Canada geeft miljoenen dollars uit voor wegen 900.000 dollar voor een benzinestation Op Highway 401: 92.000 voertuigen per dag KK>A0 JANUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD totaalbedrag van 400 miljoen dollar per jaar door de auto bezitters wordt opgebracht. Dit in de vorm van belasting op benzine, de motorbelasting CANADESE I NOTITIES (6) I door H. de Langej en de (geringe) kosten voor 't rijbewijs dat telkenjare ver nieuwd moet worden. En dan Melk niet lang Atletiekkaleiuler snydt. Vanaf dit punt is de 401 een twaalf baansweg. Van links naar rechts tnoord-zuid dus) ziet men de Avenue Road. Met zijn oost tot west de Canadese metropool Toronto door- Het stond in de weg, dus: als „boksartikel" (Van onze Haagse correspondent» Melk is als ..boksartikel" geen lang leven beschoren, zo verwacht de voorzitter van het produktschap voor zuivel lr. B. van Dam. Niette- min denkt hij. dat verpakte melk j enkele centen per liter goedkoper zal zijn als dit artikel zal zijn opgeno men in het vaste assortiment van dit levensmiddelenbedrijven. De voorzitter van het produkt- j schap, meent, dat de melkhandel zich teveel zorgen maakt over de zeer goedkope melk in de levensmiddelen- zaken. Hij denkt, dat de consument, al blijft de kruideniersmelk wat goed koper, de voorkeur zal geven aan de aan huis bezorgde melk. Daarvoor zal de consument wel wat extra's over hebben. Inmiddels wordt bijna tien procent van de consumptiemelk verkocht in plastic. In 1965 was dat nog geen half procent. De produktie van „boerenkaas", die de laatste jaren steeds daalde is het vorig jaar weer toegenomen: met 500 ton tot 7500 ton. Op de nationale atletiekkalender van de KNAU staan voor het district Leiden de volgende data: 5 februari nationale bosloop. 5 maart (Lisse) nationale veldloopkampioenschappen. 18 maart Zilveren Molenloop 20 km. 20 en 21 mei nationale tienkamp, 10 Juni Gouden Spike. Priesters gearresteerd Hongaarse autoriteiten hebben een aantal voormalige leden van rooms- katholieke ordes, die door het com munistisch bewind zijn ontbonden, gearresteerd. De tenlasteleggingen te gen hen zyn niet bekend. Het Oostenrijkse katholieke pers bureau meldt dat de arrestaties in de afgelopen dagen zijn gedaan ter wijl tegelijkertijd de huizen van an dere voormalige geestelijken door de politie zijn doorzocht. De meesten van hen werkten in fabrieken sinds hun ordes op last van de regering zijn ontbonden en hen het uitoefenen van geestelijke functies was verboden. „Gedurende meer dan twee jaren na de jongste wereldoorlog „Wel, dan kopen we de hele farm. Dat kart soms zo'n slordige 50 tot 60.000 dollar bedragen. De stukken grond aan weerszijden van de wegen vele hoofdwegen zijn over de gehe le lengte van een afrastering voorzien om oversteken te voorkomen wor- dan weer verkocht aan boeren, die hun bedrijf willen uitbreiden". „Het is voorgekomen, aldus de heer McNab, dat een benzinestation moest wijken voor een weg. Het goed ren derende bedrijf moest dus door ons departement worden aangekocht Het kostte maar eventjes 900.000 dollar. Dat zijn dingen waar je niet aan ont komt, al gebeuren ze gelukkig niet el ke dag". Op de voorgrond Highway 401 of de MacDonald-Car- tier Freeway, welke van was ik in Nederland. Ik was captain van het Canadese leger en belast met de organisatie van de recreatie voor de soldaten. Er was heel wat te regelen o.a. op het gebied van zwemmen, ijs hockey enz. Daartoe had ik contact op te nemen en te onderhouden met allerlei Nederlandse overheidsinstanties. Ik mag zeggen, dat 't allemaal erg prettig was. Normaal woonde ik in een caravan, die in Apeldoorn stond, maar dikwijls logeerde ik in de grote steden. Ik heb bijzonder goede herinneringen aan deze tijd". Progressief beleid 92.000 voertuigen per dag is de 401 de drukste weg Autobezitters ter wereld. Op de spits uren vooral r\jdt men er - ondanks de twaalf banen - bumper aan bumper. (Luchtfoto van het Depart ment of Highways in Ontario). financieren de wegenbouw GEVRAAGD naar de wijze van financiering van het am bitieuze wegenbouwproject in Ontario deelde deputy-minis ter McNab ons mede, dat een te bedenken dat de benzine aanmerkelijk goedkoper is dan in Nederland. Voor plm. 90 procent wor den de wegenbouwkosten hier door