Ik ben al lang clown-af' Spassky neemt de leiding Noren noemen Nottet de grote verrassing Wedstrijden in Notodden VORM SCHENK SNEL STIJGENDE Nog wel contact BONCERS OP RECORDJACHT SPORTFONDS BETAALT VOOR WILLY GROTE ZEGE VOOR VEGLO LZC is favoriet tegen Rotterdam Hoogovenschaa ktoernooi Just Fontaine trainer van Frans elftal Titelstrijd 47/2 Bona Stars speelt twee oefenduels jDAO 13 JANUARI 1987 UIDSCH DAGBLAD Wout Wagtmansdie even moest slikken toen de KNWU hem als Tour-ploegleider aanzocht: Ard Schenk bU de Nederlandse ritsma betekenden het nieuwe per- kampioenschappen dit weekeinde in Amsterdam nogal wisselvallig en al weer iets beter op dreef by de wed strijden in Skiën van woensdag, heeft donderdag in Notodden opnieuw gedemonstreerd dat zijn vorm snel sooniyke records. Hun oude waren resp. 7.44.1 (29 januari 1966 in In zeil) en 7.46.2 (5 maart 1966 in Var mes). Op de wereldranglijst aller tij den die wordt aangevoerd door Ard Schenk biyft Nottet 25ste en Jorrits- (Van een speciale verslaggever) ,Die 'aenoeniing als ploegleider kwam voor mij als een don- rslag bij heldere hemel", zegt de 37-jarige Wout Wagtmans. i zes jair geleden zijn tiende en laatste Tour de France reed daarmee een carrière afsloot, die wat toursuccessen betreft [een overtroffen is door Jan Janssen. „Vorige week donder- g moest ii bij de KNWU komen, nadat eerst Joop Middelink, iKNWU-oach, me gebeld had, en toen vroeg mr. Van Balie- yen de Joig me: wil jij ploegleider worden? Ik moest eerst en slikkenen heb toen zoiets gezegd als: Als ik mag, graag! g de jongtns het willen, graag! Als men mij helpen wil, Natuurlijk heb ik sinds '61. toen jphield met fietsen, nog wel con- i gehad met mijn sport. Ik heb eens een plaat van KNWU-offi- I gehad om met mijn wagen in koers mee te rijden. Die men- weten dat ik het metier ken en w'n koers niemand in de weg zal jn. Ook heb ik Joop Middelink eens gevraagd om me als ploeg er by een of ander koers je in te en Daar is nooit wat vao geko- i, hoewel ik heel graag wou. Erg dringen kon ik met, omdat ik het l heb in mijn zaak: expeditiebe- met drie wagens en een steen- en met hulp. de voornaamste opdracht: het ver zorgen van de moraal van de ren ners, het zorgen voor een goede een drachtige stemming in de ploeg. Dat is een klus, waar ik tegenaan durf. Ik ben het eens met iedereen die ;gt, dat Pellenaars de beste ploeglei der in ons land is. Wie kan dat beter weten dan ik, die jarenlang onder hem gewerkt heb. Maar hij is niet de meest diplomatieke en integere ploegleider in ons land. Dat heeft hem vele tegenstanders gegeven, zelfs onder zijn eigen coureurs, ook al in mijn tijd. Nog afgezien van het feit dat hij als leider van een mer- kenteam niet in aanmerking komt, zouden als men hem toch als ploegleider zou aanwijzen, min stens twee A-renners niet op hun fiets stappen, misschien zelfs alle drie! Jammer in. feite, maar dat heeft Kees alleen maar aan zichzelf te wyten". Sponsors WOUT WAGTMANS begrijpt dat dan zo'n aanbod, feleider te zijn in de grootste en ngrijkste aller koersen: de Tour France, je wel even naar adem happen. Maar waarom zou ik niet kunnen. Ik heb in myn car- één ding geleerd, dat het be- Ihjkste, om successen in zo'n je etappe-koers te halen, is, Tenheid en teamgeest