MOET TERUG IN ZUN CEL ZATERDAG 81 DECEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA X WAT 'Torwu y lEVCHci 1$ lEVENSUNC Het lijkt wel of dit jaar in ons land alles op de helling moest en alles op zijn kop stond. Zelfs feestelijkheden, waar anders geen wanklank te vernemen viel. werden door ruzie en geweld ontsierd. In het centrum van dit fotografisch overzicht van het jaar vier foto's, die de belangrijkste gebeurtenissen in beeld brengen. Als eerste (nr. 1) noemen wij daarvan het huwelijk van onze Kroonprinses met Prins Claus von Amsberg. Hier en daar verliep dat wat onrustig en de ge leidelijk groeiende spanning vooral in Amsterdam ontlaadde zich later bij een conflict m de bouwvakwereld. De straat tonelen in de hoofdstad (nr. 2) kregen af en toe een zuid- amerikaans karakter. De heren Cals en Vondeling (3) hadden gelijk toen zij kennelijk de toestand somber in zagen: het kabinet maakte plaats voor het overgangs kabinet Zijlstra. Grote gebeurtenissen van het komend jaar wierpen aan het eind van het lopende jaar hun scha duwen reeds vooruit: in Baarn tekenden Prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven aan voor hun huwelijk op 10 januari a.s. (4). Na deze hoogtepunten op de rest van de pagina een fotografisch rondrit je door het merkwaardige jaar. Het gebouw links boven (5i symboliseert dit jaar misschien wel het beste. Zelfs de uitdrukking „zo veilig als de bank" gaat niet meer op, en dat wil wat zeggen. Dit is het ban kiershuis Teixeira de Mattos, dat de financiële wereld in opschudding bracht doordat het zijn verplichtingen niet meer kon nakomen. De moeilijker financiële omstandig heden in het land ten spijt konden twee belangrijke water staatkundige werken in gebruik worden genomen: de Coen- tunnel (6) en de brug over de Oosterschelde (7). Onrust was er in Amsterdam dit jaar ook om een andere reden. Dit (8) is een beeld van een van de vele branden, die de binnenstad teisterden en waarvan men vermoedt dat zij het werk zijn geweest van een pyromaan. Een andere op zienbarende brand (9) legde een groot deel van het Estec- ruimtevaartlaboratorium in Noordwijk in as. De rooms- katholieke wereld leed een ernstig verlies door het over lijden van mgr. Bekkers. Hij werd als bisschop van Den Bosch opgevolgd door mgr. Bluyssen (10). Heel wat min der betreurd verdween ir. Adams nog wel niet van het aardse, maar wel van het politieke toneel naar aanleiding van zijn houding in de oorlogsjaren. Zijn politieke baas Koekoek kon op dit plaatje (11) in Adams gezelschap nog lachen. Maar nadien kwam zijn partij toch wel erg in de knoei. In de knoei kwam ook enigszins het bedrijfsleven, waarvan deze gesloten hekken van Demka (12) het sym bool vormen. Terugkerend naar de bovenkant van de pagina treffen we eerst een paar plezieriger gebeurtenissen aan. De Indo nesische vertegenwoordiger in de VN wordt (13) gelukge wenst door zijn Nederlandse collega bij de terugkeer van Indonesië in de volkerenorganisatie. De geheel nieuwe politiek van het land werd ook gedemonstreerd door het economische akkoord dat de sultan van Djokja in Den Haag tekende (14). goedkeurend gade geslagen en mede ondertekend door Luns. Een andere economische aange legenheid, die opzien baarde, was de vondst van gouden munten in Serooskerke (15) die bij hun verkoop grote kapitalen opleverden. We kunnen echter niet te lang met plezierige dingen bezig zijn, want dan zou het beeld van het jaar scheef getrokken worden. Minister Smallenbroek (16) had heel veel moeilijkheden. Eerst met de Amster damse conflicten en de hoofdcommissaris van politie, later met het feit dat hij de politie er niet bij haalde, toen hij een aanrijding had. Dat betekende voor hem een voortijdig afscheid als minister. Nou ja, de rest van de ploeg hield het ook niet lang meer uit Het jaar zat stikvol met demonstraties tegen van alles wat je maar bedenken kunt. Twee hebben we in deze pagina afgebeeld, namelijk de protesten tegen het niet laten inenten van de jeugd in Elspeet (17) en een van de vele protesten tegen het feit, dat een stervende Lages uit Breda werd losgelaten (18) en thans heel wat minder stervend in Duitsland van de vrijheid geniet. Voordat Cal* op zoek moest gaan naar een nieuwe woning, vond hij nog tijd de scheidende voorzitter van de Eerste Kamer. prof. Jonkman, bij zijn afscheid (19) te huldigen. Een feestelijke gebeurtenis was ook het bezoek van president Bourguiba van Tunesia aan ons land. Bij een bezoek aan Leiden (20) werd hij begeleid door de Leidse oud-studente Prinses Margriet. Links boven begon deze pagina met een financiële aan gelegenheid. Laten we er dus ook mee eindigen. Het in komen van heel wat lieden moet dit jaar aanzienlijk zijn verhoogd wanneer we denken aan de talloze bankover vallen die werden gepleegd. Dit (21) is een van de kleinere banken, die dit lot trof. En dan het laatste plaatje ((22): dit is niet de buit van een van deze particuliere inkom stenverhogingen. Het brengt het verheugende resultaat in beeld van de grandioze actie ten bate van de Tibetaanse vluchtelingen. We kunnen dit overzicht, dat begon bU md feest, dus toch nog op positieve wijze afsluiten.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17