LEIDSCH DAGBLAD J WETTELIJKE REM VAN PRIJZEN AF Zuidmolukse jongeren bestormen ambassade Minister vertrouwt op goede wil van handel en industrie LAATSTE WOORD AAN DE ARTSEN Zachter JAMIN Doelen Noorcl-Vietnam vaak in woonwijken HORS 'D OEUVRE SALADE BITTERGARNITUUR Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 28 DECEMBER 1966 No 32061 ur: E. A. E. van Dishoeck fdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN *11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (bU vooruitbetaling) losse Telefoon Dtrectie en Administratie: 26041; Redactie 21607 Witte SlugeJ l. Lelden Giro no 67065 (Vaft onze Haagse correspondent) MINISTER BAKKER (Economische Zaken) zal de prijs- beschikking, die in mei werd afgekondigd en op 31 december ifloopt, niet verlengen. Deze beschikking van zijn voorganger Den Uyl hield in dat alle prijsverhogingen verplicht aan de minister ter goedkeuring moesten worden voorgelegd. Drs. Bakker vertrouwt erop dat handel en industrie dit in 1967 ip vrijwillige basis zullen doen en dat zij er daarbij rekening mee uilen houden dat, zoals al jaren het geval is, in het algemeen geen mkostenstijgingen mogen worden doorberekend, dat de winsten geld uitgedrukt niet mogen worden verhoogd, en dat behalve wijsver hogende invloeden van buitenaf (bijv. grondstof fenprijzen ok prijsverlagende dienen te worden doorberekend. overkoepelend Consumenten Contact Orgaan aanwezig. Deze laatsten mo gen by prijsgesprekken als dit hun mening laten horen, doch nemen niet werkelyk deel aan het overleg. De vakcentrales voerden nog eens aan dat zy met nieuwe looneisen zul len aankloppen als de duurte aan het reële loonpeil afbreuk gaat doen. BEROEP OP DE LEDEN De landeiyke organisaties van on dernemers in Industrie; handel en Jenstverlening zullen een beroep op un leden doen deze prysgedragsre- ;ls na te leven. Namens hen zei voorzitter Van loven van het Katholiek Werkge- ersverbond: „Het is een moeilijke aak dit prysbeleid te steunen, ge ien de loonkostenstij ging van vol- end jaar. Wij stellen prys op een rij willige samenwerking met de ■erheld. WU kunnen onze leden niet binden, doch alleen maar in dringende oproep tot medewer- ng aan hen doen uitgaan". Hy stelde dit nadat gisteren een •ijsgesprek van enige uren was ge- erd tussen de gezameniyke onder- mersorganisaties en de minister, dit gesprek waren ook vertegen- ■rdigers van vakbeweging en het ADVERTENTIE LEIDEN Haarlemmerstraat 163 Tel. 41 85 2 ROTTERDAM DEN HAAG LEIDEN HAARLEM AMERSFOORT ve percentage ook zal luiden, aldus de bewindsman, „wy zullen ons uiterste best doen daarbinnen te bly- ven. Het weer en dergelyke zaken kunnen echter tegenzitten". Uitzondering Minister Bakker herinnerde er nog in dat in uitzonderingsgevallen sty- ging van loonkosten wel mag wor den doorberekend. Namelyk als een bedrijf in de knel komt, dat wil zeg gen geen 7 procent rendement be haalt. Hy wil bij gesprekken over betwiste prysstijgingen alle betrok kenen in het overleg hun mening laten horen, ook de vertegenwoordi gers van de consument. Een goed voorbeeld daarvan vond hij de thans getroffen regeling voor de omstre den statiegeldloze jampot, waarin naar hij zei ook de consument is gekend. De minister gaf nog een schatting van de uiteindelijke duurtestijging die hy over dit jaar verwacht: 5.5 procent. JAM VIJF CENT DUURDER (Van correspondent) De prysverhoging van 6 cent per pot jam, die de fabrikanten aan de consument wilden berekenen bij de invoering van de statiegeldloze jam pot. gaat voorlopig niet door. Wel gaat de prys per pot jam op 13 fe bruari met vyf cent omhoog en zal er niet meer van statiegeld worden gesproken. Maar de klant krygt voor de lege potten die hy by de winkel terugbrengt tot 1 augustus 1967 weer vyf cent terug. Tussen 13 