Beat verdeelt Folk Beat 14 Symposion HR -arrest ZW-Afrika De Vriendenkring bestaat 35 jaar Leidse „Gastspelers" vieren vierde lustrum Ziekenfondsen contra Leidse huisartsen AANDAG 19 DECEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Jazzavond voortijdig besloten ®Voor de Leidse jazz society Folk at 14 is het de laatste avond i het jaar 1966 geen „eind goed al d" geworden. Het optreden van kwartet Joop van Enkhuizen in hockeykantine van het sportpark Samburg, dat geen overmatig grote angstelling trok, ontaardde in een Bat-festyn", waarvoor én het pu- Joop van Enkhuizen en zijn nnen zelf de basis legden, ir Ze wilden geen jazz horen", ver- Joop van Enkhuizen na af- „Dat was aan alles te merken. ach, als ze iets anders willen jjinen ze het krijgen. We zijn veel- e lig genoeg. Daarbij komt, dat ik niet van publiek hou wat met 2 en verveelde gezichten zit te iteren. Nu, met die aangepaste it was er sfeer en iedereen vond gezellig lipl omazwemmen )e volgende jongens en meisjes vorige week vrijdag een emdiploma behaald in de Leidse rdekte zweminrichting aan de arlemmerstraat: iloma A: •ion de Groot, Elisabeth Stikkelö- i, Martina Jeuster, Elisabeth Sol- Petronella Warmerdam, Niesje jder, Anna Bijsterbosch, Maria >em, Anja Vergunst, Elisabeth oufoer, Mattanja Straathof, Jo- ïna Domburg, Stoffelina van der een, Ingrid Merbis, Sylvia Merbis, da Geerlings, Sonja Sj ar dijn, Eli- eth Jeuster, Anne Frets, Ricwold Jong, Peter Lindhout, Jacobus v. Mey, Jan Los, Arnoldus Filippo, :obus de Vriend, Johan de Vriend lan Noordermeer, Gerdard Ver- )g, Bart Twaalf hoven, René v. d. 'aak, Paulus van den Hoek, Erik anenveld, Bert Denneman, Sjef den Hoogen, Eddy Westhoek, ip Polak, Rudolph v. d. Reijden, Heemskerk, Hermanus de ey, Joannes Zwaan, Adrianus Pi- Anja Besselink, Diana Ger- Wilhelmina Jaspars, Jo- i v. d. Zwan. itöiploma B. I rits Kronenburg, Eddy Gerritsen, i Stuger, Peter van Dijk, André Dijk .Maurizio Blotto. Monique Bilderbeek, Marijke van den Dek, Anthonia Lagerman, An- ïette Zwaan, Sjaak v. d. Wetering, Twaalfhoven. Rinus van Ift, Floor van Zijl, Johanna Kralt, 1 dolf Heemskerk, Marjan Heems- L Zoekt U een cjoed ANKER HORLOGE voor f30,— en f40.—. Of het allerbeste van f 200.- en f 400.-. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft het: Eterna - Certina Prisma - Junghans - EWE Anker - Roamer. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. Maar zo luchtig als leider-tenor saxofonist Joop van Enkhuizen er over praatte, dachten de Leidse mu sici niet. „Na zo'n afvang doen we niet mee aan die jazzsessions. Voor Folk Beat 14-voorzitter Eric Faber zat er toen niets anders meer op, dan de avond eerder te besluiten dan normaal het geval zou zijn Het optreden van het kwartet Joop van Enkhuizen met pianist Roelof Kloeten bassist Arnold Dooyeweerd en Max Bolleman als drummer was overigens goed begonnen. Num mers als „You don't know what love is" (goede bassolo van Arnold Dooyeweerd, die met pianist Roelf Kloeten de grote man was), „Nigt in Tunissia", Mister day (van Col- trane) en „On green dolphin street" waren stuk voor stuk van goed ge halte. Daarna ging het onder „drang" van het publiek bergaf waarts. Voor FB 14, dat aan het be gin van de avond een goede beurt maakte door kunstacademie-leerlin ge Marry Hövig iets van haar werk te laten zien en vertellen, moeten de laatste uren van de avond een te ken aan de wand zijn geweest. f Massaal klonk zaterdag- i f middag de kerstzang over i f het Leidse Stadhuisplein, i f Duizenden scholieren, leer- i f lingen van de Chr. Kweek- i f school, het Chr. Lyceum (Ka- i f gerstraat en Schubertlaani het Bonaventura-Lyceum en het Agnes-Lyceum, hadden zich, zoals het L.D. in zijn vorig nummer al meldde, op dit