Mao's leer begint al op de kleuterschool Kamer maakt weg vrij voor invoering w.a.o. DE ACHTERGROND VAN DE STRIJD IN CHINA Rode Gardisten leren voor alles te gehoorzamen Universiteit Utrecht mist middelen voor bouwvoorzieiiingen KOOP GEEN SPIJT koop kwaliteit in de seizoënfinaie van Overgang geregeld Biii koop f kwaliteit in de seizoenfinale van ZIEKENFONDSWET MODERNISEREN 13 JANUARI 1967 LEÏDSCH DAGBLAD Stagnatie nu ijdelijk onvermi i De curatoren van de Ryksuniver- I siteit in Utrecht hebben de senaat I laten weten, dat in verband met de I wegens geldgebrek toegewezen bedra- j gen voor investeringsdoeleinden in 1967 verschillende dring einde bouw- j voorzieningen niet ter hand kunnen i worden genomen. De bouw van een kliniek voor inwendige ziekten bin nen het kader van de faculteit der i diergeneeskunde kan dit jaar niet j beginnen en bovendien moet de bouw van de dringend noodzakelijke zus terschool en het isotopenlaborato- rium voor de faculteit der genees kunde worden uitgesteld. Een extra toewijzing heeft de senaat van de universiteit gevraagd voor het nieuw Op 21 december 1964 hield premier Tsjoe En-lai voor het nationale Volkscongres een rede, waarvan men de draag wijdte buiten China kennelijk niet ten volle heeft beseft. Tsjoe En-lai vertelde toen namelijk heel duidelijk wat er nu in China gaande is. Tot in de finesses werd de gehele culturele revolutie beschreven. Iedere Chinees begreep het. Zeer weinig niet- piinezen hebben de draagwijdte van die rede kunnen lospellen uit de onvoorstelbare massa woorden, die nu eenmaal nodig lijken te zijn voor dit soort toespraken voor een braaf luisterend publiek, dat precies weet wanneer het moet juichen of klappen. Goede Chinees Toen we indertijd in Koenming waren een stad in 't zuidwesten van China, vrij dicht bij Vietnam toonde een trotse moeder pns haar driejarig zoontje ,een Chi nees kind van deze tijd, weldoorvoed, en netjes gekleed. Zijn blik kas vriendelijk toen hij op een ge geven moment met een hoog, kwet terend stemmetje iets uitriep. „Wat zegt hij?" vroegen we aan onze gids, die hem tevreden over het stekelige bolletje 'aaide. „Hij zegt: „Als ik groot ben word ik soldaat en maak De de vijand dood". Hij wordt een goede Chinees!" I We waren ook te gast op een la ger schooltje in een afgelegen berg dorp en we keken naar de gymnas tiekles van de eerste en tweede klas. Op de grond van de speelplaats lagen rollen prikkeldraad als ijzeren rupsen. Jongetjes en meisjes van zes lot acht jaar kropen er doorheen met grote voorzichtigheid. Wie zich schramde, hoefde niet te rekenen op bedelijden, integendeel. Er ging een hoongehuil op en het slachtoffertje trachtte zo goed mogelijk de bloe dende schram te verbergen en er om jte glimlachen. Chinese kinderen zijn zak en als enig zaligmakend voor beeld. Om nu te weten te komen en te kunnen begrijpen hóe diep door drenkt deze nieuwe mensen zijn van hun ideologie, hóe ze alles, maar dan ook alles afwijzen dat zelfs maar zweemt naar revisionisme (lees: een aangenamer bestaan), hóe ze tótaal onbekend zijn met de wereld buiten China, is het wel nuttig om te we ten hoe die jeugd werd opgevoed. Want het mag dan de partij zijn die deze culturele revolutie heeft bewerk stelligd op. de door haar gewenste tijd, maar zonder die onafzienbare massa perfect getrainde jeugd, die elk jaar met ettelijke miljoenen toe neemt. kan zelfs het machtigste par tijlid niets beginnen. Maar op de nieuwe jeugd van China kan men rekenen, in elk geval nu. Die levend geworden robots, die opereren onder de naam van Rode Garde, zijn het resultaat van een zorgvuldig uitge dachte en uitgevoerde opvoeding. Wie niet beter weet