In bouwvakken elf procent werkloos Chinese leger de kant van nog aan Mao(?) Bonden eisen maatregelen vlucht uit de bouw Ispra voor sluiting? ,eidó& cjenda H Veilige Verwarming IV! PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 13 JANUARI 19f De in de Centrale Commissie Bouwnijverheid samenwerken de bouwbedrijfsbonden hebben met bouwminister Witte over de zorgelijk ontwikkeling van de werkgelegenheid in de bouw nijverheid gesproken. De bonden hébben de bewindsman gewezen op de stijgende tverk- loosheid, die thans al zo ongeveer elf procent van het totale arbeids- bestand in de bouwnijverheid bedraagt. I ring zijn, is het effect op de werkge- T legenheid te verwaarlozen. Ernstiger W V/1 li 1bezwaren zijn, dat hiervoor bewust De Commissie heeft de minister onder de aandacht gebracht, dat de overheid, die verantwoordelijk is voor de sterke uitbreiding van de ar- beidscapaciteit in de bouwnijverheid gedurende de afgelopen jaren, er ook voor dient te zorgen, dat de werkgelegenheid over het gehele ar- beidsbestand gegarandeerd blijft. In dien de overheid hiertoe passende maatregelen verzuimt te nemen, ont staan enerzijds werkloosheid en an derzijds een vermindering van het aantal bouwvakarbeiders. Dat voor dit laatste een gegronde vrees aan wezig is, aldus de C.C.B., blijkt uit de in 1958 opgedane ervaringen, toen inkrimping van de bouwproduktie een afvloeiing van 5 procent van het arbeidsbestand tengevolge had. Te gen de achtergrond van de toekom stige bouwbehoefte dient het over heidsbeleid gericht te blijven op de bij de stijgende bouwbehoefte pas sende uitbreiding van het aantal werkkrachten. ondoelmatig wordt geproduceerd, terwijl niet de bouwproduktie tot stand komt, waaraan maatschappe lijk de grootste behoefte bestaat. De minister deelde de zorg van de bouwbonden. Maar hij wees erop, dat een aantal mogelijke maatregelen reeds is genomen, met name ten aanzien van het vergunningenbeleid. Daarbij verwacht hij van de subsidie regeling voor de particuliere woning bouw, die in oktober 1966 in werking trad, een gunstig effect. Bovendietn, wordt overwogen het bouwprogramma 1967 versneld tot uitvoering te brengen. Tenslotte wees de minister erop, dat de gelden, die ter beschikking komen via de le ning van de Bank van Nederlandse Gemeenten, gedeeltelijk zullen word- een aangeiwend voor de financie ring van bouwwerken. Een uitbrei ding van het aantal woningwetwo ningen is naar de mening van de mi nister om budgettaire redenen on mogelijk. Culturele revolutie in strijdkrachten Spoedig De C.C.B, heeft bij de minister aangedrongen op maatregelen op korte termijn. Bijv. hulp aan lagere overheids organen bij de financiering van in vesteringen, beschikbaarstelling van extra bouwvolume voor de gesubsi dieerde woningbouw en versnelling van het uitgiftebeleid voor de utili teitsbouw. Met name heeft de C.C.B. gepleit voor het uitschrijven van een lening om daardoor mede het aan tal woningwetwoningen voor 1967 uit te breiden. Aan de tot nu toe genomen maat regelen betreffende de aanvullende werkgelegenheid zijn naar de me ning van de C.C.B. grote bezwaren verbonden. Afgezien nog van het feit, dat de aangewende bedragen ge- Thomson bereikt akkoord met de vakbonden De Brits-Canadesc persmagnaat Lord Thomson en twee bonden van grafici hebben gisteren een compro mis bereikt waardoor de uitgave van twee nieuwe regionale avondbladen voor Londense voorsteden alsnog zal kunnen doorgaan. Onmiddellijk na het bereiken van het akkoord maak te Thomson bekend dat de ontslag brieven die al aan 200 arbeiders wa ren verzonden, zullen worden inge trokken. Het geschil tussen Thomson en de vakbonden had betrekking op het aantal arbeiders dat te werk moest worden gesteld bij een nieuwe offset pers. Met het project is ongeveer 20 miljoen gulden gemoeid. Een door de regering ingestelde commissie had kort tevoren in een rapport gezegd dat de provinciale bladen en de druk kerijen met onherstelbare schade door industriële geschillen worden bedreigd