Soekarno's duistere rol Toestand bollenbedrijf is niet rooskleurig Geert illusies meer Heftig protest van boeren in Bretagne ■microfined' Ml Miljoen gulden voor kinderbijbels de vooravond Aan van het herstel Assemblee unaniem over ruimte akkoord IÏTSDAG 20 DECEMBER 1960. LEIDSCH DAGBLAD 3ok het proces-Dhani drong niet door de „mist van Halim" IN HUIS TEN BOSCH (Van onze correspondent in Djakarta) De mahmiloeb, het speciale hof dat de Indonesische samenzweerders van het vorige jaar recht, wenst vandaag het vonnis te vellen over luchtmaarschalk Omar Dhani, de man indertijd van de communisten de belofte zou hebben gekregen dat na Soekarno's dood presidentschap in zijn handen zou komen. In verband met de vastenmaand ramadhan zijn e gedeelten van het proces in de avonduren afgehandeld. onderdagavond eiste de openbare aanklager de doodstraf en Dhani. Vanavond is eerst het woord aan Soenarjo, eens iklager in de processen-Schmidt en Jungschlaeger, nu de dediger van de man wiens schuld en medeplichtigheid aan gebeurtenissen van 30 september 1965 voor het proces al tstonden en omtrent wiens vonnis men zich geen illusies ukt. Of inderdaad vanavond het vonnis valtzal voorname- afhangen van Soenarjo's slotpleidooi. Teleurstellingen idermeer omdat zijn medeplich- (id vaststond immers op 1 jer 1965 koos Omar Dhani in dagorder openlijk partij voor de ptember-beweging heeft het K tegen hem veel minder be stelling getrokken dan bijv. dat Soebandrio. Bovendien had het ek, na de teleurstellingen van processen, het geloof in op- iarende onthullingen met na- wat Soekarno's rol betreft ren. Inmiddels was er toch wel geweest om van Omar Dhani te verwachten, want hij was op ptember van het vorige jaar de andant van de luchtmacht en ter dan wellicht iemand anders hoogte geweest van de activitei- die president Soekarno op die heeft ontplooid op het militaire eld van Djakarta, Halim, De ent had daar, zoals men weet, goed heenkomen gezocht. Tij- het proces bleek dat zowel ver- 5 als getuigen Soekarno zo wei- logelijk in discrediet wensten engen. Het studenten dagblad i" schreef: vooraanstaande po rt zijn van mening dat tijdens I oces de door de communisten volen mondje-dicht-tactiek P gevolgd. De „Mist van Halim" Djakarta al een gevleugeld geworden. Ook tijdens het ft tegen Omar Dhani is die mist theel opgetrokken. Onduidelijk downs. Al zijn ze soms bloedig, de revolutie schrijdt voort. Ik wens geen verder bloedvergieten meer!" Herhaaldelijk informeerde de rech ter wat Soekarno heeft gedaan na het bekend worden van de gebeurte nissen. Heeft hij opdracht gegeven kolonel Oentoeng, de bevelhebber van zijn lijfwacht, te arresteren, wat deed hij toen hem werd verteld dat in het huis van generaal Jani „bloed vlekken waren gevonden"? De presi dent, zo bleek ging naar het huis van een luchtmachtofficier om en kele uren te slapen. Verfrist ging hij vervolgens over tot het benoemen van een waarnemend legercomman dant hoewel op dat moment om trent Jani's lot nog geen zekerheid bestond. Als opvolger van Jani blijkt toen door de commandant van de marine generaal Soeharto te zijn voorgesteld. Soekarno wees het idee van de hand. Soeharto was naar zijn mening „te koppig". Omar Dhani en enkele getuigen hebben verklaard dat Soekarno generaal Pranoto koos. Of dit Juist is, staat niet vast. Pranoto werd al snel door 'soeharto ge arresteerd, de dagorder die Soeharto over zijn benoeming zou hebben uit gegeven, is de mist ingegaan. Onthullend OMAR DHANI lim onmiddellijk willen verlaten. Dat hem echter hetgeen een ont hullend feit is door