Wielrenners willen gond in Mexico SPORT van vandaag 2 Tveter als held bejubeld lleymans grote afwezige Sportteto m Cock van der Hulst zegeviert opnieuw 3b DINSDAG 27 DECEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 AFC te sterk voor Roodenburg (1-4) (Van onze sportredactie) ionder Aat Heymans is de voorhoe de van Roodenburg niet al te veel waard. Verleden week tegen het Dordtse EBOH werd dit reeds dui delijk en gistermiddag kwam het s van de blauwzwarte aan valsleider opnieuw en zeker even duidelijk aan het licht. De Roodenburg voorhoede miste in het vriendschappelijke duel te- het Amsterdamse AFC alle sa menhang en gevaar school er in de acties van de blauwzwarten niet. Dat de AFC'ers de wedstrijd met 1—4 wonnen was na afloop dan ook niet het grootste probleem voor de leiding van de Noord club {et zal voor trainer De Vos beslist niet gemakkelijk zijn om van de voorhoede weer een soepel lopen de machine te maken. Sam den Os, Kees van Leeuwen, Eelke de Jonge en invaller Renzo Candido „vonden" elkaar in het geheel niet en de uiterst snelle doorstoten bleven uit. Slechts éénmaal kon Van Leeuwen zeer actief het AFC-doel vinden. Het was bij lan ge na niet voldoende. Ie roodzwarte Amsterdammers, die op het ogenblik de ranglijst van de eerste klasse A aanvoeren, de monstreerden op het goed bespeel bare „Noord" een knap partijtje voetbal. Stuk voor stuk waren de lange AFC'ers hun tegenstanders in snelheid de baas en van die snelheid profiteerden zij volledig. Slechts met handen en voeten wist Roodenburg doelpunten te voor komen en het was dan ook niet verwonderlijk, dat er strafschoppen vielen. De 10 voorsprong (Van Leeuwen) werd in een 12 stand omgebogen door elf metertrappen Nico van Til (tegen Berüus de Jonge) en Frit-z Hörig (tegen Hen- nie Hensen). Na de rust werd het door Hörig en Herman de Waal (fraaie acties) zelfs nog 14. Jeugdige Swift-renner Joop Zoetemelk maakt deel uit van de 15 coureurs tellende topselectie van de KNWU naar de ze eter Akerboom list zege ip 0.1 sec (Van onze wielermedewerker De stevig gebouwde Peter Aker oom uit Roelofarendiween kwam Isteren in het jaarlijkse Kerst-toer - ooi op de home-trainer van „De otterdamse Leeuw", dat voor de vlntigste keer in een der zalen van Odeon" in de Maasstad werd gehou- i slechts 0,1 sec op de plaatselij- favoriet Bert van Dalsen tekort zich winnaar te mogen noemen, lij moest zich nu met de tweede laats tevreden stellen. Het rijden op de „rollen" is in otterdam altijd bijzonder populair. zaal van „Odeon" was dan ook rij wel uitverkocht. De supporters ïefden volop mee en moedigden hun ivorieten luidkeels aan. De uitslag was: 1. H. van Dalsen R'dam), de 2 x 1 km in 72,4 sec; 2. Akerboom Roelof arendsveen) in 2,5; 3. F. van Duyvenbode (R'dam) 72,7; 4. J. van Torre (R'dam) in 3,0; 5. A. Dalmeyer (Schiedam) in 3,1. De als clubprijs aan dit toernooi erbonden „Adriaan van Herpen"- Jieker ging naar „De Rotterdamse 3 eeuw" met Van Dalsen, Van Duy venbode en Van Torre. TelstarSittardia «1 1 PSVSparta IV Willem 2-MVV 1 1 OOS—DWS 1 1 GVAVXerxes 1 Heracles—Volendam DFC-FC. Den Bosch! CambuurRCH ■1 Sp.Eindhoven'^! I Graaf sch.