LEIDSCH DAGBLAD GEEN RECESSIE IN DE BOUW Regering heeft geen bezwaar Benzine weer goedkoper JAMIN Minister Witte in de Tweede Kamer: Moties erworpen HORS D' OEUVRE SALADE BITTERGARNITUUR Ulobu/ette B.E.C. f 399,- KERSTGESCHENKEN DIE WELKOM ZIJN alles Vlieland (0uc/ Q&euwö igericht 1 maart I860 VRIJDAG 23 DECEMBER 1966 No. 32058 rtfteur; A E. van Dlshoeck nfdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN £11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f0j25 Telefoon Directie en Administratie: 26041; Redactie 21507 i Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Minister Witte van Volkshuisvesting heeft gisteren ontkend, er een recessie in de bouw is. Er is volgens hem wel sprake een zekere ontspanning. Het aantal bouwvakkers is groter vorig jaar. De hoeveelheid werken is even groot, at er toch werkloosheid heerst komt door de enorme toeloop bouwvakkers, vooral in de oostelijke randprovincies, waar pendel naar Duitsland flink is teruggelopen. Er is bovendien i aanzienlijke toeneming van de produktiviteit. ,We moeten elkaar niet in de put praten", aldus de minister. een solide basis voor de financiering van de woningwet tor. Ook is er een flink stuwmeer met projecten in de vrije :tor, waarvoor gelden beschikbaar zijn. begroting van Volkshuisvesting tuimtelijkc Ordening is gisteren er hoofdelijke stemming aange- en. Twee liberale pogingen om Ie begroting te bezuinigen mis- >n. Een motie Witteveen, waarin voorgesteld 5.000 woningwetwo- •n door te schuiven naar de par- ere sector kreeg.alleen de steun de WD, de SGP en de onaf- lelijke afgevaardigde Voogd. Een idement Witteveen met de be- og veertig miljoen te bezuini- »p de begroting van de Rijksge- endienst (135 miljoen) kreeg s de stemmen van de VVD en 'oren had de bewindsman al ge- dat hij pmstige bezwaren heeft de bouw van woningwetwonin- in hoogbouwprojecten. De huren deze huizen zijn zo hoog, dat zij voor arbeiders met een goed in- m niet te betalen zijn. „Dat is allernaarste toestand", aldus de jster. Hij zal binnenkort een cir- re zenden aan de gemeentebe- n om hen van zijn bezwaren op oogte te stellen. Hij zei de in- te hebben dat vele gemeenten bouw wensen als een afronding een mooi stedebouwkundig pro- Als men de hoogbouw van- de hoge kosten niet kan slij- aan de particuliere bouw dan deze dikvijls naar de woning sector doorgeschoven, aldus ir. W oningbouwlening et voorstel van de Kamerleden imer (PvdA) en Andriessen P) om weer een nationale wo- bouwverlening te openen is bij egering niet in erg goede aarde Hen. „De minister van Finan- is erniet bijster enthousiast aldus ir. Witte. Het bezwaar is, een dergelijke lening geen nieu- ADVERTENTIE 0R DE A.S. FEESTDAGEN NU van RESTAURANT ETER LEENEN (GETJE 14 - TEL. 24905 Bestel vroegtijdig. 2e KERSTDAG GEOPEND. EERBERICHT BUIEN et KNMI in De Bilt verwacht van en- tot morgenavond selende bewolking met nu en dan in, sommige met hagel of natte luw. Krachtige tot harde, aan de t tijdelijk stormachtige wind, aan- kelijk westelijk, later noordweste- Kouder. (Opgemaakt om 11.15 uur) 24 DECEMBER op: 8.47 uur; onder: 16.32 uur. in op: 14.07 uur; onder: 5.14 uur. nummer bestaat uit 16 pagina's i we besparingen zal opleveren maar alleen afbreuk zal doen aan bespa ringen voor andere investeringen. An. ders dan in 1959, 't jaar der laatste woningsbouwlening, is er nu een ge garandeerde financiering voor de wo- ningwetbouw. De leningen, die de Bank Nederlandse Gemeenten aan de gemeenten verstrekt voor grond aankopen en consolidatie van de vlottende schuld zullen doorgaan. De bewindsman deelde de Kamer mee, dat er geen overschrijding mo gelijk is van het maximum-aantal te bouwen woningen in 1967. Hij heeft aan de minister van Financiën op handslag moeten beloven zich aan het maximum te houden, zodat de gebeurtenissen in 1965 toen de be groting rijkelijk werd overschreden door een onverwacht extra aantal woningen zich niet zullen herha len. Ratten belagen I I Kerkdriel 1 (Van onze Bossche V correspondent) Het Bommelerwaardse dorp Kerkdriel wordt thans belegerd X' door een heel legioen ratten, g Toen de vuilnisbelt in een uiter- lAJ waard onder water kwam te g staan door de hoge waterstand g van de Maas werden de dieren 'AJ uit hun verblijfplaats verdreven X en zwommen ze het dorp binnen, g waar nu met man en macht de q 1 strijd tegen het ongewenste