Studenten repeteren voor hun a.s. tournee Bruinkoolmij n gaat sluiten Sigma mag alleen beschaafd musiceren kunst kAleiÖOSCQQP Binnenkomst met verrassingen Deze week eerste ontslagen Jongen gedood Soort Floriadein 1972 in Amsterdam LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 4 JANUARI 1961 Arrestaties na diefstal Dulwich Titiaan ontdekt In een Ween» museum heeft men een Titiaan ontdekt. Bfl het restau reren van een schilderijtje ran de Italiaanse meester trof men aan de achterkant van het doek een schets aan, die de graflegging van Christus voorstelde. Volgens deskundigen is het een werk van Titiaan. Kunstkenner* in de Italiaanse stad Modena hefefren meegedeeld een schilderij te hebben ontdekt dat van Michelangelo zou kunnen zijn. Ze hebben contact opgenomen met het „British Museum" in Londen, dat in het bezit is van een schets met de zelfde voorstelling: „Christus aan het kruis, met vier vrouwen en Sint Nicodemus aan de voet daarvan". Het schilderij, dat 49 by 59 cm meet, is van Michelangelo of uit de school van de grote Italiaan. Het da teert uit 1545 of 1547 en verkeert tn goede staat. Onderscheiding prof. dr. Pevsner De architectuur-historicus, dr. Ni- kolaus Pevsner, is onderscheiden met de Koninklijke gouden medaille voor architectuur voor het jaar 1967. Ko ningin Elizabeth verleende de onder scheiding op voordracht van het Ko ninklijk Instituut van Britse archi tecten (Riba). De medaille zal op 20 Junk wanneer Riba vergadert, wor den uitgereikt. De hoogleraar in de kunstgeschie denis aan het. Birbeck-College van de universiteit van Londen werd m 1902 in Duitsland geboren. Na in Dresden en Götoingen gewerkt te hebben, kwam hy meer dan 30 jaar geleden naar Engeland. Zijn bekendste werk is een monu mentale serie over „De gebouwen van Engeland". Dr. Pevsner is ook aan de universiteit van Cambridge ver bonden geweest. „Geen overlast bezorgen" „Het is", zo zeide gisteren een woordvoerder van de gemeente Am sterdam, beslist niet zo, dat in de Doelenzaal, de „workshop" van Sig ma, niet meer gemusiceerd mag wor den. Weliswaar is er inderdaad een verbod uitgevaardigd, maar dit zal direct opgeheven worden als Sigma zich aan de regel houdt dat de om wonenden geen overlast wordt aan gedaan. Wat echter beslist niet ge tolereerd kan worden dat is, dat met alle ramen en deuren open en talrijke versterkers op volle kracht tot acht uur in de morgen de meest luidruch tige beatmuziek de wereld in wordt geslingerd". De omwonenden, van wie de klach ten afkomstig zijn, worden door de gemeente als volkomen redelijke mensen beschouwd, die zich zelfs be reid hebben verklaard af en toe geen bezwaar te zullen maken als er spe ciale concerten of feesten worden gehouden, waarbij het erg luidruch tig toegaat. Maar dat te pas en te onpas de gehele nacht door het g€ bouw en zijn omgeving staat te da veren gaat deze mensen te ver. Da dit voor de bedrijfsleider van Sig ma aanleiding is geweest de gemeen te voor te stellen deze mensen ande re woningen aan te bieden, zodat d „vrije expressie" in de Doelenza* ongestoord voort zou kunnen gaai heeft de gemeentelijke autoriteite niet vriendelijker gestemd. Van gemeentewege wordt gezeg< dat Sigma alle denkbare medewei king heeft gekregen, maar dat me zich botweg niet aan afsprake houdt en zich op geen enkele wijz wenst in te tomen. Iedere week ee „beatbal" met geluidsversterkers e andere luidruchtigheid is niet toe laatbaar. Van de zijde van de gemeente zi Sigma geen moeilijkheden in de we worden gelegd, zolang men zich aa aleszins redelijke afspraken houd wat er op neerkomt dat men in d uren die voor de nachtrust bestem zijn de omwonenden geen overlas bezorgd. Wenst Sigma zich hie niet aan te houden, wat gebleke is tot nu toe, dan blijft het muziek verbod van kracht. In het onderzoek naar de (Van onze correspondent) Het Ned. Studentenorkest dat gisteren onder leiding van Jan Brussen begonnen is met de repetities voor zijn vijftiende con cert-tournee door ons land deed gistermorgen voor de veertien de maal zijn studentikoze entree in Bergen, waar traditie getrouw de repetities in de Ruïnekerk worden gehouden. Voor het eerst zou het concert worden gegeven in de r.