LEIDSCH DAGBLAD „Oorlog in Vietnam kan Prins Bernhard vloog nog heel lang duren" bruidspaar naar Zurich JAMIN Belasting naar Ook Mexico PREMIER TSJOE WIL MATIGING KLM onderhandelt met de Lufthansa Verkeerd vertaald (Sue/ &Ue. leuwo Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 11 JANUARI 1967 No. 32073 |j pirecieur Éi. A Ei. van Disnoeck j Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (bjj vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Telefoon Directie en Administratie föü41; KeaactJe 31507 Witte Singel 1. Lelden Giro no 57055 President Johnson in „State of the Union' Margriet en Pieter nu in Gstaad President Johnson heeft gisteravond in zijn traditionele bood schap over de „State of the Union'' (de toestand van het land, te vergelijken met de troonrede), verklaard dat de V.S. de militaire operaties in Vietnam zullen voortzetten tot de dag waarop de vijand zal hebben begrepen dat de oorlog hem meer verlies dan winst brengt. Hij waarschuwde het Amerikaanse volk in zijn toespraak tot het verenigde congres dat de oorlog nog meer zal gaan kosten, meer verliezen zal brengen en nog meer smart zal veroorzaken. De Amerikanen moesten er ook op rekenen dat het einde nog niet in zicht is. j De president kondigde een verho- i ging van de inkomstenbelasting aan. 0p de huidige aanslag zal een extra- '1 heffing van zes procent worden ge- j' legd, ivelke twee jaar van kracht zal zijn of zolang als de buitenge- 1 wone uitgaven tengevolge van de oorlog in Vietnam voortduren. In het eerste jaar krijgt de schatkist I door de heffing ongeveer 1/Vz mil jard dollar meer. Over de oorlog in Vietnam zei Johnson verder: „Ik kan u niet be loven dat het einde dit jaar zal ko men of het volgende. Onze tegen stander gelooft nog steeds dat hij langer kan doorvechten dan wij be reid zijn. „De V.S. en hun bondge noten zijn echter bereid door te gaan. Maar, aldus de president, wij zullen alle initiatieven van de V.N. of anderen steunen die kunnen lei den tot vredesonderhandelingen zon der voorafgaande voorwaarden, on verschillig waar en wanneer. Amerika zal ook zelf blijven zoeken naar de grondslagen voor een wer kelijke vrede en gaarne zijn hulp bronnen ter beschikking stellen wan neer de vrede tot stand is gebracht". Zijn program voor een „grote ge meenschap" mocht intussen niet in gevaar komen en zou onverminderd moeten worden uitgevoerd. De Ame rikanen zouden hun inspanningen moeten vergroten om de arme een kans te geven deel te hebben aan de vooruitgang van het land. Hij verge leek de oorlog tegen de armoede met het conflict in Vietnam. Beide zijn niet eenvoudig tot een goed einde te brengen. Begroting De president gaf te kennen dat er afgezien van de verhoging der inkomstenbelasting in de komende Jaren nog verdere verhogingen kun nen komen als het conflict in Viet nam voortduurt. De begroting van het lopende belas tingjaar zal een tekort van 9,7 mil jard dollar hebben. De uitgaven be dragen 126,7 miljard en de inkomsten 117 miljard. De begroting van het volgende jaar zal een tekort van 8,1 miljard dollar vertonen. De uitgaven zuilen dan 135 miljard bedragen en de inkomsten 126,9 miljard. De president verklaarde dat de V.S. in het huidige stadium niet van plan zyn een netwerk van an ti-raket-raketten te ontwikkelen dat de gelijke moet worden van een netwerk dat de Sowjet-Unie, "aldus Johnson, is begonnen aan te leggen nabij Moskou. Wij hebben de plicht de bewapeningswedloop tussen ons beide af te zwakken, zowel op het gebied van de conventionele als niet- conventionele wapens en defensie systemen. Elke uitbreiding van de wedloop zou voor onze volkeren en voor de gehele mensheid een extra verspilling van hulpbronnen beteke- WEERBERICHT Enige regen Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Vannacht opklaringen, hier en daar mist en in het binnenland temperaturen om het vriespunt. Matige tot zwakke noordwestelij ke wind. