„Groot gevaar voor de gezondheidszor. „Ikbestond gewoon niet JAMIN Felle reactie van ziekenfondsen Bijl aan de wortel De Gaulle doet felle aanval op de V.S. Broers uit Groesbeek verdwenen (Due/ Tuchtraadproces 99 G. J. J0NCEJANS: WEERBERICHT Dezelfde temperatuur Kongo richt een nieuwe maatschappij op Bejaarde man beroofd van tas met f18.000 N.V.».d. Velde CïtfOën Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 2 JANUARI 1967 No. 32063 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A El van Dlshoeck Hoofdredacteur: J Brouwei DAGBLAD VOOR l-EIDEN EN OMSTREKEN 4" 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f0.25 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21501 Witte Singel l Lelden Giro no 67055 (Van onze Utrechtse correspondent) De voorzitter van het Gemeenschappelijk Over leg van Ziekenfondsen, de heer J. Hendriks, heeft zaterdag de beslissing van de huisartsen om te bre ken met de ziekenfondsen wat de betaling aangaat van de verplicht verzekerden, „onverantwoorde- lijk" genoemd. „Wij vinden het absoluut verwer pelijk, dat de huisartsen nu zelf de tarieven voor hun verrichtingen hebben vastgesteld", aldus de heer Hendriks. „Nergens hebben zij waar gemaakt, dat de gevraagde bedra gen 8,- per consult, 12,- per visite, dubbel tijdens de week einden en driemaal tijdens de nachten in het weekeinde) in een reële verhouding staan tot de geleverde prestaties. De nieuwe gang van zaken, waarbij de patiënt zelf aan de dokter moet betalen, betekent hier groot gevaar voor de volksgezondheids zorg, omdat dat de mensen in vele gevallen om financiële redenen er van kan weerhouden, tijdig de dokter te hulp te roepen". voorzichtige prijsbeleid dat de rege ring dit jaar wil voeren. De ziekenfondsen zeiden te hopen, dat de prijsbeschikking en het zoge naamde restitutiebedrag voor de zie kenfondsen precies even hoog zullen zijn. De verzekerden kunnen dan hun hele doktersrekening decla reren aan hun ziekenfondsen. Lopen I die bedragen niet gelijk, dan is daar I mee een eigen risico voor de ver- zekerden ingevoerd. Hij zal dan per consult en per visitie zelf een be dragje moeten bijbetalen. Eigen risico De ziekenfondsen blijven bereid aan alle artsen die dat willen een individueel contract aan te bieden voor de betaling op vaste jaarbasis voor de verplicht-verzekerden. Zeker is, dat in Den Haag alle huis dokters die in vaste dienst zijn van de ziekenfonds De Volharding, nor maal onder contract blijven. Ook in Amsterdam en Rotterdam zijn vele artsen die het bestuur niet zullen vol gen. Schandaal Over de positie van de huisartsen in het bestel van de gezondheids zorg zei de heer Hendriks: „De huis artsen dienen een centrale plaats in te nemen in de medische ver zorging van de bevolking, en daar zijn wü het mee eens, maar op deze manier ondergraven zij zelf positie en die pretentie volkomen. Zy leggen namelijk zelf de byl aan de wortel van het bestaande ziekenfondsenbe- stei, dat de basis vormt van onze Nederlandse volksgezondheidszorg". Prijsbeschikking Minister Veldkamp was tijdens het weekeinde niet voor commentaar be reikbaar. Hjj had zich met studie materiaal over deze materie terug getrokken. Hij zal essentiële beslis singen moeten nemen over de hoog te van de vergoedingen die de zie kenfondsen hun verzekerden mogen uitkeren. Verder zou overwogen kun nen worden een prijsbeschikking uit Volgens huisarts Gunneweg in Mill is het niet ondenkbaar, dat er krin gen van gedupeerde verplicht-verze kerden een tuchtraadproces tegen de Landelijke Huisartsen Vereniging zal worden aangespannen. De arts zei daarover: „Ik kan mij volledig voor stellen, dat de verplicht-verzekerden gefrusteerd worden in hui rechtsge