Hulshoff Op de meeste plaatsen rustige jaarwisseling Djilas in vrijheid Kelners op Schiphol moeten KLM verlaten Vessem jaagt op pyromaan MET EEN ENKEL WOORD PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 2 JANUARI 1967 Over het algemeen Is de jaarwisse ling rustig verlopen, al kwam het hier en daar wei tot incidenten. Zoals In Joure, waar bijna alle ruiten van het politiebureau werden ingegooid. En in Groningen, waar politie en brandweer handen vol hadden met ettelijke ergerlijke baldadigheden. De overgang van oud naar nieuw was in Groningen zeer rumoerig. Talrijke branden werden er gesticht. De brandweer moest op tientallen plaatsen tot blussing overgaan, waarbij zij veelal werd bekogeld met stukken vuurwerk. Af en toe moest politie-assistentie worden gevraagd, Op het Zuid'erdiep raakte om streeks half twee, toen de brandweer zo'n gevaarlijke brand bluste en de politie het publiek op een afstand probeerde te houden, een hoofdagent van politie ernstig aan het hoofd ge wond, doordat hem door 'n onverlaat een baksteen tegen zijn hoofd werd gegooid. Hij werd opgenomen in de oogheelkundige kliniek van het aca demisch ziekenhuis. Een 23-jarige Italiaan kreeg een stuk vuurwerk in zijn gezicht en werd eveneens vrij ernstig gewand opgenomen in het ziekenhuis. Een 19-jarige plantsoen arbeider werd door een onbekende dronkeman op straat zodanig mis handeld, dat hij in het r.k. zieken huis moest worden behandeld. De politie kreeg 156 meldingen van baldadigheid. Er werd één persoon gearresteerd wegens brandstichting. De politie moest enkele charges uit- Joure De politie in Joure kwam in de vroege nieuwjaarsochtend cellen te kort om acht baldadige jongelui te kunnen insluiten, die ervan worden verdacht de ruiten van het politie bureau te hebben ingegooid. De jon gens, tussen de 15 en 19 jaar oud, werden ondergebracht in Joure, Snoek Lemmer en Heerenveen. Nadat de honderden jongelui, die zich traditiegetrouw tegen midder nacht naar het politiebureau aan de Mödstraat hadden begeven, zich hadden verwijderd en de politie de menigte had bevolen zich te ver spreiden, bleven ongeveer 100 jonge lui achter. Zij werden door de politie verwijderd. Voor de ontruimingsactie echter tot een einde was gekomen, waren alle ruiten van het politiebu reau gesneuveld. Vitrages en gordij nen vertoonden schroeigaten. Acht jongens werden aangehouden op grond van overtreding van artikel 141 van het wetboek van Strafrecht, l maximumstraf staat 1 Amsterdam Hoewel de jaarwisseling over het algemeen vrij rustig is verlo pen, laaide hier en daar het i toch hoog op. Zoals hier in Amsterdamse Jordaan. Haarlem De Haarlemse jeugd trok kort In Amsterdam was het in verge lijking met andere jaren vrij rustig. Dat wil niet zeggen, dat politie en brandweer binnen konden blijven. Op diverse punten deden zich baldadig heden voor, die soms ergerlijke vor men aannamen. Telefooncellen en verkeersborden moesten het vaak twaalf uur in groten getale op ontgelden. Hier en diaar werden grote I de Grote Markt. Het doel wa vuren ontstoken. Slechts in enkele midden op deze markt staande tien gevallen moest de politie optreden. meter hoge kerstboom in brand te T¥ steken. Politie en brandweer waren Ddl Ii33of I hierop voorbereid en er ontstond een strijd tussen het gezag en de jeugd. In Den Haag ongeveer hetzelfde De politie bleef de baas, maar moest beeld. Hier en daar wat ordeversto- enige uren in de buurt blijven en de ringen