Karei te Winkel Nederlandse in nieuwe ster schaatstop Christelijk lyceum superieur Verleden jaar nog Stay er JOAN HAANAPPEL STOPT MET KINSTRIJDEN PELE NAAR GAAT NIET DUITSLAND Finales schoolvolleybal PAGINA 7 VOETBAL I GEEN DUEL bporttoto TEGENPOLEN (Van onze speciale verslaggever) Nieuw als zijn ouderlijk huis in het bouwland achter Brum- men zijn de opmerkelijke schaatsprestaties van Karei te Win kel. Deze 20-jarige timmerman, die vorig seizoen bij de natio nale kampioenschappen 28ste werd, omdat er maar 28 deel nemers waren, reed zich dit seizoen in vier selectiewedstrijden tussen de groten. Twee keer liet hij de hele kernploeg, met uit- De cqfers van sporttoto 25 zym aantal deelnemers629.345 bruto in- 1 heefi het Poolse verzoek leg: f 872.106.- pr ij zenbedrag l het huidige f 287.795.-. eerste prys: f 158.287.25, meldingen, bruto per kolom 26,381.20. tweede prijs: f 86.338.50. vastgestelde programma liet geen 93 meldingen, bruto per kolom ong. ruimte voor een extra-interland. Het f 920 derde prys: f 43 169.25. 152 bondsbestuur heeft de Polen ir" gesteld de wedstrijd in het van 1968 te spelen. De KN'VI nog voor het einde seizoen in Warschau een ontmoeting PolenNederland te spelen, moeten afwijzen. Het reeds voor het A-elftal j f f 920.- meldingen. bruto per kolom. ong. f 285,-. zondering van Ard Schenk, Cees Verkerk, achter zich. Op de 5.000 meter maakte hij een tijd van 8.04.4, zijn beste per soonlijke prestatie, waarmee hij bijvoorbeeld in het sterke veld van Toensberg (Noorioegen) be gin deze week achtste zou zijn geworden, op minder dan een seconde van de Noorse kampioen Svein Erik Stiansen! „We hebben er een stayer bij", zei „Ceesie" toen hij de jongeman uit Gelderland direct na afloop van de race op de Deventer kunstijsbaan met zijn prachtige tijd feliciteerde. „Ik heb moeten knokken om hem voor te blijven", hijgde toen Ard Schenk, die hem in de rit maar net klopte. „Hij krijgt alle kansen", glunderde Jo van Dalfsen voorzitter van de technische commissie van de KNSB. Die TC zette hem op de voordracht voor uitzending naar internationale wedstrijden op kosten van het Perry van der Karfonds. Zijn pasfoto'.' een visum naar Oost-Berlijn zijn al opgestuurd. Hij kan rekenen op deel name aan wedstrijden in Inzeil Grenoble (pre-Olympische Spelen» De jonge blonde schaatser uit Oeken 300 inwoners, geen kerk. één school met twee leerkrachten en 35 kinderen reageert daar in het nieuwe („zelf aan meegetimmerd") huis aan de Vosstraat nuchter op „Op de nationale kampioenschap pen 7 en 8 januari in Amsterdam zal ik het waar moeten maken, dan pas kun je conclusies trekken. Volgens mij rijden de kernploegen in zulke onderlinge selectiewedstrijden niet alles er uit. Heb ik naar mijn gevoel ook niet gedaan. Ik was 8.04.4 tenminste niet „leeg" in Amsterdam zal zaterdag 0 week pas blijken, wat jongens als Bartling en Jorritsma totnutoe ge spaard hebben". Vraagtekens „Dat ik bij die nationale kam pioenschappen voor Verkerk en Schenk zal komen is natuurlijk te gek om over te praten. Ook zal ik nooit Liebrechts en de goed draaien de Nottet voorbij kunnen. Maar ach ter deze vier beginnen de vraagte kens voor me. Daar gaat de strijd tussen Frits Bartling en Jorrit Jor ritsma, die meestal laat in het sei zoen hun beste vorm pakken en Ed dy Verheyen, die moeilijk zit met zijn studie enmtfn persoontje. Hoe het komt dat ik ineens zo fijn ga weet ik niet. Ik heb vorig jaar bij de Nederlandse en Europese kam pioenschappen scherp gekeken