tenzij directies en vakbon den zich snel aan de moderne om standigheden zouden aanpassen. De directies noch de vakbonden zjjn voorbereid op aanpassing aan de technische vooruitgang, aldus het rapport. Voorts had premier Wilson zjjn ergernis uitgesproken over de vreemde soort terreur van de vakbon den, die de werkgevers verplichten, een bepaald aantal arbeiders in dienst te nemen, resp. te houden, waarop deze of niet aan nieuwe on dernemingen beginnen of over on voldoende fondsen beschikken om de bestaande ondernemingen te moder niseren. De toekomst van het kernonder zoekcentrum van Euratom in Ispra (Noord-Italië) is onzeker geworden door het ontbreken van belangstel ling van de lidstaten der gemeen schap, zo hebben functionarissen in Ispra verklaard. Het lopende pro gramma van onderzoek eindigt in december en de regeringen van de zes landen hebben tot nu toe geen interesse getoond voor verdere on derzoekingen. Met name West-Duitsland en Ita lië zouden geweigerd hebben nog langer steun te verlenen aan het voornaamste project van het cen trum, de Orgel-reactor. Dit onder zoek is gericht op de ontwikkeling van een nieuwe generatie van zwaarwaterreactors voor industriële doeleinden. Frankrijk, dat nog wel steun wil bieden aan het orgel-pro gramma, zou weer gekant zijn te gen het volgende belangrijke project, de ontwikkeling van Sora een snelle kweekreactor. De zegslieden verklaarden dat de regeringen van Frankrijk en West- Duitsland het Sora-project op losse schroeven hebben gezet door het sluiten van een overeenkomst voor de ontwikkeling van een soortgelijke reactor in Grenoble. Dit besluit wordt in Ispra beschouwd als een voorbeeld voor het afzien van Euro pese samenwerking ten voordele van een bilaterale overeenkomst. Meer dan duizend militairen zijn in de hoofdstraten van Peking verschenen om uiting te geven aan hun geestdrift over de gisteren aangekondigde vorming van een speciale commissie voor de culturele revolutie in het leger. In sommige pelotons liepen veel meisjes mee op het ritme van trommels en -gongs. Er werd druk met het kleine rode boekje van Mao gezwaaid. Op vrachtauto's werden grote portretten van de leider mee gevoerd. komen. Naar de mening van rege ringsexperts in Tokio hebben Mao en zijn minister van Defensie. Lin Piao, het leger evenwel op het ogen- hliIr nnc in Hp hnnri Rpn rtniWoliilro Prins Carel Hugo is gisteren -naar Madrid teruggekeerd. Prin ses Irene bracht hem naar Schip hol. In het vliegtuig nam zij af scheid. Terwijl zij de trap af daalde drukte haar echtgenoot (rechts) de hand van iemand van speciale Diensten van de lucht- Belangrijke rol het leger heeft indertijd een belangrijke rol gespeeld bij de kritiek op afvallige schrij vers en intellectuelen. Hoewel de ac tiviteit van het leger op het gebied van de culturele revolutie later min der opvallend werd, bleef zij onder lei ding van Mao's vurigste aanhanger, maarschalk Lin Piao, in belangrijke mate bestaan in het ideologische en praktische vlak, zoals hulp bij de or ganisatie van de Rode Gardisten die zich het leger ten voorbeeld stelden. In een hoofdartikel van het dag blad van het „bevrijdingsleger" is gisteren gesproken over het bestaan van een „handvol" gezagsdragers in het leger en een klein aantal „hard nekkige elementen" die de reactio naire bourgeois-Iijn" willen blijven volgen. Een woordvoerder van het Japan se ministerie van Buitenlandse Zaken betitelde gisteren het Chine se leger als de enige factor die een burgeroorlog in de weg staat. Zolang de militairen niet betrokken raken bij de strijd om de macht bestaat er volgens hem geen onmiddel lijke kans op een dergelijke uitbars ting, maar bij voortduring van de toenemende kritiek van de Rode Gar blik nog in de hand. Een duidelijke overwinning voor een van beide partijen ligt volgens de Japanse woordvoerder nog niet in het ver schiet. Mao en zijn volgelingen zou- cien daarvoor een partijcongres moe ten beleggen, wat in de huidige om standigheden nauwelijks mogelijk lijkt. Demonstraties