Wat nemen zij zich voor? ZffV LI HET REVE VAN RAPPARD - TANlA VEROLME - SIMENON VAN HALL - HOLTHAUS WeekelndblJIage Leidseh Dagblad Zaterdag 31 december 1966 VEROLME mijn vrouw VAN RAPPARD mezelf blijven VAN HET REVE nog zo'n boek W.it nemen belangrijke mensen zich voor als ze straks, onder het beieren der klokken, het glas wordt gehe ven op het nieuwe jaar? Gaan zij 1967 in met het plan om voor de buitenwereld onzicht bare gebreken in karakter en levensgewoonten uit te wis sen? Hoe staan zij eigenlijk tegenover zichzelf? Zijn de groten dezer aarde in hun diepste diepten berustend, zelf ingenomen, wijsgerig, morele vechtjassen of agriessief? Wij wilden het weten en vroegen in de loop van de cember een willekeurig tiental prominenten naar hun goede voornemens voor 1967. Onder hen bevond zich de beroemde Frans—Belgische detective schrijver Georges Simenon, die nog niet zo lang geleden naar Nederland kwam om in Delf zijl het standbeeld van de hoofdpersoon uit zijn boeken commissaris Maigret te onthullen. Berusting Simenon bleek een berustend mens. Ik bereik helaas een leeftijd", zo schreef hij ons vanuit zijn kasteel-achtig ver blijf in het Zwitserse Epa- linges. ..waarop men niet meer gemakkelijk verandert en waarop men eigenlijk alleen nog maar wenst de zaak op de oude voet te kunnen voortzet ten. met alle fouten en gebre ken. Iemand als ik kan zich nog slechts voornemen om zichzelf en zijn medemensen zo min mogelijk met zijn karakter fouten te irriteren". Ook in ex-minister-president dr. Willem Dcees bleek het heilig vuur van de ..morele herbewapening" gedoofd. ..Ik heb voor het komende jaar geen bijzondere goede voorne mens, maar ook geen slechte schreef de vergrijsde minister van staat ons terug. ..Als men tachtig jaar is geworden, heb ben levenswijze en gedragin gen in het algemeen wel een zekere bestendigheid gekregen. Zo is het ook bij mij." Het was de socialistische oud-strijder ten' voeten uit. Vrouw Maar Verolme dan. de su per-dynamische scheepsbou wer van de Zuidhollandse eilanden? Zou ook hij op het stuk van goede voornemens verstek laten gaan? We trok ken de stoute schoenen aan en zochten hem op in zijn villa te Ridderkerk. Eigenlijk stonden zijn gedachten helemaal niet zo erg naar goede voornemens, want zijn vrouw bleek voor een kleine operatie in het zie kenhuis te liggen. Maar we hadden ons niet vergist: de 66- jarige Verolme had goede voornemens. ..Ik heb me heilig voorgeno men". vertelde hij ons. ..om het komende jaar meer aandacht aan mijn vrouw te besteden en zulks niet alleen door vaker een bloemetje mee naar huis te brengen. Als we bijvoorbeeld in Zuid-Amerika zijn. zal ik niet al te veel meer met man nen op haaien gaan vissen, maar met mijn vrouw langs de Braziliaanse kust gaan varen of gaan wandelen. Ook ga ik meer de zon opzoeken en me als een kip aan het spit laten roosteren. Van de zomer zal ik in Nederland ook meer met mijn vrouw gaan varen met ons motorjacht ..Ancor". Bij het aandoen van plaatsen zal ik mijn zaken dan wel afhan delen Roken doe ik al jaren niet meer. al heb ik tegen Churchill op gerookt. En ver der zal mijn vrouw voortaan de koffers gaan inpakken. SIMENON op oude voet verder sinds ik met twee linker lak schoenen op bezoek was bij de Sjah van Perzië". nemens? Van het Reve had ze. maar ze waren fel en agres sief. Kon men eigenlijk nog wel spreken van .goede" voorne mens? ..Mijn belangrijkste voorne men is", zo schreef hij ons terug. ..tegen het einde van deze winter me aan het schrij ven te zetten van een nieuw boek. dat even fel realistisch, sadistisch, wellustig en onver bloemd zinneprikkelend moet worden als ..Op weg naar het einde" en mijn kort geleden voor het gerecht gebrachte werk ..Nader tot u" (boeken die beide uitsluitend aan le- venservaren. rijpere lezers in handen dienen te worden ge geven)." Rust Ridder Roken Nu we toch in de Zuid hollandse dreven waren, wil den we ridder Van Rappard, de burgemeester van Gorin- chem, niet overslaan. Wat zou deze grote en dikwijls zo ver guisde strijder voor het natio naal zelfrespect ons we lte vertellen hebben? Ridder