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met enige regen of motregen. Naar zuidwest krim pende en tot krachtig, aan de kust mogelijk tot hard toenemen de wind. In het binnenland iets hogere middagtemperaturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). 12 JANUARI Zon op: 8.44 uur; onder: 16.53 uur. Maan op: 10.22 uur; onder: 18.31 uur Hoogwater te Katwijk te 4.19 en 16.33 uur; laagwater te 0.20 en 12.31 uur Dit nummei bestaat uit 24 pagina's Koel Johnsons beleidsverklaring werd in het Capitool tamelijk koel ont vangen. De senatoren en afgevaardigden brachten Johnson voor de aanvang van zyn toespraak een ovatie, maar aan het eind van de meer dan een uur durende rede was het applaus Het voorlezen van het deel over het binnenlands beleid werd enkele malen onderbroken door applaus van de afgevaardigden, maar het korte stuk over de Amerikaanse doelen in Vietnam werd nagenoeg in stilte beluisterd. Republikeinse senatoren en afge vaardigden verklaarden na afloop vooral kritiek te hebben op het feit dat Jahnson in zijn rede geen aan wijzingen had gegeven voor een ef fectieve inkrimping van de overheids uitgaven, ondanks het verwachte begrotingstekort. Vervolg op pa». 2 (Van onze Haagse correspondent) Ondanks het feit, dat journalisten Huis ten Bosch zorgvuldig L\ het oog hielden hebben Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven na de huwelijksvoltrekking, kans gezien het paleis toch onopgemerkt te verlaten om de huwelijksreis aan te vangen. Vanmorgen bleek, dat het jonge paar reeds om half vijf 's middags met een groene bestelauto was vertrokken naar Ypenburg. Ongeveer half zes zijn ze daar opgestegen met een regerings-Friend- ship, die werd gevlogen door Prins Bernhard. Doel van de reis: het vlieg veld Kloten bij Ziirich. Op Ypenburg heette de komst van Prinses Margriet en haar man een volslagen verrassing te zijn. Het stond in ieder geval vast. dat er geen vluchtplan voor het vertrek van de Friendship was opgesteld. Een der gelijke gang van zaken is trouwens in zulke gevallen niet ongebruikelijk. De chAlet, nabij het centrum van het luxueuze wintersport oord gelegen, was al ln maart van het vorig jaar door Prinses Irene gehuurd. „Wij hebben vermoed, dat het jonge echt paar naar Gstaad zou komen", al dus zei ons de directeur van de VVV. Paul Valentin vanochtend. Hij be vestigde, dat de Prinses en haar man waren aangekomen, maar van het juiste tijdstip van aankomst bleek hij toch ook niet op de hoogte. Vandaar is het jonge echtpaar doorgereisd naar de Zwitserse win- tersportplaats Gstaad, waar zij van- I daag hun intrek hebben genomen in de chalet „Tottetaz". Hoe lang ze daar zullen blijven is niet bekend, doch uit het feit dat zich in hun ba gage ook zomerkleding bevindt kan worden opgemaakt dat ze zich ook naar warmere streken zullen bege ven. In paleiskringen werd in dit verband Mexico genoemd. President Johnson tijdens het uitspreken van de State of the Union". Schuin achter hem vice- president Humphrey. Rood-China's premier Tsjoe En-lai heeft er bij de vertegen woordigers van de Rode Garde op aangedrongen zelfbeheer sing te tonen bij hun aanvallen op president Lioe en partij secretaris Teng. Hun burger lijk-reactionaire politiek moet grondig de kop worden inge drukt, maar dit moet worden onderscheiden van buitenspo righeden bij persoonlijke aan vallen op hen, aldus Tsjoe. „Voorzitter Mao wil niet, dat u zich buitensporig gedraagt. Ik hoop, dat u zijn orders zult op volgen" Volgens de