't is weer tijd voor Mertens zag de Cals allang val van aankomen Schip in de wei „John Kennedy was mijn president" steek eens een North State op en ontdek hoe goed een sigaret kan smaken ND AG 19 DECEMBER 1 NKl -voorzitter stuurt nota (Van onze correspondent) Binnen het partijbestuur van de KVP werd al geruime tijd voor de „nacht van Schmelzer" rekening gehouden met de mogelijkheid van de val van het kabinet-Cals, aldus voorzitter Mertens van het Ned. Katholiek Vakverbond. Voor de heer Mertens kwam die val niet zo onverwacht als volgens hun verklaringen voor anderen in KVP-partijkringen. H|j zegt daarover: „Persooolijk heb ik, én in het partijbestuur én in besprekingen met leiding en leden der KVP-fractie, herhaaldelijk gesteld, ongevraagd en desgevraagd, dat een kabinetscrisis in werknemerskringen niet zou worden begrepen en als een onverantwoordelijke zaak zou worden aangevoeld". aansluiting te missen. Vooral als de bedrijfsleiding de noodzaak van ver nieuwing en aanpassing niet tijdig onderkent". De NKV-voorzitter sprak de hoop uit dat de sociaal-economische raad nu spoedig met adviezen over het on dernemingsrecht en de onderne mingsraden zal komen. Klimaat Bij Miss Beat it is de beatende 16-jarige Mi lle Schiro uit Wassenaar die ermiddag in de circusresi- tie van Toni Boltini in Soes- terg als Miss Beat werd geko- stemmen geen gewetensangst Deze onthulling doet de NKV- voorzitter, die inmiddels uit het KVP-partijbestuur is getreden, in een „nota betreffende de recente po litieke gebeurtenissen", die hij heeft doen verschijnen ter gelegenheid van de vandaag in Utrecht gehouden verbondsraadsvergadering van zijn katholiek vakverbond. Hij zegt daarin voorts om. dat in de loop van het jaar en vooral in de maanden voorafgaande aan de val van het kabinet in het politieke klimaat een „latente crisissfeer" aan wezig was. Merkwaardig is, aldus de heer Mertens, dat in perscommentaren die als serieus en objectief worden be schouwd, de vraag werd opgeworpen of met name de KVP-fractie het ka binet naar huis zou sturen bij de begrotingsbehandeling, of bij de be handeling van belastingwetsontwer pen. „Binnen het partijbestuur is n onze Venlose correspondent) het Noordlimburgse plaats- Broekhuizenvorst ligt sedert ermiddag een schip volkomen og midden in een weiland, is de bijna 500 ton. metende ncta Maria" van schipper man uit Rotterdam. Tijdens nist in de nacht van donder- op vrijdag raakte de „Sancta bij hoge waterstand uit koers en kwam vast te zitten ie wei. Sedertdien is de Maas ver gezaktdat het schip niet ig kan in het vaarwater. Er ok geen bok, die bij het schip komen. De opvarenden héb- het schip in arren moede laten. Er zit ogenschijnlijk ts anders op dan te wachten het water de wei nog eens 'spoelt, of anders het schip te Schrijver Manchester: William Manchester, de schrijver vraagd het manuscript in te zien ei van „Death of a president", heeft gisteren mevr. Kennedy beschuldigd van „wrede en onrechtvaardige" commentaren op het boek dat hij op haar verzoek over de moord op haar echtgenoot heeft geschreven. Zoals bekend heeft mevr. Kenne dy gerechtelijke stappen ondernomen om publikatie van het boek in het komende voorjaar te voorkomen. Ook wil zij niet dat het weekblad Look in januari begint met een reeks artike len uit het omstreden boek. In een verklaring die Look heeft uitgege ven, zegt Manchester o.a. „John Kennedy was mijn president. Te sug gereren dat ik zijn nagedachtenis of mijn band met hem oneer zou aan doen is niet alleen wreed maar ook onrechtvaardig". Volgens de schrij