Stien Kaiser stapte ook wel eens op de racefiets Blunders in derde ronde )ponsors villen Vagtmans liet Tafelteiiiiistop morgen in Roelofarendsveen Kangeroes en VVS 2 boeken volle winst UVS-Overmaas Hoogoventoernooi LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T (Van onze correspondente vonnis over Wagtmans leiders- schap in de Tour de France mag wel als geveld worden beschouwd I na de bijeenkomst, die de sponsors van de drie merken-prof-teams gis termiddag in Amsterdam hebben gehouden. Het standpunt van Te- levizier is: „Als Wagtmans ploeg leider moet worden van de natio nale ploeg in de Tour dan krijgt de Unie van ons geen cent en geen renner". Willem 2 kwam wat ge nuanceerder te voorschijn, maar ook hier: „Wij accepteren Wagt mans niet als ploegleider", iballero hield zich wat op de vlakte en houdt zich ook eigenlijk wat buiten de heftige strijd die nu ach ter de coulissen wordt gestreden met als Inzet een Nederlandse ploeg naar de Tour de France. Eén man kon zijn breedste lach vertonen: Kees Pellenaars. Hij is de man die (uiteraard) Televizier, Willem 2 en ook als het er op aankomt Cabal- lero achter zich weet. Zei Ton Vis ser: „Pellenaars is ongetwijfeld de beste ploegleider voor de Tour, dat geef ik graag toe.-Als hij naar de Tour gaat vind ik dat logisch", is nu de kaarten zo liggen duidelijk dat Wout Wagtmans niet aan het hoofd van de oranje-for matie de ronde van Frankrijk zal ingaan. Zonder de grote merken ploegen kan de KNWU immers geen representatieve groep op de been brengen. De sponsors vinden het zeer onbehoorlijk van de KNWU dat zij zich niet aan de af spraak heeft gehouden, niets te vertellen van de bespreking tussen de KNWU en de Sponsors. Men vindt het ook incorrect dat de KNWU met Wagtmans als ploeg leider is gekomen en hem dusda nig heeft gepousseerd. De sponsors zijn van mening als er een ploeg naar de Tour gaat een goede ploegleider aan het hoofd moet staan, waarbij het belang van de renners zeer in de gaten moet wor den gehouden. )e drie sponsors zijn het in hun be spreking eens geworden over de renners voor de Ronde van Frank rijk en de financiering daarvan. Het is wel duidelijk dat men fi nanciële druk wil uitoefenen op de KNWU om niet Wagtmans, maar Pellenaars als leider te accepteren. Zoals men zich zal herinneren gaat de KNWU van het standpunt uit I dat een ploegleider van de merken ploegen niet in aanmerking komt voor de Tour. Het zal dan ook 23 januari een keiharde bespreking worden tussen de wielerunie ei 1 sponsors, die de KNWU van richtingsverkeer" beschuldigen bij 1 de besprekingen (eerst praten met l de renners en dan pas met de spon sors: het aanwijzen van een ploeg leider zonder voorafgaand over leg). Dp die bespreking zal men zeker ook het voorstel om twee ploegen af te vaardigen ter sprake brengen, waar- bjj zowel Vissers als Pellenaars het team zouden leiden. Pellenaars gaat niet samen met Vissers in één ploegleiderswagen zitten: „Dat is niets voor mij. Dat doe ik niet. Ik zou er in de kortste keren ruzie hebben. Er kan maar één kapitein op een schip zijn". Delftse hardrij dister leeft strijd om wereldtitel toe. naar Coupe zij worden morgen in Roe lofarendsveen gehouden tot de belangrijkste tafeltennisevenementen. Dit keer is de strijd om de NTTB Cup zelfs extra belangrijk, omdat