UNIVERSAL GENEVE ïuisvrouwen werken anger dan mannen UL iw r koffie die dit merk draagt is waard om speciaal te vragen KLAVERBLAD-KOFFIE Geen goedkeuring voor uitbreiding van Flora iljoeiien •or India besteed Procureur-generaal vraagt vernietiging vonnis-Van der Lubbe Wie 2 huizen en 2 auto's heeft, bezit doorgaans maar 1 horloge: 'n Universal Ie couturier de la montre rvr.-A Diijrae 7f- feestdrukte Aio uL -O- [JDAG 16 DECEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD rie k's (kleren, kinderen, keuken) ijnineren nog steeds Nederlandse huisvrouw werkt langer dan de man. Haar iddelde werktijd bedraagt 60 uur per week. Op werk- (maandag t/m vrijdag) heeft zij een 9 a 10-urige lag. Zij brengt haar tijd vrijwel uitsluitend thuis door. iddeld per dag is zij maar twee uur per dag buitenshuis, it per dag zeven uur in de huiskamer en staat langer dan uur in de keuken. eelde dr, C. J. B. J. Trimbos, an het V/etenschappelijk bu- de Katholieke Centrale Ver voor Geestelijke Volksge- woensdag mee op een in gehouden bijeenkomst van reniging, die de vorming van welijke jeugd als thema had. Trimbos citeerde de uit- van een onlangs door het uitgevoerd onderzoek. Het ek leert dat de Nederlandse net recht huisvrouw is. Haar peelt zich voor het grootste sen zolder en kelder af. Dit aldus dr. Trimbos lijkt op patroon uit de vorige eeuw, van vier of vijf eeuwen te- «lfs op het beeld van de Ita- of Spaanse huisvrouwen. >tzelfde onderzoek was overi- >leken dat maar zes procent Midervraagde Neder- frouwen een hekel had aan delijk werk. Meer dan de as er zelfs zeer enthousiast groot percentage huis- baadt of douchet dagelijks, meer dan de doorsnee Ne- e man, zo zei hij. Geluk ornaamste bronnen voor het elyk geluk komen uit het :k naar voren: de kinderen, ndheid en het huwelijksle- onze huisvrouwen zegt 96 op grond hiervan gelukkig Volgens dr. Trimbos moet dit met een korreltje zout genomen. De gezondheidsbe- n de gemiddelde vrouw laat wensen over. Van hen heeft at medische klachten, 25 onder doktersbehandeling ocent neemt per etmaal een geneesmiddel: 10 procent illeen dank zij slaapmidde- rimbos constateerde dat de blijkbaar nog steeds domi- le k van kleren, de k van de k van keuken. Naar ieel leven de vrouwen in so- cultureel, politiek en reli- izicht nog in een mannen- Ondanks een nu bijna 100 de vrouwenemancipatie ver vrouw van nu nog talrijke van het traditionele beeld, i vrouwelijke minister-presi- of minister van Defensie [idenkbaar zolang het maat- Jijk functioneren een aange- d van mannen blijft en nog Ingelegenheid van mensen is p. Pas op de dag dat de paus pe of de president van de Staten een vrouw is, zal enoude geschiedenis van het geslacht (de vrouw) haar g hebben gevonden, aldus li Gering nerkte op dat de deelname vrouw aan de beroepsbevol- "tooral in Nederland, gering totale beroepsbevolking treft chts 29 procent vrouwen aan. !|eyjklng met de mannen een ing van twee op zeven. In id is dat twee op drie, in De Westberljjnse procureur-gene raal Gunther heeft thans bij de bevoegde rechtbank een yerzoek in gediend strekkende tot postume ver nietiging van het doodvonnis over de Nederlander Marinus van der Lubbe, die op 10 januari 1934 terechtge steld werd omdat hij de brand in het gebouw van de Duitse Rijksdag zou hebben gesticht. Dit verzoek sluit aan op de pogingen welke de broer de geëxecuteerde, Johan M. van der Lubbe. reeds heeft gedaan om herziening van het vonnis te ver krijgen. Marinus werd op 23 december 1933 In een spectaculair proces door het rijksgerecht in Berlijn wegens ..hoog verraad en brandstichting in de Rijksdag" ter dood veroordeeld. De nazi's gebruikten de rijksdagbrand als argument voor het verbieden van de communistische partij en als uitgangspunt voor een optreden te gen al hun tegenstanders. Reeds in 1955 had Johan van der Lubbe om vernietiging van het over zijn broer uitgesproken vonnis ver zocht overeenkomstig de Westduitse wet betreffende schadeloosstelling voor door de nazi's bedreven onrecht op het gebied van het strafrecht. Dit Önze Haagse correspondent) Nederlanders hoeven be let bang te zijn, dat de 26 «en, die zij op zaterdag 19 fe- en daarna hebben geofferd k actie „Eten voor India", niet Juiste wijze zou zijn besteed, steunde het uitgebreide be- drs. H. A. Korthals, voor- van de actie, die gisteren perscentrum „Nieuwspoort" uitbracht over de bestedin- grootste gedeelte, 11 miljoen, amen werking met de Indiase lg en VJ-J.