—Zaanstr. Wilhelmina—EDO 'I Excelsior—Baronie ZFC-Fortuna VI. De cijfers van sporttoto 25 zijn: Deelnemers 625.009, Inleg f872.105, terste prijs f 158.287,tweede prils '86.339,derde prijs f43.169,—. Maandagavond hadden zich twee deelnemers met 13 goede voorspel lingen gemeld. Australië neemt 2-1 voorsprong Het Australische tennisteam, heeft vandaag in Melbourne, op de derde dag van de Challengeround van het Davis-cup toernooi een 21 voor sprong genomen op India. In het eerste enkelspel van de eindstrijd versloeg Fred Stolle de Indiase num mer één Ram ana than Krishnan met 63, 62 64. Vervolgens klopte Roy Emerson eveneens zonder al te veel moeite Jaldeep Mukerjea met 75, 64, 62. Vandaag zorgde het In diase paai* Krishnan-Mukerjea voor een grote verrassing door de befaam de Australische combinatie Roche- Emerson met 46, 75, 64 en 64 te kloppen. Deze overwinning bete kent dat de uitdaging van India nog steeds stand houdt. De menigte van 10.000 toeschouwers stond na afloop van het dubbelspel op en klapte in de handen voor de Indiërs toen deze de baan verlieten na èen dappere strijd die zij op schitterende wijze wonnen, iets wat niemand verwacht had. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!i:iiiiii| Nog niet J te oud Joe Deakin, één van Enge- M land's atletiekfenomenen uit het verre verleden, heeft zaterdag j| tjjdens de jaarlijkse crosscoun- try van Richmong voor een op- js merkelijke prestatie gezorgd. De i 87-jarige Brit, die in 1908 bij de Olympische Spelen van Lon- den een gouden medaille won op de teamv/edstrijd over 3 mijl, 11 volbracht onder moeilijke om- |j standlgheden een cross over 8 km. Heel zwaar kreeg de super- 1 veteraan het kort voor de finish, j| waar het parkoers bijzonder §g modderig was. Enkele malen M kwam Deakin ten val, doch zelfs ff i| de modder kon rijn weerstand |j 1 niet breken. 1 illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HIJS Hoky uit Den Haag heeft in Grenoble de ijshockeyploeg van Grenoble-Villard de Lans met 54 verslagen. De tussenstanden waren: 2—1, 1—2, 2—1. Het internationale zaalhandbal- toernooi, dat op tweede kerstdag in Almelo werd gehouden is geëindigd en zege voor de Duitse vereniging Burg Stenfurt, dat in de finale bij de heren Neuenhaus met 164 (63) versloeg. Bij de dames kwam combi natie Losser als eerste uit de strijd. Het Amsterdamse Nlloc heeft gisteravond in Amsterdam het tien de internationale kerstzaalhandbal- toernooi van het Amsterdamse Blauw Wit gewonnen. Niloc versloeg in de finale Zeeburg met 1410. Bij de da mes ging de overwinning naar Swift uit Roermond, dat in de finale Union Hamburg met 42 terugwees. Tijdens de eerste dag van de wedstrijd AustraliëIndia maak te Roy Emerson in zijn -partij te. gen de Indiër Jaideep Mukerjea een slip. Het gaf Emerson (hier op de grondniets. Hij won met 7-5, 6-2 en 6-4. Het bestuur van de Leid se wie lervereniging Swift-combinatie be staat in tegenstelling tot hetgeen wij eerder meldden niet uit zes, maar uit zeven man. De heer D(olf) Wallet, diie als sportcommissielid deel uitmaakt van het bestuur, is abu sievelijk in het verslag van de bui tengewone ledenvergadering niet ge noemd. Ard Schenk en Cees Verkerk hebben het kerstfeest gevierd in Oslo ten huize van hun vriend (en op het ijs tegenstanderFred A. Maier. Op de foto is het drie tal verenigd rojid de kerstboom. De wielersuccessen bij de Olympische Spelen van Tokio, waar het kwartet Evert Dolman - Gerben Karstens - Bart Zoet - Jan Pieterse in de ploegentijdrit op de weg over 100 km de gouden medailles veroverden, hebben de KNWU geïnspireerd om de zaken voor de Spelen van 1968 in Mexico City nog inten siever ter hand te nemen. START IN JANUARI Met volledige instemming van de sportcommissie hebben wegcoach Joop Middelink en chef d'equipe mr. J. P. A. xan Ballegoyen