A. Bert Onnes weer meespeelt en B. er een definitieve keuze wordt gemaakt (Van een speciale verslaggever) Ook voor onze schaatsende dames begint dus eindelijk een beetje die belangstelling te komen waar de leden van de dames kernploeg al zo lang om vragen. Erkenning, het is een woord dat men vaak in de omgeving van deze hard trainende groep kan horen. Sinds het jongste weekeinde is die erkenning er .Daarvoor zorgde voorvrouwe Stien Kaiser. De krachtexplosie die de 28-jarige Delftse ontketende heeft doorgewerkt Stien Kaiser leeft naai- het wereld kampioenschap toe. Zij heeft er hard voor getraind en traint er nog steeds hard voor. Vanaf 9 januari tot half maart heeft zij speciaal verlof ge- Het is vooral de ..moraal" die Stien Kaiser, die sinds kort contactlenzen draagt, zover brengt. Bovendien een ijzersterk vertrouwen in trainer Piet Zwanenburg en een bewonderens- kregen de politie-technische waardig doorzettingsvermogen. dienst in Delft, waar zij werkt. Vanaf 1 november heeft zij al halve dagen gewerkt. Tijdens deze maanden ging zij driemaal per week naar Amster dam naar de Jaap Edenbaan. de an dere avonden trainde zij in haar eentje of met een van haar vijf broers. Over die voorbereiding heeft. Stien Kaiser heel wat te vertellen. .Moet. je die Russinnen die zitten vanaf 1 december al een trainingskamp en daarvóór heb ben ze ook alle mogelijke trainings faciliteiten". De Nederlandse dames- kernploeg kwam een paar dagen voor de nationale kampioenschappen pas in een trainingskamp. In een klein hotelletje in Amsterdam, waar het cp de kamers zo koud was dat vader Kaiser, de grootste schaatsenthousi- ast van de familie, een elektrisch kacheltje kwam brengen. In haar ou derlijk huis aan de Rotterdamsche Weg in Delft wordit heel wat tijd aan praten over schaatsen besteed. Toch heeft noch een van haar vijf broers, noch haar zusje inspiratie in de schaatsrichting. Behalve van schaat sen houdt Stien Kaiser van bijna alle sporten. Vanaf haar 12de tot vorig jaar speelde ze in de korfbalvereni ging Phoenix. Vorig jaar stapte ze ook wel eens op de racefiets. En won. Maar fietsen vindt ze toch meer een sport voor mannen. Voor de trai ning zal Stien het volgend jaar aan atletiek gaan doen in de Delftse club AV '40. waar ze al lid van is. Voor haar mede-kemploegleden is ze een fijne kameraad, altijd bereid tot helpen en soms ook vrolijk. Voor buitenstaanders is ze ernstig, in zich zelf gekeerd, wat gesloten. Stien Kai ser is blij met haar vijf nieuwe re cords. met haar titel. Ze is ook blij met de erkenning die het dames- schaatsen, via haar in het wedstrijd- kijken, I seizoen nu eindelijk schijnt te gaan Schaakcompetitie Goede kansen voor Philidor holm gaat. Bijzonder spijtig is het, dat de win naar van vorig jaar, de Leidenaar Gé Bakker, niet kan bewijzen dat hij nog steeds tot de allerbeste Nederlandse spelers behoort. De sportcommissie van de NTTB had het namelijk nood zakelijk geacht, dat Bakker zeer ongebruikelijk voor de houder van de Cup in voorwedstrijden zou bewij zen dat hij nog steeds tot de beste vijf behoort. Onze stadgenoot heeft dit, o.i. terecht, geweigerd. Amsterdam is nu wel heel zwaar vertegenwoordigd. Van de acht spe lers komen er niet minder dan zeven uit de hoofdstad: Bert Onnes, Frans en Bert Schoofs, Schonemeyer, Mau ri