Navo-ministers nemen afscheid van Parijs Dader van overval in Opende snel gepakt Defensie-uitgaven 115 miljoen lager MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 DECE OP negentiende-eeuwse kaarten maakt de Chinese kustlijneen nogal gespikkelde indruk: dat waren de Russische, Duitse, Engelse, Fran se en Portugese enclaves, verdrags havens en concessies, die het Chi nese rijk als handelsbases aan bui tenlandse mogendheden had toege staan of (veelal) had móeten toe staan. Van die oude toestand is niet veel meer over: alleen het Britse Hongkong en het Portugese Macao beide op een onderlinge afstand van 60 km in de buurt van Kanton ge legen herinneren nog aan de tijd toen de Chinese kiezers de „blanke duivels" of „barbaren" maar liever buiten de landsgrenzen hielden, doch vervolgens voor de militaire over macht moesten zwichten. Alleen dus Hongkong en Macao, maar naarmate het Chinese nationalisme-in-com- munistische-vermomming en daar mede ook de zucht tot afronden-van- het-grondgebied zich sterker doen gevoelen klemt de vraag: voor hoe lang nog? Voor Macao in elk geval is de periode van betrekkelijke zelf standigheid voorgoed ten einde: gis teren heeft de nieuwe gouverneur, generaal Nobre de Carvalho, de com munistische leiders in de stad laten weten, dat alle eisen in verband met de onlusten van twee weken geleden zyn ingewilligd. Zoals men zich her innert werden op 3 december J.l. acht Chinezen gedood en meer dan hon derd gewond tijdens een protestbe toging tegen de „wreedheden" van de Portugese politie, die in actie was gekomen tegen de clandestiene bouw van een school. Nadien eisten de Chinezen strenge bestraffing van de verantwoordelijke chefs van politie en militairen, een verbod voor poli tie en leger om geweren en gummi stokken tegen Chinezen te gebruiken, betaling van schadeloosstelling aan de familie van de slachtoffers en uitlevering van zeven Chinezen, die drie jaar geleden naar Macao ont snapten en nationalistisch-Chinese agenten en saboteurs werden ge noemd. Al deze eisen heeft de Por tugese gouverneur nu dus aanvaard, wat er ojn. op neerkomt, dat de Por tugezen geen gezag meer hebben over hun kolonie (of „provincie", zo als Lissabon Macao pleegt te noe men). Veel keus hadden de Portu gezen overigens niet: er kruisten Chinese kanonneerboten voor de kust, er zouden aan de landzijde vele dui zenden manschappen zijn samenge trokken en bovendien was de Chi nese economische infiltratie in Ma- cao reeds zover gevorderd, dat het Portugese gezag toch al niet veel meer dan een wassen neus genoemd kon worden. En daarmee is Macao als restant van Portugals vroegere machtspositie in Azië in feite van de kaart geschrapt, al heeft het niet het lot van Goa in India ondergaan, waar aan de Portugese voorrechten definitief een einde is gemaakt. Al leen een deel van Timor is nog over, zolang althans de regering in Dja karta zich daarbij wenst neer te leggen WAAROM de Chinezen meenden de incidenten van twee we ken geleden te moeten uitlokken is intussen nog steeds niet duidelijk. Peking had vroeger verklaard, dat het probleem van de „koloniale restan ten" Macao en Hongkong tegelijker tijd zou worden opgelost. Maar Hongkong is tot nu toe met rust ge laten, overigens wel begrijpelijk, om dat dit een machtige havenstad is met een bruisende bevolking van3ii miljoen, tegenover de 300.000 van het nog slaperige Macao. Laatstgenoemd gebied is overigens reeds vierhonderd ja*-, in Portugees bezit: sinds 1557, al erkenden de Chinezen dat pas officieel in 1887. Er is een tijd ge