EIDSCH DAGBLAD Olie-stop voor Rhodesië Inkomens 73 tot 100 militairen pet. hoger JAMIN GELAND STEMT IN VEILIGHEIDSRAAD MET EIS VAN AFRIKAANSE LANDEN Vervoer Niet alle kleine \emeenten opheffen ONTSLAG VOOR 155 PERSONEN Plan van minister De Jong Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 17 DECEMBER 1966 No. 32053 E. A E. vac Dlshoeck J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, 3,97 per maand, f 0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f0.25 Telefoon Directie en Administratie 26041Redactie 21601 Witte SiugeJ 1 Lelden Giro oo 67065 Engeland heeft gisteravond in de Veiligheidsraad ingestemd |t eisen van Afrikaanse landen volgens welke een verbod op Jiitvoer van olie en olieprodukten naar Rhodesië moet wor- jevoegd aan de lijst van sancties om dat land te jngen de eenzijdig verklaarde onafhankelijkheid op te geven, [stemmenverhouding over de sancties in de vijftien leden Jende Veiligheidsraad was elf voor en nul tegen. De Sowjet- Bulgarije, Frankrijk en Mali onthielden zich van stem- .*r Tkon: >:n: p. Britse afgevaardigde, lord Cara had eerder op de dag al voor- ld een verbod op de uitvoer van tuigen en motorvoertuigen en alen daarvoor aan de lijst toe ;en. Engeland wil daarmee het >er in Rhodesië ontwrichten en ;omen dat buitenlandse firma's igen in Rhodesië oprichten, d Caradon wees een Afrikaans itel van de hand volgens hetwelk d „met alle middelen zou verhinderen dat olie en olie nieten naar Rhodesië worden lerd". geland stemt ook in met de op- aan alle landen Rhodesië geen iciële of economische steun te nen. Deze maatregel zou niet invloed mogen zijn op de beta- van pensioenen, missies en me- e en liefdadige organisaties, geland gaat niet in op het voor- >m categorisch te verklaren dat itse regering Rhodesië geen on afhankelijkheid zal verlenen tot er een meerderheidsbewind is. Dit is een kwestie van de souvereiniteit van het den veroordeeld, is verworpen. Voorts stemde de raad tegen een embargo op de export van kolen en fabrieks- produkten. Apartheid De Algemene Vergadering der V.N. heeft gisteren met 84 tegen twee stemmen bij dertien onthoudingen een resolutie aangenomen waarin de Veiligheidsraad wordt verzocht ver plichte economische sancties tegen Zuid-Afrika af te kondigen daar dit de enige vreedzame mogelijkheid Britse parlement en mag derhalve zijn om een einde te maken aan de niet als deel van de resolutie worden j apartheid in dat land. aanvaard. Engeland, Frankrijk, de V.S. en J andere Westelijke landen worden scherp gekritiseerd wegens „aanmoe diging" van de rassenpolitiek der Zuidafrikaanse regering door hun Schending In de aangenomen resolutie wor den de lidstaten eraan herinnerd dat het in gebreke blijven haar uit te voeren een schending van artikel 25 van het handvest zal betekenen. Daarin staat dat alle besluiten van de Veiligheidsraad moeten worden uitgevoerd. De volgende produkten mogen niet van Rhodesië worden betrokken: as bestijzererts, chroom, ruw ijzer, sui ker, tabak, koper, vlees, vleesproduk- ten, huiden en leer. De raad verwierp een Afrikaans voorstel waarin de Britse weigering geweld te gebruiken met het regime- Smith op de knieën te dwingen, werd veroordeeld. Ook een amendement waarin landen die Rhodesië steunen, zoals Portugal en Zuid-Afrika, wer- uittgebrelde handel met Zuid-Afrika. den gemaakt door de Veiligheidsraad. landen worden verzocht hun handel met de republiek onmiddel lijk te staken. De resolutie werd onder meer ge steund door Afriaaans-Aziatische landen en de communistische staten. De Westelijke landen onthielden zich. Zij betwijfelen of sancties wel het beste middel vormen om een einde te maken aan de Zuidafri kaanse apartheidspolitiek. Zuid- Afrika en Portugal stemden tegen. Nederland behoorde tot de landen die zich van stemming onthielden. In de resolutie wordt aangedrongen Vorig jaar is een soortgelijke uit spraak door de Assemblee goedge keurd. De scherpe veroordeling van de Westelijke handel met Zuid-Afrika in de resolutie is nieuw. Niemv wapen De Zuidafrikaanse minister van Defensie, Botha, heeft in Krugers- dorp bij Johannesburg verklaard, dat de strijdkrachten binnenkort een nieuw wapen krijgen, dat de veilig heid van het land zal waarborgen. Nadere