EIDSCH DAGBLAD „Aan peil niets is van uitgaven veranderd" Ka hinetswijziging in Indonesië? VLEES gratis kleurrijke kalender JAMIN Imerika verwacht in rolgend jaar tragere iroei van de economie Inflatie zet door Beernink voert alle C.H.U.-lijsten aan Eisen Noodweer-korps voor jongeren voorgesteld «richt 1 maart 1860 MAANDAG 19 DECEMBER 1966 No. 33054 E. A E. vaD Dlshoeck AfdredacteurJ Brouwei DAGBLAD VOOR lEIDEN EN OMSTREKEN 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 TeielooD Directie eü Administratie 25041, Redactie 21507 Witte SUigeJ l. Lelden Giro oo 67055 1967 zijn in de Verenigde Sta- en tragere groei van de econo- verdere prijsstijgingen en wei een bescheiden belastingverho- waarschijnbjk, zo heeft het Na- Amerikaanse Planbureau voorspeld, nationale produktie zal volgens oorspellingen van het NPA tot miljard dollar stijgen ondanks seds zichtbare zwakte in de par- ire sector van de economie" en ooruitzicht van een geringe sly- van de werkloosheid, planbureau is een organisatie ,tiordt gesteund door de particu- industrie, de vakbonden en per- uit de vrije beroepen. Het rap- opgesteld door de hoofd-eco- van het NPA, dr. Gerhard voormalig economisch adviseur iet Witte Huis. voorspelling van een bruto na- al produkt van 795 miljard dol en stijging met 7.7 procent ver met die van 1965 die op 738.5 miljard was geschat, was hO' ger dan de meeste andere ramingen totnutoe. Maar het NPA merkt op, dat bijna de helft van de stijging een gevolg zal zijn van inflatie. In verband hiermee werd gezegd dat de werkelijke stijging 4 procent zal zijn. Het rapport voorziet voor volgend jaar een stijging van de prijsindex voor consumentengoederen met 3.7 procent vergeleken met een stijging van 3.3 procent in Veertien personen door bliksem gedood In een dorp in Lesotho, het voor malige Basoetoland, zijn zaterdag avond veertien personen tijdens een feest door de bliksem gedood. Ver scheidene mensen liepen verwon dingen op. akje margarine *ent goedkoper prijsdaling van margarine- ■dstoffen op de wereldmarkt tot gevolg dat de prijs van het margarine kan worden ver- In overleg met het ministerie Economische Zaken heeft de van Nederlandse Margarine anten besloten om met ingang andaag de consumentenprijzen meest gangbare merkartike- verlagen met één cent per van 250 gram. Sjï Rotterdam 30 Vietnam- monstranten ingehouden onze R 'damse correspondent) Rotterdamse politie heeft gis- i tdag ongeveer 30 personen aan- den die deelnamen aan een de- ratte van het comité „Zelfbe- ing en vrede in Vietnam". Er .oordat op het stadhuisplein de 1 eling" naar het Amerikaanse 'ijlaat aan de Hoogstraat zou be- telefonisch kennis gegeven politie, dat om princi- redenen geen vergunning was reden kraag» ;d. de aangehoudenen waren een met een zoontje van 3 lien een meisje van 13. Hoewel niet wilde meenemen ston- moeder en het meisje erop wel zou gebeuren, want zij ^solidair blijven. 'iemannen troffen omstreeks op het Stadhuisplein onge- 100, voor het merendeel jonge len aan, die zich opmaakten tocht naar het consulaat. Zij verspreid, maar een. half uur maakten enkele tientallen op- aanstalten zich te forme- greep de politie krachti- door 30 aanhoudingen te Ver- Het ging echter allemaal ïtig. De minderjarigen wer- de loop van de dag door hun aan het bureau afgehaald. ADVERTENTIE evraagd per 1 januari a.s. KANTOORBEDIENDE J ca. 16—17 jr. I.E.B.A. - LEIDERDORP EERBERICHT £acht weer l KNMI verwacht van heden- porgenavond: zacht weer met Pewolking en af en toe regen of «en. Tijdelijk krachtige tot J zuidwestelijke tot westelijke pgemaakt om 11.15 uur). 