E' kruiswoordraadsel STRIP ALS COMMUNICATIE MIDDEL" Johan Haan bezit unieke verzameling dagbladen Kom er ACHT-er IN MAART UNIEKE EXPOSITIE IN DORDRECHT ITERDAG 14 JANUARI 1&67 LEIDSCH DAGBLAD L.D.-EXTRA 5 EN paar jaar ge leden nam mi nister Luns een krant uit IJsland voor mij mee. Ik was er erg blij mee, want die zijn hier niet te krijgen!" J De negentienjarige Johan Héndrik Haan uit Winscho- teil - leerling van de School j voor de Journalistiek te j ytrecht - vertelt in zijn I kleine vierkante kamer aan de Utrechtse (Sartesiusweg 1 over zijn unieke verzame ling van drie a vierduizend kranten uit de gehele we reld. Het kostte wat moeite Johan te bezoeken - hij is „zéér bezet" - zoals het ook moeite kost hem te la ten vertellen over zijn col- lectie dagbladen. Van zijn tiende jaar af verza melt Johan Haan kranten. Hij is begonnen met Nederlandse dag- bladen. Daarna kwamen Engelse, Franse en Duitse bladen aan bod. i Als bepaalde uitgaven niet in ki osken te krygen waren, schreef hjjbrieven naar ambassades. Op die manier ontving hjj dan 1 kranten uit Afrika, Azië en zelfs luit landen van achter het IJze- ren Gordijn. „Het is vrij gemak kelijk om by voorbeeld Russische kranten te bemachtigen. Ik schrijf naar het centrale voor lichtingsbureau In Moskou en kryg dan alles wat Ik hebben wil. Dat is lang niet zo omslachtig als het bestellen van Amerikaanse kranten. Er zijn zoveel kranten in Amerika en dat betekent voor my het schrijven van een groot aantal brieven", vertelt bij. Den Uyl Als Johan een begeerde krant in de kiosk noeh via een ambas sade kan krijgen, schryft hij mensen die naar het betreffen de land gaan, met het verzoek of hij of zjj een exemplaar voor hem mee wil nemen. „Dat lukt heel aardig", zegt hij. Nog niet zo lang geleden is oud-minister Den Uyl op handelsmissie naar Japan geweest. Hij bracht een paar Ja panse kranten mee. Ik kreeg ze thuis gestuurd". „Vorig jaar", zo vervolgt hij, „heb ik zelf een paar bijzondere bladen te pakken kun nen krijgen. Ik heb in de zomer een reis naar Egypte gemaakt en in Cairo een paar aanwinsten voor mijn verzameling gekocht". Vergelen Thuis, in Winschoten, ne men de op deze of andere wijze verkregen kranten twee kamers in beslag. Het vergelen van de kranten Is in tegentelling tot de muffe oud-papierlucht. een probleem voor Johan. „Myn moe der (zijn ouders bezitten een zaak in sportartikelen in Winschoten) vindt die krantenstank heel erg. Ik ruik het niet eens meer. Wat ik veel vervelender vind, is het ver gelen van de kranten. Ik heb wel eens geïnformeerd of er iets be staat om het vergelen tegen te gaan, maar ik kreeg altyd nul op rekest. Blijkbaar is er weinig aan te doen", voegt hy er op be rustende toon aan toe. China De duizenden kranten die wel of niet vergeeld by Johan Haan thuis liggen, zijn gevan gen in een kaartsysteem. Als de ze registratie by het nazoeken van een bepaalde krant faalt, zijn er altijd nog de dozen en de naam van het desbetreffende land op de deksel, die uitkomst kunnen brengen. „Ze barsten zo langzamerhand de kamers uit en daarom ga ik mij wat meer be perken tot landen, waarvan ik nog niet zo veel kranten beat", zegt de Groninger op ietwat af gemeten toon. Een van die landen blijkt Chi na te zijn. Johan is tussen het jongleren met de journalistieke beginselen door, bezig met de Chinese taal- en letterkunde. „Ik geloof dat ik hiermee in de jour nalistiek een voorsprong krijg. Immers, als je de taal van een land beheerst, wordt je uiteraard sneller In een dergelijk land ge- Waarde Voorlopig zal het nog wel even bij die wens en wat reëler is bjj zijn zeer speciale verzameling blijven. „Ik weet nog niet wat ik er later mee ga doen. In ieder ge val laat ik de kranten nog een tijdje rustig in Winschoten lig gen. Ik ben er van overtuigd dat bladen nu al historische waarde hebben. De kranten van de avond en de ochtend na de moord op president Kennedy, dat zijn stuk jes documentatie!" stripverhalen. „Strip als 1. re'jnógiiimgswerlctiiig 6. paalwerk m havens 12. aantal aaneengeregen dingen 14. neem een bad 15. voedsel 17. gemeente op de Vel uwe 19. fijn beleid 21. onmisbaar voorwerp voor een