Leidse stadsrechten werden 700 jaar geleden bevestigd jJWk Handvest van graaf Floris [ENORM Aanvang 2 jan. Op 19 december 1266 bij grafelijk charter Origineel is zoek Het Leids Jaarboekje heeft ditmaal sterk documentair karakter [OPBOUW- SERVIEZEN tafel - thee en ontbijtservies 105, ALLEEN DINSDAG en WOENSDAG Bestel tijdig Uw roltade TYPISTE Visserijschool Katwijk aan Zee COSTER KOLEN en OLIE E. G. WIJNTJES LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 19 DECEMBER Het is vandaag, 19 december 1966, precies zevenhonderd jaar geleden, dat graaf Floris V de oude Leidse stadsrechten bij handvest bevestigde en aan de Sleutelstad enkele nieuwe rechten toekende. Dit interessante historische feit zou onopgemerkt voorby z\jn gegaan, wan neer het Leids Jaarboek 1966, dat de vorige week is verschenen, hieraan geen uitvoerige aandacht had geschonken. Een van de artikelen, die het stadsrecht van Leiden tot onderwerp heeft, is geschreven door mej. A. J. Versprille. Als gemeente-archivaris heeft zi] bergen werk verzet om erachter te komen in welk jaar Leiden zUn eerste stadsrechten verkreeg. Dit mysterie liet zich echter niet oplossen. Ook de vraag sedert wanneer Leiden zich volgens ongeschreven recht als stad heeft gedragen is, on danks uitgebreide onderzoekingen, onder meer in Vlaamse archieven, onbeantwoord gebleven. Het grootzegel van Leiden Zeker is dat het eerste stadsprivi- lege van Leiden van vóór 1222, het sterfjaar van graaf Willem I, da teert, maar het blijft een vraag of deze graaf de eerste is geweest, die Leiden een dergelijk privilege heeft geschonken. Mr. S. J. Fockema An- dreae komt in „Willem, graaf van Holland, 12031222 en de Hol landse hoogheemraadschappen" on der meer tot deze uitspraak: „Iemand (Willem I) dus ook met oog voor scheepvaart - en handelsbe hoeften èn voor mogelijkheden van handelsontwikkeling. Vandaar zijn maatregelen voor de uitbouw van Hollands waterverkeerswegennet, zijn doelbewuste politiek ten deze: zijn verleningen van stadsrecht aan Geertruidenberg en Leiden, zijn pri vilege voor Dordrecht, zijn keur voor Middelburg, zijn begunstiging van Gorinchem. de bezitting van zijn oom In een later artikel van deze schrijver Burggrafelijk Leiden) wordt Willem I, zij het iets minder positief dan in de hierboven aange haalde passage, als de oorspronke lijke stichter van Stedelijk Leiden aangewezen. Reëel Hoe dan ook, de tekst van het stadsprivilege van Leiden van 1266 geeft zekerheid, dat Leiden oudere rechten van die aard bezat. De ver wijzing van Floris V naar zijn „pro- genitores", meer dan één voorvader dus, is als reël te beschouwen en niet als een pluralis majestatis. Als ver sterking van deze mening verwijst mej. Versprille naar het stadsprivi lege van Geertruidenberg, door Flo ris op 22 Januari 1275 vernieuwd, waarin hy spreekt van „proavus nos- ter dominus Wilhelmus comes quon dam Hollandiae", van één voorvader dus. De stadsprivileges door de voorvaderen van Floris V aan Lei den verleend zijn jammer genoeg ver loren gegaan. Van deze privileges is, voor zover bekend, ook geen afschrift bewaard gebleven. Ook het origineel van het privilege van 1266 is spoorloos, maar van dit voor Leiden zo belangrijke charter zyn wel afschriften te vinden. Vast staat dat het stuk in 1602 niet meer aanwezig was, het jaar waarin Jan van Hout zijn Der Stadt Leyden Dienstbouck uitgaf en waarin hij zegt, dat hy de tekst van het privilege van 1266" genomen heeft uijt het oude privilegebouck ter se cretary alhier berustende, twelck gheacht ende gehouden wert voor gheloof waerdich Het is volgens mej. Veraprile niet aan te nemen, dat men de oorspron kelijke charters .verdonkeremaand" heeft, gezien de bijzondere maatre gelen, die men in de middeleeuwen nam voor de zorgvuldige bewaring van privileges en andere stukken van waarde. Vleiend Wat het handvest van 1266 betreft, de aanhef daarvan is voor de Leide naars vleiend: zij roemt hun speciale verdiensten ten aanzien