IN HOLIAND STAAÏEENHUIS erzet in erhoging Kamer tegen posttarieven Wilson woedend over Motie-van Lier vakbondsvoorschriften verworpen HRAIFFEISENBANK SKELE MOTIES LIGGEN GEREED gadelen iderscliat inister: geen proefproces tie-Koppejan Militair aan nekkramp overleden Nationaal schandaal" in de Britse krantenwereld Geen extraatje voor de grote gemeenten Betere voorzieningen pensioenen gewenst Vele niet op redelijk peil TWIST OVER IN KAMER CREMATIE LEIDSCH DAGBLAD d Van onze parlementaire redacteur ,r Tweede Kamer heeft gisteren bij de behandeling van de •r-begroting ernstige bedenkingen aangevoerd tegen de ver- *g van de posttarieven per 1 februari, waardoor brieven r»n de 20 gram, briefkaarten, drukwerken, postpakketten en »iers opnieuw duurder worden. al de exorbitante verhoging van het nieuwsbladtarief zat de Ka- Mars. Wil minister De Quay ontkomen aan moties, waarin tegen Verhogingen stelling wordt genomen, dan zal hij op zijn minst tot t moeten besluiten. I minister het maximum-bedrag dat de i girodienst uitkeert op een kascheque, te verhogen van 500 gulden tot 1000 I gulden. Nieuwsbladtarief Vooral de verhoging van het nieuwsbladitarief stuitte op unaniem verzet in de Kamer. Mr. Aantjes, die een motie aankondigde, sprong in de bres voor de nieuwsvoorziening, die noties werden aangekondigd ie christeh]k-historische afge- {de Tolman en de anti-revolu- mr. Aantjes, die zich beiden tegen de tariefsverhogingen ii. I> heer Tolman zei de ver en niet zonder meer te kunnen ,rden. Hij meende, dat de re de nadelige gevolgen voor het sleven heeft onderschat en zei >tie te zullen indienen voor het le regering niet aan de bezwa- q zijn fractie tegemoet zou ko- Tolgens de heer Tolman is de en winstgevend bedrijf en is ït juist de tarieven te verhogen lanciering van de rijksbegro- Belasting de anti-revolutionaire mr. 5 sprak van een belasting via ttarieven. Het verweer van de ig, dat de opbrengst van de togen in het bedrijf wordt ge er d, vond hij niet acceptabel, behoeft geen enkel particulier bf] de minister van Economi- aken bij aan te komen om een rhoging goedgekeurd te krij- iei hij. De KVP-er Assman, die stel van de verhogingen vroeg, lat een dienstverlenend staats- als de PTT trouwens helemaal het maken van winst gericht fyn. De socialist dr. Vermooten -e nog aan. dat de PTT toch al ^reepje voor heeft op het be- Sven. omdat het staatsbedrijf ïschrijven op basis van de ver Jgswaarde, iets dat aan parti- 1 bedrijven niet is toegestaan, ■r Jongeling van het GPV ging "lemaal veel te snel. „Als je ?ens wakker wordt, loop je de at de tarieven alweer zijn ver- zei hij. Veel teveel iberaal mr. Joekes herinnerde dat de WD vorig jaar zelf j>gere posttarieven heeft ge- Hij voerde echter aan. dat ^hoging toen was bedoeld als jtief voor nieuwe belasting ver ben die de WD wilde voorko- Ju gaat het om het dubbele be envijl er ook nog belasting ver en worden doorgevoerd. Dat jde liberale woordvoerder wel ;veel van het goede. Hij reall- t zich, dat misschien aan het .van de tariefsstijgingen niet te pen valt, maar meende dat dan ,en andere verdeling mogelijk tfijn. De heer Joekes bepleitte iing van standaardenveloppen de een gecodeerde adressering voordeliger tarief. Hy vroeg de onze parlementaire redactie) ster Verdam (Binnenlandse wil geen proefproces over de toppejan. Hy vindt het ook 1st dat de heer Koppejan, de damse hoofdinspecteur, die op betogers met een vrachtwagen ie buitenwyken van Amster- et brengen, zélf een proefpro- loordryft. De oud-minister