en baldadigheden, maar wei- jeugd af en toe uiteendrijven. Twee nig straatterreur. De politie had in jongens werden wegens baldadigheid de eerste uren van 1967 nog wel de j naar het bureau van politie handen vol, maar een ernstig ver- gebracht. De Haarlemse brandweer is maan of zelfs alleen de komst van j in het eerste uur van het nieuwe jaar die politiemannen was meestal wel naar tien plaatsen uitgerukt voldoende. kerstboombranden te blussen. Ruby's toestand blijft ernstig De toestand van Jack Ruby bltjft ernstig. Een achteruitgang is echter niet geconstateerd. In een communiqué van het Park- land ziekenhuis in Dallas (Texas) werd vandaag geen melding gemaakt van een krantenbericht volgens het welk Ruby de wil tot leven zou heb ben verloren. Ruby heeft gewicht verloren sinds hij op 9 december in het ziekenhuis werd opgenomen. Hij lijdt aan kan van de lymphevaten, de longen de pancreas. De oorsprong van de ziekte is door de artsen nog niet gevonden. Zoals bekend heeft Ruby, die thans 55 jaar oud is, Lee Harvey Oswald gedood, die volgens de missie Warren de moordenaar is geweest van president Kennedy. Russisch schip in Beringzee gezonken In de Beringzee is zaterdag een Russisch koelschip gezonken dat deel uit maakte van een vissersvloot van ongeveer 50 Russische vaartuigen. Ongeveer 74 van de opvarenden wer den opgepikt. Volgens de comman dant van de vloot worden nog vijf zeelieden vermist. Een vliegtuig en een schip van de Amerikaanse kust wacht nemen aan het opsporingswerk deel. Het 73 meter lange koelschip ver dween op 35 mijl ten noorden van het eiland Oenimake in de Aleoeten in de golven nadat er een lek in de machinekamer was ontstaan. De kelnerr en het andere perso neel van het KLM-horecabedrijf uit de vyf restauranten van Schiphol zullen vóór 15 januari moeten beslis sen of zy vrijwillig zullen overgaan In dienst van de N.V. Horeca Exploi tatie Maatschappij Schiphol, die in april als de nieuwe luchthaven wordt geopend de verantwoorde lijkheid voor de restauranten van de KLM overneemt. In i het Vervolg van pag. 1 ROOD-CHINA BESCHULDIGING Communistisch China heeft de be schuldiging uitgesproken dat de Ne derlandse regering openlijk „een sa menzwering van een Amerikaanse geheime agent" door de vingers zag om een lid van een officiële Chinese delegatie in Nederland er toe over te halen zijn land te verraden. In een poging weg te lopen sprong Hsoe Tsoe-tsjai uit een gebouw waar hij logeerde en liep dodelijke verwondin gen op". Communistisch China be schuldigt de Nederlandse regering er verder van de feiten te hebben ver draaid en te hebben getracht de Chi nese lastechnici onwettig te onder vragen, waardoor de delegatie ver hinderd werd naar huis terug te ke ren. De acht lastechnici hebben gis teren op het vliegveld van Peking een hartelijk welkom gekregen, om dat zij zich „met succes hadden ge houden aan de leer van partijvoor zitter Mao Tse-toeng tijdens hun onverzettelijke en moeilijke strijd". „Heilige man" vast zich dood De 56-jarige hindoese heilige man Tsjand Pahoeja is zaterdag na 42 dagen gevast, te hebben overleden. Hij wilde met z'n vasten bereiken dat. er geen heilige koelen meer in India worden geslacht. Een aantal ande- De 55-jarige Milovan Djilas, vroeger de rechterhand en vermoedelijke opvolger van president Tito, is op oudejaarsdag in vrijheid gesteld na vier jaar en acht maanden te hebben uitgezeten van zijn gevan genisstraf van acht jaar en acht