weest, dat Macao een nogal dubieuze reputatie genoot als centrum van de opiumhandel. Maar de laatste tien tallen jaren scheen het hoofdzakelijk te drijven op Portugese subsidies, op de inkomsten van de twee casino's en op de geldspeculatie. Voor de Chi nezen kan het dus nauwelijks aan trekkelijk genoemd worden, in te genstelling tot Hongkong, dat welis waar, net als Macao, goeddeels af hankelijk is van de toevoer van le vensmiddelen uit het aangrenzende Chinese gebied, maar als „leveran cier" van buitenlandse betaalmid delen door Peking in ere wordt ge houden. Dat Peking dus Hongkong zal terugeisen is om die reden voor lopig niet zeer waarschijnlijk. Waar om dan die afzonderlijke actie in Macao? Sommigen veronderstelden, dat het hier ging om een krachtproef tussen de Rode Garde van de pro vincie Kwangtoeng en de centrale regering in Peking Maar daar staat tegenover, dat het „Volksdagblad van Peking", orgaan van de Chinese com munistische partij, zich kenneiyk ak koord verklaarde met de anti-Portu- gese campagne in Macao, toen het dezer dagen schreef: „Met het grote Chinese volk, dat gewapend is met de grootse gedachten van Mao Tse- toeng, valt niet te spotten. Het zal nooit dulden, dat de Portugese auto riteiten in Macao op barbaarse wuze hun landgenoten blyven vervolgen. Het is absoluut onmogeiyk, dat die autoriteiten onder leiding van de imperialist Nobre de Carvalho zich vrypleiten van deze bloedschuld Deze ondubbelzinnige taal maakte duideiyk, wat de verklaringen over „geiyktydige" oplossing van de pro blemen Macao en Hongkong in werkeiykheid waard zyn. Andere commentators hebben verband ge zocht tussen het dulden van Portu gals koloniale overbiyfselen en de Chinese propaganda in de Portugese gebieden in Afrika Daar werd tegen over de anti-Portugese rebellen be toogd, dat men niet bevreesd be hoefde te zyn voor „Chinees neo-im perialisme" in Afrika, omdat Peking immers het voortbestaan van Macao bleef gedogen! Misschien is dit de reden, dat Peking thans het Portu gese gezag in Mr.cao weliswaar de nekslag heeft toegebracht, maar in BChyQ de facade van verdraagzaam heid en inschikkelykheid overeind houdt Voorlopige zetel bij Brussel (Van onze Parijse correspondent) Op de tweede en de laatste dag van hun halfjaarlijks zitting hebben de 15 NAVO-landen besloten dat zo snel mogelijk in Evere bij Brussel een voorlopige zetel zal worden opgetrokken. Gelijktijdig zal in de Brusselse voorstad Heysel, precies op de plaats waar indertijd het Fransfe paviljoen op de grote wereld expositie stond, met de bouw van een definitief NAVO-paleis worden begonnen. Voor Ihet definitieve NAVO-paleis is een periode van 3 a 4 jaren uitge trokken. Doch in eik geval hebben de ministers in hun NAVO-functie nu voorgoed afscheid van Parijs ge nomen. De volgende zitting, in mei, zal in Luxemburg worden gehouden. Het afscheid van Parys betekent overigens niet alleen een geografi sche, maar ook een politieke breuk in de geschiedenis van de grootste alliantie die de westeiyke wereld ooit heeft gekend. Het commu niqué dat in de laatste uren van de zitting van gisteren tot leven werd verwekt, demontreert trouwens dui delijk die nieuwe fase waarin de NAVO nu officieel getreden is. Het lange document bestaat uit twee de len, waarvan het militaire hoofdstuk slechts door 14 landen niet door Frankryk onderschreven werd. Maar ook in de passages die uit naam van alle vyftien leden-landen konden worden uitgegeven, is de weerslag van de staatkunde van pre sident De Gaulle toch niet moeilijk aan te wyzen. Uit het feit