plein, waarvoor deze ge legenheid een grote kerst boom te pronk ivas gezet, verzameld. Onder leiding van lyceumleraar mr. A. van Gennip zongen zij een uur 1 lang kerstliederen in het Ne derlands, Engels. Frans, Duits en Spaans. Het gigan- i tische jongerenkoor werd be- geleid door het Leids Politie Muziekgezelschapdat aan deze vreedzame happening zijn medewerking met veel plezier verleende. In een vro- lijk en gemakkelijk in het gehoor liggend Venezolaans kerstliedje Nino Lindo) trad Bonaventura-leerlinge Mar- gie Ball als soliste op. Wereld- 1 kampioen Henny Langeveld 1 was met zijn accordeon ook van de partij. Hij begeleidde de leerlingen van de Chr. 1 Kweekschool, toen deze een Pools kerstlied zongen. Een gedeelte van deze kerstzang doen de andere middelba re scholen volgend jaar ook mee? werd gistermiddag in het tv-programma Moni- i tor uitgezonden. (Foto LD/Holvast) Zaterdag heeft de Cornelis van Vollenhovenstichting aan de Leidse Universiteit een symposion gehouden, gewijd aan het arrest van het In- ternationale Gerechtshof van 18 juli Ijl. inzake Zuidwest-Afrika. Aan deze bijeenkomst die onder leiding stond van prof. mr. C. H. S. Polak, namen meer dan 60 vooraanstaande juris ten deel onder wie vele volkenrechts - 1 deskundigen. Inleidingen werden ge- houden door prof. mr. M. Bos, hoog leraar in het volkenrecht aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, prof. I mr. W. L. Haardt, hoogleraar in 1 het burgerlijk procesrecht aan de I Leidse Universiteit en prof. jhr. mr. H. F. van Panhuys, hoogleraar in het volkenrecht aan de Leidse Uni- versiteit en voorzitter van de Corn. van Vollenhovenstichting. De drie inleiders wezen op de tegenstelling i tussen dit arrest en de uitspraak door het Hof in 1962 in een vroeger sta dium in dezelfde zaak gedaan. Beat-avond voor scholieren De leerlingen van de eerste en i t weede klassen van de Louise de Co- I ligny-hbs in Leiden hebben vrijdag avond hun hart kunnen ophalen aan een beat-feest dat speciaal voor hen was georganiseerd. Vol overgave heb ben ca. 175 jongens en meisjes zich uitgeleefd op muziek van de beat- groep „In-cash". Arie van Staveren en Betty van der Boon wonnen een shake-wedstrijd. Kampioenen gehuldigd Met „De Herbergierster" De festiviteiten rond het 35-Jarig bestaan van d« Leidse Postduivenver eniging „De Vriendenkring" werden zaterdagavond besloten met een feestavond in het Antoniusclubhuis. Tijdens deze avond werden de diverse clubkampioenen gehuldigd. Voorzitter W. Vijlbrief richtte zich •oor de officiële huldiging tot de heer C. Vlaardingerbroek. die vanaf de oprichting lid is' van „De Vrien denkring". Hjj is de enige, die zijn 35-jarige lidmaatschap bij de vereni ging kan vieren. De voorzitter over handigde hem de legpenning van de Nederlandse Algemene Bond van Postdui venhouders Na de uitreiking van de vele prij zen (waarvan de clubkampioen W. de Ridder er niet minder dan acht be haalde) opende de voorzitter van de jubileumcommissie, de heer J. Beek- de feestavond met een wel komstwoord. De heer Beekman gaf i overzicht van de groei en de bloei van de vereniging in de afgelopen 35 jaar. Aan het feestprogramma da.t daarna werd geboden, werkten o.a. conferencier Henk Steenvoor den, het accordeonduo Henk Gé en Rita Corita. Muzikale medewer king werd verleend door het Charles Combo. De clubkampioenen en de voor naamste prijswinnaars van 1966 zijn: afd. generaal: 1. W. de Ridder; 2. H. Het amateur-toneel beleeft een moeilijke tijd. Het moest zich trach ten te handhaven temidden van vele concurrenten, het beroepstoneel, de film en niet te vergelen de televisie. Het amateur-toneel zal zich in de toekomst moeten onderscheiden door een hechte band met een trouwe kern van belangstellenden en door het enthousiasme en het plezier van zijn vertolkers. De r.