LEIDSCH DAGBLAD Veldkamp wil inhalen achterstand toestaan natte] kerst i Stinkbommen voor Koekoek Kongo staakt uitvoer van Katangees koper groot KERSTBAL LOONRONDE VAN MAXIMAAL VIER PROCENT Nota aan Kamer TREINKAARTJE WEER DUURDER? JAMIN (d)ud Qlie, teumo Opnieuw gesprek fondsen- luisartsen -^Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 24 DECEMBER 1966 No. 32059 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 111,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie 25041. Redactie 21507 Witte SlixgeJ l. Lelden Giro no 67055 (Van onze Haagse correspondent Minister Veldkamp (Sociale Zaken) wil nagaan of er in 1967 extra loonruimte gemaakt kan worden voor enkele uitzonderings gevallen van werknemers, waarvoor in de afgelopen maanden achterstanden in de beloning zijn erkend, zoals b.v. in de auto busbedrijven en in delandbouw. Voor alle anderen geldt, dat de lonen bij cao-vernieuwing met niet meer dan 4 procent omhoog mogen. beeld voor een deel voor bepaal de toeslagen, maar in geen geval voor verbetering van secundaire arbeids voorwaarden (zoals werktijdverkor ting enz.) In de praktijk komt dit dus neer op een maximum-loonronde van 4 procent. Op 1 juli volgend jaar mag daarop nog een bijslag l-Vz procent worden gegeven. Die 4 procent „ruimte" mag alleen naar gebruikt worden voor geldelij- o-verbeteringen, dus bijvoor- Minister Veldkamp hoopt, dat "enkomst zullen sluiten. Nadat het abinet zich gistermiddag uitvoerig ad beraden over het conflict tussen huisartsen en de ziekenfondsen, leeft minister Veldkamp gisteravond partijen ontvangen. Hij heeft hun et rapport van de commissie (van oede diensten) Van der Ven ter land gesteld en gevraagd aan de land van dit rapport de besprekin- te heropenen, opdat vóór 1 ja- uari een overeenkomst wordt be- elkt. De minister rekent erop, dat spoedig mogelijk van het ver- an zaken op de hoogte wordt esteld. Volgens de regeling kan ook de 17 >rocent verhoging van de honora- welke de ziekenfondsen heeft jeboden, dit jaar niet door de beugel. )e regering meent, dat de huidige lituatie niet meer dan acht procent oelaat, Wel wil minister Veldkamp toestemmen, dat de artsenho- loraria in de komende drie jaar met vijftig procent worden opge- rokken. Bovendien zou de prak tijk- lorm voor het honorarium worden rerlaagd van 3000 tot 2600 ingeschre- patiënten. WEERBERICHT (Van onze weerkundige medewerker) Tijdens de kerstdagen zullen wij In een onbestendige, af en toe wat koudere luchtstroom afkomstig uit 1 het poolgebied liggen. Boven Schotland en de Noordzee werd deze koudere lucht met ha gel en sneeuwbuien en tydelyk windkracht 8 tot 9 naar ons land gevoerd, maar vandaag even onderbroken voor een depressie, die snel van Engeland naar Duitsland trekt met regen en zachtere lucht. In de achter ons liggende zeven we ken (42 dagen) is het slechts twee dagen overal in ons land droog ge bleven. Achter genoemde depressie zyn morgen weer enkele gure buien te verwachten. Verder op de Oceaan nadert nog een depressie, die voor tweede kerstdag van betekenis wordt, zodat wij een onbestendige en vry regenryke kerst tegemoet gaan, waarby wy afwisselend in wat zachtere en dan weer in een koudere luchtstroom komen. 25 DECEMBER Zon op: 8.47 uur; onder: 16.32 uur "aan op: 14.31 uur; onder: 6.32 uur Hoogwater te Katwijk te 1.22 en 13.37 uur; laagwater te 9.31 en 2145 bestaat uit 28 pagina's Wetsontwerp Dit is de strekking van een nota over de loonpolitieke ontwikkelingen, die de minister aan de Tweede Ka mer heeft toegestuurd. De bewinds man kondigt daarin aan, dat hij zo spoedig mogelijk een ontwerp zal in dienen voor een wet, die hem de be voegdheid geeft om, buiten de Stichting van de 'Arbeid (waarin werkgevers- en werknemersorgani saties er niet in zijn geslaagd tot een cao-keuringsakkoord te komen) om het Collega van Rijksbemiddelaars te belasten met de straffe handha ving van de maximale loonverhoging. regeringsbeslissing de sociale verze keringsuitkeringen (aow, enz.) per 1 januari alvast vooruit met 5 procent wil verhogen, over deze verhoging- vooraf nog