robroek en Samkalden hebben ■eden van de heer Koppejan urd, omdat het zou neerkomen Iheidsberoving. ster Verdam, die gisteravond Tweede Kamer zyn begroting Igde, gaf een compleet juri- ollege van de voorschriften en Jikelen, die op de actie-Koppe- in toepassing zouden kunnen actie van de hoofdinspecteur niet op de gemeentewet, en it op de politiewet. Het collec- pakken van personen komt als isberoving gauw in strijd met cidwet", zei de minister, „Hoe grondwet geen bepalingen be- ir collectieve vryheidsberoving. ewindsman was het eens met lalist Scheps, dat fouten van tie moeten worden onderzocht ;nd. Alleen moet men zich niet een rel beklagen, aldus prof. n, want dan wordt de klacht iel van de rel. De begroting zonder hoofdelijke stemming lomen. De 20-jarige dienstplichtig soldaat J. C. M. Kuylaars uit Hilversum is gisteren aan nekkramp overleden. De jongeman, die cursist was by de eerste centrale opleidingsschool ad ministratief kader in Middelburg, had zich gisterochtend ziek gemeld. Hy werd opgenomen in het Gasthuis in Middelburg, waar hy in de voor middag overleed. Voorlopige sectie heeft uitgewezen, dat het een acuut geval van nekkramp betrof. Voor de bezetting van de kazerne, waar de jongeman was gelegerd, zyn de geëigende maatregelen genomen, d.w.z. er zyn sulfatabletten verstrekt en er zal voorlopig alleen lichte dienst worden gedaan. naar zijn mening door de verhoging j heren Assman en Vermooten vrees van het nieuwsbladtarief in gevaar den schade voor de culturele belan- komt. Hy wees op de hoge kosten, i gen. Het lage tarief is indertyd prin- waarvoor de dagbladen al staan (om. door de iwvoertog van de re clame tele visie) en begreep niet waar om een overgangskabinet als de re gering-Zijlstra met dergelijke princi piële wyzigingen is gekomen. „Wy zyn nog niet zo ver dat we hiermee akkoord kunnen gaan", zei mr. Aantjes. Hy berekende het ren dement van de maatregel wat de dag bladen en opiniebladen betreft op niet meer dan twee miljoen. Ook de cipieel aanvaard ter bevordering van de informatie en de opinievorming, zei dr. Vermooten. Sinds 1957 heeft zich al een enorme styging voorge daan, die vooral de dagbladpers voor grote lastenverzwaringen heeft ge plaatst. Ook de heer Joekes sprak van een te snelle sty tog en de heer Jongeling vond het van groot belang dat dagbladen en tydschriften goed koop bereikbaar blyven. Prof. De Quay zou vandaag antwoorden. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren; Eveline, d. v. Ruys-Ker- 1 len. Wassenaar; Annette Carolina, d.v. Van Looker en-Campagne, Beau maris (Australië)Anneke, d.v. Her mansVan Leeuwe, Nymegen; Hou- wert John Evert, z.v. Van Lennep 1 Trip, Waalwijk; Herman Jan Nico- laas, z.v. Reeling Brouwer—Beukema, Zaandam. Gehuwd: C. J. v. Tienhoven en G M. Hoffman. Rotterdam; N. Ploeger en J. Wynhoven. Northampton (USA). Overleden: L. F. E. Kruisinga. vr, 64 jr, Den Haag; C. v. Agthoven- Hemmes, 62 jr. Den Haag: A. C. L. Dinkhuysen. ma, 93 jr. Den Haag; C. W. Lely-Loder, 78 jr. Den Haag; N. de Haan, ma, 68 jr, Amsterdam; R. H. Boerbooms, ma. 72 jr, Zwolle; R. C. Groet ens- Rrommelkam p78 jr, Hello; B. C. Polderman-Bekking. 