naar Schenk en Verkerk. Nu zeggen ze dat ik nog dieper zit dan Cees en de „klappen" (de afzet) heb van Schenk. Zelf kun je dat niet bekij ken. Wel weet ik, dat ik nu meer in de lengterichting rij. minder in de breedte afzet, ik klap nu in voor waartse richting. Op slecht ijs of bij veel wind val ik direct terug, omdat ik lange slagen rij, glij. Daar is spie gelglad en hard ijs het beste voor. Ik moet het van mijn techniek hebben, niet van mijn kracht. Vijf jaar den pikte Jaap Hoorneman, de trai ner van de oostelijke selectie ploeg, die hier in Brummen drie kilometer van Oeken woont, uit een groep knapen, die maar aan het rijden waren. „Jij hebt stijl", zei-ie toen*„kom in de Zut- phense ijsvereniging. dan kun je meetrainen op de Deventer kunstijs baan. Dat deed ik, maar ik heb eigenlijk nooit iets bijzonders gedaan. Jongens die veel minder stijl, tech niek hadden dan ik gingen veel har der". inclusief wereldkampioen Serieus Zo lang je niet in de kernploeg zit krijg je niets vergoed. Schaatsen is een dure sport, je moet er wel wat voor over hebben Deze week heb ik óp de training voor het eerst een 10 kilometer gere den. Dat viel erg mee. Ik was niet leeg. Officieel heb ik die afstand nog nooit gereden. Weet ik me bij de na tionale kampioenschappen te plaat sen dan kom ik op de 10.000 tegen een van de prominenten. Dat kan me wat worden. Toch zie ik tegen die afstand minder op dan tegen een 500 meter. Ik ben geen sprinter. Mijn beste tijd is 44.8 op de 1500 meter is mijn persoonlijke record 217.8. daar zit ik net mee tegen de kernploeg aan. Ik doe het beter op lange af- standen. Daarom kijk ik wel uit naar die 10.000 van zondag over een week. „Vorig jaar reed ik in het begin van 't seizoen bij oostelijke selectie wedstrijden naar een vijfde plaats. Zes mochten er uit het oosten mee doen aan de kampioenschappen. Was ik dus ook bij. Ik was toen in mili taire dienst, kon veertien dagen voor I de titelstrijd niet trainen en eindig- Nerveus maak ik me niet. Als 't niet de dan ook als laatste. lukt moet je nooit mokken. Aan Na mijn korte diensttijd ben ik Europese of wereldkampioenschappen serieus begonnen. Deze zomer condi- denk ik niet eens. Ik weet nauwe- tietraining bij Lourens in Arnhem lijks waar en wanneer ze gehouden en zodra de banen opengingen elke j worden. Ze hebben me gezegd, dat dag, behalve 's zondags, trainen, vijf als ik vijfde of zesde zou worden, de avonden op het ijs en een avond kans bestaat dat ik met de kernploeg conditie. Ik heb een autootje en daar I meega naar Noorwegen. Dat zien we rij ik elke avond mee naar Deventer, dan wel (Van onze correspondent). Op het wit-glinsterende ijs, da) als een flonkerend enorm groot Ju weel gevangen lag tussen de tribu nes van het ijsstadion in Bratislava gleed een tenger meisje gekleed in een donkerblauw, met tientallen pail letten gegarneerd schaatspakje. ravenzwarte haren, stadion klapten ritmisch in de han den op de maat van de muziek. Toen het meisje in het centrum van de ijsbaan het einde van haar kuer aankondigde met een wervelende pirouette waarbij haar handen spe lend boven haar achterover gebogen hoofd bizarre figuren tekenden, bijeengehouden I barstte het applaus losHaanappelo- De Braziliaanse voetbalster Pele heeft gisteren de berichten tegen gesproken dat hij Brazilië zou willen verlaten om in Duitsland te gaan voetballen of te gaan werken. Pele. die op weg was van München naar zijn woonplaats Rio na een kort zakenbezoek in West-Duitsland. vertelde