Beschuldigingen van Russen en Fransen... Echtheid van kunst over en weer hetwist UTRECHTS BAROK ENSEMBLE SPEELDE IN LEIDERDORP Speur-ond VERLEDEN VAN REGISSEUR WALLEEK GEANALYSEERD Weinig bewondering voör de huisartsen KONINKLIJKE GASTEN KIJKEN IN DE HAAGSE „BRUIDSSPIEGEL" „Forum" was onbekend met veel bezwarend materiaal (Van i correspondent) In de .Achter het nieuws"-uitzending van de VARA-televisie zaterdagavond via Nederland II. is een voor het operagezelschap ..Forum" enigszins pijnlijke zaak naar voren gebracht. Niet op artistiek, maar op politiek gebied. Presentator Joop van Os kwam aan met bezwarend materiaal tegen de 76-jarige Duitse regisseur Oskar Walleek, die enkele malen als gastregisseur is opgetreden bij ..Forum". In de zomer van 1965 regisseerde hij Don Giovanni van Mozart, in september 1965 de Tannhauser van Wagner, in sep tember 1966 ..Die Meistersinger" van Wagner en op 1 januari 1967 ,,Der Freischütz" van Weber. De VARA was attent gemaakt op de activiteiten van Walleek tijdens het Hitlerbewind en in het pas vorig jaar verschenen boek ..Theater und Film im dri'tten Reich" van Joseph Wulf had .Ach ter het nieuws"-redaoteur Hans Jacobs de nodige gegevens ge vonden. Oskar Walleek was van 1933 tot 1944 lid van de NSDAP en van de SS, kreeg in 1943 de zg. „Totenkopf- ring" voor welke onderscheiding hij in een brief van 16 Juni 1943 de Reichsfllhrer S S. Heinrlch Kimmler, zijn hartelijke dank be tuigde met de verzekering, „dass ich immer bestrebt sein werde mich der Ehre dem Schwarzen Korps anzu- gehören, würdig zu erze'gen". Wal leek besloot deze brief, die hij dit keer niet met „Heil Hitier" onder tekende. met de woorden: „Ich danke ihnen mein Reichsführer, noch mals und bleibe ihr ihnen treu ver- bundener". Als Generaal-Intendant van de Bei erse Staatsopera in München had Walleek op 22 Juli 1935 in een brie aan Staatskommissar Hinkel ver zocht voortaan geen perskaarten meer te geven aan de criticus van het Wiener Tageblait, dr. Walter Weil in München. daar hij het niet ver dragen kon dat een niet-arische cri ticus over de Duitse kunst en de Duitse kunstenaars zou schrijven. Walleek was lid van het Reichs- theater en de Reichskulturkammer en had de rang van S S-standar- tenführer. In de tweede helft van het vorig jaar (1966) hebben enkele „Fo- rum"-leden bezwaren tegen Walleek by de „Forum"-directie voorgelegd, waarop de leiding dan ook terstond een nader onderzoek deed instellen, alhoewel toen reeds afspraken met Walleek over volgende regievoeringen waren gemaakt. Tot na het verschijnen van bo vengenoemd boekje in juli 1966, was er bij de leiding van „Forum" niets ten nadele van Walleek bekend. De eerste die indertijd Walleek heeft ge noemd als regisseur bekend. De eerste die indertijd Walleek heeft ge noemd als regisseur was Paul Pella, die notabene zelf als nlet-Arlër tij dens de oorlog in Amsterdam moest onderduiken. Paul Pella kende Os kar Walleek nog van zo'n 35 jaar geleden, toen hij in Duitsland met hem had samengewerkt, en een gro te waardering voor Walleek als re gisseur had gekregen. Van het oorlogsverleden van Wal leek was Pella niets bekend. Ook niet de huidige artlstlek-dlrecteur Gustav Fiillenbom, die door Pella op Walleek attent was gemaakt. Zelfs in het juli 1966 verschenen boekje, waaruit de VARA de gegevens put te, was Füllebom onbekend. Tsjechen ln het theater te handha- waardoor hij in conflict kwam met Reichsprotektor Frank, mede door het opvoeren van stukken van Joodse auteurs. Zo heeft hij zich o.a. ingezet voor een met een Jodin gehuwde acteur Rudolf Stadler en voor de half-Jood- se acteur dr. Schmerzenreich. Na de oorlog bracht Walleek eni ge tijd in een interneringskamp door en kreeg een werkverbod van een half jaar. Als men deze feiten tegen elkaar afweegt, blijft er natuurlijk bezwaar te maken tegen Oscar Walleek en het verdient aanbeveling hem niet meer als gast-regisseur te arrange- hetgeen, naar ons is meegedeeld, ook niet zal gebeuren. LEIDSCH DAGBLAD „Militair met palet en camera" De minister van