Sheila Scott 1 j-ÉÊPM$Ëw Thuis geld verdienen VLIEGENDE *f J jjjgür v» 'gif KINDEREN EN SNOEP Lekkers uit 1900 Hygiënische vouwplaat Moederlijke VERANDERINGEN IN AjilAJ-ixvUilL» oX UUc/i^ixvxJ3l^xV -LiJUO LLiUstti DAOÖLAÜ r'AGlNA VII In de Londense bioscopen draait een filmpje. Kort en in formatief. Middelpunt is een knappe vrouw met scherpe gelaatstrekken. Ze is gewend onder de hete lampen van film en foto te werken. Haar be-_ wegingen zijn gracieus. Ze is op een feestje dat voor haar werd georganiseerd. Ze lacht, ze schudt handen, ze pakt een glas aan en toast. Een toast op haar prestatie, een toast op haar toekomst, een toast op nog meer records. Die vrouw is Sheila Scott. De Engelse pilote met vijftig tro- reeën in haar kast, een plank vol plakboeken en verschillen de records op haar naam. Dan valt het doek. Thuis, in haar flat in Londen, is zij een gespannen vrouw. Er is, *mm Éi it 'jjfl T T jfo-Êitefcp Hj Deze eigenaardige combinatie werd in Londen getoond en is bedacht door Mark Bussell. Deze shorts zijn afgezet met hetzelfde bont als dat waarvan het jasje is gemaakt. Je hebt moeders die het nooit leren. We worden van alle kanten voorgelicht over de gevolgen van overdreven snoepen voor kinderen en toch wordt in veel winkels kle verigheid uitgedeeld of het niets is. Maar het voorlichtingsbureau 'oor de Voeding geeft het niet op. Weer een brochure in samenwerking met het Ivoren Kruis: „Verstandig snoepen". Kost een dubbeltje. Op hetzelfde vlak ligt de uitgave: „In de pauze biscuits? school- melk? snoep?" Ook de prijs van deze brochure is 10 cent. In het vouwblad „Melk" (15 cent) kunt u alles lezen over de voe dingswaarde van melk. Met recepten waaruit u kunt leren hoe u van melk, karnemelk en yoghurt lekke re dingen kunt maken voor melk- hatende kinderen Dan hebben we nog „Vis op z'n best" (50 cent) een lijvig vouwblad met recepten voor warme en kou de visgerechten en met tips voor het keuren, schoonmaken en berei den van de vis (ook garnalen en mosselen worden besproken Sheila Scott stapt in haar „Might too"de solo-vlucht om de wereld kan beginnen. Tante Margreet zou komen. Ze woont ver weg, ze is niet zo jong meer en daarom had ik be loofd haar met de auto van het station te halenopdat ze niet ook nog eens op de busaanslui ting zou moeten wachten. Ik pikte haar op bij de stations uitgang en teleurgesteld vroeg ze. Waarom is Marian niet mee gekomen? Had ze geen zin?" „Jawel", zei ik, wringend door het stadsverkeer, „maar ik zei: ■'.et jij liever koffie". „Kan ze dat dan?" „Allicht, ze is al twaalf." „O, zo'n huishoudelijk type is ,e anders toch niet?" Thuis rook het heerlijk, de koffie was uitstekend, tante kwam weer bij. „Heb je een wettige verjaardag gehad. Puk?" informeerde ze' „zeker een partijtje gegeven?" „Neen", zei Marian. „In thee- visite-met-spelletjes had ik geen zin. Ik ben samen met mijn vriendin uitgegaan. Eerst zijn we in de stad gaan lunchen, toen naar de bioscoop en na af- behalve de elegantie, weinig meer over van de glamour op het film doek. „Ik ben volkomen blut", zegt ze spontaan, „en ik weet niet eens wat er gaat gebeuren. Ik zou van alle zorgen af zijn als ik mijn vliegtuig verkocht. Maar dat kan ik onmogelijk. We hebben samen te veel meegemaakt. Ik kan het an deren niet uitleggen wat „Myth Too" voor