dat het -communiqué verscheidene on derwerpen van culturele, politieke en economische aard als de Kennedy- ronde overhoop haalt, die vroeger meestal bleven rusten, kan men al concluderen dat de alliantie nu ook buiten het strikt militaire termijn een rechtvaardiging van haar be staansrecht zoekt. Dat de NAVO grondig op de helling moet worden geplaatst hebben de ministers of ficieel erkend door de aanvaarding van het Belgische voorstel dat, by monde van minister Harmei, don derdag al in die richting wees. Initiatief België heeft deze dagen in Parys bewezen, hoe, diplomatiek gesproken, een klein land toch niet noodzake lijkerwijs aan de leiband van de grote mogendheden behoeft te blij ven lopen. Men kan zich daarom af- en het karakter van de banden waardoor zy sinds de oprichting der alliantie verenigd zyn. Cals huurt huis van het Rijk (Van onze Haagse correspondent) Het huis aan de Nieuwe Duinweg 20. waarin oud-minister-president, mr. J. Cals, binnenkort zal gaan wo nen', is gekocht door het Ry k, om „in dringende gevallen te kunnen voor zien in een tydeiyke huisvesting van regeringspersonen „Het pand zal meer in het bijzon der worden gebruikt, zo meldt het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, „voor een ty- delyke huisvesting van de aftredende minister-president, om het Catshuis te allen tijde op korte termijn te kunnen vrijmaken". Op de vraag hoe lang de „tyde- lijke" huisvesting van de heer Cals, die het huis heefrt gehuurd, zal zyn, kon het ministerie slechts meedelen: „Tot de heer Cals iets anders heeft gevonden. Tydelijk is een rekbaar begrip". De woning heeft f 275.000.gekost. land werd gelanceerd. Tenzy de Gaullistische spiytzwam nu ook de geïntegreerde Benelux al heeft weggevreten. Een derde punt van belang is de oprichting van een nieuw lichaam waarin en waardoor een voorzichtige stap wordt gedaan om de verantwoordeiykheden inzake de nucleaire strategie wat te verde len. Ten vierde en tenslotte heeft deze laatste zitting In Parys dan nog een aanzieniyk positiever standpunt dan ooit tevoren ingenomen ten aan zien van de wenseiykheid de con tacten met Oost-Europa op alle "iet- militaire gebieden te intensiveren. Als conclusie kan men dus zeker zeg gen en herhalen, dat de vijftien NAVO-landen nu al een onmisken baar begin hebben gemaakt met een fundamentele herziening van de zin Verhoging premie van bejaarden verzekering Naar het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid meedeelt, is de premie van de ziekenfondsverze kering voor bejaarden per 1 januari als volgt vastgesteld: by een Inko men niet hoger dan f 6.260.per jaar wordt premie van f 6,63 op f 8,16 per week gebracht of f35,46 per maand. By een inkomen niet hoger dan f5.576,— gaat de prenve van f 4.42 naar f 5,44 per week of f 23.64 per maand. By een inkomen niet ho. ger dan f4.566,— per jaar gaat de premie van f2.21 naar f2,72 per weök of f 11,82 per maand. Eindelijk vrede tussen Rusland en Berwick Wat een opluchting: Rusland en Ber wick-upon-Tweed hebben na 110 jaar vrede gesloten. Een journalist van de Prawda is uit Londen naar dit 12.000 inwoners tellende stadje aan de Schotse grens gekomen om een eind aan de oorlog te maken. Deze kleine vergissing van de ge schiedenis was 'n gevolg van de ge schillen tussen Engeland en Schot land. Eeuwen geleden maakten beide landen aanspraak op het stadje, dat 13 maal van eigenaar wisselde, tot Engeland er tenslotte ln 1482 definitief de hand op legde, a die lange stryd nam Berwick een byzondere plaats in het Engelse koninkrijk in en werd, evenals