86 jr, Amersfoort; B. Ruitenbeek, ma, 53 jr. Harderwyk; M. Ludwig-Van der Velde, 53 jr, Amsterdam. Tijdens een radiuuiczending binden hier Betty Heukels. die 99 van de AVRO werd gisteravond sportman, sportvrouiv en sportstad van het jaar bekend gemaakt. Ard Schenk en Kees Verkerk, die samen tot sportman van het jaar werden gekozen, tweede werd bij de verkiezing voor de sportvrouw, de schaatsen onder. Ada Kok is de sportvrouw, maar kon niet aanwezig zijn. Eindhoven werd sportstad van het jaar. (zo mogelijk extra loonuitkeringen) (Van onze Londense correspondent) De Britse premier Wilson noemde gisteren de produktie-remmende vak bondsvoorschriften in het Britse dag- bladbedryf „een nationaal schan daal". Het gevolg daarvan is dat bij vele kranten een fantastische over bezetting van technisch personeel heerst, in sommige afdelingen zelfs van 50 procent. De bedrijven worden hierdoor onder zo'n zware economi sche druk gezet, dat sommige kran ten, o.a. de beroemde liberale „Guar dian", financieel dreigen te bezwyken en oprichting van nieuwe bladen to taal onmogeiyk wordt gemaakt. Van (Van onze parlementaire redactie) Minister Verdam (Binnenlandse Zaken) vindt een afzonderiyke financiële regeling voor de grootste gemeenten niet nodig. In zyn ant woord aan de Tweede Kamer zei hy gisteravond, dat er kleine gemeenten zyn, die relatief met even grote te korten moeten werken als de grote gemeenten. De bewindsman, die to ging op vragen die de heren Van Heivoort (KVP) en Scheps (PvdA) en mevrouw Van Ommeren-Averink (CPN) hadden gesteld, wees op de mogeiykheden, die de gemeenten hebben om aanvullende by dragen te krijgen. Over de financiering van nationale werken, waarin gemeenten moeten bydragen (zoals het onderhoud van grote havens en kanalen) heeft de regering nog geen standpunt bepaald. De kwestie is in studie. Prof. Verdam vond, dat men niet zo zwaar moet schermen met de cy- fers van de gemeentelyke tekorten, omdat die in de praktyk kunnen meevallen. „Men kan ook niet zeg gen", aldus de minister, „Dat het Ryk tot de grootte van die bedragen tekortschiet. De gemeentebesturen hebben een eigen verantwoordelyk- heid ten opzichte van de gemeente lyke financiën", betoogde hy. „Het gaat dan ook niet aan de schuld op de financiële verhouding met het Rijk te schuiven. Men steke de hand ook eens in eigen boezem", besloot de minister. Minister zyistra (Financiën) zette uiteen, dat de maatstaven waarnaar de gemeenten worden betaald, gere geld worden getoetst. Als een wyzi- ging van de financiële verhoudings wet nodig is. zal die worden inge diend, zei hij. De begroting van het gemeente fonds kreeg de goedkeuring van de Kamer. ADVERTENTIE de hoognodige variëteit in de opinie vorming komt op die manier niets terecht, hetgeen een regelrechte be dreiging van de democratie inhoudt. Lord Thomson, de Canadese kran tenkoning die zojuist de „Times" heeft gekocht, wordt het door de houding der vakbonden op het ogen blik onmogelyk gemaakt twee nieuwe avondbladen aan de buitenrand van Londen op te richten. Het Lagerhuis zal binnenkort een debat aan de cri sis in de Britse pers wyden. Ingewyden zyn het er over eens, dat niet uitsluitend de vakbonden blaam treft, maar evenzeer de direc ties van sommige kranten. Wilson zei dan ook dat de houding van de bon den vaak een weerspiegeling vormt van de geestesgesteldheid van de commerciële leiders. Maar hy voegde eraan toe, dat sommige directies zich uit vrees voor de vakbonden dikwyis laten intimideren, een krasse uit spraak voor het hoofd van een La- bour-regering. De premier noemde de vakbondspraktyken een vorm van chantage en opperde het denkbeeld dat de dagbladen zich misschien zou den kunnen verzekeren tegen de ge volgen van wilde stakingen. Er moet, volgens Wilson, in be paalde gevallen nieuw bloed in de zakeiyke leiding van krantenbedry- moeten worden gebracht. Hy is j (Van onze