Voor God zijt gij nu man en vrouw „...Ze hebben ervoor moeten strijden FELICITATIES EN GESCHENKEN Dienst in de Grote Kerk CODEWOORD „BLOEMEN" DINSDAO 10 JANUARI 1907 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Oranje tulpen, witte en rose hyacinthen, witte en lichtpaarse seringen, gele forsythia, rose rozen en amaryllis, witte en rose anjers, prunustakken en azalea's. Meer dan tienduizend bloe- ei men en driehonderd laurierbomen, maar zij kunnen in de ont zagwekkende grote ruitnte van de Grote Kerk niet overheer sen. Wit en rose, de arrangeurs hebben dat bedacht om daarmee symbolisch de prilheid van het huwelijk van Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven aan te geven. 1 'Moge uw liefde bestendig zijn t Om tien uur verschenen al de eerste gasten in dit grote residen tiële bouwwerk. Maar terwijl zij voortschuifelen over de gloednieuwe groene vloerbedekking blijft temid- I (den van alle kleurigheid het majestei telijke patroon van de gebrandschil derde ramen voorlopig het beeld be- heersen. De schoolkinderen, geboren 10 januari en geloot met 22 uit 2360 vieren hier een vreemde ver- ,wjaardag. Delegaties van koopvaardij, Rode Kruis en studenten kijken te midden van anderen geboeid toe naar de weliswaar niet nadrukkelijke, maar toch onmisbare praal van het kerkgebouw. Op de tel.evisiemonitors in zonder geluid kan men' zien hoe het ec kerkelijk gebeuren steeds naderbij D komt. Terwijl organist Adriaan En- fa1 gels improviseert, ontvangen opper- bl kamerheer jhr. D. G. de Graeff en in kamerheer in buitengewone dienst 1 mr. dr. J. M. A. H. Houben in het goed verwarmde voorportaal de eer ste gasten uit de stoet: de gravin van Athlone, Kroonprinses Marga- retha van Denemarken en haar verloofde, Prinses Christina van Zweden, Prins Charles van Luxem- ri burg en de andere autoriteiten. Ge Juich van buiten kondigt aan, dat de koninklijke familie arriveert. Vijf minuten voor twaalf nog harder ge- juich: het bruidspaar is aangekomen. 115 Prinses Margriet is een stralende bruid. Mr. Van Vollenhoven een wat fü gespannen bruidegom. De bruidskin- d deren zijn niet onder de indruk. Ze vallen een enkele keer duidelijk bul- 'V ten het strakke kader van het pro to col. De sterke en warme televisie- 1 lampen werpen scherpe schaduwen 0 tot naar de uiterste hoeken van de 1 kerk. 'on Aangrijpend De genodigden in de kerk rekken zich uit en kijken naar het bruids paar, dat naar de stoelen loopt, die ook dienst deden bij het huwelijk van Prinses Beatrix. Na het votum en de groet, uitgesproken door prof. dr. H. Berkhof, klinkt wederom gemeen tezang, samen met het Haags Litur gisch Kamerkoor onder leiding van Rocus van Yperen. Bazuinen klin ken: het koperkwartet van de Ko ninklijke Militaire Kapel. Dan mis schien het aangrijpende moment van deze dienst: het gebed. Een stil ogen blik, waarin geluk wordt gevraagd voor twee jonge mensen, wier huwe lijksleven een aanvang neemt, onge- teisterd door controversen. Prof. Berkhof begon het gebed met een dankwoord voor het wonder van de liefde en haar beantwoording. „Geef dat hun liefde bestendig zal zijn en zich steeds zal verjongen, dat zij zal groeien, ook tegen de omstan digheden in. Geef hen het uithou dingsvermogen en de wijsheid om de lasten te dragen. d;e zij om wille van elkander op zich hebben geno men". Bewaar ze in geloof, hoop en de liefde door Jezus Christus, onze Heer", zo besloot prof. Berkhof zijn gebed. Schriftlezing De schriftlezingen: prof. Berkhof leest deze