me betekent. Ik heb alles gedaan om dit vliegtuig te krijgen en ermee te vliegen. We hebben samen door hemel en hel gevlogen. Verkopen? Nee. „Myth" is een deel van mezelf". ADVERTENTIE Sheila Scott (39), vroegere ac trice en model („Ik kon niet ac teren. Zoveel zelfkritiek heb ik ook wel"), kwam bij toeval in de vlie gerij. ..Ik las een artikel in een damesblad: „Waarom probeert u het niet". Ik las-.dat je voor tien gul den les kon nemen. Het was bui ten de stad, net wat ik wilde, om tijdens de weekenden wat ontspan ning te hebben. Bovendien is vlie gen een aantrekkelijke hobby". Het bleef niet lang bij een lief hebberij. Sheila werd een bekwaam pilote en ging deelnemen aan wed strijd-vluchten. In de zeven jaar dat ze nu vliegt puilen de trofeeën uit de kast. Om er enkele te noe men: De Havilland trofee, Jean Lennox Bird Award, alle onder scheidingen van de Jersey rally 1963, British air racing challenge cup 1965—1966. enz. enz. Bij verschillende prestaties on derscheidde ze zich als vrouw. Haar grootste stunt was haar solo-vlucht om de wereld, dit jaar. Op 18 mei vertrok ze van het Londense vlieg veld in haar 6-zits Piper Coman che 260 b, „Myth", voor de lang ste solovlucht die ooit in de vlieg- geschiedenis was gedaan. Ze was de eerste Britse piloot (man of vrouw) die dit zou doen in een kleine kist. Bovendien de derde vrouw ter wereld die een dergelijke vlucht ondernam en de eerste niet- Amerikaanse. Na 33 dagen en 3 minuten land de ze weer op het Londense vlieg veld. Ze had ruim 29.000 mijl ge vlogen met een gemiddelde van ruim 36 mijl per uur. Behalve dit solorecord haalde ze tijdens deze monster-vlucht nog verschillende klasse-records. Tussen start en finish landde zij 31 keer op vliegvelden in o.a. Ita lië, Griekenland. India. Indone sië, Australië, de VS, Hawai, New foundland, Portugal. (W) ETEN S WAARD Tot besluit van 1966 enkele recepten van omstreeks 1900. Misschien wilt u ze wel eens proberen ze zijn over het algemeen niet ingewikkeld, al kosten sommige wel wat extra tijd. Wat de verdere kosten betreft: wij vrezen dat u met de vermelde bedragen niet zult uitkomen en hopen dat u desondanks niet naar 1900 zult (terug) verlangen. Gevulde koolraap BLOEMEN „Het was heerlijk en overweldi gend na die eenzame uren weer mensen te zien. Mensen die je he lemaal niet kende, maar die je met handen vol bloemen ontvingen. Met muziek en in hun nationale kostuum. Na elke landing geurde in mijn cockpit een heerlijk par fum van die prachtige bloemen. Nee. het was geen gemakkelijke vlucht. Soms bijzonder angstig, maar dat is een uitdaging als ik denk aan die prachtige momenten na angst, en de ontvangsten op de vliegvelden. Dat zijn de mooiste herinneringen". Haar vlucht, die acht maanden voorbereidingen vergde en totaal f 250.000 kostte (deels bijeengebracht door de ver koop van haar eigen juwelen en deels door zakenlieden) beschrijft zij in het boek „Vlucht om de we reld" waaraan ze de laatste hand legt. Buiten dat schrijft ze over avia tiek en treedt ze als actrice nog wel eens op voor de Engelse en Amerikaanse radio en televisie. Maar de vliegerij is haar leven. Ja, ze heeft plannen, hoewel ze er nog niets over kan zeggen. Ze wachtte op een telefoontje waarna ze zou weten of ze blut zou zijn of weer actief zou kunnen vliegen en plan nen maken (onder andere een in ternationale race voor vrouwen door Europa). Ze heeft toch niet vergeefs haar brevetten in Enge land en Amerika gehaald? Engelands' vliegende vrouw num mer één zal zich wel weer spoedig in de wolken kunnen voelen. Ze is te uniek om zomaar gedropt te worden. 