vrouw 22. buffefc voor sterke dranken 24. bijvoorbeeld 27. plaats voor balspel 28. lengtemaat 29. iemand die in de open lucht werkt 32. dun, doorschijnend 33. deel van een bladzijde 34. instituut voor allerlei onderzoek in Delft 35. koren 36. mand 38. hoofd van een abdij 39. op dit moment 40. ontkenning 41. -isme: leer v. Laotee 42. hogeschool 43. gewicht van diamanten 44. zie 17 horizonttaai 46. meisjesnaam 48. spil 60. riviertje nabij Rotterdam 51. beroer) 53. toornac-htige opwelling 54. reeds 55. soort pan 58. element Tantalium 59. platvis 61. fotoplaatje 62. grafvaas 63. deel van het gelaat 64. onderpand 66. bewijs van genegenheid 68. zitplaats in schouwburg 69. zelfzuchtig iemand 72. platte schobel 74. stralende warmte 75. daar, op een aangeduide plaats VERTIKAAL 1. staande lat van hekwerk 2. haarkleur 3. vordering 4. Binnenlandse Strijdkrachten 5. deel van de bijbel 7. Universiteits-Bibliotheek 8. kade 9. aanwijzend voornaamwoord 10. gewoon/terecht 11. noodlottige 13. ten bedrage van 16. kenner van fossielen 17. peulvrucht 18. rivier In Spanje 20. dappere 22. aangrenzende 23. element Argentum 25. waarmerk 26. verenigd 29. spinrag 30. een zekere 31. bedorven 37. ontkenning 38. streling 43. werktuig om te krabben 44. wandversiering 45. deel van een boom 47. arrondissement 49. opgetaste hopen 51. plat 52. beenbeklediing 56. kippeprodukt 57. kroon 60. voederbak 63. meisjesnaam 65. kreet 67. groente 68. limited 70. behoudens weglatingen 71. in 72. onmeetbaar getal 73. afkorting van „Annie" Kom er ACHT er 1. sluiting van tas vrouw 2. prijskaartje op wasmachine 3. stropdas man links 4. sok kleiner in wasmachine 5. potlood achter oor man links 6. zak op jas van vrouw kleiner 7. wasmachine helemaal links 8. ketting middelste man ^-r maart van dit jaar krijgt Nederland zijn eerste inter nationale tentoonstelling van communicatiemiddel" is het motto van deze expositie, die wordt gehouden in „De Gouden Sleutel" aan de Groenmarkt in Dordrecht. De bezielende kracht achter dit nieuwe idee is Theo Kemp (34), een stevig besnorde Dordtenaar, die zoals zijn vrienden zeggen en hijzelf toe geeft „helemaal bezeten is van de strip". De strip-tentoonstelling is een van de uitingen van een soort ar tistieke stroomversnelling in Dor drecht die vooral wordt gesti muleerd door het binnenkort te openen centrum „De Gouden Sleute". Met gemeentelijke en Anjefonds-subsidies wordt dit ge bouw op het ogenblik ingericht tot cultureel jongeren-centrum. „Dat klinkt war zwaarwich tig", zeg Theo Kemp, „maar in de praktijk betekent het, dat jonge mensen hier terecht kunnen om hun al dan niet artistieke crea tiviteit bot te vieren. Er komt een tentoonstellingsruimte, waar ider- een mag exposeren. Er komt een bar, een toneel, een filminstallatie en een soort spekerscorner". Kort om, er kan veel gaan gebeuren in het ijverige Dordt. Er zijn nu al nauwe contacten met Sigma in Amsterdam. Kees Boender (beat en petry) en Franklin Verhoef (folk- singer) gaan het nieuwe Dordtse ar tistieke brandpunt leiden. Terug naar de strip-tentoonstel ling. Theo Kemp: „Er komen alle gewone strips, die iedereen lent, ook die van 30 en 40 jaar geleden. Natuurlijk ook de nieuwere stro mingen, zoals de erotische strip en strips in de stijl van Malsen en Van Apol. Ja. Van Apol, daar had ik op stripgebied nog nooit van ge hoord, maar moet je nu eens in „Podium" kijken: (kijkt verheer lijkt) een heerlijke strip over de verschillende stadia in het maken van een schilderij. Kijk, er is een soort strip, vooral de laatste jaren, die ontaardt in kunst en daardoor maar een heel klein publiek aan spreekt. Steengoeie strips, echt hoor, maar zodra een communicatiemid del en zo zie ik het stripverhaal ontaardt in kunst, dan is het ontkracht, dan voldoet het niet meer aan zijn functie: communi catie. Dat zie je ook in de film. Bergman, Antonioni, de „cinema d'art". Ik vind zoiets vaak een niet aandurven van de oppervlakkig heid. Dat is van de beatmuziek zo geweldig. Of neem een dichtbundel. Ga een dichtbundel uitgeven. Wees blij dat je er 2000 slijt. En neem nu een doodeenvoudige commer ciële strip: oplage 200.000. Zoiets ben ik nu