LEIDSCH DAGBLAD Philips krimpt in met 2.500 man Politiemoordenaars nog op vrije voeten ven opheffen Verloop niet opvangen Kleinere bedrij Russen beschouwen China als vijand Viskotter vermist Verbeten jacht in Zweden Soepardjo in arrest JAMIN OPRUIMINGSWOEDE alles Vlieland LAGOSTINA PANNEN SCHOONDERGANG Wobulette E.E.C. f399.- Natte voeten? Verkouden? ERDAL WATER DICHT ©ud ©ïte, teuwo Maar ls nog een aantal maatre gelen aangekondigd. Zo zullen we gens noodzakelijke concentratie en rationalisatie twee kleinere ver breidde bedrijven worden opgehe ven, te weten in Sneek (tot voor kort een spreidingsplaats van de N.V. Van der Heem) en Zaltbommel. Het gebouw ln Sneek zal als magazijn worden benut voor de produktie uit de noordelijke provincies. De vestiging in Oosterhout van de N.V. Volt zal geleidelijk worden overgenomen door de hoofdindustrie- groep elektro akoestiek., hetgeen ge- 1 zal gaan met een verminde van personeel, de bedrijven in Uden, Roer mond en Helden-Panningen zal met klein deel van het personeel tot Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 13 JANUARI 1967 No. 32075 Directeur; E. A E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie 2&041; Redactie ri&Ol Witte 8tnge) l Lelden Giro oo 67055 Philips zal in het eerste halt jaar 1967 met ongeveer 2500 mensen minder gaan werken. Dat is drie procent van de totale personeelsbezetting in Nederland van 83.500. Dit is door Philips aan de vakbonden medegedeeld. Voor zover thans is te overzien zal die noodzakelijke vermindering van perso neel evenals vorig jaar in de eerste plaats kunnen worden bereikt toor het niet geheel opvangen van het normale verloop van het personeel. In Maastricht PLEEGDE ^GEDESERTEERDE SOLDAAT OVERVAL? Alle opsporingsdiensten in Zuid- Limburg en de Belgische grensstreek hebben een klopjacht ingeleid naar Maastrichtse soldaat (20), die op 9 december vorig jaar uit een NAVO-kazeme ln Doornik (België) deserteerde. De politie van Maas tricht acht het niet onmogelijk dat de soldaat de hand heeft gehad in de overval op het grossierderijkan toor Jos Stegen op maandagavond )1 Zijn signalement komt overeen met de beschrijving van een van de daders door kantoorbediende M. makers en haar patroon, de heer Mathieu Stegen. Deze laatste werd, evenals zijn broer Jos Stegen, de overval door een geweersalvo levensgevaarlijk gewond. Zoals be kend werd boekhouder Wim Peters (31) daarbij door een geweerschot gedood. Hij is vanochtend in Maas tricht begraven. De soldaat verliet het leger op 9 december, nadat hij in Doornik in NAVO-verband een cursus wapen kunde moest gaan volgen. Bij zijn vertrek uit de Belgische kazerne nam hy uit de wapenkamer een 9 mm-au tomatisch pistoolmitrailleur meë. Op 3 januari is hij nog in Maastricht gezien. De dag daarop vond de po litie in zijn woning heit vuurwapen. verkort werken worden overgegaan. Ten aanzien van de N. V. Van der Heem in Den Haag wordt mede gedeeld, dat het directe personeel van deze onderneming thans geheel te werk is gesteld in de telecommunica tiesector, waartoe mede werkzaamhe den van de N.V. Philips Telecommu nicatie Industrie in Hilversum naar Den Haag zijn overgebracht. Voor zover het zich thans laat aanzien zal het indirect personeel van de N. V. Van der Heem een verdere ver mindering van ongeveer 250 perso neelsleden moeten ondergaan. In sommige gevallen kunnen werknemers worden overgeplaatst naar andere Philipsfabrieken, hetgeen vooral mo gelijk is door de groei van enkele professionele hoofdindustriegroepen Daar waar de te nemen maatre gelen geen oplossing bieden zal voor de overtollig geworden werkkrachten een afvloeiingsregeling worden ge troffen. Over de vooruitzichten van de werkgelegenheid voor het tweede half jaar 1967 stelt de raad van be- r van de N. V. Philips Gloei lampenfabrieken, dat deze afhanke lijk zal zijn van de algemene eco nomische omstandigheden in- en buiten Nederland. Indien de econo mie weer stabieler wordt zal tot veel verdere inkrimping van de werkge legenheid geen aanleiding zijn. Veendani De helft van het personeel van de strokartonfabriek „De Vrijheid" in Veendam, ongeveer 100 personen, gaat deze maand een week op wachtgeld. In de strokartonindustrie is dit de laatste jaren niet onge bruikelijk. De directie van „De Vrijheid" had de keus tussen een aantal mensen continue op wachtgeld te zetten of een groot aantal op korte werktijd te laten werken. Enschede Ook de band- en elastiekfabriek Scholten en Van Heek N.V. in En schede heeft voor 40 personeelsleden van de 275 verkorting van de werk