Strijd in Vietnam na kort bestand hervat Vorster zinspeelt op uittreden uit de V.N. ZEER NAT JAAR Seminarie Warmond gaat sluiten Inbraken in Leiden HET TAST TOE Lamsvlees nu goedkoop! TEEKENS Wim Kan J nic. de tombe PAGINA 12 Vietcong wil gevechtspauze van een week in februari Versterken De leiding van het Nationale Be vrijdingsfront, de politieke arm van de Vietcong, heeft alle aanhangers opgeroepen in 1967 de strijd tegen de „Amerikaanse oorlogsophitsers" nog te versterken. Volgens het Noord Vietnamese persbureau heeft de Vietcong in zes jaar tijd ruim een miljoen tegenstanders gedood of ge wond, onder wie 123.000 Amerikanen. De Vietcong heeft een bestand van een week aangekondigd bij ge legenheid van het komende Vietna mese nieuwjaar. Het bestand zou du ren van 8 tot 15 feberuari. Dat is drie dagen langer dan het bestand dat reeds door de Zuidvietnamese regering en haar bondgenoten was aangekondigd. Het aanstaande Viet namese nieuwjaar, de belangrijkste datum op de Vietnamese kalender, vormt het begin van het z.g. „jaar van de geit". De aankondiging van de Vietcong was voor waarnemers in Saigon een verrassing. Men had er wel rekening meegehouden dat de Vietcong met het Zuidvietnamese bestand akkoord zou gaan, maar niet verwacht dat deze het zou uitbreiden. Steun President Johnson heeft zaterdag op een persconferentie in Johnson City, in de Amerikaanse staat Texas, verklaard het Britse voorstel voor een conferentie van de V.S. en Noord-en Zuid-Vietnam, teneinde te pogen een einde te maken aan de oorlog in Vietnam, krachtig te on dersteunen. Johnson voorspelde voorts dat het komende budget van de V.S., waar op de kosten van de oorlog in Viet nam zwaar drukken, tussen de 135 Auto in het water Ter hoogte van de Smidsteeg is gisteravond een auto, welke dooreen 22-jarige Leidenaar werd bestuurd, bij het parkeren langs het Galgewa ter in het water gereden. Zonder hulp wisten de bestuurder en een mede- inzittende, een 24-jarige timmerman uit Leiden, uit de auto te komen. Een garagebedrijf heeft (Je „drenke ling" uit het water gehaald. Twee doden bij ongeluk op overweg Een botsing op de niet beveiligde overweg in de Koppelboerweg in Los ser, heeft gisteravond het leven ge kost aan twee jongemannen. Zij zaten in een kleine personen auto, die om ongeveer half zeven op de overweg werd gegrepen door een trein uit Duitsland, die op weg was naar Oldenzaal. De slachtoffers, de 21-jarige Ro land Overkamp uit Oldenzaal en de 21-jarige Andre Kokos uit Enschede werden vrijwel op slag gedood. Zij waren de enige inzittenden van de auto. De trein die bfj het ongeluk was betrokken, werd getrokken door een Duitse locomotief, die licht werd beschadigd. J. F. VOORBIJ OVERLEDEN In de nieuwjaarsnacht is plotse ling op de leeftUd van 67 jaar over leden de heer J. F. Voorbij. De heer Voorbij, 11e vooral in de kring van de Leidse Vereniging Ko ninginnedag een bekende figuur was. vervulde tot aan zijn zestigste jaar een militaire functie, om daar na nog 5 jaar werkzaam te zijn op het Gemeentelijk Huisvestingsbureau. In 1929 behoorde hij tot één van de oprichters van de Vereniging Ko ninginnedag, van welk vereniging hij sinds 1952 penningmeester was. De crematie van het stoffelijk overschot vindt donderdag om 12 uur in Ockenburg in Den Haag plaats. en 140 miljard dollar zal belopen. Hij heeft nog