Gisteren zijn „slechte elementen" door de straten van Sjanghai ge voerd in open vrachtwagens met affiches waarop hun namen en „misdrijven" vermeld stonden. Het waren voornamelijk plaatselijke par tijfunctionarissen en personen die hoge posten in het bedrijfsleven heb ben bekleed. In Sjanghai wonende buitenlanders deelden telefonisch mee dat er grote demonstraties wer den gehouden. De propagandaoorlog in Peking is de laatste twee dagen wat afgezwakt, kennelijk als gevolg van de officië le waarschuwingen dat een econo mische chaos en een bestuurscrisis moeten worden vermeden. Luidspre kerwagens rijden door de stad om die arbeiders op te roepen weer aan het erk te gaan. Ook op het politieke enige matiging. front is Volgens uit Kanton in Hongkong disten op hoge officieren zou het ook gearriveerde reizigers is de bö het het leger tot een conflict kunnen begin van de culturele revolutie af gezette burgemeester van Peking, Uitbreiding van burger-personeel bij Britse politie (Van onze Londense correspondent) De Britse politie, die allang dreigt de strijd tegen de misdaad te verlie zen, zal ertoe overgaan meer burger personeel in dienst te nemen om een aantal routinefuncties te vervullen, waarvoor geen speciale opleiding no dig Is, met. name administratief werk bij de recherche, afneming ger af drukken afdelingen. De nieuwe maatregelen vloeien voort uit een zojuist gepubliceerd rapport over de modernisering van het politieapparaat. Uitvoering van de voorgestelde maatregelen zal hel pen het. ernstige personeelstekort bij de politie dat nu 16000 man be draagt te verminderen, o.a. wordt aangedrongen op uitbreiding van het aantal verkeerswachten, die tot nu toe alleen geparkeerde wagens con troleerden. Deze wachten zouden de taak van de verkeerspolitie moeten overnemen, maar zonder de bevoegd heid tot arrestatie. Zij zullen auto mobilisten mogen doen stoppen, hun namen en adressen opnemen en hun papieren opeisen. HAAGSE AGENDA DONDERDAG 12 JANUARI VRIJDAG 13 JANUARI Diligentla. 20.15 uur: Het Ned. Ka nerorkest. Gebouw „De drie stoepen", 20.15 'UT, Toneelgroep Randstad: „De be- Erwln Somer and hls swinging Diligentla. 14.30 i ir, Isrf Haag- ïerlng" l Marga- llt, piano, MAANDAG 16 JANUARI Kon, Schouwburg, 20.15 uur. Nieuw Rotterdams Toneel; „wie kan er twee heren dienen?" Diligentla, 20.15 uur, Cabaret Fons Jansen: „Hoe meer zielen". DINSDAG 17 JANUARI Kon. Schouwburg, 20.15 uur. Ned. Comedle: „Wie ls bang voor Virginia Orkest. Sneeuwstorm in Polen In het oosten van Polen is het wegverkeer gisteren verlamd door sneeuwstor- bleven 128 autobussen steken. Vol gens het Poolse persbureau lag de sneeuw op vele plaatsen 2 meter hoog. Meer dan 100 wegen werden onbegaanbaar en 10.000 arbeiders plus 1200 sneeuwploegen werden in gezet om ze weer berijdbaar te ma ken. ADVERTENTIE i l&L Sa g|j .als vanouds uit de rode bus j óók uit de groene bus ^MENTHOL en EUCALYPTUS VRIJDAG Clubhuis: Nleuwjaarsbijeen- lond van Speeltulnverenigln- Leiden, 8 uur nam. Auberge Francalse: Café chantant Leids Zoldercabaret, 9 Den Burcht: Chr. Toneelgroep „Am- Rijnsburgerweg 159: Jaarvergadering Leidse Smalfilmliga, 8 uur nam. BIOSCOPEN Studio: „The 6andplpei Dagelijks 2.30 7 en 9.15 i 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. „Kiss the girls and het Luxor: „De stem i.l. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 LIdo: „Operatie opium", Dagelij'ks"2.30, 7 2.30, 4.45, 7 en Rex: „De onoverwinnelijke gebrw ders Maoiste", 14 Jaar. Dagelijks 2.3. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, en 9.15 uur. Camera: „Een getrouwde 18 Jaar. Dagelijks 7 en 9.io uui 's middags Huwelijk Prinses Margrlrt WASSENAAR Astra zaterdag en zondag 7 117 in Bangkok". 14 Ja Rapenburg 10: Open Huls Tlener- (Kunstzanl Heuff): Opening tentoonstelling Nancy G^b Zaalberg. 