LEIDSCH DAGBLAD CHINEZEN ZIJN WEG Jongens stelen vuurwerk JAMIN Opluchting in Den Haag Jongen (13) schedel ingeslagen Geen uitkering ineens Overleg tussen Bonn en Praag in januari LOONSOM STEEG 10.5% K,ES UIT150 vogel kooien! alles H Vlieland Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 30 DECEMBER 1966 No. 32063 pirecteur: £1 A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 111,90 per kwartaal* f 3,97 per maand, f 0,93 per week* (1>U vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden Giro no 67058 (Van onze Haagse correspondent) De Chinezen zijn weg en in politieke kringen heerste van daag dan ook een duidelijke sfeer van opluchting. Ook de Haag se politie, die gedurende vijf maanden het overgrote deel van de bewaking van de kanselarij aan de Adriaan Goekooplaan moest leveren, verkeerde in een opgewekte stemming omdat nu het definitieve einde was gekomen aan een project dat voor iet toch al onderbezette korps een zware belasting vormde. Met Russisch vliegtuig naar Moskou In Den Haag verluidt, dat het ka- linet-Zijlstra zich opnieuw over de westie heeft beraden en dat de lieuwe minister van Justitie, mr. A. A. M. Struücken, zich lankmoediger ipstelde dan zyn voorganger Sam- aldcn, die bij het uitbreken van bet conflict persoonlijk de eisen for- uuleerde waaraan de acht lastech- lici moesten voldoen. Het kabinet-Zijlstra, dat zich ten loei heeft gesteld in haar interim- leriode alle oneffenheden weg te trijken voor een volgende regering, rilde de Chinezen wel iets meer tege- noet komen door genoegen te nemen collectieve verklaring, die iventueel in de kanselarij kon wor- len afgelegd. Dit was het uiterste raartoe het kabinet bereid was. De Chinezen op hun beurt, die in erste instantie elk verhoor hadden fgewezen, stemden daarmee in om- ,p. J. JONGEJANS spoedig thuis dat nu in hun ogen vrijwillig klaring werd gegeven op het ex-ter ritoriale grondgebied. Oud-minister Samkalden, die wij vanochtend om commentaar vroegen, wilde zich over het vertrek Chinezen niet uitlaten, omdat hij zich te zeer bij de voorgeschiedenis be trokken acht. Na het „verhoor" op de kanselarij hebben de justitiële autoriteiten gis termiddag langdurig over de juridi sche aspecten vergaderd. Hoewel reeds bij voorbaat de instemming met het „vertrek-na-verhoor" vast stond de hele procedure tot in details met de Chinezen was afgesproken en voorbereid, liet het ministerie van Justitie pas vanochtend officieel we ten, dat de officier van Justitie in overleg met de rechter-commissaris tot de slotsom is gekomen, dat de aanwezigheid van de lastechnici niet (Van onze Haagse correspondent) Bij een vechtpartij om oude kerst- omen is gisteravond in de Vijzel- traat in Scheveningen een 13-jarige uholier uit de Pansierstraat de sche el ingeslagen. In zeer zorgwekkende oestand werd hij naar de Ursula- liniek in Wassenaar gebracht, waar lij meteen na aankomst werd ge- ipereerd. Zijn toestand is nog zeer rnstag. De Jongen maakte deel uit van een roep schooljongens uit de Vijzel- traat en omgeving, die „hun" oude erstbomen verdedigde tegen een roep met stokken en stenen gewa mde jongens uit de Magneetstraat n omgeving, die op „rooftocht" wa rn. Uit de verhoren bleek dat Let lachtoffertje met een stok of met en lege fles op 't hoofd is geslagen Wie geslagen heeft is nog niet duide- ijk. Het onderzoek gaat voort. Regenrecord nog forser De grote depressie-activiteit in ieze laatstp week van het jaar heeft het jaarrecord van 1966 nog \orser gemaakt. Met een landge- hiddelde van 1015 mm in dit hele jaar ligt het cijfer al ver .hoven het sinds 1849 natste jaar 1965 met 987 mm neerslag. Ook deze iecember is weer abnormaal nat tn staat vrijwel in het hele land ook sinds 1849) na verleden jaar >p de tweede plaats. Een buien- ront veroorzaakte