„Overheid let te weinig op gevaren van rechts" Slecht vliegweer hij Hanoi:geen aanvallen LV66 kwam in grote tijdnood ^Qcjencla Mr. A. Stempels: Den Uyl waarschuwt tegen verzwaringen van de belastingen Vrouw ongewenst als geestelijke? Ruimte-akkoord ii politieke commissi eenstemmig aanvaa MAANDAG 19 DECEMBER (Van onze Amsterdamse correspondent) „De overheid let te weinig op de gevaren van rechts. Deze gevaren manifesteren zich niet zozeer als revolutionair. Zij strekken tot vervorming en misvorming van het gezag, maar niet tot de omverwerping van het gezag. De neigingen van rechts zijn zó ingezaaid in allen die het gezag dragen, dat men niet zo op de gevaren bedacht is. Bijna ongemerkt ziet men een karikatuur van zijn omgeving ontstaan". Aldus de hoofdredacteur van de tigden een kans geeft tot ontplooi - Nieuwe Rotterdamse Courant, mr. A. Stompels zaterdagavond ln een beschouwing over „fascistische ten denties in de Nederlandse samenle ving" op een ln Amsterdam gehouden openbare vergadering van de vereni ging ter verdediging van de demo cratie „Waakzaamheid Plicht „Wy moeten opletten, signaleren en de overheid behoeden voor deze onderschatting van de gevaren van rechts. Waakzaamheid is een plicht voor iedere democraat die wil leven ln een samenleving die gelijkgerech- Marktberichten KATWLJK AAN DEN RIJN, 17 de- eeenbec Groenteveiling: waspeen p. klet A-extra 7.40; Al o.20—7.50; A2 4.10—7.10; B-extra 6.20; Bl 4.10—6.50; B3 2.20—4.20; Cl 1.40—0.30; C2 60— 7.70; boerenkool 1215. Aanvoer was- peem J 13.000 kg. AALSMEER, 15 december Bloe menveiling: Anjers per stuk: William Sim 48o2; Roze ÖO57; wit 6381; G. J. Sim 4551; Dusty Sim 3338; Fanfare 4147; Gemengd 3844; Or- chid Beauty 3744; Arthur 43oO; Tangerine 2833; Shocking 4758; Koe:er 4958; Super Star 9065; Ro- •el&nctta 6085; K van Aalsmeer 48 66; Oeh. Duisbur" 75—90; Tawny Gola 48—61; Baccara 100—125; Pink Sen sation 70—90; Zorina 40—18; Carol 46 54; Garnet 3541; T. Bright 30—36; Circus 1216; diverse bloemen: Ama ryllis 48—63; Chrys mid. gr. 80—105; tros 200390 per bos; Cyclamenbloe- m«n 170210; Euphorbia 110150; Fresia 200—315; Gerbera 80—100; Iris 200—315; Lelies kelk 80—110; tak 140 —185; Nerlne 100—120; Poineettla 125 —165; Helleborus blauw 170200; Aap. Plumoeus 100—125; Tulpen 210—395; Narcissen 140180; Hyacinten 4060; Btopman 4 kop 120155; 2 kop 100 115; Mar. Legray 4 kop 75100; 2 kop eo—78; Koster 140—200; Forsythia 110 —136; Triloba 140—100. RIJNSBURG, 17 december Bloe menveiling Flora: Tulpen met bol star 1015; Joffre 814; Tulpen (bos) Apeldoorn 3540; Emmy Peek 2530; Lustige Wltwe 2024- Levand 1620; Preludium 1620; Tommy 2023; Christmas Gold 1620; Pink Trophy 2023; Krelage 2228; Overctele 22 28; Am. anjers Rode elm 4861; wit 4060; roze 4958; Orowly Sim 48 60; Carry Sim 4860; Farah Dl ba 50 73; Dusty 4555; Anthuriium 85 165; Gerbera 2562; Euphorbia 25 95; Geplozen chrysanten Balcom.be 35; Hyacinten Anne Marle 35ov; Delist blauw 40—60; L'Innocence 35 65; Pink Pearl 35—50 alles Narcissen: Early Glory 125135; Heli os 90135; Fortuna 115126; Carlton 120130; Tros Chrysanten Minstreel 175—185; Mylord 170—195; Indian po lls 350—400; Carlton 120—130; Fresia Aurora 180200; Stockholm 95130; White Swan 190215; Golden Yellow 85150; Irene 190125; per bos. ROTTERDAM, 19 december Vee markt: aanvoer totaal 2068; vette koeien en ossen 1488; varkens 580: PrUzen vette koeien extra kwal. 420 —450; lste kwal. 380—415; 2de 340— 355; 3de 305—320; varkens 253—258; 248—253; 243—248; 238—243; stieren 385440; worstkoeien 285295; zwa re varkens 220—230; slachtzeugen 205 —215. Marktoverzichtvette koeien aanvoer als vorige week, handel aan vankelijk redeiyk, na afloop traag, prezen extra kwal. en lste kwal. on veranderd, verder iets minder, var kens groter, redelijk, afloop traag, iets lager. BARNEVELD. 