is onder de )ers. Als de coureurs schouder schouder ryden, alles voor el- f over hebben, is het werk van 1 ploegleider al voor 90 procent tan. Als zo'n ploegleider een Bige chauffeur, een vakbekwame Éieur en een kundig mecanicien It zich heeft, is het werk bijna «maal voor hem gedaan". Ouder ik kan me voorstellen, dat som- fe mensen roepen: wat moet die ierclown nou als leider van zo'n ig presteren. Die mensen ver in dan dat ik een paar jaartjes er ben geworden, dat ik al lang pi-af ben. Dat clown spelen was onderdeel van myn vak als prof iler. De een verkoopt zijn num- nu eenmaal anders dan de an- Ik heb toen in die jaren veel Jiciteit gehad met mijn fratsen, fliciteit betekent populairiteit. En pariteit betekent verdienen", Ifolgt de kleine Brabander ,en zijn {tere ogen glinsteren, s men nu even door dat clown heenkijkt dan zal men zien, dat ^itje in zijn tourcarrière met zijn isen toch ook veertien keer een trui over z'n hoofd kreeg ge- oven, dat hij vier etappe-zeges lasschaat, Gap, (bergetappe vóór ftali), Bordeaux en Mont Clu- jn) heeft behaald en één keer als qe in het eindklassement (in i) finishte, een prestatie die al- 1 door Jan Janssen met zijn ede plaats vorig jaar is ver- erd. „Zie je, die dingen bereik je t alleen met clownerieën, daar et je toevallig ook nog ee beetje r kunnen fietsen, koersinzicht Iben en het vak beheersen. Dat feen die A-renners en dat zijn h de beste renners van het metier wel door mijn fratsen heengezien. 'weten dat ik ervaring heb, rela- 8 heb en mijn tourtaai spreek. „Hoewel ik de benoeming tot ploegleider officieel van de KNWU heb, begrijp ik best, dat ook de spon- het eens moeten worden over mijn benoeming. Tot zolang kan ik niet anders doen dan afwachten. Ik heb nog met geen renner gesproken, ook niet met de A-renners, die mjj eensgezind voordroegen aan de KNWU. Die eensgezindheid doet het voor my, gaf my het vertrouwen om ,ja" te zeggen. Ik wil heel heel graag weer eens het stof van de Franse we gen tussen myn tanden horen knar sen, heel heel graag alles doen om de jongens in staat te stellen suc cessen te behalen. Als het doorgaat krijg ik een ploeg met de meeste mo gelijkheden die-we ooit gehad heb ben. Jan Janssen in Parijs met de gele trui en Gerben Karstens met de groene en Jo de Roo tsjonge, je moet oppassen anders droom je je gek". stijgende ls. Op de 500 meter werd ma 22 ste. Kaplan steeg van de vyf- hy vierde In 41.4 en op de 5000 me ter derde in 7.40.9. Dit zUn de beste tijden, die hy tot dusverre dit sei- heeft gereden. tiende naar de zesde plaats tussen Liebrechts (vyfde) en Verkerk (ze- endei. De man uit Puttershoek reed in Notodden een matige 500 meter I De ontmoeting in Notodden werd Vïït beheerst door de Rus Valen Kap lan. Deze won de 500 meter persoonlyke recordtyd van 40,5 se conden en werd tweede op de 5000 meter achter Fred Anton Maier in 7.38.7, eveneens een persoonlyk re cord. Maier noteerde 7.36.3. Naast Schenk kwamen ook Peter Nottet. Jorrtisma en Liebrechts op de 5000 meter goed voor de dag met resp. 7.43.3, 7.43.8 en 7.44.1. Voor Nottet en de ineens weer sterk rydende Jor- op de 1500 meter, waarin hy met 2.10.5 derde werd achter Stiansen en Tveter. De jonge amateur Ger Bongers uit Voorst (by Apeldoorn) zal op 3 fe