-organisaties uitge- aan de directe bestrijding van gersnood. Toen bleek, dat door hulp uit alle landen ter we- ze nood enigszins was gelenigd, bestuur gaan denken aan de lat van dat land, en heeft men an bedrag van 5 miljoen kunst- 'er schip naar India gezonden, resterende miljoenen worden, in overleg met de overheid 'dia, besteed aan de financie- 'an een aantal projecten ter iring van de voedselproduktie. Mand heeft ook een water- to India op gang gebracht, zenden van een waterboor ingenieurs, die de mensen voor dit werk zullen opleiden, t er weer een accute hongers- Ituatie in India ontstaan, dan wij deze (nog) onbestede n, zeker direct aanspreken", zo 1 drs. Korthals zijn uiteenzet- Frankrijk en Engeland twee op vier. Bjj de hogere beroepen is in ons land van de dertien personen slechts één vrouw. Wij hebben in ons land 12.000 vrouwen met een voltooide academische opleiding, maar slechts de helft daarvan oefent een beroep uit. Van de vrouwen met een mid delbare schoolopleiding heeft maar 40 procent een beroep. Aan het middelbaar onderwijs ne men 40 procent meisjes deel, aan het universitaire nog maar ongeveer 18 procent, van wie een belangrijk deel niet afstudeert. Slechts 13 pro cent van de doctorale diploma's gaat naar vrouwen. Er promoveerden in 1964 bijvoorbeeld 422 doctorandi, van wie amar 17 vrouwen. Naar de mening van dr. Trimbos vertonen de meeste meisjes een toe komstperspectief dat niet verder gaat dan het huwelijk. Ongetrouwd blijven is een schrikbeeld, dat men door vroeg trouwen probeert uit te bannen. Maatschappelijke discriminaties in de vorm van loonversChillen, pro motiekansen, aard der functies, ver meende politieke onmondigheid en andere vooroordelen maken een maatschappelijke carrière moeilijk en vaak onmogelijk, aldus dr. Trim- verzoek werd destijds wegens het niet in acht nemen van de gestelde termijn afgewezen. Pas een in 1965 door het parlement in Bonn aange nomen aanvullende wet hief deze hindernis op zodat thans naar de mening van het Westberlijnse open baar ministerie niets meer aan be handeling van het verzoek in de weg staat. De openbare aanklager zette tegen over DPA nader uiteen dat er thans geen sprake zal zijn van een herzie ning van het proces omtrent de rijksdagbrand maar dat het slechts gaat om een niet-openbare procedure waarbij mbet worden nagegaan of het doodvonnis over Marinus van der Lubbe naar de beginselen van een vrije democratische rechtsstaat gerechtvaardigd was. Naar zijn per soonlijk oordeel, aldus voegde hij hieraan toe, zou het doodvonnis ver nietigd moeten worden. Het zou er dan op neerkomen dat Marinus ach teraf noch als veroordeeld, noch als vrijgesproken beschouwd zou worden. De ijshockey wedstrijd tussen HYS Hoky en Antwerpen, die giste ren in Den Haag om de Coupe In ternationaal werd gespeeld, eindigde in een 7—5 zege voor de Hagenaars. Moyers verlaat Witte Huis (Van onze correspondent Bill Moyers, woordvoerder voor pre sident Johnson en een van diens be langrijkste politieke adviseurs, heeft gisteren bekendgemaakt dat hy per 31 januari ontslag heeft genomen. Hjj zal uitgever-hoofdredacteur wor den van „Newsday", een op Long Is land bjj New York verschijnend dag blad. George Christian, oud-secretaris van gouverneur Conally van Texas zal hem opvolgen. Volgens geruchten gaat Moyers in zijn nieuwe functie 100.000 dollar per jaar verdienen (on geveer 360.000 gulden), 70.000 dollar meer dan bij president Johnson. Een tweede belangrijke assistent van