snel achteraf het advies van de Sociaal-Economische Raad zal vragen. Hjj wil een wettelijke regeling treffen waardoor toelagen op bepaalde ongevallenrenten op overeenkomstige wijze worden ver hoogd. MINISTER VELDKAMP .op zoek naar ruimte voor inhalen achterstand Dit is ook in de tweede helft van dit jaar reeds het geval geweest. Rijks bemiddelaars zullen de werkgevers vergunning geven tot een loonbij- slag van 4 procent. Plus de beken de 1-% procent duurtecompensatie op 1 juli. Uitkeringen Boerenpartij leider H. Koekoek heeft het gisteravond zwaar te verduren gehad in Steenwijk tijdens een zeer rumoerige vergadering van de af deling Steenwijkerwold en omstre ken van de Boerenpartij. Stink bommen, gescandeerd geroep van de zeer vele jeugdige aanwezigen en een vechtpartij vormden de be langrijkste bijdragen tot een tijde lijke schorsing van de vex-gadering. Deze schorsing gebeurde na de pauze op bevel van inspecteur S. H. Bos van de gemeentepolitie van Steenwijk. Aanvankelijk zou dit ook het einde betekenen van de vergadering, maar een opgewon den discussie tussen een groep Jongeren en de inspecteur had tot it Seinhuiswachter Cook is aan de dood ontsnapt, toen de expres- trein LondenGlasgow uit de rails liep, zijn domein doorboorde en een forensentrein ramde. Het ongeluk gebeurde net buiten het station Kentish-town in noord- Londen. Een vrouw werd zwaar getoond, twintig personen werden min of meer licht gewond in het ziekenhuis opgenomen ï-esultaat, dat de bijeenkomst toch nog mocht worden voortgezet. En wel met datgene, waar de aaxxwe- zigen meenden recht op te hebben, maar waarop ze volgens hen te lang moesten wachten, namelijk de beantwooxding van de talrijke vragen door de heer Koekoek. Po- litie-agenten hielden er toezicht op dat het sluitstk van de vergadering eexx meer ordentelijk verloop had. Uiteindelijk werd de bijeenkomst toch nog abrupt afgebroken. Dat gebreurde, toen vragensteller H. Kombrixxk het niet eens was met een antwoord van de heer Koekoek en zijn vinger opstak. Dit gebaar ontlokte de heer Koekoek de uit spraak: „Mijnheer de inspecteur, dit is de lastigste vragensteller van de gehele avond. Ik beveel u hem stil te doen zijn, anders houd ik op". Na deze woorden verliet de heer Kombrixxk uit eigen beweging de zaal. Ongeveer de helft van de aanwezigen volgde hem demon stratief. Het betekende het einde van een enerverende bijeenkomst, die al met al toch nog zo'n drie uur had geduurd. Conflict tussen regering in Kinsjasa en Union Minière Kongo Kinsjasa (Leopold- stad heeft de uitvoer van alle koper gestaakt, die wordt ge produceerd door de Union Mi nière du Haut Katanga. De maatregel zou een tegenmaat regel zijn voor de weigering van de maatschappij haar ad ministratieve zetel en boek houding over te brengen naar Kinsjasa. De regering van Kongo heeft bovendien een voorlopige com missie ingesteld om tot 1 ja nuari toezicht te houden op de eigendommen van de Union Minière. De datum van 1 ja nuari is gesteld als uiterste termijn voor het verplaatsen van het hoofdkwartier naar Kinsjasa. De voorlopige com missie zal bestaan uit vijf Belgen, vier Kongolezen en een Brit. De regering is verder voornemens I langen in Kongo of die daar in de een nieuwe Union Minière op te rich-1 mijnbouw werkzaam zijn, hun kan ten met hoofdkwartier in Kinsjasaj toren in de hoofdstad moeten hebben. 55 procent van de aandelen zal in i Het doel hiervan was nauwer betrok- handen zijn van de staat, vijftien procent zal gereserveerd worden voor Britse belangen. De Britse maat schappij „Tanganyika Concessions Corporation" heeft 15 procent van de huidige Union Minière In handen. Dertig procent van de aandelen van de nieuwe maatschappij zal op de open markt worden aangeboden. Union Minière produceert zeventig procent van de mijnbouwprodukten in Kongo en verdient de helft van de buitenlandse valuta van het land. De jaarproduktie is ongeveer 300.000 ton koper. Ook wordt er kobalt en goud gewonnen. President Moboetoe heeft de maarschappij ex* pas van beschul digd samen te zweren tegen de stoat en achter