EIDSCH DAGBLAD Vmerika vraagt Oe Thant bemiddel ins in Vietnam zi Den Uyl de boer op JAMIN Sommige cao's zullen norm overschrijden huizen duurder Abonnees en leden vorden losgekoppeld Japanse lancering mislukt (Sue/ ty/te. euwo Stap van ambassadeur Goldberg Zieken- [erlcht 1 maart 1860 DINSDAG 20 DECEMBER 1966 No. 33053 (Van onze correspondent in Washington) e Verenigde Staten hebben bij monde van hun V.N.-am- ladeur Goldberg aan secretaris-generaal Oe Thant ge- igd overleg voor te bereiden, dat zou kunnen leiden tot een jenstilstand in Vietnam. „Wij wensen een einde aan de strijd, i alle vijandelijkheden en aan alle geweld. Dat is Amerika's merk", zei Goldberg, wiens stap in Washington werd voor leid als het begin van een hernieuwde grootscheepse vredes- ing van de Amerikaanse regering. Amerikaanse topfunctio- issen verklaarden gisteren, dat Washington en Hanoi langs kanalen proberen besprekingen voor een Vietnamees be id te openen, ofschoon Hanoi nog niets voor een langdurige ihorting van de vijandelijkheden voelt. De stap bij Oe Thant keerden"van "aanvauin in het zuiden lechts een van de vele pogingen om de communisten tot on- i van Noord-vietnam zeiden dat de wegen daar geheel zijn hersteld. trouwens reeds tweemaal geprobeerd, Amerikaanse B 52-bommenwer- namelijk eind 1964 en begin 1965. pers hebben vandaag voor het aan- gen. De secretaris-generaal heeft dit lijkt te hebben sinds afgelopen zo mer en thans helemaal achter deze drie voorstellen van Oe Thant zou staan. Jachtbommenwerpers van de Ame rikaanse luchtmacht hebben gis teren weer doelen in de omgeving van de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi aangevallen, zo is in Saigon vernomen. Het doel bestond uit brandstofopslagplaatsen bij het vliegveld Phoec Jen ten noor den van Hanoi, waar Migs zijn ge stationeerd. handeling te bewegen. jldberg zegde Oe Thant alle rikaanse medewerking toe bü >t stand brengen van het over- i het laten slagen ervan. Maar duidde niet aan, dat Amerika reegt in te gaan op het advies, Washington uit allerlei hoeken heeft en dat ook door Oe it zelf is uitgebracht, namelijk Amerika eerst de bombarde- •n op Noord-Vietnam moet sta- en de Vietcong als voornaamste rekspartner moet erkennen. Thant heeft de laatste weken malen laten blijken kritisch nd te zijn over Amerika's Viet- politiek, waarin militair optre- primair staat. Zowel hij als Paus is heeft er op aangedrongen de Kerstmis aangekondigde korte cht-spauze te verlengen om de lijkheid te bevorderen dat de tot een einde komt. dbergs stap bij Oe Thant moet zeker ten dele opvatten als erugkaatsen van de vredesbal Washington, waardoor op Oe ts schouders de last neerkomt iet overleg tot stand te bren- oningin opent lieuwe Schiphol Koningin heeft zich in begin- lereid verklaard op vrijdag 28 1967 het nieuwe Schiphol te in. Koningin is verder voornemens londerdag 15 juni 1967 de ver- wede en verruimde havenmond ïmuiden in gebruik te stellen. Het ziet er naar uit dat hij zijn oude voorstellen tot staking van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam, Amerikaanse erken ning van de Vietcong en wederzijd se vermindering van de strijd te land zal herhalen, als voorwaarde voor zijn initiatief. Dit temeer daar de Sowjet-Unie haar positie gewijzigd breken van de dag zware aanvallen gedaan op de gedemilitariseerde zo ne die tot doel hadden verse con centraties van Noordvietnamese troe pen te verpletteren. Het was de zes de aanval in drie dagen. De vlieg tuigen