19 december Vette kalverenmarkt: aanvoer 322 stuks, handel kalm. Prijzen: lste kwal. 4.25 —4.50; 2de 4.004.20; 3de 3.50—3 80. gram 12.4612.62; 58/69 13.15-^—13.31; 60/61 13.17—13.67; 62/63 13.44—14.16. ing", zei hij. Kenmerk van fascistische tenden ties noemde mr. Stempels het tekort doen aan de vrijheid van denken en aan de vrijheid van meningsuiting, het desnoods met geweld leiden van het denken van anderen in de rich ting van de machthebbers. Er zijn velerlei van zulke ver schijnselen, zei hij. „Er zijn nog steeds mensen die vóór en in de tweede wereldoorlog fascistisch wa ren en die nog steeds Invloed heb ben. Er zijn de gezagsaanbidders, mensen die het gezag bewonderen alleen omdat het gezag is. ongeacht de inhoud en het doel van de uit oefening, zoals bijvoorbeeld de men sen van de Christendemocratische Unie. Ook zijn er gezagsdragers die te ver gaan". Mr. Stempels signaleerde de nel- ging van veel mensen om de uitings vrijheid te beperken. „Het is schrik barend te merken, hoe gemakkelijk de mensen zeggen dat dit of dat ver boden moest worden. Dit wordt ook gedaan door de gezagsdragers, die de overheid willen misbruiken om te muilkorven, zoals de Van Rappards" Tenslotte noemde hij de discrimina tie op sociaal gebied (de timmerman die niet de flat kan huren die hij wil), de racistische discriminatie en de oncontroleerbaarheid van de bur gemeester als hoofd van de politie. „Deze moet snel de gemeenten uit Er is geen enkele reden om deze rare toestand te handhaven", zei hij. Edel-facisme Prof. dr. S. KI eerekoper gaf een historisch overzicht van de gewelds- beweging die als een rode draad door de geschiedenis gaat. Een noodzake lijke waarborg tegen het fascisme noemde de heer Kleerekoper het be staan van een regering, die zich iets gelegen laat liggen aan de wil van de grote meerderheid van het volk. „Als wij het zó bekijken, mankeert er wel iets aan in de Nederlandse samenleving. In 4 jaar tijd hebben wij 3 kabinetten gehad, met totaal andere programma's, zonder dat de volkswil geraadpleegd is. Dit is de mocratisch gezien een schande. Ne derland en de politieke partijen heb ben zich van hun slechtste zijde la- tenn kennen. Welke tnvloed hebben de kiezers op de falts et gestes van Zijlstra? Geen enkele. Een stuk fas cisme, edel-facsisme, zit er in". West-Irian wil zelfbestuur In Djakarta in gisteren bekendge maakt, dat vooraanstaande Papoea's de Indonesische regering hebben ver zocht het bestuur over West-Irlan aan hen over te dragen. In een verklaring, uitgegeven door een delegatie uit West-Irian die in Djakarta is voor overleg met de In donesische autoriteiten over het be stuur in West-Irian, wordt gesteld, dat alle ambtenaren in dit gebied eigenlijk Papoea's moeten zijn. Men zou de huidige economische moei lijkheden in West-Irian kunnen overwinnen, als men de Papoea's het beheer over hun eigen land zou toe vertrouwen. De Papoea's, aldus de verklaring, die op de hoogte