de- afscheiding van Ka- tanga in 1960 onder oud-premier Tsjombe te hebben gestaan. Aan de afscheiding werd in 1963 door de Verenigde Naties een einde gemaakt. Eerder dit jaar bepaalde Moboetoe dat alle zaken met aanmerkelijke be- De Nederlandse Spoorwegen willen op korte termijn de reizigerstarieven verhogen. Een daartoe strekkend voor stel ligt al sinds eind oktober op goedkeuring te wachten van de minister van Verkeer en Waterstaat. Vermoedelijk gaat het om een ta riefsverhoging van gemiddeld zeven procent. De Nederlandse Spoorwegen willen echter nog geexx percentages noemen, omdat het voorstel nog moet worden goedgekeurd en wijzigingen mogelijk zijn. Het was de bedoeling van de spoorwegen de nieuwe tarie ven reeds op 1 januari aanstaande te voeren, doch het wordt thans waarschijnlijk geacht, dat de tariefs verhoging pas op 1 februari ingaat of zoveel eerder als het mogelijk is. Voor het drukken van nieuwe kaax-tjes hebben de spoorwegen door gaans drie weken nodig. De kabi netscrisis heeft bij de regeringsbe oordeling van het N S.-voorstel ver tragend gewerkt. In verband met de sieeds stijgen de kosten, niet in het minst de per soneelskosten, waren de Spoorwegen vorig jaar reeds genoodzaakt de reizigerstarieven met gemiddeld 7,2 procent te vex-hogen. ken te zijn bij het nemen van be sluiten en meer toezicht te hebben op belastingkwesties. De onderhandelingexi met de Union Minière hierover werden eerder deze maand afgebroken. Kr was toen reeds ovex-eens temming over de vorming van een nieuwe Union Minière du Congo voor ertswinning in het land. Er ontstonden echter moeilijkheden over kwesties als de samenstelling van de raad van commissarissen. Mo boetoe brak het overleg toen af. Radio-Kinsjasa heeft verklaard dat Moboetoe tot zijn jongste stap is over gegaan na een brief te hebben ont vangen van het hoofdkantoor van de Union Minière in Brussel, waarin een weigering vervat was van de verhui zing naar Kinsjasa. Een Belgische zegsman heeft ver klaard, dat niettegenstaande de ver zekering van de Kongolese regering, dat men zich geen jotgen behoeft te maken, de meerderheid van de i schatting 1500 Belgische technici bij de Union Minière vermoedelijk het land zal verlaten. Men heeft de in druk dat de benoeming van vijf Bel gen in het tijdelijk directoraat va maatschappij dat slechts acht di zal duren, de deur openlaat voo mogelijkheid, dat de maatschappij van gedachten verandert. Op het terrein van de „Buisro Staalro" aan de Katendrechtse- laan in Rotterdam is gistermid dag een kraan omgevallen. De kraanmachinist, de heer C. W. Meijer (57) viel met het kraan huis van een hoogte van veertien meter naar beneden en raakte bekneld. Hij werd met rugklach ten naar huis gebracht. De kraan, die afbrak twee me ter boven de betonnen fundering moet als verloren worden be schouwd. De arm van de kraan raakte in zijn val het binnenschip „Sheila", dat in de Katendrechtse haven lag gemeerd, evenals een auto, die aan de overkant van het haventje geparkeerd stond. Het eerstvolgende i dit Blad zal verschijnen op dinsdag 27 ^ecember. Onze bu reaus zullen op beide kerstdagen gesloten zyn. ADVERTENTIE advertenttf BREESTRAAT 173 ADVERTENTIE BAR DANCING - DE STAD ROME TE WARMOND ZATERDAGAVOND 2e KERSTDAG ZONDAGMIDDAG 2 UUR ZONDAGAVOND lste KERSTDAG MAANDAGMIDDAG 2 UUR The SHoeS MAANDAGAVOND The Misticys The Shoes The Black silhouettes The Black silhouettes KERSTDAG geopend tot MIDDERNACHT 2 "JUR. De minister van eeredienst i en onderwijs 'in Frankrijk heeft aan de schoolonderwij- i zers in dat rijk in herinne- i ring gebracht een besluit van i 1852, roaa^bij de uitoefening i van het jachtvermaak onver- i z*nigbaar is verklaard met i de betrekking van onderwij zer en heeft op grond daar van de onderwijzers uitdruk kelijk het jagen verboden. (Advertentie) Varkens- i slagterij. Haarlemmerstraat nabij de Paardesteeg. Daar ondergeteekende Zaterdag 29 i December zijne winkel zal openen, neemt hij de vrijheid t zich beleefdelijk aan te be- t velen. W. Halderiet.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1