ver heeft hij bij zijn werk zich la ten leiden door „de voortreffelijke normen" die president Kennedy zelf in acht nam. Het boek, zei hij, is gelezen door vrienden en adviseurs van de fami lie. Op hun voorstel zijn wijzigingen aangebracht. „Mevr. Kennedy zelf heeft niet ge- zij heeft het nog steeds niet gezien Indien zij erom had gevraagd, zou ik het haar natuurlijk hebben gegeven". In een overeenkomst tussen Man- „Het voltooide manuscript zal wor den gelezen door mevr. Kennedy en senator Robert Kennedy en de tekst zal worden gepubliceerd", alvorens wij deze hebben goedgekeurd". De zaak komt op 27 december voor het hooggerechtshof van de stad New York. „Verbijsterd' De New York Times heeft verno men, dat Johnson in het omstreden boek wordt afgeschilderd als een zwakke, onbekwame figuur voordat hij, na de moord op Kennedy, presi dent werd. Na de tragedie zou hij met de familie Kennedy hebben mee geleefd, maar verbijsterd zijn door de vijandige houding die de Kenne dy's tegenover hem aaainamen. De krant citeert een zegsman in uitgeverskringen die het manuscript heeft gelezen: „Volgens het manus cript was de toenmalige vice-presi- deze problematiek meermalen onder werp van discussie geweest en werd met de mogelijkheid van de val van het kabinet-Cals rekening gehou den". De motie-Schmelzer, die tot de val van het kabinet leidde, zegt de NKV-voorzitter, „spitste zich schijn baar toe op een zakelijk verschil van mening over het dekkingsplan in de rijksbegroting,' maar betrof wezen lijk het te voeren financieel-econo- misch en sociaal-economisch beleid". Verkiezingen De voorzitter van het NKV heeft onlangs op een vergadering reeds la ten weten, dat het Katholiek Vak verbond zijn leden geen stemadvies zal geven voor de verkiezingen. In zijn nota gaat hij op dit punt heel wat verder. Hij zegt, dat men geen gewetensangsten hoeft te hebben als een verantwoorde keuze anders uit valt dan die, welke men zou kunnen doen op basis van de confessionele grondslagen in de partij. „Geen gewetensangst, maar wel zorg over het te voeren politieke be leid, in het bijzonder over het te voe ren sociaal-economisch beleid, om ons dichtbevolkte land leefbaar en bewoonbaar te maken en te houden. Dat beleid zal immers offers vra gen", aldus de eerste man van de katholieke vakbeweging in Neder land. Werkgelegenheid In zijn openingsrede op de ver bondsraadsvergadering stelde de heer Mertens, dat de huidige be drijfssluitingen hoge eisen stellen het beleid ten behoeve van de werkgelegenheid. Hij noemde het .een goedkope redenering", dat er geen vuiltje aan de lucht zou zijn geweest, als de vakbeweging maar niet zulke hoge lonen had geëist. Volgens de NKV-voorzitter lopen de oorzaken van bedrijfssluitingen sterk uiteen. Buitenlandse concur rentie, opkomst van onwikkelingslan- den, snelle technische ontwikkelin gen, enz., zijn factoren die van in vloed kunnen zijn op de gang van zaken in ondernemingen. „Als deze zich dan niet tijdig aanpassen of omschakelen, lopen zij gevaar de Scherpe kritiek had de heer Mer tens voorts nog op een door hem ge signaleerd ontbreken van een kli maat. waarin de werkgelegenheid kan gedijen. Want het feit, dat in twee jaar tijd alleen al naar Bel gisch Limburg 14 Nederlandse indus trieën zijn vertrokken, die men in Nederlands Limburg best had kun nen gebruiken, schrijft hij niet zoals staatssecretaris De Meijer toe aan afschrikwekkende eisen de vakbeweging, doch aan „een star re bureaucratische opstelling", waar bij men van de gave tot improvise ren van onze zuiderburen nog wel wat kan