-k. Petrus en Paulus-kerk, waar men 1200 zitplaatsen heeft, driemaal zoveel als in „De rustende jager", waar tot dusver het concert werd gegeven. Het orkest telt 33 damesstudenten, onder wie de dochter van de diri gent en 44 herenmusici, allen geko zen uit ruim 120 kandidaten. Het be staat voor 50 a 60% uit nieuwe lingen. De overigen speelden al eer der in 't orkest mee De 2 vrouwe lijke bassisten vormen een noviteit in de nieuwe samenstelling. Zoals gewoonlijk neemt het bestuur, be- fttaande uit 5 heren en 2 dames het omvangrijke slagwerk voor zijn rekening. Zoals de laatste jaren gebruikelijk was werd het plein in Bergen voor de duur van het verblijf van de studenten in Bergen omgedoopt in NSO-plein. De voorzitter van het orkest spij kerde onder gejuich van zijn mede studenten eigenhandig het naam bordje op de plaats van het orgine- le. Na een rondje om de Ruïnekerk kwam de stoet, die het nieuwe affi che van Mare de Klijn meedroegen, bij het raadhuis aan. waar burge meester L. J. de Ruiter en zijn wet houders hem reeds op de stoep op- IN HOENSBROEK De NV maatschappij tot exploita tie van bruinkoolveiden Carlsborg ln Hoensbroek in mei a.s. vijftig jaar geleden opgericht heeft een alge hele sluiting van het bedrijf aange kondigd. Januari 1970 zullen de poor ten van de bruinkoolmijn voorgoed worden gesloten. Deze week zullen de eerste ontslagen worden aange zegd. Zeventien arbeiders en drie beamb ten zullen tussen 15 januari en eind maart afhankelijk van de bij het bedrijf doorgebrachte diensttijd op straat komen te staan. De overige 160 werknemers zullen geleidelijk worden afgevloeid. Met de mijnwer kersbonden in Limburg is een af vloeiingsregeling overeengekomen. De bruinkoolmijn en de daarbij behorende brikettenfabriek vormen een dochtermaatschappij van de NV scheepvaart en agenturenhandel Fur- ness in Rotterdam. Er is tot liquida tie van de onderneming besloten na dat het afzetgebied voor bruinkool briketten in Duitsland grotendeels is weggevallen. Met ingang van 1967 is door het Westduitse kolensyndicaat een nieuwe rayonindeling voor de af zet van bruinkool in werking getre den. Daarin is de Limburgse „Caris- borg" geen plaats meer. Ook de Oost- duitse bruinkoolindustrie is van het Westduitse afzetgebied grotendeels verdrongen. De DDR zoekt voor haar briketten nu een markt in Frankrijk en België. De concurrentiepositie van de Nederlandse bruinkool is daardoor nog verslechterd. Het sluitingsprogramma is over een drietal jaren uitgesmeerd om in aan merking te komen voor EGKS-steun- maatregelen. Inmiddels is de produktie by de brulnkoolindustrie Carlsborg al met een derde verminderd. De continu dienst is vervangen door een ech tend- en een middagploeg. Daardoor kan ook worden bereikt, dat de groe ve, die nu nog in Duitsland wordt geëxploiteerd, net tot 1970 toereikend is. Bij een continudienst zou die brulnkoolgroeve in 1968 zijn uitgeput. De maatschappij beschikt nog wel over de concessies om een nieuwe groeve in het Duitse grensgebied in exploitatie te brengen. Daarvan wordt uiteraard onder de gegeven omstandigheden afgezien. RAADSLID BEDANKT VOOR BOERENPARTIJ De heer L. J. van der Krogt, vroe ger raadslid in Delft voor de Partij van Woningzoekenden en sinds de nieuwe samenstelling van de raad Boerenpartij zal vanavond in de ge meenteraad meedelen, dat hij met de Boerenpartij breekt. Hij zal de bur gemeester verzoeken hem een andere plaats in de raadszaal aan te wijzen. Aanleiding voor de stap van de heer Van der Kr egt is, zoals hij zei „de ondemocratische wijze waarop de kandidatenlijst voor de kamerverkie zingen wordt samengesteld." „Koekoek heeft alles en de leden hebben niets te zeggtr.aldus de heer Van der Krogt. Hij zal niet of ficieel als lid van de partij bedanken. „Die partij is me nog geen telefoon tje of post-zegel waard". Congres Russische schrijvers in mei Het lang uitgestelde vierde congres van het Verbond van Russische schrijvers zal op 22 mei in Moskou beginnen. Het zou aanvankelijk in 1966 plaatsvinden doch werd zonder verklaring verscheidene malen uit gesteld. Volgens gewoonlijk betrouw bare bronnen was de oorzaak daar van gelegen in de bezorgdheid onder de schrijvers over gevangenisstraffen die in het vorige jaar werden opge legd aan collega's omdat zy kritiek op de Sowjet-gemeenschap bevat tend werk in Westerse landen publi ceerden. Gisteren heeft het Ned. Stu denten Orkest zijn jaarlijkse in tocht in Bergen gehouden. Ook dit jaar was er