correspondent van het Japanse dagblad Asahi wijst het op treden van Tsjoe erop, dat hü en voorzitter Mao maatregelen willen nemen tegen mogelijke gewelddadig heden tegen de anti-Mao groep. Het I Is een correspondent van het Japan- I se radiostation NHK echter opgeval len, dat een van Tsjoe's vice-premiers door de Rode Garde is aangevallen, ondanks het verzoek om matiging van Tsjoe. Het betreft hier de 68- Caféhouder met slagersmes in horst gestoken De 51-jarige caféhouder B. v. Beek uit Amersfoort is in de afgelopen nacht door een 48-jarige man met een klein slagersmes neergestoken. Tot twee maal toe drong het mes ongeveer tien centimeter in de lin kerborst. Van Beek stortte op de erond en werd ijlings naar het S'nt Elizabethziekenhuis vervoerd. Hier constateerde men dat. de steken on gevaarlijk letsel hadden toegebracht. Van Beek had wel veel bloedverlies. Na behandeling kon hij naar huis. De dader, die overspannen en enigs zins onder drankinvloed was. verliet na zijn daad het café en is 's nachts van zijn bed gelicht en ingesloten. Caféhouder Van Beek zat met en kele gasten een kaartje te leggen, toen er een onbetekenende woorden wisseling ontstond tussen hem en de dader Beide mannen konden niet goed met elkaar opschieten. Tenslot te begon het Van Beek te vervelen en zei hy. dat de man maar beter naar huis kon gaan Dit nam deze niet. Hij trok een mes en stak Van Beek fwee maal De consternatie was groot, waarvan de dader gebruik maakte om te verdwijnen. jarige Nieh Joeng-tsjen. Nieh en di minister van Defensie Lin Piao wa- ren tot dusver de enige vice-premiers, die niet aan de kritiek van de Rode Garde blootstonden. Nieh heeft in Frankryk voor ingenieur gestudeerd I en in 1920 in de Renault-fabrieken gewerkt. In de diplomatieke berichten, die l in Londen zijn ontvangen uit lan den die vertegenwoordigers in China hebben, is weinig of niets te vinden tot staving van de geruchten over ernstige gevechten of bloedvergieten I op grote schaal. De toestand in Pe king, Kanton, Nanking en Sjanghai is gsepannen en onoverzichtelijk, maar de berichten over bloedige bot singen blijken overdreven te zijn. Veelal zijn het berichten uit de twee de hand, ontleend aan aanplakbiljet ten en muurkranten van de Rode Garde, die het met de waarheid niet al te nauw neemt zolang Mao Tse- I toeng maar verheerlijkt wordt. Zijn tegenstanders, die volgens de garde j worden geleid door president Lioe Sjao-tsji, kunnen niet zwart genoeg afgeschilderd worden. Het nieuwste doelwit van de Rode Garde van Mao is de vice-premier en minister van Openbare veiligheid Hsieh Foe-tsjin. De garde vindt, dat hy moet worden verbrand. Ook pre mier Tsjoe En-lai wordt op sommige aanplakbiljetten gekritiseerd, maar volgens de meeste waarnemers is zijn positie sterk. Hij is op de hand van Mao en kan wel eens een beslissende figuur in de machtsstrijd blijken te zijn. Betalingen met ongedekte eheques De centrale recherche van het hoofdbureau van politie in Amster dam heeft een 26-jarige man gear resteerd. De man had in Amster dam-oost aankopen gedaan met on gedekte cheques van de gemeente giro tot een bedrag van ongeveer f 600. Dit was daarom een goede vangst, omdat de man al eerder nl. Ln fe bruari 1966 voor eenzelfde feit, maar dan met cheque van cle postgiro tot een bedrag van 1 4000, was veroor deeld Op 4 december was hij weer op vrije voeten; 10 december pleegde hij opnieuw een oplichting. Merkwaar dige bijzonderheden bleken bij het underzoek. nl. dat de man in de korte tijd dat hij op vrije voeten was een auto ter waarde var, f 6000 had be steld die in februa: gelcvprd zou word «n en dat hij icc fraa zich had opgcgevei ils donateur ia f 15) van het Amsurdams