Troosteloos beeld... Christelijke politiek zal progressief moeten zijn VAN EGMOND BREESTRAAT 173 T~ IOratie van prof. dr. ir. A. Rörsch over experimentele mutagenese Medische centra aan universiteiten nodig Nieuwjaarsvisite speeltuinverenigingen Dag- en nachtservice van Leidse P.T.T. ;ATERDAG 14 JANUARI 1967 H Leerstoel voor moleculaire s4} genetica H Met een oratie In het Groot Audi torium over „Experimentele muta genese. de praktische toepassing van de genetische blokkade by het S) Onderzoek van de celstofwisseling" ar'aanvaardde prof. ir. A. Rürsch gis- .termiddag officieel het ambt van ge- ièrwoon Leids hoogleraar in de mole- culaire genetica. Aan alle levensverrichtingen van levende cellen liggen chemische reac- ten grondslag, aldus prof. Rürsch Chemische bindingen komen in de :1 tot stand door middel van enzy- itische reacties en elke omzetting specifiek enzym worden legeschreven. De specifiteit van de wordt bepaald door de volg- i de daarin voorkomende wordt bepaald door de "volgorde van de zgn. nucleotiden in het desoxyribonucleinezuur, de dra- 8 ger van de erfelijke eigenschappen, zopoor genetische mutaties kan de ptructuur van het desoxyribonuclei- 1 ipezuur worden gewijzigd. Hierdoor 2 Aan langs genetische weg de struc- tuur van een enzym worden bein- fvloed. Hierbij kan zulk een gewijzigd urenzym zijn vermogen een chemische omzetting te bewerkstelligen, verlie- zoten. Dit leidt tot een verstoring een blokkade in het celmetabo- jetjlsme. Door de bij experimenteel in- gevoerde mutaties in bacteriën optre dende verstoringen te i bestuderen, is de kennis van de fysiologie van de levende cel belangrijk vergroot. Prof. Rörsch illustreerde dit aan de hand van een aantal voorbeelden, waarby hy vooral aandacht besteed de aan onderzoekingen betreffende het herstel van stralingsschade. Voorts noemde hij enige analoge si tuaties, waarby men door verstoring van een zeker proces inlichtingen tracht te verzamelen over het na tuurlijke verloop van dat proces, zo als bij voorbeeld het geval kan zijn bij de remming van de celstofwisse ling door antibiotica en chemothe- rapeutica. In de gebruikelijke toespraken, waarmee prof Rörsch zijn oratie be sloot, legde hij in zijn woord tot de studenten een grote nadruk op de eigen verantwoordelijkheid van de (Foto LD/Holvast) student in zijn studie. In het bijzon der voor toekomstige wetenscheppe- lijke onderzoekers achtte hij een vrije studie verkieslijker dan een ge leide. Helaas nopen in de exacte we tenschappen praktische overwegin gen tot beperking van de vrijheden van de student. Zulks achtte spre ker onfortuinlijk, doch in vele ge vallen noodzakelijk. Hij hoopte dat niettemin het ideaal van de vrye studie by velen nog levend zou zijn. Voorts sprak prof. Rörsch zich uit tegen de activiteiten van de student in het politieke vlak. Prof Rörsch recipieerde na afloop van de oratie in de van de Academie. Nog meer geld voor Unicef bijeen brachten, hebben de meisjes 'jen jongens van de Leidse Louise de polignij-hbs, zioh gedurende de laatste weken van het vorige jaar bezig gehouden met een kerstkaar- 'tenactie. Deze scholieren zagen kans ip voor Unicef een bedrag van ruim 16200— te vergaren. ADVERTENTIE 24 uiirs autohulpdienst Zilveren docenten hasium in Leiden, zullen résp. as. "^woensdag en 9 februari het feit her- Üjdenken, dat zy 25 jaar bij het onder- jwjjs werkzaam zijn. Tussen beide t<ydata in op donderdag 26 januari zullen zij in het schoolgebouw wor- tstielen gehuldigd. Rapport NSR LEIDSCH DAGBLAD „Ampliis" gaf