bruari vóór de start van de zesdaag se van Antwerpen een aanval doen op het wereldrecord voor amateurs over 5 km met staande start. Dit re cord staat met 6 min 10 seconden op naam van Rudi Altig. Bongers heeft enkele weken gele- 6.11.0 De voetbalcompetitie in Tsjecho-Slowakije staat stil. Du- 1 kla Praag is echter niet met va kantie gegaan. Integendeel. De Tsjechische kampioenen bereiden zich in de Sumavabergen in Zuid- Bohemen zorgvuldig voor op de Europacup-ontmoetingen met Ajax. De KNLTB heeft Niek Fleury en Astrid Suurbeek aangewezen om ons land te vertegenwoordigen ty- dens de internatinole Westduitse In doorkampioenschappen, die van 23 tot 29 januari in Keulen worden ge- den in Ztirich al een tyd houden. Tom Okker, de Nederlandse gemaakt. kampioen, speelt van 29 januari tot 5 februari in Stockholm tydens de Voor de nationale yshockey- Scandinavische indoor kampioen- competitie werd gisteren de ontmoe- schappen, waarna hy van 17 tot 26 I ting Den Bosch—Tilburg gespeeld, februari in Parys uitkomt op de j De stryd eindigde in een 11—2 zege Franse titelwedstryden. voor de thuisclub. De 19-jarige schaatsenrijdster Wil ly Burgmeyer uit Nieuwveen, die geen deel uitmaakte van de dames kernploeg van de KNSB, is door de het sportfonds Leo van der Kar als nog in de gelegenheid gesteld deel te nemen aan de trainingswedstry- den van de dames-kernploeg in Ber- lyn, Grenoble en Davos. Omdat zy nu het volledige voorbereidingspro gramma kan volgen, is het tevens vrywel zeker dat zy aan de wereld kampioenschappen in Deventer deel neemt. BADMINTON In de badmintoncompetitie stuurde Veglo het tweede team van Amstel- stad met een 71 nederlaag naar huis. De reserves van Vegio leden een teleurstellende nederlaag tegen Drop Shot 3 (35). Mej. Van Zanten blesseerde tydens deze wedstrijd haar enkel, waardoor de mogelykheid op een gelijkspel in rook opging. Smash won reglementair met 80 daar Drop Shot 2 niet kwam opda gen. Het tweede team van Smash boekte de eerste overwinning ten koste van Excelsior 2 (53). Vooral heren hadden een bijzonder groot aandeel in deze overwinning. Racke teers deelde de punten met PSS 4-4. Dit was overigens een byzonder spannende wedstrijd. In het ge mengd dubbel leverden E. Diepstra ten en mevr. Van Houten felle stryd. Met 15—8, 15—18 en 15—12 stelde het duo pas in de slotfase het winst- _punt veilig. Overige uitslagen: AVOC- BeNe- Lux 3 7—1, LBV—Bios 7—1. Racke teers 2Shilo 0—8, AVOC 2—MV0 5 4—4, DEK—LBV 3 7—1. W aterpolonieuivs Veranderd fatuuriyk weet ik, besef ik, dat er II wat veranderd -is, sinds 1961 in prof-wielrennery, maar zou ik dat Echil in enkele maanden niet op inen vangen als de ploegleiders l de merkenteams me helpen, als énige klassiekers mee kan rijden ast De Muer, Pellenaars of een i de anderen. De wegen en bergen Frankrijk zyn niet veranderd, weet wat het is om tegen een rg op te klauteren. Zou ik de jon- (door C. Orbaan) In de tweede ronde van het Hoogovenschaaktoernooi is volop strijd geleverd. Spassky nestelde zich met een tweede overwin ning aan het hoofd van de ranglijst. Natuurlijk is het nog veel te vroeg om aan dit feit verstrekkende conclusies te verbinden, maar het spel van de Russische grootmeester is imponerend genoeg. Larssen daarentegen lykt niet