Schotland en Wales, ln de staat stukken afzonderiyk genoemd. Aan het begin van de Krimoorlog in 1854, verklaarde Engeland het Rus land van de tsaar de oorlog in naam van Victoria, koningin van Groot-Brittannië, Ierland. Berwick- upon-Tweed en de Britse overzeese Maar in het verdrag van Parijs aan het eind van de oorlog, was men minder zorgvuldig, en Berwick werd vergeten. Sindsdien is het af zonderiyk vermelden van Berwick in onbruik geraakt, maar de kwes tie met Rusland was nog steeds niet uit de wereld geholpen. Oleg Orestow, de Londense corres pondent van de Prawda, heeft tn een gesprek met burgemeester R. H. Knox verlichting gebracht. Knox zei: „Vertel het Russische volk in uw krant alstublieft dat ze niets te duchten hebben". De Rus ant woordde: „De Sowjet-Unie is vre delievend en zal alles in het werk steTlen om vreedzaam met alle vol keren van de wereld te leven, de bewoners van Berwick-upon-Tweed inbegrepen". Postkantoorhouder gaf f 520.— (Van onze Groningse correspondent) Een jongeman heeft gistermiddag een overval gepleegd op het postkantoor in Opende. Hij bedreigde de kantoorhouder- kassier, de heer P. Drost met een gaspistool, die daarop in paniek een greep deed in de kas en de overvaller een handjevol bankbiljetten van tien gulden gaf. Deze wilde meer geld, maar de heer Drost sprong weg van het loket. De dader maakte zich toen met 520 gulden uit de voeten. Hij is later gegrepen. Even voordat het kantoor voor de middagpauze zou sluiten om half één kwam de jongeman het kan toor binnen. Hy kocht van de heer Drost, die op dat moment helemaal alleen in het kantoor was, een paar postzegels en daarna begon de jon geman een in het Duits gesteld te legram op te geven. Hij had nog maar een paar woorden opgegeven, toen hy een pistool trok en die de heer Drost onder de neus hield. „Ik wil geld", zei de overvaller. De totaal verbouwereerde heer Drost deed een greep in de kas en gaf de dader een stapeltje bankbiljetten van tien gul den. De overvaller was hiermee niet tevreden en zei meer geld te willen hebben. De heer Drost sprong echter van het loket weg. waarop de dader er vandoor ging. Benauwd geld had hij nog in xjjn bezit. De jongeman was werkloos en had 's ochtends tegen zjjn vrouw verteld dat hij ergens ging solliciteren. Hij Is ingesloten. ADVERTENTIE Bontwerkerij en Pelterijenhande! „De dood van een president Mevr. Kennedy heeft de rechter verzocht de pubükatie tegen te hou den van „Death of a president", het boek van William Manchester over de moord op president Kennedy. Zy voert aan dat zjj en haar zwa ger Robert Kennedy in stryd met de afspraak het manuscript niet ter goedkeuring toegezonden hebben .ge kregen. De actie, is behalve tegen de schryver gericht tegen de uitgevers, Harpers en Row, en tegen het tyd- schrift Look, dat het recht heeft ge kocht om het boek als feuilleton te publiceren. Mevr. Kennedy wenst ook niet dat Manchester een Londense uitgever het recht geeft het manuscript in boekvorm in Engeland te publiceren, zy vraagt de rechtbank voorts de auteur te gelasten haar de geluids banden met gesprekken terug te ge ven die zy kort na de aanslag met hem heeft gehad. De Kennedy's had den Manchester in staat willen stel len het relaas van de moord willen laten schrijven zonder onjuistheden en sensatiezoekery. De president van het hof in New York heeft een bevel uitgevaardigd dat de uitgever en de schryver moe ten aantonen waarom naar hun mening de publikatie wel moet ge schieden. Zy krijgen daarvoor op 27 december gelegenheid. ZATERDAG Aula U.T.S. (Dieperpoellaan) M.S.G.