van grafelijk huis. De graaf garandeert de bestendiging van hun oude rech ten en neemt zijn getrouwe stedelin- gen in Leyden in speciale bescher ming. Voordat hy de oude rechten met nieuwe uitbreidt, heeft hy de laatste met zyn adviseurs besproken en door instemming van enige en de aanwezigheid van anderen met name genoemd een vaste basis aan het privilege gegeven. Onder de namen van deze adviseurs komt men enkele bekende tegen als die van Gysbrecht van Amstel, die zich in 1274 aan het hoofd van de boerenopstand tegen Floris V stelde, Willem van Egmond gunsteling van Floris, die na diens dood trouw aan zyn opvolger Jan I bleef, en Albert van Velsen, de vader van Gerard van Velzen, die met eigen hand Floris doodde. De opge legde verplichting de graaf met vyf- entwintig man by te staan, wanneer hy een krijgstocht onderneemt, dient bewys van een goede relatie te worden gezien, omdat, nadat het „reisgeld" door henzelf was betaald, alle kosten, die met hun verbiyf sa menhingen, ten laste van de graaf kwamen. De Leidenaars werden aan gewezen als zyn lyfwacht en hadden de taak 's nachts de wacht te hou den by de tent van hun graaf. De voornaamste onderwerpen, die inh et privilege worden behandeld, zyn van economische, maar hoofdzakelijk van strafrechteriyke- en kerkeiyke aard. De economische bepalingen zyn onge twyfeld gunsten: vrystelling van alle belastingen wordt verleend, behalve van de „bottinghe" die echter geli miteerd wordt tot een bedrag van 3 en 5 schellingen. Van groot belang is de verlening van de vrijheid van tol in heel Hol land en Zeeland, een recht, dat in hetzelfde jaar ook aan Delft werd verleend en in latere Jaren veelvul dig i andere steden. Soepel Ook in de bepalingen betreffende crimineel en civiel recht worden ele menten aangetroffen, die soepel zyn te noemen. Verschil tussen poorter en inwoner wordt niet gemaakt. Een enkele maal komt de minder be schermde positie van de vreemdeling om de hoek kyken. De betreffende belastingbepaling („tributa et talgia") wyst op een byzondere positie van deze belastingplichtige. Interessant zyn voorts de regelingen, die de graaf treft ten aanzien van de voor malige kapel van het grafeiyk huis. Floris stelt dat hy het patronaats- recht bezit van de St. Pieterskerk. Hy belooft de belangen van deze parochiekerk te bUjven behartigen door na het overlijden van de ln functie zynde pastoor, meester Ghe- rardus, twee priesters aan de kerk te zullen verbinden. Twee jaar later, in 1268 dus, draagt hy het patronaats- recht over aan de commandeur en de broeders van het Duitse Huis in Utrecht, op die wyze, dat comman deur en broeders verplicht zyn ten behoeve van het zieleheil van ,onze zeer geliefde vader, heer Willem, in zyn tyd Roomskoning, en van onze ander voorouders" de genoemde kerk van Leiden door twee geschikte priesters van hun orde of door twee wereldheren te doen bedienen, voor altyd, overeenkomstig het privilege van de stad Leiden, waarmee dat van 1266 wordt bedoeld. Floris legt verder vast, dat de commanderij van Utrecht geen goe deren in Leiden of in de naaste om geving daarvan mag verwerven ten- zy met zyn toestemming of met die van zyn opvolgers om te voorkomen, dat de graaf of de Leidse bevolking nadelige gevolgen daarvan zal on dervinden, waardoor ook zal worden voorkomen, dat het Duitse Huis een machtige positie in Leiden zal krij gen. Innig Deze kerkeiyke voorzieningen ac centueren nog eens de innige relatie tusen Floris, zyn voorvaderen en Leiden, voornameiyk uitgesproken ln de eis, dat twee priesters de memo riediensten voor deze leden van het Holandse Huis zullen moeten biyven verzorgen op grond van de bepalin gen, opgenomen in het privilege van 1266. Katwijkers in Leiden gepakt In Leiden zyn gisteravond drie Katwykers, resp. 28. 