ii Zondag in New York' UNIVERSAL GENEVE Kerstpremieres in diverse Vlaamse schouwburgen LAWINE VAN HUMOR EN GEEST Perfect spel van Haagsche Comedie9 LEKKER BROOD Paint-in" ten bate geteisterd Italië Wie 2 huizen en 2 auto's heeft, hezit doorgaans maar 1 horloge: 'n Universal Ie couturier de la montre HUGO CLAUS EN STAF KNOP „Het Goudland" en Alexander postliuum' DINSDAG 20 DECEMBER 1966. LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 0 m de succesvolle opvoering hadden, mag hun niet worden onthouden. Bert Voeten deed ons door zijn tekst vergeten dat we met een ver taling te doen hadden. Het smaakvolle decor werd ont worpen door Roger Ohailloux. Laaiende vreugde O De vreugde, die gedurende de ge hele voorstelling telkens in de zaal doorbrak, laaide aan het slot op tot een ovatie. Aan de dames werd door het Schouwburg-bestuur een smaakvolle bloemenhulde gebracht. Hedenavond volgt de laatste voor stelling. B.H. ,,'n Zondag in New York" (Sunday In New York) van Nor man Krasna is één van de helaas te weinig eigentijdse blijspe len die te vergelijken zijn met een voortreffelijk licht souper, waarbij pikante schoteltjes en mousserende frisse drankjes een verrukkelijk evenement vormen. Norman Krasna, in 1909 in New- York geboren, ging na een uni sitaire opleiding in de journalistiek, vervaardigde daarnaast 25 draaiboe ken voor de film, schreef een menig te verhalen en een tiental blijspelen, i Zondag in New-York", de Haagsche Comedie gis teravond voor het Schouwburgabon nement een in alle opzichten per fecte voorstelling gaf, stapelt hij de éne bedenkelijke situatie op de an- or deze tijd, Verfijnde stijl Contra van Meegeren- film De kinderen van de overleden Ne derlandse schilder Han van Meege ren hebben een eis ingediend by een Parijse rechtbank tot inbeslagneming ran een binnenkort in Frankrijk te vertonen Franse televisiefilm over het leven van Han van Meegeren. De risers zijn mevrouw Pauline van Ideegeren-Randall, die in Engeland 'oont, en haar broer J. van Meege- sn, die in Amsterdam woonachtig debuteerde, dit blijspel als een la wine van humor en geest voor het voetlicht gebracht. Voor het overige werd het spel ge dragen door Do van Stek, die de moeilijk te effecturen figuur van Peg gy Tailor tot in de kleinste details Een scène uit ,,'n Zondag in New York", met Dolf de Vries en Do van Stek. (Foto LD/Holvaefe) tot leven bracht. Peggys's nog onbe dorven jeugd, vrouwelijke nieuws gierigheid, haar charme, vrijmoedig heid en aangeboren eerlijkheid, het was alles, en in de juiste dosering aanwezig. Zij werd op gelijk niveau terzijde gestaan door Guddo de Moor als Mi ke Mitchell. Dolf de Vries gaf een sympathieke uitbeelding van haar broer Bill, de vlieger-commandor, Jacques Luyer sloot zich hierbij aan als de sportieve, schatrijke Russell Winson. Een apart woord van hulde voor de bij-rollen van de man en de vrouw vooral als de Japanse bedienden, vertolkt door Jan Veelo en Nanni Vermeer, die een evenredig aandeel ADVERTENTIE DIJSSELBLOEM Hogewoerd 128, Leiden Willem Pijperprijs voor Rudolf Esclier Het bestuur van de Johan-Wage- naarstichting heeft besloten de Wil- lem-Pyperprys, bestemd voor de be kroning van een kamermuziekwerk, het jaar 1966 toe te kennen Rudolf Escher in Amsterdam diens „Sonate concertante". De prijs bedraagt f 2000. De uitreiking zal plaatsvinden op m plechtige bijeenkomst in het a.s. voorjaar. ADVERTENTIE Kunstenaars in volle actie Wie een schilderij van oud premier Cals of een tekening van anti-rookmagiër Jasper Grootveld in zijn huiskamer wil hebben kan deze „kunstwer ken"' en die van vele anderen in Nederland kopen op een vei ling, die vrijdag 23 december a.s. in de Doelenzaal te Am sterdam wordt gehouden ten bate van de geteisterde kunst steden in Italië. Tijdens een paint-in" op donderdag a.s. in let Sigma-centrum te Amster- cam kan men de „kunstenaars" in actie zien. die met een vilt- itift, krijt, oost-indische inkt of plakaatverf vrijelijk hun kunst- iinnige driften op papier mogen letten. Het plan tot deze actie is ontstaan h het brein van de voorzitter van de ,Werkschuit" te Amsterdam, drs. E. t. Meijer, die in samenwerking met het bestuur van de stichting „Sigma" en het comité „Geteisterde kunstste den in Italië" 150 vooraanstaande personen uit letterkundige, politieke, en muzikale