niet besloten of hij al dan niet een belastingverhoging zal aanbevelen. De eerste werkgroep van het in ternationale tribunaal dat de „Amerikaanse oorlogsmisdaden in bericht het Noordvietnamese pers bureau vandaag. Het tribunaal is op initiatief van lord Bertrand Russel Aan het nieuwjaarsbestand in de Vietnamese oorlog is van-1 Vietnam" onderzoekt, is op daag een einde gekomen. De Zuidvietnamese en geallieerde strijdkrachten hebben het offensief hervat. Het 48-urige be stand heeft zich gekenmerkt door een groot aantal botsingen: ongeveer 150. Onder meer heeft een Amerikaanse mariniers afdeling een aanval ontketend om te voorkomen dat een vijandelijke strijdmacht van 1000 man in de Amerikaanse stel lingen infiltreerde. „Newsweek" weet te melden dat het Vaticaan op grond van de jong ste uitlatingen van kardinaal Spell- man over Vietnam besloten heeft de functies van aartsbisschop van New York en hoofd van de aalmoezenier bij de Amerikaanse strijdkrachten te scheiden. Het besluit zou van kracht worden zodra kardinaal Spellman wegens zijn leeftijd zijn ambt van aartsbisschop van New York heeft neergelegd. (Van onze Haarlemse correspondent) De priesterstudenten uit de bisdommen Haarlem en Utrecht gaan met ingang van 1 september studeren in Amsterdam, het geen de sluiting betekent van het groot seminarie in Warmond. Concentratie in opleiding Op de Keizersgracht in Amsterdam is het vroegere AVRO-gebouw aange kocht ten behoeve van de priester opleiding. De studenten zullen worden gehuisvest in kleine eenheden van 15 A 20 man. Er zijn verschillende rede nen voor deze ontwikkeling. Aan de opleiding In een stedelijk centrum wordt de voorkeur gegeven boven die in kleine dorpjes, maar ook is de ontwikkeling in de hand ge werkt door een schrijven de enorme versplintering in de opleidingen tegen te gaan. In Amsterdam zullen dan, ook zes A zeven congregaties hun opleiding gaan samenvoegen met de opleiding van aanstaande wereldheren. Dit be tekent niet alleen een groot financieel voordeel, maar bovendien kan hier door het aantal hoogleraren worden verminderd. Eeus een miljoen nu weinig waarde Rietdekkers vinden oude bankbiljetten (Van onze Arnhemse correspondent) Rietdekkers, die aan een dak van een hooiberg aan de Scheivoort in Heiderveen moesten werken, hebben een grote hoeveelheid oude bankbil jetten gevonden. De hooiberg is eigendom van de 83-jarige weduwe Hardeman. De bankbiljetten zijn af komstig uit Nederland, Duitsland en Oostenrijk. Zij vertegenwoordigen een gezamenlijke waarde van 1 mil joen gulden. Het zal moeilijk zjjn te achterhalen waar de bankbiljetten vandaan komen. In het dorp gelooft men, dat het geld afkomstig is van een dropping uit geallieerde vlieg tuigen tjjdens de oorlog. De weduwe Hardeman heeft tijdens de oorlogs jaren onderdak verleend aan een Ne derlandse verzetsman, een Amster dammer. Het is mogelijk, dat hij het geld heeft achtergelaten, hoewel me vrouw Hardeman daaraan twijfelt, omdat hij het dan beslist later had opgehaald. Financiële experts zijn van mening, dat het geld betrekkelijk weinig waarde heeft. Intussen heb ben tal van dorpelingen al belang stelling getoond voor de zo plotse ling opgedoken geldschat. Mevrouw Hardeman staat iedereen vriendelijk te woord, maar zij bewaart de oude bankbiljetten op een veilige plaats. „Ik geef het niet uit