vanmorgen iagel en hevige windstoten in )ns land. Ook de jaarwisseling zal mbestendig blijven, met enige re ien en opnieuw aanvoer van lachte oceaanlucht. Veldkamp weigert toezeggingen te doen Minister Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeft vanmid- dat in de Tweede Kamer geweigerd toezeggingen te doen voor de ver strekking van een uitkering-ineens in de tweede helft van 1967, als de eco nomische situatie daartoe aanleiding zou geven. Hij vond dat geen taak voor een overgangskabinet en meende dat de Stichting van de Arbeid tegen die tijd maar contact met de volgende rege ring zou moeten opnemen, om na te gaan of er reden voor het toestaan van extra uitkeringen bestaat. Volgens minister Veldkamp loopt een vroegtijdige afspraak over een uitkering-ineens altijd uit op een ho gere uitkering dan wenselijk is. De bewindsman zei, dat voor 1967 moet worden gerekend op een totale loon kostenstijging van 8 procent, waar van 4,4 pi-ocent als gevolg van con tractsvernieuwing. Hij weigerde ex tra ruimte te creëren voor verdere verkorting van de arbeidstijd en zag geen aanleiding een dividendstop een beperking van tantièmes en hoge inkomens. Wel bleek de minister be reid de S.E.R. voor een dergelijke be perking om advies te vragen. WEERBERICHT OPKLARINGEN Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: vooral aan vankelijk flinke opklaringen. Later van het zuiden uit mogelijk opko mende bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer Zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtingen. Koudere nacht met in het binnen land temperaturen om het vriespunt Dezelfde middagtemperaturen als Vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 ur) 31 DECEMBER Zon op: 8.48 uur; onder: 16.38 uur. tfaan op: 21.12 uur; onder: 11.40 vur. ïoogwater in Katwijk te 5.36 en 17.56 uur; laagwater te 1.28 en 13.51 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's (Van onze Groninger correspondent) Een tiental jongens uit Oosterwol - de in Friesland heeft zich weten meester te maken van ongeveer 10.000 stuks vuurwerk van de vuur werkfabriek „Pyrotechnica" in Oos- terwolde. Voor de politie was het op sporen van de 14-tot 18-jarige da ders niet zo heel moeilijk, want de op vuurwerk gezochte dieven gaven hun geheim luid knallend prijs. Al voor er op 26 december aangif te werd gedaan van de vermissing van duizenden rotjes, voetzoekers en dergelijke, had de politie het vermoe den, dat er iets niet in orde was. Vooral in Noord-Oosterwolde werd er opvallend vaak geknald. De.bewoners konden er 's avonds de slaap niet door vatten. Ook was het opgevallen, dat er op straat vuurwerkhulzen la gen van een type knaltuig, dat in de wijde omgeving niet worden ver kocht. Twee keer, op 23 en 25 decem ber slaagden de jongens er in grote hoeveelheden vuurwerk uit de barak ken van de vuurwerkfabriek weg te slepen. Door een hoge prikkeldraad omheining door te knippen kwamen zij op het terrein. Van de barakken waar het vuurwerk ligt opgeslagen werden de deuren geforceerd. De po litie kon ongeveer de helft van het gestolen vuurwerk achterhalen. De rest was verknald. Volgens de politie kan het ondes kundig behandelen van vuurwerk vooral in grote hoeveelheden gevaar lijk zijn. Zelfs is spontaan explode ren niet denkbeeldig wanneer twee kruitsoorten van verschillende typen vuurwerk bij elkaar komen. In de barakken van de fabriek waar het vuurwerk wordt opgeslagen, ligt meestal kruit op de vloer. Een vonkje van een spijker in een schoenzool kan genoeg zijn om een explosie te veroorzaken. De jongens zijn na ver hoor weer vrijgelaten. Uitreisvisum Inmiddels heeft het ministerie van de Chinese Volksrepubliek de verze kering gekregen, dat aan de Neder landse diplomaat, G. J. Jongejans, onmiddellijk een uitreisvisum zal worden