tijdens de tussen landing op het Parijse vliegveld Orly aan verslaggevers dat het nooit in zijn bedoeling heeft gelegen om in een Duitse voetbalclub te gaan spelen of om zich enige tijd in Duitsland te vestigen. De Westduitse industrieel Roland Endier. bij wie Pele korte tijd logeerde, verklaarde eerder op de dag in München dat zij slechts hadden gesproken over Pele's plannen om gedurende een jaar de techniek van het elektrisch lassen in Duitsland te leren, voordat hij een fabriek in Brazilië zou openen. Endier voegde daaraan toe dat er slechts over zaken was gesprken, maar dat wanneer Pele zich een jaar in Duitsland zou vestigen hij zichzelf het best in conditie zou kunnen houden door te blijven voetballen. Oostd uitsers op eerste plaatsen AMATEURS TEGEN FINLAND Het negentiende Duits-Oostenrijk se Vierschansentoernooi begon giste ren op de Schattenberg-Schans van Oberstdorf onder slechte w standigheden. Het regende baan was in niet al te beste conditie Vooral bij de eerste serie sprongen was het geluk een belangrijke factor, maar het. eindklassement van deze zijn wedstrijden op woensdag 24 mei eerste wedstrijd (er volgen nog Gai- en woensdag 14 jUnj spelen. De eerste Het Nederlandse amateurelftal, dat de in de eerste voorronde voor het toer- m het Olympisch voetbaltoer- 968 tegen Finland uitkomt, zal Gra gure trok de rijdster haar fi- i iat.er. 1 de wind va Haanappelova omknel- 1 H-e'; nieisje glimlachte vermoeid. I Langzaam gleed zij weg. In de kleed- kamer hoorde zij. bijna een half 1960. Europese kampioenschappenvertegenwoordigers kozen haar tot in Garmisch Partenkirchen. Tempe- „miss Squaw Valley", de mooiste ratuur 17 graden onder nul. Wind- deelneemster aan deze winterspelen, kracht 7. Joan Haanappel, tweede na j Drie maanden later tekende Joan de verplichte figuren, vocht tegen I Haanappel een contract bij de Ween de wind. de ijzige kou. de dikke j se IJsrevue. Zeven jaren achtereen meeuwvlokken. die haar met dui- bracht zij miljoenen in extase: be de ijsvlaktè. snelle, lenige slagen, afgewisseld door bevallige danspassen en hoge sprongen waar bij het frele figuurtje om haar eigen 5 draaide. De tienduizend Slowaken in het de uitslag van dit Europese 1 zenden in het gezicht werden Sportsplinters Chartchai Chionoi heeft gister avond in Bangkok de wereldtitel bok sen in het vlieggewicht van de Schot Walter McGowan overgenomen. De vrijwel onbekende bokser uit Thai land (50,34 kg) mocht zich na de ne gende ronde wereldkampioen noemen De arbiter staakte toen de strijd, om dat McGowan (49.89 kg) niet in staat was verder te boksen. De in Italië woonachtige Aus traliër Martin Mulligan heeft giste ren de finale van het herenenkelspel in het East London tennistoernooi bereikt. Mulligan, die verleden jaar de enkelspeltitel op zijn naam bracht, versloeg de Zuidslaviër Nikola Pilec met 6—3 6—2. In de finale komt de Australiër uit tegen de Zuidafrikaan Robert Maud. De eerste titel van dit toernooi ging naar het dames dubbel Virginia Wade (GB) en Annette van Eyl (Z.-Afr.). Situatie nog onduidelijk De situatie in het Niemeyer jeugd schaaktoernooi is er in de vijfde ron de niet veel duidelijker op geworden Slechts de Brit, Whiteley in groep a. die de Duitser Westermaier versloeg zeker van een plaats onder de laatste acht. De Pool Gralka kreeg door de nederlaag van Westermaier een kans. In groep B is de Ne derlander Timman nog niet zeker een finaleplaats. In groep C is de Belg Rooze de beste speler, terwijl groep D alle deelnemers zich nog kunnnen klasseren. Zaterdag worden de partijen uit de zesde en laatste ronde en daarna de hangpartijen ge speeld. Maandag beginnen de deel nemers aan de finaleronden. De uitslagen luiden: Vijfde ronde: Groep A: Whiteley (G.B.)