zijn van de werke lijke toestand en de verlangens van de bevolking van West-Irian, zijn in staat hun eigen zaken te behartigen. In de verklaring wordt verder nog gezegd, dat de volksstemming, die ln 1969 in West-Irian gehouden moet worden, niet het voornaamste pro bleem van de Papoea's is. Zoals bekend heeft de Indonesi sche minister van Buitenlandse Za ken, Malik, nog pas bevestigd dat Indonesië een volksstemming in West-Irian zal laten houden om uit te maken of de Papoea's al dan niet bij de republiek aangesloten willen blijven. HAAGSE AGENDA MAANDAG 19 DECEMBER Koninklijke Schouwburg, 20.15 uur. Haagsche Comedle. Professor Bernhar dt. Dlllgentla, 20.15 uur. Stichting In cidenteel Theater Experiment, Ameri kaans toneel en jazz van vandaag. DINSDAG 20 DECEMBER De dood van een handelsreiziger. Dlllgentla. 20.15 uur. Stichting In cidenteel Theater Experiment, Ameri kaans toneel en 'azz van vandaag. WOENSDAG 21 DECEMBER Koninklijke Schouwburg. 20.15 uur. Haagsche Comedle, Voorjaareontwa- ken. Joseph's Place, 22.30 uur, Kabaret Kuituur Komedie, Gesnobd van Bob Bouber. Kerstboodschap van Paus Het Vaticaan heeft bekend ge maakt. dat de kerstboodschap, die Paus Paulus op 22 december zal uitspreken, in zeven landen recht streeks door de radio zal worden uit gezonden, terwijl bovendien Radio -Vaticaan zelf een uitzending ver zorgd. Zaterdag hebben Amerikaanse bommenwerpers in het zuiden van Noord-Vietnam spoorlijnen, bruggen en binnenscheepvaart verkeer gebom bardeerd. Voor de derde achtereen volgende dag maakte het Amerikaan se hoofdkwartier in Saigon geen mel ding van aanvallen in het gebied van Hanoi. Het was donderdag, vrijdag en zaterdag slecht vliegweer boven Ha- nai en andere delen van Noord-Viet nam. (Van onze parlementaire redactie) De Democraten '66, die vast van plan zijn mee te doen aan de tweede- kamerverkiezingen, zijn in grote tijd nood geraakt. Op een congres, dat dit weekeinde in de Amsterdamse R.A.I. is gehouden zouden 't partijprogram ma, de kandidaatstelling en de be slissing om de verkiezingen in te gaan aan de orde komen. Gister avond evenwel na twee dagen ver gaderen was een zeer aanzienlijk deel van de agenda nog niet ter sprake gekomen. Besloten werd het congres op 27 december voort te zetten. Dan zijn er nog maar enkele dagen om de kandidatenlijsten, die uiterlijk op 3 Januari moeten worden ingeleverd, met alle rompslomp die daaraan vast zit, af te ronden. Congresvoorzitter drs. P. Fetter en partijvoorzitter mr. H. A. van Mier- lo hadden daar overigens vertrouwen in. „Als er net zo hard en met de zelfde geestdrift wordt gewerkt als tot nog toe", zo verklaarden zij, „dan kunnen we het halen". Gevecht Het congres werd gistermiddag een steeds hopelozer gevecht met de tijd. Toen tijdens de debatten over de kandidaatstellingen een grote ver warring dreigde te ontstaan greep voorzitter Van Mierlo in. De verga dering werd geschorst zodat het be stuur zich zou kunnen beraden. Na dat beraad was de huur afge lopen. Het congres moest de zaal uit. (Van on2e Zwolse correspondent) „De belastingverzwaringen van het kabinet-Zijlstra leiden tot grotere werkloosheid". Deze waarshuwing richtte de lijst aanvoerder van de Partij van de Arbeid, drs. J. M. den Uyl, zaterdag ln de Deventer schouwburg tot de jaarvergadering van het gewest Overijssel van de Partij van de Ar beid. Drs. Den Uyl herhaalde, dat