4 „De Zevensprong" (Bemhardkade) Show-^ en beatfeest „The Fellowfan- Hogewoerd 175: Wachttorenstudie van Jehovah's getuigen, 4 en 6.30 uur nam; openbare lezing: 2.30 en 5.15 uur W. de Zwijgerlaan 105: Bahai ge- ultzonderlng van zaterdag «zondag I-fi uur) Rijksmuseum voor Volkenkuntfi Tentoonstelling: „Ball, - - - -i ,J". Geopend d«B zondags 1317 maart). Rijksmuseum voor VolKenfcuofi^ MET EEN ENKEL WOORD ADVERTENTIE Ketels voor C.V. op aardgas of olie Raadpleeg Uw installateur. BINNENLAND Ambassadeur in Gambia Bin nenkort is de benoeming te verwach ten van de heer D. Ketel ambassa deur in Dakar, tevens tot ambas sadeur in Gambia met standplaats Dakar. Borden voor Noodraad De Noodraad heeft in een brief aan het college van B. en W. van Amster- bli"dT'tnfónimtië- 1 dam scherp geprotesteerd tegen het feit, dat aan de kleine partijen zo weinig borden beschikbaar worden gesteld om propaganda te maken voor de komende verkiezingen. De gemeentelijke toewijzing houdt naar het oordeel van de nood- raadpartij een bevoorrechting in van de grote politieke partijen. Er is hier duidelijk sprake van discri minatie, aldus deze noodkreet van de Noodraad. Sprookjespark Lage Vuursche Binnenkort zal in de bossen nabij de Lage Vuursche een groot sprook jespark worden aangelegd. Het plan daartoe is uitgegaan van de eigenaar van het ruim 900 ha grote landgoed Pijnenburg. Het sprookjespark is in gepast in een recreatjeplan voor de Utrechtse Heuvelrug, dat is ontwor pen door ir. N. P. H. J. Roorda van Eysinga uit Delft in opdracht van de vereniging „De Utrechtse Heuvel rug". Het park zal een oppervlakte van ongeveer 10 ha beslaan. De ar tistieke leiding komt in handen van Anneke Elro. Aframmeling uit verveling Twee jongens uit Breda (22 en 19 jaar) hebben in de laatste maanden van het vorig jaar herhaaldelijk weerlo ze voorbijgangers in stille straten van Breda afgeranseld. Nadat de po litie hen had gearresteerd was hun enige verklaring: „Wij deden het omdat wij ons zo vervelen". De Bre dase rechtbank heeft hen gisteren conform de eis veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan drie maanden voor- waarlijk met een proeftijd van drie BUITENLAND Dat is pas een visser De zee visser John Harris was vastbesloten zo'n kanjer zich niet te laten ont glippen toen de lijn brak, waaraan het gevaarlijke dier aanvankelijk vast zat. Harris dook de vis na en kwam warempel enige tijd later ze gevierend met een kabeljauw van ruim negen kilo boven water. Ilandsehoenennood Dat vele Moskovieten met dode vingers zullen lopen is vrijwel zeker want de winkels van de Russische hoofdstad kunnen niet voldoen aan de vraag naar handschoenen bij een tempera tuur die schommelt tussen min tien en min twintig graden onder nul. Volgens het blad „De Russische handel" dekt de produktie van hand schoenen de behoeften nog niet voor de helft. Het bekende Moskouse wa renhuis „Goem" krijgt dagelijks vier vijfduizend handschoenen per dag geleverd die in een tot twee uur ge heel uitverkocht zijn. Nieuw bureau Enige uren na dat Virginia Blue was geïnstalleerd als eerste vrouwelijke financiënbe- heerder van de staat Colorado vroeg zij de begrotingscommissie van de staat haar een bedrag van 10.000 dol lar ter hand te stellen voor vernieu wing van de inrichting van haar bureau De stomverbaasde commis sie geheel uit zeer zuinige man nen bestaande wist niet beter te doen dan een beslissing over het ver zoek uit te stellen Ultimatum De Amerikaanse fe derale regering heeft de staat Ala bama tot 28 februari de tijd gege ven om te beloven dat er een einde zal worden gemaakt aan rassendis criminatie in de sociale-verzorgings- programs. Indien de staat onwillig is zal hy jaarlijks honderd miljoen dollar federale hulp moeten derven. Gouverneur van Alabama is mevr. Lurleen Wallace. In feite oefent haar echtgenoot, George Wallace, het ambt uit, zoals hij het in het verleden officieel deed. Krachtens de grondwet van de staat kon hij ech ter niet worden herkozen. Hij heeft zich herhaaldelijk verzet tegen uit voering van de wet op de burger rechten. Verlengd De regeling tussen West-Berlijn en de Oostduitse auto riteiten waarbij Westberlijners fami lieleden in het