indringend voor. Zang var de gemeente en het koor legt eer waardige verbinding naar de predi king, waarin prof. Berkhof zei ver wachtingen te koesteren van dit hu welijk op zo'n geëxponeerde post in ons land met zijn vaak geborneerde en egoïstische problemen. Een motet van Bach op tekst Maarten Luther, in de momenten van verdenking na de preek en dan: „Wij zijn als gemeente bijeen om het hu welijk van Pieter van Vollenhoven en Margriet Francisca van Oranje- Nassau, van Lippe-Biesterfeld voor Gods aangezicht te bevestigen en er met hen en voor hen zijn zegen over af te smeken." Dit is de zogenoemde .onderwijzing van het huwelijk" vol gens het ontwerp, dat de Raad voor Kerk en Gezin van de Hervormde Kerk daartoe heeft gemaakt en dat nog niet officieel is ingevoerd: een moderne weerspiegeling van de ge dachte, dat het in het huwelijk niet alleen gaat om de man in zijn beroep en de vrouw in het gezin, maar om beider taak in werk én ge zin. De gemeente blijgt zitten tijdens de trouwbelofte. Het Ja-woord van het bruidspaar Schuchter dat van Prinses Margriet. Luid en vast dat Pieter. Zij wisselen ringen, Pieter De politierechercheurs en de BVD- agenten, die vandaag in zo talrijke mate door Den Haag zwierven waren voor een groot deel van buiten de stad „geleend". Zij konden elkaar herkennen via speciale tekens, maar ook de RVD- en hoffunctionarissen moesten op de hoogte zijn van deze codewoorden, omdat zij anders de kans zouden lopen op vitale momen ten te worden tegengehouden. Bij het paleis Huis ten Bosch hoor de men dan ook veelvuldig het code woord „bloemen" fluisteren, onopvallend geklede burgers met bruidspaar en de Kroonprinses en haar echtgenoot (met op de ach tergrond de broer van Pieter van Vollenhoven met echtgenote) verlaten het Huis ten Bosch voor de rit naar het stadhuis. licht de sluier op en kust zijn glim-dikkingen onder de overjas (schou- lachende vrouw. Dan stelt prof. Berk hof vast: „Voor God zijt gij nu man en vrouw. Zo dan Wat God heeft samengevoegd, scheide de mens niet." Inzegening Het hoogtepunt van de dienst volgt: de Inzegening. Het bruidspaar knielt en buigt het hoofd. De gemeente zingt bevestigend: „U zeeg'ne God, Hij steil' U tot een zegen." De over handiging van de huwelijksbijbel, in zijn rood-leren, met bladgoud be klede band, brengt een moment van ontspanning. Koningin Juliana lacht j gelukkig naar Beatrix en Claus: haar j derde dochter is gehuwd. Ouderling i W. A. Deurman houdt een korte toe- j spraak en geeft dan de bijbel, waar- j voor de Rotterdamse kunstenares Karli Frigge de omslag ontwierp, zo als zij ook de huwelijksbijbel van Prinses Beatrix en Prins Claus in perkament vatte. Na een gebed klonk het „Onze Vader". De gemeente zegt het luidop mee. Een korte wisselzang tussen koor en gemeente besluit de dienst. Voorafgegaan door predikant, ouder ling. diaken, bruidskinderen, bruids meisjes en bruidsjonkers, verlaten de heer en mevrouw Van Vollenhoven- Van Oranje-Nassau de Haagse Ja- cobskerk. Zij zijn getrouwd. derholsters) elkaar geheimzinnig be groetten. De tientallen rechercheurs hadden echter bij het paleis weinig te doen, omdat maar een kleine twee honderd toeschouwers van de gele genheid gebruik hadden gemaakt zich hier op het voorplein op te stel len en zich geen enkel onrustig mo ment Voordeed. len. Verenigingen in Nederland gaven onder andere: een ontbytset, tafel lakens, enz. zilverwerk, een antiek- scheepsbel, een anker voor de tuin. Van het Prinses Margrietfonds kreeg