politie- muziekgezelschap. Zweedse vissers omgekomen Vier Zweedse vissers zijn verdron ken toen hun treiler buiten de Zweedse westkust aan de grond liep. Toen de garnalen treiler „Vega" noodsignalen zond. was het weer slecht en sneeuwde het. Schepen die naar de opgegeven positie werden gedirigeerd, konden in het duister geen spoor van de treiler vinden. Bij het aanbreken van de dag werd echter een mast gezien, die boven het water uitstak op het „Kaelvhaellan"- rif ten zuiden van de Koster-eilan den. Uit een onderzoek bleek toen dat de Vega met zijn gehele uit vier koppen bestaande bemanning, was gezonken. Een felle uitslaande brand heeft de afgelopen nacht magazijn en showroom van woninginrichting Eijer aan de Westzijde in Zaandam, geheel verwoest. De brand, welke gepaard ging met een enorme von kenregen, is omstreeks drie uur uit gebroken. Het vuur moest met meer aan twintig stralen bestreden wor den. De schade wordt op ten minste een miljoen nulden geschat DAF opende Belgische fabriek Niet minder dan twee Belgische ministers zyn er vanochtend aan te pas gekomen om een nieuw pro- duktiebedrijf van Van Doorne's Auto mobielfabrieken N.V. in het Belgi sche Oevel te openen. In deze nieuwe fabriek, die een oppervlakte heeft van byna 13.000 vierkante meter en waar op het ogenblik 415 Belgen per dag elf ton materiaal verwer ken, worden de cabines voor alle ty pen vrachtwagens van DAF vervaar digd. In enkele jaren zal het totale per soneelsbestand van DAF weer met vijftig procent moeten groeien. Dan zal DAF aan twaalfduizend man werk verschaffen. Dit zei de presi dent van de raad van bestuur, de heer W. A. V. van Doome in de toespraak, die hij hield ter gelegen- DAF is, zoals bekend, in 1928 be gonnen. Er vonden toen enkele werk nemers werk. Voor de oorlog nog groeide het personeelsbestand uit tot driehonderd man. Na de oorlog is de groei snel gegaan. In 1955 werd het getal tweeduizend overschreden, in 1959 het getal drie duizend, in 1961 had men vijfdui zend. Thans heeft DAF in totaal zend werknemers en in 1962 zesdui- achtduizend man in dienst. Schipper verdronk bij aanvaring Op de Beneden-Merwede bij Dord recht zijn gisterochtend twee sche pen met elkaar in aanvaring geko men. Daarbij is de schipper van het tankscheepje Esso 104, de 43-jarlge Dordtenaar A. van Vliet, overboord geslagen en verdronken. De aanvaring ontstond omstreeks half tien toen schipper Van Vliet in dichte mist het 996 ton metende mo- torbunkschip Rijnland, bestuurd door schipper J. J. Leenders niet opmerkte. De Esso 104 sloeg daar bij om en bleef ondersteboven drij ven. Een werkbootje van de N.V. Vis ser en Smit duwde de boot onmeddel- lijk naar de wal bij Papendrecht en zette het schip daar aan de grond. Wel staat vast dat Prinses Mar griet en mr. Van Vollenhoven giste ren na aankomst met de regerings- Friendship op het vliegveld Kloten bij Zürich per taxi naar een onbe kende bestemming zijn vertrokken en vandaar verder gereisd naar het 1100 meter hoger gelegen winter sportoord in het Bemer Oberland. Volgens een UPI-bericht was de eerste bestemming van het jonge paar op 45 minuten afstand van Zü rich gelegen. De totale rijduur van deze stad naar Gstaad bedraagt in de winter zeker een uur of vier. Blijk baar had de taxichauffeur strenge instructies gekregen over de uitvoe ring van zyn opdracht te zwijgen. 0 Vervolg op pag. 2 V.S. verklaren: Geen verhoging van de goudprijs Het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft nog eens met na- j drujt verklaard dat de Ver. Staten gekant zijn tegen elke wijziging van de goudprijs. In een speciale verkla ring van het ministerie staat dat elk j voorstel tot verhoging van de goud prijs. m welke reden dan ook. voor de Vei. Staten onaanvaardbaar is.