president Soe karno persoonlijk verboden. Tegen diens bevel in verliet de admiraal echter de basis, sloot zich aan bij Soeharto en bereidde de aanval op Halim voor. Van die aanval werd men Te kleine afzet van kippen In Bretagne hebben gisteren mani festaties en ook gewelddadigheden plaatsgehad doordat de boeren en speciaal de klppenfokkers wensten te protesteren tegen de moeilijkheden van hun bestaan. Heel wat telefoonpalen moesten het weer ontgelden en de stad Morlaix was gistermiddag zelfs ternauwernood meer te bereiken nadat de boeren door hun regering worden gesteund, >1 van de luchtmachtbevelheb- 1 is al heeft hij schuld ook nog niet geheel dui- HU heeft tijdens het proces de inmiddels ter dood ver- ride majoor Soejono vorig jaar aiming te hebben gegeven bur- een militaire opleiding te ge- tader andere werden leden van oommunistische vrouwenbond rum) door hem opgeleid, een die een lugubere klank heeft door de gruwelijkheden die jufvrouwen aan de gearresteerde Js begingen. september '65 heeft Omar een reis naar communistisch gemaakt. Hij sprak met Tsjoe over de levering van 100.000 wapens voor deze burgers-in- m, die een vijfde colonne zou- moeten vormen in Indonesië, u het proces verscheen bij ver- ig een mededeling van Soekar- dat Omar Dhani in opdracht riem de besprekingen in Peking Minister van Defensie Na- bleek niet over deze affaire te jelicht. de avond van 30 september Omar Dhani tijdens een staf- eking bij hem thuis vernomen e volgende dag de „zuiverings in het leger, die het leven zou van een aantal generaals on- 1e opperbevelhebber Jani, zou regering voor de Normandische boe- al oen. De leiding berustte bij bri- ren eens te meer is gecapituleerd. De protestactie werd gemotiveerd door de huidige prijzen van braad kippen die de laatste weken sterk zijn gedaald, terwijl de nadering der kerstdagen over het algemeen nu Juist het gevogelte duurder placht te In verscheidene dorpen en steden maken. Indirect Is de campagne ech- op Halim tevoren op de hoogte ge steld. Soekarno zou toen Oma Dhani hebben gevraagd: „Waar wil je me heenbrengen?" Deze had Djokja of Madioen (oost-Javageopperd. Op voorstel van vice-premier Leimena werd het Bogor. Omar Dhani week uit naar Madioen. De gedragingen van president Soe karno op de eerste oktober zijn ook na het proces nog allerminst duide lijk. Hij zou de nacht van 30 okto ber op 1 september hebben doorge bracht ln de woning van zijn echtge note Dewl. Een kolonel, Saelan, ver telde als getuige dat hij de president naar het palels had gebracht. Soe karno zou hem hebben gezegd: „Ik ben overrompeld, wat wil je met mij doen". Het legerblad drukte die uit spraak als „kop" af boven het ver slag van het proces. Maar, of Soe karno dat werkelijk heeft gezegd. Uitbreiding van culturele revolutie De gehele verantwoordelijkheid voor de produktie en de uitvoering van de staatsplannen zal voortaan berusten bij speciaal door de arbeiders geko zen groepen of comité's, zo staat ln nieuwe richtlijnen van het centrale comité van de Chinese communisti sche partij. Dit heeft de correspon dent van het Tsjeohoslowaakse pers bureau Ceteka gisteren gemeld. Het doel van de maatregelen zou zijn de „culturele revolutie" uit te breiden tot de industrie en de landbouweco nomie. Volgens het bericht van Ceteka krijgen de arbeiders voortaan alle zeggenschap in de bedrijven. De pro vinciale en plaatselijke partijcomité's mogen alleen „in geval van nood" tussenbeide komen. Ondemiemingschefs mogen geen maatregelen, zoals ontslag of loons vermindering. nemen tegen arbeiders die