lieten tonnen bommen vallen op de zuidelijke helft van de buf ferzone op vijandelijke troepencon- NKV-voorzitter Mertens: Rijksbemiddelaars Chinees aanbod De militante vleugel van de Chi nese communistische partij heeft gisteren op een bijeenkomst in Pe king nogmaals uitgesproken bereid te zijn op te marcheren naar het front in Vietnam als Hanoi dat wil. De Noordvietnamese ambassadeur, die aanwezig was, negeerde het aan bod. Een vertegenwoordiger van de Vietcong wees het in feite van de hand. Er waren 100.000 aanwezigen op de bijeenkomst. Op het platform stond vrijwel de gehele militante groep van de leiding van partij en staat, met uitzondering van partij voorzitter Mao Tse-toeng en minis ter van Defensie Lin Piao, die beiden wegens de winter in zuid-China zouden vertoeven. Meer Australiër rs Australië zal zijn 4.500 man sterke contingent in Vietnam uit breiden. Premier Holt heeft vandaag meegedeeld, dat deze versterking niet alleen tot landstrijdkrachten be perkt zal blijven. Het huidige con tingent bestaat voornamelijk uit in fanterie. Het aantal dienstplichtigen zal volgend jaar niet uitgebreid wor den. Nadere bijzonderheden kon Holt nog niet bekendmaken. De Ziekenfondsraad en het ministe rie van Sociale Zaken en Volksge zondheid hebben zich in beginsel met de berekeningsmethode die zal wor den gevolgd kunnen verenigen. Alle ziekenhuizen krijgen thans een calculatieschema aan de hand waar van zij de nieuwe tarieven per 1 ja nuari a.s. kunnen berekenen, j Het Centraal Orgaan stelt daarna I de nieuwe verpleegtarieven definitief I vast. Hoewel de verhoging van zie- I kenhuis tot ziekenhuis zal verschillen zal deze verhoging gemiddeld voor het 3de klasse-tarief op ongeveer I f 5.25 neerkomen, voor de 2de b klas se op f 6.65 en voor de twee a en eer ste klassen op f 8.-. Ook enkele ne ventarieven zullen enigszins ver hoogd worden. De tariefswijziging is het gevolg van de salarisverhoging van het zie kenhuispersoneel per 1 Januari en van enkele andere kostenverhogende factoren. Een belangrijk deel van de verhoging is terug te brengen tot de invoering van de onregelmatigheids toeslag voor het personeel in zieken huizen met terugwerkende kracht tot 1 juli 1966, overeenkomstig de rege ling van de rijksoverheid voor het overheidspersoneel correspondent) Voorzitter Mertens van het Ned. Katholiek Vakverbond (NKV) is van mening dat het in sommige gevallen onvermijdelük zal blijken te zyn een overschrijding van de door de rege ring gestelde toetsingsnorm voor CAO's in 1967 te voorkomen. Zoals bekend mogen de CAO's volgend jaar met maximaal 4 procent worden ver beterd. waarna op 1 juli nog een verhoging met 1Y» procent mag vol gen. Het NVV heeft op grond hiervan besloten niet mee te doen aan de toetsing van nieuwe CAO's. Het NKV en ook het CNV willen daarentegen wel. samen met de werkgeversorga nisaties, in de Stichting van de Ar beid de CAO's keuren. EUWE OMROEPWET: Op grond van de weigering van het NVV betwijfelt men in werkge verskring of dat in een dergelijke situatie wel raadzaam en praktisch uitvoerbaar is. Verwacht wordt dat de werkgevers morgen him stand punt daarover zullen meedelen. De verklaring van de NKV-voorzitter, gedaan op de gisteren gehouden bondsraadsvergadering, zal bij de beslissing van de werkgevers in deze zaak ongetwijfeld meetellen. Moge lijk zullen zij er nu meer heil in de CAO-keuring over te laten aan het College van Rijksbemidde laars, waarin geen belangen van be trokken partijen meespelen, doch