het bruidspaar een gouden broche met robijnen, saffieren en smarag den. Van Leidse studenten o.a. een antieke zilveren suikerschaal, een zil veren koektrommel, en van de com missarissen der Koningin een zilve ren vleesschaal. Uit de geschenkenlijst blijkt voorts, dat bruid en bruidegom kregen: van de Ned. Koopvaardij: schilderij door Jan Abraham Beerstraten en een Louis XV console-klokje, van de na bestaanden van gevallenen van de koopvaardij: handgeknoopt smyrna- tapijt (zgn. margrieten), van de fir man Bingham in Schiedam een zil veren thee/koffieservies, van het ge meentebestuur Soest: zilverwerk, van het gemeentebestuur Schiedam een 17 de eeuwse Hollandse linnen kast, van het gemeentebestuur Baarn een antiek Perzisch tapijtje, van het gemeentebestuur Amster dam een oude gravure van Adriaan Schoonebeek en twee zilveren kemphanen, van de/ gemeente Rot terdam een schilderij, van Surina me een staand horloge, van de Ned. Antillen een verzamelcadeau (dat nog volgt), van de Kamer van Koop handel Den Haag chippendale kan delaars en een 18de eeuws olie- en azijnstel en zilveren presenteerblad I van de secretariaten van het paleis j Soestdijk zilveren zoutlepels, van de veiligheidsdienst van het paleis zil ver, van Prinses Beatrix en Prins Claus een antieke porseleinkast. Uit het buitenland kregen Prinses Margriet en de heer van Vollenho ven van staatshoofden van Canada I een schilderij van Henri Masson, voorstellende de Gatineau-heuvels, waarop Prinses Juliana en haar ge zin uitkeek vanuit het huis in j Rockcliffe Park, Ottawa. Van Frankrijk een champagekoeler. Van België een met zilvererts ingelegde antieke tafel, en van het Corps di plomatique zilveren kandelaars. Eenvoudige ringen De trouwringen van Prinses Margriet en mr. Pieter van Vol lenhoven zijn zeer eenvoudig. Die van de Prinses is uitgevoerd in platina en die van haar man in goud, maar zij zijn tamelijk smal en zonder enige versiering. Op verzoek van het bruidspaar heeft een graveur met de groot ste moeite aan de binnenzijde behalve de datum: 10.1.1967 ook de tekst van de prediking tij dens de kerkdienst aangebracht: .Alles is van U. GU zijt van Christus". Namen of initialen staan er niet in. Prof. dr. Berkhof heeft de ringen geruime tijd voor het bruidspaar bewaard, omdat de tekst een verrassing moest blij ven. Een van zijn belangrijkste zorgen in de afgelopen dagen is dan ook geweest: er aan te den ken de ringen mee te nemen naar de kerk. Welnu, vanmid dag werden zij voor het bruids paar uit door diaken G. M. Her laar op een kussen binnen gedragen. Uw gasspecialist Gasfornuizen Geisers Haarden Enkele arrestaties Politie beëindigt „happening" (Van onze Haagse correspondent) Tegen half een vanmiddag heeft de Haagse politie op de Plaats buiten de route van de vorstelijke stoet een „happening beëindigd van jongelui rond het standbeeld van Johan de Witt. Even later heeft de politie enkele arrestaties verricht op he»t Buitenhof. Het ging er hier om wat in politietermen heette: „onge wenst publiek". (Van onze Haagse correspondent) Prof. dr. H. Berkhof, heeft zijn prediking tijdens de huwelijksinzege ning van Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, vanmiddag opgebouwd rond de tekst „Alles is van U., Gü zijt van Christus", die hij ontleende aan 1 Corinthlërs 3, de verzen 22 en 23. Zijn woorden in excerpt luidden: „Alles is van U". Een mooie tekst als een Prinses trouwt, vind u niet? Wat is er ,nu sprookjesachtiger: als je mét de Prinses trouwt? En dat