de Jong reeds thans een kernploeg voor de Olympische wegwedstrijden samen gesteld, die bestaat uit de volgende renners: Rini Wagtmans (St. Wille- brord), Fedor den Hertog (Harder wijk), Leo Duindam (Honselersdijk), Wim Dubois (Zuidzande), Peter Tcs- selaar (Kal verdijk)Rene Pijnen (Woensdrecht)Adrie van Hest (Til burg), Leen de Groot (Utrecht)* Gaby Minneboo (Heenvliet), Johnny Brouwer (Rotterdam), Jo van Kat wijk (Oploo), Harrie Jansen (Am sterdam), Joop Zoetemelk (Rijpwete- ring), Henk Benjamins (Hol- landscheveld) en Willie Geraedts (Thorn). Uit deze elitegroep zal te zijner tijd een Olympische afvaardiging worden gekozen, waarbij uiteraard altijd nieuwe namen kunnen worden ingeschakeld. Maar voorlopig draait het om deze vijftien, die van nu af hun training en wedstrijdschema op Mexico zullen afstemmen. Het jaar 1967 wordt, evenals dit trouwens in 1963 gebeurde, een proefjaar, waarin Middelink en Van Ballegoyen de Jong willen trachten de renners tweemaal naar een top te voeren. Dit moet omdat evenals ln Japan de Spelen van Mexico pas in de maand oktober worden gehouden en de ren ners normaal dan al over hun top heen zijn. Dat het mogeijlk is hebben de Spe len van Japan bewezen. Daarom heeft men ook voor 1967 twee fasen ingesteld, die voor de een eindigt met de Tour de l'Avenir (13-23 juli) en voor de ander met de nieuw op de wlelerkalender prijkende Ronde van Europa (16-28 juni met start in Ro me, Amsterdam als voorlaatste etap peplaats en finish in Brussel). De gezamenlijke afsluiting van de eerste fase komt dan nog in het na tionale kampioenschap op 29 juli, dat wellicht op het wereldkampioen- schapsparcours in Heerlen gereden zal worden. In de voorbereiding zijn naast vrijwel alle nationale klassie kers de volgende grote etappen koer sen opgenomen: de Ronde van Bel gië (27 april-4 mei), Olympia's Toer (24-30 mei), de Ronde van Oosten rijk (3-10 juni), de Ronde van Bel gisch Luxemburg (7-10 juli, de Vier „Etappenfahrt" van Berlijn (4-7 mei), de Ronde van Frans Vlaande ren (8-11 juni), de „Circuit des mi nes" (26 april- 1 mei), de „Fleche du Sud" (2-7 mei) en de Ronde van Neder Oostenrijk (4-7 mei). Het Is het plan van de leiding om de renners na het nationale kam pioenschap twee weken wedstrijd-va kantie te geven, hetgeen wil zeggen wel licht trainen om de conditie niet geheel kwijt te raken. Dan, op 14 augustus, begint de tweede fase, wanneer Middelink en de zijnen in Nuth het trainingskamp voor de we reldkampioenschappen gaan betrek- Wereldtitel in Heerlen de regenboogtruien in de ploegentijdrit op de weg zullen ver overen en vergeet ook jongens als Wagtmans, Den Hertog, Dubois en Duindam niet voor de individuele wegwedstrijd", zegt Middelink) vormt de basis voor de eigenlijke Olym pische vorm, die daarna tot uitdruk king moet komen in de rondes van Bulgarije (15-30 september), Roeme nië (eind september) en Hongarije (oktober). „Bovendien hoop ik dat we even als dit jaar ook eind 1967 weer met een wielerploeg naar de voorolym- pische wedstrijden in Mexico zullen kunnen gaan", aldus Middelink. „Dit zou ons in het kader van de voor bereiding bijzonder goed van pas ko men". Overigens heeft Middelink al een uitnodiging van de Mexicanen om eind 1967 (december) deel te ne men aan de Ronde van Mexico, een zeer zware etappenkoers dwars door de prairies en over hoge bergkam men, die negentien dagen duurt. Dat Middelink en Van Ballegoyen de Jong de Olympisch voorbereiding zeer serieus nemen is reeds duide