oosten om dringende familieredenen kunnen bezoeken is door de Oostduitse regering verlengd tot 31 maart. De regeling zou 31 januari aflopen. Wereldrecord De 19-jarige Zweedse koorddanser Sören Rahlen heeft een nieuw wereldrecord geves tigd door 56 uur en 16 minuten op 'n kabel door te brengen. Overmand door slaap viel hij naar bene den, zonder verwondingen op te loe pen .Hij kwam weer in het bezit van de titel, welke zijn landgenoot Tony Rix hem een maand geleden had afgenomen. Heroïnehandel Een recher cheur, die zich voordeed als een verslaafde aan verdovende middelen, heeft in de Newyorkse negerwijk Harlem twee mannen doodgescho ten, die hem heroïne afhandig wilden maken, die hij even tevoren had ge kocht. De rechercheur werd door vier gewapende lieden „benaderd" in het pand waar hij de heroïne had gekocht. Twee van hen hadden een revolver, een derde een mes. De rechercheur had de heroïne ge kocht in het kader van een politie- operatie ter verzameling van bewijs materiaal. Vlieger uit Wereldoorlog I In zijn woning in Saint John is W. Wendell Rogers overleden, een be kende vlieger uit de eerste wereld oorlog. Hij is 71 jaar oud geworden Rogers heeft tien vliegtuigen neer geschoten. Hij kreeg een onderschei ding voor het neerschieten van de eerste Duitse Gothabommenwer- per die een aanval op Londen deed. De Gotha was toen het groot ste vliegtuig ter wereld. Rogers was president-directeur van een plastic- fabriek In Canada. Inningsbijeenkomst lijk christendom. Spr. evang. N. Rapenburg 10: Tienersociëteit .,'t Roefje". Film „Whiskv Galore". 8 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. Spr. dhr. Diender, 10.30 uur Zijlsingel 2: Volle Evangelie-zending. Spr. dhr. J. zyistra 10 uur voorm. MAANDAG Dr. v. Voorthuyzeii8choolK. en O.- cursus beeldende expressie in wand- lappen o.l.v. mevr. M. Rutten, 8 uur Stadhuis: Gemeenteraad, 2 uur nam. DINSDAG Ch. de Bourbonhof: Elektronlcaclub „De detector" 7.30—9.30 uur nam. Den Burcht: Feestavond Bejaarden- sociëteit „Ons Centrum", 8 uur nam. Dr. Van Voorthuyzenschool: Aan vang K. en O.-cursus spreken in het openbaar o.l.v. P. A. L. Blesmans. 8 Hoge woerd 175: Dienstvergaderimg van Jehovah's getuigen 7.25 mir nam. Schelpenkade 6: Jaarvergadering afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhisto rische Vereniging, 8 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. WOENSDAG Breestraat 19: Jaarvergadering afd. Leiden Kon. Ned. MIJ voor Tuinbouw en Plantkunde, 8 uur nam. Dr. Van VoorthuyzenschoolAan- ken o.l.v i Schouwenburg, Hbgewoerd 175: Film: Nieuwe We reld Maatschappij 7.30 uur nam. Lusthof laan 4: Installatie school hoofd H. Warnar, 8 uur nam. Rapenburg 61: Aanvang K. en O.- cursus over persvoorlichting, 8 uur kerij Co-op Rijnland door mevr. N. A. den Haan-Groen, 3 uur Stadhuis (trouwkamer): Spreekuur sociale raadsvrouw, 46 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Dlenstvergadering TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Dag 10-5 uur: "I ■n>; Mt ,0,, van Kyösaï Dagelijks Zondags 13 17 uur Kunstzaal Heuff (Wassenaar): Tea toonstelling werk van Corlnne Fra~~ Heslenfeld en Wim Vaarzon Morel, opend maandag t/h zaterdag 10 Januari). (Tot Avond, en nachtdienst der apotheké Geopend voor spoedeisende gevallej apotheek DG. Kok, Rapenburg tel. 24807. Op zaterdag 14 Januari r ln Lelden, voor spoedeisende gevalld 's morgens van 8 tot 12 uur, bove dien geopend: apotheek Tot Hulp c burg te Leiderdorp en Apotheek Voc schoten zijn de gehele week geopenj De Oegstgeestse Apotheek ls op dag 15 Januari gesloten de eigen huisarts, lagmlddag 12 uür bell1 spoedgevallen dokterteW Bi) geen gehoor specialist (of diens waarnemers) ip dokterstelefoon 22222. uw huisarts aarnemers) M WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nur) |o a Amsterdam Den Helder Ypenburg Stockholm Kopenhagei Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Zürich Genéve Locarno nbewolkt 13 onbewolkt onbewolkt

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2