„De stem des volks" en Jeugdkamerorkest Leiden kunst kaleiöoscoQP Scherpe kritiek op Nederlandse Comedie KOOP GEEN SPIJT Program gewijd aan Bach, H&ndel, Mozart KOOP GEEN SPIJT TRUDAQ 13 JANUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA H ZORGVULDIGHEID TEN OPZICHTE VAN DE „GIJSBREGHT" ONTBRAK koop kwaliteit in de seizoenfinale van peek kloppenburg bloemstukken gehuldigd. Dat In de i Solisten en dirigent tijdens toekomst de prijzenswaardige samen, i het concert: v.l.n.r. Joke Hartz- werking tussen boor en orkest nogheim (viool)Marianne Diele- tot meer vruchtbare uitvoeringen I mann (alt), Han Ka-paan (hobo) j Drie genieën bepaalden het zich in stijgende lijn bewegende 'programma, gisteravond in de Stadsgehoorzaal door „De Stem des Volks" en het „Jeugdkamerorkest Leiden" in gelukkige samenwerking onder Henk Briër's leiding uitgevoerd. Drie genieën: dat legt dirigent en medewerkenden zware ^verplichtingen op, waaraan zij voor een groot deel hebben vol daan. Bach als inzet: diens Kantate 29 „Wir danken Gott", een der vele uit de schat, waarin Bach met schier Onuitputtelijke inventie alle instru mentale en stemtechnosche proble men in grote verscheidenheid van bouw en bezetting ter ere van zijn God rusteloos uitdiepte. Als opening de aarzelende en niet iteeds zuiver geïnterpreteerde „Sin- fonia", waarin orkest en orgel, be speeld door Ada van der Bent, elkaar slechts moeizaam leken te kunnen vinden, met daarop volgend het ma- i fisbraai opgebouwde openingskoor, dat evenals het slotkoor „Sei Lob und Preis mit Ehren", bi) „De stem des volks" weldadig opklonik. Wij wij zen er echter op. dat de verhouding tussen vrouwen- en mannenstemmen beker niet ideaal is. Daartussendoor ïlfecitatieven en aria's, larmoyant ge- feongen door Cees Borger (tenor), die beneden de maat bleef, speciaal in jde hogere regionen, de sonoor en glanzend zingende Hans van der Leeuw, de sopraan Leny Stevens— Ridderhof, wier stem zich minder x goed voor Bach leent en de sympa thieke, geprononceerd donker getim- breerde alt Marianne Dieleman. Hans van dier Leeuw leek echter in het recitatief en de aria uit de (prachtige kantate „Wachet und be let" (daterend uit 1716), waarin zulk Het de volle aandacht trekkende Jeugdkamerorkest heeft ook in Han dels Concerto Grosso no. 6, dat met zuiver begrip door Henk Briër geieid werd, bewijzen geleverd van een ster ke groei en een intens beleven: warm verzadigd was de klankgevlng, de contrastrijke tempowisselingen en nuanceringen kwamen, mede dank zij de markante intenties van de diri gent, uitnemend tot hun recht. Bewondering mogen wij uitspreken voor de fijnzinnige wijze, waarop Henk Briër aan Mozart in diens be kend smartelijk „Kyrie" uit de Grosse Messe grote eer bewezen heeft. Bewondering eveneens voer aanleiding mag geven, is onze op rechte wens. Een enthousiast, bezielend cn kun dig mentor als Henk Briër staat daarvoor borg. n. Henk Briër (dirigent), Hans van der Leeuw (bas), Leny Stevens- Riddehof (sopraan), Cees Bor ger (tenor) en Ada van der Bent (orgel). (Foto LD/Holvast) Beelden van Bernini ontdekt? De Amerikaanse kunsthistoricus dr. Irving Lavin heeft verklaard een borstbeeld te hebben ontdekt dat is vervaardigd door de beeld houwer Gian Lorenzo Bernini, toen deze 17de eeuwse kunstenaar 13 jaar oud was. In biografieën over Bernini wordt melding gemaakt van het beeld, maar historici beschouwden het als een „canard". Drs. G. Ch. Dupuis, leraar Nederlands aan het Charlois Lyceum in Rotterdam, heeft in een brief aan de directie van De Nederlandse Comedie in Amsterdam scherp zijn afkeuring uitgesproken over het feit dat acteurs van De Nederlandse Comedie woensdag in