hy ln Juni al in de Eerste Kamer heeft gezegd„Ons land mag niet op nieuw in de toestand van 1956-'58 te rechtkomen, toen er een „kop" op de bestedingsbeperking werd gezet, die produktleverlles en grotere werkloos heid tot gevolg had". De heer Den Uyl had geen overwegende bezwaren tegen de beperkte loonstyging, die voor het volgend Jaar is afgekon digd Maar hy is met de vakbon den van mening, dat de dividenden en tantièmes op eenzelfde wijze moeten worden beperkt. Hy betreur de het, dat de regering het spaar loon. dat het kabinet-Cals in begin sel had willen invoeren, zonder meer heeft afgewezen. Oud-minister Den Uyl zou het een schande vinden als het kabinet-Zijl stra de voorwaarden voor de olie- maatschappyen zou matigen. „Dat zouden we niet mogen aanvaarden", zei hij. „De PvdA zal er in de ko mende maanden op blijven hameren, dat een zo groot mogeiyk winstaan deel voor de gemeenschap bedongen wordt". De heer Den Uyl meende, dat de regering niet zou mogen meewerken aan de levering van onderzeeboten voor Zuid-Afrika. „Dat zou moreel, economisch en politiek volstrekt ver- werpeiyk zUn". Het zou door de we reld-opinie worden uitgelegd als mo rele steun aan het regime-Vorster. De economische nadelen zouden bo vendien groter zijn dan de voorde len, omdat onze positie als handels partner van de Aziatische en Afri kaanse landen in gevaar zou komen Maar zelfs als een dergeiyke trans actie economisch nut zou opleveren, dan blijft zy politiek onaanvaard- Terwyi de congresgangers hun Jas sen aantrokken klom mr. Van Mier lo op de futurische sculptuur ln de hal om schreeuwend mee te delen, dat iedereen bericht zou krygen over plaats en tijdstip waarop het con gres zou worden besloten. Zelfs op dit hachelijk moment bleef de jonge party democratisch. Met handopste ken werd gestemd of men het er mee eens was .Zowel voor- als tegen standers legden daar even hun jas sen en tassen voor neer. Opvallend Ondanks de haast en de tydnood heeft een flink deel van het pro gramma van D '66 gestalte gekre gen. Daar zyn opvallende punten by. Zo wil de party: erkenning van Oost-Duitsland, inkrimping van de Marine, verlaging van de progressie in de inkomstenbelasting voor de midden groepen, versterking ervan voor de hogere inkomens., verhoging van het successierecht en van het schenkingsrecht, waar bij respectievelijk bedragen van f 100.000,- en f 2000,- zouden moeten worden vrygesteld. In Zuid-Vietnam zyn zaterdag nieuwe gevechten opgelaaid in een bergachtige kuststreek op 485 kilo meter ten noordoosten van Saigon waar Amerikaanse infanteristen de hele dag hebben gevochten met een eenheid van de Vietcong, die op vijf honderd man werd geschat. Van de Vietcong werden 46 man gedood en twee gevaingengenomen. De Ameri- gaanse verliezen in de nog steeds voortdurende gevechten werden licht genoemd. De Amerikaanse luchtmacht Is ver sterkt door de terugkeer naar de Golf van Tonkin van het door atoomener gie aangedreven vliegkampschip „En terprise". Dit enorme vaartuig heeft eerder dit jaar ook meegedaan aan de stryd in Vietnam. De aankomst van de Enterprise, het grootste oor logsschip ter wereld dat 25 maal om de aarde kan varen zonder dat het brandstof behoeft in te nemen, be tekent dat er twee door atoomener gie aangedreven Amerikaanse oor logsschepen ln de Golf van Tonkin «yn. Enkele weken geleden arriveerde daar de kruiser Long Beach. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Rusk, verklaarde zaterdag by zyn terugkeer van een reis door Azië en een bezoek aan Pa rijs, waar hy de NAVO-conferentie bywoonde, dat Zuid-Vietnam van een aantal landen meer (overwegend Kerkelijk Leven Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor de ben. door de ge- nierale synode van vistitatir-generaal J. v. d. Velden te Amersfoort voor Capelle a. d. Yssel W. Verwey te Alphen ad. Rijn. Geref. Kerken. Beroepen te Uithuizen C. v. d. Woude te Dronrijp. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Huizum (5e pred. pl.) (toez.) P. Landweer te Nigtevecht;- voor Sprang M. J. G. v. d. Velden te Renkum. Beroepen te Paterson (N.J.) (USA) en te IJsselmonde D. Hakken berg te Dordrecht. technisch en economische) hulp zal krygen. Hy gaf te kennen, dat een Aziatisch land voor troepenverster kingen zou zorgen. Bijzonderheden wilde hy niet meededelen, dat moe ten de betrokken landen zelf doen. Rusk had in het buitenland geen klachten gehoord over de recente Amerikaanse bombardementsaanval- len op doelen in het gebied van Ha noi. Het belangrijkste resultaat van de NAVO-conferentie in Parys is vol gens Rusk dat veertien bondgenoten „bereid zyn om te doen wat nodig is" voor de NAVO-defensie. De vyf- tiende bondgenoot. Frankrijk, heeft beperkingen gesteld aan zyn samen werking met de anderen „maar bin nen deze grenzen gaat de zaak zeer soepel". Aula Du Rleuschool: Volle Evange- lle-zendlng. Spr. dhr. P. Imbert, 8 uur nam. Da Costastraat 104: Afscheid mej. Teljeur van kleuterschool „De Padde stoel". 7.30 uur nam. N. C. Reis V. Dagtocht naar Brussel. Vertrek station 8 uur voorm. Charlotte de Bourbonhof: Elektronl- caclub „De detector". 7.309.30 urn- nam. Parochiezaal (Lammenschansweg) Filmavond Ned. Ver. Ex-politleke ge vangenen uit de bezettingstijd. 8 uur Schouwburg: Abonnementsvoorstel ling Haagse Comedle. „Een zondag ln New York", 8 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. .78 uur nam. Stadsgehoorzaal: Abonnementscon cert Residentieorkest o.l.v. Willem van Otterloo. Solist Hans Richter Haase, Lakenhal: Kerstconcert Lelds Toon kunstorkest, 8 uur nam. Zaal Maria GIJzensteeg: Leden verg. Tuiniers- en Bloemistenver. D.E.V., 8 uur nam. DONDERDAG Stadsgehoorzaal: K. en O. Kerstpro- menadeconcert R'dams Phllharmo- nisch Orkest o.l.v. Eduard Fllpse m.m.v. R'dam Conservatoriumkoor en Caroline Kaart, 8 uur nam. W. de Zwijgerlaan 105: Bahal-ge- spreksavond, 8 uur nam. Breestraat 19: Sprekers C. v. d. Schans en C. van EIJk, 8 uur nam. VRIJDAG Oude Vest 13: Evangelisatie Chrls- tengem. „Ecclesia", 8 uur nam. Bevrijdingskerk: Kerstavond NCVB afdeling Zuid-West, 8 uur nam. Rapenburg 10: Kerstfeest Tienerso ciëteit ,,'t Venster". 8 uur nam. ZATERDAG Rapenburg 10: Kerstfeest Tienerso ciëteit ,,'t Roefje". 8 uur nam. StadsgehoorzaalJehovah's getuigen. Vertoning ftlm „God kan niet liegen", De Nieuwzeelandse vrouwelijke dominee, dr. Phyllis Gut- hardt, predikante van een methodistenkerk te Hamilton, is het niet eens met de Londense psychiater dr. Robert Hobson, dat vrouwelijke geestelijken mannelijke kerkgangers zouden kunnen verstrooien. Predikante niet eens met beslissing Hobson heeft dit geschreven in een aanhangsel op een rapport van de Kerk van Engeland over het toe laten van vrouwen tot de geestelijke stand. Dr. Guthardt, de eerste vrouw, die in