kritiek op hen uitoefenen. Arbei ders die voor een revolutionair werk verzuimen, krijgen hun volledige loon uitbetaald. Op het platteland zal de culturele revolutie en de zuivering worden toe vertrouwd aan speciale comité's, ge kozen door de arme boeren. De pro duktie mag echter niet hiervan te lijden hebben. Ten slotte vindt het centrale par tijcomité dat de kinderen van de arme boeren de kern moeten vermen van de „Rode Garde" in de fabrie ken en de dorpen. De regering was gisteren in Huis ten Bosch de gast van Prin ses Margriet en mr. P. van Vol lenhoven ter gelegenheid van hun aanstaand huwelijk. Nadat het bruidspaar (links) was gearri veerd kwamen de gasten onder wie de minister-president en me vrouw Zijlstra (boven) en oud premier en mevrouw Cals (links onder). Later op de dag maakte het Corps Diplomatique zijn op wachting in het paleis. Daarbij ontbrak ondanks alle moeilijkhe den met Peking de tijdelijke Chi nese zaakgelastigde Sjen Wei-lian niet. ter tegen de Nederlandse kippenfok- kers gericht die, volgens hun Franse collega's, de Duitse markt hebben veroverd waarnaar Frankrijk vorig jaar nog tienduizenden kippen, een den, ganzen, kalkoenen en ander ge vogelte exporteerde. De Franse kippeboeren menen te weten dat de Nederlandse fokkers zodat zij, de Franse, het slachtoffer van oneerlijke concurrentie zouden zijn geworden. 1 generaal Soepardjo (een man '0! og altijd voortvluchtig is)De a Bachtleiding besloot de actie te ^en, ook met wapens en ander laai. Verzet rerklaarde Omar Dhani tijdens )ces dat alleen hij verantwoor- kan worden gesteld voor de van de luchtmachtstaf, het t vraagt zich af waarom nle- tegen het komplot in verzet nnen. rechter heeft die vraag echter iteld, zelfs niet toen een van tuigen. vice-luchtmaarschalk Perdana-Koesoema, er zijn iver uitsprak dat hij generaal »n niet op de hoogte had ge- van de dingen die komen Dit ondanks het feit dat op van te vermoorden generaals de bewuste avond aan de i&chtstaf werd voorgelezen) de voorkwam van Makki's buur- generaal Harjono. Op 30 sep- ging Omar Dhani akkoord en voorstel om zich per dag- achter de actie te stellen en «eks middernacht ging hij rus- ipen, wetend dat zijn meerdere tion en zijn collega Jani enkele 'ater uit. de weg zouden wor- geruimd (Nasoetion ont- zoals bekend, zwaar gewond) Goed, goed"" 99 n de rechter informeerde waar- )mar Dhani zijn wetenschap heeft doorgegeven aan de presi- bleef het antwoord uit. Was uio dus niet precies op de 1? Volgens de verklaringen van chte en enkele getuigen is h*t le-generaal Soepardjo geweest president op Halim van de zui- jw op de hoogte heeft gebracht ftbtrno zou hebben gereageerd "de opmerking: „Goed, goed. dat kan in een grote revolutie met hun tractoren alle toegangswe gen hadden gebarricadeerd. Gisteravond werd zelfs een offen sief op het gemeentehuis van Mor laix geopend, dat met rotte eieren en dode kippen werd bekogeld en waar- overeenkomst Gasunte-SROG door een schade van vier miljoen franken moet zijn aangericht. Enkele Gistermiddag is m Wassenaar, in te- uren later liet het ministerie van De- genwoordlgheid van de minister van fCn»e Economische Zaken, drs. J. A. Bak- veelheid Normandische kippen te hebden aangekocht, waarop de Fran- jker. de overeenkomst getekend tus- se soldaten met Kerstmis en Nieuw-sen de Nederlandse Gasunie en de jaar zullen worden vergast, zodat jVe samenwerkende Regio- met behulp van het Franse leger de nale Organen Gasvoorziening i.o. (SROG). Deze overeenkomst legt de voorwaarden vast waarop de Neder landse Gasunie aardgas levert aan