- bal, 7.45 uur nam. BoerhaavezaalExpositie penteke^ ningen, schetsen en gouaches van G. van Gent en J. A. Dietz. 35.30 en 79 uur nam. Hockeykantine Roomburg Ingang einde Asserstraat)Jazzsociety Folk Beat 14. Optreden quartet Joop van Enkhulzen en jamsessions, 8 nam. Ned. Chr. Reis Ver.: Dagtocht naar Brussel. Vertrek Station 8.30 uur voorm. Rapenburg 10: Engelse avond So ciëteit ,,'t Roefje". 8 uur nam. Stadhuisplein: Kerstzang van scho lieren, 11.30 uur voorm. WASSENAAR (Kunstzaal Heuff): tentoonstelling Corlne Fran- •Heslenfeld en Wlm Vaarzon Morel, ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie van Jehovah's getuigen: 4 en 6.30 uur nam.; openbare lezing 2.30 en 5.15 uur Schouwburg: R.-K.-Toneelgroep „De Gastspelers". Opv. van „De herbergier ster, 8 uur nam. Oude Ryn 5: Pinkstergemeente. Spr. J. Eiker bout van Voorburg. 2 uur nam. Oude Rijn 5: Gem. voor oorspronke lijk christendom. Spr. evang. N. v. d Brugge. 7.30 uur nam. Rapenburg 10: Open Huls Tlenerso- ster". 8 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. Spr. dhr. Diender, 10.30 uur voorm. SchouwburgAbonnementsvoorstel ling Hadgse Comedie. „Een zondag in New York", 8 uur nam. DINSDAG Aula Du Rieuschool: Volle Evange lie-zending. Spr. dhr. P. Imbert, 8 uur nam. ADVERTENTIE Vervolg van pagina 1 Zuidafrikaanse interesse voor Nederlandse onderzeeboten (Van onze Haagse correspondent) Tussen Nederlandse scheepsbou wers en de Zuidafrikaanse regering zyn besprekingen gevoerd over de le- vering van enkele onderzeeboten aan Zuid-Afrika, zo is ons gisteravond van bevoegde zyde bevestigd. Het feit kreeg gisteravond bekend heid door een uitvoerig bericht in VARA's actualiteitenrubriek „Achter het nieuws". Herman Wigbold ont hulde dat een Zuidafrikaanse admi raal in Nederland besprekingen heeft geyoerd over de levering van vier onderzeeboten. Hy verbond aan zyn mededeling de veronderstelling dat het kabinet-Cals, mocht inderdaad de groep uit de Nederlandse scheep vaart. met wie het gesprek is gevoerd op de Zuidafrikaanse voorstellen in gaan. uitvoer van de schepen onge- twyfeld zou hebben verboden. Zeker heid wat toekomstige regeringen be treft ontbreekt echter, aldus de ten dens van Wigbolds commentaar op dit nieuws. By een leverantie zou van Nederlandse zyde de V.N.-aanbeve- ling om geen militaire uitrusting aan Zuid-Afrika te leveren, kunnen wor den genegeerd. Welke betekenis de gevoerde besprekingen, waarby o.a. de Rotterdamse Droogdok Maat- schappy leverancier ook van de Nederlandse Marine betrokken zou ziin, hebben, is niet duideiyk. Overigens bevat de memorie van antwoord niet veel nieuws. Minister De Jong wil het nieuw optredende kabinet niet bin den. Er zullen maatregelen worden getroffen, die beogen de Defensie-uitgaven met f115 miljoen te verminderen. Wat betreft de oprichting van een permanente organisatie inzake nu cleaire aangelegenheden: er is nog geen vaste consultatie-procedure overeengekomen. De minister acht zyn voornemen tot het verkrijgen van technische hulp van de Ver. Staten by de bouw van een onder zeeboot met kernvoortstuwing nog altyd voor verwezenlijking vatbaar. De besparingen op grond van de Drukke tijd voor Britse politie Terwyi alle Britse politiekorp sen speuren naar Frank Mitchell, de „gekke bijlman", die maandag uit de gevangenis van Dartmoor ont snapte. zyn aan de ljjst van ont snapte gevangenen weer enkele nieu we namen toegevoegd. George Pa trick Reardon (22) en Anthony Reardon (16) die met handboeien aan elkaar vastgebonden en opge sloten in een