een stunt" in de vorm van een merkwaardig blaas instrumentsamengesteld uit zes blaasinstrumenten, waarop bur gemeester L. J. de Ruiter ver geefs zijn krachten beproefde. De bij dit instrument behorende muziek was óók merkwaardig wachtten. De voorzitter van het NSO, de heer E. L. Vrijland uit Lei den wees er in zijn toesoraak op dat het affiche een totaal ander beeld geeft dan het dusver gebruik te. Er staat namelijk heel vreemde muziek op geschreven, waarvoor geen instrument bestond, daarom werd er een instrument voor uitge vonden, dat nu de burgemeester van Bergen werd aangeboden. Deze mocht er thuis mee studeren en op de repetities van het orkest mee repeteren. Het instrument be stond uit een montage van 5 a 6 blaasinstrumenten met even zovele mondstukken. Bepaald heel moei- lijn te bespelen, war.t vergeefs pro beerde de burgemeester er enig ge luid aan te ontlokken. Burgemeester De Ruiter voor spelde de studenten na de moeilijke periode van de repetities, die hU voor hen „de hel van Bergen" noemde, de heerlijkste periode van hun leven, een succesvol lustrum-tournee. Het Ingewikkelde instrument dat hem was aangeboden, vergeleek hjj met de gemeenteraad van Bergen waar ook verschillende geluiden In schui len. Hij wenste de studenten nog toe dat het derde lustrum-concert een hoogtepunt mocht worden in de geschiedenis van het NSO en nodig de hen tenslotte uit met hem ln de raadszaal een ochtend drankje te ge bruiken. Het Ned. Studenten Orkest is gisteren begonnen met de repeti ties voor het concert, dat op 16 januari begonnen zal worden in de Ruïnekerk in Bergen. Het or kest zal in totaal 11 concerten in binnen- en buitenland geven. Hier bespelen de studenten de contrabas. grote schilderijendiefstal uit het museum van Dulwich heeft Scotland Yard gister morgen een onbekend aantal personen aangehouden, die in het politiebureau van South- wark in Zuid-Londen worden ondervraagd. Aangenomen wordt dat de politie getipt werd door een onbekende in de Londense onderwereld. In politiekringen vreest men dat ondanks alle voorzorgs maatregelen, genomen op vliegvelden en in havens, de gestolen schilderijen reeds naar het buitenland zijn ver dwenen. Hierbij wordt eerder aan Europa dan aan de Ver. Staten gedacht, aldus zegs lieden van Scotland Yard. Spaanse schrijver krijgt 12 jaar Het Nationale Hof voor openbare orde heeft vandaag de Spaanse schrijver Miguel Sanchez-Ma ras Ferlosio, die ln Zwitserland woont, veroordeeld tot 12 jaar voor ze» bele digingen van het staatshoofd en op zes punten voor Illegale propaganda. Hij werd 29 december bij verstek j berecht. De openbare aanklager vroeg toen 18 jaar. I Hij werd veroordeeld onder be schuldiging ln 1957 een verhaal ge publiceerd te hebben dat beledigend was voor generaal Franco, Het ver scheen in het blad „Cuadernos" dat in Parijs uitgegeven wordt. Verder wegens een ander verhaal in een an der Frans blad dat tegen het Fran co-regiem gericht was. ,,Het ging om een weddenschap" Diefstal van oude meester uit het museum Bredius „Ik begreep wel dat ze de diefstal gauw zouden ontdekken, maar het ging alleen om het winnen van de weddenschap", zo verklaarde gistermiddag een 24-jarige vertegenwoordiger uit Den Haag voor de rechtbank als excuus voor het feit dat hy in de middag van 16 juli kort voor sluitingstijd van het Bredlusmuseum aan de Prinsegracht te Den Haag met een schilder stakje ter waarde van f. 40.000.onder zijn jas verborgen het gebouw uit wandelde. Inderdaad werd reeds enkele ogenblikken later alarm geslagen doch de dader van de diefstal was toen reeds verdwenen. ken was verdisconteerd. Het gestolen schilderstukje was een werk van Adriaan Brouwers en had een afme ting van 37 by 35 cm. Verdachte was door een kennis uitgedaagd tot de diefstal. Gewed werd om f 100. Inder daad kwam de vertegenwoordiger met het paneeltje aandragen. Vol gens zijn zeggen schrok de vriend er zelf van, en wist deze niet wat hy met het schilderstukje moest begin nen. Hy ging snel naar het museum teneinde het terug te brengen, doch de politie was reeds aanwezig. Daar op verstopte hij het gestolene onder een haringkraam. nabij Ockenburg tLoosduinen) en stelde daarvan in een anoniem telefoontje de politie op de hoogte. Beeldhouwer Pieter d'Hoi trekt aan de staart van de „dun my" van zijn -„Bison"een beel dat eerlang