Defensie, de heer P. J. S. de Jong, zal op 12 januari, 's ochtends om 10.30 uur, in Pulchri Studio in Den Haag, de vijftiende tentoonstelling „De militair met pa let en camera" openen. Namens Prins Bemhard zal de minister twee me dailles uitreiken aan de prijswinnaars van de teken- en schilderwedstrijd en van de fotowedstrijd van vorig jaar, resp. ritmeester J. M. A. Tho mas en sergeant G. J. Leuvelink. Zes andere molitairen krijgen medailles uitgereikt door het hoofd van de sectie Welzijnszorg van de Land macht, luitenant-kolonel J. van den Berg. De expositie omvat 110 tekeningen, 148 foto's, 63 kleurendia's en drie zwart-wit films 8 mm. Zij is tot 14 januari in Pulchri Studio en gaat daarna een reis maken langs 14 wal- inrichtingen, kazernes DINSDAG 10 JANUARI 1967 KELDERS VOL VALSE WERKEN: Uitgezuiverd Hoge gasten in het Mauritshuis Een gezelschap van ongeveer 20 gasten van de Koninklijke familie heeft, gistermiddag een bezoek ge bracht aan de jubileum-expositie, die in het Mauritshuis wordt- geliouden. ter gelegenheid van het 150-jarig be staan van het Koninklijk Kabinet van schilderijen, het Mauritshuis, het Koninklijk Kabinet van munten, penningen en gesneden stenen en de Kon. Bibliotheek, in Den Haag. De drie directeuren van deze ju bilerende koninklijke instelling res pectievelijk dr. A. B. de Vries, dr. H. Enno van Gelder en dr. C. Reedijk, alsmede de kunsthistoricus prof. Th. Lunsingh Scheurleer leidden de be zoekers en bezoeksters rond. Onder hen bevonden zich prinses Alice gra vin van Athlone, prinses Christina van Zweden, kroonprinses Margare- the van Denemarken en haar ver loofde Henri de Laborde graaf de Montpezat, de broer van Prins Bern- hard. prins Aschwin. prins Charles van Luxemburg en ds. Burggraaf, emeritus predikant in New York, die destijds prinses Margriet doopte, prinses Kira en prins Friedrich von Preussen. Na de jubileumtentoonstelling te hebben bezichtigd, bekeken de hoge gasten ook nog de expositie van schilderijen op de eerste etage. Het gezelschap bleef bijna anderhalf uur in het Mauritshuis Forum is onwetend afgegaan op de naam die Walleek als theater regisseur èn in Duitsland èn in Ita lië èn in Praag heeft gehad. Op ver zoek van de artistiek-directeur is Walleek toen met ander materiaal gekomen, waaruit bleek dat hij door de Duitse zuiveringsraden in 1949 als uitgezuiverd (per brief van 30 de cember 1949 van de Kommlssion zur Beurteilimg freischaffende Künstler beim Bundesministerium für Unter- richt). Ook de VARA heeft dit materiaal ontvangen, maar vond het na lezing niet overtuigend genoeg om daarmee Walleek vrij te spreken. In een uit spraak van de Lagerspruchkammer Moosburg-Dachau van 20 februari 1948 ls duidelijk gesteld, dat Wal leek door zijn leidende functie in het Duitse theaterleven automatisch werd bevorderd, maar dat hij zijn politieke richting nimmer misbruikte op artistiek gebied.' Feiten afwegen Ernstige meningsverschillen met Göbbels en Hitier bezorgden hem zelfs zijn ontslag in Mtinchen. Toen vertrok hij naar Italië, om later te rug te keren naar het Duitse theater in Praag. Daar heeft hij al les gedaan om zowel Joden als Van onze Parijse correspondent) j De bekende Russische kunsthistorica en conservatrice van het vhegbases. i Hermitage-museum in Leningrad, mevrouw Peredowskaia, heeft in een Sow jet-tijdschrift in gedecideerde en bijna agressieve beiooor- dingen te kennen gegeven dat een der kostbaarste Egyptische vazen die in het Parijse Louvre is te zien in werkelijkheid een grove ver valsing zou zijn. De conservatrice had, zo schrijft zij, in de foto van de Parijse vaas een duidelijke gelijkenis herkend met zeven andere Egyptische vazen, die de Russen in 1908 zelf hadden aangekocht. Even later moesten ze tot hun droefheid echter vaststellen dat ze lelijk in het ootje waren genomen. Haar Franse collega,, de Louvre- conservator Jean Charbonneaux, heeft op de Russische beschuldiging gisteren met een lang communiqué geantwoord, waarin hij toegeeft dat de authenticiteit van de vaas nog al tijd een