parlementaire echter tegen regeringsingrypen in de perswereld, omdat dit een bedreiging van de gehele filosofie van een vrye pers zou kunnen betekenen, ook wan neer het niet zo is bedoeld. De rege ring is wel bereid hulp te verlenen, maar dan moet dit gebeuren op 'n zodanige basis, dat er voor 'n derge- ïyk bezwaar geen enkele grond kan bestaan. redactie) Wilson herinnerde eraan dat verre familieleden van hem de oprichters zyn geweest van de „Guardian". „Er is iets mis met de economie in de pers", zei hy, „als tegenwoordig nie mand meer een nieuw dagblad kan oprichten, zoals in de dagen van de jonge Northcliffe (oprichter van df Daily Mail. de Mirror en eens eige naar van de Times) of van de jonge Max Aitken (wyien Lord Beaver- brook, oprichter van de Daily Ex press) De Tweede Kamer heeft gisteren öe motie van de socialist mr. Van Lier, waarin werd gevraagd om her opening van de besprekingen over de loonpolitiek als de economische situatie dat toelaat, afgewezen. De motie, die door de socialisten was in gediend om achteruitgang in de koopkracht der lonen te voorkomen door de mogelykheid van extra loonuitkeringen in de loop van 1967 open te houden, werd verworpen met 44 stemmen voor en 79 stemmen te gen. Voor stemden behalve de socia listen ook de pacifisten en de com munisten, alsmede de anti-revolutio nairen Benekom. Boersma en me juffrouw Rotgers. De overige anti revolutionairen in de Kamer stem den tegen, omdat zij het Kabinet, dat na de verkiezingen optreedt, niet aan een uitspraak van de oude Ka mer wilden binden. Rockefeller over landspolitiek Gouverneur George Romney van Michigan is zyn derde ambtstermijn begonnen met een aanval op John sons .grootse gemeenschap" great society"). Gouverneur Nelson A. Rockefeller die in New York zijn der de ambtstermen begon, pleitte daar bij voor 'n .rechtvaardige gemeen schap' em Ronald Reagan uit Cali- fornië is z'n loopbaan als gouverneur begonnen met aanpryzing van een 'creatieve gemeenschap'. Romney en Reagan zinspeelden niet op presi- dentsambities voor 1968. maar in Rockefellers inauguratierede klonk de landspolitiek door. Een wellicht te weinig belicht aspect in verband met het be vorderen van het sparen is de verbetering van de particuliere pensioenvoorzieningen. Bijna de helft van de werkende bevol- kinq is uitsluitend aangewezen op de uitkeringen krachtens de AOW. Voor het levensverzekeringbedrijf en werkgevers- en werknemersorganisaties samen ligt hier een vruchtbaar arbeids veld. Daarbij mag niet vergeten worden dat vele bestaande aan vullende pesioenvoorzieningen niet voldoende ..up-to-date wor den gehouden. Maar al te vaak wordt te laat beseft, dat de pensioenvoorzieningen niet op een redelijk peil staan De Kamer verwierp eveneens een amendement van de heer Van Lier op de voorgestelde wyziging van het buitengewone besluit arbeidsverhou dingen, waarby de bevoegdheid om de lonen te toetsen, geheel in han den worden gelegd van het College van Ryksbemiddelaars. De heer Van Lier wilde het college, die be voegdheid vooralsnog niet langer dan voor één Jaar toekennen, maar zyn amendement kreeg slechts de steun van de pacifisten en de com munisten. Deze groeperingen volgden de socialisten daarna ook toen zy tegen de wyzigtog van het bba zelf stemden. De Kamer nam tenslotte zonder hoofdelyke stemming de begroting van Sociale Zaken en Volksgezond heid aan en accepteerde de loonpo litiek van minister Veldkamp door diens nota over dit onderwerp voor kennisgeving aan te nemen. Met zitten en opstaan