opvoering van „Olivia" De Leidse Chr. Toneelgroep „Am- phis" gaf vrijdagavond een voorstel ling van het blijspel „Olivia" dn de grote zaal van „Den Burcht". Het is het verhaal van twee Amerikaanse jongens, die in Frankrijk studeren en ïn in een vrijgezellenflat wonen. Hun huishoudster Olivia is een dro merig meisje met wilde fantasiëen, dat haar maandsalaris belegt in Russische effecten. Een van de studenten, Terence, wordt verliefd op een gravin en om indruk te maken vertelt zjjn vriend Warwick haar dat Terence een kroonprins is van een piepklein kei zerrijk je, dat niet meer bestaat. De gravin wordt verliefd op Warwick, Olivia op Terence, die op zjjn beurt nog steeds denkt dat hij van de gra vin houdt. In het laatste bedrijf blykt de gra vin alleen maar de gezelschapsdame van een graaf te zijn, ook de „kroon prins" valt door de mand en beseft van Olivia te houden, terwijl het tot de „gravin" doordringt dat voor haar Warwick de ware is. Het blijspel, dat gebaseerd was op een veel gebruikt thema, vond ech ter door leuke woordspelingen en een paar grappige vondsten van de regisseur bij de zaal grote waarde ring. ADVERTENTIE Catena De senaat van de Societas Studio- sorum Academiae Lugduni Batavo- rum cui symbolum Catena is voor het verenigingsjaar 19661967 als volgt samengesteld: C. J. Kroese, praeses; Josien J. de Bruin, ab-actis; L. Pronk, quaestor; J. Wisse, I en P. H. U. de Vries, assessor II. Wij exposeren enige voor Nederland volkomen NIEUWE BONTSOORTEN o.a. uitgevoerd in mantels met „IRENE CAP". Wandelt U eens langs de Breestraat U mag dit echt niet missen. Creativiteit in bontcouture. Geveilde percelen In het Venduhuis der Notarissen werden de navolgende percelen ge veild t.o.v. mr. J. A. Post, notaris te Leiden: Medusastraat 16/16a voor f 6500, door L. Zitman q.q.; Prinsenstraat 64 voor f3150,door L. Zitman q.q.; Prinsenstraat 39/39a, 41/41a en 43/ 43a voor f 19.650,door L. Zitman q.q.; Lammenschansweg 38 voor f24.000,door dhr. Key q.q.; Bak huis Rozeboomstr. 5 voor f 13.000, door dhr. Proper q.q.; Lange Mare 56 voor f 10.200,door v. d. Drift q.q.; Kolfmakerssteeg 20/20a voor f 12.000,- door dhr. Gjjsel. Het St.-Antoniusclubhuis was gisteravond het trefpunt van een groot aantal trouwe speeltuinwerkers en -werksters. Zij waren gekomen ter bij woning van een feestelijk getinte nieuwjaarsbijeenkomst, die hun werd aangeboden door het bestuur van de Bond van Speeltuinverenigingen voor De Nederlandse Studentenraad NSR heeft een rapport aan diverse autori teiten gezonden, waarin gepleit wordt voor een betere organisatie van de gezondheidszorg voor studenten. De essentie van dit rapport is gelegen in de opvatting, dat studenten als zelf standige Nederlanders minstens recht hebben op de gezondheidsvoorzie ningen waarop andere Nederlanders met zelfstandige status zich kunnen beroepen en dat het onjuist is, de studenten te beschouwen als kinde ren van het gezin der ouders b.v. met betrekking tot ziektekostenverzeke ringen, preventieve gezondheidszorg en dergelijke. In de praktijk komt het voorstel neer op de oprichting van medische centra aan alle Nederlandse instel lingen van hoger onderwys, in welke instellingen artsen met algemeen werkterrein en specialisten zouden moeten samenwerken. Vooral op het preventieve vlak, b.v. bij verplichte tbc-controle. zou het nodig zijn de gehele universitaire gemeenschap aan algemene maatregelen te onderwer pen. Op curatief terrein gaan verzeke ringskwesties meespelen, die in het bijzonder de studenten betreffen. De studenten