Van Rappard formuleerde zijn ant woord kort maar krachtig: ..Ik heb geen ander voornemen dan te trachten mijzelf te blij ven". sprak hij. En de ridder sprak de hoop uit dat aan die uitspraak door ons niet te zwaar zal worden getild. Wel. dat willen wij de burgemeester van Gorinchem uiteraard gaarne toezeggen. zetten voor verbreding van het Amsterdam-Rijnkanaal. ten einde dit geschikt te maken voor de duwvaart. .Want wat geeft het", zo voegt hij daar aan wat (verbitterd) toe. „om de havenmond ten koste van enige honderden miljoenen te verbeteren, wanneer de vaar weg naar het achterland niet aan het stijgende verkeer en de moderne behoeften is aange past?" Tenslotte vroegen wij Pier Tania, ex-tv-man en thans cul tureel ambtenaar bij de ge meente Groningen, naar zijn goede voornemens voor 1967. De heer Tania had er nog niet bij stilgestaan, maar hij was gaarne bereid zichzelf eens kri tisch te bekijken. Ook hij bleek tot het legioen re behoren, dat in 1967 voor de zoveelste maal gaat proberen om van het ro ken af te komen. ..Maar het zal wel weer niet lukken", sprak hij wat somber. Pier Tania wil ook meer aan sport gaan doen. ..Ieder begin van de zomer", zo vertelde hij. ..neem ik mij voor om ver schrikkelijk sportief te gaan doen. Dan gooi ik mijn zwem broek achter in de auto en dan denk ik: veel zwemmen en lekker gezond wezen. Maar meestal komt er bitter weinig van terecht. Misschien dat mijn zoontje van zes mij dit jaar tot wat grotere activiteit op dit gebied inspireert". Dan maar naar Dick Holt- haus in Amsterdam. Onze vraag naar zijn goede voorne mens deed de couturier uit zijn mode-dromen opschrikken. ..Ik had me niet gerealiseerd dat 1966 al bijna voorbij was", schreef hij terug. ..De afspra ken. die ik in april had. lijken mij pas vorige week geweest te zijn. Ik heb de confectie-col- leoties voor heren en dames voor de zomer en winter van 1967 al achter de rug en ben nu bezig met de confeotie-col- leoties voor de zomer 1968. Het komt vaak voor, dat ik mijn assistenten moet vragen voor welk seizoen en jaar ik bezig ben". Holthaus neemt zich altijd voor wat meer rust te nemen, om er zo nu en dan eens uit te gaan en in het zonnige zuiden in de zon te liggen en op adem te komen. Maar hij komt altijd tijd te kort. ..Ik hoop dan ook", zegt hij. ..dat 1967 veel langer duurt dan dit jaar. want ik zou die rust niet graag missen". Eén troost, zegt hij aan het einde van het jaat als die reis naar het zuiden toch weer blijkt te zijn mislukt altijd te hebben: ..als ik dan het straatbeeld zie van jonge, ver zorgde. modieuze mensen, ben ik blij hieraan intens te heb ben meegewerkt". Geen tijd Ook minister-president prof. dr. Jelle Zijlstra ontkwam niet aan onze dringende vraag. Maar hij had volkomen begrij pelijk temidden van alle be lastingproblemen geen tijd voor enig zelfonderzoek. Het zelfde gold voor Wim Kan. die bijna dag en nacht werkt aan zijn oudejaars-conférence. Kan wilde zich trouwens eigen lijk niets voornemen: ..Wie zich iets voorneemt, gaat voor ingenomen het jaar in", liet hij ons weten vanuit zijn vesting bij de Aalsmeerse plassen. ZIJLSTRA belastingproblemen Fel Een heel andere reactie ont vingen wij van de schrijver G. K. van het Reve. Goede voor- En burgemeester Van Hall van Amsterdam? De burger vader bleek te worstelen met het rookprobleem, maar hij ligt er bepaald niet wakker van. ..Het opgeven van roken is voor mij bepaald niet moeilijk", vertrouwde hij ons toe, ..even als Mark Twain doe ik dit honderd keer per jaar en ik neem aan. dat ik dit ook het volgend jaar wel zal volhou den. Maarten Luther heeft eens geschreven: hoe ouder ik word. hoe meer ik mij erger. Ik realiseer mij steeds meer, dat dit een bijzonder waar woord is. maar weet nog niet wat ik daar zelf aan kan doen". In bestuurlijk opzicht is bur gemeester Van Hall bepaald niet zonder goede voornemens: hij is van plan als de raad hem daarin wil volgen om in 1967 de prijsvraag voor het nieuwe stadhuis uit te schrij ven. en verder gaat hij zich in- VAN HALL Twain en Luther

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 21