slechts zoveel mogelijk de voorschrif ten van de regering letterlijk wor den toegepast. de nabye toekomst zal men zich rschijnlük op een programma - kunnen abonneren zonder dat automatisch Ud wordt van een oepvereniging. rflertoe is in de we omroepwet, waarvan vandaag Demorie van antwoord is versche de mogelijkheid geschapen. Der- ke abonnementen zullen dus niet ;n meetellen bü het vaststellen het aantal leden van een om- ivercniging. Het wetsontwerp nog door de beide Kamers wor- behandeld. Beslissend gesprek ot nu toe hebben zich twee gega- len gemeld voor toelating als •irant) omroeporganisatie: De ■N. en de TROS, waarvan de ste al uitzendt. Binnenkort zal er beslissend gesprek plaatshebben tussen „Radio Televisie Neder land" en minister Klompé van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. De minister zegt in de memo rie van antwoord, dat over de toela ting van de R.T.N. tot de ether nog geen beslissing is genomen. Reden hiervan is, dat de Radioraad aan de minister geen eensluidend ad vies heeft uitgebracht. Verwacht wordt, dat aan de hand van het ge sprek een beslissing over het al dan niet verstrekken van een zendver gunning zal worden genomen. Met ruim 250.000 leden zou de R.T.N. als B-omroep recht hebben op 520 uren zendtijd per jaar. (Meer over de omroepplannen op pagina 5). EERBERICHT Iets kouder et KNMI verwacht van heden- morgenavond: wisselende bewol- met plaatselijk enkele buien, 'ge tot krachtige, aan de kust af toe harde noordwestelijke wind. kouder met vannacht in het tónland temperaturen om het «punt. Opgemaakt om 11.15 uur). 21 DECEMBER op: 8.45 uur; onder: 16.30 uur. op 13.26 uur; onder: 01.36 uur. gwater in Katwü': te 10.06 en uur; Laagwater te 5.30 en 18.02. nummer bestaat alt 22 pag. Van het Japanse ruimtevaartcen trum Oesjinoera is vannacht om 3.20 uur Nederlandse tijd een bijna tien ton zware viertrapsraket van het ty pe Lambda 4S2 gelanceerd. Het was een proeflancering in een serie, die er toe moet leiden dat volgend jaar of begin 1968 oe eerste Japanse kunstmaan wordt gelanceerd. De lancering mislukte evenwel doordat de laatste trap van de raket niet is ontbrand. De eerste lancering van dit raket-type vond op 26 sep tember j.l. plaats Deze mislukte doordat de raket tollende bewegin gen ging maken. HAAL ER EEN VAKMAN BIJ Studenten, die in een gevangenis in Milaan een kerstconcert zouden geven, zagen zich in het gebouw op gesloten toen een elektronisch be diend slot dienst weigerde. Cipiers waren een half uur bezig met pogin gen het euvel te verhelpen, maar zonder resultaat. Tenslotte haalde men er een veroordeelde bij. die het slot in enkele seconden open had P.v.d.A. trekt op zijn Amerikaans met verkiezingskaravaan door het land (Van onze parlementaire redacteur) De Partij van de Arbeid gaat haar verkiezingscampagne voor de Tweede Kamer anders aanpakken.dan gewoonlijk. Lijsttrek ker drs. Den Uyl maakte vanmorgen op een persconferentie de plannen bekend voor de vierkiezingskaravaan, waarmee de P.v.d.A. van 11 januari tot 15 februari door Nederland gaat trekken. De karavaan bestaat uit een grote commandobus, waarin de lysttrek- ker en de top van de partü zich ge durende deze periode door Nederland zal laten rijden, om in vele plaatsen ran het land kiezers te ontmoeten. De eerste week van de campagne rijdt de karavaan door Groningen, Friesland en Drente, de tweede week door Overijssel en Gelderland, de derde week door Brabant en Lim burg, de vierde week door Zeeland en