februari en 26 maart krygt hy by wyze van overgang zelfs 10 cent voor elke oude of nieuwe lege pot die hy inlevert. Intussen wil het ministerie van Economische Zaken eerst eens on derzoeken welke prysverhoging vcor de statiegeldloze pot gerechtvaardigd is. Na 1 augustus volgend jaar, wan neer er geen geld meer voor lege pot ten wordt terugbetaald zal de klant vermoedelijk wel een deel van de extra kosten van het glas moeten betalen. Deze regeling geldt ook voor een malige potten van mayonaise, frite- saus, pindakaas, appelmoes, appel stroop, vruchten en tafelzuren. Geen stok Minister Bakker zei na afloop: „Goed overleg met het bedryfsleven is effectiever dan een prysbeleid dat met de stok van de prysbeschikking in de hand moet werken. Als het ech ter fout dreigt te gaan, zal ik niet aarzelen over te gaan tot een bran- che-gewijze of eventueel een alge mene prysmaatregel". Voor de minister gaat er „een rood lampje branden" als het geschatte percentage van de duurte-styging wordt genaderd. Welk dit percentage is, wist hy nog niet te zeggen, om dat de definitieve berekening van het Planbureau daarvan pas begin vol gend jaar gereed komt. Aanvanke- lyk is 4,5 procent genoemd, maar by de nu overeengekomen loonstyging wordt een duurte-stijging van 4,75 procent verwacht. Hoe dit definitie- Demonstratie liep uit de hand Tu ee agenten gewond „Wij zullen de Haagse politie onze verontschuldigingen aan bieden voor het gedrag van de groep Zuidmolukse jongeren, die vanmiddag bij de Indone sische ambassade een diep te leurstellend incident heeft ver oorzaakt", zei gistermiddag ir. Ziekenfondsen akkoord met bemiddelingsvoorstel (Van onze Haagse correspondent) Het laatste woord in de kwestie ziekenfondsen-huis- artsen is aan de huisartsen: vanavond vóór 10 uur wil mi nister Veldkamp weten hoe beide partijen tegenover het advies van de door de minister ingestelde bemiddelingscom missie-Van der Ven staan. De ziekenfondsen zijn al akkoord gegaan ondanks hun bedenkingen. Maar het centraal bestuur van de Landelyke Huisartsen Vereniging is vanmiddag om 4 uur in het Scheve- ningse Kurhaus gaan vergaderen met de ruim 60 districtsafgevaardig den. Het LHV-bestuur is niet optimis tisch in de verwachtingen. Het acht de kans groot met lege handen van avond b(j de minister te komen. De consequentie daarvan is: geen nieuw contract tussen de ziekenfond sen en huisartsen. Voor de ruim acht miljoen ziekenfondsverzekerden bete kent dit: contante betaling van de dokter tegen particulier tarief. Wat de ziekenfondsen aan hun verzeker den zullen terugbetalen is nog een vraag. Vaststaat dat zy slechts een deel zullen terugbetalen. Mis WEERBERICHT Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Over wegend zwaar bewolkt met af en toe tegen of motregen. Zwakke tot ma tige, in de kunstgebieden later krach tige wind tussen zuid en zuidwest. Verdere sty ging van temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 29 DECEMBER. Zon op: 8.41 uur; onder: 16.36 u Maan op: 18.17 u.; onder: 10.46 Hoogwater te Katwyk te 4.10 16.22 uur, laagwater te 12.23 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Minister Veldkamp veronderstelde gisteravond al een akkoord van beide party en te vernemen. Het ging mis: de dokters zeiden om middernacht, na 8 uur van besprekingen met fond sen en minister: „Van ons wordt verwacht dat wij kiezen tussen twee kwaden" Het bestuur had op dat moment al de telegrafische uitnodi gingen verstuurd voor de vergadering van vanmiddag. Het bemiddelingsadvies van de commissie Van der Ven komt neer op erkenning van een achterstand in de honorering van de huisartsen van 5] procent. Inhalen zou in 2 jaar kun nen geschieden. Tegelijkertijd zoi een algemene verhoging van toepas sing moeten zyn. Minister