20 DECEMBER 8.45 uur; onder: 16.30 uur. fop: 13.15 uur; onder: 0.27 uur in Katwijk te 9.07 en [uur, laagwater te 4.28 en 16.56 mei bestaat alt 18 pagina's MINISTER BAKKER: De minister van Economische Za ken, drs. I. A. Bakker, heeft za terdagmiddag in Utrecht tijdens een forumdiscussie op de vergadering van AR-jongeren gezegd dat de in flatie ook in het komende jaar zal voortduren. Hij erkende op een vraag van één van de jongeren dat de loonkosten hierbij een grote rol spelen. Bedroeg de uiteindelijke stijging van de lo nen in dit jaar 10% procent, voor 1967 wordt op grond van de tot loonstijging een resultaat van 8 procent verwacht. De stijging van de produktiviteit wordt op 3% pet berekend, zodat nog een belangrijke mate van inflatie blijft bestaan, ook al is die minder in dit jaar. „We zijn er nog niet, we moeten terug naar een gelijklopen van de loonontwikkeling met de arbeidsproduktiviteit, zo no dig met correcties in verband met de ontwikkeling in het buiten land," aldus minister Bakker. Moord verhaal op t.v. krijgt een staartje De 52-jarige Amsterdammer H. Buis heeft zijn advocaat mr. J. Lankhof opdracht gegeven de mogelijkheid van stappen tegen de KRO na te gaan. De heer Buis is eigenaar van café De Vlek op de Zee dijk. Hij is van mening dat de naam van dit café zaterdagavond in de KRO-tv-uitzending „Moord op de Zeedijk" is misbruikt. ,Het is schandalig", zei hij „mijn ik is voorgesteld als een louche tent. Aan het eind werd de eigenaar gearresteerd als moor denaar en heler. Ik heb nota bene een blanco strafregister en ik sta op goede voet met de politie". De auteur van „Moord op de Zee dijk", is Marten Treffer, een recher cheur. In dit boek komt de naam van café De Vlek niet voor. De heer Treffer is het een raadsel waarom de naam van het café nu wel in de tv-uitzending is gebruikt. Bij de KRO kon men vanochtend nog geen com mentaar geven. Op acht zaterdag in den lande gehouden groepsvergaderinger is de kandidatenlijst van de C.H.U. voor de komende verkiezingen vastgesteld. De voorlopige telling van de uitgebrachte stemmen heeft als resultaat, dat als lijstaanvoerder in alle 18 kieskringen zal optreden de huidige C.H.-fractie- voorzibter uit de Tweede Kamer, mr. H. K. J. Beernink uit Rijswijk. Op de plaatsen 2 tot en met 12 staan de overige CJH.-kamerleden, met uitzon dering van mr. J. W. van Gelder, die zich niet opnieuw verkiesbaar stelde. Dit zijn in volgorde de heren J. Th. Mellema, drs. A. D. W. Tilcnus, H. Kikkert, drs. D. F. van der Mey, mr. W. Scholten, mr. C. A. Bos, C. F. van der Peijl, dr. H. A. Schuring, jonk- vrouwe mr. C. W. I. Wbtwaal van Stoetwegen, P. Bode en Th. Tolman. Op de kandidatenlijst zijn voorts ge plaatst als nr 13 mej. mr. E. H. Haars, De 64-jarige ex-koning Ibn Saoed van Saoedi.Arabiè is gis teren met twee vliegtuigen vol vrouwen, dochters, zoons, klein zoons, artsen, lijfwachten, koks, secretarissen en bedienden uit Athene vertrokken en in Cairo aangekomen. Hij heeft daar in een hotel 50 kamers besproken. De zwaar zieke ex-koning zal in het hotel blijven wonen totdat hij een geschikt paleis heeft gevon den. Saoed heeft tioee jaar in Griekenland gewoond. Mr. Biesheuvel in Utrecht (Van onze Haagse correspondent) Smallenbroek In het peil van de rijksuitgaven is niets veranderd, zei mr. D® vergadering bleek bijzonder B. W. Biesheuvel, minister van Landbouw en Visserij op de s0*c dee s^pen oïd-minTS' SmeC- jaarvergadering van de A.R. jongerernorganisatie Arjos in ïenbroek heeft behandeld. Toen Utrecht. Minister Biesheuvel deed deze uitspraak in antwoord op een kritische vraag uit de zaal. De vragensteller wilde weten, hie de bewindsman, die zich in het verleden krachtig tegen beperking van de uitgaven heeft verzet, zich voelt in het kabinet-Zijlstra, dat volgens de C.H.- fractieleider mr. Beernink de begroting moet uitkammen. Ovatie voor Smallenbroek Mr. Biesheuvel, die deel uitmaak te van een forum, antwoordde dat er niets veranderd is. De begrotingen worden in de Tweede Kamer behan deld zoals zij door het vorige kabinet zijn ingediend. Weliswaar heeft de minister-president zyn collega's ge vraagd de uitgaven nog eens te be kijken, maar mr. Biesheuvel wees er op, dat de posten die op zijn be groting in het bijzonder zijn ver hoogd. juist zijn verhoogd op ver zoek van de Kamer. Drs. J. A. Bak ker, minister van Economische Za ken, voegde er aan toe, dat de be groting steeds kritisch wordt beke ken. Aan het forum werd ook gevraagd, of de A.R.P. zich niet voor de ver kiezingen moet uitspreken over de partij (en), met welke zij na de ver kiezingen wil samenwerken. De voor zitter van de tweede-kamerfrac tie, de heer B. Rooi vink, en een an der forumlid, dr. A. Veerman uit Rijswijk, antwoordden hierop ontkennend. Dr. Veerman zei: „Je mag het probleem nooit zo stellen, dat je moet kiezen tussen de PvdA en de WD. Je moet kiezen voor een programma". MINDER RIJST OP CEYLON Op Ceylon is gisteren weer d noodtoestand afgekondigd, dit maal om eventuele ongeregeldheden te voorkomen die zouden kunnen uit breken als gevolg van een vermin dering van het rijstrantsoen. Tien da gen geleden was de noodtoestand op geheven, die sinds begin januari van kracht was naar aanleiding van de erkenning van het Tamil als tweede officiële taal. Het rijsttekort is een gevolg van de omstandigheid dat de traditionele leveranciers. Birma en Thailand, niet voldoende kunnen leveren. Het enige land dat de afgesproken hoeveelheid rijst levert, is communistisch China. „EEN STRIJDBAARDER GEEST" advocate in Breukelen, 14. drs. A. M. de Boo. wetenschappelijk medwerker van der C.H.-kamerfractie in Delft, 15. dr. I. N. Th. Diepenhorst, oud- ra. In de verklaring wordt politieke staatssecretaris van Buitenlandse Za- actie tegen de president gevraagd, ken in Epe, 16. P. J. van der Weele, voorzitter van ds Kon. Ned. Midden standsbond in Gouda, 17. jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland, burge meester van Wolphaartsdijk, 18. mr. A. Wijma, plaatsvervangend chef van de afdeling zaken ter secretarie in Al melo, 19. mr. F. H. Piket, advocaat en procureur in Den Haag, 20. A. B. Kramer, instructieleider .'er PTT in Breda, 21. L. E. H. Reeser, vice-admi- raal b.d. en oud-commandant Zee macht Nederland in Alkmaar en 22. drs. G. Gerritse, economisch mede werker van het C.N.V. in Soest. De volgende acht plaatsen (23 tot 30) op de kandidatenlijst worden per kieskring vastgesteld. Volgens het Indonesische blad „Ampera" staat het land vol gende maand een kabinetswijziging te wachten, die een strijd baardere geest in de regering zou moeten brengen. Waarschijn lijk zullen de portefeuilles van Financiën, Economische Zaken, Ontwikkeling en Sociale Zaken bij de herziening betrokken zijn. Elf Indonesische organisaties, waaronder die van de geleerden en van de studenten, hebben vandaag in een verklaring oneervol ontslag van president Soekarno geëist, zo meldt het Indonesische persbureau Anta- Gezegd wordt dat president Soekar no blijkbaar bij de mislukte com munistische staatsgreep betrokken is geweest. De organisaties scharen zich hiermee achter de verenigingen van advocaten en rechters, die de eis hebben gesteld na een conferentie van een week. In een resolutie van deze conferentie wordt berechting van Soekarno geëist. Politieke waarnemers in Djakarta zeiden vandaag dat de Indonesische Op de Dam in Amsterdam is een protest-demonstratie gehou den, die nog eens duidelijk de voordelen van Links Voorrang wilde aantonen. De demonstran ten droegen borden met zich mee met leuzen en verkeerssituaties. dien nodig door gebruik van geweld' af te zetten, wanneer hij weigert heen te gaan. In een in krachtige bewoordingen gestelde verklaring be schuldigde de party het staatshoofd ervan, Indonesië te regeren „in ti rannie", waarby adviezen en krach tige waarschuwingen in die wind wer den geslagen. De PSII zei dat de president „zelfs zyn zegen gaf aan de moord op zes generaals op de dag van de mislukte staatsgreep". De Soekarno-gezinde bevolking van midden-Java, oost-Java en Bali heeft haar leus „myn leven en mijn dood voor Soekarno" gewyzigd in „mijn leven en myn dood voor myn eigen problemen", zo meldt de leger- CrPUlf*!fl voorlichtingsdienst, die deze verande- j ringen toeschrijft aan bij het pro- De kleine islamitische partij PSII I ces tegen oud-luchtmachtbevelhebber heeft gevraagd pres. Soekarno, „in- |Dhani bekend geworden feiten. kranten, die de president in onge- bruikelyk krachtige termen in de af gelopen weken hebben aangevallen, een punt schynen te hebben bereikt, waarop geen terugkeer mogelyk is. Zij zeiden dat zoals de zaken