le- X gertje wordt aangebonden. q> Het overgangskabinet-Zijlstra zal geen maatregelen nemen inzake de liberalisatie van de huren. Minister Bogaers had indertijd de bedoeling om drie maanden na de huurverho ging de huren vrij te geven in die gemeenten, waar de bouw al vrij was. Nu de huurverhoging is uitgesteld tot 1 juli zou de huurliberalisatie der- IN INDONESIË WEER KOMPLOT ONTDEKT In Djakarta patrouilleren pantser wagens en legereenheden bewaken het paleis van Soekarno met het oog op eventuele nieuwe betogingen te gen het staatshoofd. Woensdag hiel den studenten een demonstratie waarbij zij eisten dat Soekarno af treedt en zich verantwoordt voor zijn aandeel in de mislukte staatsgreep van vorig jaar. In de avond werd in Djakarta een student doodgestoken. Er zijn aanwijzingen dat er bin nenkort zal worden beslist over de toekomst van president Soekarno. Men acht het niet onmogelijk dat het volkscongres op korte termijn bijeenkomt om de rol van de presi dent in de gebeurtenissen van vorig jaar te onderzoeken. De minister van Buitenlandse Zaken Malik, deed in het begin van deze week deze sugges tie en hij zou woensdag in 't presidi um van het kabinet hebben bespro ken. Volgens het mohammedaanse weekblad „Angkatan Baroe" heeft het leger een door communisten geleid komplot om het bewind van gene raal Soeharto ten val te brengen, ontdekt. De leiders, een communis tisch parlementslid, Djajoesman, en een niet met name genoemde officier, zouden een groep militante jongeren, genaamd „Petir" (Donder), hebben gevormd die de staatsgreep had moeten uitvoeren. Vóór de tenuit voerlegging van het plan waren de twee leiders echter gearresteerd, al dus het blad. Het complot zou een maand geleden verijdeld zijn. Op 10 november hadden de samenzweer ders een poging moeten doen om het bewind van Soeharto ten val te brengen. ■g In de Broekpolder in Vlaardin- gen is gisteren een meteorologi sche mast in gebruik genomen, waarmee door het KNMI metin gen zullen worden verricht ten behoeve van de bevordering van de bestrijding van de luchtver ontreiniging. Op de foto de hoofd directeur van het KNMI prof. dr. W. Bleeker bij de 80 meter hoge mast. Dergelijke metingen worden ook verricht in Noordwijkerhout en Rijswijk. halve ingaan op 1 oktober. Dat is te ver weg voor een overgangskabinet vindt minister Witte. Hij zal overi gens wel aan de voorbereidingen voor de liberalisatie werken.* Minister Witte zal ondanks alle kritiek op de voorgestelde heffing van een bijdrage van beter gesitueer de bewoners van woningwetwonin gen het wetsontwerp wel verdedigen. Hij zei het gevoel te hebben, dat de Kamer het met het beginsel in meer derheid wel eens was en voorname lijk bezwaren had tegen de vorm. Daarom zou hij een positieve hou ding innemen ten opzichte van even tuele suggesties uit de Kamer. De dienstplichtfaciliteiten voor be paalde categorieën bouwvakkers wor den wat verminderd. De bewindsman deelde de Kamer mee, dat er. met het ministerie van Defensie overleg gaande is om de faciliteiten „af te bouwen". Er blijft echter een moge lijkheid om zonodig de vrijstellingen weer uit te breiden. Nota van Luns over levering duikboten aan Zuid-Afrika (Van onze Haagse correspondent) De regering ziet geen aanleiding om verandering te brengen in het beleid met betrekking tot de uitvoer van militair materieel naar Zuid-Afrika. Met deze mededeling, door minister Luns gedaan in een nota aan de Tweede Kamer, heeft de regering het licht op groen gezet voor de Nederlandse scheepsbouwers, die onderhandelden over een grote order voor de Zuidafrikaanse marine. een export-order uiteen. „Ik vind het moreel en politiek onverantwoord militair materieel aan Zuid-Afrika te Orderpakket van miljard gulden Nederland past, aldus minister Luns, wat het leveren van militair mate rieel aan Zuid-Afrika betreft een „selectief embargo" toe. Dit gebeurt op basis van de aanbeveling die de veiligheidsraad van de Verenigde Na ties heeft gedaan en betreft de ex port van militair materieel dat tegen de niet-blanke Zuidafrikaanse bevol king zou kunnen worden gebruikt. Aangezien oorlogsschepen slechts een rol kunnen spelen bjj de „buitenver dediging" van het land, zullen die dus buiten het embargo moeten val len. De onderhandelingen tussen een groep Nederlandse scheepsbouwers, die samenwerken in de „Nederlandse vereniging