verleend. In de wandelgangen van de Tweede Kamer overheerste vandaag de in druk, dat de gevonden oplossing voor het Chinese geschil voor beide par tijen het „gezichtsverlies" zoveel mo gelijk heeft beperkt. De gehele proce dure was te voren zo uitvoerig met de Chinese diplomaten doorgespro ken. oir struikelingen op dit punt te vermijden. Om kwart voor elf vanochtend ver lieten de acht Chinese lastechnici de In drie auto's, voorafgegaan door een wagen van de rijkspolitie, begaven de Chinezen zich naar Schiphol. Om tien voor één vanmid dag vertrokken zij van Schiphol met een toestel van de Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot voor een rechtstreekse vlucht naar Moskou. Nog vele moeilijkheden Tot de belangrijkste initiatieven die de bondsregering In het nieuwe jaar wil nemen op het terrein van de po litiek jegens Oost-Europa, behoort de verbetering van de betrekkingen met het buurland Tsjecho-Slowakije. Niet alleen over de uitwisseling van handelsmissies zal in januari in Praag worden gesproken. Van kardi nale betekenis voor een betere ver- WtfMhg is in de eerste plaats, dat in beide hoofdsteden overeenstem ming bestaat over het lot van het in 1938 door Hitler a-an Engeland en Frankrijk opgedrongen verdrag van München. Regeringsvertegenwoordi gers uit Bonn zullen in Praag moe ten onderzoeken in hoeverre de Tsje chische eisen ten aanzien van het verdrag van Mtinohen reëel zijn, dan wel in hoeverre zij louter een ob structiemiddel betekenen ten gerieve van de Oostdultse regering. Bij de besprekingen zal duidelijk moeten worden op welk tijdstip het verdrag van Mtinohen niet meer rechtsgeldig kon worden geacht. De regering in Praag gaat er van uit, dat het verdrag nimmer rechtsgel digheid bezat, maar met deze opvat ting zullen de Westduitsers zich niet kunnen verenigen. Zij gaan ervan uit, dat het verdrag rechtskracht ontbeerde van het moment, dat Hit- Ier het overgebleven gebied van Tsje cho-Slowakije veranderde in de pro tectoraten Bohemen en Mahren. Dit gebeurde in het voorjaar van 1939. De regering in Bonn hecht er daar om veel waarde aan, dat het verdrag althans korte tyd rechtsgeldigheid bezat, omdat het niet alleen ging om de overdracht van de door de Sude- tenduitsers bewoonde gebieden aan het „Reich". Het verdrag van Mün chen bevat namelijk ook een reeks gedetailleerde regelingen over het staatsburgerschap van de Sudeten- duitsers en nauwkeurige garanties voor het privé-eigendom. De Finse hoofdstad Helsinki heeft een zware sneeuwstorm moeten verwerken. Op het plein voor de koepelkerk weet de jeugd er wel raad mee. Dienstplicht Zo zal bij de komende onderhan delingen moeten worden vastgesteld hoe de regering in Praag staat tegen over de dienstplicht van die Sude- tenduitsers, die door de ongeldig ver klaring van het verdrag van Mün chen achteraf gezien nooit Duitsers zouden zijn geweest. Niet alleen zou den zy zich in dit juridische geval aan de Tsjechische dienstplicht heb ben onttrokken, maar zouden ze bo vendien als Tsjechische staatsburgers aan Duitse zijde tegen Tsjechoslowa- ken hebben gevochten. De eerste besprekingen tussen bei de regeringen zal echter moeten uit maken of de Tsjechen oprechte be doelingen hebben de relatie met de Bondsrepubliek te verbeteren. Tussen beide landen bestaat geen diplomatie ke betrekking. Deze besprekingen zul len ook aan het daglicht brengen in hoeverre de nieuwe regering-Kiesin- ger/Brandt met zijn nieuwe en zijn vooruitstrevender Oosteuropese poli tiek kans op succes heeft. Voorlopig zijn de eerste reacties op de rege ringsverklaring van kanselier Kiesin- ger uit Praag niet erg bemoedigend. De plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken, Klicka, uitte zich zeer negatief. In de SPD in Bonn beschouwt men dit echter als een „blijk van