de Methodistenkerk van Nieuw Zeeland is gewyd, is van oor deel, dat er geen verschil tussen mannen en vrouwen in het geeste lijk ambt bestaat. „Elke vrouw draagt, als zy in een dienst voorgaat, kleren, overeenko mende met die van de manneiyke geesteiyke", zegt zy „en de nadruk te leggen op de rol van de draagster als geestelijke. De vrouw is per slot van rekening in de kerk als geeste- lyke en niet als vrouw." Dr. Guthardt, die in 1959 is gewyd, geeft toe, dat in de gemeente, toen zy pas was benoemd, enige verbazing heerste, maar zy zegt, dat de mensen spoedig aan het idee (van een vrouweiyke geestelijke) zyn ge wend. „Men sluit altyd op dit element van vooringenomenheid tegen de vrouw", zegt zy, „maar de mensen zoeken alleen maar naar excuses, zy zeggen, dat, aangezien God een manneiyk wezen is, zyn vertegen woordiger ook een man moet zyn, maar vrouwen kunnen even goed een geweldige bijdrage aan de kerk le veren". MET EEN ENKEL WOORD BINNENLAND Ontploffing In Pernis De Rot terdamse stadswyken Hoogvliet en Pernis zyn zaterdagmiddag opge schrikt door een explosie op de Shell- raffinaderij in Pernis. Er hebben zich volgens een woordvoerder van de Shell geen persooniyke ongeluk ken voorgedaan. De woordvoerder noemde de schade „groot", maar kon geen bedrag geven over de omvang van deze schade. De ontploffing werd gevolgd door 'n „hevige" gasbrand die tot 's avonds halfzeven duurde. Oorzaak van de explosie vas een gaslekkage ln een parafine-kraakinstallatle. Sprekershoek in Utrecht Utrecht kan nu in het openbaar spreken. Utrecht heeft sinds zater dagmiddag een sprekershoek, waar al degenen die menen iets te moeten zeggen, dagelijks terecht kunnen. De initiatiefnemer van deze naar Engels voorbeeld ingestelde sprekershoek in het kleine park aan het Lucas Bol werk in de Domstad, is de Jongeren organisatie „VTyheid cn democratie", afdeling Utrecht en omstreken. Auto tegen boom: 2 doden In het ziekenhuis zyn als gevolg van een verkeersongeval overleden IJ. van der Wal en IJ. D. Kuipers, bei den 20 jaar oud en afkomstig uit Bakhuizen. zy zaten zaterdagnacht met twee meisjes in een auto. de meisjes voor in, de jongens achterin. Op de weg Rijs—Bakhuizen (gem. Gaasterland) baar. „Ik ben desnoods bereid een I is de auto ir. een bocht geslipt en bestedingsbeperking te bepleiten om met de achterzyde van de kap tegen cent bestemd voor de gemeen de werven er vanaf te houden oor- een boom gebotst. Ernstig gewond schappelyke markt. In de voorgaan- logsschepen te bouwen voor Zuid- werden de jongens naar het zieken- de Jaren varieerde dit percentage Afrika", riep hy onder applaus van i huis overgebracht De meisjes man- ivan 27.6 procent (1961) tot 35.1 pro- de vergadering uit. keerden nagenoeg niets. leent (1963). Schipper vermist Na een aan varing ln het Nauw van Bath by Hansweert wordt schipper P. Schou ten van het binnenschip „Op hoop van zegen" uit Dordrecht vermist. De aanvaring gebeurde zaterdag ty- dens slecht zicht. De „Op hoop van zegen", die leeg onderweg was naar Antwerpen, werd aangevaren door de Engelse sleepboot Cerdic Ferry, die van Antwerpen kwam. Het aangeva ren scheepje kon dryvende worden gehouden. BUITENLAND Wenen zetel van „Unido" De Algemene Vergadering van de Ver. Naties heeft in Wenen aangewezen als zetel van de onlangs in het leven geroepen organisatie voor industriële ontwikkeling van de volkerenorgani