leren. NEDERLAND 1 AVRO 7.00 uur Nieuws in het kort. NTS 7.01 uur Voor de kleuters, Pipo de Clown 7.05 uur Kenmerk, kerkelijk programma 7.35 uur Dick van Dvke-show 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur AVRO-sportpanorama 8.50 uur The fugitive, film 9.40 uur Klank-klaar Nederlands, muzikaal programma 10.05 uur AVRO's Televizier 10.25 uur NTS-journaal 10.30 uur Sluiting NEDERLAND 2 VPRO 8.00 uur Nieuws in het kort, NTS 8.01 uur Politieke partijvorming in Nederland, teach-in 10.25 uur NTS-journaal 10.30 uur Teleac, tv-cursus 11.00 uur Sluiting Harde taal van Moboetoe De Kongolese president Moboetoe heeft gisteren opnieuw verklaard, dat Union Minière du Haut Katanga zijn concessies kwijt raakt als het hoofd kantoor niet voor 31 december naar Kinsjasa (Leopoldstad) wordt over geplaatst. De president verklaarde dat „300 Belgische families die het in de Union Minière voor het zeggen heb ben het Kongolese gezag niet eer biedigen". Hij vervolgde: „We heb ben him geld niet nodig". Kongo en de Union Minère bezit ten in het buitenland gemeenschap pelijke eigendommen die meer dan een miljard doller waard zijn. ALs de maatschappij het Kongolese aandeel hiervan voor zich opeist in ruil voor het verlies van de concessies, zal Kongo beslag leggen op alle eigen dommen van de Société-General, een van de moedermaatschappijen van de Union Minière. Moboetoe besloot: „Union Minière heeft opzettelijk talloze moeilijkhe den geschapen, zoals de afscheiding van Katanga. Nu moeten zij kiezen of delen". dent Johnson zo'n onbelangrijke man, dat prominenten bij de rijtoer op de dag van de moord hun best deden niet bij hem in de auto te hoeven zitten. Het toneel in het vliegtuig, waar Johnson zich zorgen maakt» over de regeling van de beëdi ging stelt hem niet bepaald in een goed daglicht, en zal hem niet wel kom zijn". Chester en de Kennedy's wordt ech ter gezegd: Veel belangstelling voor „The Outsiders" Tientallen meisjes en jongens heb ben zaterdagavond in de Alphein jeugdsociëteit Club 66 m vervoering gekeken naar Wally Tax, zanger van Nederlands populaire beatgroep „The Outsiders". Gevoelig zong h|j het nummer van hun laatste plaat Touch. De jeugdisooiëteit had deze band speciaal naar Alphen gehaald om viering van het éénjarig bestaan ex tra luister bij te zetten. Bovendien was er een optreden van de dans meisjes „The Impulse" uit Noordwfjk. Luister naar .1 Is weer tijd voor North State', met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - 2a. tl.15 en 18/43 u, zo. 10.30 en 1845U en gióteren Later is te laat" Het spijt me voor Jan Hillo, maar ik vind zijn serie „Later is te laat" niet alleen niet goed, ik vind haar ook ten dele voos, met name de aflevering die we gisteren te zien kregen. Het hoofdonderwerp was de sexuele omgang vóór het huwelijk. Het uitgangspunt van Van Hillo kwam wel heel duidelijk naar voren toen hij het had over „de lagere instincten: sex en heb zucht". Het bleek ook uit de mensen die hij had uitgekozen en de manier waarop zij geïn terviewd werden. Bijv.: er wa ren 2 jongens en 1 meisje, alle drie uit de „betere" stand, wat op zichzelf al een vertekening geeft van „de" jeugd. De ene jongen zei weliswaar dat er geen taboes meer waren, maar de Jongen met de baard zei eigen lijk niets en het fraaie blonde meisje behoorde tot het type dat wel wilde toegeven dat 25% van haar kennissen geen bezwaar tegen sexueel contact voor het huwelijk heeft, maar dat zij zichzelf toch liever wilde .be waren" tot het huwelijk. Als de cijfers dan uitwijzen dat 60% van de Nederlanders