handen", zegt zU. Kerstboombrand In de miieuwjaarsnacht, die ook in Leiden op vele plaatsen knallend en met veel vuurwerk werd „ingeluid", heeft de brandweer op de wegkrui- sing Marnixstraat—Willem de Zwij gerlaan handelend moeten optreden toen jongelui daar een grote stapel kerstbomen in brand hadden gesto ken. Kerstboomverbranding O op Schuttersveld De brandweer, die er altyd op uit is een brand snel te bestreden, zal hedenavond omstreeks kwart voor acht op het Schuttersveld zorgen voor een fikse brand. Op dit tijdstip zullen de kerstbomen, die vandaag op de speeltuin zijn ingeleverd, in brand worden gestoken. Vanavond tot zeven uur kunnen op de verbran dingsplaats nog kerstbomen worden afgegeven. Concert Kunstkring Vrydag 13 januari vindt het der de concert plaats van de .Kunst kring voor Allen". In de Stadsge hoorzaal treedt dan op het Parre- rin Kwartet, bestaande uit Jacques Parrein (viool), Marcel Charpentler (tweede viool), Dénes Marton (alt viool) en Pierre Pénassou (cello). Uitgevoerd worden werken van Schu mann, Von Webern en Beethoven. Loop der Bevolldng te Leiden GEVESTIGD 62, Delft. Mermo ter Bra&klaan gleterla&n 13. PlanrtTljnstraat Waastra a/ TJon Fis Blanken, Hoge Rijndijk 9Ca. tenaar: E. M. J. A. Auptag, Garen- marlet 21; E. M. Odendaa.1, Rlinsbur- gerweg 10, verpleegster; J. Kelderman, Kaarsennmkerostraat 7; J. M. Dolle- kamp Stationsweg 29a; A. G. Ridder. Stationsweg 29a; C. Parlevllet, Oude Vest 233. verpleegster; A. A. M. de Jong, Joh. de Wlttstraat 46; A. J. M. Hesselman Boerhaavelaan 2; J. J. M. merman. Boerhaavelaan 2; J. J. M. van Rhljn, Oude Vest 49; A. E. Rol- landet, Plantijnstraat 43; W. Apon. de Bazel©tiraat 55: H. R. vain Mosselveld, van Speyücstraat 24, huishoudster; J. A, M. Graafmants, Roodeniburgerstraat 55. A. M. Janssen, Room-burgertaan 55; L. M. van der Laar, Stationsweg 29a; A. A. Fortuin. Wite Singel 8: A. Stener- dlmüc. Plantsoen 67, militair. en fam.. Oranjegracht 137a. Wassenaar, Ter WeerQaan 168; J de Vries en fam., Eurggnavenlaan 140, Leiderdorp. Zui- lesteln 3; P. O Willemse en fam.. Rijn en Schiekade 32. Groningen. Noorder- kroonstraat 74; J. L. C, FHdo. Maredljk 161 37/5»; C. js-Gravenhage.^S ^fatï?C'JVsetmn'Galen. Witte Ro zenstraat 16. Katwijk Rijnmond 120; P. Zandvliet, Mlddelstegiraoht 137, Lei derdorp, Jaagpad 45; A. Ratoaih, Nieu we Beestenmarkt 8, Marokko. Het KNMI deelt mede: Een bijzonder nat jaar is afge sloten, zelfs was het over het al gemeen nog natter dan in 1965. In laatstgenoemd jaar is in ons land gemiddeld 987 mm neerslag gemeten, hetgeen toen een record was sedert het begin der metin gen in 1848. In het afgelopen jaar is dit record belangrijk „verbeterd". Voor de eerste maal is in ons land gemiddeld meer dan duizend millimeter neerslag gevallen; de uit voorlopige gegevens verkregen waarde bedraagt zelfs 1040 mm. Vooral op de Veluwe en in Zuid- Limburg is het bijzonder nat ge weest. Daar ligt het gemiddelde boven de 1150 mm. Zeven maanden van het afge lopen jaar waren aan de natte kant, waarvan juni, juli, novem ber en december gemiddeld be langrijk meer dan honderd milli meter hebben gebracht. Vooral de maand december was een bijzon der natte maand, hoewel toen over het algemeen iets minder neerslag viel dan in die van 1965. In De Bilt heeft het 795 uur Geslipt en over de kop Een door een 30-jarige