satie, „Unido". Het voorstel werd by acclamatie aanvaard. Geen overlevenden Volgens de Zweedse reddingsdienst zyn er geen overlevenden op het zaterdag in de Botnische Golf gestrande Griekse vrachtschip „Sinergasia". dat der tien man aan boord had. Vluchteling Een 24-jarige man is zaterdag om middernacht by de Amerikaanse doorlaatpost Charlie over de Beriynse muur naar het Wes ten gevlucht. De vluchteling bleek onopgemerkt uit Oost-Beriyn te zyn gevlucht. EEG en Polen De EEG is de grootste koper van Poolse landbouw- produkten van de totale Poolse uitvoer van landbouwprodukten was in 1965 meer dan 32 pro- Belgische kerncentrales De Bel gische regering heeft haar Instem ming betuigd met de bouw van een kerncentrale aan de Schelde (te Doel ten noorden van Antwerpen) en aan de Maas by Hoei. Voorts zou reeds besloten zyn om daarna een derde kerncentrale te bouwen op een kunstmatig schiereiland by Zeebrug- ge. Nieuw kabinet De herschikking van het kabinet van Kongo is thans een feit. Acht ministers uit de oude regering keren niet terug. Er zyn vier nieuwe ministers in het kabinet opgenomen. Minister Bomboko blijft de portefeuille van Buitenlandse Za ken beheren en generaal Moboetoe blijft premier en minister van De fensie. Goederen ln beslag genomen. De Spaanse Justitie heeft bevel gegeven goederen van zes intellectuelen in beslag te nemen nadat deze gewei gerd hadden boetes te betalen die hun waren opgelegd omdat zy in maart aan een illegale byeenkomst hadden deelgenomen. Ondergrondse kernproef Het observatorium van Uppsala in Zwe den heeft gisteren een krachtige aardschok geregistreerd, kenneiyk veroorzaakt door een ondergrondse kernexplosie in het gebied van Semi- palatlnsk in de Sowjet-Unie. Noordzee droogleggen Een voor aanstaand Brits geoloog heeft het denkbeeld geopperd de hele Noord zee droog te leggen als antwoord op het tekort aan grond Prof. Kingsley Dunham, directeur van het Insti tuut van geologische wetenschappen, in een vraaggesprek: „Ik weet dat dit fantastisch klinkt maar men kan niet zomaar zeggen dat het onmogeiyk is". De Noordzee beslaat oppervlakte van byna vyf- honderdduizend vlerkante kilometer. De zee is op sommige plaatsen 650 meter diep. Een aan een Leidenaar toebe horende personenauto is de vori ge week door onbekenden uit het Terweepark weggenomen. De wa gen was grijs van kleur en geken tekend ZG 29-59. De diefstal werd gistermorgen ontdekt. Oude Ryn 5: Gem. voor kelllk christendom. Spr. evaj v. cl Brugge, 7.30 uur nam. Oude Rijn 6: Plnkstergemeeoi d!hr. F. A. L. Poeteray, S Steenschmir 6: Kerk van Jezus i tus van de heiligen der laatste Spr. dhr. Diender. 10.30 uur roe BI08C0PEN Luxor: „Blond en brutaal". Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur; 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lido: „Paspoort naar de 1 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.1! zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur, Camera: „Love with the stranger", 18 Jaar. Dageiyks 240 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 uur. Rex: „Slaaf van zjjn driften", •- 2.30, 7 en 9.1f 7 en 9.15 uur. Trianon: „West Side Story", Dagelijks 2 en 8 uur. zondag j uur. Studio: „Ik, een vrouw". 