voorwerp van studie vormt. Om die reden wordt het kunstvoor werp thans dan ook niet voor het publiek geëxposeerd. Persoonlijk blijft de Franse conservator echter abso luut zeker van de echtheid en om te pogen zijn Russische collega van zijn inzichten te kunnen overtuigen is hij intussen al naar Leningrad gevlogen. Vakcentrales: beslissing regering „premie op onverantwoord optreden" speciaal de kwestie De Italiaanse beeldhouwster en i Colombo, waarmee zij gisteren in vroegere actrice Anna Marisa Vi- New York, waar zij woont, arri- ta aan boord van de Cristoforo I veerde na haar reis naar Italië. van honorering der huisartsen ge wijde vergadering heeft het overleg- l orgaan van de drie vakcentrales la ten weten, dat N.K.V., N.V.V. en C.N.V. zich hun opvatting voor behouden ten aanzien van de uit spraak van minister Veldkamp, dat een negatief besluit van de zieken fondsraad over de overeenkomst tus sen huisartsen en ziekenfondsen als machtsmisbruik moet worden gezien. (In de ziekenfondsraad zijn de groepen medewerkers, ziekenfondsen, werknemers, werkgevers en kroonle- den paritair vertegenwoordigd: zfj moeten formeel de nieuwe honora ria van de huisartsen met een twee derde meerderheid van stemmen goedkeuren) Hoewel de eerste indruk er wellicht een kan zijn van opluchting, omdat een dreigend conflict in de zo vitale gezondheidszorg in eerste instantie bezworen lijkt doordat zowel de huis artsen als de ziekenfondsen (de fondsen noodgedwongen) akkoord zijn gegaan met het gewijzigde rege ringsvoorstel ten aanzien van de art senhonoraria, meent het overlegor gaan dat de vakcentrales zich bij de beoordeling van de overeenkomst moeten laten leiden door de overwe ging. dat het contract is gebaseerd op het zeer onvoldragen rapport van de commissie Van der Ven. Deze on voldragenheid, aldus N.V.VNK.V en CN.V., heeft de regering niet be let, tot een uitspraak te komen waar aan de ziekenfondsen zich moeilijk konden onttrekken. De vakcentrales hebben vast gesteld, dat er sprake groot gebrek deze uitspraak enerzijds en de loon politieke beslissingen van de regering anderzijds. Zij menen, dat het voor belangrijk deel erkennen en ho- door de commissie Van der Ven en de regering van een door de Landelijke Huisartsen Vereniging be weerde achterstand, sterk kostenver- j hogend werkt en zonder meer het j gevaar inhoudt dat andere belang- j hebbenden uit de medische wereld j soortgelijke eisen zullen stellen. Kostenelement De vakcentrales zullen niet aarze- len, deze kostenstijgingen ln het ge- z*al i De kwestie wordt door de Franse I conservator dus kennelijk wel heel hoog opgenomen. En hij is het dan I ook zelf geweest die vijf jaar geleden de vaas, die uit goud en zilver be staat, tegen een fabuleus bedrag van een Belgische particulier had ge kocht. Dissonant in relaties Deze kleine dissonant die de Scy- tische vaas nu in het overigens zc harmonische concert der Frans-Rus sische relaties heeft verwekt, wordi in Parijs toegeschreven aan een paai bittere herinneringen die in Moskot aan vroegere ervaringen voortleven Zo zouden de Russen redenen kun nen hebben te geloven dat de Scy- tische vaas inderdaad de eigen gren zen is overgesmokkeld, zodat men ir Moskou die smokkelwaar nu maai liever definitief voor vals verklaart Maar bovendien Lukt de Russisch» beschuldiging veel op een repliek oi Franse stemmen die een jaar geleder door de grote expositie van kunst werken uit Sowjetbezit in Parij, minstens twee Courbets en een Wat teau tot onmiskenbare vervalsingei verklaarden. Ondertussen komen di soort polemieken waarbij de echthei» van museumbezittingen in twijfe wordt getrokken, vrij regelmatig vooi Zo beweerde gisteren, zoals gemelc een Engelse kunsthistoricus dat he I wereldberoemde schilderij van Leo nardo da Vinei, dat dagelijks noi honderden bezoekers naar het Louvr trekt, in werkelijkheid onmogelijk he portret van Mona Lisa kon zijn. Het Louvre heeft trouwens eei paar onafzienbare kelders speciaa gereserveerd voor alle kunstwerke: die als vals betiteld worden. Wannee die