ge beurt vandaag dan toch maar. Ze hebben elkaar lief gekregen om wat ze wederzijds als mensen zijn en ze hebben er voor moeten strijden om die ongedwongen menselijkheid bij zichzelf en de ander te bewaren. En ondanks hun aparte geschiedenis en hun aparte toekomst zitten ze hier in wezen niet anders dan elk paar. En zo willen ze hier ook zitten. „Ik ben van Christus" Dat be tekent: ik geloof, dat ik by Hem het mens zyn vind, dat ik nodig heb. Ik leef van het nieuwe mens- zyn, dat Hy door zyn sterven en overwinning bevochten heeft., Om Hem, de Ware Zoon van God, ben ik by God tot zoon en dochter aan genomen. Maar wat doe je daar nu mee? Wat doen bruid en bruidegom ermee in hun huweiyk? Laat de dichter Guillaume van der Graft het zeggen: Sinds Hy mens is geworden rust de verplichting op ons, dat wy ons aan Goden en mach ten terwille der maar niet a gaan zodat zyn verhaal kan doorgaan. Niet hemels, maar ook niet honds. Je kunt nu op een nieuwe manier over deze aarde wandelen. Niet honds, natuuriyk. Ja, maar ook niet hemels. Een christeiyk leven is Juist een leven, waarin we terwille van de Gekruisigde en de Opgestane, ge woon mogen doen. En nu zit hier een bruid en een bruidegom, die een christeiyk huweiyk willen opbouwen en dat is beslist niet een huweiyk van twee mensen, die krampachtig op hun vroomste tenen gaan staan. Hier voor my liggen uw belde trouwringen. U wist niet wat de tekst zou zyn, maar u hebt gevraagd of de trouwtekst niet aan de binnen kant kon worden gegraveerd. Wel nu, als u voelt dat het ergens mis gaat met uw huweiyk of met uw bei der leven, doe dan beiden tegeiyk de trouwring even af en leest samen wat u als een belofte en een gebod, als een uitnodiging tot het geluk by u draagt. Het leven wacht op u. Maar het le ven wil u ook iniyven en inkapselen zo dat u van deze opinie en van gene houding wordt, een slaaf en een schim. Maar Christus wil u vry houden als kinderen van God. Als u door de opstandingskracht van Christus bent aangeraakt, dan heeft de wereld u nodig, dan kan om u heen ook door u het leven een beet je gewoon-menseiyk, vry en opge wekt worden. Er gaat een roep naar waarachtige vryheid door de men senwereld, naar vdyheid, gelykheid en broederschap. Ik vrees, dat wy daarby altyd weer opstanding wil len zonder het Kruis en de overwin ning zonder zelfverloochening en dat daarom zoveel verwachtingen toch weer op teleurstelling uitlopen. Je kunt dan welvarend worden zonder gelukkig te zyn. Daar laboreert ook Nederland aan. Maar de roep houdt aan en wordt sterker. En gij moogt u met uw hu weiyk voegen in de vryheidsbewe- ging, die van Christus uitgaat, zo dat zyn verhaal kan doorgaan, om dat ook u het met uw leven verder vertelt in een daadwerkeiyke hun kering naar minder honger en dis criminatie, naar meer vrede en menseiykheid in ons eigen midden en tot aan de einden der aarde. Kunt u begrypen, dat ik in ons land met zyn vaak geborneerde en egoïstische problemen en probleempjes, van uw hulp op zo'n geëxponeerde post ook in dit opzicht verwachtingen koester? Maar zo mag ik toch niet eindigen. Het kan er zo gauw op ïyken, dat U toch weer krampachtig op uw te nen moet staan. En dat is nu Juist niet de bedoeling .Er is op gerekend dat wy maar zwakke mensen zyn. Het geheim van het geloof is, dat de kracht van de Heer zich juist in onze zwakheid openbaart. En het is de Geest, die onze zwakheid te hulp komt". De wederzijdse ouders van het

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3