en niet anders wil, zoals deze jeugd, zal zich nimmer an ders weten te gedragen dan zoals ze nu doet: alles in opdracht en zich onbewust van het feit dat ze geen zelfstandig denkende en redenerende mensen zijn maar robots. Het valt me vaak op dat men bij de daden van de Rode Garde graag spreekt van „tiener-terreur" in Pe king en andere grote steden. Een maakt dan in twee vlechten, een vleugje schoonheidsmiddelen, lekker eten, normale schoenen. Alles wat het grauwe leven van alledag ver aangenaamde, wordt door de jonge robots afgewezen als niet de revo lutie dienend en dus overtollig. Reactie Het is de moeite waard, de reactie te zien van deze jonge mensen als men him vertelt over de rest van de wereld. Ze zijn heus veel aardiger, opgewekter en heel beslist niet de zuurpruimen die men zou verwach ten van de eerlijk gezegd tenden tieuze foto's en nieuwsberichten. Ze zijn te beleefd en welgemanierd om het te zeggen, maar ze geloven er rondweg niets van als je hun zegt Rode Gardisten weten niet slechts dat bij ons de arbeider ©iet de af gebeulde, ongelukkige slaaf is, waar toe Mao's ideologie hem vertrokken heeft. Die jonge Chinezen waren eerlijk diep geschokt toen ze hoorden hoe onze kinderen zelf hun toekomst op bouwen, hoe ze kunnen gaan en staan waar ze willen, dat ze naar Sin China is het tot bloedige botsingen gekomen tussen de Rode Garde, die Mao's harde f f lijn" wil doordrijven, en z.g. j gematigder elementen onder f leiding van propagandachef Tao Tsjoe. In dit artikel ont- hult een medewerkstermevr. J Bob Tadema Sporry, hoe de f „culturele revolutie" van de i J Rode Garde werd voorbereid t en hoe zij haar doelen pro- t J beert te verwezenlijken. En nu is het dus kennelijk zo ver. De resultaten van de „nieuwe scho ling" treden voor het voetlicht. De onvoorwaardelijk te gehoorzamen, ze cijferen zichzelf, hun individuele le ven, geheel weg. Al die kleine ge neugten die het dagelijkse leven in China de afgelopen jaren iets begon nen op te fleuren, zijn verboden: kleurige, goed gesneden kleding, haar dat met meer fantasie wordt opge- De senaat van de Utrechtse uni versiteit heeft zich schriftelijk tot de j ministerraad gewend om de nood j van de Rijksuniversiteit te klagen. De I senaat verwacht dat de huisvesting i van de universiteit in het nieuwe het buitenland kunnen reizen en de complex in „De Uithof" in een te opleiding volgen die ze zelf wensen. Over het begrip „vakantie" waren ze zonder meer diep verontwaardigd, want. dat jonge mensen zomaar een paar weken konden niksen zonder daar de vreselijkste gevolgen van te ondervinden, wilde er bij hen beslist niet in. Een vakantie is een goede arbeider onwaardig, schaadt de staat en is dus nutteloos, zo niet erger. Onder leiding van de nieuwe robots zal China geperst worden in een communistisch keurslijf dat zijns ge lijke niet heeft. De isolatie zal nog veel straffere vormen gaan aanne men. De revolutionaire banier van de leer van Mao zal het land verstik kend overdekken en afsluiten van de rest van de wereld. Albanië, het piep kleine Albanië is de laatste van China's eens zo talrijke vrienden. De hele rest, tot en met het eens be minde Cuba. bestaat nu uit verra ders en revisionisten, vijanden die bestreden moeten worden. En intussen nemen in China de robots elk Jaar toe met ongetelde miljoenen! langzaam tempo zal vorderen, waar door belangrijke bedragen nodig zul len blijken te zijn voor tijdelijke voorzieningen. De aandacht wordt gevraagd voor de Utrechtse proble matiek, omdat vertraging grote scha de kan toebrengen aan het onder wijs en de opleiding bij verschillende faculteiten en afdelingen en boven- ADVERTENTIE peek cloppenburg