23 en 17 jaar, die onder drankinvloed verkeerden en nielingen aanriohttten aangehouden. Op de Boommarkt gooiden zy een grote ruit in en op de Aalmarkt brachten zy schade toe aan een ge parkeerde auto. Bovendien smeten de Katwykers enkele fietsen in het wa ter. Zij werden overgebracht naar het Leidse politiebureau. -~V <4* 'tf *4*4 ,*->« f <*kw - jj* «4^ v njfijfa> a BJr 4*^ v?r»- ,.„}W W., .1 fi- lfr* r V"--* i &-•■■■ «viwlti Mv *»4s vrU/fóx* f ti-vjLr 'f p* v- J- J .f fmi 4-. /fa.x:-.j r. test teet*?4' rfwSo. IKUWM ö'.f ir T. 1 ui off*-' f*'- hm ïjb fa' T drn* 4-^*4 Ifc» v' ■si«ai»- vw- AJ» l',»'f#- ^r; N WW ;~Uê s» Kpf" Nieuw gezicht Het Leidse Jaarboekje 1966, dat zo Juist is verschenen, draagt wel een zeer documentaal karakter. De in houd van het nieuwste Jaarboekje, dat ook uiterlijk veel van zyn voor gangers verschilt, is gebaseerd op de jaren '66 van drie verschillende eeuwen: 1266, 1366 en 1566. Op 19 december 1266 bevestigde graaf Floris V de Leidse stadsrech ten, anno 1366 werd aan de St. Pan- cms een kapittel verbonden (waarin vooral leden van het stedehjk patri ciaat zitting hadden) en in 1566 woedde hier evenals elders, de beel denstorm. Deze drie eeuwen omvat tende periode werd dus, zoals het voorwoord zegt, het kader voor de inhoud van het boekje. Binnen dat kader is ook aandacht geschonken aan de sporen, die de toenmalige Leidenaars van hun activiteiten in de groiid hebben achtergelaten, en aan de economische omstandigheden, waaronder zy hebben geleefd. Zo heeft de directeur van Gemeente werken in Leiden, ir. H. H. Vos, in samenwerking met de heer G. P. Rodenburg, honorair medewerker van de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek, een over zicht willen geven van de archeolo gische onderzoekingen, die in de af gelopen drie jaar resp. op de Burcht, op het achtererf van het gebouw van het Hoogheemraadschap Rynland, op het kasteelterrein van Rodenburg in de Meerburgerpolder, by de Pieters kerk (naar de adeliyke behuizing Lockhorst) en op het kloosterterrein Mariënpoel (naar het burggraf el Uke kasteel Paddenstoel) zyn verricht. De economische omstandigheden, waarin de Leidse bevolking in de middeleeuwen heeft verkeerd, worden in dit documentaire boekje belicht door prof. dr. T. S. Jansma. Het uit voerige artikel over het kapittel van St. Pancras is van de hand van drs. B N. Leverland. dat betreffende de beeldenstorm van D. H. A. Kolff. Het boekje bevat vorts een samenvattend artikeltje van dr. W. C. Braat over het ontstaan van Leiden („waar ge schreven bronnen zwijgen wendt men zich tot een archeoloog"). Tot de overige medewerkers behoren prof. dr. F. W. N. Hugenholtz en ir. H. A. van Oerle. Kortom, de vereniging „Oud-Leiden" heeft dit Jaar een by- zonder boekje, zowel wat de uiiter- ïyke vormgeving ais de inhoud be treft. het licht doen zien. IS ONZE SORTERING a Z Keuze uit meer dan B 30 modellen. 60-DELIG reeds vanaf GEHAKT h.o.h 2c 500 gram HALVE PRIJS per 500 gram 2.20 HEEL KILO 3.30 250 gr. botermals BIEFSTUK 1.75 JAAP BOLLE HOGEWOERD 37 - LEIDEN 's Maandags tot 1 uur geopend. Aan te melden by de secre taris-penningmeester, Mors singel 4, Leiden, telef. 20725. Tarief „SLEUTELTJES" 120 woorden f 1,50 21—30 woorden f 2,35 (een woord hoogstens 12 let ters). Bewysnummers f0,15 extra. Toezending nummer- brieven f0.50 meer. RIJNMOND TEL 01718—3298 a. Cursus STUURMAN ZEEVISVAART b. Cursus MOTORDRIJVER (ook avondschool) c. Cursus VISKENNIS en VISBEWERKING (diploma A en B). Gegadigden gelleven zich zo spoedig mogeiyk mondeling of ondergetekende toFCurator schrifteiyk te melden voor één van bovengenoemde cursussen. Leiden. Rapenburg 36. De Mr. J. G. Geelkerken. STEENSTR. 8, tel. Speciaal aanbevolen voor LW KERSTDINER 1962 Ch&teau Palanque, Bordeaux 8up. per fles 4.95 1964 Beaujolais, appel.controlée per fles 2.75 1964 Graves Supérieures, demi-sec per fles 3.95 1964 Chateau La Tour Guillotin per fles 5.40 BESSENJENEVER, extra zacht, normaal prys 9.50 per liter nu 8.25 per liter 21361 - HERENSTR. 6, tel. 30069 - HAARLEMMERSTR. 