Prinses Irene bezocht xpositie te Barcelona kunst kalei ÓOSQQ9P 'De grote wereld van het kleine 'ELE CARLISTEN AANWEZIG Het „Hooglied*" van Bertus van Lier Grote eer aan Elly Ameling Van Nederlandse schilder Lommen Franca weigerde te trouwen met haar ontvoerder Verbluffend werk: ongekunsteld PAO 19 DECEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD Literair-historische opdrachten 1966 De minister van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk heeft opdracht verleend aan: drs. A. Ab- benhuis te Eindhoven om een uit gave te verzorgen van de oorlogsge dichten van Lukas Schermer; prof. dr. B. A. Bray te Utrecht om een studie te schreven over de Frans talige poëzie van Constanten Huy- gens; mevrouw drs. D. Constandse te Utrecht om een studie te schrijven over het humoristische werk van Gerrit van de Linde Jsz. (De School meester) mevrouw dr. A. M. Cram- Magré te Bussum om een uitgave te verzorgen van Emants's Lilith; prof. dr. E. G. A. Galama te Hilver sum om een heruitgave te verzorgen van de latere gedichten van Jan Jansz. Starter; mevrouw J. Kramer- Vreugdenhil te Waalre om een bio- grafisch-essayisbische studie te schrijven over Jacqueline van der Waals; prof. dr. P. Minderaa te Lei den om een uitgave te verzorgen van Bredero's Moortje; C. J. M. Mole naar te Volendam om een uitgave te verzorgen van de volledige brief wisseling Geeraert Brandt-Joannes Vollenhove; dr. J. de Rooy te Upp sala (Zweden) om de Sparsa Geelia- na voor druk gereed te maken; prof. dr. C. F. P. Stutterheim te Oegst- geest om een uitgave te verzorgen van Bredero's Spaanschen Braban der; dr. F. Veenstra te Amsterdam om een uitgave te verzorgen van Bredero's Griane. (Speciale berichtgeving) De jongste weekend-programma's van het Concertgebouw orkest waren in hoofdzaak gevuld met uitvoeringen van „The holy song" Engelse versie van het „Hooglied", waarop Ber tus van Lier muziek heeft geschreven voor solisten, koor en orkest. Deze thans in Groningen werkende lector in de kunst geschiedenis was daarbij aanwezig en toonde zijn ingenomen heid met de uitvoering, die inderdaad voortreffelijk was, niet slechts door Bernard Haitink en het Concertgebouworkest, maar ook door het Ned. Fhilharmonisch koor en de solisten Elly Ameling, George Maran en Guus Hoekman. Naast Haitink komt Elly Ameling de grootste eer toe, want zij heeft met haar gouden stem, de partij van de bruid „De Sulamieth" gezongen. Zo gaaf van toon, zó welbewust van expressie, dat zij als dè bruid in haar diepe sensitieve maar niettemin verheven liefde een „vlam van Jeho va" was. Haar bruidegom als haar echtgenoot-minnaar was een eenvou dig man, maar werd hij niet als een koning, die haar in bezit nam? Bertus van Lier heeft zich aan een symmetrisch gebouwde vormge ving gehouden, gemeten naar de versheffingen der Hebreeuwse zan gen. Zo ook muzikaal in zijn concep tie, waarin hij enerzijds strenger als muzikaal bouwmeester is dan in zijn vroegere composities, maar daartegen over met grotere vrijheid, die aan de reciterende zangbasis van de bruid een ruimere ontplooiing geeft, de Koning resoluter stemt in zijn tekst en de herder bepaalt tot het ongecompliceerde van de zuivere lief des-een voud, wat hem juist ko ninklijk doet zijn. Wij zeiden het reeds: het was een zeer mooie uitvoering met Elly Ameling als zangeres, wier zang kunst ons alleen reeds gedurende een uur volledig heeft kunnen boeien. Vooraf speelde de Engelse pianist Clifford Curzon, Mozarts pianocon cert in c