad uit naam van het centraal comité van de Chinese com munistische partij plakkaten opge hangen, waarop werd meegedeeld dat „autoriteiten in de partij" boeren hebben aangezet om naar de steden te trekken en „onredelijke economi sche eisen" te stellen. Volgens de correspondent was de oproep bestemd voor de miljoenen Chinezen die in de afgelopen jaren uit de steden naar het platteland zijn gezonden om daar te gaan wer ken. Het centraal comité drong op deze groep aan, het werk op het land ge woon te blijven verrichten en een onderzoek van het centraal partij- comité naar haar economische pro blemen af te wachten. Op de plak katen werd beweerd dat de landeige naren, rijke boeren en rechtse, con tra-revolutionaire elementen samen spannen om het nationaal econo misch beleid te ontwrichten en de culturele revolutie te vernietigen. Sedert drie dagen is in Parijs klopjacht ontketend op de Afri kaanse reuzen-arend Alfred, die zaterdag uit een der dieren tuinen is ontsnapt. Alfred, die vroeger deel uitmaakte van de Londense Zoowaaruit hij ook al eens wist te ontkomenheeft zijn kooi met zijn machtige zaterdag het houten hek van snavel vernield om de vrijheid te kiezen. Die vrij heid zoekt hij echter niet al te ver, want Alfred heeft tot dus ver de directe omgeving van het dierenpark niet verlaten. Alle pogingen van zijn oppassers, hem met vette hapjes en inge nieuze vallen weer te vangen heeft hij echter tot nu toe ver ijdeld. Voorts werden de banken opgeroe pen geen betalingen te doen die niet jvereenkomen met de staatsvoor- schriften. Waarnemers menen deze waarschuwing in verband kan staan met berichten, dat anti-Mao- partij functionarissen arbeiders 'boeren loonsverhogingen hebben toegezegd die niet door regeling partij zijn goedgekeurd, Bailken I de arbeiders tegen de culturele Waarnemers maken uit deze op- Rode Gardisten revolutie op te zetten. roep van" Mao op dat hij bij de ver- j het befaamde boekj De oproepen in de plakkaten slui- wijdering van „reactionaire" partij- j leider Mao. ten aan op de aanduidingen in pre- I functionarissen en leidinggevend mier Tsjoe En-lai's redevoering van j personeel uit de industrie liever ge- zaterdag, dat de culturele revolutie j bruik maakt van arbeiders dan van zich uitbreidt tot de boeren van het jonge Rode Gardisten van buiten de land, die 4/5 van de bevolking uit-1 bedrijven. Gevlucht op deze Frans-Britse jager met verstelbare vleugels (Van onze Londense correspondent). Frankrijk en Engeland hebben gis teren in Parijs besloten door te gaan met het gemeenschappelijke project voor de bouw van een supersonische jager met verstelbare vleugels. Het akkoord werd bereikt na over leg tussen de Britse minister van De fensie, Healey en zijn Franse collega Messmer. De ministers besloten in maart weer bijeen te komen om te praten over de technische details. In mei 1965 gingen Healey en Messmer in principe akkoord met de gemeen schappelijke bouw van de jager. Het project kwam echter in gevaar in verband met de snel stijgende kos ten. Door dit project zullen Engeland en Frankrijk samen een solide basis vormen voor de verstgevorderde tech nologie op luchtvaartgebied en het daardoor kunnen opnemen tegen de Verenigde Staten. Men verwacht gro te exportmogelijkheden voor het nieuwe toestel. Tevens zullen Britten en Fransen samen een grote hoeveel heid militaire helikopters bouwen, o.a. een licht toestel dat aan boord van een ander vliegtuig kan worden mee maken. Volgens het persbureau I Nieuw China