tijd aangevraagd. De oorzaak hier van is dat de normale toeneming van orders, die anders in november en december plaatsheeft, de afgelopen maanden is uitgebleven. De werktijd zal gemiddeld met de helft worden bekort, maar de directie heeft goede hoop volledig van de vergunning wel ke is aangevraagd voor de tijd van acht weken, gebruik te kunnen ma ken. Grote campagne aan de gang In de gehele Sowjet-Unie is een campagne van waakzaamheid aan de gang, waarmee het Kremlin tracht ook de laatste sporen van vriendschap met het China van Mao uit te wissen. De communistische partij van de Sowjet-Unie die eens de broeder schap met de Chinezen predikte, geeft nu het parool uit dat China onder leiding van Mao tot een po tentiële vijand is geworden. Zegs lieden uit partijkringen hebben verklaard dat de campagne tot het scheppen van een nieuw klimaat bij de openbare mening alle inter ne propagandacampagnes van de laatste tien jaar in de schaduw stelt. Tot de huidige campagne is beslo ten op een bijeenkomst van het centrale partijcommité die op 12 en 13 december is gehouden. Partij- Een boerenechtpaar met kinderen in de sneeuw, wat is daar nu voor bijzonders aan, zal men vragen. Het bijzondere is de plaats waar deze foto werd ge nomen: in Mexico, vlakbij de hoofdstad, waar de bevolking vol komen onvoorbereid was op lage temperaturen. De kou heeft dan ook reeds tientallen slachtoffers geëist. Sommige wegen zijn onbe gaanbaar door de enorme massa siieeuw waaronder zij zijn bedol- secretaris Brezjnew hield toen een rede die voor een groot deel was gewijd aan de bittere vijandigheid in de betrekkingen met China, welke gegroeid is sinds Mao zijn culturele revolutie afkondigde. Bijzonderheden zijn niet verstrekt, maar volgens de zegslieden noemen Brezjnew en de andere sprekers de mogelijkheid van mi litair gevaar van de zijde van Chi na, dat aanspraak maakt op ge bieden die nu deel uitmaken van de Sowjet-Unie. Brezjnew en de zijnen zijn al acht dagen op tournee in het land. In besloten vergaderingen voor plaat selijke partijfunctionarissen zetten ze de zaak uiteen. In de resolutie van december wordt alsnog vriendschap van de Sowjet- Unie uitgesproken voor de par tij en het volk van China. De aanvallen waren uitsluitend ge richt op Mao en zijn groep. Het onderscheid is op het ogenblik slechts gering. De Russen ho pen dat Mao de machtsstrijd die nu woedt, zal verliezen en dat de betrekkingen weer goed zullen worden. De huidige campagne is naar de mening van ervaren waarnemers gebaseerd op de veronderstelling dat China een onbetrouwbare buurman blijft, onverschillig wie de machtsstrijd wint. Vanochtend om acht uur is op nieuw een „Neptune" opgestegen van de vliegbasis Valkenburg om het zoe ken voort te zetten naar de sinds woensdag vermiste viskotter „Pieter Albert" (Wieringen 6). De „Pieter Albert" had garnalen ge vist op de Sylt en was op weg naar Den Oever, waar het scheepje, als alles goed was gegaan, gisterochtend had kunnen aankomen. Woensdagmiddag om tien over half vier heeft de viskotter voor het laatst radiotelegrafisch contact, gehad met zijn collega's, die ook op de Sylt had den gevist Schipper van de „Pieter Albert" is de heer G. Lont uit Hyppo- litushoef. De bemanning is drie of vier man groot. (Van onze correspondent in Stockholm) De Zweedse politie is er tot dusver nog niet in geslaagd één der belde moordenaars te arresteren die in de nacht van zondag o^ maandag jl. twee politie-agënteli en een nacht waker om het leven hebben gebracht. De op dinsdagmiddag gearresteerde beide jongemannen werden na een dagenlang verhoor en na zorgvuldige controle van hun alibi's gistermiddag vrijgelaten. Brigade-generaal Soepardjo. de voornaamste organisator van de communistische staatsgreep is giste- by de luchtmachtbasis Halim ge grepen. Hü en de vroegere commu nistische leider Anwar Sanoesi wer den gevonden in het huis van een legersergeant. Een proces tegen Soepardjo zou nieuw bewijsmateriaal kunnen ont hullen over degenen die een belang rijke rol bij de staatsgreep gespeeld hebben. Zijn getuigenis zou van groot belang kunnen zijn voor hen die president Soekarno beschuldigen dat hij een rol ln de staatsgreep heeft gespeeld. De luchtmachtbasis Halim het hoofdkwartier van de staatsgreep. ADVERTENTIE WEERBERICHT Zelfde temperatuur Het K.N.M.I. in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: in het algemeen veel bewolking en voorna melijk in het zuiden van het land plaatselijk mist. Overwegend droog weer. Zwakke, in het noorden van het land overwegend matige wind tussen west en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. 