—Wes termaier (W.-Dld.) 10; Gralka (Po len)—K;ers (Ned.) 1—0. Groep B: Svensson (Zweden)Mo les (Ierl.) afg.: Timman (Ned.)- Steinberg (Rusl.) V-'i- Groep C Rooze (Belg.)—Ligterink (Ned.) Vz\ Zaradan (Roem.) Pedersen (Den.) 01. Groep C: Vadasz (Hong.)—Scha- f el berger (Zwits.) *4\l-Roth (Oos tenrijk)Seslia (Zuidsl.) 10. Afgebroken partijen: 2de ronde: MolesSvensson l--'2 3de ronde: VadaszRoth 10. Standen: Groep A: 1. Whiteley 4%; 2. Wes termaier 3; 3. Gralka 2; 4. Kiers V.-. Groep B: 1. Steinberg 3'4 ^.Tim- man 3: 3. Moles 1% en 1 afg.; 4 Svensson 1 en 1 afg. Groep C: 1. Rooze 3V2; 2. en 3. Pe dersen en Zaradan 2L>: 4. Ligterink 1 Vt. Groep D: 1. Vadasz 3: 2. Seslia 2. 3/4 Roth en Schafelberger 1'4 en 1 afgebroken en 1 uitgesteld. kampioenschap: „derde Joan Haanappel. Nederland Voor de eerste maal in de geschie denis van het kunstrijden was een Nederlands meisje er in geslaagd zich te scharen bij de beste drie van Europa. Een jaar later, in de Zwitserse wintersportplaats Davos. veroverde zij wederom een bronzen medaille, ditmaal achter de Oostenrijkse Han na Walter Dijkstra. De tengere Haagse verloor deze ongelijke strijd. Driemaal smak te zy op het ijs. Driemaal krabbelde zij overeind. Maar zij wist. dat zij ditmaal niet zou staan bij het trotse trio dat het ere-podium zou mogen beklimmen. Joan Haanappel kwam toch nog terug. In hetzelfde jaar werd zij vijfde bij de strijd om de wereldtitel in Vancouver: in Squaw Valley, bij Sjoukje j de Olympische spelen, bezette zij de- I zelfde plaats. De honderden pers- vallig. atijd glimlachend, schertsend. Amerika. Canada. Rusland er is bijna geen land waar Joan Haanap pel niet heeft geschaatst. Avond aan avond buigend naar het publiek, haar publiek. Joan Haanappel vindt het nu genoeg. Vanaf haar vijfde jaar was er maar één doel: schaatsen. En zo goed mogelijk. Nu, na zeven jaren revue, stopt zij. De toekomst? Nog even mijn con tract nakomen. Tot puli". En dan? Zij heft haar armen. „Ik zal wel verhoudingen weer. De 29-jarige sportleraar Dieter Neuendorf van Oost-Duitsland zege vierde met een puntenaantal van 200,2 en afstanden van 67,5 en 73,5 meter. Tweede werd eveneens een Oostduitser, namelijk Peter Lesser, die bij zijn tweede sprong de groot ste afstand van de dag haalde, n.l. 74.5 meter. De derde plaats werd ge deeld door de tweevoudige wereld kampioen van Oslo Bjoern Wirkola en de tweevoudige tournooiwinnaar de Fin Veikko Ka.nkkonen. Er namen 70 springers uit 16 landen deel. De uitslag was: 1. Dieter Neuendorf (O.-Did.) 202.3 (67.5 en 73,5). 2 Peter Lesser (O-Dld 201.6 (69.5 en 74.5)3 4 Veikko Kank- konen Finland 200.6 (70 en 70». Bjoern Wirkola (Noorw.) 200.6 (69.5 en 70.5); 5. Sepp Lichtenegger (Oos tenrijk) 198.7 (715 en 71,5). De Arnhemse waterpoloscheids- rechter G. L. Geurtsen vertrekt eind februari naar Zuid-Afrika, waar hy op uitnodiging van de Zuidafrikaanse zwembond enkele wedstrijden voor de finalepoule van de nationale compe titie zal leiden. de tweede in een nog nader aan te wijzen plaats in Nederland. Zoals eerder werd bericht zijn Ne derland, Finland. Frankrijk. Zwitser land en Oostenryk ingedeeld in groep C voor het voortoernooi. De winnaar van de ontmoetingen tussen Neder land en Finland ontmoet vervolgens