verwierp de kamer ook de motie van de socialist Vel- lenga betreffende de aanvullende werkgelegenheid alleen de socia listen en pacifisten steunden de mo tie, waarin minister Veldkamp werd gevraagd aanvullende werken te be ginnen in de gebieden met de meest® werkeloosheid en om aan de betrok ken gemeenten daarvoor meer geld ter beschikking te stellen. De meer derheid van de Kamer ging zonder meer akkoord met de aankondiging om staatssecretaris De Meyer, dat meer geld zal worden uitgetrokken voor een krachtiger aanpak voor de aanvullende werkgelegenheid en stemde tegen de motie-Vellenga. Hierop vestigt de heer W. A. H. C. Boellaard, voorzitter van de Ned. Ver. ter bevordering van het Levensver zekeringwezen, de aandacht in een nieuwjaarsbeschouwing in de „De Verzekeringsbode". Hy merkt verder op. dat het pro bleem van de geldontwaarding nog met meer dan 1300 vestigingen Meer dan 1300 vestigingen van de Raiffeisenbank een vertrouwde instelling. Ook in uw omgeving is er één. (Van onze parlementaire redactie) Crematie is gisteren in de Tweede Kamer het onderwerp van heftige discussie geweest. Aanleiding was de motivering van minister Verdam (Binnenlandse Zaken), waarmee hij de Kamer een motie-Geertsema ont ried: „Er is in de politiek al zoveel discussie tussen en over levenden. Ik Ik zou zeggen: laten we de doden er buiten laten". Een deel van de Kamer vatte dat als een grapje op. De heer Geertsema (V.VD.) had de minister in de motie gevraagd on verwijld het wetsontwerp tot wyzi- ging van de wet op de ïykbezorging, waarin begraving en crematie gelyk worden gesteld, in te dienen. De Ka mer had vorig jaar met grote meer derheid op zo'n wetswyziging aange drongen. Minister Verdam wil het wetsontwerp, dat al klaar is, echter niet indienen, omdat dat niet zou stroken met. het tussentijds karakter van het kabinet-Zijlstra. ïykstelling van crematie en begraven was gestreden", zei hy. „Het is onbe- grijpelyk, dat men van confessionele zijde de voorstanders van crematie de geestelyke vryheid daartoe wil onthouden", aldus de heer Geertse ma. die al had kunnen beluisteren dat de A.R. en de K.VP. tegen zyn motie zouden stemmen. „Een rede- ïyk argument om de wetswyziging niet in te dienen is hier in de verste verte niet genoemd", vond hy echter. Twistpunt spaarbanken alle bankzaken Omstreden „De vragen rondom crematie zyn zeer omstreden", zei de minister. „De gevoelens zijn dichter bij elkaar be komen. maar het biyft een van de subtiele vraagstukken, die niet op het terrein van dit kabinet liggen" De heer Geertsema was het er niet mee eens, dat de minister zich er „met een ongepast grapje" probeerde vanaf te maken. „De stryd om ge- De socialist Scheps, die vorig jaar de motie indiende waarin de Kamer om geiykstelling van crematie vroeg, was het ook niet eens met het grapje van minister Verdam. „Begraven van doden mag geen twistpunt in de Ka mer zyn", zei hij. „Ik betreur het bitter dat het wetsontwerp is bly ven liggen en crematie nu tot een twistpunt is geworden." Minister Verdam bleef bij zyn standpunt. „Over crematie is men het nog niet eens. De eenstemmigheid gold alleen de motie-Scheps", aldus de bewindsman. Hy zei niet de be doeling te hebben gehad grappig te zyn („als ik een grapje wil maken zou ik wel betere hebben") en van crematie geen strydpunt te hebben willen maken. „Dat is er door de heer Geertsema van gemaakt", zei hij. De Kamer zou vanmiddag over de motie stemmen. even brandend is als in de laatste jaren, dit biyft het levensverzeke- ringbedryf