verenigen de „nroleta- rische revolutionaire rebellen" in mijnbouw en industrie zich in op dracht van Mao in een groot ver bond om een aanval te onder op de „bourgeois reactionairen" uit Sjeh Tsjia Tsjoeng. in de provin cie Honei. een offensief zou leiden tegen de koers van partijleider Mao en Lin-Piao, de Chinese minister van Defensie. De correspondent van het Japan se bl d Jomioeri ha-lt vandaag een bericht a n in een Hongk^gs bl*cl voleens hetwelk president Lioe van China uit reking zou zijn gevlucht en „De dood van oen president'''' De directie van de dierentuin heeft gisteren een communiqué uitgegeven om de Parljzenaars uu gerust te stellen en te ve.rzeke- dat Alfred geen enkel ge- vaar oplevert voor zuigelingen, i 8 kleuters of huisdieren. De direc- Hogewoerd 175: Film: tie verwacht dat de arend zich reld Maatschappij 7.30 uur nam door honger wel spoedig zal la- Hooigracht 24: Jaarverg. Leidia ten verleiden de gevangenschap I peranto-verenig:ng. 8 uur nam. toch maar weer boven de vrij- Lusthoflaan 4: Installatie school- heid te verkiezen. Overigens j hoofd h. Wam schijnt een arend gemakkelijk Rapenburg 6i een roeek lang zonder eten te kunnen. En in afivachting van nent hopen de Parijze- |terij,°coV-op> Rijnland dan ook maar dat Alfred - vroegere directeur met geruststellende verklaring et te schande zal maken. ak- J koord gekomen met William Man- den zijn, r Chester, de schrijver van het boek j son van „De dood van een president", over hecht aai de publikatie waarvan een geschil ervan, was ontstaan tussen haar en de j j^en ze|: auteur. Dit heeft een woordvoerder betrokken van senator Robert Kennedy giste ren meegedeeld. In december van het vorig jaar sprak mevr. Kennedy zo wel Manchester als de uitgevers Harper and Row in rechten aan. De uitgevers zijn eveneens met de re gering akkoord gegaan aar erop staan dat John- voren zijn goedkeuring de eventuele publikatie nan die nauw bij de zaak s geweest, heeft verklaard dat de geschatte royalties die Man chester zal ontvangen wellicht de twee miljoen dollar (7,2 miljoen gulden) te boven zullen gaan. Uit deze plaats, op 200 km ten zuiden van Peking, zou Lioe een ge heime arbeidersbeweging organise ren, waarbij de plaatselijke arbeiders in overweldigende meerderheid op zijn hand zouden zijn. aldus het be richt, dat ontleend zou zjjn aan „een buitenlandse diplomatieke bron in Peking". Men spreekt van Lioe's „particuliere leger" Behandeling Grote fotografische platen lieten gisteren in Peking de voorbijganger zien hoe op de massale kritiekver- gaderingen. waar geen buitenlander wordt toegelaten, uit de gratie ge vallen functionarissen en intellec tuelen worden behandeld. De platen toonden een groep mannen, geknield of met gebogen hoofd, die door Rode Gardisten of soldaten stevig worden vastgehouden. Onder hen waren Peng Tsjeng,, voormalig burgemeester van Peking die jater zelfmoord zou hebben ge pleegd en Lin Feng, voormalig vice- voorzitter van het Volkscongres, de voormalige president van de univer siteit van Peking Loe Ping en voorts j langstelling. Savundra moest zich, een bekend dramaturg, de loco-bur- j toen hij het gebouw verliet, met be- gemeester van Peking en enkele an- j hulp van de politie een weg naar de deren. auto banen. (Van onze Londense correspondent) Dr. Emil Savundra, afkomstig uit Ceylon en de failliete ex-directeur van de Fire Auto and Marine Insu- ranca Company, die automobilisten meer dan f2 miljoen schuldig is, heeft zich gisteren in Londen bjj de