Frankrijk in de tweede voorronde, waarin Zwitserland tegen Oostenryk aantreedt. De landen die in deze wedstryden met meest succesvol zijn, wedstrijden het meest succesvol zyn, om één plaats in het Olympisch toer nooi van Mexico City. Nieuwe uit2aven (•«Ierland In Traditie, beteke- en J. C. Luitlngh. Ultg.: Amsterdam. Gisteravond had het Duits- Belgische koppel Bugdahl/Sercu nog steeds de leiding in de zesdaagse van Keulen. De stand luidt: 1. Bugdahl/ Sercu (Dis/Belg) 223 pnt; 2. Rudi Altig/Renz (Did) 203 pnt: 3. Kemper Oldenburg (Did) 91 pnt. Op een ron de: 4. Lykke/Eugen (Den.) 137 pnt; 5. Post/Pfenninger (Ned./Zwits.) 125 pnt. De Amerikaanse hoogspringer Bob Seagren heeft in Saskatoon het offieuze wereldrecord voor indoorwed- stryden verbeterd en gebracht op 5,206 m. Seagren was reeds houder het officieuze record met 5,20 m. Titel bij meisjes voor gymnasium Na een enigszins teleurstellen de finale mag het Christelijk ly ceum zich na gisteren school- volleybalkampioen bij de jongens noemen. De in het geel gestoken lyceïsten veroverden gisteravond in de militaire sporthal deze titel door de Christelijke kweekschool in vier sets (15-4, 15-11. 12-15 en 15-13) te kloppen. Bij de meisjes ging de eerste prijs naar het Ste delijk Gymnasium, dat opvallend weinig moeite had met de Louise de Coligny HBS (15-9, 15-7). Foto L.D./Holvast) In de jongensfinale bleken vooral de kwekelingen niet vry van planken koorts. Het team draaide stroef waar door de lyceïsten in de eerste set een royale 9—2 voorsprong namen. Ge steund door die succes gingen de lyceïsten vrijer spelen en schreven deze set met 15—4 op hun naam. De tweede set was kwalitatief veel beter. Tot 1010 ging het duel geiyk- op. De uitblinkers by het chr. lyceum. Wim Hendrikse en Jan Blaadt toon den toen echter over een harde smash te beschikken waardoor zyAiun team met 15—11 aan een comfortabele 20 voorsprong hielpen. Zelfvertrouwen de derde set werd duideiyk de „onderwyzers in spé" de eindstryd hadden bereikt, zy namen met 107 de leiding waardoor het zelfvertrouwen ineens terugkeerde. De blokken werd niet vergeten en vooral Gerrit Steenwyk toonde zich een af maker van formaat. Door met 1512 te winnen konden de kwekelingen weer een zy het bescheiden blik op de wisselbeker werpen. De vierde en beslissende set stond op goed niveau. De kwekelingen na men zelfs een 126 voorsprong maar ontbeerden op het beslissende aanvallen werden beter opgezet, het ment juist het „gewichtje" wat balans doet doorslaan. Met een be- Stedeiyk gymnasium wonderenswaardige vechtlust kwam het chr. lyceum terug en wonnen via 1310 en 1313 toch nog deze set met 1513. Eenzijdig De zegevierende teams 'Chr. beduidend lyceum bij de jongens en Stede- sterker dan de meisjes van de Louise lijk Gymnasium bij de meisjes) de Coligny HBS. De gymnasiasten j van c gisteravond in de militaire beschikten over een betere techniek sporthal gehouden jinales van en een hechter teamverband. Het was 1 schoolvolleybaltoernooi. alleen aan slecht serveren te wyten staand v.l.nr. Piet van Zivie- dat de Coligny - meit ?s in de eerste nog 9 punten konden halen. Anita Steenhouwer en Mar ja Nap waren in de tweede set voor het gymnasium de belangrijkste puntenvergaarsters <157>. ten, Anita Steenhouwer, Cora Brussee, Bertus van Egmond Hannie Muller en Wim Hendrik- se. Zittend vJ.n.r. Herman van Sprang, Bieneke Schutte. Johan Kwestroo. Marjo Nap, Jan Blaadt en Ankie Heymans.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7