voel, nu blijkt dat hun recht zomaar door de huisartsen wordt gepasseerd. Ik zelf zal zo'n proces niet aanspan nen, dat Ugt niet op mijn weg. Het is typisch een zaak voor de patiën ten". Dokter Gunneweg i van de eerste huisartsen die na de breuk van de Landelijke Huisartsenvereni ging met de ziekenfondsen zijn lid maatschap van de LHV heeft opge zegd. Hij Uedoelt daarmee scherp protest aan te tekenen tegen de han delwijze van het bestuur, dat naar zijn mening het -vertrouwen in de medische stand danig heeft aange tast. De Maatschappij ter Bevorde ring van de Geneeskunst kent de mogelijkheid van een tuchtraadpro ces. te vaardigen; waarin de huisartsen wordt gecommandeerd hun tarieven drastisch te drukken en meer in overeenstemming te brengen met het De ziekenfondsen menen, dat dat op dit moment nog zeker niet mag gebeuren, omdat het probleem van het eigen risico als principekwestie bij de Ziekenfondsraad nog in studie is. De enige handelwijze van de patiënt, waarmee hij zijn opgedron gen eigen risico kan afwijzen, be staat hieruit, dat hij weigert zijn dokter meer te betalen dan hij van zijn ziekenfonds terugkrijgt. De üeer Hendriks acht dit een acceptabele mogelijkheid en vond dat de verze kerde op dat punt dan volledig in zijn recht zou staan. Het is nog geheel onzeker, of alle artsen in het land de breuk met de ziekenfondsen ook in praktijk zullen brengen. Het feit dat de huisartsen voor die patiënten die niet kunnen betalen de Algemene Bijstandswet te hulp wil len roepen acht de heer Hendriks anno 1967 een schandaal. De Nederlandse ex-zaakgelastigde in Peking, de heer G. J. Jongejans wordt niet voor morgenochtend in ons land ver wacht. Hij zou vandaag per vliegtuig uit Hongkong naar ons land vertrekken. Kort voor het middaguur stak de heer Jonge jans gisteren de grens van Communistisch China over naar Hongkong. Daarmee was een einde gekomen aan een „gevan genschap" van vijf maanden in de Nederlandse legatie in Pe king. (Van onze Parijse correspondent) Zijn traditionele nieuwjaarsbood schap aan het Franse volk heeft pre sident. De Gaulle zaterdagnacht aan gegrepen om een nieuwe en felle aanval op de Amerikanen te doen, die hij van de exclusieve verantwoor delijkheid voor de oorlog in Vietnam beschuldigde. ADVERTENTIE C.I.E.B.A. - LEIDERDORP TEL. (01710)-30797*/21561 BRANDKASTEN - KANTOORMEUBELEN Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: opklarin gen, maar ook plaatselijk enkele buien. Aanvankelijk vrij krachtige tot harde wind tussen west en noord west, later matige tot krachtige wind tussen noordwest en noord. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 3 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 16.41 uur. Maan op: 0.04 uur; onder: 12.25 alir. Hoogwater in Katwijk te 8.07 en 20.33 uur, laagwater te 3.42 en 16.12 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's Een gevangenschap die de heer Jongejans aanvankelijk zichzelf had opgelegd. Tijdens een persconferen tie zei hij, dat zijn verblijf in de le gatie het gevolg was van zijn eigen beslissing, nadat de communistische autoriteiten hem zijn diplomatieke identiteitskaart hadden afgenomen en hem hadden meegedeeld dat hij China niet mocht verlaten. „Sedertdien had ik geen enkele di plomatieke status meei Daarom be perkte ik mezelf tot het terrein van de Nederlandse legatie. Op de eerste dag was het mijn eigen persoonlijke beslissing. Maar daarna zette ik mijn beperkte bewegingsvrijheid voort op instructie van mijn regering." De heer Jongejans zei dat de Chinese autoriteiten hem nooit beperkte vrij heid hadden opgelegd of hem had den meegedeeld dat hij de legatie niet kon verlaten „Maar voor de Chinezen bestond ik gewoon