weinig kleinzerig. Te 'gen de muur stonden de geweren van j grotere vergissing kan men niet jongens en meisjes keurig in rijen.maken Da{. kweekprodukt van onze op het lessenaartje van de onderwij- Westerse 3^^^de rebel- Izeres lag de munitie en dat war en 1 jerende tiener, is in grote delen van igéén losse flodders. Deze kleintjes 1 werejd een onbekend fenomeen en (werden al volledig afgericht tot ^gj. china. Daar bestaan echter VEEL LOF VOOR MINISTER VELDKAMP dien zou de ontwikkeling van de we tenschap kunnen worden geremd of achterop raken. De situatie wordt ernstiger wan neer eerlang de nieuwbouw van het academisch ziekenhuis in De Uithof gaat beginnen. Deze bouw zal ge durende ongeveer 12 jaren ongeveer f 25 a f 27 miljoen per jaar gaan opeisen. Een afzonderlijk bedrag op de rijksbegroting voor de academi sche ziekenhuisbouw wordt gevraagd. (In Leiden zün deze problemen reeds geruime tijd geleden geëntameerd. (Red. LD.». Boer Koekoek riep hulp van de politie in Boer Koekoek heeft gisteravond tijdens een openbare bijeenkomst van de Boerenpartij in de Markthal in Amersfoort de hulp van de politie Ingeroepen, toen het in de zaal een chaos dreigde te worden. Naar de heer Koekoek meedeelde zou de Amersfoortse politie handhaving van de orde hebben verzekerd. Een der gelijke toezegging bleek de politie zelf onbekend. Zij hield zich dan ook afzijdig van het gebeuren in de zaal. De heer Koekoek merkte toen op: „Wat het gezag betreft zijn we in Nederland dan nu zover dat het niet meer mogelijk is in Amersfoort op normale wijze een openbare bijeen komst te houden. We hebben ons da nig in de Amersfoortse politie ver gist". De politie zelf kon er alleen maar om lachen. Toen het tumult in de zaal al te erg werd, weigerde de heer Koekoek verder te spreken, maar een naar het podium opdrin gende groep jongeren dwong hem zijn betoog af te maken. Burgemeester Thomassen Gunstige Uitbreiding scherpschutters. Pioniers In Peking gingen we zo maar wat 'wandelen. Een grote, imposante stadspoort, overwoekerd met gras en [struikjes, lokte ons. Daarachter bleek een volkswijk te liggen zoals die al- jleen te vinden is in Azië. Mensen puilden er uit de huizen, dromden op [de straten. In een lange straat van armoedige huisjes en nog armoediger I winkeltjes waren wij tweeën de enige maar toch voelden we ons geen moment onveilig of onzeker. Het publiek reageerde vriendelijk, vaak lachend en als steeds dol- nieuwsgierig naar onze fototoestel len en bedelend om er ook „op te mogen". Toen viel er een stilte en men ging een beetje opzij. Uit een nog geen twee meter breed zijstraatje kwam een kolonne rode pioniers, weldoor voede knulletjes van een jaar of tien. Ze hadden allemaal een rood dasje om de hals. Het waren starre en on aangename jongetjes die weinig kin derlijks hadden. In de stilgeworden straat marcheerden ze model voor bij links rechts, links rechts en achter hen begon men weer te praten. Hervormen In China zijn de robots levend ge worden en ze marcheren op om de wereld te hervormen en te zuiveren, die naar hun smaak te veel afwijkt van de ideologie zoals zij die voor staan. In China is de helft van de bevolking zeker 370 miljoen men- Sen jonger dan 35 jaar en kent dus het communistische bewind als ♦en normale toestand. Sinds 1949 is de helft van China's bevolking geïndoctrineerd. In die 18 jaren zijn baby's groot geworden en zeer zelfbewust. Ze zijn opgegroeid met de boeken van Mao in de broek- ADV ERTENTIE wèl jonge mensen, die walgen van al les wat dat woord „tiener" bij ons impliceert. Men kan dan ook beslist niet spreken van een jeugd-terreur. Opvoeden De ideologie grijpt het kind zo jong