I' ongeren zijn opgetogen over Hartewensfestival kunst kaleiöoscoQP Pablo Casals: 90 jaar D'66 doet mee aan kamerverkiezingen Wereldberoemd als cellist en pedagoog Nederlanders moesten liever maar eens naar zichzelf kijken.... fQENSDAQ 28 DECEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD Amerikaans Orkest komt eind 1967 Het Symfonie-orkest van Cincin nati, dat deze zomer een wereld- I toemee heeft gemaakt, zal in 1967 naar Europa komen. Lloyd Hadleman, manager van het j orkest, heeft bekendgemaakt, dat i deze toernee, waartoe het orkest is uitgenodigd, drie weken zal duren en op 30 oktober zal beginnen. Het orkest van 100 musici staat I onder leiding van dirigent Max Ru- dolf. Het zal spelen in Londen, Pa- j rijs, Berlijn, Hamburg, Amsterdam, j Rotterdam, Brussel en mogelijk nog enkele andere steden. ijn Giezen exposeert in het buiteeland Het Institute of Contemperary Arts in Londen organiseerde een tentoonstelling, waaraan de uitreiking van de bekende Ascher Award, was verbonden. De Nederlandse Kunststichtingdie voor deze exposi tie de Nederlandse inzending samenstelde, deelde mede, dat het Institute ook een der wandkleden van de kunstenaar Krijn Giezen uit Noordwijk aan Zee exposeert. Deze tentoonstelling, die op 7 de cember jl. iverd geopend, zal na Londen nog in vele steden ter wereld worden gebracht. Bovendien werd een der grote wandkleden van Krijn Giezen ge kozen om te worden tentoongesteld op de ,2e Internationalen Biën nale der Wandteppichkunst' welke begin jni 1967 te Lausanne zal worden geopend. Het desbetreffende kleed bevindt zich thans in een collectie en zal voor deze gelegenheid in bruikleen worden afge staan. Herdenkingsconcert Toscanini I Het Israëlisch Filharmonisch Or- i kest heeft in Tel Aviv precies het zelfde programma uitgevoerd dat 30 jaar geleden op het eerste concert van het orkest gedirigeerd werd door de beroemde Italiaanse dirigent Ar- turo Toscanini. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft »isteravond in het Concertgebouw te Haarlem ruim 1000 jonge men en, die uit alle provincies van ons land naar Haarlem waren geko- nen, voor het openingsconcert van het Hartewens Festival, begroet, tok ivaren er jonge mensen uit Osnabrück, met welke stad Haarlem peciale banden onderhoudt. De eerste avond heeft de jeugd op togen gemaakt door een uitgebreid ■ogramma dat ingezet werd met een illage als inleiding tot de Praagse rmphonie van Mozart dat het oord-Hollands Philharmonisch Or- st onder leiding van Henri Arends n gehore bracht. Deze collage wilde et eigentijdse middelen het publiek de concertzaal spelenderwijs be ekken bij de mens en zijn creativi- it. De samenstellers van de collage Ab van Eijk, die de opzet, de ksten en de regie verzorgde, Henk Faassen, die de beeldstructuur zijn rekening had genomen en Boyer, die als mimespeler optrad, et dia's, films en muziek werd een Fibulaprijs uitgereikt De Fibulaprijs, een onderscheiding tn. bestaand uit een bedrag van 1.000,voor jonge auteurs op het ibied van de historie is gisteren in otterdam uitgereikt aan de heer Groenveld (25). leraar aan het iristelijk lyceum in Amstelveen. Hij reeg de prijs uit handen van prof. F. W. N. Hugenholtz, hoogleraar de geschiedenis te Utrecht op de rste dag van het vierdaagse con- in de Nederlandse Jeugdbond r bestudering van de geschiedenis, deze prijs heeft ingesteld in sa menwerking met het Historisch Ge- ootschap en de Vereniging van Ge- ihiedenisleraren. Prof Hugenholtz, zei namens de iry, dat Groenveld „een goed werk" eeft geleverd door zijn publikatie De Prins voor Amsterdam". Deze ?handelt de aanslag van Stadhouder fillem II op Amsterdam in 1650 uit- seriger dan tot dusver was gebeurd. jeugdige geschiedenisleraar heeft fel aandacht besteed aan de visie tijdgenoten, zoals die o.m. in imfletten is uitgedrukt. De Fibula-prijs, die dit jaar voor eerst werd toegekend is bedoeld een aanmoediging voor auteurs op istorisch gebied jonger dan 35 jaar. beeld gegeven van Mozart in de tijd van het einde van de 18de eeuw. Het tweede deel van het program ma werd verzorgd door het Natio naal Jeugdorkest van Jeugd en Mu ziek onder leiding van Nico Hermans, met een spontaan meezingen van „Land of hope and Glory" van Ed ward Elgar werd de avond besloten. De organisator van het Hartewens