voor het huwelijk al sexuele omgang heeft gehad (terwijl het percentage dat er geen bezwaar tegen heeft alleen maar hoger kan zijn) dan was de presentatie met deze mensen dus onoprecht en het werd nog onoprechter toen een minder ontwikkelde jongen wèl mocht vertellen over z|jn sexu ele belevenissen, maar bulten beeld, terwijl een naargeestig tekeningetje ondertussen het scherm vulde. Wat kregen we verder te zien? Beelden van een protestants congres, met toespraken van prof. Rooy. ds. Aalders en dr. Bartels. die op een onwaar schijnlijk omslachtige manier over het onderwerp praatten. Bovendien deden ze dat op een sussende, betuttelende toon. Van Hillo zelf deed hetzelfde, toen hij de provo's ter sprake bracht. Verder had hij een weduwe uit Breda opgediept, die onbegrij pelijke dingen zei over norm en oordeel. De enige die nog iets zinnigs zei was prof. Buikhuizen, maar wat hij zei viel buiten het „sexuele". Door al deze dingen was voor al deze aflevering van „later Is te laat" onwaarachtig en eer der schadelijk dan bevordel|jk voor de zogeheten „geestelijke volksgezondheid Wat nog verder kwam Verder was er niet veel dit weekeinde. We namen afscheid van Bram van der Vlugt als Memorandum-dokter, en kon den zaterdagavond nogmaals constateren dat ,3atman" een bijzonder vermakelijke parodie op het stripverhaal is en niet meer. .Moord op de Zeedijk" v. Martin Treffers zat aanzienlijk beter in elkaar dan de vorige aflevering en „Brandpunt" ont maskerde het Spaanse referen dum als opgelegd pandoer, met de studenten en Intel leofcuelen als enige „nee-zeggers". VOOR MAANDAG 19 DECEMBER Hilversum t. 402 111 NCRV: 18.00 Stereo: Meisjeskoor lnstr. sextet. 18.20 Ultz. van de Boeren Party. Spr.: De heer E. J. Harmsen, secr. van de B.P. 18.30 Lichte gram.- mui. voor de tieners. 18.55 Op de man af. praatje. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Chr. Haags Knapenkoor met orgelbegel.: geestelij ke lied. 19.50 lnstr. trio: mod. kamer- muz. 20.25 Stereo: Een hemel van kra nen. hoorspel. 21.30 Muz. en dienst: informatief programma: A. Violen en orgel: oude muz.; B. Stereo: Advents- en kerstlied. 22.15 Avondoverd. 22.30 Nws. 22.40 Boekbespr. 22.50 Stereo 1. lnstr. trio. 23.00 Studio 23.00 gev. pro gramma. 23.5524.00 Nws. Hilversum 2, 298 ni VARA: 18.00 Nws. 1815 Act 18.25 Licht instr. trio. 18.50 Stereo: Kinder koor. 19.15 Als ik het voor het zeggen had. praatje. 19.20 Melodiën uit shows en musicals 19.40 Humanistisch Ver bond: Geen leven, toespr. NRU19.50 Openbaar Kunsbezit. 2000 Nws. 2005 Radio Filharmonisch ork.: mod. en klass. muz. 21.30 Nederland in de der de wereld, doe. 22.00 Prom.-ork.: amu- Bementsmuz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Concert: I. Omroep kamerkoor: mod. Engelse lied; II Radio kamerorkest: klass muz. 23.55—24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA (Over de 4de iyn) van 18—20 uur Ludwig van Beethoven: I. Concert voor plano en orkest in C \t. op. 15 (35 min.) Allegro con brio - Cadenza - Tempo I, Emil Ollels, plano: Orkest van het Parljse Conser vatorium o.l.v. André Vandernoot. II. Symphonle nr. 4 In Bes gr.t op. (36 min.). Adagio. Allegro vivace, Adagio, Allegro vivace. Allegro ma non troppo. Philharmonisch Orkest van Berlijn o.l.v. Eugen Jochum. III. Fantasie voor plano, koor en 1 orkest in c kl. t. op. 80 (19 min.). An- dor Foldes, piano; RIAS Kam- I merchor; Berliner Motettenchor; Phil- harmonisch Orkest van Berlijn o.l.v. Fritz Lehmann. Muziek bij „De Ruinen van Athene" op. 113 (22 min.), Ouverture: Koor: Dochter van de machtige Zeus: Koor van Derwishen: OiJ, die de maan I tekende. Turkse mars. Koor: Waar vrijheid triomfeerde; Mars en koor; Vlecht uw gulrlanden; Beecham Choral Society (oJ.v. Denls Vaughan); Kon. Phllh. Ork o.l.v Sir Thomas Beecham. VOOR DINSDAG 20 DECEMBER Hilversum l, 402 m KRO: 7.00 Nws. 7.10 Med. 7.15 Lich te grammuz. en praatje. (7307.32 Nws). 