kringen en uit de sport wereld hebben uitgenodigd om op deze wijze bij te dragen aan de actie voor Italië. Diverse genodigden heb ben reeds toegezegd te zullen komen, o.a. oud-premier Cals, de beatgroep „The Clungels", de zwemster Ada Kok, de schrijver Henri Knap. de couturier Dick Holthaus, de schaats kampioen A. Schenk, het- trio Pim Jacobs en Rita Reys etc. Voorts zijn o.m. genodigd het elftal van Ajax, alle ministers en de gemeenteraad van Amsterdam, incl. burgemeester G. van Hall, Mies Bouwman, Anton Geesimk, kardinaal Alfrink en vele anderen. De veiling, die 's avonds 8 uur be gint wordt besloten met een bal. De kunstwerken zullen vrydag gedurende de gehele dag tentoongesteld worden voor het kijkerspubliek. Behalve de actie voor Italië heeft de „paint-in" ten doel de kunstbeoefe ning onder amateurs te bevorderen. De initiatiefnemers hopen binnenkort te kunnen komen tot een permanente „paint-in" in het Sigmacentrum, waar een ieder zich in de beeldende kunst zal kunnen uitleven. Zilver uit de tijd „Zilver uit de tijd van de Vereenig- de Oost-Indische Compagnie" is di titel van een unieke expositie vai door geëmigreerde Nederlandse zil versmeden en inheemse handwerklie den in Batavia en de Kaap in vroe ger eeuwen vervaardigde kunststuk ken, die tot en met 12 februari ir het Haags Gemeentemuseum wordt gehouden. Deze tentoonstelling, die er èèn is in een reeks van zilverexposities, die in de afgelopen vier jaar in het mu seum de revue passeerden, werd gis termiddag offioieel geopend door de voorzitter van de Stichting Cultuur geschiedenis van Nederlanders over zee, de heer H. Offerhaus. Uitreiking Staatsprijs voor kinderboek De Nederlandse srhrijfster mevrouw An Rutgers van der Loeff-Basenau heeft in Wenen als eerste buiten landse de Oostenrijkse staatsprijs voor kinderboeken gekregen. De prijs van 10.000 schilling (f 1400) voor 1966 werd haar uitgereikt door de minister van Onderwijs Theodor Piffl-Precevic in zyn ministerie. Het boek van mevrouw Rutgers van der Loeff heet „Mens of wolf" en ls geschreven voor kinderen van 14 tot 16 jaar. De minister noemde het een prachtig voorbeeld van moderne kin derliteratuur. Mevrouw Rutgers van der Loeff verklaarde dat het boek in Neder land voor het eerst in 1953 ls ver schenen. Naar haar mening is de duidelijke politieke lijn in het boek vooral voor jonge lezers in Oosten rijk van belang. „Ik ben vooral biy met de bekro ning, omdat ik deze zie als een er kenning van de noodzaak om jonge Oostenrijkers de gevaren van het na- tionaal-socialisme te tonen", ver klaarde zij. „Ik ben van mening dat dit soort politieke lectuur nodig is om kinde ren de geschiedenis te laten begrij pen", verklaarde ze. De uitgeverij „Jugend und Volk" heeft vorig jaar de rechten op het boek gekocht en enkele weken gele den een eerste druk van 8.000 uitge bracht ADVERTENTIE Wel of niet automatisch. Beide slank. Verfijnd van vorm. Plat op de pols. Wijzerplaat briljant van typografie. Viriel van lijn. Bijzonder dun. Ascetisch van karakter. Van 190-tot 3.250.- Universal horloges zijn in Leiden verkrijgbaar bij: C. de Kemp, Botermarkt 12. Voor verdere adressen :WJLM. Daniels N.V.,Westersingel 33. Rotterdam, telefoon (010)118720 Nieuwe uitgaven Hoe kom Ik aan (goed) personeel. Werving, selectie en introductie van personeel in het midden- en kleinbe drijf, door F. M. F. Pels. Uitg.: N.V. Van individu tot staatsburger. Rapport van de 13e studieconferen tie van de Stichting Werkcomité voor Opvoeding tot Democratie. Uitg.: A. E. Kluwer, Deventer. De Nobelprijswinnaar, de auteur John Steinbeck tijdens een helicoptervlucht boven de Viet namese hooglanden. De 64-jarige schrijver is naar Vietnam geko men om daar zijn indrukken over de oorlog vast te leggen. (Van onze Brusselse correspondent) Overeenkomstig de tradities komen de beide grote Belgische schouwburgen waar in de Nederlandse taal wordt gespeeld, met kerstpremières van een stuk in luchtige trant voor de feestdagen De Kon. Ned. Schouwburg te Antwerpen zal aan het einde var deze week de première geven van „Het Goudland", een spel met zang en dans van Hugo Claus die zich heeft geinspireerd op de gelijknamige roman van de 19e-eeuwse Vlaamse schrijver Hen drik Conscience. In „Het Goudland", vertelt hy de avonturen van twee Vlaamse jon gens, Donatus Kwik, en Victor