Festival, Henri Arends werd gehul digd door de voorzitter van Jeugd en Muziek Nederland, de heer L. J. P. M. Thole, die hem de jeugd- en mu ziekprijs in goud overhandigde. Tot de genodigden behoorden de heer B. P. Wagemans, hoofd van de onderafdeling muziek en dans van de afdeling kunsten van het Ministe rie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, en de heren Berk hout en Gustenhoven van de afde ling Jeugdzorg van dit departement en vertegenwoordigers van de provin cie Noord-Holland en diverse instel lingen. In de komende drie dagen zullen nog 45 manifestaties op het gebied van muziek, zang en ballet afgewerkt worden, waaraan bekende musici uit binnen- en buitenland medewerking zullen verlenen. Politieke programma voltooid (Van onze parlementaire redacteur) i congres sprak zich uit voor een her- i ziening van de belasting op onroe- Met overgrote meerderheid heeft j rend dat door wijziging van de bestemming in waarde is geste- de nieuwe politieke party Democra ten '66 besloten mee te doen aan de komende kamerverkiezingen. De Am sterdamse journalist mr. H. A. F. M. O. van Mierlo is gekozen tot lan delijk lijsttrekker. Nummer 3 op de lijst is de Haagse administrateur A. de Goede. Tijdens een langdurige vergade ring heeft de partij Democraten '66 gisteren het politieke programma voltooid. De vergadering van giste- de voortzetting en de afslui ting van het oprichtingscongres dat het vorige weekeinde werd gehouden en waarbij men er wegens tijdge brek niet in slaagde het programma af te ronden. De belangrijkste beslissingen die de ruim 300 aanwezige partijleden gisteren nog namen hadden onder betrekking op de woningbouw het studietoelagenbeleid. Het U, die 1 januari de inkomensgrens overschrijdt zult, omdat u dan niet meer verplicht verzekerd bent bij uw ziekenfonds, voor eigen rekening een ziektekosten verzekering moeten afsluiten voor uzelf en uw gezin. En waar kunt u dat beter dan bij het Het Zilveren Kruis? Deze stichting zonder winst-oogmerk geeft u een zeer goede dekking (onlangs nog aanzienlijk uitgebreid) voor een zo laag mogelijk gehouden premie! ZILVEREN KRUIS BETAALT HET ZIEKENHUIS! Stichting Het Zilveren Kruis - individuele en kollektieve verzekeringen tegen de kosten van ziekenhuis- en sana- toriumverpleging; specialistische hulp; huisartsenhulp met genees- en verbandmiddelen. Het Zilveren Kruis heeft vestigingen te Alphen a/d Rijn, Delft, Dordrecht, Gorinchem, Gouda, Haarlem, Maassluis, Mijdrecht, Vlaardingen, Woerden, Zaandam, Zeist en Zwijndrecht. Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij de afdelingen; „Alphen en Omstreken", Raadhuisstraat 102 te Alphen a/d Rijn, tel. 01720-3342, of de Centrale Afdeling, Noordeinde 17 te Leiden, tel. 01710-42441. gen. D'66 is van mening dat de ningnood voor enn deel veroorzakt wordt door een onjuiste bezetting van de bestaande woningvoorraad. De partij wil de doorstroming bevorde ren en wenst de wontagbouwsubsidies meer dan tot nu toe ten goede laten komen aan de minder-draagkrachtige bewoners. Studietoelagen Bij het studietoelagenbeleid mag volgens D'66 de financiële positie van de ouders van de student geen rol spelen. Aankomende studenten moe ten gedurende de eerste twee jaar een uitkering ontvangen; voortzet ting daarna dient te geschieden op basis van ondermeer de studiere sultaten. Ouders van studenten die toelagen ontvangen moeten geen recht meer hebben op kinderbijslag of kinderaftrek, terwijl het totale be drag aan toelage moet worden ver hoogd. In de buitenlandse paragraaf van het partijprogramma werd een vrij belangrijke wijziging gebracht. D' 66 wil niet alleen een stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam en erkenning van het nationale bevrijdingsfront, maar ook stopzetting van de Noordvietna- mese infiltraties. Bovendien wil de partij ons land het initiatief laten nemen tot een voorstel inzake het terugtrekken van vreemde troepen. Troepen van de Verenigde Naties zouden de verlaten stellingen dan kunnen innemen, aldus het partij programma. Honderden doden in verkeer in V.S. en Engeland In de Verenigde Staten zijn in het kerstweekeinde 560 personen bij ver keersongelukken om het leven gekomen. Vorig jaar bedroeg het aantal doden 720. De vermindering van het aantal slachtoffers wordt toegeschreven