met zorg vervullen. „Het kan niet ontkend worden dat het le vensverzekeringbedrijf ten opzichte van de geldontwaarding een eigen plaats inneemt, hetgeen o.a. biykt uit het feit, dat het bedrijf in staat is gebleken zich afzydig te houden van de tendens tot verhoging van de pry zen, die allerwege valt waar te ne men. Het heeft in de afgelopen ja ren de premies niet verhoogd en in het laatste jaar nog tweemaal een verlaging toegepast, terwyl deson danks de dekking kon worden uitge breid", aldus de heer Boellaard. De heer Boellaard wyst er op dat het, indien de hardnekkige kosten- styging mocht blyven voortduren, twyfelachtig zou kunnen zyn of op den duur een stabiel premie-niveau kan worden gehandhaafd. Het ver- schynsel dat de winsten, die nood- zakeiyk zyn voor de versterking van de extra-reserves, niet in dezelfde mate toenemen als de omvang van het bedrijf, noopt tot waakzaamheid. De winsten die. zoals in het verle den enkele malen is aangetoond, al lerminst excessief zyn, bieden de mo gelykheid te voldoen aan de eerste eis, die men een levensverzekering maatschappij kan stellen, nl. die van een grote soliditeit. Als deze in ge vaar zou komen, zou een zeer belang rijke peiler van ons maatschappelyk bestel ondermynd worden. In de beschouwing wordt nog eens onderstreept dat de verzekering op basis van belegging in aandelen, ook naar de mening van het levensver zekeringbedrijf, geen oplossing biedt tegen de geldontwaarding. Als zoda nig Is zy ook niet gepresenteerd. Een gunstig aspect van deze verzekering is, dat nu tegemoet kan worden ge komen aan de wens van een deel van het publiek om belegging in aan delen te combineren met risicodek king. Ten aanzien van de bedryfsont- wikkeling schryft de heer Boellaard Jeugflschaak toernooi Tiniman verliest van Pedersen De uitslagen van de gisteren ge speelde partyen voor de tweede ron de van het Niemeyer-jeugdschaak toernooi In Groningen luiden; fina- legroep: Whiteley (Eng.)—Vadasz (Hongarije) 4VTimman (Ned.) Pedersen (Denemarken) 01, Wes- termaier (W.-Dld.)Roth (Oost) 44, Rooze (België)Steinberg (Rusl.) 44. Stand: 1. Pedersen (14). 2/3/4/5. Whiteley, Westermaier, Rooze, Stein berg (1). 6 7 8. Vadasz, Roth, en Timman (4). KlassificatiegroepSeslya (Z.-Sl.) tegen Moles (Ierl.j 44, Ligterlnk (Ned.)Schaufelberger (W.-Dld.) 44, Kiers (Ned.)— Zara Dan (Roe menië) afg., Gralk (Pol.)Svensson Zwe. afg. Badminton Veglo verrast Kortenaer 3 Veglo bezorgde Kortenaer 3 een koude douche. De Leidenaars won nen met liefst 71. Het reserveteam zorgde voor een prettige verrassing door het sterke MVO 2 een 5—3 ne derlaag te bezorgen. Racketeers moest het hoofd buigen voor ABCD (62), terwyi de reserves evenmin tot winst kwamen tegen Mariahoeve 3 (5—3). Smash moest in een zeer slecht verlichte zaal aantreden tegen vyf- sluizen 2. De Leidenaars ondervon den hier veel hinder van, kwamen niet in hun normale vorm en verlo ren met 7—1. LBV deelde de punten met het hooggeplaatste Shiloh (44). maar tegen promotiekandidaat Panache bleven de Leidenaars met 7—1 aan de negatieve kant van de score. De dat het afgelopen jaar tot voldoening dames Koolstra en Wassenaar zorg- stemt. Aangenomen kan worden dat den in het dubbelspel voor het enige het totale verzekerde bedrag by de jaarwisseling circa f73 miljard was De verwachtingen voor 1967 zyn be moedigend en hoopvol. winstpunt. Overige uitslagen: LBV 3—DEVO 2 7—1, LBV—4—DEK 2 2—6, Avoc—LUSV 2, 7—1, Avoc 2— Mariahoeve 5 0—8.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7