1 gro'e koolraap 400 gram varkensgehakt 40 gram oud brood, 5 gram zout, peper, nootmuskaat, 1 ei 2 deciliter bouillon of bruin van jus met water 30 gram boter, paneermeel f 0,07 0.36 „0.10 „0.10 f 0.6 De koolraap dik schillen en zo veel mogelijk aan de zijden rond maken. In kokend water met zout de koolraap 1 uur koken, daarna een kapje er af snijden, de knol uithollen, met boter de holte be strijken en vullen met het gehakt, dat met geweekt brood, zout, peper, ei en nootmuskaat is aangemaat. Een vuurvast schoteltje met boter bestrijken, daarin de gevulde kool raap zetten, deze sluiten met het kapje ,de rest van de boter op de knoll eggen, de bouillon of de jus in het schoteltje gieten, de kool raap met paneermeel bestrooien en in de oven :!i uur laten bak ken. Filets van ton«j a la Normande 2 kook tongen f2,40 1 bit deciliter visbouillon 0.10 1'.2 deciliter witte wijn „0,15 50 gram boter „0.07 25 gram bloem „0.01 1 blikje champignons 0,35 10 gram zout, cayennepeper „0,01 6 rivierkreeften ..0,60 f3.69 De tongen schoonmaken, wassen, met het zout inwrijven, '2 uur la ten staan en afdrogen. De vis gaar koken in de bouillon en de azijn (6 600 gram bloedworst 50 gram reuzel Glazen schoentjes Op een modeshow in West-Duits- land zijn damesschoentjes getoond gemaakt van doorzichtig glasvezel. De fabrikant meent, dat zijn pro- dukt de aandacht van de jonge vrouw voor fraaie kousen, liefst in sterk contrasterende kleuren of wel gedecoreerd met pop-art en derge lijke figuren sterk zal stimuleren en dus door de kousenfabrikanten warm zal worden aabevolen. Als uw zoon of dochter de kleu terschool bezoekt en u vandaag of morgen verbaasd doet staan door keurig en geheel ongevraagd de handen te wassen, is dat waar schijnlijk te danken aan een vouw plaat op school. De Stichting ter bevordering van hygiënische gewoonten in Den Haag heeft nl. een grappige vouw plaat voor kleuters laten ontwerpen, waarop een jongetje en een meisje laten zien hoe het wel en hoe het niet moet. Deze plaat is samen met een af fiche aan alle kleuterscholen in ons land gestuurd. En nou maar hopen dat het helpt. loop zijn we wéér ergens anders gaan eten en we waren om half acht thuis, 't Was echt leuk". „Was je moeder er bij?" Natuurlijk niet. 't was toch mijn verjaardag! Moeder heeft het uitstapje alleen maar be taald." „O, juist ja..' zei tante twijfe lend. Na een uitgebreide maaltijd stelde tante plichtsgetrouw voor: „Laat mij helpen met de af was." „U bent gast", zei Marian kor daat. ,Jk zal het wel doen." En ze droeg de borden naar de keuken. k 10 min.), daarna voorzichtig de filets van de tongen nemen en op om verwarmde schotel leggen en 30 gram boter met 25 gram bloem dooreenroeren. Langzaam het kook nat toevoegen en de saus binden met, de overige 20 gram boter, ca yennepeper en champignonwater toevoegen, de saus over de filets gieten. De schotel versieren met de gekookte rivierkreeftjes en de champignons. (Ter vergelijking: 500 gram stokvis kostte f 0,35. Gebakken bloedworst „Doet ze dat graag, helpen vroeg tante vertederd. „Ze haat het", antwoordde ik naar waarheid. Tante begreep er helemaal niets meer van. „Helpt ze je gewoon, midden in de week, ook wel eens?" AltijdZe krijgt er salaris voor. Dat hebben we zo afge sproken. Ze verdient een weke lijks bedragje in ruil voor huis houdelijke karwijtjes. Die rege ling bevalt ons allebei uitste kend". Later kwam tante Margreet er toch nog op terug: „Ik ben het niet helemaal eens met die regeling tussen jullie beiden", zei ze ongerust. „Marian helpt je in de huishouding en laat zich ervoor betalen. Kun je haar niet beter gewoon zakgeld geven? Ik bedoel: kindertjes hebben het tegenwoordig toch al zo goed. Het lijkt me niet juist hen er aan te wennen dat ze nooit iets-voor-niets hoeven te doen." „Waar heb je gelijk in", moest ik toegeven. ,Jtfaar aan de an dere kant: de glazenwasser komt ook niet voor niets mijn pui schoonmaken, en zelfs voor het legen van mijn vuilnisem mer moet ik betalen. Een vol waardige huishoudelijke hulp kan ik me niet veroorloven, maar een beetje hulp kan ik best gebruiken. Het zou onrecht vaardig van me zijn, als ik zei: ..Marian, doe iets voor me. dan heb ik meer tijd om geld te ver dienen." .Jawel, maar doet ze nooit iets extra's, iets uit vrije wil?" „Hopen. Juist omdat ze niet het gevoel heeft dat ze geëxploi teerd wordt is ze gauwer geneigd mij allerlei dingen uit de han den te nemen. Bovendien: wie betaald werk doet, voelt zich verantwoordelijk voor dat werk en beseft: dit moet ik goed doen. daar mag ik me niet te gemakkelijk van afmaken, ik word er tenslotte voor betaald. Daardoor is ze zo handig ge worden, kan ze zo lekker koffie zetten, stofzuigen, strijken, va ten wassen, truitjes breien. En het heeft haar zelfstandig ge maakt. Op een eerlijke manier een beetje geld verdienen geeft zelfvertrouwen, tante Greet." „Spaart ze het op?" ,JZe verkwist het. Aan friten en tijdschriften en grammofoon platen. Dat is haar goed recht. Ik ken een meisje dat als dank voor het feit dat ze haar moe der hielp, wekelijks een paar kwartjes in haar spaarpot krijgt. Wat heeft zo'n kind daar- „Ze leert in elk geval sparen", aan? Het zegt haar niets." hield tante vol. „Ze leert mokken", zei ik. „Afarian heeft soms medelij den met dat kind. neemt haar mee naar de snackbar, trakteert haar op een kroket en een toer tje jukebox. En komt dan stra lend thuis, als 'n padvindster die een goede daad heeft verricht." Tante Margreet zweeg twijfe lend. Zij werd vroeger anders opgevoed en icas daar niet gelukkig mee. Maar toch THEA BECKMAN f0 48 „0,04 f 0,52 De worst, in plakken snijden en in de koekenpan met de reuzel aan beide kanten bruin bakken. Gebakken bloedworst wordt met savoiekool of zuurkool gegeten. Macaroni pudding niet vleescli 150 gram lange, dikke macaroni „0,24 150 gram kalfspoulet „0,18 30 gram boter „0,04 20 gram bloem „0,01 3 deciliter bouillon van het kalfspoulet, 1 stukje foelie, zout. peper. 1 sneetje wittebrood. 