hut per schip van Du blin naar Liverpool werden overge bracht, bleken by aankomst in de Engelse haven te zyn verdwenen. De deur van de hut was geforceerd en men heeft slechts de handboeien ge vonden. „operatie chirurg" worden geraamd op f30 miljoen. Medio 1967 zal een aanbeveling kunnen worden gedaan voor aan schaffing van een moderne verken ningstank. De minister is voorne mens over te gaan tot vervanging van de F84f Thunderstreak en even eens van de T33-trainers van de Kon. Luchtmacht. De voorkeur gaat hier bij uit naar een gewijzigde versie van de Northrop F5a (eenzitter) en de F5b (tweezitter) als opvolgers van de F84f en de T33. Wat betreft het personeelsbeleid: het aantal vrijwillige technische spe cialisten bedroeg 1 dec. 1110. Het aantal aanmeldingen bedraagt 3994. Gestreefd wordt naar een getal van 3000 specialisten in 2 a 2\s jaar; voor de daarop volgende jaren tot 6000 man. De termynen voor uitzending naar het buitenland blyven gehand haafd. Het ligt in de bedoeling de regeling van de rechtspositie der dienstplichtige militairen te doen be rusten op een wet van beperkte om vang, waarin tevens het aan de dienstplichtigen toe te kennen be- roepsrecht is geregeld. De geldende uitstelregeling zal binnenkort wor den herzien. Tenslotte deelt de mi nister mee, dat nog slechts een ge ring aantal marechaussees in Am sterdam bystand verleent. Extra- kosten-vergoeding wordt hun ;iiet meer verleend. torschip Suzanne V is gistermiddag om het leven gekomen toen het schip op de Ryn in Duitsland naby Gref- fern in botsing kwam met een Bel gisch binnenvaartschip. Een scheeps jongen van het Belgische schip sprong overboord om de drenkeling gericht. Grafschennis in Arnhem lieke St.-Eusebiuskerk aan het Nieu we plein op de communiebank was BINNENLAND Woningbehoefte De woningbe hoefte zal tot 1970 jaarlyks toene men met een gemiddelde van 64.000 huishoudens, daarna tot en met 1980 met 72.000 per jaar. Dit zyn de prog noses van een werkgroep, die de prognoses van de vorige minister van Volkshuisvesting (Bogaers) aan een onderzoek heeft onderworpen zy I komen vrijwel overeen met de voor- spellingen van ex-minister Bogaers, „Ik sta nog te trillen op myn be- i zelf op aandrang uit de Twee- nen". zei de heer Drost kort na de jde Kamer deze werkgroep heeft A t overval. „Ik wil best bekennen dat ingesteld. Arnhein, waar men tot de ontdek- ik het benauwd heb gehad. Het zou c, T 8 kwam dat in de rooms-katho- niet de eerste keer geweest zUn. dat ®toa»b,,sl - In Valker een blaffertje algaaf. De heer Dros. stadsgewest van Eindhoven* .s gis- i t/>rmiHrtncr vrwr vcrtMpnwn deelde mee. dat het geld dat de over valler had meegenomen, maar een fractie was van hetgeen in de kas aanwezig was. Nadat de heer Drost de politie had gealarmeerd, gaf hij een signalement op van de dader. Uit deze gegevens concludeerde een naburige garage houder, dat een inwoner van Opende de dader moest zijn geweest. Dit ver eenvoudigde het opsporingswerk aan merkelijk. Reeds enkele uren na de overval kon de politie, die in de wijde omgeving van Opende naar de man uitkeek, deze in Rottevalle (gem. Smallingerland) aanhouden. De da- Scheepsjongen verdronken Een lis onbekend, de door verzekering ge- der is een 21-jarige electriciën, die 18-jarige Rotterdamse jongen, Bert dekte schade wordt op enkele tien van oorsprong een Duitser is. Ilet I Visserman, opvarende van het mo-duizenden guldens geraamd. Dodeiyke val De 53-Jarige huls schilder P. Bloemer uit Zwanenburg is gisteren op slag gedood door een val van 8 meter hoogte op