-k. Toneelgroep „De Gastspelers" heeft ln het verleden kennelijk aan de voorwaarden vol daan. Zij vierde gisteravond haar vierde lustrum met een spel uit het voor amateurs kostbare genre van kostuumstukken. De Italiaanse blij spel-dichter Goldini, die bekendheid kreeg door zijn kluchtige zedenschil dering van de adellijke milieus rond de helft van de 18e eeuw, is de auteur van „De Herbergierster" dat door „De Gastspelers" in de Leidse Schouw burg werd opgevoerd. /er de juiste keuze van dit spel als jubileumstuk kan men discus siëren. Men kan aanvoeren, dat men bij dit spel gebruik kan maken van een prachtige aankleding. De kleur rijke en goed verzorgde kostuums dragen al veel bij tot een succes. Daartegenover staat echter in dit ge val, dat het verhaal van dit blijspel te weinig kracht heeft. O, er komen wel komische situaties voor en er is wel enige actie, maar toch niet vol doende om onderhoudend te zijn. De tekening van de sfeer en de totstand koming van de intrige nemen te veel tijd in beslag: het gehele bedrijf is daarmee bijna gemoeid. Het overtui gende spel van Nell de LangeReize- voort heeft echter veel vergoed. Zij excelleerde door een juist gedoseerde mimiek, een beheerste beweeglijkheid en rolvastheld. De anders zo goed op dreef zijnde Jac. Buis wist ditmaal niet goed raad met de figuur van de baron. In de rol van Pirro, de be diende, zou hij zich wellicht beter hebben thuisgevoeld. W. van Piere zou zich vermoedelijk dan ook beter hebben kunnen waarmaken als de eigengereide en wispelturige baron. Zowel C. v. d. Drift als W. Houps speelden verdienstelijk de andere adellijke gasten van de herberg. Jan- ny Edelaar—v. d. Kwartel, voor het eerst onder deze naam, speelde aan trekkelijk de bedriegelijke actrice. Haar lachende collega ln deze, Wilma van Rijn, komt hetzelfde compliment toe. Fabrlzio werd verantwoord ver tolkt door P. Jacobs. V oorrangskruising Boshuizerkade Met ingang van vandaag is de gevaarlijke kruising Boshui- zerkade/Telderskade een voorrangskruiiilng geworden. Zoals bekend is in de afgelo pen dagen, bij behandeling van de gemeentebegroting, aange drongen om tot deze maatregel over te gaan. MSG viert schoolfeest De leerlingen vereniging van de u.tjs. „M.S.G." in Leiden heeft zaterdag avond in het nieuwe gebouw aan de Diepenpoellaan het jaarlijkse MSG- bal gehouden. Medewerking verleen den de beatband „The Bumble Bees" uiit Den Haag en „The Basdii Street Jaziz Band" uit Rotterdam. In het voorprogramma oogstten de cabare tiers Peter en Donald veel succes met hun cabaretliedjes. De avond werd druk bezocht door leerlingen van de school. Tijdens de jaarvergadering van de Vereniging van Nederlandse Kunsthistorici zijn zaterdag ochtend in de Leidse Lakenhal zoals het L.D. al eerder meldde, 2 Carél-van-Manderprijzen uitge reikt, resp. aan dr. mr. C. A. van Swighem, hoofd van de afdeling beschrijving van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, en dr. A. W. Reinink, wetenschappelijk medewerker bij het Kunsthisto risch Instituut van de Leidse uni versiteit. De prijzen werden uit gereikt door prof. dr. H. van de Waal (links op de fotoDe Car el- van-Mander prijs is een bekroning voor de beste kunsthistorische studie, die elk jaar in Nederland verschijnt. Rechts op de foto dr. Reinink en in het midden dr. mr. Van Swighem. (Foto L.D./Holvast) Mooten; 3. J. Beekman: 4. J. Vijl brief; 5. Ph. Dongelmasafd. Vitesse: 1. W. de Ridder; 2. H. Mooten; 3. J. Beekman:afd. Fond: 1. H. Holtrop; 2. H. van Klaveren: 3. W. de Ridder; afd. oude duiven: 1. W. de Ridder; 2. J. Beekman: 3. H. Holtrop: afd. jonge duiven: 1. H. Mooten; 2. G. van Dijk; 3. Jac. Si era; afd. navluchten: I. J. Beekman; 2. Jac. iSera; 3. L. Gijsman. Algemeen clubkampioen en winnaar van de „Cup 1966": W. de Ridder. Twee predikanten bedanken voor Leiden Ds. J. Dijkstra en ds. H. Biesma Twee predikanten, die in Leiden waren beroepen, hebben dit week einde voor dit beroep bedankt. Ds. J. Dijkstra, hervormd predikant te Den Helder, die in de vacature ds. D. J. Vossers was beroepen in de wijkgemeente Vredeslcerk. komt niet. naar Leiden. Ook ds. H. Biesma, chr. geref. pre dikant in Stadskanaal, heeft gemeend voor het beroep naar Leiden te moe ten bedanken. Ds. Biesma was beroe pen in de vacature van prof. dr. W. Velema, die hoogleraar in Apeldoorn werd. Zowel voor de hervormde gemeente als voor de chr. geref. kerk is dit de derde maal, dat een predikant voor een beroep bedankt. Europa's grootste vrachtshhip Zaterdag is in Lubeck het grootste vrachtschip van Europa, de 80.000 ton metende „Ursula Schulte", van stapel gelopen. Het schip zal, met een kruissnelheid van vijftien kno pen. gaan varen tussen Amsterdam en Brazilië. De bouw heeft 75 mil joen Mark gekost. Nieuw inkomen van een dokter Om de ziekenfondsverzekerden bij eventuele financiële onmacht te ver wijzen naar de Algemene Bijstands wet, getuigt van gebrek aan sociaal gevoel, omdat een groot percentage van de verzekerden er tegen zal op- In de persbijeenkomst van de afde- I zien om een beroep te doen om finan- ltog Leiden van de Landelijke Huis- ciële hulp op genoemde wet. artsenvereniging, is een aantal me dedelingen gedaan, die wel enkele be denkingen oproepen. De voorzitter, dokter Pleiter be toogt, dat de ziekenfondsen geen be grip hebben voor het inkomen van de huisartsen. Er wordt door de zie kenfondsen geboden een salaris van plm. f. 67.000.per jaar bruto voor een praktijk van 3000 patiënten. Deze 3000 zijn dan verdeeld als volgt: 2700 ziekenfonds- en 300 particuliere pa tiënten. De berekening is dus 90 ziekenfonds en 10 particulieren. De werkelijkheid is, dat 70 zie kenfonds is en 30 particulier. Aangezien het aantal particuliere pa tiënten groter is dan in de bereke ning wordt aangenomen, is het inko men hoger dan f. 67.000.per jaar bruto. Daarnaast hebben de artsen nog inkomen van de bevallingen, controle voor bedrijfsverenigingen en keuringen. Hoe wordt nu het inkomen van ue huisartsen nil 1 januari 1967 als er per consult betaald moet worden? Van de ziekenfondsleden en de vroe gere particuliere patiënten zullen plm. 30 per dag komen voor consult op de spreekuren ('s morgens en 's middags). Dit is dan 30 x f. 8. f. 240.per dag. Tevens zal de arts plm. 30 patiënten per dag thuis be zoeken, wat dan 30 x f. 12.- of f. 360.- oplevert. De totale verdienste per dag wordt dan voor de huisarts f. 600.— per dag of f3000.— per week. Hierbij komen dan neg de consulten op zaterdag en zondag tegen dubbel tarief, nJ. f. 16.voor een bezoek bij de dokter thuis en f24.als de arts bij de patiënt aan huis komt. Voorts komen hier weer bij de inkomsten uit bevallingen, controle bedrijfsvereni-1 gingen en keuringen. Op deze wijze zullen de artsen toch hun geëiste 100 honorarium verho ging binnen krijgen. De prestatie van de huisartsen ver houdt zich niet tot hetgeen zij n& 1 januari 1967 zullen ontvangen. Het moet tooh voor een ieder dui delijk zijn, dat een betaling van f600.per dag of f. 3000.per week onredelijk is. Ten tweede: de huisartsen stellen, dat wie niet kan betalen, een beroep kan doen op de Algemene Bijstands wet via de Gemeentelijke Sociale Dienst. De artsen schijnen dit een simpele zaak te vinden, dat een bur ger daar moet aankloppen om de arts te kunnen betalen. Ook is het niet eenvoudig, want de betrokkene moet eerst naar een spreekuur van ge noemde dienst, dan volgt een onder zoek naar zijn financiële