Veldkamp wil echter on der geen voorwaarde verder gaan dan 8 procent voor het volgend jaar. Het inhalen wil hy over minstens drie jaar verdelen. Hy verbindt daaraan dan nog de voorwaarde dat de eco nomische situatie daar mogelykhe- den voor biedt. Voor de ziekenfondsen, die de artsen voor het volgend jaar byna 20 procent hadden geboden, bleek aanvaarding van het door minister Veldkamp opgepoetste bemiddelings voorstel niet moeilyk. Maar voor de artsen, die hun honoraria verdub beld willen zien in het nieuwe con tract, is het voorstel veel moeilyker te verwerken. Vooral zit het L.H.V.- bestuur het voorbehoud dwars, dat minister Veldkamp maakt ten aan- van het inhalen van de achter stand. „Indien dat voorbehoud van de economische situatie niet gemaakt zyn, lag de zaak heel anders", gisteravond één van de leden van de onderhandelingscommissie van de L.H.V. J. A Manoesama, president van de Republiek van de Zuid- Molukken. Gistermiddag raakten dertig Zuid molukse jongeren by de Indonesi sche ambassade aan de Tobias As serlaan in Den Haag slaags met *es politiemannen, die het ambassadege bouw bewaakten. Twee agenten wer den met verwondingen naar het zie kenhuis Zuidwal gebracht. Ir. Manoesama reageerde op het gevecht in zyn slottoespraak op de kerstsamenkomst van Zuidmolukkers in het gebouw Amicitia in Den Haag. Hy riep de jongeren op tot gehoor zaamheid aan hun leiders en „aan allen, die boven hen gesteld zijn". Gisterochtend werd een demonstra tie van Zuidmolukkers gehouden. De demonstratie had een vrij rus tig verloop, maar in de middag maakten zich twee groepjes van in totaal ongeveer dertig jongeren van de officiële mars los. zy hadden ste nen in hun jaszakken en stokken in de hand. Schreeuwend bestormden zy het ambassadegebouw en gooiden een ruit in. Een steen veroorzaakte een deuk in een Indonesische CD-auto. De ambassade werd bewaakt door vier politie-agenten en twee recher cheurs. „Wy wisten twee weken gele den dat er weer een aanslag op het ambassadegebouw werd voorbereid' zei later een woordvoerder van de Indonesische ambassade, „We waar schuwden de politie, die ervoor zorg de dat het gebouw op deze dag werd bewaakt". Agenten met gummiknuppels in de hand probeerden de demonstranten uiteen te slaan. De Zuidmolukse jon geren sloegen twee agenten neer en zouden hen in het gezicht hebben getrapt. Eén agent kreeg een gekneusde kaak, de andere een gapende wond in het achterhoofd. De jongeren sloegen pas op de vlucht toen één van de rechercheurs zyn pistool trok. Er werden geen ar restaties verricht. De president van de republiek der Zuid-Molukken, ir. J. A. Manoesama, heeft gisteren een verklaring afge legd ter gelegenheid van het feit, ^at het zeventien jaar geleden was dat het Koninkrijk der Nederlanden de soevereiniteit over Indonesië over droeg aan de regering van de Repu bliek van de Verenigde Staten van Indonesië. In zyn verklaring zei-de president onder meer: „Wy, Zuidmolukkers,, zijn slachtoffers geworden van de wyze waarop èn Nederland èn Indo nesië èn de Verenigde Naties zijn omgesprongen met de overeenkom sten van de ronde-tafel-conferentie en in het bijzonder met het zelfbe schikkingsrecht, zoals dit recht in genoemde overeenkomsten is vastge legd". Eerder had de president verklaard dat „wy menen, dat de kern en het voornaamste punt van de overdracht is de garantie en de erkenning van het zelfbeschikkingsrecht voor alle bevolkingsgroepen in de Indische Archipel door alle partijen, die aan de ronde tafelconferentie in 1949 hebben deelgenomen". „Wij staan hier als schuldeisers en zullen nakoming van de gegeven ga ranties blijven eisen", aldus ir. Ma noesama. ADVERTENTIE bitterkoekjes 250 gram van 85 cent voor 69 cent niet duur wel heerlijk Zuidmolukse jongeren tijdens de in Den Haag gehouden pro testmars. 