[Wintersport in Wassenaar Zevenhonderd mensen komen in weekeind op Duinrel skiën Zaterdag 14 januari 1967 begonnen", herinnert hij zich. „Het skiën was in die dagen nog een echte elite-sport. Sinds die tijd is er wel een heleboel veranderd. Je zou bijna zeggen dat skiën een volkssport is geworden. Steeds meer mensen ontdek ken, dat zo'n wintersport vakantie echt niet veel duur der behoeft te zijn dan een zomervakantie. En met dat benen breken valt het ook erg mee. In een weekeinde komen er gemiddeld zeven honderd mensen op Duinrel die in leeftijden variëren van zes tot zestig jaar". „De skibaan" zegt de heer Van Tongeren sr., „is bij uit stek geschikt voor beginne lingen. Het is niet zo'n ver schrikkelijk snelle baan, daar door kunnen de bewegingen veel bedachtzamer worden uitgevoerd. Omdat het lang zamer gaat, kunnen de men sen nog denken: „Welk been moet er nu voor", „Welke schouder moet nu voor?" en zovoorts. Als beginneling raak je in de sneeuw waar het allemaal veel sneller gaat ook veel eerder in paniek". ZEVEN LERAREN Op Duinrel geven nu zeven skileraren les. Vijf van hen zijn gymnastiekleraar. De eerste cursus is half oktober begonnen. Deze duurde tot half december. De tweede cursus begint in januari en duurt tot half maart. Deze cursus is afgestemd op de paasvakantie. De lessen kos ten per serie van tien veertig gulden, inclusief de huur van de ski's. Eén les duurt ander half uur. (bochten maken)hangf ah- ren (schuin langs een helling skiën) voortreffelijk oefenen, terwijl de ver ge vorderden het moeilijke wedeln (op een hel ling bochten maken in een vloeiende beweging) kunnen leren en vervolmaken. Om de inensen vast te laten wennen, worden de termen tijdens de skiles steeds in het Duits genoemd. De ervarin gen hebben geleerd dat zij die op Duinrel een cursus hebben gevolgd, tijdens de winter sport een tot twee lessen min der nodig hebben. De heer Van Tongeren en zijn skileraren geven les vol gens de nieuwste Oostenrijk se methode. Dat wil zeggen: het lichaam stuurt hierbij de ski's en niet de ski's het li chaam. Toen professor Kru- ckenhauser (schrijver en ont werper van het Oostenrijkse skileerplan) de skibaan op Duinrel zag, was hij enthou siast. Zijn eerste reactie was: „Ongelooflijk". En dat is het ook. Op de vijf nu aangelegde banen (de totale oppervlakte bedraagt ongeveer 2ha, het hoogteverschil is dertig me ter) kunnen aankomende, ge vorderde en vergevorderde skiërs hun hart ophalen. De beginners en gevorderden kunnen het schuszfahren (rechtuit skiën), het bremsen (afremmen), pflugbogen sr. ons al op de lange latten tegemoet. „Ja, het glijdt fan tastisch vandaag", beaamt hij. De ski's glijden het beste als het regent of als het kurk droog is. Bij nadere bestude ring van de grond zien we dat de glijbaan uit dennenaalden bestaat. Het zijn veel langere naalden dan wij ooit hebben gezien. Piassaven heten ze. Het is een afvalprodukt van borstelfabrieken uit Kongo en Mexico. „In 1930 al", vertelt de heer Van Tongeren sr. „hadden enige collega-gymnastiekle raren, evenals ik enorme ski enthousiasten, het plan om in Nederland iets te gaan doen voor de verbreiding van de skisport. Wat wisten we toen nog niet, totdat wij op zekere dag in Bilthoven waar we op onze ski's aan het lopen wa ren om de goede conditie te bewaren, plotseling op den nenaalden terechtkwamen, waarop we tot onze verba zing goed konden glijden". IN 1932 „In 1932 ontdekten we in de duinen bij Wassenaar zee- dennenaalden, die groter en dikker zijn en waarop het skiën nog beter ging. Van die datum af bestaat dus eigen lijk de skibaan Duinrel". „Er werd een baan uitgezet waarop we met twintig man „Laatste afdaling!" Deze bngewone kreet klinkt 's za terdags en 's zondags vier maal per dag op het prachtige landgoed „Duinrel" in de lüinen van Wassenaar. Wie Jp het geluid afgaat, zal zijn ögen niet kunnen geloven. Op fechte ski's, compleet met ski schoenen en stokken, razen er de skiërs naar beneden. En dat alles zonder sneeuw! Als we bij hoge uitzonde ring de piste mogen betreden, zo heet de baan waarop ge skied wordt in vaktaal, Jromt de leider van de NRV-ski- schóol, de heer Van Tongeren

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9