kelder misschien het voorland va de bestreden Scytische vaas zou kun nen zijn, dan acht iedereen het toe wel uitgesloten dat ook de Mona Lis nog eens als kopie naar die plaal zal verdwijnen. ding te brengen bij de beoordeling van de vraag of het reële loonpeil in 1967 al of niet wordt aangetast. In de komende jaren, zo zeggen zij, zal het kostenelement nog in versterkte mate gaan klemmen, wanneer de ex tra sprongsgewijze verhogingen van de huisartsentarieven hun beslag gaan krijgen. De vakcentrales hebben weinig be wondering voor de manier, waarop de L.H.V. zich heeft losgemaakt van de spelregels die voor een normaal overleg in inkomensaangelegenheden in Nederland gelden en noemen de beslissing van de regering „een pre mie op onverantwoord optreden". Orgelbespeling tijdens concert op donderdag Op het concert, dat donderdag a. gegeven wordt door „De Stem d< Volks" en het Jeugdorkest „Leiden het eerst na de officie avond, het orgel bespeeld worden. De dirigent, Henk Briër, had aar vankelijk Kantate 29 van Joh. Se Bach van het studieprogram afg< voerd, omdat de Stadsgehoorzaal get geschikt orgel had voor de belanj rijke orgelpartlj in dit werk, mai heeft direct nadat bekend was di het orgel nog ln 1966 klaar zou k< men, de studie weer ter hand gem men. In verband met het nog nl gereed zijn van het orgel is de ui voering, die aanvankelijk ln noven ber gehouden zou worden, verscht ven naar donderdag a.s. Onze stac genote, Ada v. d. Bent zal het org tijdens deze uitvoering bespelen. Wisselende indrukken K. e" O.'s afdeling in Leiderdorp organiseert een of twee maal 's jaars een klassieke kamermuziekavond in de Herv. Kerk, die haar geschiktheid voor dit doel steeds bewezen heeft. Gisteren was het „Utrechts Barok Ensemble" de kans gegund. Dit gezel schap van vijf leden van 't Utrechts Stedelijk Orkest, geassisteerd door een clavecinlste, stelde ons voor de puzzel, waarom zij in de vier uitge zochte harok-werken konden teleur stellen, maar in een hedendaags Con cert van Leigh een voortreffelijke homogeniteit aan de dag legden en in een heerlijk sextet van Christian Bach ln een fijntjes afgewogen mu siceren diens sierlijke rococo-stijl zo eminent wisten te ciseleren! Het Ensemble bestond uit fluit. 2 violen, altviool, cello en cembaal. De namen in dezlfde volgorde lui den: Ch. Havelaar, Titia Miskot.te, Sander Hessellnk, Cas Burger, Dok Vermeyden, Leni van der Lee. De be zetting in de stukken wisselde nogal, soms was de fluit buiten geding, dan eens de alt, een ander maal de vio loncello. Of de cello fungeerde samen met het clavecimbel als basso con tinuo. Een korte tweedelige Sonate van Vivaldi willen we als inspeelstuk voor bijgaan. Daarna stond een „Concert voor fluit, 2 violen en continuo" aan gekondigd van M. Blowet. Men den- ke hier niet aan een Engelsman, maar aan een drukfout. We herken den een geliefd Allegro van Michel Blavet. Blavet e>n Boismortier, van wie ook een Concert aan bod kwam, zijn de twee prinsen van de Franse fluitmuziek. Boismortier schreef zelfs een conceit voor vijf soliërende flui ten! Wie aan fluitspel in de barok- tijd denkt, denkt gemakkelijk ook aan een echte concerterende en zelfs componerende prins: de latere Fre- derik de Grote van Sans-Souci. Wel nu, de wereld is klein Blavet was een tijdje in dienst van deze grote Pruis. Wat we in Vivaldi, Blavet, Bois mortier meer of minder misten, royale streek, een- ronde en mooi uit zingende toon, exact synchroon, spel. aansprekend vermogen, eenheid van denken, een vrij laten uitvloeien van de lijmenbeelden kwam bij verras sing te voorschijn in de middendeler van een Sonate van Johann Fasch, een leerling van Kuhnau, de voor ganger van Sebastiaan Bach als Leipzlger cantor. In deze sonate-de len werd het méér dan maar samen spel: een koor van stemmen. Daar werd lts uitgedrukt, iets „geschon- evenwicht tussen ken": verzadigde klankwarmte. De blnnentonen klonken mee. Dit En semble kan dan ook meer dan het gemiddeld produceerde, het moet minder bevangen musiceren, losser van het blad raken (oorzaak van het gebrek aan veroverende éénklank) en banaal gezegd meer „lef" verto nen! Maar om eerlijk te zijn: hier richten we ons niet tot celliste en cembaliste. De claveciniste kreeg bij Walter Leigh (een Engelsman, die in 1942 het leven verloor in de slag om To- broek) een grote zelfstandige partij, die zij uitnemend en virtuoos vertolk te. Leigh's Concert bleek een zeer fraaie compositie neobarok op een vrijer harmonische basis in het Al legro, neo-Ravel met diens consordi- no kwartetsfeer in het Adagio, neo- zigeunerstljl in het Vivace! V. Brand te Maastricht: Vleugel van conservatorium door vuur vernietigd Vele instrumenten verloren Een felle uitslaande brand heeft vannacht een vleugel vs het voormalige conservatoriumgebouw aan de Lenculenstra te Maastricht, waar thans de Zuid-Nederlandse Opera is geve tigd, vrijwel geheel in de as gelegd. De brand brak omstree! halfvier in de morgen uit. Spoedig laaiden de vlammen do het dak omhoog en een vonkenregen daalde neer op de dak van het oude stadsgedeelte, dat ook de Toneelacademie, i Jan van Eyck-academie, het Bonnefantenmuseum en het nie we conservatoriumgebouw herbergt. De Maastrichtse brandweer rukte uit met twee hogedrukwagens en een ladderwagen. De brandweer ging het vuur met 15 stralen te lijf. De lad derwagen kon niet worden ingezet, omdat de toegangspoort tot het voor plein van het gebouw te smal bleek. Omstreeks vijf uur was de brandweer het vuur meester. De schade bleef be- ic De loge gisteravond in het Scheveningse Circus gebouw. Op de voorgrond het bruidspaarDaarachter de beide ouderparen. Op de volgende rij broers en zusters van bruid en bruidegom met de Haagse bur gemeester en mevrouw Van Kolfschoten in het mid den. Daarachter de eerste buitenlandse gasten, on der anderen de bejaarde gravin van Athlone en prin sessen van Zweden en Denemarken. Zij allen keken met kennelijk genoegen naar de show, die door Haagse artiesten onder de titel „Bruidsspiegel weid opgevoerd. Zang, dans, voordracht en muziek wis selden elkaar af met tot besluit een optreden van Thomasvaer en Pieternel, wier taak even werd over genomen door burgemeester Kolfschoten. Op vlotte wijze bood hij een antieke hoekkast aan: „een m.eu- bel fraai van makelij, van stadsbestuur en burgerij". Wie de „Bruidsspiegel" kritisch zou bekijken zou on getwijfeld tot de conclusie komen, dat de bedoelin gen vaak stukken beter waren dan hetgeen uit de bus kwam, maar aan de reacties te zien kan rustig worden vastgesteld, dat de hoge gasten er toch ple zier in hebben gehad. En een zaal, geheel bezet met in feestelijke kledij gestoken genodigden uit de ver schillende lagen van de Haagse bevolking, heeft uit de zeker vrijmoedige tekst kunnen leren, dat het rechtstreeks opbellen van een prinses geen zin heeft, omdat men altijd eerst een protocolgirl aan de lijn krijgt perkt tot de zijvleugel, die door e brandmuur van de rest van het bouw wordt gescheiden. De schade aan de rekwisieten de kostuums van de Zuldnederlani Opera is nog niet vast te stellen. I gehele Instrumentarium van de Avï ti-kapel, een amateurorkest, dat het gebouw repeteert, is verloren i gaan. De instrumenten en de unif men van de Kon. Harmonie Maastricht zijn gedeeltelijk ger Het archief van muziekbladen, kele kostbare pauken en het vaan zijn evenwel vernietigd. De wat schade aan het gebouw en invents is groot. De brandweer was de i hele morgen nog bezig met i blussen. De tentoonstelling Speur-( (speurwerk en onderwijs)die is gericht ter gelegenheid van het 21 lustrum van de Technische Ho school te Delft, is gisteren geop* door de voorzitter van de raad v wetenschapsbeleid, prof. dr. C. J, Böttcher uit Leiden. Tevoren was het bestuur van hogeschool met verscheidene genot den bijeengekomen in het gebt voor natuurkunde, waar prof. ir. J. de Wijs als rector-magnlficus gasten verwelkomde. De burgemeester van Delft mr M. Ravesloot sprak uitvoerig over ontwikkeling van de Technische 1 geschool in de jaren na de oorlog

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6