de president die heengaat is Ja ke Jacobson, die terugkeert in de advocatuur in Texas. Deze mutaties in de hoogste gele deren van het Witte Huis hebben in Washington nogal wat beroering te weeggebracht. Moyers' eigen lezing dat zfjn gezin hem noodzaakte een beter betaalde betrekking te accep teren, klinkt niet erg overtuigend Eerder lijkt het geloofwaardig dat Moyers lichtelijk teleurgesteld zou zijn over zijn afnemende invloed op het buitenlandse beleid. Daarnaast zou hij uitgeput zijn door het tempo waarin Johnson hem laat werken.. Van de belangrijke medewerkers uit de eerste dagen na Kennedy's dood is niemand meer over; noch de Ken- nedy-figuren als Schlesinger en Bun- dy, noch Johnson-medewerkers als Jenkins, Valenti, Goldman en nu Moyers en Jacobson. ADVERTENTIE "zo'n kopje koffie krijg ik niet overal. lekker geurig en vooral pittig u blijft ze vragen, als u ze eenmaal hebt geprobeerd Contributie proeftuin „Rijnsburg" 100% verhoogd BADMINTON Het belangrijkste agendapunt tijdens de vergadering van de Rijnsburgse bloemenveiling ..Flora het voorstel tot de bouw van een nieuwe zaal, vergde veel tijd en bracht de tongen los. De -voorzitter, de heer G. van Delft, zei in zijn toelichting op dit punt, dat men nog niet wist wat er moest worden gedaan, maar dat het vaststond dat er iets moest worden gedaan! De gedachte van het bestuur ging uit naar het bouwen van een zaal aan de westzijde, voor kopers en exporteurs. De toestemming voor ,deze bouw, zo deelde hij mee. is reeds aangevraagd. De heer T. Kralt Pzn. meende dat De ere-voorzitter, de heer T. Kralt, men, gezien de stagnatie tijdens het j zag het voorstel tot votering van een eilen, de nieuwe zaal beter zou kun- len optrekken naast de oude koel cellen. De heer P. van den Bosch on derschreef deze mening: de afvoer van bloemen onder de tribune ver oorzaakt tijdverlies voegde hij er toe. Hij was er dan ook voor om lan- en de afvoer van de pro- dukten gescheiden te houden. De voorzitter antwoordde, dat de plannen nog niet definitief zijn: „wijzigingen zijn dys nog mogelijk". bedrag voor de nieuwe ruimte lie ver uitgesteld, en wel tot die tijd dat het bestuur met een afgerond plan zou kunnan komen. De voorzitter zei hiermee akkoord te kunnen gaan. Proeftuin ADVERTENTIE Wel of niet automatisch. Beide slank. Verfijnd van vorm. Plat op de pols. Wijzerplaat briljant van typografie. Viriel van lijn. Bijzonder dun. Ascetisch van karakter. Van 190.- tot 3.250.- Ook was het voorstel tot verhoging van contributie voor de leden van de proeftuin „Rijnsburg" aan een ilangdurige discussie onderhevig. Na dat de heer G. Docter. directeur van de lagere tuinbouwschool, had uit eengezet waarom deze verhoging noodzakelijk was. werd vanuit de vergadering geopperd dat men al f. 15,- moest betalen voor het j lidmaatschap van de proeftuin Lisse. Dat men nu f10,- in plaats van f5,- I voor- Rijnsburg zou moeten betalen vond men overdreven. Weer zette de heer Docter uiteen, dat deze verho- I ging absoluut noodzakelijk was (voor j 1967 Is er een tekort van ca 'f 45.000,-: voor 1968 ca f. 65.000.-) j Bij mondelinge stemming bleken drie personen tegen het voorstel te zijn; het werd dus aangenomen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Jac. Vianen met bijna algeme ne stemmen herkozen; in de raad van bijstand werd de heer D. van Egmond uit Rijnsburg herkozen, de heer H. A. v. d. Berg uit Oegst- geest wordt opgevolgd door de heer H. v. Egmond uit Leiderdorp. Nel Bos op reis De Nederlandse zwemster Nel Bos is gisteren met haar trainster, me vrouw Haitsma, van Schiphol naar het Tsjechische Gottvaldow vertrok ken, waar zfj zaterdag zal deelnemen aan internationale zwemwedstrijden. Nel Bos, die de reis op uitnodiging van de zwemvereniging Gottwaldow maakt, komt uit op de 100 meter vlinderslag en de 100 meter vrije slag, op welk nummer ook de Europese kampioene Martina Gruenert (Oost- Duitsland) start. In totaal nemen aan de wedstrijden zwemmers en zwemsters