bijzonderheden wilde de op naleving van het wapenembargo bewindsman niet meedelen. Wel zei tot Zuid-Afrika en het zo spoedig hij dat het wapen in Zuid-Afrika is mogelijk beleggen van een interna tionale conferentie over apartheid. De resoluties van de Algemene Ver gadering kunnen alleen bindend wor- NISTER VERDAM: minister van Binnenlandse Za- s bepaald niet van oordeel, dat kleine gemeenten, louter op van haar geringe inwonertal, te worden opgeheven. De be schrijft dit in antwoord ,gen uit de vaste commissie Binnenlandse Zaken in de de Kamer ter voorbereiding van nbare beraadslaging van de ng voor 1967. Heal voor geval zal op eigen me moeten worden bezien. In het been genomen zullen naar de |jpg van minister Verdam die gemeenten voor opneming in TO ter gemeentelijk verband, in lerking komen, die hetzij zelf taken staan, welke haar kracht ven gaan hetzij deel uitmaken een streek, waar een spectacu- ontwikkeling te wachten staat, oor het gehele gebied een uni- beleid vereist. Bate f 500 min. het uitstel van verlaging van Dn- en inkomstenbelasting vloeit )ate voort van rond f 500 mil- De ruimte, die op deze wijze in ijksfinanciën komt, zal mede ;n gebruikt ten behoeve van de Z ing van de gemeentefinanciën van de kapitaalsuitgaven, eze zin dat inflatoire fianciering kort geld in 1967 vervangen door gezonde financiering uit et KNMI deelt in zijn weer licht van 10 uur mee: tussen hogedrukgebied ten oosten de Azoren en een depressie in mgeving van IJsland komt op oceaan een brede westelijke tstroming voor, waarmee te en vochtige lucht in de ting van West-Europa wordt erd. De temperaturen zullen ook in ons land tijdens het deinde belangrijk boven nor- U zijn. In verband met de vochtigheid van de oceaan- t zal er over het algemeen bewolking zijn met af en toe tnige regen of motregen, die iet zuiden van het land van der betekenis zal zijn dan in toordelijke provincies. EERBERICHT 18 DECEMBER. >n op: 08.44 uur; onder: 16.29 uur rï aan op: 12.53 uur; onder: 23.17 togwater in Katwijk te 07.23 en uur. Laagwater te 03.01 en 15.20 9 december: hoogwater te 08.13 20.37 uur: laagwater te 03.37 en uur). Ht oummei bestaal ait 20 pagina's langlopende middelen, aldus minister Verdam die in dit verband herinnert aan de jongste regeringsverklaring. Er bestaat op zichzelf geen aan leiding om, indien uit de centrale financiering meer middelen komen dan thans het geval is, wijziging te brengen in het systeem van verde ling van die middelen. Uit de memorie van antwoord blijkt, dat het aantal vacatures Lij de gemeentepolitie daalt. Op 1 april I 1962 waren er 1566 open plaatsen, ir. april 1965 1282 en op 1 oktober van dit jaar nog 1063. Wollenstoffenfabriek in Tilburg krimpt produktie drastisch in (Van onze Tilburgse correspondent) De directie van de Vétéwé-wollenstoffenfabriek in Tilburg, gaat 155 van de 305 werknemers ontslaan. Het betreft 130 man nelijke en 25 vrouwelijke krachten, over alle afdelingen ver deeld. De eerste werknemers zullen op 6 januari moeten af vloeien. De laatsten tien weken later. De ontslagaanvragen liggen momenteel bij het gewestelijk arbeidsbureau in Tilburg. Kringbestuurder J. van Oude Vrie- brieken gaat het momenteel slecht, link van de textielarbeidersbond St. Tien bedrijven in Tilburg hebben al Lambertus, verklaarde, dat directeur moeten besluiten de werktijd te ver- F. van Spaendonck van de in moei- korten, lijkheden verkerende Vétéwé-fabriek de maatregelen heeft genomen in nauw overleg met de vakbonden. „Wij hebben alle boeken mogen in zien", aldus de kringbestuurder. „Er stond de directie geen andere weg open. Het zou me niet verwonderen als er volgend jaar nog meer ont slagen zullen volgen. De directie voert een bijzonder sociaal beleid en treft geen enkele blaam", aldus de heer Oude Vrielink. ontworpen. Landen die met Zuid- Afrika willen samenwerken, zouder er ook de beschikking over kunner krijgen. (Zuid-Afrika heeft in oktober 1965* bekendgemaakt dat er bij Pretoria een instituut voor raketonderzoek zou worden opgericht. Sindsdien heeft Zuid-Afrika aandrang op de Weste lijke landen, met name Engeland en de V.S.. uitgeoefend om in afwijking van het wapenembargo luchtdcelra- ketten te leveren). Ruim honderd doden in