lijk. Maar hoe serieus blijkt voorts uit het feit, dat in januari 1967 de Alaska, een sterk universiteits team uit de Verenigde Staten, heeft gisteravond in de Amster damse Apollohal het dertiende internationale kerst-basketbal- toernooi van Blue Stars gewon nen. De Amerikaanse heren ver sloegen in de finale het Belgische Pitzenburg met 74-62. Blue Stars eindigde als derde. Op de foto een aanval van het Mechelse Pitzen burg op de basket van de Blue Stars. geselecteerden hun eerste bijeen komst zullen hebben, waar ieder zijn richtlijnen voor de training te horen zal krijgen en de vriendschapsband een van de grondslagen van het succes van onze amateurs ln de af gelopen jaren aangehaald zal worden. Ook wordt dan een begin gemaakt met de medische begelei ding door de KNWU-arts K. Visser, dtie gedurende de gehele periode tot Mexico City de renners regelma tig onder controle zal houden. A De slanke „Swiff'-rijder Cock v. d. Hulst uit Zoeterwoude heeft gisteren de traditionele Kerstcross van Soestduinen in zijn voordeel beslist. Hij behaalde daarmee zijn vierde veldrit- zege van dit seizoen. Eerder triomfeerde Cock tweemaal in België én in het Amsterdamse Bos. Ditmaal ondervond hij veel tegenstand van Cor Rutgers, maar deze moest Van der Hulst in de voorlaatste ronde laten gaan. Er verschenen voor de Kerstcross van Soestduinen niet minder dan ze ventig profs en amateurs aan de start. Zij moesten het drie kilometer lange en zware parcours negen keer afleggen. Reeds in de eerste omloop hadden Van der Hulst en Rutgers zich van de hoofdmacht afgezon derd en passeerden zij met 32 sec. voorsprong op Cor van Tol de streep. Van Tol wist nog wel iets van zijn achterstand af te knabbelen, maar moest nadien toch weer terrein prijs geven. De strijd ging tussen Van der Hulst en Rutgers. Zij gaven elkaar geen duimbreed toe. In het begin zat ook Joop Zoetemelk goed van voren, maar hij raakte achterop. Even voor het ingaan van de laatste ronde ont deed Van der Hulst zich van Rut gers en met bijna één minuut voor sprong bleef de Zoeterwoudenaar aan de winnende hand. De uitslag was: 1. C. v. d. Hulst (Zoeterwoude) de 27 km in 1.25.30; 2. C. Rutgers (Naarden) op 58 sec; 3. C. v. Tol (Alphen a. d. Rijn) op 1 min. 39 sec; 4. H. Brinkman (Rot terdam) op 3.02; 5. Th. Meyer (De nekamp) op 3.05; 6. G. Ruttenberg (Baarn)7. D. v. Wilgenburg (Aus- terliitz); 8. B. Odijk (Alphen a. d. Rijn)9. J. Zoetemelk (Rijpwete- ring)10. H. v. d. Horst (Stolwijk). Bij de nieuwelingen zegevierde Daaf Pos uit Vreeland ln 1.00.23 over de 18 km. J. Witteman uit Voorschoten werd vijfde, H. Steekers uit Noord- wijkerhout. negende en H. Witteman uit Voorschoten tiende. Bjoern Tveter, de jonge Noorse schaatser, is op de eerste dag van de internationale wedstrijden in Toensberg als held bejubeld. Met zijn snelle 500 metertijd van 41.6 sec., slechts 0.1 sec. boven zijn beste prestatie, waarmee hij eerste op deze afstand werd en een vijfde plaats over 3.000 meter in 4 min. 36.4 sec., staat hij na twee afstanden aan de kop van de ranglijst met 87.667 punten. Hij wordt gevolgd door de Noorse kampioen Svein Erik Stiansen, de Europese kampi oen Ard Schenk en wereldkampioen Cees Verkerk. Beide Neder landers verloren op de sprint zoveel aan dit jonge schaatstalent, dat zij zich nog met bescheiden klasseringen tevreden moesten stellen. Verkerk en Schenk nog niet in vorm Overigens toonden de Noor Fred Anton Maler met een negende plaats en de bekende Zweed Johnny NUsson