- I Deze verklaring werd uitgegeven naar aanleiding van vragen over het Amerikaanse standpunt tegenover de opmerking van de Franse minister van Financien, Michel Debré, die tij dens het afgelopen weekeinde heeft voorgesteld na te gaan of er veran dering moet worden gebracht in de officieel vastgestelde goudprijs. Dit voorstel heeft de speculatieve vraag naar goud sterk doen toenemen. Volgens de verklaring van het Amerikaanse ministerie van Fi nancien moeten toekomstige mone taire overeenkomsten zyn gebaseerd op een onveranderlijke goudprys van 35 dollar per ounce, hetgeen aan de Franse financiële autoriteiten dui delijk is gemaakt. (Van onze Haagse correspondent) Tussen de KLM en de Lufthansa worden op het ogenblik onderhande lingen gevoerd over een nieuwe rege ling van het wederzijdse verkeer. Als (Van onze correspondent) I mes bericht, dat het telegram van de Russische bond gespeld in het De trip van de drie atletes. Corry Russisch verkeerd was vertaald. Bakker. Lia Hinten en Marjan Tho- Het er nu op neer dat men mas en leidster Fanny Blankers- rejs AmsterdamMoskou vice Koen. naar Rusland gaat niet door versa moet retour Vanmorgen vroeg kregen de vier da- kost duizend gulden p.p. en daar voelde de KNAU niets voor. Men heeft nog pogingen gedaan bij de NSF, maar ook daar kreeg Frans Jutte nul op het request. Een sponsor werd evenmin gevonden! De atletes zelf lijden eveneens een knappe schade, want naast alle rompslomp van visa en verzekerin gen. hadden ze stapels kleren en bontlaarzen gekocht om zich tegen de strenge koude (30 graden vorst) in Moskou te wapenen. De ironie van dit verhaal is, dat Marjan Thomas onlangs precies het zelfde overkwam met een reis naar de Verenigde Staten. Pas na lang praten wilde ze aannemen, dat de reis naar Moskou werkelijk op uitno diging van de Russische bond ging. En nu weer niets! ADVERTENTIE ADVERTENTIE Voor goed outc onderhoud de plannen volvoerd kunnen worden wil de Lufthansa van Frankfort vla Amsterdam naar New York gaan vliegen, waartegenover de KLM dan betere mogelijkheden voor het rei- zigersvervoer binnen de grenzen van West-Duitsland zou krijgen. Enkele jaren geleden werden de Nederlandse vliegr echten in de Bondsrepubliek drastisch ingekrom pen, omdat de Lufthansa te grote concurrentie vreesde. Nu de Duitsers wat meer armslag hebben gekregen, zijn ze blijkbaar iets toegeeflijker ge worden al zal tegenover voordelen van hun kant altijd duidelijk een ge baar van Nederlandse zijde moeten staan. Een ,.poo'"-overeenkomst als nu wordt nagestreefd bestaat al se dert jaren tussen de KLM en tal loze buitenlandse maatschappijen, byv. de BEA, de Sabena, SAS, Swiss air, Alitalia, etc. Zij houdt voorna melijk in, dat de dienstregelingen van en naar eigen land op elkaar worden afgestemd en dat de maat schappijen elkaar technische en ad ministratieve bijstand verlenen. Lan dings- en vervoersrechten zijn rege ringszaken, zodat bij het thans in Bonn aan de gang zijnde overleg ook de Rijksluchtvaartdienst betrokken Eene arbeider onder Bat- terik, zich bezig houdende met rooien van wortels en stompen in een bosch, stiet op een aarden pot, en vond bij onderzoek enkele gouden j munten. Van welk tijdperk deze zijn zal wel spoedig aan het licht komen, omdat ze aan een oudheidkundige te i Leiden gezonden zijn. (Advertentie) Voor passa- giers naar Batavia hei Cam- pagne Fregatschip „Ouder- J kerk a. d. Amstel", kapitein W. A. Dingemans, om ultimo g Februarij te vertrekken. Voert j 'n geëxamineerden Doctor en eene melkgevende koe. Adres r, l bij de Reeders de Heere.i W. Ruys Zonen te Rotterdam. *<ScH»cScK»OS<J<®<3Sc^^

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1