mogelijk, want wat met de paplepel is ingegoten valt moeilijk te verge ten. Van de moeder wordt geëist dat ze haar zuigeling „van de wieg af" rood zal opvoeden. Is de baby zuige ling af dan gaat hij naar de kinder bewaarplaats, omdat men ervan overtuigd is dat een kind beter op groeit in een groep leeftijdsgenoten dan in het eigen gezin, want dat is een bourgeois-instelling. Het leven in die crèche is overigens niet onple zierig. De juf is er aardig, het eten is goed. de medische zorg uitmun tend. Bovendien wordt het kind meteen gewend aan drillen. Het leert bloeddorstige liedjes zingen. Het leert zingend marcheren. En vooral leert het onvoorwaardelijk gehoorzamen op een manier, die onze kinderen ten enenmale onbekend is. Na de crèche wordt het ernst op lagere en middelbare school. Politie ke kennis is het enige criterium voor zitten-blijven, de ergste schande de staat die aller vader en moeder is aangedaan. De boeken van Mao waarvan het beroemde rode boekje een uitreksel is zijn ingeschakeld bij de vorming, hoewel de ernstige studie hiervan pas op de middelbare school tot volle ontplooiing komt. De militaire training van jongens en meisjes is vóór hun vijftiende vol tooid en heeft een onaangenaam rea listisch karakter. Want waar elders ter wereld stuurt men jongens en meisjes gezamenlijk en halfnaakt het terrein in voor oefeningen? (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gisteren de weg vrijgemaakt voor de invoering van de nieuwe arbeidsongeschiktheidsverzekering op 1 juli. De Kamer aanvaardde een serie overgangsregelingen, ivaarin de bestaande verzekeringen tegen de gevolgen van ongevallen en in validiteit worden geliquideerd. De rechten die uit deze wetten voort vloeien. worden naar ie nieuwe verzekering overgeheveld. 11 Juli afhankelijk van de graad van (Van ornze parlementaire redactie) De w.a.o., zoals de nieuwe ver zekering tegen arbeidsongeschiktheid kortweg wordt genoemd, biedt per niet op. Mr. Van Lier bleek voor stander van een bijdrage uit alge mene middelen, maar de minister wilde het tekort opheffen door een extra bijslag op de w.a.o.-premie. Hoewel ook de Sociale Verzekerings raad had geadviseerd het tekort uit algemene middelen te dekken, lieten de socialisten een amendement in die zin achterwege. Het zou toch weinig kans hebben gemaakt,, omdat dr Veldkamp reeds bij het mondeling ADVERTENTIE invaliditeit recht op uitkering als overleg over de wetsontwerpen zwaar invaliditeit langer dan een jaar voort- geschut tegen elke wijziging op dit duurt. Voor het eerste jaar heeft de j punt in stelling had gebracht. In ter- verzekerde dankzij de ziektewetventte van de zijde van de Kamer recht op uitkering. 2011 dus allen maar op vertraging De overgangsregelingen werden van de wetgeving zijn uitgelopen. gisteren na een kort debat zonder hoofdelijke stemming door de Kamer aanvaard. Minister Veldkamp, die reeds eerder de w.a.o. zelf met sue-1 ces door de Kamer wist te loodsen, kreeg ook thans veel lof toegezwaaid voor het werk, dat hij voor de mo dernisering van de sociale verzeke- ring heeft verzet. De minister zei verheugd te zijn dit sluitstuk van de In Tweede Kamer Europese moties Wel meende de minister, dat de zaak van de financiering nader aan de orde kan komen wanneer tot de stichting van een volksverzekering tegen arbeidsongeschiktheid wordt overgegaan. Dat zou kunnen gebeu ren door de nieuwe verzekering t.z.t. uit te breiden tot de zelfstandigen met een inkomen beneden de wei standsgrens. De minister deelde mee, dat de verzekerden nog nader zullen worden ingelicht over de ingewik kelde materie van het overgangs recht in een voorlichbingsboekle, dat het departement van Sociale Zaken binnenkort zal uitgeven. proef geul Noordzee Meer loten in staatsloterij De Tweede Kamer is er gisteren De Tweede Kamer heeft gister- j mee akkoord gegaan, dat de Staats wetgeving op dit punt nog in het mjddag de beide moties over herzie- j loterij meer loten gaat verkopen. Er parlement te mogen verdedigen. njng jn Europees verband van dei werd een wijziging van de wet op Naar bekend zal hij na de verkiezin- omzetbelasting aangenomen. De mo gen geen nieuwe ambtstermijn aan- tje van de socialist Berg kreeg behal- vaarden. 