niet. Ik ben niet slecht behandeld. Ik werd alleen maar vol ledig en totaal genegeerd", zo zei de heer Jongejans, die tijdens zyn vijf maanden „gevangenschap" niet meer dan 20 of 25 Rode Gardisten voor het gebouw langs had zien komen. „Ze hebben mij nooit lastig gevallen en er zijn ook nooit dreigementen geweest". In die vijf maanden hadden zijn diplomatieke vrienden vrije toegang tot de Nederlandse legatie. Hij gaf voor hen verscheidene feesten in de legatie. „Er was een feest ter ere van mijn zilveren bruiloft mijn vrouw was nog niet in Peking aangekomen toen ik tot ongewenst persoon werd ver klaard en daarna kwam ze natuurlijk niet". Bij een ander feest kwam een aantal vrienden van mij opdagen gekostumeerd als gevangenen". Ove rigens was het de heer Jongejans ge bleken dat de „culturele revolutie" de buitenlandse diplomaten in Peking nader tot elkaar had gebracht. Vervolg op pag. 2 Ongeveer de helft van zijn toespraak, die 13 minuten luurde, was aan Vietnam gewijd. Terwijl hij de oorsprong van deze oorlog (waar in Frankrijk en vooral hij zelf toch zeker ook wel enige aansprakelijk heid hebben gedragen) maar vergat, sprak de generaal zijn afkeer uit over een grote natie die een klein volk poogde te vernietigen. Nadat hij bij vorige gelegenheden alleen op een onmiddelijke wapenstilstand tussen alle partijen had aangedrongen, eiste de Franse president nu dat de Traditiegetrouw een bar kil begin van het nieuwe jaar voor de leden van de zwemclub Njord. Zo koud kon het niet zijn of ze renden gisteren in Zandvoort tw.prn.rtal d° ijzine zee in Amerikanen Vietnam terstond ge heel zouden ontruimen. Overwinningen In het begin van zijn rede somde het staatshoofd nogmaals alle poli tieke, economische, financiële en so ciale overwinningen op die het Fran se volk zijn Vijfde Republiek nu al dankte. Hij kondigde nieuwe sociale maatregelen aan om naast de werk gevers ook de arbeiders gelijkwaar diger in de baten van de economi sche vooruitgang te doen delen, langs welke weg de klassenstrijd, volgens hem, zou kunnen worden uitgeban nen. De linkse inspiratie van zijn binnenlandse plannen liepen overi gens parallel met zijn buitenlandse staatkunde, waarvoor hij een nieuwe toenadering tot de Sowjet-Unie en alle landen van het Oostblok, inclu sief Joego-Slavië en Albanië, voor 1967 in het vooruitzicht stelde. Die voornemens betrok hij ten slotte direct op de kamerverkiezin gen die Frankrijk over enige weken te wachten staan en waarbij het volk, zo zei hij, het antwoord zal kunnen geven op de vraag of de toekomst over het verleden zou moe ten triomferen. Hij verklaarde zich echter overtuigd van de zekerheid, dat het nieuwe Jaar voor Frankrijk grote dingen in petto hield en dat de Fransen hem derhalve in maart op nieuw hun ja-woord zullen geven. Vervolg op pag. 2 (Van onze Brusselse correspondent) Het conflict tussen de republiek Kongo en de „Union Minière du Haut Katanga", de Belgische maat schappij die de concessies voor het winnen en verhandelen van koper en andere metalen en delfstoffen in j Kongo in handen heeft is in volle kracht opgelaaid. President Moboeto van Kongo heeft de maatschappij voor zover zij in Kongo werkzaam is ontbonden en een nieuwe opgericht. De Kongolese regering bezit 60 pro cent van het aandelenkapitaal van de nieuwe onderneming. Bovendien heeft de regering aan de oude maat schappij de uitvoer van koper uit Kongo verboden. De directie van de Union Minière in Brussel heeft daarop medege deeld dat zij de opbrengst van het in het buitenland verkochte koper niet meer, zoals dusverre, zal storten op de rekeningen van de Kongolese Nationale Bank. De Belgische rege ring heeft de stappen van de Kongo lezen veroordeeld. Zij