mogen volgens een uiteen zetting, die gisteren in Den Haag door de Nederlandse Studentenraad werd gegeven, daarbij niet afhankelijk zijn van de voorzorgen die door ouders getroffen zyn. Zij moeten als zelfstan dige Nederlanders worden beschouwd, die hun aandeel leveren tot het pro- duktieproces en de welvaart. Het zou volgens het rapport aanbevelens waard zijn, de studenten deel te laten nemen aan een regeling zoals die door Veldkamp is voorgesteld met be trekking tot de beperkte volksverze kering tegen lichte medische risico's. De premie voor deelneming aan een dergelijke voorziening kan de student echter niet opbrengen. Er zou een verhoging van de studietoelagen no dig zijn of een subsidie op de studen tendeelname aan een dergelijke ver zekering om deze bepleite constructie door te kunnen voeren. Het rapport van de NSR moet in de eind januari te houden raadsver gadering nog worden goedgekeurd. Het is inmiddels in nog niet goedge keurde vorm al aan de betrokken overheidsinstanties toegezonden. Na eventueel geamendeerde goedkeuring volgt toezending in definitieve vorm. GROFVUIL- OPHAALDI EN-SÊ Maandagt Herensingel (van Medusastraat tot Rijndijk) Hambroeklaan Kooi- geheel Celebesstraat Deci- raat Sieboldstraat Floresstraat Bloemstraat Formosastraat Borneo- straat Driftstraat Lombokstraat [Javastraat Medusastraat Parkstraat Koolpark Atjehstraat (van Kooilaan Sumatrastraat) Ambonstraat Dinsdag Noordewierlaan Cornelis luytlaan Diepenbrocklaan Joh. t i Verhuls tstraat Rich. Holstraat i Obrechtstraat Rich. Holstraat lem Pyperstraat Peter van Anrooy- straat Joh. Wagenaarlaan Valerius- itraat v. Blankenburgstraat Julius Röntgenstraat Moaartstraat Ber nard Sweersstraat Sweelincklaan luard van Beinumstraat Brückner- straat Debussystraat Ravelstraat Chopinstraat Moesorgskistraat Caesar Frankstraat Verdistraat. Donderdag: Lage Rijndijk Voorstraat Suma trastraat Atjehstraat (van Suma trastraat tot Soembastraat) Soem- bastraat Balistraat Timorstraat Ringkade Bonairestraat Aruba- straat Surinamestraat Antillenstraat Curaqaostraat Sint Maartensstraat Sint Eustatiusstraat Sabastraat Bankastraat Bilitonsrtraat Koolhof. Vrijdag: Haagweg (geheel) Rijndijk Dijkhof- laan Valkenburgseweg Haagweg (tien huizen) Klikspaanweg Da Cos- tastraat de Genestetstraat Nicolaas Beetsstraat Potgieterslaan Tollerms- straat Schimmelstraat Oltmanstraat Hasebroekstraat Borgerstraat Van Lennepstraat ten Katestraat Tous- saintkade Staringkade. Leiden. De bondsvoorzitter, de heer J. J. van der Huizen, sprak er in zijn wel komstwoord zyn voldoening over uit, dat zovele speeltuinverenigingen als mede afgevaardigden van Sport- en Jeudzaken, de Recreatieraad, de Leidse Jeugdactie, het gemeentebe stuur en de vice-voorzitter van de N.U.S.O., de heer H. de Ruiter, van hun belangstelling voor deze eerste nieuwjaarsbijeenkomst in de ge schiedenis van de Leidse Bond blijk gaven. Het deed spreker genoegen, dat de speeltuinverenigingen wederom op een actief jaar konden terugzien, mede dank zij de nodige steun van het gemeentebestuur. Tenslotte me moreerde spreker de prettige en nut tige samenwerking tussen de Leidse Bond en Leidse jeugdorganisaties, onder meer by het bouwen van club gebouwen op speeltuinen. Leidse veemarkt Zoals te verwachten was hebben de preventieve maatregelen tegen het mond- en klauwzeer de handel alweer behoorlijk aan banden gelegd. Door de sluiting van grenzen voor de invoer van vee en vlees uit Holland kreeg de export een gevoelige klap, waardoor in het bijzonder de varkenshandel en de