30 gram geraspte parmezaanse kaas „0,12 2 eieren „0,10 1 ronde truffel „0,10 f 0.97 De macaroni bijna gaar koken in kokend water met zout, b.v. in een braadslede of visketel, zodat de pij pen heel bleven M uur)Het kalfs gehakt aanmaken met brood, peper, 15g ram Parmezaanse kaas en 1 ei wit. De kalfspoulet wassen, opzet ten met 4 deciliter kokend water, foelie en 3 gram zout en daarna gaar koken uur). De boter smelten, de bloem er door roeren, de bouillon toevoegen en de saus 10 min. koken; daarna binden met de eidooier en de rest van de kaas er door roeren. Neem een blikken puddingvorm in de vorm van een bijenkorf. Bij ge breke daarvan kan men ook een gladde vorm nemen. Smeer de vorm dik met boter in, leg op het mid den van de bodem de truffel, leg daaromheen in het rond de maca roni (zie figuur), maar bestrijk de ze vooraf met geklopt ei, zodat ze goed aan elkaar plakken, doch zorg tevens, dat het ei niet. er tussen doorloopt en aan de wand van de vorm blijft kleven; leg tegen de macaroni een laag gehakt. Bouw de macaroni steeds hoger in de vorm op, en bestrijk ze met ei en met ge hakt, telkens kleine srtukjes te ge lijk, anders loopt men gevaar, dat het geheel in elkander valt. Is de vorm geheel bekleed, dan wordt de overgebleven ruimte opgevuld met de saus en met het gekookte pou- let, dat in stukjes gesneden is; de vorm wordt nu gedekt door een laagje gehakt en daarna een laag macaroni. Daarna wordt de vorm met het deksel gesloten. Kook de pudding 2 uur in een waterbad. De pudding moet zeer voorzichtig gekeerd worden. Hij wordt voorge- diend met fricasséesaus. Jacques Esterel is verantwoordelijk voor deze haarmode. De traditionele plaats van de Italiaanse man als heer en mees ter des huizes wordt bedreigd door een wetsontwerp, dat thans aan het parlement is voorgelegd. Een ander wetsontwerp een voorstel om de burgerlijke echt scheiding in het overwegend katho lieke Italië mogelijk te maken wordt geen schijn van kans gege ven. Het is al de elfde maal in 106 jaar dat getracht wordt echtschei ding in Italië mogelijk te maken. Vele afgevaardigden geloven ech ter, dat het voorstel tot wijziging van de artikelen over het gezins leven in het Italiaanse wetboek een goede kans maakt. Daardoor zou de Italiaanse le venswijze ingrijpend worden gewij zigd. De vrouw zou niet langer ver plicht zijn haar man overal te vol gen. zy zou kunnen zeggen: „Jij kunt gaan waar je wilt, maar ik blijf hier". Evenmin zou de vrouw gedwongen kunnen worden „onder het dak van haar echtgenoot" te wonen, indien zij een verzoek tot scheiding van tafel en bed heeft ingediend. De echtgenote zou verplicht zijn om na haar huwelijk haar meis jesnaam te blijven voeren. Op het ogenblik mag zij dat doen. Desge wenst zal zij de naam van haar man aan de hare mogen toevoe gen. Echtgenoten en mevrouwen die gescheiden leven zullen kinderen, voortgekomen uit illegale betrek kingen. kunnen erkennen. Tot dus verre kan een dergelijk kind van de vrouw alleen op de naam van haar man worden ingeschreven, maar niet op haar eigen naam. Opgewijzigd blijft het absolute gezag van de vader over de kin deren. Alleen hij behoudt het recht de baby namen te geven. Alleen hij bepaalt naar welke school of kostschool het kind zal gaan. Al leen hij kan toestemming geven voor het huwelijk van een minder jarige zoon of dochter. Alleen hij bepaalt of zij zullen trouwen en zo ja wie zij zullen trouwen. De socialisten willen het burger lijk wetboek veel ingrijpender wij zigen, maar tegenstander daarvan zeggen, dat daarmede om moeilijk heden wordt gevraagd.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 23