14 JANUARI Zon op: 8.43 uur; onder: 16.56 uur Maan op: 11.10 uur; onder: 22.11 urn- Hoogwater te Katwijk te 5.39 en 17.25 uur; laagwater te 1.33 en 13.58 chinepistolen. De binnenstad van Stockholm wordt geregeld uitge kamd, hetgeen al menige ontvluchte gevangene en gezochte inbreker etc in handen van de politie deed val len. Dit heeft trouwens bij de politie de hoop gewekt dat de onderwereld zal besluiten tot medewerking dat i i tip i i die Dit brengt het onderzoek weer terug op het uitgangspunt. De 600 tips uitgezonderd die er in Handen, de plaats van het drama, tot dusver zijn binnengestroomd. Eén der meest interessante tips is ongetwijfeld het verhaal van een man, die gesproken had met een gevangene - met proefverlof, die hem vertelde abso luut zeker te weten wie de moorden hadden begaan. Uit angsti.zijn eigen leven er bij ln te schieten weigerde hij dit aan de politie ter kennis te brengen. Hierop ging de gesprekspartner onmiddellijk naar de politie en stelde deze op de hoogte van het er- haal. Bij terugkomst in het café. r het gesprek had plaatsge vonden, bleek de gevangene reeds verdwenen te zijn en is sindsdien als van de aarde verzwolgen. Bij de sectie is komen vast te staan dat alle drie de slachtoffers aanvankeiyk wel zwaar gewond wer den, maar dat toen de inbrekers de stervenden elk een genadeschot heb ben gegeven. Hieruit biykt duideiyk dat er geschoten is om anoniem te blijven en te ontsnappen en dat men wel degelijk met voorbedachten rade te werk is gegaan. Het was dus ab soluut geen paniekachtige reactie die hen ertoe bracht 77 kogels af te vu ren. Het merendeel van de gevonden kogels is afkomstig van een machine pistool, terwyi er tevens enkele ko gels gevonden zijn uit een parabelle. De bewaking aan de grensover gangen, vliegvelden en in de havens is uitermate verscherpt, terwijl rond de stad Stockholm nog voortdurend wordt gecontroleerd door met kogel- vrije vesten uitgeruste politiefunctio- I narissen, die bewapend zijn met ma- I Nieuw# Rijn 60 Tfn 20624 (01710) ADVERTENTIE VOGELKOOIEN flinke glasvitrine 27,50 19,95 chroomkooi met plast. bak-Iade (morsvrij) 24,50 17,95 14.50 9,99 67,45 49,97 VOOR HOND EN POES: uitzoeken manden vanaf 5,95 25% korting op alle soorten honderiemen, -kettingen, -banden. Kijken loont de moeite Een winkel vol VERRASSENDE KOOPJES. weet heeft ADVERTENTIE bestaat uit 20 pagina's. 2 SIERLIJKE MODELLEN ZO VAN HET GAS OP UW TAFEL. L. MARE 65-67-70 Tel. 22025 ADVERTENTIE De meest gekochte en veilige bromfiets Kan ook gefinancierd worden in 6 - 12 - 18 maanden. Ie aanbetaling van f 90, GGRR. EIUISMAN HOGEWOERD 66—68 LEIDEN Dit plaatje van een deel van de familie Chaplin is gisteravond genomen na de Par ij se première van de film „Een gravin uit Hongkong"Van links naar rechts mevrouw Alphand, echtgenote van de vroegere Franse ambas sadeur in de V.S., Noelle Adam, echtgenote van Sidney Chaplin, die naast haar staat, mevrouw Pompidou, echtgenote van de Franse minister-president, me vrouw Oona Chaplin, Geraldine Chaplin, Charlie Chaplin en Jo sephine Chaplin. Volkswagen en Ford beperken hun produktie De Fordfabriek in het Belgische Genk (850 man personeel) zal eind Januari de produktie gedurende elf diagen stopzetten, gevolgd door een periode van tien dagen in het be gin van februari. De fabriek levert ongeveer 800 personenauto's en 200 bedrijfswagens per dag. Ook de Ford fabriek in Keulen zal de produktie deze en volgende maand gedurende een aantal dagen stopzetten. De maatregel is genomen om de produk tie aan te passen aan de afgenomen vraag naar wagens in west-Europa. In Wolfsburg en vijf andere ste den, waar Volkswagen grote fabrie ken heeft (bjj elkaar ongeveer 100.000 werknemers) is gisteren voor het eerst de produktie beperkt. Ook de volgende maanden zal deze maatre gel worden toegepast. ADVERTENTIE Voortaan droge schoenen droge voeten dankzij Royale spuitbus tijdelijk 2.S5 Vrijdag ochtend is i Nieuwdiep, ten gevolge der l duisternis (men dooft daar de gaslantaamen reeds uit, i wanneer het nog stikdonker is), een ijverig en bemind in gezetene in zee gevallen en verdronken; de ongelukkige laat vrouw en kinderen na. j In een der Hollandsche i steden is met Januari 1867 een der ambtenaren van den I burgerlijken stand van dc dagelijksche waarneming van den dienst ontlast geworden j De man had in 17 jaren, in J die betrekking 1.156.000 mo i len zijnen naam geteekend. *<#0{<$C)SaK8OS<S<9Q^^

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1