straat. Hy was, staande op een tegen de gevel geplaatste ladder, werkzaam aan een flatgebouw aan de En- gelandlaan in Haarlem, ter hoogte van de derde verdieping. BUITENLAND Filbinger Het parlement van de termiddag voor vertegenwoordigers van de Nederlandse Spoorwegen, van de RAI en van de ondernemerswe reld als primeur voor de Benelux een nieuwe slaapbus gedemonstreerd. De bus zal plaats bieden aan 41 pas sagiers en is by een Valkenwaardse industrie gebouwd. Door het opklap pen van de rugleuningen en gebruik te maken van de zittingen worden per 4 zitplaatsen twee bedden verkre gen, die by een lengte van 1.90 me ter, 4 ligplaatsen opleveren. De bei de eerste slaapbussen zyn reeds ver kocht en in bedryf gesteld. Georg Klesinger op, die bondskase- lier van West-Duitsland is geworden. Legeringskosten De Algemene Vergadering van de VN heeft onge veer 50 miljoen gulden uitgetrokken voor de legeringskosten van de vre- geklad en het Maria-beeld was ont- desmacht van de VN ln het Midden- eerd met schuttingtaai, zyn 's nachts P^€n _commur"s^sche meer dan 25 grafstenen vernield op het oude gedeelte van de algemene begraafplaats Moscowa. Op een groot aantal andere graven waren op schriften, hakenkruisen en SS-tekens aangebracht. Van de dader(s) ont breekt nog elk spoor. Duizend vogels verbrand Dui zend exotische vogels zyn levend verbrand by een brand ln het vogel- kweek- en veredelingsbedriJf Avis- cienta in de Brabantse gemeente Zeeland. De oorzaak van de brand landen stemden tegen. Kooplieden De Indonesische regering werkt aan een wetsontwerp, dat de buitenlandse kooplieden de toegang tot de landeiyke districten zal ontzeggen en zo een einde zal maken aan de economische overheer sing van de Chinezen op het platte land. Dit heeft de .sterke man van Indonesië", generaal Soeharto in Djakarta verklaard. Hulp Australië gaat voor een waarde van 36 miljoen gulden 150.000 ton tarwe en bloem geven aan India, ter leniging van de voed- selnood in dat land. Schulden De schuld uit de eer ste wereldoorlog die een groot deel van de wereld by de Verenigde Sta ten heeft, is in het afgelopen belas tingjaar met 337 miljoen dollar aan rente gestegen, en bedraagt nu meer dan 21 miljard dollar. Eén land Finland doet nog aflossingen. Drie landen hebben hun schuld afgelost Cuba, Liberia en Nicaragua. De wereld is Amerika bovendien nog 19 miljard dollar schuldig uit de tweede wereldoorlog. Boete Een Italiaanse hypnoti seur, die in een café een 17-jarig Frans meisje onder hypnose had ge bracht en haar toen zo de straat op had laten gaan, is in Undine tot een boete van 240 gulden veroordeeld. Vrienden van het meisje hadden haar wegens haar vreemde gedrag naar een ziekenhuis gebracht, waar de artsen er echter niet in slaagden haar uit de hypnose te wekken. Daar voor moest de hypnotiseur worden gehaald. Konijnen In de Sowjet-Unie heeft men konynen zover weten te krygen dat ze aan het roken ver slaafd raakten. Om de gevolgen van het roken voor de ademhaling te be studeren bracht men de dieren er toe maximaal negen sigaretten per dag te roken. De konynen, die door speciale maskers rookten, moesten eerst niet veel van de sigaretten hebben. Maar eenmaal verslaafd aan hun rokertje, werden zy prikkelbaar als zy het niet op tyd kregen. Da Costastrnat 104: Afschm Teljeur van kleuterschool ,X)e| stoel". 