Leidenaar bestuurde auto is op de Trekvlietbrug geslipt, tegen een paal gereden en toen tweemaal over de kop gegaan. De auto werd totaal vernield. De E.H.D. heeft de bestuurder, die een lichte hersenschudding en enige hoofdwonden opliep, naar een zieken huis overgebracht. „ONMOGELIJK" De Oostduitse partijleider Walter Ulbricht heeft verklaard, dat hereni ging van Oost-Duitsland met een door monopolies beheerst kapitalis tisch West-Duitsland een onmo gelijkheid is". Hij gaf tevens een aantal voorwaarden op waaronder een statenbond van Oost-en West- Onder de voorwaarden die de 73- jarige communistenleider stelde was erkenning van zijn bewind en van West-Berlijn als een onafhankelijk gebied met een bijzondere status. Verder moest West-Berlijn een over eenkomst met Oost-Duitsland aan gaan om de koude oorlog die dit stadsdeel volgens Ulbricht voert, te beëindigen. In ruil daarvoor zal Oost-Duitsland de vrijheid van het doorgangsverkeer over zyn gebied en naar West-Berlijn waarbor gen, totdat de statenbond van kracht is geworden. Zuidafrikaanse premier in oudejaarsavond-rede Tussen vrijdagavond en de afgelopen nacht is op verschei dene plaatsen ln de Sleutelstad ingebroken. Behoudens enkele tllveren voorwerpen en een damespolshorloge bedroeg de to tale bult circa 840,-. Totale buit circa f 840,- In de nacht van vrijdag op zater dag zfjn uit een etalagekast van een modemagazijn aan de Haarlemmer straat acht dameshoeden, met een totale waarde van f 381,- ontvreemd. Dezelfde nacht is ingebroken in een eonsumptietent, staande aan de Ho ge Rijndijk. Uit een kassa wordt een bedrag van circa f 22.50 vermist. In gebroken werd die nacht ook in een school aan de Medusastraat. Hoewel enkele kasten werden doorzocht, wordt hier niets vermist. In de nacht van zaterdag op zondag heeft men zich door het openschuiven van raam aan de achterzijde van een ceel aan de Morsweg toegang tot d« woning verschaft. Tijdens dit nach telijk bezoek werden ontvreemd een metalen geldkistje, met waardepapie ren, twee spaar busjes van de Leidse Spaarbank, met een gezamenlijke in houd van f 24,-, pakjes sigaretten en de inhoud (f 17,50) van een porte monnee. De grootste buit leverde een In braak in de afgelopen nacht op in een perceel aan de Zeemanlaan. Hier werden entvreemd een damespolshor loge, een zilveren armband met be deltjes, een zilveren ring en een geld bedrag van plm. f 395. De Zuldafrlkaanae minister-presi dent Vorster heeft in een toespraak op oudejaarsavond gezinspeeld op de mogeiykheld, dat Zuid-Afrika het volgende jaar uit de Verenigde Na ties zal treden. „Er bestaat een toe nemende neiging in de 1 Naties om de eigen voorschriften der organisatie volkomen in de wind te slaan", aldus Vorster. HU beschuldigde Engeland ervan de vrede, rust en stabiliteit van Zuid Afrika in de weegschaal te hebben gesteld door de Veiligheidsraad te verzoeken sancties tegen Rhodesië te Zinspelend op de niet-geelaagde sancties, die de voormalige volken bond in de Jaren-'30 tegen ItaHë nam, zei Vorster: „Men moet wel bedenken dat het uitvaardigen van sancties eens de doodsteek heeft be tekent voor een internationale or ganisatie". Vorster zei ook dat de „nog onvol wassen Afrikaanse staten, die zelf nog geen enkele bydrage voor een instandhouding of versteviging van de wereldvrede hebben geleverd en die de moed noch de