Coltof, Carel Deken en Ed. v. d. Berg. Bert van der Helm (Zoeter- woude) is de enige vreemde eend in deze Amsterdamse bijt Gelijktijdig met de heren spelen de sterkste acht dames om de Limburg Coupe. Ook hier is het resultaat be langrijk voor de afvaardiging naar de wereldkampioenschappen. Deelneem sters Anne Marie Wijnants, Ria Bog- mans, Mike ten Broek. Ursula Stule- meyer, Maria Nielen, Ellen Kort (Skylla) en Mary van Ruiten (Tref fers). Vanmiddag zal in de kantine van Clos en Leembruggr i Philidor pro beren haar vierde zege in de hoofd klasse te bevechten. Als tegenstander zal het Arnhemse ASV fungeren. De Leidenaren moeten geducht op hun tellen passen, maar hebben reeds een ruggesteuntje. want topman A- d. Berg speelde al vooruit tegen Bre dewout, dezelfde die op het ogenblik zich verdienstelijk weert in d< tergroep van het Hoogoventoernooi, en heeft tegen hem zowaar wonnen eindspel bereikt. De partij werd nog wel afgebroken, m KNSB-arbiters zullen ongetwijfeld het volle punt aan v. d. Berg geven. Eerste-klasser LSG gaat de vei reis naar Groningen ondernemen om daar het bekende Staunton te be- j j strijden. De Leidenaars. op papier j een sterk team. hebben tot nu toe I ernstig teleurgesteld. In de vorige i ronde verloren zij met 5'i:4'. van; het vrij zwakke Amersfoort en de BO,Tnant, nl dt LSG-ers verspeelden daarmee tan kelwkse kabinetsraad deseevraaed Geen bijzondere volmacht voor Belgische regering kansen op een kampioenschap. Het heilige vuur zal er dus wel een beetje uit zijn bij onze stadgenoten. Reden waarom wij hen weinig kansen geven tegen Staunton. Erelijst Zondag in Amsterdam behaalde Stien haar derde nationale titel en bij de wereldkampioenschappen leg de ze tweemaal beslag op de bronzen medaille. Een respectabele erelijst als men bedenkt dat ze in die drie jaar een ernstig conflict met de bond had, waar iemand met minder zelfver trouwen dan Stien al lang onder dooi- was gegaan (de kwestie met haar leeftijd) en dat ze vorig jaar een meniscusoperatie onderging, die j haar dat. seizoen verhinderde op vol- j le kracht te rijden en te trainen krijgen, maar aan al die andere be langstelling, aan de verslaggevers die opbellen, aan mensen die haar gedag zeggen, kan ze toch maar moeilijk Nuchter Zo belangrijk is het nu toch ook weer niet, vindt nuchtere Stien, die als jong meisje al met veel belang stelling naar de verhalen van oom Kees (Broekman) luisterde en zich misschien toen al voorgenomen heeft dat ze ook wel eens wereldkampioene wilde worden. Haar vader kan er trots op zijn dat hij zijn dochter heeft ontdekt. Samen hebben ze ook nog eens aan een elfstedentocht mee gedaan, Stien kwam verder dan haar vader. Drie en twintig was ze toen ze haar eerste wedstrijd reed. In de strenge winter van '62/'63. Ze kreeg meteen de smaak te pakken. En het volgend seizoen al werd ze kampioe ne van Zuid-Holland. Sindsdien is het steeds beter gegaan, heeft het schaatsen haar steeds meer in de ban gekregen. Ze leeft ermee en zou het niet graag meer missen. Stien Kaiser gaat deze dagen een beslissend stadium van haar carrère in. Die wereldtitel heeft ze in haar hoofd en wat ze in haar hoofd heeft, gebeurt, weet men bij de familie Kaiser,, die op 18 en 19 februari in Deventer natuurlijk voltallig aanwe zig is om hun Stien toe te juichen. Dik i?i het bont verpakt zijn de atletes en leidster Fanny lankers-Koen gistermiddag toch Moskou vertrokken. Een 'Amsterdams dagblad heejt de larme" KNAU uit de^ financiële venkelen geholpen en'de reis be haald. Op de foto, v.l.n.r.: Marjan thomas, Corrie Bakker, Lia Hinten en (boven dendrie mletesleidster Fanny Blankers- Programma Afd. Leiden Zondag: SVLV 1—UDO 1, 2.30 uur. St.