aan het feit, dat het verkeer dit Jaar zeer beperkt was als gevolg van zware sneeuwval in een groot deel van het land. Bij verkeersongelukken op de Brit se wegen zijn in de kerstperiode van vrijdag tot en met tweede kerst dag 136 mensen om het leven ge komen en meer dan 1.300 gewond. Het aantal slachtoffers is in verge lijking met vorige Jaren uitzonder lijk hoog, met name twee maal zo groot als verleden jaar. gestorven De wereldberoemde cellist Pablo Casals wordt morgen 90 jaar. Sinds zijn huwelijk met zijn nu 30-jarige vrouw, Marta, in 1957 woont de kunstenaar in Porto Rico, omdat dit het vader land van zijn vrouw is en hij de winters van Prades in Frank rijk, waar hij sinds 1940 had gewoond, niet meer kon verdragen. Een van zyn werken, het „Orato rio al pesebre" („Bij de kribbe") la beroemd. Maar de vele symphonleën, sonaten, strijkkwartetten en koor werken, die hij heeft gecomponeerd en nog steeds schrijft liggen opgebor gen in kisten en zullen eerst na zijn dood worden gepubliceerd en op hun waarde geschat. „Ik heb nooit verlangd mijn eigen muziek te publiceren", zegt Casals, die nog steeds buitengewoon actief en o.a. 's zomers in Zermatt (Zwit serland) nog muziekcursussen geeft. Moisei Teif. (62». e staand joods dichter is J.l. vrijdag in Moskou gestorven. Gedurende 45 jaar behoorde hü tot de beste Joodse Sow jet dichters. Zijn werk weerspiegelde de grootheid en de hardheid van de epoche. Teif was de uitgever van ..Sowje- tisch Heimland" (Sowjet Vaderland), een blad dat te Moskou uitgegeven werd om de Joden in het buitenland een gunstig beeld te geven van de omstandigheden onder de Sowjet Jo den. Het blad wordt gebruikt om be schuldigingen te weerleggen van bui tenlandse Joodse groepen dat er anti semitisme in de Sowjet-Unie bestaat Kritiek van Der Spiegel „Overdreven" Holden Roberto, leider van de An golese revolutionaire regering-in-bal- lingschap, heeft verklaard dat er een Angolese aanval is uitgevoerd op een spoorwegovergang aan de Angolese kant van de grens met Kongo. De spoorverbinding is verbroken. Hij wilde geen bijzonderheden geven, maar zei dat de Portugese verklaring, dat 200 Angolezen de dood vonden, „overdreven" is. Over de spoorweg wordt koper uit Kongo en Zambia naar zee vervoerd. Angola sloot de grens twee weken geleden voor alle vervoer behalve per trein. Mosei Teif (62) Het echtpaar bewoont een eenvou dig wit betonnen huis van een ver dieping dicht bjj de zee aan de rijke en dicht bewoonde goudkust van San Juan. Elke zomer reist Casals nog naar Prades voor het Bach-festival, dat in 1950 is begonnen om hem uit zijn af zondering te halen en in juni van elk Jaar verschijnt hij op het Casals-fes- tival te San Juan, waar hij vanaf een draaistoel met vuur het sympho- nie-orkest dirigeert. Casals, die na de burgeroorlog in 1939 vrijwillig in ballingschap is ge gaan, legde uit, dat jarenlang nie mand in Spanje over hem kon spre ken of zelfs maar zyn naam kon noemen, maar thans nu de nieuwe perswet van kracht is geworden wordt hij in alle periodieken met foto's vermeid. Daarbij wordt even wel uilsluitend over muziek en niet over politiek gesproken, want Casals was en is een tegenstander v n Franco en diens regime. Morgen hoopt de wereldbe roemde Spaanse cellist Pablo Ca sals zijn 90ste verjaardag te vie ren. Casals is niet onder de indruk van de nieuwe grondwet van Franco, om dat Franco, volgens hem, ondanks het feit. dat voortaan een deel van het parelement rechtstreeks zal wor den gekozen en bepaalde beperkin gen worden verzacht, zowel wat de wetgevende als wat de uitvoerende macht betreft het heft in handen houdt. „Het is een wijziging A la Franco", aldus Casals, „alles is hetzelfde ge bleven". Casals wordt geëerd als componist, muziekleraar, dirigent en een van de grootste cellisten ter wereld. Zijn uit voering van werken van Bach en zijn liefde voor de muziek van Bach hebben een grote rol in zijn leven gespeeld. Alleen zijn godsdienstige De Nederlandse pers, die eenstem mig de neo-nazistische gebeurtenis sen in Duitsland veroordeelt, ver zwijgt de wandaden die hakenkruis- kladderaars van Nederlandse af komst begaan, aldus het Westduitse weekblad „Der Spiegel" in zijn gis- Schilderijen gestolen Inbrekers aangehouden De politie heeft drie Hagenaars, bekenden van de