van scheepsbouwbureaus", en de Zuidafrikaanse regering wer den reeds onder het kabinet-Cals ge voerd. Binnen dat kabinet liepen de meningen over het toelaatbaar zijn van het eventueel verstrekken van leveren", zei oud-minister van Eco nomische Zaken Den Uyl ons giste ren. Hij werd in het kabinet-Cals door zijn partijgenoten gesteund. „Het beroep op het recht van Zuid- Afrika tot versterking van haar ma ritieme verdediging mist elke over tuigingskracht. Ook de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, die toch bijzonder geïnteresseerd zijn in de verdediging van het gebied van de Indische oceaan, weigeren oorlogs schepen aan Zuid-Afrika te leveren. O Vervolg op pag. 2 Felle oorlog aan de pompen De merkbenzine is sinds van daag in prijs verlaagd. Het is de vierde maal, dat de maat schappijen in hun strijd met de witte pompen dit jaar hun prij zen lieten zakken. De grote wit- te-pomphouder Autorama heeft al gereageerd met ook een prijs verlaging. Of de anderen zullen volgen was vanochtend nog niet te zeggen. De prijsverlagingen van de grote maatschappijen lopen van plaats tot plaats weer uiteen, al naar gelang ADVERTENTIE De meest gekochte en veilige bromfiëts G E IS 11. Bi L I S N HOGEWOERD 66—68 LEIDEN de merkbenzine terrein verliest aan de vrije benzine. Maximaal is de prijsverlaging 3,9 cent per liter, zo wel voor gewone als voor superben- zine. Helaas zal het voordeel voor de automobilisten maar van korte duur zijn: 1 januari wordt de benzineprijs weer door accijnsverhoging met vier cent verhoogd. Nadat Esso gisteren het besluit nam tot prijsverlaging, volgden alle an dere maatschappijen. „Wij kunnen niet achterblijven", zeggen zij. Daar door bleek vanmorgen bij alle pom pen in Nederland de prijs verlaagd te zijn. In de Randstad is de prijsaanpas sing het hoogst: goedkoopste super- benzine kost daar nu 49,5 cent. Autorama Utrecht de grootste omzet van alle witte-pomphouders was gisteren reeds op de hoogte van de prijsverlaging. De adverten tieborden lagen ai klaar om nog op dezelfde dag van de inwerkingtreding van de prijsverlaging óók omlaag te gaan, namelijk met vier cent. Volgens een woordvoerder van j Autorama Utrecht is deze actie van de grote benzinemaatschappijen een j laatste poging om de witte pomphou ders te liquideren Hij verwacht, dat door deze nieuwe prijsverlaging tal van kleine witte pomphouders ge doemd zullen zijn te verdwijnen. Wat de reactie van de ongeveer 200 witte-pomphouders in ons land I op de prijsverlaging zal zijn, kan nog weinig worden gezegd. De onlangs opgerichte stichting Norm telt nog geen leden. Dat zal vermoedelijk in januari we) het geval zijn. De witte- pomphouders zijn op dit moment op geen enkele manier met elkaar ge coördineerd. Het ligt vo ae hand, dat ook de witte pomphouders willen zij hun aandeel van twaali procent van de Nederlandse benzinemarkt behouden I hun prijzen zullen verlagen. In de garage van de marë- chausseékazerne bij Paleis Soest- dijk heeft de koninklijke familie gistermiddag traditiegetrouw met het paleispersoneel het kerstfeest gevierd. De Koningin, Prinses Beatrix en Prinses Margriet schenken chocolademelk in voor de personeelsleden en hun huis- genoten. Voor het verslag hiervan zie men elders. ADVERTENTIE Amaryllis of kamerlelie met sierpot en aai'de, compleet) f 5,90 - f 6,90 GLOXINIA compleet met sierpot en aarde f3,90 Roodstenen CROCUS POTJES, gevuld met prima crocussen f 1,65 en f 2,25 Dit jaar een prachtige sortering KERSTMATERIAAL voor het opma ken van kerststukjes. Witte voorgetrokken HYACINTEN op leuke plastic beker f 1,75 Niet in het donker, zo neerzetten. heeft Nieuw» Rijn 50 Tfn 20S24 (01710) ADVERTENTIE kerstcakes niet duur wei heerlijk Uit het Leidsch Dagblad an 27 December 1866; J D( Zwitserse nationale raad heeft het verzoek van f den drukker Rijniker om f cassatie van het vonnis der rechtbank te Uri, waarbij hij wegens Godslastering, ge- f pleegd door middel der druk- pers, tot stokslagenstraf ivas f veroordeeld, met 70 tegen 41 stemmen van de hand gewe- zen. Gehouden verkooping aan f den Burg, den 22sten Decern- ber 1866, van: Een Huis en Erf, staande en gelegen aan t J de Westzijde van de Pieters- kerkgracht aan den hoek van t J de Lokhorststraat wijk IV t No. 541. Kooper P. J. w. van t der Hart, voor f2100.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1