-Bern. 1—SJZ 1, 2.30 uur. LDWS 1Stompw. Boys 1. 2.30 uur. MMO 1Rouwkoop 1, 2.30 uur. Rijpwete- j ring 1Or. Groen 1, 2.30 uur. VOETBAL Feijenoord-ADO weer verschoven Nadat het bestuur van Feijenoord protest had aangetekend tegen de datum 18 januari voor de wedstrijd FeijenoordADO, omdat men liever niet op een midweekse dag wil spe len. heeft het bestuur van de sectie betaald voetbal besloten de wedstrijd vast te stellen voor zaterdag 4 fe bruari a.s., aanvang 15.00 uur. TRIOMF VAN JAN BOLS OP 5000 METER De Russische wereldrecordhouder Evgeny Grisjin heeft vrijdag tijdens schaatswedstrijden in Madonna di Campiclo de 500 m. gewonnen in 40 sec. rond. Hiermee bleef hij slechts een halve seconde boven het wereld- rd, d esjkin, en hi Jin: 39.7. Op de 5000 m kwam de Nederlan der Jan Bols tot een uitstekende ver richting. Hij legde de afstand af in 7 min. 50.5 sec., waarmee hij samen met de Hongaar Ivankai eerste werd op deze afstand. Ook Karei te Win- Arie Eriks kwamen ruim on der de acht minuten met respectie velijk 7.52.9 en 7.57.7. De uitslagen: 500 m: 1. Grisjin (Rusl.) 40.0 sec., 2. Höfl W.-Dld. i 40.3, 3. Keller (W.- Dld.) 40.4. 4. Freese (O.-Dld 40.7, 5. Samolof (Rusl.) 40.7. 5000 m1. Ivankai (Hong.) en Bols (Ned.) 7.50.5, 3. De Riva (It.) 7.52.1. 4. Zimmermann 7.52.4, 5. Te Winkel (Ned.) 7.529, 8. Eriks (Ned.) 7.579. Vandaag wordt er nog een 1500 m en een tien km verreden. VOLLEYBALCOMPETITIE In de volleybalcompetitie bleef de balans wat betreft de Leidse clubs in evenwicht: twee grote nederlagen en twee krappe overwinningen. Betty Stöve en Lidy Jansen - Venneboer hebben vrijdag in Hobart de finale van het dames-dubbelspel van de tenniskampioenschappen van Tasmania niet bereikt. In de halve finales werden zij door het Austra lische duo Judy Tegart en Lesley Turner in twee sets verslagen: 64, 6—1. Na Tsjecho-Slowakije en Oost- Duitsland heeft ook Noord-Korea zich teruggetrokken van het toernooi om het wereldkampioenschap volley bal voor dames, dat woensdag a.s. in Tokio begint. niet in hun normale spel komen. Slechts zelden kwamen de Leidse dames tot een goede aanval afge rond met een harde smash. De set standen waren 715, 015 en 415. WS kon het zonder spelverdeler Piet van Goroum tegen DTS even min redden. Nadat de eerste set met 7—15 verloren was gegaan, gin gen de Leidenaars veel beter spelen. Het gevarieerde aanvalsspel van DTS. dat op de kritieke momenten Vrouwe Fortuna bepaald aan haar zijde had, bleek toch te sterk. Met 13—15 en 12—15 trok WS in de twee laatste sets aan het kortste eind. WS deden het tegen Die Raeckse heel wat beter. De eerste set. toen de Leidenaars zon der Hendriks. Baronner en Car stens (blessure) speelden, ging met 1815 verloren. De Haarlemmers maakten echter veel verdedigingsfouten waar van WS 2 goed profiteerde. (159 en 1512). Een alles of niets offen sief van Die Raeckse maakte vijfde en beslissende set noodzake lijk. De Leidenaars