Rotterdam een voortijdig einde maakten aan de opvoering van Vondels „Gijsbreght". De acteurs namen deze beslissing in de pauze omdat zij van mening waren dat het publiek leerlingen van een aantal middelbare scholen zich niet correct had gedragen en te weinig aandacht had getoond voor het stuk. „Het publiek bezit te weinig intelligentie om deze Gijsbreght op passende wijze te ontvangen", zo had acteur André van den Heuvel voor het voetlicht de beslissing om de voorstelling te beëindigen gemotiveerd. Bernini wordt beschouwd als de belangrijkste Europese beeldhouwer van zjjn tijd en een van de grootste Italiaanse kunstenaars aller tijden. Hij was ook architect. Hij heeft o.m. de beroemde zuilengalerij op het St. Pietersplein te Rome gemaakt als- Leny StevensRidderhof, die hieJ het bromen baldakijn ta Ba- bepaald stralend in haar element was en aantoonde, hoe innig zij met Mozart in deze verheven bedezang verbonden is. Koor en orkest vorm den met haar een grote eenheid. Het koor, dat op deze avond be trekkelijk weinig aan bod kwam, zong evenwel zijn sterkste troeven uit in het bekronende, juichend Gode ver heerlijkende „Te Eeum" van Mozart. Artistiek inzicht, ritmische perfectie, duidelijke articulatie en, voor zover ;n kernachtige schildering .va-n hetzulks in verband met de minder gun- ijongste gericht wordt gegevén, niet sfcige stemverhoudingen te bereiken tegen de hierin vervatte moeilijkhe- j viel, homogene zang, waren enige ;n opgewassen. Wanneer men zich verheugende kenmerken van deze rok-stijl onder de koepel van de St. Pieter. Dr. Lavin heeft het borstbeeld ge vonden dank zij de archieven van de kerk van San Giovanni dei Fiorentl- ni te Rome. Hij heeft daar documen ten aangetroffen waaruit bleek dat Bernini in 1612 en 1622-23 opdracht aan Bach waagt, moet het ook prima- 'zijn en dat was hier helaas nog niet Jhet geval. Grote bijval verwierf het Concert i voor viool en hobo, dat de plaats in- nam van het door Ton Kerstens die helaas verhinderd was te bla- t zen Concert voor fagot en orkest van 0 Bach. Reeds eerder hebben wij ho gelijk de prestaties van de concert meesteres, de violiste Joke Hartzheim en de hoboïst Han Kapaan in dit concert, die perfect door het orkest omlijst werden, geprezen. Ook nu weer groeide het uit tot een hoogte punt van de avond: technisch en muzikaal op voortreffelijk niveau hebben zij zich ongeremd en toch ritmisch strak, dan weer vloeiend on soepel, met warme toon laten gelden. Een ware ovatie, waarin het orkest overtuigende, stuwkrachtige en slepende vertolking. Ondersteund door een accuraat accompagnerend orkest, waarbij ook Ada van der Bent met vakkundige capaciteiten het nieuwe orgel bespeelde en duidelijk wist te maken, dat dit „koninklijke instrument" voor uitvoeringen als deze een verblijdende aaniwinst bete kent. Luide toejuichingen tot slot. De damessolisten zijn met veel fraaie Schilderijen voor West-Duitsland Drie schilderijen, zijn gisteren aan de Westduitse regering overgedragen, 45 jaar nadat de doeken uit een Duits museum verdwenen. Opperrechter Earl Warren, presi dent-directeur van het Nationale Museum van Schone Kunsten, schetste de avontuurlijke geschiede- de schilderijen bij de sym- Oude „Met" wordt nu gesloopt Voor de oude „Metropolitan Ope ra" is het vonnis gisteren definitief geveld. Het Oppergerechtshof van de staat New York heeft in laatste in stantie uitgesproken dat het gebouw moet worden gesloopt, ondanks de hardnekkige pogingen van talrijke vooraanstaande figuren om de „Met' op de monumentenlijst Ie laten plaatsen. De laatste voorstelling werd vorig jaar gegeven. Sindsdien treedt het operagezelschap van New York op in een