wolvee handel werden getroffen. Het was gisteren op de veemarkt dan ook een troosteloos beeld. De aanvoeren waren ver beneden peil en zelfs op de wolvee-afdeling ongekend laag. De verwarrende berichten om trent een algehele marktsluiting zijn hieraan wel mede debet. Ook de stemming in de handel was in mineur en deze zal zich weer voornamelijk moeten richten op de binnenlandse vraag en verbruik. Alleen de afdeling slachtrunderen gaf bij een ruime aanvoer nog een redelijk goed prijshoudende handel te zien. De totaal-aanvoer bedroeg slechts 457 dieren. Gebrulksvee. De aanvoer i. d. sector melkvee was zeer beperkt. De reden hiervan was dat enkele aanvoerders gehandicapt waren door het ver- voersverbod in hun gebied. De afde ling vare koeien daarentegen was weer iets beter bezet. Ook de handel in deze sector gaf weer iets meer beweging te zien en verliep van rus tig tot vrij redelijk en goed prijshou dend. Notering; melk- en kalfkoeien van f950— tot f1250.— en f1450,—; vare koeien van f 600,tot f 1000. en f1350,—. Vette koeien. De aanvoer in deze afdeling was niet slecht. Ook ont brak het n.et aan belangstelling en was de vraag goed, mede wel als ge volg dat enkele markten in het oos ten van het lan(1 moesten sluiten. De bruikbare dieren werden bij een aanvankelijk redelijke handel vlot verkocht en waren ook de mindere soorten zeker niet goedkoper. Bij het aflopen van de markt bleven de in courante dieren staan waarvoor de handel iets minder afliep. Notering per kg geslacht gewicht: vette koeien van f 3.50 tot. f 4,10 en f4.55: slaoht.steren van f4— tot f 4,20 en f 4 40 worstkoien van f3,10 tot f3.40 tige handel noteerden de dieren van f 3,30 tot f 3,70 en f 4,— per kg levend gewioht. Beste kalveren bleven Prij zig. Wolvee. De aanvoer in deze afde ling was betreurenswaardig waar onder slechts enkele hokken lamme ren van slechte en te lichte kwaliteit. Weliswaar raken de dieren op en nemen de kwaliteiten sterk af, maar de voornaamste oorzaak was wel de sluiting der grenzen waardoor de ex port is lam gelegd. Bij het zeer korte aanbod had de handel daardoor nochtans een stug verloop en waren de prijzen aanmer kelijk lager. De vette schapen en zwaardere rammen vonden nog wel aftrek voor de binnenlandse vraag en noteerden nog niet veel lager. Notering: vette schapen van f 85. tot f115,— en f125,enkele beste rammen tot plm. f135,vette lam meren van f90,— tot f 110,en f 130,—. Varkens (buiten de markt). De situatie in de varkenshandel is van wege het mond- en klauwzeer te verwarrend om verwachtingen om trent de prijsontwikkeling te kunnen geven. De prijsdaling zette verder door en bewoog zich voor lichte slachtvarkens rond de f2,30 per kg levend gewicht. In tijdelijk Postkantoor Zodra het tijdelijke Leidse Postkantoor (achter het Plant soen) gereed is, zal de P.T.T. overgaan tot het verlenen van niet alleen dag- doch ook nachtservice. Bij de ingang van het ge bouw, dat een gevelbreedte krijgt van 35 meter, komt een af zonderlijke zelfbedieningsruimte, welke permanent geopend zal zijn. In deze ruimte bevinden zich postbussen, postauto- maten, een telefooncel en een brieven- en pakjesbus. Het feestprogramma omvatte een non-stop variété-show, waaraan enkele Leidse klein-kunst artiesten medewerkten. Voor het voetlicht traden Geral- öini met zijn kolder goochel en pickpocketshow en vrolyke keuken, 1 handhaven. Het is niet uitgesloten, Dit tijdelijke kantoor, wy schreven daar reeds in ons blad van dinsdag over, zal omstreeks oktober ingebruik worden genomen. Het Is de bedoe