in Utrecht geplaat zal worden aan de Beneluxlaa op het Kanaaleiland. Een mod van het beeld werd gisteren aa B. en W. overgedragen. Gistermorgen eiste de officier van Justitie tegen hem 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, in welke eis echter ook het plegen van enkele andere lnbra- Beeldje van Degas in Londen beschadigd Het bronzen beeldje „La peite dan seuse de quatorze ans" van Degas in de Londense „Tate Gallery" Is beschadigd toen een man de glazen stolp om het byna een meter hoge werk insloeg. De benen van het beeldje zyn beschadigd. De dader, een 58-jarige man, is gearresteerd. Volgens iemand van het museum lag het biykbaar niet in de bedoeling het kunstwerk, dat op een waarde van f 60.000 wordt geschat, te stelen. De schilder Degas (1834-1917) heeft zich korte tijd aan plastische kunst gewyd. Gezien de antecedenten van ver dachte vond de officier een flinke straf op zyn plaats. De verdediger bepleitte een lichtere straf. Uitspraak 17 januari. In transformatorhuisje Personeel van de Provinciale G« derse Elektriciteitsmaatschappij Apeldoorn heeft gisteravond in ei transformatorhudsje op het ter re van het schakelstation van PGEM aan de Oude Beek berg erw in Apeldoorn het ontzielde lichaa gevonden van de 13-jarige J. Pat< Omstreeks acht uur gisteravoi werd in geheel Apeldoorn i stroomtoevoer even onderbroken. H personeel van de PGEM. daardo gealarmeerd, ging onmiddellyk onderzoek uit op het terrein vi het schakelstation. Daarby bleek 1 de 13-Jarige Jan Pater met e< vriendje over het hek van het terre is geklommen en binnen is gedroi gen in een niet afgesloten transfo matorhuisje. De jongen schynt een van de daar aanwezige stellingt te zyn geklommen en heeft daar zij evenwicht verloren. Hy viel daardoi tegen een stroomdraad, waarop ee spanning stond van 10.000 Volt. Vat daar viel hij met zyn hoofd op e'. porceleinen isolator. Het is nog ni zeker of de dood is ingetreden tt gevolge van elektrokutie, of ten g volge van de val op de isolator. Holland Festival: reden van bestaan De liberale afgevaardigde Van Dijk heeft gisteravond in de Tweede Ka mer de vraag opgeworpen, of het Holland Festival nog wel voldoende reden van bestaan heeft. „Leeft dit Holland Festival werkelyk onder bre de lagen van het Nederlandse volk?" zo vroeg hy bij de bespreking van de begroting 1967 van het CRM-de- partement. De heer Van Dijk drong aan op het houden van een enquête om deze vraag te kunnen beantwoorden. Hy vroeg o.m., of de „public relations" van het Festival wel deugen en wees er in dit verband op, dat de televisie geringe aandacht besteedt aan de activiteiten, die ln het kader van het Holland Festival worden ontwikkeld. B. en W. vragen 5 miljoen krediet voor de voorbereidingen Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben de gemeente raad een voordracht gestuurd voor het houden van een grootscheepse internationale tuinbouw- en bloe mententoonstelling In 1972. Het zal een soort tweede Floriade worden. Er zyn besprekingen gehouden met de voorzitter van Produktschap voor Siergewassen, die er toe hebben ge leid, dat Amsterdam zich kandidaat stelde voor een dergeiyke internatio nale tentoonstelling in 1972, waarop door de Nederlandse Tuinbouwraad gunstig werd gereageerd. Ook de in ternationale organisatie heeft zich akkoord verklaard met deze kandi datuur. De tentoonstelling zal gehouden worden van april tot oktober, in het voorjaar en de zomer vooral gewyd aan bloemen en in de tweede helft aan groenten en fruit. Er is een terrein van 40 ha nat het RAI-gebouw uitgezocht, waar c buitententoonstelling wordt gehoi den. Het RAI-gebouw zelf Is dan bi schikbaar voor binnententoonstellii gen en congressen. Mogelijk wor< het bestaande Beatrixpark by c tentoonstelling betrokken, evena het in aanleg zynde tentoonste lingsterrein ln Buitenveldert. B. en W. vragen de raad een bi drag van vyf miljoen gulden ter bi schikking te stellen voor de voorbi reidingen. De bedoeling is, dat organisatie in handen komt van ee stichting. Als voorzitter van het tx stuur van deze stichting wordt g< noemd ir. C. Staf, voorzitter van c Nederlandse Fruittelers Organ isati Men hoopt als de gemeenteraad mi een en ander accoord gaat in c loop van het voorjaar met defin tieve plannen te kunnen komen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6