middelen be zitten om ons aan te vallen, wel openlijk samenzweren om te pogen de ondergang van Zuld-Afrika te veroorzaken". Premier Vorster zei voorts op nieuwjaarsdag ln een verklaring tot de niet-blanken in het land, dat het volk van Zuid-Afrika de wereld in Van paard gevallen Een 29-jarige jongedame uit Rot terdam is gistermiddag, rUdende met haar paard langs de provinciale weg in Katwijk, door nog onbeende oor zaak van het dier gevallen. In be wusteloze toestand is de onfortuln- lUke amazone naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoert. het nieuwe Jaar zal tonen dat het zonder hulp van buiten zUn proble- Afrika zich afzonderlek tot het niet- blanlke volksdeel richtte. Premier Vorster zei dat de tijd zal bewijzen dat apartheid de juiste oplossing biedt voor de rassenproblemen van het land. Versolióllende rassengroe- pen, elg met hun eigen trots, tradi ties, geschiedenis, taal, idealen en indentiteit, in Zuid-Afrika moeten in vrede en harmonie samen leven. Er is niet alleen ruimte voor elke groep, maar in overeenstemming met de traditione le en historische politiek van ge scheiden ontwikkeling zUn er ook ontwikkelingsmogelijkheden voor al len". „Het volk van ons land, de blan ken, de kleurlingen, de Bantoes en de Indiërs, zullen naar myn oprech te overtuiging de wereld in het ko mende nieuwe jaar en de jaren die volgen niet alleen laten zien dat we onze eigen problemen kunnen oplos sen zonder hulp van bulten, maar ook en dat isbelangryker dat we te zijner tijd zullen bewijzen aan hen die erop willen letten, dat wij in feite de oplossing hebben gevonden in de politiek van Zuid-Afrika" geregend, gesneeuwd en gehageld tegen 543 uur normaal. De zon scheen ongeveer 250 uur minder dan normaal. De temperatuur was gemiddeld ongeveer normaal. Het zomersei zoen wat te koud, de winter maanden brachten veel zacht weer. De koudste maand was ja nuari, de warmste ditmaal juni. In De Bilt werden 14 warme zo merse dagen genoteerd tegen 23 normaal. Op 57 dagen heeft het er gevroren. Gemiddeld vriest het daar 64 dagen per jaar. TWEE DODEN DOOR GLADHEID De gladheid heeft vanmorgen vroeg op de Zuiderzeestraatweg on der de gemeente Oostendorp naby Elburg twee mensenlevens geëist. Een trekker met oplegger geraakte door een slip op de verkeerde weg helft en botste tegen een tegemoet komende personenauto. Van de drie inzittenden van de personenauto was de bestuurder, de 43-jarige G. Koele uit Oldebroek, op slag dood. De 26- jarige T. Huenenstedn uit Elburg overleed op weg naar het ziekenhuis. De derde inzitteende, de 24-jarige H. Schoeber uit Oldebroek, ls zwaar ge wond opgenomen in het ziekenhuis in Zwolle. De heer Koele was vader van veer tien kinderen. BESCHULDIGING VAN CAMBODJA De regering van Cambodja heeft vandaag Amerika en Zuid-Vietnam beschuldigd van agressie tegen het Cambodjaanse dorp Bathoe, op vry dag jl. Parachutisten van de twee landen zouden vier personen hebben gedood en twee gewond by een aan val op het dorp, die drieëneenhalf uur had geduurd. In oktober 1965 is dit dorp ook al eens aangevallen, zodat er over de ligging geen mis verstand kan hebben bestaan aldus de mededeling uit Pnompenh. „Saigon en Washington willen door intimidatie Cambodja dwingen zyn neutraliteit op te geven", aldus be weert de Cambodjaanse regering. Een leider van de Cambodjaanse