politie, aangehou den, die hebben toegegeven de in braak te hebben gepleegd op 2 de cember in de woning van de kunst handelaar H. Katz aan de Blauwe Kamerlaan ln Den Haag. Twee schil derijen werden in beslag genomen. De overige gestolen goederen zijn nog niet opgespoord. BIJ de familie Katz is in korte tijd twee keer ingebroken. De eerste keer, begin november, werden tal van waardevolle goederen, waaronder ju welen. buit gemaakt, ter waarde van meer dan f 50.000, terwijl kostbare schilderijen onaangeroerd bleven. De tweede keer hadden de inbre kers het meer gemunt op schilderijen. Zij namen er drie mee. die een waar de vertegenwoordigde van f 10.000. Twee van deze kunstwerken zijn in middels door de politie boven water gebracht. Het onderzoek is nog niet voltooid. Verdacht van inbraak in de nacht van 21 of 22 december heeft de Haag se politie nogmaals drie Hagenaars aangehouden. B(j één van hen werd thuis de brandkast aangetroffen, die met f 15.000 bjj de Amerikaanse on derneming Bechtel International werd weggehaald. Een deel van het geld kon ln beslag worden genomen. Het trio ontkent de inbraak te heb ben gepleegd, maar het gaf wel toe er meer van te weten. teren verschenen uitgave. En dit. al dus het blad, terwijl extremisten in Nederland (in meerderheid aanhan gers van de ultra-rechtse, op de NPD lijkende Boerenpartij) de af gelopen maanden meer graven heb ben geschonden en meer hakenkrui sen in Suidsland veroordeelt, ver- hakenkruiskladderaars in de Bonds republiek hebben gedaan. Der Spiegel maakt dan de balans op: in de nazomer werden nazisym bolen geklad en werden grafstenen omgeworpen op het joodse kerkhof van Winterswijk, in september en den). Ongeveer evenveel begraaf- sen in Boxtel. Eindhoven, Nuth, Ge leen, Weert en Reusel het ontgel den (meer dan 500 graven geschon den». Ongeveer evenveel vegraaf- plaatsen werden sindsdien in Tege- len. Blerick en Nijmegen vernield. Tot een grote actie gingen de nazi- kladderaars de afgelopen maand over. Zjj besmeurden 182 van de 600 grafkruisen van Britse soldaten, die voor de bevrijding van Nederland zijn gevallen en op de heldenbe graafplaats van Venray worden ge- eerd. Naast deze kladderaars van zwar te hakenkruisen. zijn er volgens „Der Spiegel" concurrenten van een an dere kleur, die uit andere motieven andere objecten bekladden: bijvoor beeld de auto's van Duitse toeristen, waarmee de Nederlandse afkeer van de Duitse nazi's zou moeten worden gedemonstreerd. Voor ƒ60.000,- sieraden gestolen Sieraden ter waarde van f60.000 zijn verdwenen uit een niet goed af gesloten muurkast in een woning aan de Groenhovenstraat in Den Haag. De dief heeft zich op tweede kerstdag toegang tot de woning verschaft door een raam uit het kozijn te tikken. Op eerste kerstdag werden sieraden ter waarde van f 4000 gestolen uit een slaapkamer van een woning aan de Wassen aar se weg ln Den Haag. Nog twintig van de „Toscanini- musici" spelen ook thans nog in het orkest. Een derde van degenen, die het herdenkingsconcert bijwoonden, waren 30 jaar geleden eveneens by de eerste uitvoering geweest. Toen heette het orkest „Palestina-orkest". Het orkest is ontstaan dank zij een streven van de violist Bronislaw Hu- berman. die daarmede een nieuwe artostieke inhoud gaf aan het leven van vele Joodse topmusici. die door het Hitlerregiem uit Duitsland wa ren verdreven. Het concert bestond uit werken van Krijn Giezen: Wandkleed 1966. delssohn en Weber. Ellen de Thouars Ned. Dans Theater De jeugd genoot van het eerste concert, dat in het kader van het Hartewens-Festival te Haarlem gehouden werd. verlaat „Centrum" De actrice Ellen de Thouars zal aan het eind van het theaterseizoen 1966/1967 de Amsterdamse toneel groep „Centrum" verlaten. naar Luxemburg Het Ned. Dans Theater zal zater dag 7 januari in het Theater Munui- i cipial in Luxemburg een voorstelling geven. Op 't programma staan „Meta foren'" van Hans van Manen, muziek Daniel Lesur, ..Screenplay" van Job Sanders, muziek Charly Mingus. „De anatomische les" van Glen Tetley, muziek: Max oei Landowsky. en .Sym phony in three movements', van Hans van Manen, muziek: Igor Stravinsky. De uitvoering heeft plaats met bege leiding van het Ned- Balletorkest on der leiding van Peter Erös.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9