nu stonden, óf de kranten zouden wor den gebreideld óf de president zou worden gedwongen af te treden, wil de men een volksopstand voorkomen. Alternatief voor heer Smallenbroek, die de hele dag aanwezig was, binnenkwam, kreeg hy een ovationeel applaus. Uit de zaal werden kritische vragen gesteld, onder meer aan fractievoorzit ter Roolvink, maar deze wilde hierop niet ingaan. Wel toonde hy zich des gevraagd bereid tot een nader ge sprek met de oud-minister. Party voorzitter dr. W P Berghuis, die eveneens een ovatie kreeg, was wel bere:^ op de kwestie-Smallen- broek in aan. Hy zei. dat hy hefc betreurde .at het party bestuur in versterkte samenstelling het voorstel van het dagelyks bestuur om de heer Smallenbroek kandidaat te stellen, had verworpen. Hy liet weten, dat men het hem niet kwaiyk kon ne men, dat hij, ook al is hy par- tyvoorzitter, openly k heeft gezegd, dit jammer te vinden. „Het besluit zelf moet echter als een bevoegd be sluit worden aanvaard", aldus dr. Berghuis. ADVERTENTIE Zolang de voorraad strekt: bestaande uit 28 pagina's met tientallen interessante vleesrecepten en vleestips. U krijgt de kalender thuis gestuurd als u de bon invult en zegt welke vleesschotels u le en 2e Kerstdag graag op tafel zou willen brengen. Zend de bon in een gesloten envelop (als brief frankeren) aanHoofdschotel VLEES, POSTBUS 860, DEN HAAG. Bovendien kans op een fraai# vleesvork met voorsnijmes I Mijn vleesschotel 2e Kerstdag: HOOFDSCHOTEL militaire dienst Op haar landelyk congres in Utrecht heeft de Progressieve Studenten Organisatie (PSO) een plan ter tafel gebracht tot het onrich- ten van een „noodweer-korps", dat jongelui in staat zou moeten stellen de tijd die normaal opgeëist wordt voor de militaire dienst, te besteden aan activiteiten ten behoeve van de hulp aan ontwikkelingslanden, ram penbestrijding en de leniging van acute nood in eigen land. Een bepaald regeringsdepartement zou dan leden van dit „algemeen noodweer korps" tot zyn beschikking kunnen vragen. Als tijdvak van zulk een dienst verband wordt door de PSO in een nota een periode van 12 maanden voorgesteld, „omdat dit de langste termijn is. die rog te overzien blyft. wil men ze kunnen inpassen in zyn eigen loopbaan, zonder volledig los te raken van de achtergrond, waarin men tot dat moment geplaatst was" Het kan, aldus de nota, vooral als voor deze dienstvervulling een oplei ding van langere duur nodig is. om redenen van continuïteit, rentabili- tiet of anderszins, nodig zijn om deze periode van 12 maanden te overschrijden. In dit geval moeten voor de tyd dat de genoemde periode overschreden wordt, voor de betrok kene faciliteiten geschapen worden in de vorm van reële financiële ver goeding tydens deze aansluitende pe riode, of na beëindiging van het ver band faciliteiten bij studie en solli citatie. Als belangrykste vormen van mogelijke inzet vallen twee groepen te onderscheiden, een inzet geduren de langere tyd en een inzet geduren de korte perioden. In het eerste ge val betekent het uitgestuurd worden om hulp te verlenen in een ontwik kelingsland in het tweede geval voor namelijk in eigen land hulp bieden. Ondergrondse tempel Aan de Kust van de Kaspische Zee is by bo ringen naar olie een ondergrondse tempel, uitgehouwen uit kalksteen ontdekt. Op de muren van de tem pel heeft men drieschilderingen ge vonden. ADVERTENTIE choc, musket - kransjes van niet duur wei heerlijk (9uc/ teuwo Men verneemt dat het voornemen bestaat om Z.KJi. Krins Alexander in het vol gend jaar, wanneer Z.KJi. i zijn zestiende jaar zal heb- l ben bereikt, de academische i lessen te Leiden te doen bij- i wonen. in Bretagne en in Nor- mandië verkoopen jonge meisjes en vrouwen voor een spotprijs haar hoofdhaar aan kooplieden, die met dat doel uitsluitend het land door trekken. Oude vrouwen zeilt i staan haar grijs hoofdhaar af voor een paar franken en i een bonten doek. Dezer da- t gen echter heeft de prefect van Normandië een verbod uitgevaardigd tegen het ver koopen van eigen hoofdhaar.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1