1 Ve steun van de Partij van de Ar- Supermens peek cloppenburg In China is het niet eenvoudig om een „goed mens" te zijn. Men moet uitblinken in militaire bedrevenheid, politieke scholing, goede gezondheid, werklust en organisatietalent. Maar vóór alles moet men opdrachten kun nen uitvoeren zonder het „waarom" en „waarvoor" te willen weten. De nieuwe scholen eisen dat men na de studie een soort supermens zal zijn: goede boer, goede soldaat, goe de intellectueel, goede handarbeider en goede kunstenaar, dit alles tege lijk en allemaal even goed, wat een onmenselijke eis mag heten. Er wordt zóveel van hen geëist en ver wacht, dat ze de strijd tegen bour geoisie en kapitalisme en revisionis me tenslotte met hun hele persoon lijkheid zullen voeren. Verzet VVD en CH tegen invoering mammoetwet (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer zal volgende i week het wetsontwerp in behande- j ling nemen, dat de overgang regelt naar het nieuwe onderwijssysteem ingevolge de mammoetwet. De rege- j ring wil de mammoetwet op 1 sep- tember 1968 In werking hebben, zo- dat het overgangsrecht uiterlijk in september van dit jaar van kracht 1 moet zijn. De commissie die de open bare behandeling van de overgangs- 1 regeling heeft voorbereid, bracht gis- teren eindverslag uit. Dat was tegen j K*m«r meegedeeld, de zin van de VVD en de CHU, die hi' nek.nfond.wet.op een aantal de KVP-er mr. Brouwer behaalde Dr. Veldkamp discussieerde nog zeer grote meerderheid, alleen de met de socialist mr. Van Lier over anti-revolutionaire fractie stemde», de wijze, waarop het tekort in het j er tegen. Het Nederlandse parlement interum-invaliditeitsfonds van 3781 krijgt daardoor het laatste woord miljoen gulden moet worden gedekt, j voor er in Europees verband beslis- maar moeilijkheden leverde dit debat singen worden genomen. Mi n is ter Ve Idkan ip Minister Veldkamp (Sociale Zaken) 1 Op kritische opmerkingen van de n Volksgezondheid) heeft gisteren in socialist Van Lier antwoordde de be windsman, dat de regering geen uit- „De ervaringen bij het maken van een proefgeul in de Noordzee voor Hoek van Holland zijn bijzonder gunstig". Zo zei burgemeester Tho massen van Rotterdam gisteravond de gemeenteraad. De proef geul moet. zoals gemeld, aantonen dat een twaalf kilometer lange geul in de Noordzee om Rotterdam toeganke lijk te maken voor schepen van 200.000 ton, verantwoord is. Burgemeester Thomassen zei gis teravond, dat men ondanks de on gunstige weersomstandigheden to taal niets heeft gemerkt van dicht slibben. Deze ervaring klopt met er varingen elders In de wereld. Hos verder uit de kust, hoe minder kans op slibvorming. „Ik ben bijzonder blij met de resultaten", zo zei de burgemeester „die wettigen op timisme". Hij wees er verder op, dat er voor de kust van Hoek van Hol land allang een geul van 7 kilome ter ligt van 16 k 17 meter diep. die door Rijkswaterstaat is gebaggerd. „Deze vaargeul vraagt geen hoge on derhoudskosten. Ook de vaargeul voor de kust van IJmuiden houdt zich goed", aldus burgemeester Thomas- SCHWEITZERS ZIEKENHUIS KAN DOORGAAN Het dr. Albert-Schweitzer zieken