met een 23ste plaats ln het algemeen klassement hun „ware" ge zicht nog niet. Zeer goed in vorm waren eveneens reeds Ivar Eriksen en Per Willy Gut- tormsen, die de 3.000 meter won in 4.34,5 met 02 sec. verschil voor Ard Schenk. De wedstrijden werden bij een temperatuur van vijf graden onder nul door 3.0000 toeschouwers bijgewoond. Ard Schenk maakte op de sprintafstand een misslag, wat hem op enkele tienden van een seconde kwam te staan. De belangrijkste uitslagen na de eerste dag luiden 500 meter: 1. Björn Tveter (noor- wegen) 41.6, 2. Ivar Eriksen (Noor wegen) 41,9, 3. Hroar Elvenes (Noor wegen 42, 4. Roar Grunrvold (Noor wegen) 42,1, 5. Ole Chriversen (Noor wegen) 42.1, 6. Svein Erik Stiansen (Noorw.) 42.5, 7. Johan Lindh (Noor wegen) 42.5, 8. Lasse Efskind (Noor wegen) 42.5, 9. Hal var d Smorgrav (Noorw.) 43, 10. Cees Verkerk Ned.) 43.1, 11. Ard Schenk (Ned.) 43.2. 3.000 meter: 1. Per Willy Guttorm- sen (Noorw.) 4.34.6, 2. Ard Schenk (Ned.) 4.34.7, 3. Svein Erik Stian sen (Noorw.) 4.36.2, 4. Cees Verkerk Ned.) 4.36.2, 4. Cees Verkerk (Ned.) 4.36.2, 5. Bjoern Tveter (Noorw.) 4.36.4, 6. Fred Anton Maier (Noorw.), 7. Ivar Eriksen (Noorw.) 4.40.6, 8. Jonn Nilsyson Z (weden) 4.41.9. 9. Ingvar Bollerud (Noorw.) 4.42.8, 10. Nils Dagfinn (Noorw.) 4.43.3 Leningrad De eerste grote nationale schaats wedstrijd ln Rusland, op het laatste moment verplaatst *an Chelyabinsk naar Leningrad, betekenden voor de keuzeheren een wapenschouw ten aanzien van de komende Europese en wereldkampioenschappen. Niet de deelnemers aan de tltelwedstrjjden van een Jaar geleden, zoals Eduard Matusevich, Ants Antson, Viktor Ku- zovkov of Victor Kosltsjkln speelden een eerste viool, maar de 28-jarige ingenieur uit Novosibirsk Anatoly Lepeshkln, die over 500 meter met een tjjd van 41.1 sec., 0.3 sec. voor bleef op de winnaar van het zilver In Innsbruck, Vladimir Orlov. Zelfs Valery Kaplan, sprinter van oorsprong en thans een ge ducht klassementsrijder, moest over 3.000 meter in een tijd van 4.39.8 de eer delen met. de tamelijk onbeken de Stanislav Selyanin. Aan deze wed strijden ln Leningrad, die overigens op het laatste moment verhuisden van Chelyabinsk omdat het daar 38 graden vroor, namen wereldrecord houder Yevgenyi Grishnin en de ex- wereld- en Europees kampioen Vic tor kositskjin niet deel. Belden zfjn het slachtoffer van blessurens. Gris- hin moest twee dagen geleden enige krammen uit zijn been laten verwij deren en de genezing van de wond zal nog enige tijd vergen, terwijl Vik tor Kositskjin wel deze winter in wedstrijden zal uitkomen, doch hoogstwaarschijnlijk geen deel zal I uitmaken van de Russische ploeg I voor de Internationale titelwedstrij- den. De Westduitser Gerd Zimmer- mann verbeterde tweede kerstdag, tijdens wedstrijden op de snelle ijspiste van Inzeil het record van zijn land over 5000 meter met een goede tijd van 7 min. 44.9 sec. Het oude record stond reeds met 7.46.5 op zijn naam. Ofschoon de weersom standigheden niet fraai waren, de mist bemoeilijkte de ademhaling, wa ren de prestaties goed. Er hard Kei ler bleek weer de snelste sprinter met een tijd van 40.7 sec. over de 500 meter en de dames Evi Sappl en Hildegard Sellhuber kwamen even eens tot recordtijden. Evi Sappl no teerde over 500 meter 48 sec. precies en Hildegard Sellhuber, reed tesa- men met Hannelore Strauss record- houdster over 1500 meter met 2.36.6, werd nu alleen Ujstaanvoerdster met 2.35.1.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7