in zyn beste vorm. Na zyn nederlaag in de eerste ronde was hy uiteraard op winst belust, maar Ghitescu zet te hem de voet dwars en de Deen mocht op het laatst nog bly zyn met remise te kunnen ontsnappen. De Zuidslavier Ciric is inmiddels in Beverwyk gearriveerd, maar te laat om gisteren nog voor zijn party met Szabo aan te kunnen treden. want deze meesters hadden moei lijke afgebroken partyen in het hoofd. Langeweg had door prachtig, politiek (fout» positiespel materieel voordeel bereikt, maar de winstvoe- ring was lang niet gemakkelyk. In de tweede zitting zette onze landge noot tegen de sterke Tsjechische grootmeester echter de kroon op zyn werk. Van Geet moest zich tegen Loetikow steeds verdedigen en ten slotte verloor hij een pion. De voor de 2de keer afgebroken partij biedt hem slechts geringe remise-kansen. Robatsch verraste Gligoric in de opening met een opmerkelijk nieuw tje, dat de toets der kritiek volkomen kon doorstaan. Met de remise was Robatsch best tevreden. Darga deed het heel fraai tegen Ree, die de veiligheid van zyn koning niet vol doende in het oog hield. Een geraf fineerd paardoffer leverde de West-Duitser winnend voordeel op. Uitslagen Grootmees tergroep Pomar <Sp.) Donner (Ned.) Vé-% Szabo (Hong.) Ciric (Z. SI.) uitg. Langeweg (Ned.)Kavalek (Tsj. SI.) 1-0, Larsen (Den.)Ghitescu (Roem.) Van Geet Ned.)Lu- tikov (Rus.) alg. Darga (W. Did.) Ree (Ned.) 1-0 Kuypers Ned. Spasski Rus. 0-1 Gligoric (Z. SI.) Robatsch (Oost.) V2-V2. Na twe« ronden leidt Spasski met twee pun ten, gevolgd door Gligoric met 1%. Meestergroep Ujtelky (Ts. SI.) Keiler (ZwitsJ 0-1 Sandor CHong.) Van Wijn gaarden ."Ned.) 1-0 Karaklaic <Z. SI.) Marovic (Z. SI.) 1-0 Tatao (Ita) Medina Garcia <Sp.) 1-0 1-0 Van Scheltinga (Ned. Szily Hong.) %-% Enevoldsen (Den.) Nainggolan (Ind.) %-% Westerinen (Fin.) Bredewout (Ned.) Vi-V%. Stand na twee ronden: 1. Karaklaic 2 pnt., 2/4, Ostoji<\ Van Scheltinga, Tatai DA,. Zaterdagavond wordt het een druk ke avond voor de Leidse waterpolo- teams. De LZC komt in de Leidse Overdekte om 19.00 uur uit tegen Rotterdam, Deze wedstrijd, waarvooi de nieuwe spelregels zullen gelden, moet, gezien de hoge plaats op de ranglyst van LZC en de lage klasse ring van Rotterdam, in een overwin ning voor de Leidenaars eindigen. Voor de vyfde ronde van ae KNZB- beker speelt AZC tegen DWV uit De venter. Het Alphense team heeft ge noeg aan een gelykspel om zich voor de volgende ronde te plaatsen. (Aan vang 19.30 uur). Voor de kringoompetitie staat in Haarlem de ontmoeting HVGB—Dc Zijl op het programma. In Leiden wordt de finale van het kring jeugdtoernooi gehouden. Het. overspelen van deze finale is nood- ns daar niet kunnen helpen met zakelijk geworden omdat De 7,ijl ge- 1 wetenschap? Later we nuchter diskwalificeerd werd. Hierbij dient (Jven: wat is de voornaamste taak aangetekend te worden, dat de Lei- n een ploegleider? Die ploegleiders denaars, die 29 november op de eer- feenkomst? Die besprekingen metste plaats eindigden, tegen deze dis- tour-organisatie?. Nee, my lykt1 kwalificatie geprotesteerd hebben. De Franse Voetbal Bond heeft oud international Just Fontaine aange steld als trainer/coach van het na tionale elftal. Fontaine een der be kendste voetballers die Frankrijk had