Zuid-Holland, de vijfde week door Utrecht en Noord-Holland, waarna de rondtocht door Nederland met een grote manifestatie op 14 februari In Amsterdam wordt besloten. Het is de bedoeling van deze ma nier van campagne voeren om de kie zers in de gelegenheid te stellen hun wensen te uiten. „We willen naar de mensen toe gaan en luisteren naar wat hen beweegt, wat ze van ons wil len", aldus drs. Den Uyl. „Je moet in de eerste plaats op de hoogte zijn van wat ze willen. Als je gaat praten moet je eerst luisteren". Gedurende de vijf weken zal de karavaan onafgebroken door steden, dorpen en gehuchten trekken met uitzondering van de zondag. Behalve Bij Wilmington in Delaware, V.S., nadert een nieuwe hangbrug in tweeling-structuur haar vol tooiing. Deze brug over de Dela- I ware is bijna 11 km lang en een I van de langste ter ivereld. de grote autobus zal er een aantal kleinere busjes meerijden die bemand zullen worden door de verschillende kandidaten voor de Tweede Kamer. Gedurende het verbijf in een bepaal de streek zullen er huisbezoeken worden afgelegd en toespraken wor den gehouden. De karavaan zal on geveer 200 zogenaamde informatie stops houden, waarbij de kiezers te recht zullen kunnen voor informatie over de Partij van de Arbeid. Boven dien worden er 200 A 300 openbare vergaderingen gehouden. „De kara vaan werkt bijzonder stimulerend," aldus de secretaris-penningmeester Meester. Hij zei te hopen, dat de ka ravaan enkele malen politieke tegen standers zal kruisen, waardoor de mogelijkheid tot een gemeenschappe lijk debat zal ontstaan. Zelf-spreken Lijsttrekker Den Uyl zelf heeft het gevoel, dat deze methode juist be antwoordt aan datgene wat het Ne derlandse volk wil. „Er is een gewel dige behoefte om zelf te spreken", zo zei hij vanmorgen. „Dat merk je ook wel aan de teach-in's. We waren een beetje ingedut. Maar dat is nu ver anderd. Een politieke partij, zoals de Partij van de Arbeid, moet de be hoefte aan het zelf spreken van de kiezers opvangen". De karavaan zal het motto krijgen „twee op wielen", omdat de Partij van de Arbeid tijdens de verkiezingen lijst 2 zal hebben. De Japanse prinses Jasoe/co, een kleindochter van de Japanse keizer, droeg bij haar huwelijk op 18 december met Moriteroe Konoe de oude ceremoniële gewaden. Konoe is de kleinzoon van een voormalige Japanse eerste-minis' ter. KOSMOS-136 De Sowjet-Unie heeft gisteren zijn 136e onbemande Kosmos-satelliefc gelanceerd. In het vier jaar oude Kosmos pro gramma wordt wetenschappelijk on derzoek verricht, maar westelijke deskundigen menen, dat een deel van de Kosmos-satellieten voor spionage- doeleinden is bestemd. besproken voor Kerstmis! i Dameskapsalon v/h Rijnbende Hogewoerd 21 Tel. 20560. ADVERTENTIE ENGELSE PLUMPUDDING PEEK FREAN 450 gram f2.95 900 gramzf 5.50 A. F. MULDER ZN. Nieuwsteeg 33 Tel. 20610. kersenbonbons niet duur wel heerlijk a Uit het Leidsch Dagblad van J J 21 December 1866: Volgens den thans ver- i schenen Leidsch en Studen ten-almanak bedroeg het getal studenten in de Theo logie aldaar 52. Te Stargard in Pommeren is wegens de strenge koude a bevel gegeven de soldaten a met mantels de wacht te a doen betrekken. Er heerscht a daar 12 graden vorst. f -eteur. E. A. E van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 jofdredacteurJ Brouwer f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (bü vooruitbetaling) losse nummers f0.25 Witte Singel 1. LeldeD - Giro no 67055

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1