aan het maken en juist in zulke strips kun je de aandacht Oplossingen onder het motto kruiswoordraadsel" dienen voor lensdag a.s. te 9 uur in het bezit ïnzyn van de redactie, Wittesingel 1 ^Leiden. Onder de goede oplos- djgen stellen wij een eerste prijs jj) f 5.en twee prijzen van f 2.50 .Schikbaar waarnaar alleen abon- kunnen mededingen. ei bers, Hofbrouckerlaan 27, Oegst- geesl. De prijzen worden de winnaars toegezonden. Oplossing van ik vor ge opgave De eerste prys van f 5.werd ;end aan mej. B. D. Kenbeek, ikade 12, Leiden: de twee f 2.50 aan de heer L. dijk, Fred. Hendriklaan 13, ;stgeest en aan de heer S. Rob Kunt u de acht afwykingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt u elders in dit nummer. THEO KEMP temidden van zijn strips vestigen op belangrijke zaken, bij voorbeeld discriminatie". Theo Kemp. verduidelijkend: „In de strip „Commando Moustache", waarvoor ik het verhaal heb ge schreven, vliegt de held op een ge geven ogenblik naar Kaapstad voor bepaalde Inlichtingen en ziet hoe daar een neger op straat wordt af getuigd. Het Commando grijpt in. Kijk, op die manier kun Je er iets in brengen. Die man van het com mando had even goed naar een andere plaats kunnen gaan. maar ik laat hem nu juist naar Kaap stad gaan". Het stripverhaal over Commando Moustache wordt bin nenkort ln opdracht van een Haag se uitgever in Brussel gedrukt. In vier kleuren en in vier talen zal het boekje een eerste oplaag krijgen van 200.000. De tekeningen zijn van Gideon Brugman uit Dordrecht. Theo Kemp is de oprichter van de Stichting Dolmen, waarin zich begin vorig jaar vijftien creatieve Dordtenaren verenigden om geza menlijk exposities op touw te zet ten. Levensloop voordien: straf - plaatsing in Korea als beroepsmi litair, kunstacademies ln Breda en Maastricht, dan schilderen en ex poseren, „ontzettend veel", in 1960 getrouwd met tengere brunette Helma van Wezel, hetgeen resul teerde in dochter Ilia en Garance (6) („Ja mooie diamen hè, Ilia en Garance zijn twee lichte vrou wen ki respectievelijk „Nooit op zondag" en „Les enfants du paradis". Weet die man van de burgerlijke stand veel Hij is nu bezeten van het strip verhaal. Trots toont hij een grote collectie van de meest uiteenlopen de soorten. „Ik heb de eerste Bat man, van voor de oorlog. Trou wens een vreselijke slechte serie op het ogenblik. En verder Robbe does uit 1935, moet Je nu eens kij ken, zo'n prachtige grote krant. En Flits Gordon, en Mandrake, noem maar op. Het maken van stripver halen zou je in Nederland eigen lijk op een geweldige wijze moeten kunnen stimuleren. Ik ben voort durend op zoek naar tekenaars, naar nieuw talent, want dat ls er veel. Voor striptekenen heb Je een grote aanleg voor stereotypie nodig. Het ls een afschuwelijk moeilijk vak en je hebt er eindeloos ge duld voor nodig". Het resultaat van al dat geduld en al dat vakmanschap van vele tientallen stripmakers uit heden en verleden is vanaf begin maart te zien in Dordrecht. Er komen be halve panelen met strips projecto ren, die voortdurende lichtbeelden spuiten en er draalen banden met stripgeluiden (ja. die zijn er: wow, crunch, punch, whoom Er zijn inzendingen uit België en Enge land. Theo Kemp komt met de ex positie wat dichter bij zijn doel: een volwaardige plaats voor de strip. Slecht gekleed Een mode-ontwerper „zonder vrees, die „de slechtst geklede vrouwen van het jaar" kiest, heeft de echtgenote van Frank Sinatra. Mia Farrow, dit keer bovenaan op zijn lijst geplaatst. Op een pers conferentie heeft de ontwerper, Ro bert Blackwell, zijn lijst toegelicht. Hij vond Mia Farrow lijken op een padvindster. Elizabeth Taylor, die ook op de lijst voorkomt, beschreef hij als een tube tandpasta, die ln het midden uitgeknepen is. Slmone Signoret noemde hij „de Eiffelto- ren zonder Parijs". Blackwell. die vorig Jaar prinses Margaret op zijn lijst vermeldde, feliciteerde haar nu wegens de vooruitgang in haar kleding. De ontwerper, die zei eenvoudige, elegante kleding te prefereren, noemde Geraldine Chaplin, Audrey Hepbrun en Merle Oberon als voorbeelden van goed geklede vrou wen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13