ling, dat deze service ook in het nieuwe, aan de Breestraat tc bouwen gebouw, zal worden verleend. In te genstelling met de huidige situatie aan de Breestraat, bevindt zich bij het tijdelijke kantoor een ruime par keergelegenheid. Gedurende de tijd dat het Post kantoor nabij het Plantsoen is ge huisvest. zal in de directe omgeving van het huidige en af te breken gebouw, een brievenbus worden geplaatst. Zo lang nog niet met de afbraak is begonnen, overweegt de P.T.T. om de oude brievenbus te de accordeonist Henny Langeveld, wereldkampioen 1966, het duo Hans en Wilbert, twee jeugdige Leidse ko mische acteurs in enkele geestige schetsjes en Wim Devilé met zijn „memo-show", waarin hij om. enke- ke staaltjes van geheugenkunst ten beste gaf. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn, waarby Wim Crama en zijn kwartet de danslus- tigen volop aan hun trek lieten ko- Kotter WR 6 nog spoorloos Zonder iets te vinden, heeft een „Neptune" van het marinevliegkamp Valkenburg gisteren vanaf acht uur 's ochtends tot zonsondergang de zee afgespeurd naar de sinds woensdag middag vermiste viskotter Wieringen 6 uit Den Oever. Het vliegtuig heeft gezocht in het Waddengebied en in de Duitse Bocht vanaf het lichtschip Terschelling tot aan de Sylt. den Men meent, dat een reddingbootje of wrakstukken daarheen kunnen zijn afgedreven, gezien de straffe noordwestenwind, die de laatste da gen waait. dat de lokettendienst in het nieuwe gebouw reeds ingebruik wordt geno men. vóórdat de gehele nieuwbouw Otto Frank mede-aanklager Otto Frank, de vader van de in het concentratiekamp Bergen-Belsen gestorven Anne Frank, zal in een op 23 januari beginnend proces tegen voormalige SS'ers (oa. Harster) als mede-aanklager optreden. Dit is in Frankfort meegedeeld door de producer Robert W. Kemp- ner, die behalve Otto Frank ook de omgekomen religieuze Edith Stein en verscheidene paters en nonnen uit de Nederlandse familie Loeb, zal verte genwoordigen. Deze slachtoffers wer den weggevoerd als vergeldingsmaat regel omdat Nederlandse bisschoppen tegen de vervolging van joden en joodse afkomst had- Als mede-aanklagers in het proces zullen nog meer verwanten optreden van personen, die uit Nederland zijn weggevoerd. td is. Zoals bekend krijgt de te- ndienst eveneens een onderko- in het gebouw aan de Bree- V erbindingsweg wordt niet afgesloten De Kroon heeft een beroep van B. K. Benninga en H. W. Bar, belden te Leiden, tegen het besluit van de raad dezer gemeente, waarbij Is afgewezen hun verzoek bot geslotenverklaring voor het openbare verkeer van de verbindingsweg tussen de Jacob Ro mansstraat en de Jan Keldermans straat, ongegrond verklaard. De appellanten hebben ojn. aan gevoerd, dat op deze verbindingsweg zeer snel wordt gereden en dat ln verband daarmede de veiligheid of zelfs het leven van hun kinderen wordt bedreigd. De Kroon heeft nu geoordeeld, dat het verkeer uit de Romansstraat en de Keldermansstraat de verbindings weg met een nagenoeg haakse bocht moet oprjjden. In verband hiermede en gelet op de lengte van de verbin dingsweg, die slechts 50 meter be draagt, wordt het niet mogelijk ge acht een hoge snelheid te ontwikke len. Van een gevaar, als waarvan de apellanten gewagen, kan hier niet gesproken worden, te minder nu van gemeentewege de uitmonding op de verbindingsweg van een onder meer tussen de garages van de appellanten lopende brandgang door een hek la Veeleer moet worden aangenomen zegt de Kroon verder dat de ge slotenverklaring van de verbindings weg gevaar zal opleveren, aangezien