1 Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur: 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Galerie Walenkamp (Nleuwstw Tentoonstelling van werk van I en Hllgemann. Geopend dlnsdl zaterdag 11 uur voorm,6 uu: (tot 31 december). LakenhalTentoonstelling tel fn uit Prentenkabinet. Wertcd uur; 's zondags 1 4 uur nae 16 Januari). Legermuseum (PestbalalaaO) uitzondering van zaterdag van (zondag 1 -fi uur) Rijksmuseum voor Volken! Tentoonstelling: „Ball. beeli droombeeld". Geopend dageiyfa 17 uur; 's zondags 13—-17 uiup maart). Rijksmuseum voor Volken] Tentoonstelling van Japanse van Kyósaï i 13 17 uur 10 -S Ril Ram useum voor Volken! (Steenstraat 1); Dag 10-17 ut dagf 13-17 «ur Rijksmuseum voor de gtech der natuurwetenschappen? Dai uu zond 1-4 uur Z well andlaan 6: Filiaal Blbll Reuvens: Tentoonstelling Kunstenaarshuisvesting Jc.„ Geopend maandag, dinsdag, wo en vrijdag 912 uur voorm. e ir nam. (tot 31 december) De Waag: Kunstmarkt 12— nam. (van 2023 december tot nam.). Zondag en maandag g«. (t.e.m. 24 december). Avond- en nachtdienst der apo Geopend voor spoedeisende gt potheek Tot Hulp der j'— foolgracht 48. tel. 21060. De zaterdag-, zondag-, avou naohtdienst van apotheek B Breest Smallenburg te I" wordt waargenomen door Tot Hulp der Menschheld. Weekelndedlenst Letdse huif" zaterdagmiddag 12 uurro voor spoedgevallen dokt foon 2 2 2 2 2. Bnw bauF specialist (of dlen9_waarnemei|li( U geen gehoor _r.clanst <of dien, op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEK (Van hedenmorgen 7 nui f s Amsterdam h..lf bew. De; Helder licht bew Yp en burg «waar bew Vlieringen zwaar bew Eeldt. licht bew Df Bilt hall bew. Twente geh. bew. Eindhoven zwaar oew Z Limburg geh. bew. He'sitikl sneeuw Stockholm onbewolkt Oslc onbewolkt Kopenhagei iwaar bew Aberdeen zwaar bew Londen geh. bew. Brussel bew. Luxemburg half bew. zwaar bew IS, Bordeaux Befitfn Frankfort MQnchen Zürich Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Bi -celona Madrid Mallorca Lissabon geh bew. •egenbul zwaar bew geh bew. onbewolkt onbewolkt geh. bew. geh bew. geh. bew. onbewolkt onbewolkt mist onbewolkt De politieke commissie van de Algemene Vergaderin de Verenigde Naties heeft zaterdagavond met algemene men haar goedkeuring gehecht aan het verdrag tot he bieden van kernwapens in de ruimte en nationale gebiei spraken op hemellichamen buiten de aarde. Verwacht dat de Algemene Vergadering vandaag met grote meerd het verdrag zal aanvaarden, waarna het op korte tern Washington, Moskou, Londen en door de andere belai bende staten kan worden geratificeerd. De Amerikaanse ambassadeur Goldberg noemde het ruimteverdrag de derde historische stap in een reeks verdragen voor de vrede. De eerste was het Antarctische verdrag van waarby het Zuidpoolgebied voor vreedzame doeleinden werd be stemd, de tweede het beperkte kern- stopverdrag van 1963. Ook de Russi sche afgevaardigde Fedorenko meen de, dat het verdrag een hoogst be langrijke bijdrage tot de vrede was. Overigens werd er nog wel op gewe zen, dat er nog onopgeloste proble men zyn, zoals bv. de belaing van de grens tussen luchtruim en ruimte. Het verdrag kan ondera worden door alle landen ter ook communistisch China, Duitsland, Noord-Vietnam en -Korea, die niet lid zyn van en zelf niet volledig als stat< den erkend door Amef conferentie over het vreedzai brulk van de ruimte die jaar september in Wenen zal gehouden, is evenwel beper landen die lid zyn van en de organisaties van de VI

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2