Roo- zeman, die meedoen aan de goldrush, bedrogen uitkomen en terugkeren naar hun vaderland, met name Antwerpen. In de roman komen behalve de traditionele oude moeder geen v wenfiguren voor en daaraan heeft Claus voor de musical dus wel iets moeten verhelpen. Hy voert ook Conscience zelf ten tonele en treedt dan nog wel eens moralise rend op. Het verhaal heeft Claus echter op de voet gevolgd en de sages waar Conscience in de ogen van hedendaagse lezers en schouw burgbezoekers er niet zonder kleer scheuren en belachelykheid afkomt, heeft Claus, zoals hy zelf zei, „met verderfeiyk plezier" gekozen. Musical met 80 personages Het is een stuk met 80 persona ges geworden waarvoor byna alle acteurs en actrices van het Natio naal Toneel van België zijn gekozen. De Antwerpse componist Frans Sans heeft de muziek gecomponeerd. Wal ter Tillemans voert de regie en er is zelfs een authentieke Belgische Judo-expert geëngageerd om de vechtpartyen te regelen, die in geen goede „Western" mogen ontbreken. Claus heeft ook vryheden met de geschiedenis genomen, want Hoss Cartwright van Bonanza, zal even eens ten tonele verschynen. „Het Goudland" zal in januari ook te Eindhoven en in Rotterdam worden gespeeld. Voor zover wy hebben kunnen oordelen naar het geen tydens de repetities te zien en te horen was, heeft men te Antwer pen met deze nieuwe Claus, zo kort nadat de schryver met zyn indruk wekkende tragedie „Thyestes", een uiterst gelukkige greep gedaan. Veelzijdige Jef Burin De Kon. Vlaamse Schouwburg in Brussel ls reeds dit weekeinde met kerststuk gekomen. Het is even van een Vlaamse schrijver, In Staf Knop, die enige kluchten op zijn naam heeft staan, o.a. het ook in Nederland gespeelde „Nana". Hy heeft deze keer een stuk geschreven dat eigenlijk dienen moest om een Vlaamse acteur. Jef Burm, een be langrijke rol te bezorgen. Burm Is een uiterst veelzijdige figuur: hij speelt toneel, hy zingt liedjes, hy schrijft cabaretteksten die vooral by de Vlaamse studenten een groot succes hebben, en hy doet dat alles even goed en knap. Het stuk van Staf Knop heet „Alexander posthuum". Het heeft zeer i weinig om het ïyf. Het la bovendien I onwaarschyniyk in de intriges, waar. in de schryver tenslotte zelf is blij- ven steken. De tekst is platvloers en hier en daar zelfs stuitend. Alexan der is een brave boekhouder, die heeft gegeten van een vergiftigde bonbon welke elgeniyk voor zyn play- boy-vriend Marcel was bedoeld. Van de wachters van de hemel, waarin hij is terechtgekomen, krygt Alexander dan nog toestemming een keer naar de aarde terug te keren omdat hy zo graag een avontuur met een andere vrouw dan de zyne zou willen bele ven. Dankzy Marcel is die andere vrouw tot twee keer toe juist de eigen vrouw van Alexander, maar dan in een vermomming. Alexander merkt niets, maar weet tenslotte dat hy al leen maar van zyn eigen vrouw heeft gehouden. Staf Knop heeft niet het talent kunnen opbrengen van dat ge geven iets te maken. Behalve dan dat hy een stuk heeft geschreven, dat eigenlyk een grote monoloog van Jef Burm is. Die trekt alle registers van zyn acteertalent wyd open. Dankzy hem zal de toeschouwer zich amuseren en zelfs enigszins ontroerd worden. Maar daarvoor moet hy veel op de koop toe nemen. De Vlamingen in Brussel hebben het stuk een warme ontvangst „Tussen paard en stier" Als nieuwjaarspremière wordt op 1 januari in de Kon. Schouwburg in Den Haag door de Haagsche Comedie opgevoerd het biyspel „Tussen paard en stier" van Maurice Valency onder regie van Joris Diels, in samenwer king met Wim van Rooy. Concert Leids Toonkunstorkest Het Leids Toonkunstkoor zal mor genavond om 8 uur het eigen klave cimbel feestelyk inspelen in de sfeer volle Lakenhal. Door giften van vrienden van het orkest, gestort op de concerten en daarby gevoegd een belangrijke gift van het Anjerfonds Zuid-Holland werd het bezit van dit instrument voor het orkest mogelijk. He: pro gramma belooft 't publiek goede Ba rok-muziek; het weinig uitgevoerde hobo-concert in F majeur en het tin telende cembalo-concert, ingeleid door de knappe bijna .modern" ge bouwde fantas.en van Purcell. Voorts een suite van Charpentier en uit het prachtige Concerto Grosso no. 4 van Handel. Met hoopt, dat velen van deze avond zullen komen genieten.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9