arbeidsbeurs laten inschrijven voor een of andere functie. In juli ging zjjn maatschappij op de fles. Dr. Savundra vertoefde vele maanden in het buitenland en keer de zaterdag in Engeland terug. De 43-jarige Savundra heeft hartklach ten en heeft in Colombo en Rome specialisten bezocht. Toen hij in de auto van een vriend van zijn villa in Hampstand, welke hij voor f 1 miljoen te koop heeft aangeboden, naar de arbeidsbeurs vertrok klonken uit de menigte, wel ke zich voor de woning op het trot toir had verzameld, vijandige kreten. Ook bij de arbeidsbeurs was veel be- Klelne Burcht: Ver. „Onze Tuin". Uitslag tuinwedstrijd, 8 uur nam. Konlngskerk: Ruilclub. 7.3010 uur Louise de Coligny-h.b.s.: Beroepen- voorlichting voor meisjes, 2 uur nam. Oud-Kaifch. kerk (Zw. singel 50): Ge bedsweek. 12.30 uur nam Oude Vest 13: Evangelisatie Chrls- tengem. „Ecclesia", 8 uur nam. Rapenburg 10: Tienersociëteit ,,'t Venster", ,,'t Geheim van f 265.30", Stadsgehoorzaal (foyer): Ned. Chr. Reis Ver. Filmavond over Israël. 8 uur AmbachtsschoolAanvang K. :ursus schilderen en witten o.' X van Meerkerk, 9 uur voorm. Lutlh. kerk: Gebedsweek, 7.3< Hogewoerd 175: Dlenstlezlng, Rapenburg 10: Roefje": Feest v clochards. 8 uur r de Rapenburg- BINNENLAND Zweden gaat op 3 september a.s. rechts houden Op zondag 3 september a.s. om 4 uur 's ochtens, gaat in Zweden het verkeer van links over op rechts, zo heeft minister van Verkeer Palme gisteren meegedeeld. Aan de aanpas sing van het Zweedse verkeer aan continentaal Europa is jaren ge werkt. Om de overschakeling te ver gemakkelijken zal in de nacht van 3 september van 's nachts twaalf tot 6 uur 's ochtends in geheel Zwe den een volledig verkeersverbod van kracht zijn, dat. slechts voor bijzon dere dienstvoertuigen niet geldt. Voor het snelverkeer zullen de eerste tijd na de overschakeling snelheidsbeper kingen gelden: op de autosnelwegen tot 90, op de overige wegen buiten debebouwde kom tot 70 en binnen de bebouwde kom tot 40 km per uur. Lucius Amerson, een 33-jarige voormalige parachutist, is giste ren in Tuskegee geïnstalleerd als sheriff van Macon County. Amer son is hiermee de eei*ste neger-she riff in Alabama sinds de staat na de Amerikaanse burgeroorlog door noordelijke troepen werd bezet. Hoewel Amerson pas na midder nacht in dienst zou treden, verscheen hij in vol ornaat op de beëdigings plechtigheid en droeg hij een zwa re dienstrevolver op zijn heup. De nieuwe sheriff, die in de vorig Jaar gehouden verkiezingen een blanke tegenkandidaat versloeg, ver klaarde gen moeilijkheden te ver wachten in Macon County, waar de negers het merendeel van de bevol king vormen. In Selma, in dezelfde staat, dat in 1965 het centrum was van rassenonlusten, heeft de nieuwe blanke sheriff, verklaard, dat hij een neger tot plaatsvervanger zal benoe- MANCHESTER Het boek, dat nu onder meer in enkele bladen als vervolgverhaal verschijnt, gaat over de gebeurtenis sen rond ae moord op Kennedy, in november 1963 in Dallas gepleegd. Mevr. Kennedy wilde de publikatie van het boek in zijn oorspronkelijke vorm laten verbieden, omdat er vol gens haar smakeloze en onjuiste stukken in stonden. Van de zijde van de familie Ken nedy werd meegedeeld dat de band opnamen die Manchester maakte toen hij in 1964 vraaggesprekken had met mevr. Kennedy, krachtens het nieuwe akkoord verzegeld zul- worden opgeborgen in de bibliotheek, gesticht ter nagedachte nis van de vermoorde president. In de loop van deze vraaggesprekken, gevoerd toen