204, tel. 21611 LEIDEN N.V. Brandstoffenhandel r.b Kantoor: HERENSINGEL TEL. 26666 LEIDEN By vonnis van de Arrondis sementsrechtbank te 's-Gra- venhage van 15 december 1966 is ln staat van faillissement verklaard: Johannes de Bruyn, drukker, wonende te Alphen aan den Ryn aan de Louise de Colignystraat 64 en aldaar handelende onder de namen Drukkery de Bruyn en uitge verij DEBA (en als zodanig aldaar tevens gevestigd aan de Julianastraat 70), met be noeming van mr. P. Erdman rechter in die Rechtbank tot Rechter-Commissaris en van U bezoekt toch ook de KERSTWIJDING a.s. woens dag 8 uur ln de MAREKERK? Spreker ds. J. M. D. v. d. Berg Kerstvertelling J. Nieuwenhuis. Evangeliesatiecom. „Molenwijk" Een jonge TEKENAAR-CONSTRUCTEUR In ons bedryf in de omgeving van Alphen, is behoefte aan een inventieve Jongeman, die naast een werktuigkundige tekenervaring, interesse heeft om interessante machines ver der fce ontwikkelen in samenwerking met onze technici. Voor een goede kracht een goede salarisregeling en vooruitzichten. Sollicitaties worden gaarne ingewacht onder no. 33242 bureau van dit blad. Het charter van 1266, waarin Floris V de stadsrechten van Leiden bevestigt, is niet meer te vinden. Wel zijn er nog en kele afschriften van dit oude handvest, waarin de tekst, in een moderne vertaling, als volgt luidt: Ik, Florens. graaf van Holland, maak bekend aan allen, die deze letteren zullen lezen, dat ik myn geliefde en getrouwe stedelingen in Leyden, bewaarders van deze akte, onder myn speciale bescher ming neem, waarby ik hun oude vryheden. door myn voorvaderen aan hen toegestaan, hernieuw en bevestig en, na raadpleging van myn edelen en dienaren, uit eigen vrye wil daaraan enige speciale voorrechten toevoeg wegens hun uitstekende verdiensten. De voor waarden en de vormen van de vele aan hen (gegeven) vrijheden jn zyn die, welke de onderstaande opgave vollediger en uitvoeriger omschryft, De stedelingen in Leyden zullen geen enkele talgia, tribuut of heffingen, onder welke benaming ook geheven, aan my of een ander betalen dan alleen de tweejaariykse belasting, die bekend staat onder de naam „bottinge", die de 3 5 schellengen niet te boven gaat. Indien ik, daartoe geroepen, naar het hof van de keizer zal gaan; indien Ikzelf, myn zoon of myn broeder het ridderzwaard aangegord zullen krijgen; indien ik zelf, myn zoon of myn broeder in het |L huweiyk zullen treden; indien ik myn dochter of myn zuster ten huwelijk zal geven; In elk van deze gevallen zullen zy gehouden zyn aan myn,10 hollands (te betalen). In geval van oorlog of wanneer ik een krijgstocht onderneem, waarvoor het gehele land byeenkomt, zullen zy met 25 mannen uittrekken en wel op eigen kosten, zolang zy naar my onderweg syn, en zij zullen daarna (vanaf hun aankomst) zolang de oorlog duurt, op myn kosten 's nachts myn tent bewaken. Zy mogen ten behoeve van al hun zaken zonder tol betalen vry rondtrekken door myn gehele graafschap, Holland zowel als Zee land. Wie, na oproep door een bode van de graaf of door de schout van de burggraaf, weigert om aan de byeengekomen gezworenen vrede te geven, Is een boete van 10 verschuldigd, indien het door twee van de acht gezworenen bewezen wordt (geacht). Wie een ander zyn haren uittrekt en dit wordt door twee van de acht gezworenen bewezen (geacht), krijgt een boete van 10 schel lingen. Wie een ander met zen strijdknots of een stok verwondt, wordt beboet met 2 en hy moet aan de gewonde een zodanige genoeg doening geven als de gezworenen beslissen: en als zy het gezamen- ïyk soms niet eens kunnen worden, wordt de kwestie door het oor deel van vyf van de gezworenen beslist. Indien er echter tussen de gezworenen zoveel verschil van mening is, dat zy niet tot een eens luidend oordeel kunnen komen, (dan) zal hy aan de gewonde ge noegdoening geven volgens een besluit van de graaf. Wie een ander zodanige verwondingen toebrengt, die men ge meenlek een .jnatewonde" noemt, wordt gestraft met afkapping van de hand, als hy op heterdaad betrapt is; anders wordt hy beboet met 2 2 schellingen en moet hy