deze ertoe zal lelden, dat ln de dan doodlopende Romansstraat en Kel dermansstraat veelvuldig wordt ach teruit gereden of gekeerd. De Kroon meent, dat de gemeenteraad terecht deze geslotenverklaring heeft gewei gerd. Dr. Berghuis op fleput a ten vergadering ARP: Keuze (Van onze parlementaire redactie) De voorzitter van de A.R.P., dr. W. P. Berghuis heeft zich vanochtend in zijn openingsrede op de deputatenvergadering van de A.R.P. in Utrecht afgevraagd, of de overheid de subsi diëring van moderne literatuur niet beter kan staken. Dr. Berg huis stelde zich deze vraag toen hij sprak over het wezenlijke van christelijke politiek. „De overheid kan zich, indien zij gaat subsidiëren, nu eenmaal niet van normen ontdoen (bijvoorbeeld bi) antisemitische of nazistische op ruiende literatuur) en steekt zich in onoplosbare nesten". Als het erom gaat, tegemoet te komen aan finan ciële nood van kunstbeoefenaars, zouden ook langs een andere weg dan die van subsidiëring van hun werk zelf mogelijkheden kunnen worden gezocht' „waarbij ik er be slist niet aan denk, dat die uitslui tend of speciaal binnen het kader van de algemene bijstandswet moe ten worden gevonden". Als wezenskenmerken van christe lijke politieke partijen noemde dr. Berghuis om. de visie op de over heid, het opkomen voor de zwakke ren in de samenleving en het stre ven naar een maatschappijstructuur, die wordt gekenmerkt door een par ticuliere ondernemingsvorm dit laatste om de beleving van de eigen verantwoordelijkheid van ieder mens mogelijk te maken). Volgens dr. Berghuis kan de chris telijke politieke partij de wenselijk heid van haar bestaan alleen dui delijk maken indien aan haar pro gram een duidelijke conceptie en een eigen radicaliteit ten grondslag lig gen. Hij zei er een overwegend be zwaar tegen te hebben, wanneer de christelijke partijen zich in een si tuatie zouden laten manoeuvreren, waardoor zij een soort zwevende en gematigde centrum-positie tussen bijvoorbeeld socialisme en liberalis me zouden gaan innemen; zy zou den moeten beginnen een keuze te doen tussen de socialistische en de liberale weg „of wilt u tussen een progressieve of conservatieve" Een christelijke politiek zal, aldus dr. Berghuis, naar haar wezen pro gressief, vooruitziend moeten zijn, richtinggevend, en niet behoudend, dat wil zeggen niet uit op door inen- sen gevestigde posities. Wanneer zij op dit centrale punt laten zitten, la ten de christelijke partijen hun ge dreven zijn door het christelijk ge loof en het evangelie volstrekt in de mist". Gesprek Dr Berghuis bleek van mening, dat over deze dingen' „en dus ook over afwijzing van de confessions li- sering" broodnodig samen tussen de christelijke partyen, de K.VP, de ABP. en de C.H.U., moet worden gesproken. Hy liet ook weten, dat ondanks het gemeenschappelijk uit gangspunt een volstrekt gemeen schappelijk optreden van deze drie partyen hier en nu voor hem nog niet zonder meer een opgelegde en uitgemaakte zaak is. Sprekend over de oorlog in Viet nam zei de heer Berghuis dat Ame rika het daar niet ma-g laten af weten. „Daarom is alle gedemon- streer ln ons land, hoezeer ook ern stig bedoeld, voor zover het zich al leen tegen Amerika richt, niet alleen ontzettend goedkoop, maar ook on verantwoord". Dr. Berghuis wilde zUn ogen niet sluiten voor fouten i Amerika, maar een bewering ais de hoofdschuld voor de ontsta- situatie by Amerika liggen, vond hy onverantwoord en historisch ge zien volstrekt onrechtvaardig.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3