vryheidsbeweging, welke tegen de re gering van Prins Norodom Sihanoek strydt is in de gevangenis ter dood gebracht. Zaterdagavond 7 januari om 8 uur wordit in het Jeroenhuis aan de Kerkstraat in Wassenaar een dans avond met modeshow van tienerkle- ding georganiseerd. Medewerking wordt verleend door de Wassenaarse beatgroep „The Jars", die daarmee voor het eerst ln de openbaarheid treden, en Boutique .Fashion House" uit Dein. Haag. x/ujuiyar Square was het op oudejaars avond weer zeer druk. Vooral de fonteinen met ijskoud water hadden zeer grote aantrekkings kracht en menigeen begon het jaar 1967 dan ook in zeer vochtige toestand. Nieuwe spanning Parijs-Algiers (Van onze Parijse correspondent) Het nieuwe jaar heeft voor de be trekkingen tussen Frankrijk en Al- gerye onverwachts nieuwe moeiiyk- heden opgeleverd. Nadat Parys eind vorige week een contingentering van Algerijnse arbeiders had afge kondigd, liet Algiers weten, dat geen enkele Fransman het land meer zal mogen verlaten zonder een speciale verklaring te kunnen overleggen, geen franc belasting aan de Alge rijnse staat schuldig te zyn. Dat de Franse regering het aantal Algerijn se arbeiders dat per dag in Frank rijk te werk mag worden gesteld nu tot 750 heeft beperkt, vindt zyn ver klaring vermoedelyk in een zekere toeneming van de werkloosheid in dit land. Niettemin konden de Alge- rynen in Frankrijk alleen de on dankbaarste baantjes krygen, waar voor de Franse arbeiders zelf geen belangstelling toonden. De Algeryn- se regering heeft dan ook al van een onaanvaardbare achteruitzetting ge sproken, waardoor zij haar tegen maatregel ten aanzien van de Fran sen nu meent te kunnen rechtvaardi gen. Nieuwe Amerikaanse waterstofbom Het Amerikaanse tydschrift „Newsweek" meldt dat er kort voor Kerstmis in de Amerikaanse staat Nevada een proef is genomen met een zeer ingewikkelde waterstofbom, die als „kernkop" in een raket ge bruikt kan worden tegen vyandeLljke raketten. By de ontploffing die ont staat, zouden verscheidene raketten in de vlucht vernietigd kunnen wor den. De „kernkop" zal geplaartst wor den ln een Nike-Zeusraket, een type raket dat nog in ontwikkeling is. Ton schade door spelen met vuurwerk Op oudejaarsmiddag is onder Rut- ten in de Noord-Oostpolder een landbouwschuur vrijwel tot op de grond toe afgebrand, doordat een 10-jarig en een 15-jarig zoontje van de landbouwer J. M. de Laat thuis in de schuur rotjes afstaken. Er ont stond brand ln enkele balen geperst stro, waarna de schuur afbrandde. De schade wordt geraamd op ruim een ton. De inventaris van de heer De Laat was grotendeels verze kerd. Zoniet de bedryfsgebouwen, die eigendom waren van het Rijk. De bewoners konden het op stal staande vee op tijd uit de vlammen redden. De machinerieën gingen verloren. Voor het VERMAKEN MODERNISEREN REPAREREN van uw KLEDING VERANDER-ATELIER EERSTE LEIDSE VERANDER-ATELIER Magdalena Moonsstraat 68 Telefoon 40028 Leide. 2.98 Lamsbout 500 gram Lamslappen 500 gram lamsrollade 500 gram Lams- karbonade 500 gram Lamsborst 500 gram Lamspoelet 500 gram 2.69 2,69 1.89 0,98 1.25 .riiDSCH DAC^T JLachend over de loongrens* Unieke plaat met de fijnste liedjes en de allerpunti^ste conferences nu reeds in voor raad! 30 cm LP f 17.50 Lanje Pleterskerkkoorstees 11, Lelden, teL 22181

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 12