heeft, was tydens het toernooi om het wereldkampioenschap, dat in 1958 in Zweden werd gehouden, met dertien doelpunten topscorer Fontaine wordt opvolger van Henri Guerin, die na het debacle van de Franse ploeg tydens het wereldkam pioenschap verleden jaar in Enge land, zyn ontslag nam. BILJARTEN Aan het toernooi om het wereld kampioenschap 47/2, dat van 6 tot en met 9 februari in Cairo wordt ge houden, wordt deelgenomen door de volgende spelers: Hans Vultink (Ned.), de Belgen Jos Vervest (titel houder) en Tonnie Schrauwen, de Duitser Siegfried Spielmann, de Spanjaard José Galvez, de Japanner Koya Ogata, de Zuidamerikaan Be- rardi, de Fransman Jean Marty en een Egyptenaar, waarschyniyk een van de broers Mustapha of Khalil Diab. BASKETBAL Bona Stars speelt zaterdagmiddag een oefenwedstrijd tegen een Ame rikaans collegeteam. Dit treffen zal plaatsvinden in de sportacademie aan de Laan van Poot in Den Haag. Zondag wordt in de militaire sport hal de returnwedstrijd (vriendschap- pelyk) tegen SVEM GESPEELD. De eerste ontmoeting eindigde in een 83-60 overwinning voor SVE. Opstel ling: K. Pley, A. en P. de Jong, A. v. Slingerland, H. Stol, C. den Hollan der, H. Kaper en H. v. Mameren. Het overige basketballprogramma luidt: 131: Blitz Bona Stars c; 141: Dames 2-Survrika, Bona Stars b-Blitz b, Punch 3-Bona Stars 3. Bona Stars 3Plesman a; Titaan Bona Stars 2. Drie Hollandse musketiers Amateurs (1) BORIS SPASSKI Spassky, met zwart spelend tegen onze landgenoot Kuijpers, koos weer een rustige en degelijke opstelling. Combinatoir geweld bleef uit, maar ook met eenvoudige middelen kan men winnen. De Rus bewees dit door subtiele manoeuvres, waardoor al zyn stukken langzaam maar zeker op ideale standplaatsen terecht kwa men. Kuypers haalde met enige moeite de tydcontrole en toen hy de ontstane positie eens rustig kon bekijken, moest hy tot de conclusie komen, dat stukverlies onvermydelijk was. Spassky zag het natuurlyk ook en onverstoorbaar als al tyd voerde hy de winnende zet uit. Aanstalten Larsen maakte aanstalten Ghitescu per aanval te behandelen, maar de Roemeen liet zich niet intimideren. Hy schiep zich tegenkansen door het offer van een stuk tegen een paar pionnen. Wellicht niet voor 100 pro cent correct, maar wat betekent „cor rect" in het schaakspel? Een zorge loze zet van de Deen bracht Ghites cu aan het roer, maar toen was Larsen plotseling weer klaar wak ker. Met een elegant dame-offer for ceerde hy remise door eeuwig schaak. Donner heeft goed en ge concentreerd gespeeld en dat lever de hem tegen Pomar een duurzaam voordeeltje op. Het was juist niet voldoende voor winst en dat was te wyten aan de uiterst hardnekkige en ter zake kundige verdediging van de Spanjaard. Aanvankelyk is het ge vecht nog afgebroken geweest, maar tydens het diner kwamen de twee tegenstanders tot de overtuiging, dat de strijdbijl gevoeglyk kon wor den begraven. Het eten smaakte toen des te beter. Dat kan niet gezegd worden van Langeweg en Ka valek resp. Van Geet en Loetikow, Peter Nottet wordt door de Noorse schaatsexperts en door de dagbladen beschouwd als „tot nu toe de grootste verrassing van het schaatsseizoen". De 22-jarige adspi- rant masseur en heilgymnast uit Loosduinen krijgt veel aandacht in de beschouwingen, die