gemeenten en streekgasbedrijven. - Beroep NKV op mijnwerkersbond De gisteren in Utrecht gehouden verbondsraadsvergadering van het Nederlands Katholiek Vakverbond heeft na een langdurige bespreking besloten een beroep te doen op het bestuur van de mijnwerkersbond als nog zijn standpunt ten aanzien van het vormen van een regionale vak organisatie in Limburg te herzien. Het N.K.V. wil op basis van de vast gestelde organisatiegrenzen in sa menwerking met de daarbij betrok ken bonden van het N.K.V. gezamen lijk de belangen van de Limburgse werknemers behartigen. De katholie ke mijnwerkersbond, die bij het NKV is aangesloten, weigerde kort geleden verder medewerking te verlenen aan het streven van het NKV de mijn werkers ,die door de structurele ver anderingen in Limburg tot een an dere bedrijfstak zouden gaan beho ren, af te stoten naar een andere NKV-bond. De mijnwerkersbond van de heer Dohmen wenste zijn actieterrein tot andere bedrijfstak ken uit te breiden. De verbondsvergadering van het NKV is van oordeel, dat dit besluit verdeeldheid zal brengen in het NKV en mede daardoor een juiste be langenbehartiging van de werkne- ipers in deze bedrijfstakken zal be- ADVERTENTIE 'ASPRO' helpt u nu nog sneller van uw pijn af! Want:'ASPRO'isnu 30xfijner samengesteld. Dat betekent: nóg snellere opname in het lichaam Üi Mr 'U-:- iÜy ■gp- Jgwgl JKH i. Grote belangstelling in de zendingslanden nog sneller herstel ip WtÊBÊSm Het Gercf. Zendingscentrum in bijbels Baarn heeft gisteren de miljoenste gulden voor de uitgave van kihder- de jeugd van Indonesië C. G. M. Meskers tijdens vergadering K.O. V.B. Indien alle leden van deze beide kerken per dag een gebruikte post zegel voor de zending zouden bewa ren, levert dat per jaar 200.000 gul den op, zo heeft het Geref. Zendings centrum in Baarn berekend. andere zendingslanden ontvan gen. De leerlingen van de vierde klas van de Koningin Wilhelmina- school in Overveen hebben het mil joen volgemaakt. Gezamenlijk heb ben zij de kinderbijbel, die met hun geld was betaald, aangeboden aan de onderwijsdeskundige van de christe lijke Kerken op Midden-Java, drs. Soetjipto. Volgens drs. Soetjipto is er in In donesië enorm veel belangstelling voor de bekende Nederlandse kinder- Florence zonder licht Florence, bijbels van Anne de Vries en W. G. de door de overstromingen van no- \an der Hulst. Er zijn nu al 95.000 vember geteisterde Italiaanse stad, kinderbijbels uitgereikt. Ook niet- j wordt thans geplaagd door ernstige christenen tonen veel belangstelling storingen in het elektriciteitsnet, voor de bijbelverhalen, waaruit tal- avonds valt de stroomlevering rijke leeskringen zijn gegroeid. Hier- drie jot viermaal een uur of langer aldus de heer Meskers. De laatste uit z^n in somml?e Plaatsen christe- uit autoriteiten wijten dit aan moeilijke jaren hebben kanerend ge- Wke gemeente ontstaan het veelvuldige gebruik van elek- vertaald zijn Pakistan, Brazilië en Argentinië. In deze landen verstrek te de gereformeerde zending tot nu toe circa 30.000 kinderbijbels. Voor de Afrikaanse republiek Roeanda is een vertaling ln bewerking. De miljoen gulden waarmee dit verspreidingsplan werd gefinancierd kwam bijeen door jeugdacties op scholen (particuliere giften) en door een bloeiende handel in gebruikte postzegels. Deze worden Ingezameld en brengen op het ogenblik onafge- weekt f 3.40 per kilogram op. Het volgend jaar wordt de postze gelactie op nog grotere schaal voort gezet in samenwerking met de Her vormde Zending van Oegstgeest en de Gereformeerde Zendlngsbond in de Hervormde Kerk. l