'SitEPERIJtHBrtEr i'DsB TIBETflflNSEVtUCTE uame Margot Fonteyn, de be roemde Britse ballerina, en haar echtgenoot, de voormalige Pana mese diplamaat Roberto Arias pauzeren een ogenblikje op de luchthaven van New York, alvo rens naar Panama door te vlie gen. Het was de eerste keer dat Arias zijn land bezocht sinds 1964 toen er een moordaanslag op hem werd gepleegd. Pentagon contra Salisbury Het Amerikaanse ministerie van Defensie (het Pentagon) heeft gereageerd op artikelen van Harrison E. Salisbury, ad junct-hoofddirecteur van de „New York Times", die een bezoek aan Noord-Vietnam heeft gebracht en daar consta teerde, dat de Amerikaanse bombardementen „reeds enige tijd aanzienlijke verliezen toe brengen aan de burgerbevol king in Hanoi en omgeving". Het ministerie heeft toegege ven, dat de luchtaanvallen, of schoon deze uitsluitend tegen militaire doelen gericht zijn, „ook schade hebben aangericht in de woonwijken". In de verklaring van minister Mc- Namara's departement wordt ge zegd: „Het is onmogelyk alle schade in woonwijken te voorkomen, spe ciaal wanneer de Noordvietnamezen opzettelijk hun luchtafweer, hun olie-opslagplaatsen, hun radar en andere militaire faciliteiten in be woonde wyken onderbrengen, soms op de daken van regeringsgebou wen". De verklaring legt er de na druk op, dat het de Amerikaanse politiek is „slechts Noordvietnamese militaire doelen aan te vallen en wel Staatsgreep in Soedan verijdeld In Soedan is gisteravond een mili taire staatsgreep tegen het bewind van president Ismail el Ahari ver ijdeld. zo is in de hoofdstad Khar toem meegedeeld. De leider van de coup, een lagere officier, is gearres teerd. De Soedansr vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken, Ibrahim el Moefti, maakte woensdag by zyn aankomst in de Ethiopische hoofdstad Adis Abeba, waar hy be sprekingen gaat voeren over grens kwesties, ook melding van de mis lukte staatsgreeppoging, volgens hem ondernomen door „enkele officieren". Hnt was niet tot bloedvergieten geko men. zo zei hy. Het komplot hield naar zyn zeggen geen verband met de pro- en anti-communistische be togingen van de afgelopen dagen. ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUW'! RIJN <1 bijzonder die welke rechtstreeks van belang zyn voor het vervoer van mi litairen en voorraden naar Zuid- Vietnam". Tot de militaire doelen ln Noord- Vietnam. aldus de Amerikaanse ver klaring, worden gerekend „wegen, spoorwegen, bruggen, spoorwegkruis punten, olie-opslagplaatsen, kazer. os en depots, verder ook die luchtaf weer batterij en en luchtafweerraket- ten welke het leven van Amerikaan se piloten in gevaar brengen". De luchtafweer rond Hanoi wordt door de Amerikaanse piloten een van d« sterkste genoemd waarop zy ooit ge stoten zyn. Volgens de Amerikaanse inlichtingendienst staan de meeste van de 70 lanceer installaties voor luchtafweerraketten rond Hanoi en staan veel van de duizenden lucht- afweerbatterijen in de stad opgesteld" (ZIE VERDER PAG. 2) ADVERTENTIE VOOR DE A.S. FEESTDAGEN NU van RESTAURANT PETER LEENEN GANGETJE 14 - TEL. 24905 Bestel vroegtydig. ©ud Sföe, teuwo i Bij de Rotterdamsche Diergaarde is in plaats van den heer Martin tot directeur benoemd de heer A. A. van Bemmelen, conservator b\j 's Rijks Museum van Natuur lijke Historie te Leiden. Bij de plaats gehad heb bende verpachting van de tollen op 's Rijks groote we gen in Z.-Holland, voor den tijd van 3 jaren, is o.a. ge pacht de tol onder Oegst- geest, door D. Schuilenburg voor f 1706 's jaars; de tol bij f ie Vink door W. Batist voor t f2601 's jaars; de tol aan de f Leiderdorpsche bruggestraat 4 onder Soeterwoude, door p. j van Schieveen voor f 2772 'c jaars.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1