kl. t. KV 491 op een uiterst- muzikale wijze. Het orkest schonk onder Haitink een musische repliek. Expositie te Nieuwkoop (Van onze correspondent) inses Irene en prins Carel Hugo de Bourbon y de Parma <en onder zeer grote belangstelling in Barcelona in de rie René Metras, de tentoonstelling van de Nederlandse ier Gerard Lommen geopend. De Prins en Prinses waren deze gelegenheid speciaal uit Madrid naar Barcelona ge in. Zij bleven geruime tijd in de Galerie, waar zij de ge seerde werken lieten verklaren door de schilder. De of- e openingsceremonie bestond uit het heffen van een glas sneden en onvervalste Hollandse jenever, die overigens |i ten bekende fabrikant met veel succes in de Spaanse stad gona wordt gestookt. Er kwam bij deze kleine plechtig- een glaasje tekort, waarbij prins Carel Hugo galant het aan de vrouw van de schilder afstond om te proosten. 600 genodigden «s Irene ging zeer charmant [I in een grasgroen mantelpak xmeerde met haar aanwezig- i vele honderden kunstmin- dan 600 genodigden verdron- ch in de Galerie. Onder hen zich een belangrijk deel van gebreide Nederlandse kolonie .rcelona. Een honderdtal trou- lucces voor Nel hout in Amerika in sccesvolle toernee door de de Staten en Canada is de ïhtskunstenaares Nel Oost- tort geleden in Nederland te- leerd. Wederom met een uitno- voor een grotere serie voor- ;en in de herfst van 1967. optreden concentreerde zich hoofdzakelijk op de staat fork, o.a. voor Hunter College, vorig jaar zo veel succes dat men haar weer met het- programma uitnodigde. [15 en 19 mei 1967 zal Nel Oost- )p de Expo in Montreal optre- Iteraard ook met Engelse op- igen. Haar optreden valt in de- week als dat van het Concert- [workest. Lerstnummer ikkersweekblad l(Vam onze kunstredactie) J Drukkersweekblad en het blad pijn" hebben hun ieder jaar ge- pl|jk uitgegeven kerstnummer peer gewijd aan „het teken". Het pengesteld door de oud-directeur pet Stedelijk Museum in Amster- Ijhr. W. Sandberg, die ook de leving in handen had. p de totstandkoming van het pder fraaie kerstnummer is mee- ht door 9 Nederlandse drukke en 26 Nederlandse clichéfabrle- Sandberg en zijn medewerkers w dit nummer opnieuw tot een btig visitekaartje gemaakt van Nederlandse grafische industrie, toet 51.000 werknemers dit jaar '225 miljoen gulden naar het bui- jpd exporteerde. Dat is ongeveer Imeer dan vorig jaar. [het kerstnummer wordt het p „Het teken" in vijf rijkelijk [prachtige boekdruk- en diep- Plustraties verluchte hoofdstuk- vitgewerfct. Prof. dr. Th. P. van ti geeft een beschouwing over (Teken en zijn betekenis". Wllle- 1 &n Pieter Brattinga wijden een tistuk aan het „Teken op uw •Verder wordt aandacht besteed [de onderwerpen „Van teken tot Peking", „Het teken aan de wamd n de ruimte" en aan „De hand- dongen naar een glimlach en een handdruk van de prinses. Zij liet echter duidelijk blijken dat zij voor de schilder Gerard Lommen en zijn werk was gekomen. Om te voorko men dat de Carlisten van deze ope ning een politieke demonstratie zou den maken, was een achttal poli tiemannen in burger in de zaal. Centrum van kunst Barcelona is nog steeds het onbe twiste centrum voor beeldende kunst in Spanje. De banden tussen deze romantische stad aan de Middelland se Zee en Parijs zijn zeer hecht. De grootste paladijnen van de schilder kunst in de wereld hebben in Bar celona hun ateliers gehad, of heb ben die er nog. Picasso heeft er zijn eerste bekendheid gekregen. Joan Miro verblijft er veelvuldig en graag. Salvador