mevr. Kennedy nog sterk onder de indruk was van de moord op haar man, zouden er ver trouwelijke zaken onthuld zijn. Mevr. Kennedy heeft later gepro beerd deze intimiteiten geschrapt te krijgen uit het manuscript van Manchester. Ook zouden er nu passages, die mevr. Kennedy persoonlijk treffen, geschrapt worden uit het boek, dat 300.000 v/oorden telt. Bovendien zul len de brieven althans zo werd van de zijde van de familie Ken nedy gezegd - die president John son aan mevr. Kennedy heeft ge schreven. niet in het boek worden afgedrukt, zonder Johnsons toestem ming. De familie Kennedy zou geen Opnieuw prijzenoorlog Opnieuw is de prijzenstrijdbUl opgegraven. Nog deze week zullen twee grote su permarkten in Amsterdam de prij zen van merkartikelen (ongeveer 300) in de winkels loskoppelen van de vertikale prijsbinding en door de bank voor een prijs, die vijf procent lager ligt dan door de fabrikant is vastgesteld, gaan verkopen. Onder het motto „de beste loons verhoging is prijsverlaging" gaan Dirk van den Broek en Jac Her mans, levensmiddelenbedrijven in Amsterdam, deze strijd aanbinden tegen wat zij noemen de verstarring van de Nederlandse economie. Steun voor Antillen In het An- tillenhuis in Den Haag hebben mi nister-president dr. E. Jonckheer van de Nederlandse Antillen en vice-mi nister-president mr. B. W. Biesheu vel, belast met koninkrijkszaken, het protocol getekend, waarbij de Neder landse hulpverlening voor de jaren 1967 tot 1972 (vijf jaar dus) aan de Nederlandse Antillen wordt geregeld. Voor genoemde periode zal in to taal een bedrag van 240 miljoen gul den aan de Nederlandse Antillen ter beschikking worden gesteld. Overweg bleef open Door nog onbekende oorzaak heeft gisteravond i overwegwachtei- de spoorbomen n de overweg aan de Liedeweg Haarlem open laten staan op het moment, waarop twee treinen uit verschillende richtingen bijna tege lijkertijd deze overweg passeerden. Een personenauto kon nog juist voor de trein stoppen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De Spoorwegen stellen een onderzoek in. Treinvertragingen - De treinen tussen Amsterdam en Rotterdam hebben gisteravond tijdens de spits uren in beide richtingen met vertra gingen van 15 20 min. te kampen gehad omdat de automatische sein en wisselbediening op de lijnen bij de Delfshavense Schiebrug in R'dam waren gestoord. De storing ontstond, nadat tussen het goederenstation R 'dam-Rech term aasoever en de hoofdsporen bij de Delfhavense Schiebrug, een goederenwagen met 1 as ontspoorde en het spoor plus de ingebouwde beveiligingsapparatuur over een lengte van 50 tot 100 meter beschadigde. De storing was om half acht verholpen. Getroffen door leiding De 50- jarige J. Beems uit Amsterdam is gisteren op het terrein van de Hoog- in IJmuiden ten gevolge MET EEN ENKEL WOORD het binnenrijden op twee lorries van Asiel voor Rus De Russische een grote gasleiding in een loods, filmproducent Igor Iwanowitsj El- waar de leiding geschilderd zou wor- sow heeft toestemming gekregen in den. Door tot nog toe onbekende oor- i Engeland te blijven wonen en wer- zaak is de zware leiding van de lor- j ken. ELsow bezocht Londen met een ries gerold. De heer Beems trachtte. groep Russische toeristen. Op 4 ja- evenals zijn collega's door hard weg j nuari, de dag voor hij zou afreizen, erliet htf het gezelschap en vroeg te hollen de leiding te ontwijken. Hij struikelde echter en werd door het rollende gevaarte getroffen. Hij was op slag dood. Het slachtoffer was ge trouwd, doch