maanden. Voor het lage, gele ge bouw van het gevangeniskantoor in Sremska Mitrovica werd Djilas op gewacht door zijn echtgenote en zoon Aleksa. De voormalige vice- president werd destijds veroordeeld omdat hij in een boek staatsge heimen zou hebben onthuld. De amnestie voor Djilas hangt ver moedelijk samen met die voor Rankovitsj, eveneens een gewezen vice-president, die onlangs uit par tij en regering werd gestoten, amnestie werd verleend op grond van vroegere verdiensten, hu manitaire redenen en, volgens waarnemers, omdat de regering zich sterk genoeg voelt om de stro mingen die Djilas en Rankovitsj in het leven hadden geroepen, aan te kunnen. Djilas vertelde later dat de behan deling in de gevangenis streng ma maar correct was. ,Ik zat op 'n zaal met oudere gevangenen, analpha- beten en moordenaars, maar dat kon me niet schelen', zei hij. In de gevangenis voltooide hij een historisch werk, „De verloren slag" en vertaalde „Paradise lost" van Milton is het Servocroatisch, na de gevangenisdirecteur afscheid van hem kwam nemen. Djilas ver telde dat hij afscheid had geno men met het woord „Dovidjenja" <tot ziens). De directeur glimlach te en zei „Ik hoop van niet". Vervolg van pag. 1 V.S.-senator anti De Gaulle De Amerikaanse senator George A. Smathers van de „Democratische partij heeft generaal De Gaulle een „pion" van Sowjet-Rusland genoemd en er op aangedrongen om de Ame rikaanse strijdkrachten in Europa met meer dan de helft te verminde- Smathers, die onlangs de confe rentie van ministers van Buitenland se Zaken der NAVO-landen in Pa rijs heeft bijgewoond, zei: „We kun nen onze strijdkrachten van vijf tot twee divisies inkrimpen zonder enig verlies aan afschrikking te lijden. Niemand voorziet thans een recht streekse Sowjetrussische aanval op West-Europa". Smathers waarschuwde dat men zich niet in slaap moet laten wiegen door de sfeer van ontspanning ten opzichte van Sowjet-Rusland, maar niettemin vereist de situatie in Euro pa niet langer de troepen-concentra tie van een omvang, die Amerika daar reeds jarenlang heeft gehand haafd. Smathers heeft de minister van Buitenlandse Zaken Rusk en andere Amerikaanse leiders vergezeld naar de NATO-zittlng van Parijs. Zijn voorstel om de Amerikaanse troepen sterkte in Europa te verminderen wijst er op dat dit probleem in de nieuwe, op 10 januari aanvangende zitting van het Congres spoedig de aandacht van de Senaat zal hebben. Mike Mansfield .leider van de De mocratische meerderheidsfractie in de Senaat, heeft al eerder laten we ten dat hy behandeling wenst van een resolutie waarin op vermindering van de Amerikaanse troepen in Europa wordt aangedrongen. Smathers zei verder: „Het is een feit, dat Rusland er in geslaagd is generaal De Gaulle tot handelingen te brengen waarvan de Russen den ken dat zij de NAVO zullen verbre ken. Maar Rusland zal hierin falen en de geschiedenis zal De Gaulle boekstaven als een misleide pión, omdat de NAVO voortduurt. Maar tevens is het volkomen duidelijk dat de NAVO niet langer de methoden van het verleden nodig heeft". Smathers zei dat het huidige wel varende Europa grotendeels de oude kwalen va nde tweede wereldoorlog heeft vergeten alsmede de bondge nootschappen van dezelfde periode. Een scherpe vermindering van de Amerikaanse troepen In Europa zal de Ver. Staten zowel militair als eco nomisch tot voordeel strekken. Krachtens de oude NAVO-verplich- tingen bevinden zich thans 900.000 Amerikanen, o.w. militairen