Dali houdt er herhaaldelijk generale repetities voor de stunts die hij regelmatig in Amerika en Frank rijk afwerkt. Antonio Tapies schil dert er zijn hoogbetaalde doeken. Door de aanwezigheid van deze grootheden bloeit de particuliere kunsthandel in Barcelona welig. Het is tot nu toe weinig Nederlanders gelukt om in dit selecte gezelschap door te dringen. De Limburger Gerard Lommen (32) is daar zonder veel moeite in geslaagd. Zijn surrealisme, dat hjj met een grote verfijning In myste rieuze halftonen verwerkt, is do-or de verwende Barcelonose kunstkritiek een openbaring genoemd. Gerard Lommen heeft in Nederland weinig geëxposeerd. HU was mede-oprichter van de Maastrichtse „Groep 5". Sinds 1963 woont hU in Spanje, waar hy door deze tentoonstelling byzonder de aandacht trekt. Expositie te Leiderdorp samen met bedrijfsleven De Culturele Raad in Leiderdorp heeft onlangs de directeu ren van de N.V. Ned. Durisol, de heer ir. H. v. d. Velde, en van de N.V. Ver. Touwfabrieken, de heer H. B. Haanappel, bena derd, teneinde de mogelijkheid te onderzoeken de werknemers van deze bedrijven in contact te brengen met uitingen van hedendaagse kunst. Daarbij is o.m. gedacht aan het organiseren van tentoonstellingen in de kantines van de bedrijven ten be hoeve van de werknemers. Genoemde directeuren stonden positief tegen- De zoon van een schatrijke familie is zaterdag tot elf jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens ont voering en verkrachting van het meisje dat hy wilde trouwen. De 23-jarige Filippo Melodia handel de overeenkomstig de eeuwenoude traditie op Sicilië, en als de 18 jarige Franca Viola zyn aanzoek had aangenomen zou de aanklacht tegen hem zijn vervallen. Maar Franca weigerde haar rol in dit drama mee te spelen en sprak de historische woorden: „Ik veraf schuw hem. Ik trouw nooit met hem". Daarmee was ze in de moderne steden van noord-Italië een hel din maar in het reactionaire zuiden byna een paria. Volgens de traditie zou Franca's eer zyn gered als ze met Filippo ge trouwd was. Maar toen de politie haar een week na de ontvoering opspoorde verklaarde ze, dat liefde Florentijnse musea gaan weer open De Florentijnse musea die bij de overstromingen van 4 november ern stige schade opliepen, zullen op '21 de cember weer opengaan. De Uffuzi Galerij, het Pett.i paleis, het Zilvermuseum, het archeologisch museum, het Home museum en de kapellen van de Medlois zijn tot Kerstmis gratis toegankelijk. Op 21 januari sluiten zy hun deuren weer voor verdere restauratie. Het zwaar beschadigde museum van de Santa Croce kerk en van de kathedraal blijven voorlopig nog dicht. voor haar belangrijker was dan de conventie Daarmee koos ze het lot van een oude vrijster, want op Sicilië wordt een meisje, na een paar uur in het gezelschap van haar ontvoerder, als onteerd be schouwd en dan zal geen Siciliaan haar nog willen huwen. In de dagen voor het proces werd Franca uit de gemeenschap gesto ten, terwijl de boerderij van haar vader in brand werd gestoken, zyn wijngaarden werden omgehakt en zijn akkers vernield. Hy smeekte zijn dochter met Melodia te trou wen, maar het meisje bleef weige ren. Ze moest tenslotte door de politie worden beschermd. Twaalf vrienden van Melodia ston- i den terecht wegens medeplichtig heid aan de ontvoering. VUf wer- I den vrijgesproken, zeven anderen I kregen elk vier jaar en acht maan den. over het voorstel van de C.R. Deze heeft daarop het contact gelegd met de Nederlandse Kunststichting