de gewonde 20 schellingen schade vergoeding betalen of hy moet zich op die manier, welke „civis- kure" genoemd wordt op wettige wyze ten overstaan van de schout rechtvaardigen; indien de wond echter groter is, dan moet hy ge- j straft worden naar gelang de rechtvaardigheid eist. Wie een ander een vinger afslaat, vervalt in een boete van 2 2 schellingen; indien hy echter een vreemdeling is, moet hy gestraft worden volgens het gemeen recht. Een burger, die in de stad heeft gevochten, zal nooit tegen zyn wil uit de stad verdreven kunnen worden noch tegen zyn wil in de stad gehouden kunnen worden, wanneer hy in de stad (iets) heeft, waarmee hy schadevergoeding zal kunnen geven: hetzy hy een borg hetzy een andere voldoende zekerheid zal kunnen stellen om daar mee de gelaedeerde en de graaf te voldoen. Wie een ander een hand, een voet of arm afslaat of een oog uitrukt, moet een boete van 10 betalen en Ik zal maken, dat aan de verminkte met behulp van de justitie vergoeding wordt gegeven. Indien de acht gezworenen in moeiiykheden gerEiken vanwege hun rechtspraak of door een terecht tegen wie dan ook gewezen vonnis, zullen ikzelf en de burggraaf hen in bescherming nemen en de heer Van Teylingen zal ons daarby trouw terzyde staan. Wie hulsvredebreuk pleegt door gewelddadig iemands huis aan te tasten, moet een boete van 5 betalen. Ook zal iemand, van welke voorname positie hy ook zy (maar) aan tributa en talgia onderworpen, in de stad binnengaan om daar in een huis te bouwen en de vryheid van de stad te genieten tenzy met voorafgaand uitdrukkeiyk verlof van my of van myn schout en van de acht gezworenen. Wie iemand smadeiyk voor leugenaar uitmaakt, loopt een boete van 2 schellingen op; ook de beledigde moet hy 2 schellingen betalen. Indien een van de stedelingen beticht wordt met eerloosheid van doodslag, roof, diefstal of iets ernstigs van andere aard, zal hy overeenkomstig de zwaarte van het misdrijf met de dood worden gestraft, indien hy door de gezworenen van de stad (van zyn schuld) overtuigd wordt of op heterdaad gegrepen is. Is dit niet het geval, dan moet hy staan voor zyn onschuld en hy zal niet tot het onderzoek van het tweegevecht kunnen worden uitgedaagd. Indien een van de gezworenen de stad niet van nut zal biyken te zyn, dan zal hy zonder enige tegenspraak verwijderd worden en een ander, die meer van nut is en ook nodig, zal in zyn plaats ge steld worden. Al wat door de acht gezworenen en de schout ten nutte en ten dienste van de stad zal worden gesteld en bevolen, dat moet door allen worden goedgekeurd en stipt worden nageleefd. Bovendien, aangezien het patronaatsrecht over de kerk van Ley den my volledig toekomt, beloof ik goede trouw aan genoemde stede lingen en zeg ik toe, dat ik na aftreden of overlyden van meester Gherardus, de huidige bestuurder der kerk, vervolgens en voor altyd twee geschikte priesters aan de genoemde kerk zal voordragen, die als echte pastoors hun inkomsten gelykelyk zullen delen en die zo wel ter ere Gods als tot heil der zielen de gehele parochie op lof waardige wyze zullen besturen. Verder zal. wanneer de genoemde vryheden door myn erfgenaam of elk van myn opvolgers in het graafschap Holland moeten wor den vernieuwd, de aanhechting van het nieuwe zegel van de erf genaam aan de burgers een heel vat wyn kosten. Dit is vastgesteld op Teylingen op de eersto zondag na St. Lucia (19 december 1266, red.), op raad en aansporing van edele mannen, nameiyk de heer Symon van Herlem, heer Dirck van Teylingen, heer Gysbert van Aemstel, in tegenwoordigheid van Wouter van Egmond en Willem van Benthem, ridders, terwyl Willem van Eg- mond als schoonvader van de burggraaf van Leyden in diens plaats toestemming verleende. Ook waren aanwezig heer Gerard van Weteringhen, Albert van Velsen, Willem de Herlem, Wouter broe der van Willem van Egmond en vele anderen in het jaar onzes Heren MCCLX sexto. iliïilllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4