Voor wat de bedrijfstak in zijn ge heel betreft, zal de herstructurering I daarvan als gevolg van onder meer de EEG leiden tot mogelijkerwijs een ander instrumentarium dan wat ons nu ten dienste staat. Dit geldt zo- In de g stermiddag in Haarlem i Meskers al te voorspellen, dat de wej voor de kwekerij als voor de gehouden vergadering van de Katho- teelt binnen de perken zal blijven. handel. Zo zullen onder meer de be- liekc Vereniging van Ondernemers j De prijzen vormden immers echt tekenis en de status van het surplus- in het Bloembollenbedrijf heeft de geen aanleiding om tot uitbreiding fonds en van het produktschap voor voorzitter, de lieer C. G. M. Mes-'van de produktie over te gaan. .siergewassen op de helling komen, kers, opgemerkt, dal de situatie in De aankoopregelingen, vooral die oe zelfwerkzaamheid van liet ge- het bloembollenbedrijf op het ogen- van tulpen, hebben eveneens produk- organiseerde bedrijfsleven. het blik niet rooskleurig is. De rentabi- tiebeperkend gewerkt. De betere prij- creëren van economische samenwer- liteit van het kwekersbedryf iaat al i zen voor hyacinten in dit seizoen kingsvormen zijn aangelegenheden, mogen doen verwachten, dat het de weike mogelijk in de toekomst de export zal gelukken ook voor de an- aandacht zullen vragen, dere artikelen wat betere prijzen te bedingen. enkele jaren te wensen over, de ex port is bij de verwachtingen achter gebleven en het aantal werkloze bloembollenarbeiders is deze winter groter dan men In jaren gewend Volgens de voorzitter is het ver ten. Er zijn lemmeren en dat de hieruit voort- trouwen gewettigd, dat men aan de vloeiende tegenstelling in het NKV j vooravond van een herstel in het schade zal toebrengen aan de posi- vak staat. De voorwaarden er- tie van de katholieke vakbewe voor zijn aanwezig. Hoewel degege- ltijd ups en iging in het bijzonder in Limburg. vens er nog niet zijn durfde de heer Verder »s te verwachten, dat de ultwerklng hlcrv. kers verwacht van tijdelijke aard is. nieuwe CAO zo d, ,.jk de afzet van bloembollen nauwelijks in ongunstige zin zal beïnvloeden. De situatie ln het bollenvak is be- van de late goedkeuring te voorko- slist fundamenteel nog wel gezond, men. Andere zendingslanden waarvoor trlsche kachels, die 800 tot 1000 watt de Nederlandse kinderbijbel werd per uur verbruiken. j» 1 Secretaris-generaal Oe Thant was \ipt WattTOlCllt verheugd over de aanvaarding van het verdrag doch betreurde, dat het Zoals te verwachten was na het verdrag de deur nog niet geheel sluit eenstemmig akkoord van de politieke voor alle militaire activiteiten in de heeft thans ook de Alge- ruimte. Hy doelde hierbij op het feit. dat b.v. spionage-satellieten niet exple- ciet verboden zijn, dat intercontinen tale ballistische projectielen met atoomkoppen nog steeds gereed blij ven staan terwijl zij. wanneer zy on- -erhoopt gebruikt zouden worden. Naar aanleiding van de beslissing mene Vergadering van de Verenigde van de reger ng over de lonen deelde Naties unaniem het ruimteverdrag 1 de heer Meskers mee, dat over de goedgekeurd. In dit verdrag ver over de nleu- plichten de staten zich geen kern-1 wapenen in de ruimte te brengen en af te zien van gebiedsaanspraken op hemellichamen buiten de aarde, reed te komen om zo de traditioneel Voorts worden allerlei regelen ge- toch een deel van hun vlucht door de geworden moeilijkheden als gevolg troffen met betrekking tot het ruim- ruimte zouden moeten afleggen, en n te vaart en dergelijke „mazen" in het verdrags- net.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 19