uit tien landen deel. De ere-voorzitter had bezwaren te gen het jaarverslag; hij vond de zin, waarin wordt gezegd dat hij .bij het nemen van beslissingen moeilijk had gehad, zo zelfs dat de huiselijke sfeer er onder had te lijden", vreselijk! Vervolgens overhandigde de voor zitter de heer H. v. d. Berg wegens zijn verdienste voor de veiling „Flo ra" een geschenk. Bij het punt me dedelingen werd gezegd dat het lid- I maatschap bij de dood vervalt, wil de weduwe van de kweker dan ech- I ter het bedrijf voortzetten, dan zal zij geen entréegeld hoeven te beta- Heffing IMRE RIETVELD NAAR INDIA De 20-jarige Imre Rietveld uit Driehuizen, de Nederlandse badmin- tonspeelster, die dit jaar voor een aantal verbluffende successen zorgde, is als enige Europese uitgenodigd voor de nationale "badminton kam pioenschappen van India, die van 23 tot en met 30 december in Jaiphur worden gehouden. Imre Rietveld, die dinsdag 20 de cember vertrekt, zal op Sterke te genstand stuiten, aangezien naast spelers en speelsters uit India en Ja pan eveneens Chinezen zullen uit komen, die kort geleden het Deense team in Europa ongetwijfeld het sterkste met grote cijfers versloe gen. Na de kampioenschappen in India volgt in januari de strijd om de Zweedse titels en in maart neemt Imre Rietveld deel aan de Duitse, de Deense en de kampioenschappen van All England. De heer Ab. de Mooij had twee ragen tijdens de rondvraag. Bfj was het er niet mee eens dat per kist een gulden moet worden betaald on geacht de inhoud. Zo komt het voor narcissen duurder uit dan voor tul pen, meende hij. De voorzitter was het wel met deze opmerking eens, r zei er niets aan te kunnen veranderen. Verder vroeg de heer De Mooij of er een schadevergoeding zou kunnen worden gegeven voor het waardeloos worden van chrysanten door het Japanse roest. De voorzitter antwoordde hier liever niet de over heid in te mengen, omdat er een vrije prijsvorming bij bloemen be staat. Ook meende de heer Van Delft, dat hier geen fonds voor kan worden gevormd omdat zij, die geen chrysanten kweken, toch hiervoor zouden moeten betalen. Hem leek een onderlinge verzekering het beste. De overige agendapunten, zoals de vaststelling van het voorlopige veil- percentage op 6%, het entréegeld voor nieuwe leden op f. 500,-, en de bijdrage voor het bloemcorso, recla me en tentoonstellingen op f. 50.000,- gingen vlot onder de hamer door. Winstkansen voor The Bona Stars de landelijke eerste klasse basketball, krijgt Bona Stars zon dag het Haarlemse Excercitia op be zoek. De „sterren" wonnen de eerste wedstrijd met bijzonder veel gemak van de Haarlemmers; 44-62. Ook nu ligt een overwinning meer in de lijn der verwachtingen. Promotiekandi daat Argus zal eveneens weinig moei te hebben met Giants. Opstelling: K. Pley. A. de Jong, C. den Hollan der, H. Stol, A. v. Slinkerland, H. Kaper. H. van Mameren en Th. Bark. Het reserveteam van Bona Stars gaat een moeilijke wedstrijd tege moet tegen Punch 2. Programma landelijke eerste klas se: zaterdag: Zapad-Vlubbers, FAC- EBBC, Argus-Giants, Rotterdam Zuid-Asvu; zondag, The Bona Stars- Excercitia. ADVERTENTIE Universal horloges zijn in Leiden verkrijgbaar bijC. de Kemp, Botermarkt 12. Voor verdere adressen ;W.A.M. Daniels N.V..Westersingel 33, Rotterdam, telefoon (010) 118720 Damtoernooi om Rijswijktrofee Zaterdag 17 december begint in Rijswijk het damtoernooi om de zil veren trofee. Door het deelnemen van verscheidene prominente figuren kan dit toernooi met recht als een natio naal damgebeuren worden be schouwd. Met onderbreking van 24 december worden de wedstrijden iedere zaterdag gespeeld in gebouw „Irene", te Rijswijk. Aanvang 13.00 uur). De deelnemers zijn: Ton Sybrands, R. Palmer (A'dam), J. de Ruiter (Alkmaar), C. Varkevisser (Katwijk), E. P. Bronstring (Leiden), C. v. d. Scheer (Wateringen), F. C. H. Ivens, J. Ch. Weerheijm, A. L. J. Dolle en F. Gordijn (Den Haag). o<

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 23