in Zeist, die dergelijke tentoonstellingen organiseert. Nu zal van 24 december tot 24 Ja nuari in de kantine van de N.V. Du risol, Achthovenerweg in Leiderdorp een tentoonstelling worden gehouden van voornamelijk grafische kunst. De expositie is gratis te bezichtigen en is geopend: dinsdags en donderdags van 1921.30 uur, 's zaterdags van 1012 uur en van 1921 uur, 's zon dags (ook tweede kerstdag) van 14 17 uur. Eerste kerstdag en nieuw jaarsdag gesloten. De collectie bevat aquarellen van Theodoor Heines, linosneden van Ruth Fischer, houtsneden van Hans Sammeshaus, etsen van Rob Otte en litho's van Metten Koornstra. Na af loop van de tentoonstelling bestaat er gelegenheid werken te kopen. Op alle werken wordt door het Rijk een subsidie van 25 gegeven. De directeur van de N.V. Durisol heeft aan deze tentoonstelling een prijsvraag verbonden, waardoor het mogelijk is, dat de bezzekers in het bezit kunnen komen vaai één van de tentoongestelde werken, waarvan er één verloot zal worden. Daartoe moet men een enquête-formulier invullen, waarin gevraagd wordt een eigen vi sie op deze tentoonstelling te geven. Dit is de eerste maal dat een ten toonstelling in Leiderdorp wordt ge houden in samenwerking met het be drijfsleven. Door het Kunstgenootschap ,,'t Regthuys" is in het Oude Raadhuis te Nieuwkoop een tentoonstelling ingericht, die in de reeds lange serie evenementen waarvoor het kunstgenootschap zorgde, een heel bijzondere plaats inneemt. Ditmaal is men namelijk op het idee gekomen een expositie te houden van kleutertekeningen en plaksels en daartoe heeft het genootschap een grote hoeveelheid tekenpapier aan de ver schillende kleuterscholen in de gemeente beschikbaar gesteld. Nieuwe uitgaven „MOORD EN WEDERWOORD" De bekende schrijver Jürgen Thor- weld heeft de resultaten van een door hem ingesteld onderzoek naar de ge schiedenis van de moderne gerechte, lljke politie en de door haar toege paste methoden neergelegd in een lijvig boekwerk (553 pagina's), waar van de Nederlandse titel luidt; „Moord en wederwoord". Het is een aaneenschakeling van spannende verhalen, waarin de mis daad het centrale thema vormt, dat in alle mogelijke variaties ten tonele wordt gevoerd. Tal van oriminele za ken, welke in de laatste eeuw over de gehele wereld in het brandpunt van de publieke belangstelling heb ben gestaan, worden hier uitvoerig beschreven, waarbij ook de belang rijk» rol wordt geschetst, welke de wetenschap (dactyloscopie en che mie) heeft gespeeld bij de ophelde ring van talloze aanvankelijk hoogst mysterieuze misdrijven. Nederlands meest geciteerde patho- loog-anaitoom, dr. Ja Zeldenrust, schreef een inleiding tot dit werk, dat werd uitgegeven door de druk kerij Erven J. Tijl in Zwolle. Mobiles maken, door A. Wiohtel. Papier vouwen, door W. Baehr. Poppekleertjes maken door H. Rothmann. Dieren van stof malen, dooi V Steinbaoh. Amstelüips. Uitg.: I J. Veen, Amsterdam. Aanryding, schade en aansprake- ïykhcid, door mr. G. F. Palm. Moeders met hun kleuters op de arm, bezien het werk van hun kinderen op de bijzonder geslaagde expositie in „Het oude Regthuys te Nieuwkoop. Lerlei indrukken. Op onbevangen wijze kunnen zij zich beeldend uiten en het resultaat hiervan is vaak héél verbluffend. Met zijn nog niet ver wrongen gevoel voor expressie geeft het duidelijk zyn gedachten weer. Dafc geschiedt in het felle rood waarmede het kind vrolijke beelden schept of met diepzwart, waaruit vaak een openlijke of soms verborgen angst