gedekt. De rest komt van de federale regering in Otta- Aanbesteding benzinestations „OM DE ZESTIG, tachtig kiloma- ter bouwt de provinciale overheid ben zinestations met restaurants en win kels, waar voedsel en artikelen, nodig voor de automobilist, te koop zijn Er worden wegen aangelegd, de provincie zorgt voor water en licht en dan wordt er onder de te goeder naam en faam bekend staande olie maatschappijen een aanbesteding ge houden. Wie het hoogste percentage van de bruto-opbrengst biedt, mag het benzinestation gedurende 25 Jaar ex ploiteren. Daarna vervalt het aan de provincie. Gemiddeld kan men het re kenen op zo'n 12 13 van de op brengst. Dat loopt vaak in de duizen den dollars." „Om de belangen van het publiek veilig te stellen wordt er door inspec teurs van provinciewege strenge con trole uitgeoefend op de kwaliteit van de verkochte artikelen. De straffen bij overtreding zijn niet mals, zodat er doorgaans weinig te klagen valt'' Schreeuwend gebrek aan ingenieurs HET INTERVIEW vond plaats in een tijd. dat Groot Brittannii zijn eco nomie drastisch moest inkrimpen. „Zal Canada daar nog de gevolgen van ondervinden?" wilden we weten. „Ik verwacht geen nadelige reacties" meende de deputy-minister. „Zelfs kan Canada er wellicht voordeel van heb ben doordat tal van Engelsen beslui ten zullen hun land te verlaten om el ders o.a. In Canada een nieuw bestaan op te bouwen." „Ons land heeft een schreeuwend ge brek aan Ingenieurs. Afgestudeerden kunnen hier zo aan de slag komen". „Ook Nederlanders?", vroegen we. „Graag" was het antwoord. Op de vraag wat een pas afgestudeerde zou kunnen verdienen, was het antwoord: „6500 dollar beginsalaris, opklimmend tot 19.000 dollar per jaar". Zich realise rend, dat slechts tien procent van de Canadese bevolking 'n Jaarsalaris heeft van meer dan 10.000 dollar, ziet de toekomst voor dit soort emigranten 'n dit Jonge, dynamische land met zijn vele mogelijkheden er niet slecht ui. Mr. NacNab vertelde ons voorts nog het een en ander over een geheel nieuw project van openbaar vervoer. Doch daarover in een volgend artikel. HET LIJKT WEL I I EEN SPINNEWEB De Canadese ingenieur» I voor de wegenbouw staan voor heel wat 'moeilijke problaman. |Een gewoon men» sou er van in de knoop ra ken. De Canadese vak mensen u'eten ingewik kelde problemen echter op ingenieuze wijze op te lossen, zoal» dezt te kening van het Depart ment of Highways, da terend uit 1963 toen de plannen werden ge maakt laat zien. Van links naar rechts de 401. van onder naar boven de kruisende nieuwe Spedina Ex pressway. welke door de stad Toronto geza menlijk met het depar tement wordt aange legd. Men ziet het grote aantal aftakkingen. In totaal moeten er 24 overbruggingen in dit complex van wegen worden gebouwd. Met dit gigantische werk i» uien thans nog bezig. Van vierbaans tot tvvaalfbaans weg Deze captain is nu deputy-minister of Highways in de provincie Ontario. Hij is de rechterhand van minister Charles S. MacNaughton van dit depar tement. Onderminister van het mini sterie voor de wegenbouw zouden we in Nederland zeggen. Zijn naam: mr. A. T. C. McNab. Wij ontmoetten hem aan een lunch in de Engineers Club in Toronto, aangebo den door Dufferin Materials Con struction Ltd.. een der reuzen op 't ge bied van wegen-, viaducten-, tunnels-, en bruggenbouw in de Canadese metro- De heer McNab, die ons het boven staande vertelde, is een vriendelijk man. Ondanks zijn hoge positie is hij eenvoudig gebleven. Hij houdt niets van die waardigheid en het afstand-be waren. waarmee ambtenaren zich soms omkleden. Hij heeft het razend druk. Geen won der als men bedenkt dat bn het de partement van de „Highways" 13 000 ambtenaren werken. Bij dit onder deel van het bestuursapparaat van On tario werkt men met miljoenen dol lars. Enorme wegenprojecten staan op stapel, zijn In uitvoering of zijn reeds voltooid. Er is altijd wel wat te doen aan de landverbindingen in dit snel groeiende deel van Canada. De Canadese deputy-minister of Highways, de heer A. T. C. McNab, die na de tweede wereldoorlog ge durende ruim twee jaren als cap tain van het Canadese leger in Ne derland vertoefde, waar hij belast h as met de organisatie van de re creatie voor de Canadese militai ren. Doorgaans woonde hij in een