7.55 Overweging 8.00 Nws. 8.10 Lichte grammuz. 830 Nws. 832 Voor de huisvr. (925—9.30 Conciliepostbus 9.35 Waterst.) 10.00 Aubade: licht gev. muz.progr. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Stereo: Musette-ork. en zangsol 12 18 Marktber voor schippers. 12.20 Voor de boeren. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Lich te gram .muz. en praatje 12.30 Muslès- ta: licht muz.progr. 14.20 Schoolradio. 14.40 Stereo: Licht lnstr. ens. 15.00 Pizzicato: gev. muz.progr. 1700 Over- heldevoorl.Literaire beschouwingen. Vraaggesprek van Raymundo Debrot met de auteur Boell van Leeuwen. 17.10 Voor de Jeugd. Hilversum 2, 298 m AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgemn. 10 Lichte grammuz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act 8.15 Lichte grammuz. (830—8.35 De groenteman). 850 Morgenwijding. 9.00 Klass. gram muz. 10.00 Voor de kleuters 10.10 Arbeidsvitaminen (gr (11.00 tot 11.02 Nws.). 12.00 Lichte orkmuz. en zangsolist. 12.27 Med. t.b.v land- en tuinb. 12.30 Overheldsvoorl.: Voor de landbouw 12.40 Lichte orkmuz 13.00 Nws. 1310 Journaal en beursber. 1330 Praags Festival 1966: Praags Svmfo- nie-ork. en solist: mod. muz. 15.00 Voor de vrouw. 15.40 Stereo: Mod ae- cordeonmuz. 16.00 Nws. 16.20 Sopraan en plano: mod. liederen. 16.15 Voor de Jeugd. 17.15 New York calling. 17.20 Lichte grammuz. voor de tieners. Hilversum 8, FM en 240 m TROS: 9.00 Nws. 9.02 Lichte muz. en horoscoop. VARA: 10.00 Nws. 10.02 Lichte muz. en act. (11.00 Nws 12.00 Nws. 12.02 Act. 12.05 Gev. muzprogr. (opn.) 13.00 Nws. 13.02 Act. 1305 Gev. muz.progr. 14.00 Nws. 14.02 Act. 14.05 Voor de vrouw. 1500 Nws. 1502 Act. 15.05 Licht instr. ens. en zangsolisten. 1530 Gev. muzprogr. 1600 Nws. 1602 Act. 16.05 Voor de tieners 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.0518.00 Verzoekpl.progr. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1 NTS: 19.00 Nws. in lljkse actualiteitenrubriek over kerk en samenleving. AVRO: 19.35 Dick v. Dyke-show. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzlcht. AVRO: 20.20 Sportpn- norama. 20.50 The Fugitive: De dik zak. tv-film. 21.40 Klank-klaar Neder lands: Dansork. The Skvmasters met zangsollsten. 22.05 AVRÓ's Televizier. NTS: 22.25—22.30 Journaal. Nederland NTS: 20.00 Nws. In het kort. VPRO: 20.01 Teach-ln over lOlltleke partijvorming ln Nederland. JTS: 22.25 Journaal. 22.3023.00 Te- leac: Geprogrammeerde Instructie (12) Negende kind voor 66-jarige Russische vrouw De zesenzestig jarige Zoeleika, vrouw van de 79-jarige Noeri Beridze in een bergdorp in Russisch Georgië heeft haar negende kind gekregen, een dochter. Het oudste kind is 30 jaar en het op-een-na Jongste zes jaar. aldus het persbureau Tass. Torenhotel boven IV oord zeehol ven Een nog anonieme grote hotelgroep heeft constructieplannen in studie genomen voor de bouw van een be lastingvrij torenhotel van 180 meter hoogte boven de Doggersbank met een capaciteit van 1800 gasten. Dit schryft het officieel orgaan van Horecaf, Hotel-Revue, dat daaraan toevoegt, dat het plan is opgezet door de architecten Wood boom en Silver- pool die vermaard zijn door andere spectaculaire ondernemingen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5