en hun familieleden in Europa. K. van Houten het 250 man tellende horeca -personeel van het aanbod naar die nieuwe firma over te stappen gebruik te maken. „Na de verhuizing naar Het nieuwe areaal eind a/pril zal er geen werkgelegenheid voor horeca- personeel meer bij de KLM zijn", zo luidt de brief. De KLM moet op een snelle beslissing aandringen. Wie dat wil kan uiteraard zijn ontslag indie nen en elders emplooi zoeken, maar wanneer de KLM geen antwoord krijgt, dan ziet zij zioh genoodzaakt voor alle zekerheid per 15 januari een ontslagaanvrage bij het Gewes telijk Arbeidsbureau in te dienen voor diegenen, die dan nog niet voor de nieuwe N.V. hebben gekozen. Woningen Bij beëindiging van het dienstver band in april mogen zij, die in dienst treden van de nieuwe horecamaat- schajppij, in de KLM-woning blijven wonen voor zover dat het geval was. Zij, die ontslag 'nemen om elders te gaan werken, „zullen nader worden geïnformeerd". Voorts wordt personeel, dat het aanbod aanvaardt, een bonus in uit zicht gesteld, die 60 gulden per dienstjaar bij de KLM bedraagt met een minimum van 150 en een maxi mum van 1000 gulden. Ook zullen zij nog delen in eventuele tantième aan het eind van 1967, zij het uitsluitend over de periode, die zij nog bij de KLM hebben gewerkt. In de brief wordt niet gerept over de grootste tegenslag die het betrok ken personeel bij deze wisseling moet incasserenzij zullen niet meer ge bruik mogen maken van de mogelijk heid voor hen en hun familie om per Vliegtuig te reizen tegen de uiterst lage tarieven, die voor luclit/vaartper- soneel van kradht zijn. lie-zending. Spr. dhr. J. Zijlst Stadhuis (trouwkamer): Spreekuur sociale raadsvrouw, 46 uur nam. Steenschuur 6: Ledenverg. Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars, 8 uur DONDERDAG Gebouw Zijlsingel 2: Volle Evange lie-zending. Spr. ahr. J. Zijlstra, 8 uur W. de Zwijgerlaan 105: Bahal-ge- spreksavond, 8 uur nam. VRIJDAG Den Burcht Jacobazaal)Nieuw- arsbileenkomst „Ons Grunneger- De politie van de Brabantse ge meente Vessem is op zoek naar een pyromaan, die in de afgelopen drie maanden in het kerkdorp Vessem en omgeving meer dan tien maal brand heeft gesticht. Bij de branden is in totaal voor meer dan 100.000 gulden schade aangericht, meestal aan land- bouwschuren. Ook werd in vele ge vallen de oogst vernield en kwam vee in de vlammen om. Bij alle bran den werd geconstateerd, dat ze wa ren gesticht. De branden worden soms op zeer brutale wijze gesticht. Zo werd in de nacht van donderdag op vrijdag vrijwel onder de ogen van een boer en zijn vrouw in een schuur brand gesticht. Ook de woning van burge meester Smulders is niet ontzien. Tijdens de bruiloft van een dochter van de burgemeester werd in diens huis ingebroken en op drie plaatsen tegelijk onder meer kleren in brand gestoken. 's Nachts wordt in Vessem en om geving door de politie en door de landbouwers gepatrouilleerd, maar tot nu toe zonder resultaat. De pyro maan kiest wel steeds hetzelfde tijd stip om brand te stichten, 's nachts tussen twaalf uur en half één, maar het is extra moeilijk om een goede bewaking uit te voeren, omdat in het gebied, waar de pyromaan actief is, honderden boerderijen liggen. Burgemeester Smulders heeft con tact opgenomen met de districtscom mandant van de Rijkspolitie om bij de bewaking versterking te krijgen. Koningskerk: Ruilclub 7.3010 Rapenburg 10: Tienersociëteit ,,'t Ven- TlenereoclërteJit „*t Oude Rijn 5: Gem. voor oorspronik lijk ohrLstendjom. Spr. evangelist N. harclkadeReceptie pater de Ponti (10 BIOSCOPEN Luxor: „De stem van het water", alle leeft. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „De vier geweldenaars", 14 Jaar. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Frankie Werkd. 2.30, 7 Johnny", alle leeft. Camera: „Wittebroodsweken met z'n drieën!", 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond-jg 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; Studio: „Maskers", 18 Jaar. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Dag 10-5 uur: eorwL 1-5 uur LakenhalTentoonstelling tekenin gen uit Prentenkabinet. Werkd. 10 4 uur; 's zondags 1 4 uur nam. (tot 16 Januari). (Pesthulslaan) maart) Rijksmuseum ionstell"- Kyösaï r Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten van Kyösaï Dagelijks 10 17 uur; 's Zondags 13 17 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: (Steenstraat 1): Dag 10-17 u: '•Bon dage 13-J 7 uur Rijksmuseum voor de geschieden!* jr natuurwetenschappen: Dag 10-4 j zond 1-4 uur Kunstzaal Heuff (Wassenaar)Ten toonstelling werk va/n Corlnne Franaen Vi -- - - '/h bovendle dagavond 2 10 uur, (Tot en met 12 Januari). Avond- en nachtdienst der apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek van Drlesum, Mare 110, tel. 20406. Apotheek R. van Breest Smallen- burg te Leiderdorp en Apotheek Voor schoten zijn de gehele week geopend. :y geen gehoor ciallst ADVERTENTIE maandag 2 Jan.vóór het nieuws van 10.15 uur Ned. II laterdag 7 jan. vóór het nieuws van 8.00 uur Ned. I Den Haag: Spul/hoek Kalvermarkt Rjjswijk: "In de Boogaard" i zondags 13— Volkenkunde (tot 1 HAAGSE AGENDA Kon. Schouwburg, 20.15 uur, Neder- ands Dans Theater. Joseph's Place, Kabaret Kuituur Ko medie Gesnobd. WOENSDAG 4 JANUARI Kon. Schouwburg, 20.15 uur, Neder lands Dans Theater. Joseph's Place, Kabaret Kuituur Ko medie Gesnobd. LANCERINGEN Het Amerikaanse nationale bureau voor lucht- en ruimtevaart Nasa en de Amerikaanse luchtmacht hebben in 1966 63 lanceringen van grote om vang uitgevoerd op Kaap Kennedy. n 1960 zijn er 201 lanceringen ge weest, in 1961 186, in 1962 151, in 1963 107, in 1964 88 en in 1965 57. Van de lanceringen in 1966 waren er 33 lanceringen van ruimtevaartui gen, waaronder vijf Gemini-ruimte- vaartuigen. Dit was iets minder dan het record van 1965, toen er 35 ruim telanceringen waren. Heit hoge aantal van enkele Jaren geleden betrof onder meer een aan tal militaire raketten, waarmee proe ven werden genomen. In 1962 zijn er bijvoorbeeld 14 verschillende types beproefd. Nu worden nog slechts twee militaire raketten beproefd, de Polaris AIII en de Minuteman II. BINNENLAND Zeeschepen in Amsterdam In de Amsterdamse haven zijn het af gelopen jaar 8.186 zeeschepen bin nengelopen. ongeveer 600 minder dan in 1965. De tobale tonnage steeg echter met bijna een miljoen ton tot 21.780.000 brt. Diamanten gestolen Bij de dia- matslijperij Pas en Smit aan het Singel in Amsterdam is in de nacht van vrijdag op zaterdag een inbraak gepleegd. Daarbij werd een brand kast met geslepen en ruwe diamant ter waarde van f35.000 gestolen. De inbrekers drongen via de voordeur binnen. Om de brandkast te berei ken moesten zy een paar muurtjes wegbreken. BUITENLAND Crematie in Engeland De ver schuiving van begraven naar creme ren gaat in Engeland zo snel, dat in sommige districten van Londen ne gentig procent van de overlevenden van het aantal