nieuw gebouw in het „Lincoln Center". Breitner-expositie te Amersfoort In de „Zonnehof" ln Amersfoort zal van 14 januari t/m 26 februari een tentoonstelling worden gehouden van George Hendrik Breitner. De twlisché overdracht* aan ambassadeur -vat «MM-*-. tab- heeft gekregen tot het maken van borstbeelden van twee weldoeners van het ziekenhuis van de kerk. Voor beide is hij ook betaald. De twee borstbeelden worden nu tentoonge steld in de Amerikaanse universiteit ln Rome. Dr. Lavin heeft verklaard nog drie andere vroege werken van Bernini te hebben teruggevonden. Twee er van zijn marmeren engelenbeeldjes. Het derde is een levensgroot beeld van een jongen, mogelijk Hercules, die een draak doodt. Dit marmeren beeld bevindt zich nu in een parti culiere verzameling in New York. Het werd oorspronkelijk toegeschre ven aan Bernini's vader, Pietro. De minister van defensie de heer P. J. S. de Jong heeft giste ren in Den Haag de 15e tentoon stelling JDe militair met palet en camera" geopend. Tevens reikte de minister namens Prins Bern- hard twee medailles uit resp. aan ritmeester J. M. A. Thomas (r.) voor teken en schilderwerk en sergeant G. J. Leuvink (l.) voor fotografie. Vlak en kleurloos In de brief aan de directie van de Nederlandse Comedie stelt drs. Du puis dat het jeugdige publiek zich volgens hem tot aan de pauze cor rect had gedragen. „Dit was meer dan het gezelschap verdiende. De acteurs en actrices, een enkeling uit gezonderd, raffelden hun alexandrij nen af alsof ze vóór de avondvoor stelling nog even in Amsterdam wil den zijn. De reien, werden zo vlak en kleurloos gezegd dat vergelijking met werk van amateurs als voor dezen beledigend moet worden afgewezen", luidt de kritiek van de leraar. Drs. Dupuis schrijft verder dat een aanzienlijk deel van de tekst moeilijk verstaanbaar was en het spel van de meeste acteurs ongeïnspireerd. „Voegt men daarbij", aldus drs. Du- i puis, het volstrekt statische toneel- I beeld en de anti-realistische opvat- 1 ting dan wordt duidelijk dat van de zijde van de Nederlandse Comedie de nodige zorgvuldigheid ten opzichte van Vondels' drama en het publiek ten enemale ontbrak. Eerlijk jong publiek In zijn brief vraagt drs. Dupuis zich af of voor De Nederlandse Co medie de Gijsbreght-traditie een noodzakelijk kwaad is. Het vermoe den zou kunnen rijzen dat „naar de provincie" enkele reserve-krachten werden afgevaardigd. De leraar is er van overtuigd dat de voorstelling van woensdag ln de Rotterdamse Schouwburg normaal zou zijn vol tooid als in het vijfde bedrijf niet de zojuist gestorven Arent, huizenhoog opgetild door vier in Rode-Kruis werk ongeschoolde piekeniers, zich aan een schild had moeten vastgrij pen om een val te voorkomen. „Ook onder andere omstandigheden zou dit een zij het bescheidener lachsucces hebben veroorzaakt. Men bedenke in dit verband dat volwassenen zich beter gedragen dan Jonge mensen, omdat de laats ten di recter, eerlijker zijn", aldus drs. Du puis. Hij is van oordeel dat er iets gedaan moet worden om de bittere smaak weg te spoelen. Wellicht Is De Nederlandse Comedie bereid in deze enig initiatief te ontplooien. Vergeefs geschilderd H De 62-jarige Peter Hurd, 1 H wiens portret van president Johnson door de president als I „het lelijkste ding, dat ik ooit 3 gezien heb" werd afgewezen, I 1 heeft het doek te koop aan- g 1 geboden. Hurd hoopt zijn ho- p norarium van 12.000 dollar en H zijn reiskosten in verband m met de vervaardiging van het 1 1 doek eruit te kunnen krijgen, ff Hurd is overigens van mening p 1 dat de bezwaren van John- 1 son en zijn vrouw tegen zijn 1 werk irreëel zijn. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllimillllllllllllllHIIIIIUlIll Het Oostduitse volleybalteam heeft zich terugetrokken voor de strijd om het wereldkampioenschap, dat van 21 t/m 28 januari aa. ln To kio zal worden gehouden. De ploeg zou in Tokio onder de benaming „Oost-Duitsland" worden gepresen teerd. Daar heeft men in Oost-Ber- lijn om politieke redenen bezwaar tegen. Eerder heeft om die reden Tsjecho-Slowakije zich teruggetrok- Heinrich Knappstein. De doeken blijven tot 28 februari in het museum hangen. Een van de schilderijen is een zelfportret van Rembrandt, dat ge dateerd is in 1643. De andere zijn een portret van een man van de hand van Rembrandts tijdgenoot Gerard ter Borch en een portret, van een jonge vrouw door Johamn Tisch- bein, een Duitse schilder. ningen en aquarellen uit het bezit van het Rijksmuseum, Rijksprenten kabinet, Rijksmuseum Kröller-Mlll- ler, Stedelijk Museum Amsterdam, Gemeentemuseum, Den Haag, Muse um Boymans-Van Beunlngen Rot terdam, Museum Mesdag Den Haag, Stichting Van der Vorm Rotterdam, en uit particuliere collecties. Ook is een door Breitner vervaardigde serie foto'i „Avondnuisyck" Wassenaar In de serie .Avondmusycken" zal zaterdagavond 21 januari a.s. te 8 u. j in de Kievietkerk in Wassenaar de fluitist Frans Brüggen een concert i geven met begeleiding door de orga- J nist Gerard Akkerhuis. Op het pro gramma staan werken vanVanEyck, Clerembault, Purcell, Stanley, Tele- mann en J. S. Bach. De 28-jarige Friese onder wijzer-auteur Trinus Riemersma, wiens roman Rotminskenin zijn dorp Gauw „opschudding" heeft gewekt. Met zijn literair werk zal hij intussen rustig voort gaan. Hij schrijft nu een detec- tiveboek, dat in april verschijnt. De inwoners van het 3000 inwo ners tellende Gauw onder de ge meente Wymbritseradeel vinden Riemersma een aardige onder wijzer, die echter een h.L „vreemd" boek geschreven heeft. Binnenkort zal Riemersma wel een aanstelling in een andere ge meente krijgen. Gelukkige samenwerking: Kunstschade in Italië: 1 miljard Volgens deskundigen bedraagt de schade die in Venetië en omgeving aan kunstschatten is aangericht door de overstroming van november een miljard lire. Hieronder vallen be schadigde schilderijen, monumenten en openbara bibliotheken in Venetië en honderden plaatsen o.a. Padua, Treviso, Belluno, Vioenra en Ro- De beschadigde kunstschatten va riëren van kostbare vloeren in het gouden huis aa/n het Canal Grande tot eeuwenoud meubilair in de ker ken en zeldzame documenten in de bibliotheken. Renaissance schilde rijen van Tiepolo, Jacopo da Bassano e,a. werden doorweekt. Een histori sche kerk bij Bassano werd bijna met de grond gelijk gemaakt. Mid deleeuwse fresco's in de kathedraal van Adriana stonden dagenlang on der water. Chef-kok H. J. v. Hoppe van het Hilversumse ,JIof van Hol land" heeft gisteren de zilveren koksmuts gekregen voor de beste culinaire prestatie op de horeca- tentoonstelling in de RAI. Met het begeerde hoofddeksel op toon de de heer Hoppe zijn bekroonde schotel Derde directeur atoomcentrum te Doebna De Russische geleerde Iwan Tsjoevüo is gekozen tot directeur van het verenigd instituut voor kernonderzoek te Doebna ten noor den van Moskou. In het instituut, dat vaK te vergelijken met het W est euro- pese centrum voor kernonderzoek in Génève (Cern), zyn elf landen ver enigd, namelijk Albanië, Boelgarije, Hongarije, Oost-Duitsland, commu nistisch China, Noord-Korea, Bul- ben-Mongollë, Polen, Roemenië, de Sowjet-Unle en Tsjechoslowakije. Prof. Tsjoerilo is de derde direo- teur sedert de oprichting van het in stituut in 1966, koop kwaliteit in de seizoenfinale van peek cloppenburg

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11