wonnen na veel spanning met 1511. Kangeroes boekte een overwinning op Juliana Leidenaars domineerden in de eer ste twee sets op vrijwel alle punten. Coos Taconis c.s. boden met harde en rskante services de Juliana-aanval weinig kansen. Met 1512 en 158 nam Kangeroes een ruime 2-0- voorsprong. In de derde set ma-ak- de Leidenaars onbegrijpelijke fouten. Juliana rook weer een kansje en won met 1115. De Leide- ■6 verspeelden de volgende set door nerveus spel liefst een 121 voorsprong. (1416). Taoonis c.s. bleken in de beslissende set toch de langste adem te besohik- schikken en wonnen verdiend met 15—10. ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur Hoe komt mijn club uit? Van de volgende verenigingen ont vingen wij een elftalopgave: UVS Sloos, Balkhoven. Rol, Lardé, v. d. Kaay, Plezier, Leget. Ver ver, Fasel, Teske, Van Schooten. LFC Van Leeuwen, Sira, v. d. Heyden, L. de Jong, H. Sira. P. de belangrijke I Jong, Gübler, Rietkerken, Van der 32). De I Starp, De Wh, Nieuwenburg. verklaard, dat er nooit sprake is ge weest dat de regering speciale vol machten van het parlement zou wen sen om de huidige economische moei lijkheden het hoofd te bieden. In de Belgische pers zijn hierover in de afgelopen dagen nogal wat speculaties verschenen, vooral nadat de eerste-minister aan het begin van de week had aangekondigd, dat hij niet voor impopulaire maatregelen zou terugschrikken als dat nodig was. De vioe-premier en minister van Begroting, De Clercq. verklaarde j gisteren, dat geen enkele beslissing was genomen over nieuwe belastin gen een vooruitzicht dat de Bel gische kranten al evenzeer bezig houdt. Wat de algemene economische toe stand betreft, merkte Van den Boeynants nog op, dat er na een stadium van een zekere normalisatie van de conjunctuur waarbij de oververhitting nog wel in de prijzen bleef doorwerken thans van een omslag in de conjunctuur gesproken moet worden, waarbij het bedrijfs leven als geheel getroffen wordt. Toeneming van het aantal vliegrampen De vereniging van Zweedse piloten heeft reusachtige luchtrampen voor speld bij de komst van de straal vliegtuigen met enorme afmetingen en de supersone luchtvaart tenzij men meer aandacht aan fouten van de piloten en bij ongelukken besteedt. De woordvoerder van de vereni ging, Lindgren. zei donderdagavond: de situatie wordt uiterst ernstig door de toeneming van het lucht verkeer met 15 procent en van het aantal doden met 30 procent. Vele ongelukken worden toegeschreven aan een fout van de piloot, maar er wordt praktisch niets gedaan om na te gaan, waarom piloten fouten maken". Volgens Lindgren waren vorig jaar bij vliegongelukken 1.354 personen omgekomen 316 meer dan ln 1965. (door C. Orbaan) De derde ronde van het Hoogoventoernooi bracht een aantal blunders, tijdnoodduels en onverwachte uitslagen. Een zekere vermoeidheid kan hierbij een rol hebben gespeeld, maar irii ieder geval was de strijdlust buiten kijf. Alleen Spassky en Gligoric deden het rustig aan. Zij kennen eikaars geduchte kracht, het toernooi duurt nog lang en zodoende remise na een lange serie zettten precies volgens het boekje. De puntendeling tussen Ghitescu en I Van Geet had meer voeten in de aar de. maar veel schokkends was toch ook hier niet te beleven. In alle ande- j re partijen des te meer. Kavalek ver- sloeg