overledenen. Over anderhalf jaar denkt men de 50 pro cent te passeren. Koude in India Tot nu toe zijn in Nieuw Delhi 31 mensen op straat doodgevroren. In dit jaargetij zijn de nachttemperaturen daar soms negen graden onder het vriespunt. Canada viert eeuwfeest Cana da is op nieuwjaarsdag begonnen met de viering van zijn 100-jarig bestaan. Premier Lester Pearson ontstak o pde heuvel in Ottawa waar het parlementsgebouw ligt, een vlam. Er waren redevoeringen via radio en televisie (o.a. van Koningin Eliza beth van Engeland), vreugdevuren en 100 saluutschoten. In Mon treal, de grootste stad in het Frans sprekende deel van Canada, werd een brievenbus door een ontploffing vernield. Russisch graan voor Egypte Het I nu naar crematoria gaat- inplaats j Egyptische blad Al Achram meldt I van een begraafplaats. Volgens een dat de Sowjet-Unie het komend sei- onlangs gehouden onderzoek is het zoen 650.000 ton graan aan de Vere den hiertoe besloten hebben bij het overleg dat zij in november in Mos kou hebben gevoerd met maarschalk Amer, eerste vice-president van de VAR. Bom in consulaat Een bom ver moedelijk afkom.big van anti-com munistische Joegoslaven heeft een deel van het Joegoslavische consu laat-generaal te Sydney verwoest. Het getroffen deel ligt op de eerste etage. Op de benedenverdieping was een oudejaarsfeest je aan de gang Er zijn geen slachtoffers gevallen. Super-super-tanker Lloyd's heeft meegedeeld tekeningen te heb ben voorbereid voor een nieuwe su pertanker met een laadvermogen van 500.000 ton. Het schip zal meer dan 390 meter lang worden, dat is dertig procent langer dan die Queen Mary. Drievoudige moord Op midden met machinegeweervuur om het leven hebben gebracht. De moorde- plaatsten hun slachtoffers te gen een muur en schoten ze vervol gens dood. Droogte in Marokko De hoge tarwelanden van Marokko wor den door droogte bedreigd. Overal in den lande wordt om regen gebeden. In geheel Marokko is het in 1966 bij zonder droog geweest, maar de graangebieden op de hoogvlakten worden met totale ondergang be dreigd. Kortere siesta De regering van Chili tracht al een jaar de siesta af te schaffen, maar een deel van het volk verzet zich met straatbe togingen, protestvergaderingen en verduisterde winkels tegen het be vel het traditionele middagslaapje van drie uur terug te brengen tot hoogstens een uur. Nkrocmah'g dierentuin De par ticuliere dierentuin van de afgezet te Ghanese president Kwame Nkroe- mah is voor het publiek opengesteld. heilige mannen" vasten om de- j doordat hy de gevangenis verliet I percentage van de crematies in ge- i nigde Arabische Republiek zal leve- oudejaarsdag in ■elfde redenen. werd hy medisch gekeurd, waar- I heel Groot-Brittannië nu 47 procent1 ren. De Russische autoriteiten zou- een smid, zyn v Sardinië wordt op het ogenblik ge- De dierentuin heeft naar verluidt elf jaagd op drie voortvluchtigen, die op miljoen gulden gekost, vyf uur ni afgelegen huis de opening waren er reeds 300 be en hun klein- I zoekers door de hekken gegaan. WPIERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 oor) 3| I S3 Amsterdam licht bew Den Helder licht bew Ypenburg licht bew Vlissingen licht bew Eelde onbewolkt D. Bilt licht bew Twente licht bew Eindhoven onbewolkt Z.-Limburg onbewolkt Helsinki sneeuw Stockholm sneeuw Kopenhagei zwaar bew Frankfort halj Barcelona licht 1 13 Madrid Mallorca Lissabon nbewolkt 16

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2