de Noorse bladen aan de wedstrijden in Skiën hebben gewijd. „Verdens Gang" schrijft: „Wij zullen waarschijnlijk in de komende weken en bij de titel wedstrijden moeten spreken van „de drie Hollandse musketiers". De Noorse bladen zyn ervan overtuigd dat Schenk en Ver kerk top-favorieten zyn voor de grote titelduels en dat Nottet als de „dark horse", als de ge- vaarlykste outsider moet wor den beschouwd. „Verkerk torent nu al boven de internationale PETER NOTTET elite uit", meent Aftenposten. „En de Hollandse schaatsers zéker ook Schenk zyn weer precies op tyd in vorm. Vorig jaar kwamen hun grote kansen op titels ook rond deze tJjd aan het licht". „Dagbladet" meldt: „Verkerk heeft ons geïmpo neerd. Eén of misschien wel twee titels liggen binnen zyn bereik. Hy gaat opnieuw een groot seizoen tegemoet". Ver kerk zelf meende na de vyf ki lometer (in 7.42.5) In Skiën, die Kris-Kras door de sport hem de winst in het totaalklas sement bracht: „Ik heb het rustig aan gedaan. Ik was nog een beetje moe van de reis van Oslo naar Nederland, het kam pioenschap en toen daarna weer de reis terug naar Noorwegen". Schenk was tevreden: „Tot nu toe ging het niet zo best. Maar ik heb nu weer het ge voel dat ik vooruit ga. De over gang van land- naar ystraining heeft me wat moeiiykheden be zorgd. Maar ik ben nu gewend. Die 42.3 op de sprint was niet zo overtuigend maar ik heb me niet helemaal ingezet. Ik ben by voorbeeld veel te langzaam vertrokken". Alle bladen prezen verder Nottet en concludeerden: de Hollanders zyn weer op weg naar de top. Het mag niemand verbazen als ze hun successen van het vorig jaar herhalen. De Engelse tennlsbond heeft de kampioenschappen op over dekte banen, die In februari zouden worden gehouden, moe ten afzeggen. De meeste Engel se spelers bevinden zich dan nog op lucratieve toernee's door het buitenland en buitenlandse spelers zyn niet bereid om voor de toegestane onkostenvergoe ding naar Engeland te komen. De Engelse bond had gehoopt met de twintigduizend gulden, die een sigarettenfirma en de televisie zouden bydragen, rond te kunnen komen. De bond had de spelers vyftig gulden per dag plus een reiskos tenvergoeding toegezegd. Voor dit bedrag was echter geen bui tenlandse „amateur" bereid Het Kanaal over te steken. Volgens de Engelse tennisbond ontvangt sen speler uit de wereldklasse eem „gage" van 6 7000 gul den per week, terwyi voor een speler van de tweede garnituur toch nog altyd duizend gulden voor dezelfde periode op tafel wordt gelegd. Amateurs (2) De schermers K asp ar Kardolus en Boudewyn Heidenryk, die enkele maanden geleden wer den beticht van het feit, dat zy hun amateurstatus in gevaar hadden gebracht door het ge ven van schermles aan enkele kleinere verenigingen, zyn door het bestuur van de Kon. Ned. Amateur scherm bond gerehabi liteerd. Woensdagavond tydens een bestuursvergadering zyn beide schermers door het be stuur gehoord in verband met de vergoeding, die zy voor het lesgeven ontvingen. De officials kwamen tot de slotsom, dat de gelden, die zy kregen, nauwe- lyks de onkosten dekken, zodat Kaspar Kardolus en Boudewyn Heidenryk zondag as. aan de eerste wedstdyd van het nieuwe jaar als amateurs kunnen deelnemen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9