had geen kinderen. Binnenvaartschip overvaren Bij mistig weer is gisteren tussen Ril- land-Bath en Zandvliet op de Schel de een Belgisch binnenvaart schip overvaren door een binnenko mend Engels zeeschip. De opvaren den hebben zich met een roeiboot in veiligheid kunnen stellen. Kruisgebouw in puin Door een explosie is het gebouwtje van het Wit-Gele Kruis in Cothen voor het grootste deel in een puinhoop ver anderd. De schade wordt op onge ler f 15.000 geschat. De oorzaak van de explosie was een k in de leiding van een gasfles. Op het tijdstip van explosie op zon dagmorgen was er niemand in het gebouwtje. Door de kracht van de ontploffing werd een acht meter lan ge muur weggeslagen. Dit had weer tot gevolg, dat het dak instortte. BUITENLAND Spaanse vonnissen Dertien ar beiders en employé's die in april vo rig jaar gearresteerd zijn wegens het uitdelen van vlugschriftën welke op riepen de produktie stil te leggen en tot de verboden communistische par tij toe te treden, zijn gisteren ver oordeeld tot gevangenisstraffen va riërend van 6 tot 30 maanden. Koudegolf in Turkije Een kou degolf in Turkije heeft tot dusver negen levens geëist. Zes reizigers zijn omgekomen in een sneeuwstorm bij de Turks-Perzische grens. Duitse student gearresteerd De Russen hebben op 5 januari een Westduitse student, Volker Schaff- hauser, gearresteerd. Hij wordt be schuldigd van illegale activiteiten. De student was 30 december naar de Sowjet-Unie gereisd voor een toeris tisch bezoek aan Leningrad. Moordenaars bekend? Een man, die veel gelijkenis vertoonde met een volgens aanwijzingen van getuigen getekend portret van de moordenaar van de Algerijnse leider in balling bedrijfsongeval om het leven ge- schap Mohammed Khider, heeft zon komen. De heer Beems, die in dienst dag een Madrileen.se politieman, die was van het op het hoogoventerrein hem meende te herkennen, neerge- gevestigde Amsterdamse bedrijf de schoten. De politieman werd ernstig Inv Constructiebouw, assisteerde bij gewond. asiel in Engeland. Paleis wordt gedraaid Het 18de uwse paleis van prinses Loebo- irski in Warschau, gebouwd in 1730. zal 80 graden gedraaid worden, tldus deelt het Warpchause blad .Sztandar Mlodych (Banier van de eugd) mee. Het kijkt nu zo goed als geheel op het zuiden uit en zal het draaien op het oosten uit- De operatie vindt plaats uit •wegingen van stadsschoonheid. In de toekomst zal er een cultureel van het leger in gevestigd worden. Mijnen dicht De Friedrich Hut- tenwerke in Bochum gaat eind maart mynen, waar 4.300 personen werken, sluiten. In Essen heeft de Gelsenkirchener Bergweek meege deeld dat zij eind juni ook twee mij- zal sluiten, waar 2.900 mensen werken. De maatschappij heeft op het ogenblik meer dan twee miljoen ton steenkool in voorraad. Plebisciet in Goa De inwoners van Goa zijn gisteren naar de stem bus gegaan om te kennen te geven of ze aansluiting bij de staat Maha- rasja wensen of dat ze rechtstreeks onder de federale regering willen blijven vallen, zoals nu ook het ge val is. De organisatoren van het ple bisciet hebben meegedeeld dat vol gens de eerste berichten ongeveer 90 procent van de 388.000 kiesgerech tigden in de voormalige Portugese enclave hun stem hebben uitge bracht. De inwoners van Goa heb ben 450 jaar onder Portugees be wind geleefd, voordat India de staat in 1961 bezette. Ongeveer 36 procent van de bevolking is rooms-katholiek Canadees vee voor Italië Cana da zal vee oer waarde van 400.000 dollar (ruim I 400.000 gulden) naar Italië verschepen om de boeren daar te helpen, die zijn getroffen door rampzalige overstromingen van vorig Uranium in Slovenië In de berg Jiri in Slovenië is een uraniumlaag ontdekt, de grootste die tot dusver in Joego-Slavië is aangetroffen. Men schat de hoeveelheir uranium voor lopig op duizend tot tienduizend ton. I daatT'die (Kunstzaal Heuff)Tn an schilderijen van Ni| ceramiek van G) Werkd. 