Is er wel echt sprake van Ruw spel? Iedereen spreekt over de verruwing van de voetbalsport DINSDAG 27 DECEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD AAS de juristen dus om uit te maken of er verruwing optreedt. Een eenvoudige ver- gelijking tussen de cijfers van het laatste en voorlaatste sei zoen laat zien, dat het aantal strafzaken ls toegenomen, maar het aantal ongevallen afgenomen. Enkele cjjfers, respectievelijk van '64/'65 en '65/'66: Strafzaken: beroeps voetbal: 185-234, amateurs zondagvoetbal 1409-1625; za terdagvoetbal 243-268. Onge vallen beenbreuken 759-678 armbreuken 315-309; sleutel- beenbreuken 127-126; beenlet sel 6398-5889; armletsel 1130- 1144; hersenschuddingen 1027- 973; ernstig schedelletsel (al leen '64/'65:3)doodsgevolgen 9-11; diversen 936-698; totalen 10703-9623. i (Door T. Flest eman) UTRECHT Vrijdag 11 november jongstleden stond Ajax' Johan Cruyff In Utrechts hotel Terminus voor een K.N.V.B.- strafcommissie als gevolg van zijn gedrag in de voetbalinterland Nederland—Tsjechoslowakije, een week daarvoor in het Am sterdamse Olympisch Stadion. De K.N.V.B.berechting van deze naar later bleek kortstondige voetbalinternational werd niet alleen bijgewoond door KN.V.B.-officials en Ajax-mensen, maar ook door de juristen dr. Th. J. B. Buiting, wetenschappe lijk ambtenaar en dr. G. P. Hoefnagels. De Zaak-Cruyffie als zodanig interesseerde ze niet, meer belangstelling hadden ze voor de leden van de strafcommissie, de mensen achter de dui zenden strafdossiers die de K.N.V.B. in de loop der jaren heeft aangelegd. Strafdossiers, die in het Crimi nologisch Instituut van de Rijksuni versiteit van Utrecht worden beke ken onder leiding van 'n viertal juris- ten, dat voetbal na aan 't hart ligt en nu eens wil constateren of er wer kelijk ruw gespeeld wordt en zo ja al dan niet ruwer dan tien jaar gele den. Prof. mr. W. M. E. Noach, directeur van het Criminologisch Instituut, prof. W. C. van Binsber- gen, lector strafrecht, strafproces recht, en criminologie in Utrecht, dr. Buiting medewerker van het Criminologisch Instituut en dr. Hoef nagels lector criminologie in Rotter dam, verrichten het onderzoek niet in opdracht van de CNVB. Wel heb ben ze alle medewerking van de voetbalbond. „De spelverruwing trekt meer en meer de aandacht en dreigt het voet bal ln diskrediet te brengen. We vin den het wenselijk om eens te kijken wat er werkelijk aan de hand is", segt prof. Van Binsbergen, „het is helemaal niet zeker of het spel wel soveel ruwer geworden is. Het kan zijn dat die indruk gewekt wordt door de verbeterde communicatie middelen als televisie." Het onderzoek van de vier juris ten van wie prof. Noach en dr. Hoefnagels de criminologische kant en dr. Buiting en prof. Van Bins bergen de strafrechtelijke kant ver tegenwoordigen zal ongeveer twee Jaar vergen. „We hopen dan een voorlopig rapport te kunnen prijsge ven. Het is mogelijk dat andere tak ken van wetenschap sociologie, psychologie zich dan met andere facetten van het probleem moeten gaan bezighouden, fliltëschien kunnen we in ons rapport de KNVB ad- vlezen geven om in het vervolg de eventueel bestaande verruwing tegen te gaan. Basismateriaal voor ,het onderzoek vormen de dossiers v? een recent jaar van eredivi- ii< tot laagste KNVB-amateurafde- ling en van een jaar erf tien gele den. „We zijn nu nog bezig aan een „pilotonderzoek", een soort proefon derzoek met een paar honderd dos siers," zegt prof. Noach, „we zou den veel factoren in onze informa tie willen betrekken, maar je moet op een gegeven moment gaan se lecteren. Ook zijn er factoren, die niet in de dossiers zijn verwerkt. Zo kan het soort schoeisel van in vloed zijn op de aard van een ver oorzaakte verwonding en dus mis schien op de kwalificatie „ruw spel.' Ook kan het van invloed zijn wat voor lunch een voetballer voor de wedstrijd gebruikt heeft. Maar dat valt buiten ons terrein. Nu zijn we vooreerst bezig met de selectie van de uiteindelijk te registreren gege vens. Pas dan kunnen we met de verwerking van het dossiermateriaal beginnen." Naast de dossierbestudering maakt ook het bezoek aan voetbalwedstrij den deel uit van het onderzoek. Ook vormen de dissertatie van de socio loog dr. Miermans en het psycholo gisch betoog van prof. Buitendijk, beiden de voetbalsport in zijn al gemeenheid behandelend peilers van kennis voor de onderzoekers. De vier juristen, die onafhanke lijk van KNVB en justitiële auto riteit de ruwheid in de voetbalsport in zijn juiste proporties willen con stateren, pretenderen nog niets, schuwen vooralsnog eigenlijk de pu bliciteit, maar wagen zich ook nog niet aan een conclusie. „Het is best mogelijk, dat de opgevoerde conditie en dus de forsere inzet van de he dendaagse voetballer het spel ru wer doet schijnen," zeggen ze, „we willen alleen maar feitelijkheden en bovendien voorkomen dat voetbal onnodig een doodsteek zou krijgen. Misschien blijkt wel dat de KNVB- do8siers niet meer voldoen en moe ten we dossieruitbreiding advise ren."

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11