noemt ze een schending van het Belgisch- Kon golese verdrag van 1965, waarbij on geveer 18 procent van het kapitaal van de Union Minière aan Kongo werd afgestaan. De Union Minière is de grote bron van inkomsten voor Kongo. In 1966 betaalde zij ongeveer 25 miljard Kongolese frank aan belastingen. Dat is bijna de helft van het inko men van de staat. Bovendien bezorg de zij Kongo in dat jaar aan devie zen voor ongeveer 15 miljard Belgi sche franken. De 81-jarige heer Bergervoet is in Maastricht het slachtoffer geworden van een brutale roofoverval. Hij was in opdracht van het expeditiebedrijf Te Winkel en Omes geld gaan halen bij de Algemene Bank Nederland aan de Bredestraat In Maastricht. Toen hij bijna bij het kantoor van het expeditiebedrijf aan de Oude Binnenhaven terug was, voelde hij plotseling hoe de tas waarin zich f. 18.000,- aan salarisgelden bevond, onder zijn arm werd weggetrokken. Hij draaide zich om en zag een jon geman met de tas weg vluchten. On middellijk riep hij om hulp en twee monteurs, die m de buurt werkten, zetten de achtervolging in. Daarbij werden ze geholpen door een melk- leverancier. In de nauwe straatjes van de fabriekswijk wist de dader echter te ontsnappen. De salarissen konden toch nog dezelfde dag aan het personeel worden uitbetaald, om dat het expeditiebedrijf was verze kerd. ADVERTENTIE Het allereerste reklamefilmpje van vanavond is 1e net ADVERTENTIE x Al kan hel tempelcomplex van Aboe Simbel dank zij een krach tige internationale insphnning gered worden, andere fraaie tem pels zullen door het langzaam stijgende water achter de Assoe- andam in Egypte verzwolgen wor den, zoals de beroemde Nubische tempels op het Nijleiland Philae met verscheidene tempels uit de laat-Egyptische tijd en één uit de Romeinse keizertijd. VERDRONKEN? (Van onze Nijmeegse correspondent) Petrus Gerardus (33) en Johan nes (25) Kersten uit Groesbeek verlieten saterdag 10 december hun ouderlijke woning om in Nijmegen een café te bezoeken. Het ongehuw de tweetal keerde het café tegen half elf de rug toe en is sindsdien spoor loos. Over de raadselachtige verdwij ning van de broers Is nog niets met zekerheid te zeggen. De Groesbeekse politie veronderstelt dat de mannen, die als geestelijk labiel en flinke drinkers bekend staan, zijn verdron ken in de Waal. De twee vrijgezellen komen uit een gezin van negen kinderen. In het verleden verloren twee andere broers het leven by een verkeersongeval. De moeder van het gezin is enkel® jaren geleden overleden. Zaterdag 10 december gingen de gebroeders per bus naar Nijmegen, waar ze hun enig wekelijkse uitje be leefden ln een café aan de Waal kade. Om de bus van hall twaalf t® halen verlieten beiden het café te gen half elf. zy zijn echter niet by de bushalte gearriveerd, want na dat de cafédeuren achter hen ln het slot was gevallen, heeft nooit iemand meer iets van hen gezien. Op die bewuste zaterdagavond stond het water in de Waal hoog. „Voor my staat het voor 99 procent vast, dat ze zyn verdronken in de Waal", zegt adjudant Van de Broo ke van de Groesbeekse politl®. ADVERTENTIE gelukkig nieuwjaar met niet duur wel heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 7 Januari 1867; De Typographiscne Ver- eeniging Laurens Jansz. Cos- ter alhier viert Maandag ivond in de Stads Gehoor zaal haar 13-jarig bestaan, waarbij door eemge leden dier Vereeniging twee too- neelstukken worden opge voerd. (Advertentie) Er wordt gevraagd een bekwame Vol- Ier; die tevens grondige ken- nis van Ruw-Machines heeft, zal het meest in aanmerking komen. Informatiëv zijn te bekomen bij de Boekhande laars Gebr. van der doek al- hier.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1