Hanoi Pham Van Bach, president van het Noordvietnamese hoge volksgerechts hof, heeft gisteren op een persconfe rentie in Hanoi verklaard, dat er bij de luchtaanvallen, die de Amerikanen pas op het gebied van Hanoi hebben gedaan, meer dan 100 burgers om het leven zijn gekomen of gewond zyn geraakt. (De V.S. hebben dit bombar dement ontkend). In de buitenwijken van Hanoi wa ren vele gebouwen, waaronder een school, verwoest. Ook de Chinese en Roemeense ambassade waren geraakt. Dinsdag hadden de Amerikanen 40 bommen geworpen op een stel ge huchten aan de buitenrand van Ha noi. Inmiddels heeft generaal Westmo reland, opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Viet nam, verklaard, dat hij. wat de mili taire kant van de zaak betreft, geen enkel nut ziet in de verlenging van het kerstbestand. HU wist ook niets af van een plan om dit bestand te verlengen. Het gaat slecht Conjuncturele oorzaken hebben de directie genoodzaakt de produktie van wollen stoffen drastisch in te krimpen. De regering biedt dit in tegenstelling tot het buitenland te weinig steun aan de textiel industrie; de buitenlandse concur rentie met name de Italiaanse doet zich steeds sterker voelen en de Nederlandse confectie-industrie één van de grootste afnemers van wollen stoffen verkeert in een im passe door de afnemende kooplust in eigen land. De Vétéwé bestaat uit drie N.V.'s. Triborgh N.V. en de N.V. L. E. van den Bergh besloten in 1960 tot een fusie; vorig jaar voegde de N.V. J. A. A. Kersten zich bü dit duo. Sinds een aantal maanden heeft de Vétéwé forse onverkoopbare voorraden. Voor de ontslagenen zal het niet eenvoudig zyn aan werk te komen, want Til burg is erg eenzijdig op de textiel industrie ingesteld. In de meeste fa- Beatrix en Claus (nog) niet naar Indonesië Naar aanleiding van de uitnodiging voor een bezoek aan Indonesië, welke president Soekarno tot Prinses E trlx en Prins Claus heeft gericht, is door het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de ambassadeur van Indo nesië, dr. Soedjarwo Tjondronegoro, meegedeeld, dat het wegens de te ver wachten blyde gebeurtenis in het prinselyk gezin niet mogelyk is thans op deze uitnodiging een defintieve reactie te geven. Gistermiddag heeft Prins Claus in de Ridderzaal in Den Haag de World Press Photo 1966 geopend. Hierbij de Prins in gesprek met de echtgenote van de Japanse fotograaf Kyoichi Sawada, die dit jaar voor de tweede maal de eerste prijs won. Hij zelf kon niet komen, daar hij aan het front in Vietnam aan het werk is. ADVERTENTIE Heeft U onze collectie al gezien? Zo niet, kom dan spoedig kijken. Ruim» parkeergelegenheid. (Van onze Haagse correspondent) In zijn memorie van antwoord op het voorlopige verslag van de Tweede Kamer betreffende de defensiebegroting 1967 zegt minister De Jong dat, indien de Staten-Generaal zich met de plannen akkoord verklaren, de soldij-ontvangende dienstplich tigen van de Kon. Landmacht en de Kon. Luchtmacht aan spraak krijgen op een maandelijkse wedde. Deze zal voor wat betreft de dpi. soldaten, soldaten eerste klasse, korporaals en segreanten-titulair, gebaseerd zijn op een aanzienlijke verho ging, nl. van 73 tot 100 pet van de huidige soldij. Deze bedraagt thans per dag resp. f 1,75 (ongeoefend soldaat)f 2, (geoefend soldaat) f 2,10, f 2,25 (korporaal) en f 2,50 (sergeant-tit.) vermeerderd met 10 cent voor de soldyspaarregeling, waarvan vrijwel iedere soldaat gebruikt maakt. Voor de dienstplichtigen van de Kon. Ma rine zullen overeenkomstige maatre gelen worden getroffen. Tioee polders bij Pannerden aan de Rijn zijn ten gevolge van dijkdoorbraken geheel onder iva- ter komen te staan; 25 woningen en boerderijen en twee steenfa brieken zijn geïsoleerd. Het water in Bergen (Limburg) heeft gisteren de hoogste stand bereikt. Er is nu enige val waar te nemen. Van de uitgestrekte ge meente staat ongeveer 25 vierkan te kilometer onder water. Onge veer 1400 inwoners zijn door de overstromingen min of meer in een isolement geraakt. De wateroverlast op de West- Veluwe en in de Gelderse Vallei behoort nagenoeg tot het verle den; het water is de laatste da- at n snel gezakt. Volgens de nieuwe regeling zullen ongeoefende en geoefende soldaten een bruto-wedde ontvangen van i 200 per maand, een soldaat eerste klas van f 208. een korporaal van f 223 en een sergeant-tit. van f 252. Het verschil tussen ongeoefend en geoefend soldaat is dus verval len. Na aftrek van kosten voor huis vesting en voeding, AOW en AWW- premie (waartegenover een compen satie-toeslag staat) en eventuele loonbelasting resulteert het netto be drag per maand voor de vier ge noemde categorieën van resp. f 104. 