de interne strijd in de hoogste regionen van de commu nistische party in Praag". Veldkamp waarschuwt huisartsen (Van onze parlementaire redactie) Minister Veldkamp heeft vanmiddag in de Tweede Kamer de hoop uit gesproken dat er alsnog een ak koord tot stand zal komen tossen hulsartsen en ziekenfondesn over de verhoging van de honoraria. De minister waarschuwde de huisartsen geen lichtvaardige beslissingen te nemen. ,JVIen moet goed weten wat men doet", zei hy. „De king tossen de fondsen en de dewerkers ligt aan de wortel het ziekenfondswezen". De minister zei, dat er grote tijd nood ontstaat als de artsen van daag zouden besluiten niet op de regeringsvoorstellen in te gaan. Daarom heeft hy de artsen ge vraagd het thans geldende contract met tenminste 14 dagen te verlen gen. „Ik wil rustig kunnen gen welke maatregelen dan nodig worden", zei de bewindsman, verwacht daarom van de artsen enig respijt". (Zie ook pagina 11) iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiinniiiiiiuiiniira I* Deze foto werd genomen bij het afscheid van de Chinese las technici bij de legatie in Den Haag. IN 1966 De loonsom per werknemer is in 1966 evenals in de drie voorafgaande jaren met meer dan 10 gestegen, zo deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid in een jaaroverzicht mee. De styging van de loonsom per werknemer, inclusief sociale lasten, bedroeg in 1966 ten opzichte van 1965 ongeveer 10.5% 11963, 10 r<1964. 15 1965. 11 De gemiddelde loonkostenstyging ten gevolge van c.a.o.-verbeteringen bedroeg uit. 1966 8.1 waarvan 0.3 pet. ter realisering van de geiyke be loning van mannen en vrouwen, 1.3 pet. als huurcompensatie en 0.6 ten behoeve van het inhalen van geveri fieerde meerjarige achterstanden. Van die 0.6 komt 0.3 ten laste van 1967, waardoor in feite de loon kostenstyging ten gevolge van c.a.o. verbeteringen voor 1966 op 7.8 ge steld kan worden. Het aantal stakingen was in 1966 aanzieniyk minder dan in het voor afgaande Jaar. Tot en met november bedroeg het aantal stakingen 20, over dezelfde periode van 1965 deden zich 55 geschillen voor. Van de in 1966 opgetreden arbeidsconflicten ont stonden er 16 dn het eerste halfjaar, In de periode januari—november 1966 gingen door stakingen 12.647 arbeidsdagen verloren. ADVERTENTIE De meest gekochie en veilige bromfiets Wobulette E.E.G. f399,- GEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 LEIDEN Busongeluk in Mexico: 23 doden Tenminste 23 personen hebben gis teren het leven verloren by een bot sing tussen twee tjokvolle bussen by de Mexicaanse plaats Celaya. De in zittenden waren op weg naar een roomskatholieke bedevaartsoord. ADVERTENTIE In Slle soorten, Alle vormen, Alle ma ten, élle materialen, élle uitvoeringen die er bestaan. Vanaf een prachtige koperchroom kamervolière ander halve meter hoog op standaard 34.50 via alle mogelijke standaards vanat 13.95 tot een lief klein kooitle toe van 9.99 weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 0824 (01710) ADVERTENTIE bitterkoekjes 250 gram van 85 cent voor cent niet duur wel heerlijk (Sucf Z^ltewwo !Uit het Leidsch Dagblad van f 4 Januari 1867: 4 De Leidsche studenten- vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel heeft dezer dagen eene mis- sie ontvangen van Z.K.H. den 1 4 Prins van Oranje, houdende 4 kennisgeving dat de Prins 4 het beschermheerschap over 4 de vereeniging, hem als oud- f student der Leidsche hooge- 1 4 school aangeboden, heeft f aangenomen. a Dinsdagmorgen te zeven 4 ure, voor dat 't zelfs nog dag 4 f was, werd de Parijse bevol- J king door de orgelspelers uit haren slaap gewekt, en te i acht uren kwamen de tam- i boers der nationale garde de i burgers wekken om hun een 1 j gelukkig jaar toe te wen- 1 j schen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1