spreekt. Byzonder goed getroffen vond d« inleider het, dat men het beschikbare tekenpapier op groot formaat heeft verstrekt, waardoor de kinderen In staat zijn geweest zich naar hartelust op het papier uit te leven. Het werk van de kleine kinderen, zoals het hier en overal elders wordt gemaakt heeft de ogen geopend voor het werk van de expressionisten, dat zo lang ver foeid Is geweest. Na de toespraak van de heer Al tera, werden, zoals gebruikeiyk, ver frissingen gepresenteerd, welke, héé4 toepasselijk op een expositie als deze, bestond uit het drinken van limonade mot een rietje I Hierna, konden de genodigden, on der wie burgemeester van Montfoort en een aantal kleuteronderwyaer»- sen en kinderen wier werk was ten toongesteld, een rondgang maken. De expositie is een lust voor het oog! Er zijn werkstukken by die fraai van kleurencombinatie en uitbeel ding zyn. Ook het plakwerk dat d» wanden siert is zó echt en treffend dat men zich afvraagt hoe het moge lijk is. dat dit werk van klein», nog onontwikkelde kinderen is. Z|J geven er blijk van onbewust gevoel voor weergave en beeldvorming te hebben die sprekend is. Daarvan zou men zich niet anders kunnen wensen dan dat dit gevoel steeds verder wordt j ontwikkeld en niet ophoudt by hot verlaten van de kleuterschool. Geluk, kig is hiermede trouwens door het Kunstgenootschap een begin ge maakt, door medewerking te verlenen by de cursus „Vrije expressie", welk» in samenwerking met de speeltuin vereniging ..De Zudde" wordt ge houden. De voorzitter van het Kunstgenoot schap. dr. G. J. Bremer, vermeldde in zUn openingswoord nog, dat deze stukken nu eens niet te koop zUn, omdat ze zó kostbaar z^n. dat ze „voor geen prUs te koop zUn". Hoe wel dit niet in ernst werd gezegd, schuilt een grote mate van waar heid in deze bewering. Dit kinder werk is waardevol, al is het alleen maar om zijn pure echtheid. Deze tentoonstelling is meer dan ooit een gang naar het oude raadhuis volledig waard! Tot 5 januari a.s, heeft men daartoe elke middag van 2 tot 5 uur de gelegenheid. Twee kleuters bezien hun werkstuk „De ooievaar". ,jZou deze ons heus gebracht hebben?" is kennelijk de overdenking van het tweetal. tera, ciie voor zijn pensioenering te kenleraar was en een dissertatie schreef over .Kindertekeningen". Hy noemde deze expositie een kosteiyke werkelijkheid. Dit kinderwerk is geen kunst en kunst is nu eenmaal geen kinderwerk, hoewel dit laatste wel eens beweerd wordt. Er zyn treffende overeenkomsten tussen de kunst en dit kinderwerk waar te nemen. Bij het kind is het een spelenderwys uiten van datgene wat hy om zich ziet. Hy goeft dit weer op de wyze waarop hij het ziet, hetzij dat dit een vrolijk of wel een angstig uit drukken is. Dit werk is gemaakt door kinderen op een leeftyd waarop ze het meest ontvankelijk zijn voor al- Het spreekt vanzelf dat de kinde ren hiervan een bijzonder dankbaar gebruik hebben gemaakt. Het resul taat was 'n enorme hoeveelheid werk stukken, die het genootschap werd toegezonden. Hot was voor een daar toe ingestelde commissie een heel moeilijke taak om keuze te maken uit deze hoeveelheid materiaal. Na veel wikken en wegen is men er In ge slaagd zowel de beneden- als boven verdieping van het raadhuis te vul len met een kleurrijke serie werk stukken. die daarom zo interessant is omdat het een geheel vormt van echtheid en ongekunsteldheid. Zaterdagmiddag werd deze ten toonstelling geopend door dr. J. Al-

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15