omstandig heden en daarna de beslissing. Dit herhaalt zich telkens bij hen, die weer opnieuw ziek zijn geweest. Maar dit zal de artsen niet interesseren. Als hun zelfbepaald (hoog) inkomen maar veilig gesteld is. In de derde plaats: de ziekenfonds patiënten, die nu in feite particuliere patiënten worden, moeten contact betalen, terwijl de particuliere pa tiënten, wier beihandeling naar het zelfde tarief wordt berekend, niet contant behoeven te voldoen, doch na enige tijd een nota ontvangen. Hier dus weer discriminatie ten opzichte van de z.g. fondspatiënten. De mentaliteit van de artsen, met betrekking tot de patiënten beneden de loongrens, treedt nu wel heel dui delijk op de voorgrond. Nu de ziekenfondsen de eis van de huisartsen van 100 u honorarium- verhoging hebben afgewezen en terecht ook mede uit een oogpunt van sooiaal-economisch beleid van alle bevolkingsgroepen, waartoe ook de artsen behoren nemen zij het recht in eigen hand en pogen zij toch op deze wijze hun doel te bereiken door de ziekenfondsverzekerden het particuliere tarief te laten betalen. gentlemen prefer van 2.90 af een produkt MACHTSSTRIJD IN CHINA Volgens het Russische persbureau Tass wordt er in China een machts strijd gevoerd tussen Mao Tse-toeng en z\jn volgelingen aan de ene kant en een groep onder leiding van pre sident' Lioe Sjao-tsji en de secreta ris van het centrale comité. Teng Sjao-ping, aan de andere. Mao noemt zijn tegenstanders „reactio naire bourgeois", en bereidt volgens Tass een zuivering binnen de partij Een Russische econoom die een rondreis van zestien dagen door Chi na heeft gemaakt, vertelde zaterdag by zijn terugkomst dat hij in het he le land maar één gebouw in aan bouw heeft gezien, in Peking. Ruben Andreasjin van het Insti tuut van wereldeconomie en interna tionale betrekkingen to Moskou, die duizenden kilometers door China heeft afgelegd, begreep van zijn gid sen dat de bouw van huizen en fa brieken geheel stil is komen te lig gen. „We zagen op de akkers geen land bouwmachines, en nergens vracht auto's die goederen vervoeren. Op de Chinese wegen zie je zware karren die door vrouwen worden voortge trokken. De vrachtauto's vervoeren uitsluitend soldaten en rode gardis ten". De econoom vertelde dat zijn groep soms benaderd werd door Chinezen die in gebroken Russisch een gesprek aanknoopten maar zich haastig uit de voeten maakten als er een Chi nees aankwam. De gidsen trachtten de Russische toeristen voortdurend lof voor de culturele revolutie te ontlokken, wat „vervelend l>egon te worden". Grieks-Turkse Cyprus-bespreking In Parijs zijn gisteren de Grieks- Turkse besprekingen over Cyprus af gesloten. Griekenland blijft vasthou den aan aansluiting van het eiland, waar Turkije zich even hardnekkig tegen blijft verzetten. Ministers van Buitenlandse Zaken Toumbas en Caslayangil zullen hun beraadslagingen op een nader over een te komen tijdstip voortzetten. De ministers namen vriendelijk afscheid en de besprekingen werden geken merkt door veel wederzijds begrip. BURGERLI.JKE STANI) LEIDEN GEBOREN Ca than na Johanna Francolse d v C J F Schouten»:' Job Melehlor, z v A. c A. Jansen en a. a. m van de Kamp; Petronella Jo hanna, d. v. H. J. van Dam en J, Jansen: Reina Wlllemlna. d. v B Star en R. W. Blok; Sylvia Helena, d. I v. A. J. van Beelen en R. Buquet; Ja- i cob, z. v. J. Groen en A. v. Duljn. GETROUWD j J- H. N. Wennekere en S. van der Zanden; G. de Zeeuw en C. Musterd- H. A. Bruining en M. V. Volmer. OVERLEDEN 1 van Driest, 56 jaar, echtgenote v. H L, IJzer; W. J. Westhuls, 65 jaar, wed van F G. van der Loo; K. M Meijer 51 Jaar wed. van O Beumer; R A. Deekman. 2 weken, dochter; H. van Leeuwen, 78 Jaar man.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3