7.30 uur nam. N. C. Reis V. Dagtocht naar P Vertrek station 8 uur voorm. T Charlotte de Bourbonhof: El» caclub „De detector", 7.309»i Parochiezaal (Lammenschi Filmavond Ned. Ver. Ex-polity vangenen uit de bezettlngstyt Schouwburg: Abonnements ling Haagse Comedie. „Een r New York", 8 uur nam. Stadhuis (wachtkamer troiif Zitting Bouwfonds Ned. 78 uur nam. Stadhuis: Behandeling genj groting, 7.30 uur nam. StadsgehoorzaalAbonnemet eert Residentieorkest o.l.v. WillT Otterloo. Solist Hans Richter»' WOENSDAG Stationsplein: Officiële openl lastinggebouw, 10 uur voorm. 3 Jeugdhuis (Breestraat 19);! Ned. My voor Tuinbouw en kunde. Bloemschik- en bin:r 7.30 uur nam. i Lakenhal: Kerstconcert Lelds li kunstorkest, 8 uur nam. t Zaal Maria Gijzensteeg: Led a Tuiniers- en Bloemistenver. D uur nam. DONDERDAG Stadsgehoorzaal: K. en Kt} menadeconcert R'dams nlsch Orkest o.l.v. Eduard m.m.v. R'dam Conservatorium Caroline Kaart. 8 uur na Breestraat 19: Sprekers Schans en C. van Eijk, 8 uur i VRIJDAG Oude Vest 13: Evangelisatie tengem. „Ecclesia", 8 uur nan Bevrijdingskerk: Kerstavond afdeling Zuid-West, 8 uur nan\ j Lldo: „Paspoort naar de h j Jaar. Dageiyks 2.30, 7 en 9.1, zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Camera: „Love with I.. stranger". 18 laar. Dagelijks 2.31 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 uur. 2.30, 4.45, 7 Studio: „Ik, een vrouw", 181 Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 U 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. WASSENAAR Astra: vrljdat zaterdag 7 en 9.15 uur, zondag 9.15 uur: Tom Jones, 18 Jat Zondagmiddag 2.30 uur: had. TENTOONSTELLINGEN Galerie Walenkamp (Nieuwste) Tentoonstelling van werk van 1 en Hilgemann. Geopend dinsda zaterdag 11 uur voorm.6 uur. (tot 31 december). Legermuseum Pesthulslann) j altzondering van saterdag 1 fzondag 1-5 uur) Rijksmuseum voor Volken! Tentoonstelling: „Ball, beeli droombeeld". Geopend dageiyk 17 uur: 's zondags 1317 uur maart). Rijksmuseum voor Volken! j Volken!] i-17 „ri '8 Zondags 13 Rilksmuseum ASteenstraat 1Dag 10- ags 13-17 put Rijksmuseum voor de geschip de'- natuurwetenschapper- Daar, 'iu zond 1-4 uur L Zwellandlaan 5: Filiaal Blblif Reuvens: Tentoonstelling Stlf Kunstenaarshuisvesting Joop L Geopend maandag, dinsdag, wof en vrijdag 912 uur voorm er -ar nam. (tot 31 december) De Waag: Kunstmarkt 12ie nam. (van 2023 december tot nam.). Zondag en maandag ge. (t.e.m. 24 december). Avond- en nachtdienst der apoi I Geopend voor spoedeisende ge potheek Tot Hulp der !ooigracht 48, tel. 21060. De zaterdag-, zondag-, avoni nachtdienst van apotheek R Breest Smallenburg te Leidc wordt waargenomen door np a Tot Hulp der Menschheld. De Oegstgeestse Apotheek enR theek Voorschoten zyn geopend. Weekelndedlenst Leldse hul! Tot zaterdagmiddag 12 uur f en de eigen hulsarts te raadj I Na zaterdagmiddag 12 uur men voor spoedgevallen dokte foon 2 2 2 2 2. .1 geen gehoor van uw hulsi specialist (of diens waarnemer h »p dokt.erstelefoon 22222. HAAGS AGEND, ZATERDAG 17 DECEMBER 1 Konlnkiyke Schouwburg, 20.11 Haagsche Comedie, Voorjaar») ken. Dlligentla, 13.00 uur, Tonet Arena. De kleine en de grote I i De Drie Stoepen, 20.30 uur, Jazz Sociëteit, Edgar Batermll Koninklijke Schouwburg. 14.0 [aaesche Comedie, School voor 20.15 uur, Haagsche Come< zoek Mlous8ov. Diligent ia, 14.30 dron. cello en Gd MAANDAG 19 DECEMBER cidenteel Theater Experiment, kaans toneel en jazz van vandat DINSDAG 20 DECEMBER handelsreiziger. Dillgentia, 20.15 uur. StlchtlB cidenteel Theater Experiment, i kaans toneel en <azz van vandaal WOENSDAG 21 DECEMBER t Konlnkiyke Schouwburg, 20.15 Haagsche Comedie, Voorjaarso '-Tn. Joseph's Place. 22.30 uur, K) Kuituur Komedie, Gesnobd val Bouber.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2