105 uur; bovd dien dinsdagavond 810 uur (t/m| februari). Avond- en nachtdienst der apothek Geopend voor spoedeisende gevalli apotheek D. C. Kok, Rapenburg schoten zijn de gehele week geopei Weekelndedlei.st der huisartsen Zaterdagmorgen vóór 12 spoedgevallen doktert* foon 2 2 2 2 2. BU geen gehoor van uw bulsarti specialist (of diens waarnemers) op dokterstelefoon 22222. Mesjtsjaninow, een van de grootste deskundigen op het gebied van oude Kuukasische talen, is op 83-jarige leeftijd in Leningrad overleden. Prof. Mesjtsjaninow is leider geweest van de school der Marristen genoemd i russische taalkundige, die ling was dat de Indo-euro- pese en Semitische talen afstammen Kaukasische talen. Mesjtsjani- raakte in ongenade toen Stalin 1950 de Marristen „amitii-rnarxis- ten" noemde. Na de dood van Stalin werd Mesjtsjaninow in ere hersteld en de laatste jaren was hij lid van de afdeling iiteratuur en talen van de Russische Academie van Weten schappen. Brand in Quebec Een moeder en haar zes kinderen zijn gisteren omgekomen bij een brand welke hun woning in Trois-Rivières, (Quebec, Canada) vernield heeft. De vader wist zich te redden door van een bal kon op de eerste etage te springen. Hij had brandwonden opgelopen bij zijn pogingen zijn gezin te redden. Trois-Rivières ligt 130 km ten noor oosten van Montreal. Priesters uit Oeganda gewezen De regering van Oegande heeft tien r.k. priesters bevolen binnen 24 uur het land te verlaten. Van de tien priesters zijn er acht Italiaan en twee Spanjaard. Volgens een reger- ringsverklaring hadden de priesters rebellen uit zuid-Soedan, de inciden ten hadden uitgelokt aan de grens tussen Soedan en Oeganda, geholpen. Vliegtuig vloog op helikopter Ten zuiden van het Japanse eiland Sjikokoe is gisteren een vliegtuig op een hefschroefvliegtuig gevlogen. Beide toestellen maakten deel uit van de Japanse marine. De negen inzittenden, vijf van het hefschroef vliegtuig en vier van het vliegtuig worden vermist. De voorzit- (van donderdag 12 Januari t/l woensdag 18 Januari) DINSDAG 17 JANUARI Kon. Schouwburg, 20.15 uur 1 Comedie: „Wie ie bang voor Vlrg Woolf?" WOENSDAG 18 JANUARI Joseph's_ Place. 22.30 ADVERTENTIE Een goede verkoopstf is haar geld waard bij Alfa Schoenen. Ook leerling-, en aankomende verkoopsl alfa WEERRAPPORTON Arrestaties in India ter van de Indiase kctienbescherining, Swami Karpa- trji, is gisteren in Nieuw Delhi met 200 aanhangers gearresteerd wegens Jamden overtreding van het processieverbod. Zundag zei Karpatriji dat hij twaalf dagen zou gaan vasten om een na tionaal verbod op het slachten van koeien af te dwingen. In het oosten van het land is een der Hindoelei ders, Jagatgorie Sjankarasjarya uit Poeri, om dezelfde reden aan zijn 57ste vastendag begonnen. •'luchtellngen Een 21-jarige Oostduitse soldaat is gisteren onder een regf van kogels naar West- Dm Island gevlucht. Een tweede sol- zfjn gezelschap Twente onbi Z.-Limburg o^bi De Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagei Brussel Zürlch Genéve Locarno onbewolkt 15

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2