Larsen, die de ongebruikelijke j Scandinavische verdediging had toe- j gepast die de Deen overigens uit stekend kent. Larsen kreeg enig voor deel. maar in het middenspel ge bruikte hij ontzaglik veel bedenktijd 1 voor het vinden van een goed plan. Zoals in de voorgaande ronde al bleek, steekt Larsen momenteel niet in zijn beste vorm. Met zijn vlag op vallen werd hij door Kavalek over speeld en toen de tijdnood over was stond de Deense grootmeester voor ondekbaar mat. Tijdnood Door tijdnood werden ook de par tijen RobatschPomar en Donner Szabo geteisterd. Robatsch verbruik te voor zijn eerste tien zetten niet minder dan twee uur bedenktijd en dat is nogal veel als men weet. dat het tempo veertig zetten in twee en een half uur isRobatsch had na die tien zetten wel een prachtige stel ling. maar de meest dwingende aan- valsvoortzetting kon hij niet vinden. Zijn tegenstander kreeg beslissend voordeel, blunderde evenwel, maar hield toch nog een klein materieel surplus. Wellicht zou dit op de duur voldoende zijn geweest, maar aange zien Robatsch door tij doverschrij ding verloor, was dit nog slechts van theo retisch belang. Ook Szabo verloor uiteindelijk van vader tijd. De Hon gaarse grootmeester had tegenstan der Donner een bijzonder moeilijk openingsprobleem voorgesteld, waar op onze landgenoot eigenlijk geen verweer had dat voor 100 procent be vredigde. Donner raakte in de verde diging, maar deed dit met grote ken nis van zaken. Toen de klok van Szabo steeds dreigender begon te tikken, overzag hij een venijnige drei ging. Het kostte een toren en daar door kon Donner zijn eerste volle winst binnenhalen. maar dat lukte niet erg. De Rus kwam duidelijk gewonnen te staan, maar nam het toen even te licht op. Darga kreeg plotseling aanvalskansen en vlocht een verraderlijk dome-offer in de stelling, dat goed leek te zijn voor eeuwig schaak. Loetikow verzonk in diep gepeins, maar vond de juist® tegenmaatregel die bestond in het teruggeven van zijn eigen dame. Na het optrekken van de kruitdamp was de Rus materieel beslissend in het voordeel. Aangezien hij ook zijn afge broken partij uit de 2de ronde (tegen Van Geet) won, staat Loetikow nu aan het hoofd van de rang lijst. Uitslagen SZABO in conflict met vadertje tijd Sterk Ciric deed zijn intrede in het toer nooi met een sterk gespeelde over winning op Langeweg. Onze landge noot behandelde de opening niet he lemaal volgens de regelen van de hoge kunst en toen hij later nog een maal de beste voortzetting miste, kwam hij er niet meer aan te pas. Darga probeerde met. een pionoffer Loetikow voor problemen te stellen, Derde ronde: Robatsch (Oost.) Pomar (Spanje» 0—1. Spasski (Rus land)Gligoric 'Z.-Sl.) 'iV», Ree (Ned.)—Kuypers (Ned.) 01. Loeti- kof (Rusl.)—Darga (W.-Dld) 1—0, Ghitescu (Roem.»—Van Geet (Ned.» Kavalek <Tsj.»Larsen (Den.) 10, Ciric (Z.-Sl.)Langeweg (Ned 10, Donner (Ned.)Szabo <Hong 1—0. Meestergroep: derde ronde: Brede- wout (Ned.)—Ujtelky <Tsj.) afg.. Nainggolan Ind.)—Westerinen (Finl.» afg.. Sziy (Hongarije) Enevoldsen (Den.» 1—0, Scholl (Ned.) —Van Scheltinga (Ned.) V... Me dina Garcia (Spanje)Ostofic (Z.- Sl.) 01. Marovic (Z.-Sl.)—Tatai (It.) afg.. Van Wijngaarden (Ned.' Karaklaic (Z.-Sl.» 0-1. Keiler (Zwits.)Sandor (Hong.) 0l.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7