caravan in Apeldoorn. Toen een van onze tafelgenoten hoorde, dat wij hem om een foto vroegen, grapjaste h\j: „Of wilt U Uw ge zicht nog eens aan de Hollandse meisjes laten zien Natuurlijk u as het lachende antwoord van mr. McNab, die vol humor zit en die voor ten goede mop te vinden /s. HET „DEPARTMENT of Highways" wil bij de tijd blijven: het voert een uitermate progressief beleid Het klinkt haast ongelofelijk, dat slechte zes en een half miljoen men sen woonachtig in de provincie On tario het geld moeten opbrengen voor meer dan 83.000 mijl (133.000 kilome ter) wegen van allerlei type, inbe grepen de zgn King's Highways, de hoofdaders van het verkeer in deze provincie, die een oppen-lakte heeft van Frankrijk en Spanje tezamen (om precies te zijn 1.068.125 vierkante kilo meter). Het bedrag dat in 1943 voor de „high ways" werd uitgegeven bedroeg nog maar 18 miljoen dollar: In 1952 was het reeds 119 miljoen en op de begro ting voor het lopende jaar maart 1966 maart 1967 is het kolossale bedrag van ruim 159 miljoen dollar (is 1533 mil joen gulden l uitgetrokken voor nieuwbouw en bijna 57 miljoen voor onderhoud. Aan de lageie over heidslichamen (gemeenten etc) zal een som van bijna 154 miljoen dollar (156 miljoen guiden) worden uitgekeerd, terwijl op de begroting een bedrag van voor administratiekosten i« uitgetrok- Canada moet wegen bouwen, die te gen alle weer bestand zijn. Grote hit te in de zomer (tot 100 graden Fahren heit) en hevige kou (tot 40 graden be neden het nulpunt) in de winter. En dan niet te vergeten het intensieve verkeer, dat steeds in omvang toe neemt. In 1962 passeerden van 20.000 tot 32000 voertuigen per dag de Queen Elizabethwav (lussen Niagara en Toronto), maar volgens berekening van het Deparment of Highways za! dit in 1985 opgelopen zijn tot 76.000 voertuigen per dag. Bij de wegconstx-uctie wordt daar nu al rekening mee gehouden. De 401 Het drukste verkeer heeft Highway aot te verwerken. Het is de 817 k'te- uvaali baansweg heeft gemaakt of wil maken. Tien kilometer 12 baansweg is al gereedgekomen, aan de resteren de 16 kilometer (voorlopig) wordt nog gewerkt. Het eerste gereedgekomen deel tussen Highway 400 en Avenue Road is december '65 in gebruik ge nomen; 't is een groot succes gebleken. De auto is een vervoermiddel, dat vrijwel geen enkele Canadees missen kan. De auto- dichtheid is in Metropo litan Toronto groter dan in enige an dere stad op aarde, behalve Los An geles. De provincie Ontario heeft thans één auto op de drie inwoners: binnen 20 jaar zal dat 1 op de 2.4 in woners zijn. Dat voor deze vloot van personen en \rachtwagens goede wegen noodzakelijk zijn. behoeft geen meter lange vierbaansweg de zgn MacDonaid Cartier Freeway, die de provincie Quebec in het oosten ver bindt met het in het westen gelegen Windsor, vlak bij de Amerikaanse grens. Op sommige gedeelten van de ze weg is het aantal voertuigen per dag 92.000. Dat is meer dan in enig an der land ter wereld. Het is dan ook geen luxe, dat men in een deel van Metro politan Toronto, (dat door de 401 van oost naar west wordt doorsneden) waar industrie en handel zich hebben samengepakt, van deze weg een Zo zagen sommige wegen in Cana da er vroeger uit. Een heel ver schil bij die van thans. De hier af gebeelde weg is gemaakt van boomstammen, welke naast elkaar z\in gelegd. Het geheel doet den ken aan een lap corduroy. Men noemt een dergelijke weg dan ook Corduroy road". De weg voert door een moerassig gebied. Behalve door de provincie worden ook door andere overheidsinstanties wegen aangelegd en onderhouden. De ze lagere lichamen kunnen niet zelf benzine- en motorbelasting heffen. Het geld moet toch ergens vandaan ko men. Buiten het geld uit eigen belas tingbronnen, krijgt Totonto van de provincie Ontario 33 procent subsidie voor wegenaanleg; de kleinere gemeen ten ontvangen 50 procent en de lan delijke gemeenschappen zelfs 85 pro- Aankoop grond Bil de aanleg en verbetering van de wegen moet heel wat grond worden aangekocht. Meestal is wel een verge lijk te vinden; anders volgt onteige ning. De prijs varieert van 1000 tot 2000 dollar per acre. „Hoe gaat het als een boerenbedrijf door een verkeersweg doorsneden wordt?" wilden we weten.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11