1' 112, f 127 en f 150 per maand. De loonbelasting is hierby gebaseerd op het tarief voor ongehuwden. De minister acht het nu gewenst de herziening van het betalingstelsel uit te breiden tot alle voor de eerste oefening onder de wapenen zUnde dienstplichtigen, met inbegrip van hen, die tUdens dit verblijf onder de wapenen tot reserve-officier worden benoemd. Een overgangsmaatregel bepaalt levenwei. dat deze wijziging niet geldt voor degenen die vóór 1 juli 1966 j voor eerste oefening onder de wape- I nen zijn gekomen, alsmede voor hen, die ofschoon zy na die datum zyn [opgekomen, op 1 januari 1967 reeds in het genot van de vroegere bezoldi- j ging zUn. Voor de sergeant wordt de nieuwe bruto-wedde f 272, netto f 165; voor de vaandrig f311, netto f195; voor de reserve-2de luitenant f 349, nette f 225 en voor de reserve 1ste luite nant f 445, netto f 300. Voor deze categorieën betekent een en ander een teruggang van inkomsten van f 200 tot f300 per maand, berekend naar de status van ongehuwde. worden vervangen door een eenvou diger regeling volgens welke iedere dienstplichtige 'n uitkering ontvangt by vertrek met groot verlof ten be drag van f 15 voor elke maand, wel ke hij voor eerste oefening in werke- lyke dienst heeft doorgebracht. De nieuwe uitkering van f15, waarvoor geen inhouding plaats zal vinden, zal zUn onderworpen aan belasting en premieheffing. De voor soldU-ge- nietenden bestaande aanspraak op gratis haarknippen vervalt. Tijdens herhalingsoefeningen zul len dienstplichtigen beneden de rang van sergeant dezelfde wedde genie ten als tydens het verblijf in wer kelijke dienst voor eerste oefening. Reserve officieren en dienstplichtige sergeants zullen dan worden bezol digd volgens de schalen van het be- roepspersoneeL Vervolg op pag. 2 Splinterpartijen gaan samen (Van onze Haagse correspondent) Spaarregeling De vergoeding wegens gemis van voeding zal aan allen, die volgens het nieuwe systeem worden bezoldigd (worden toegekend, het bedrag wordt verhoogd van f 1.80 tot f 2 per dag. De bestaande soldUspaarregeling zal Om versnippering tegen te gaan heeft de Party van Vrije Burgers be sloten steun te verlenen bij de verkiezingen aan de Liberale Volks party. In alle achttien kieskringen zullen de twee partyen gezamenlijk uitkomen onder de naam Liberale Volkspartij. Verwacht wordt dat deze partij de verkiezingsstrUd zal ingaan met een team van vier lUstrekkers. Stakingsdreisins O O in Madrid De afdeling Madrid van de Spaan se bond van metaalarbeiders heeft gisteren besloten voor het einde van de maand een staking van twee uur in de hoofdstad uit te roepen als er niet binnen vyf dagen gereageerd wordt op het protest dat zy by de overheid heeft ingediend tegen het ontslag van arbeiders in de afgelo pen maanden In het laatste half jaar zouden 10.000 van de 180 000 Madrileense metaalarbeiders zyn ontslagen. Het zou maar gaan om een staking van twee uur Tot vorig jaar waren alle stakingen in Spanje verboden De desbetreffende wet is echter ge- wyzigd. Nu mag er wel worden ge staakt, maar alleen om economische redenen. ADVERTENTIF BREESTRAAT 173 ADVERTENTIE choc, kerst - klokken van niet duur wel heerlijk (9ucJ teuwö a Uit het Leidsch Dagblad van 19 December 1866: Voor het eerst sedert zijne troonsbestijging heeft de ko ning van Wurtemberg een doodvonnis bekrachtigd. Die straf was uitgesproken tegen eene weduwe, die in overleg met zeker persoon haar man vergiftigd en haar kind ver- worgd had. De buitengewone gezant en gevolmachtigde minister van den vorst van Monaco te Rome geniet eene bezoldiging van 30 franks ffl4); 's maands, de representatie kosten er onder begrepen. De vorst levert echter ook maan- delijks aan zijn gezant een i volledig kleed en een paar t schoenen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1