huis in Gabon heeft zoveel finan ciële toezeggingen ontvangen dat het zijn uitbreidingsplannen voor 1967 kan verwezenlijken. Tijdens een bij eenkomst in Straatsburg brachten de afgevaardigden uit acht landen 500.000 gulden aan toezeggingen bij elkaar. Een dertigtal afgevaardigden, o.w. een Nederlander, leiders van nationale Schweitzer-verenigingen woonde deze bijeenkomst by. de kansspelen aangenomen, waarby wordt voorgesteld het maximum van vyf series (van elk 100.000 loten) per lotery af te schaffen. De bedoeling is, dat er voortaan zoveel loten wor den verkocht als er worden ge vraagd. Er zijn de laatste ttjd voort durend te weinig loten, wat, zoals minister zyistra (Financiën) zei „tot wantoestanden kan leiden zoals zwarte handel". De AR, de SGP en de heer P. Voogd stemden tegen, omdat ze prin- clpiëel tegen kansspelen zyn. *t p-p» 1 Premier zyistra verklaarde, dat V Oil I lUHluPlI IllPt hU haar ook nooit zou invoeren. Het f UI1 1 IlttuucI1 wetsontwerp is afkomstig van het I ri 1 vorige kabinet en hy zag geen re- naar Southampton den om het te laten liggen. Hy wees i erop. dat het verschil met de huidige Adolf von Thadden plaatsvervan- wet in de praktijk niet groot aal zijn. gend leider uiterst rechts van de Het gaat om een beperkte uitbreiding NPD Nationaldemokratiache Par- /an het aantal loten. Emigratieraad punten zo snel mogelijk wil moiler niseren. Hy heeft daarby vooral aan passing van de procedure op het oog, die moet worden gevolgd om con flicten als dat met de huisartsen op te lossen. de behandeling van het wetsontwerp voorlopig hadden willen uitstellen, omdat nog onvoldoende vast staat welke financiële consequenties de inwerking treding van het over gangsrecht heeft. Beide partyen heb ben ook aangevoerd, dat het door het „Ik hoop in de toekomst, niet te- wetsontwerp voorgestelde systeem veel met dergelijke conflicten te ma- van bevoegdheden in brede kringen ken te krijgen", verzuchtte de minis- ernstige bezwaren ontmoet. Boven- j ter, doelend op de moeilijke weg diesignaleerden, ging de Kamer akkoord dien is de arbeid,van de deskundigen men dan moet volgen om tot een met de regeling die voor het huis- op dit terrein nog niet afgesloten, akkoord te komen. artsenconflict is getroffen. spraken heeft gedaan over details van de regeling met de huisartsen. Het rapport-Van der Ven is gehan teerd als een globaal kader, waarbin nen de besprekingen zijn gevoerd. Het is geen grondslag voor het rege ringsbeleid. aldus dr. Veldkamp. opgehev en De Tweede Kamer is gisteren ak koord gegaan met afschaffing van de Raad voor de Emigratie. Door een wyziging van de wet op de organen voor de emigratie wordt dit college vervangen door een commissie van de Sociaal-Economische Raad Daarmee wordt het apparaa' tei Deutsch lands zal op 27 janu ari geen toespraak houden aan de universiteit van Southampton in Engeland. De aan hem gezonden uit nodiging is ingetrokken. Von Thadden door zyn tegen standers gebrandmerkt als een neo nazi zou spreken over wat hy het verwrongen beeld noemde dat de pers van zyn party had gegeven. Van Southampton zou hy naar Ca nada gaan. Of dit doorgaat is nog niet bekend. Er is in Canada name lijk veel verzet gerezen tegen het plan van de Canadese omroepmaat- schappij om Von Thadden voor de emigratie begeleid, ingekrompen Dat 1 televisie te halen. Van de zyde van is nodig door het teruglopen van de het Canadese Joodse Congres is al emigratie, als gevolg van de toege-gedreigd met massademonstraties nomen welvaart en het spreiden van j als de omroepmaatschappU het plan de bevolking en de werkgelegenheid.'niet laat varen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7